erkende jeugd vreest :rotere werkloosheid iet tweede vormingsdag „Een man kan toch geen filter roken?" Rijnsburg wil herbegrafenis van graven Vfel eens een Caballero filter geproefd? minister belooft maatregelen voor augustus rganisaties krijgen ftieer financiële hulp ïrsma laat zich jrlichten over restie bij USFA CHRISTEN DEMOCRATISCHE POLITIEK evangelische volkspartij Middenstand Minder ongelukken in haven Rotterdam Blinde beroofd Bezuiniging op defensie gaat door Rijk en provincie betalen niet - maar plan moet doorgaan IUW/KWA.RTET WOENSDAG 27 MAART 1974 BINNENLAND T3/K5 ADVERTENTIE 7 De ministers Van Kemenade (rechts) en Boersma (midden) in gesprek met een delegatie van de werkende jongeren, die giste ren in Den Haag een demonstra tie hielden. p«i onze parlenentsredactie v ;N HAAG De werkende jongeren zijn bang, dat door de invoering van tweede vomingsdag per 1 augustus de werkloosheid onder hen zal toe- nen. De ondernemers zouden er namelijk minder voor voelen jongeren in »nst te nemen, die maar drie dagen in de week kunnen werken. delegatie van énlele honderden ;ende jongeren, de gisteren in Haag demonstreerien, heeft daar- ïan de ministers Biersma (Sociale •n) en Van Kenenade (Onder- voorgesteld, midielgrote en gro- idrijven te verplichten een aantal iren die partieel onderwijs genie- in dienst te nemm. Verder vroeg lelegatie dat de werkende jeugd, [twee dagen per veek naar schooi toch nog een voldoende helo- krijgt. ussie ster Boersma letwijfelde echter, voorgestelde jplossing van ver- ïte indienstneiring wel de juiste zijn. Maar wd zal het kabinet augustus met jassende maatrege- moeten komei. In de discussie de delegatie merkte minister rsma op, dat (e werkgelegenheid degenen die de school hebben verlaten, niet zo ongunstig is. Dat zou blijken uit de cijfers die de geweste lijke arbeidsbureaus verstrekken. De werkende jongeren geloofden dit niet, omdat men zich bij het verlaten van de school niet bij de gewestelijke arbeidsbureaus laat inschrijven. Men weet niet eens dat men dat moet doen voor het vinden van werk. Een klacht van de delegatie was dan ook, dat tijdens de schooltijd niets wordt ge leerd over de maatschappij en haar instellingen. Minister Van Kemenade antwoordde, dat binnenkort een grote voorlichtingscampagne zal beginnen. Vakbeweging Minister Boersma ging door met deze discussie door aan de delegatieleden te vragen: 'Bent u lid van een vak bond?' Niemand bleek dat te zijn. 'Daar heb je het weer', was de reactie van de minister. De eerste verant- Jt [3 onze parbmentsredactie HAAG De drie organisaties voor werkende jongeren zullen mee* steun van de regering krijgen. In totaal kunnen de aefcolieke herkende Jongeren, het NW-Jongeren Contact en CNV kende Jaigd dit jaar rekenen op een verhoging van de rijks ige vanoijna 1,3 miljoen gulden. Staatssecretaris Meijer (Cultuur, Re creatie en Maatschappelijk werk) maakte dit bekend in de gisteren verschenen "Nota werkende jongeren organisaties', waarin hij tien beleids maatregelen aankondigde. De maatre gelen passen, aldus de nota, in het streven van de regering naar het opheffen van de ongelijkheid en ach terstelling wat betreft kennis, macht en ontplooiingskansen. Door de maatregelen is een ruimer kader ontstaan, waarbinnen deze orga nisaties taken kunnen vervullen op het terrein van vorming, belangenbe hartiging, voorlichting en bewustma king van de werkende jongeren. De vormingsactiviteiten van de drie orga nisaties worden nu voor 100 procent gesubsidieerd, omdat de regering geen financiële drempel wil opwerpen voor de werkende jongeren die toch al moeilijk in beweging zijn te krijgen. Naast de voorlichting en de vorming bewegen de drie jongerenorganisaties (van wie het NW jongeren contact het nauwst met de vakbeweging is verbonden) zich ook op het terrein van de vakorganisaties, zoals bijvoor beeld de optrekking tot het minimum loon. Deze activiteiten echter vormen geen belemmering voor het uitbrei den van de steun. Want naast de materiële belangenbehartiging via de vakbonden, besteden de drie werken de jongeren organisaties ook in ruime mate aandacht aan niet-materiële be langenbehartiging. subsidie\erhoging van bijna 30 int zal in hoofdzaak worden ge- Ikt voor uibreiding van het perso- lisbestand *an de organisaties, het ipingswerk van de drie organisa- I en het tegemoetkomen aan de Netkosten wegens bestuurlijke en inisatoriscie activiteiten. ld inP haai, lafsma (Soi erivoorliclte rA in Je alge Of V Paf; HAAI/HELMOND Minister (Sociale Zaken) wil zich la- 'oorliclten over de problemen bij Jelmond. Daartoe zal hij ;en opzijn departement afzonder- gespnkken hebben met delega- van Piilips en de Industriebond persmeel. dat de fabriek nog s best houdt, is gisteren niet jaan ip een schriftelijk verzoek de di'ectie om de zaak nog eens .espreïen. 'Alleen als Philips de ^ejcgeleg;nheid in Helmond wil ga- leren, zijn we bereid tot een ge- k. Arders niet. Philips wil ons in Ihovei te werk stellen en daar we voor,' aldus een van de iters Ook ten behoeve van uw provinciaal bestuur! U kiest nu de mensen, die uw provincie de komende vier jaar besturen. Daar gaat het om bij deze verkiezingen. DE A.R.P. VRAAGT UW STEUN VOOR: AR -lijsten in Drenthe (nr. 3), Overijssel (nr. 4) Utrecht (nr. 5), Gelderland (nr. 5) Zuid-Holland (nr. 4), Zeeland (nr. 3) CDA -lijsten van de samenwerkende .A R P-, C.H.U. en K.V.P. in Groningen (ttr, 2), Friesland (nr. 1), Noord-Hólland (nr. 2), Nöord-Brabant (nr. 1), Limburg (nr. 1). BRENG UW STEM UIT OP DE DOOR ONS GENOEMDE LIJSTEN jj^l Wilt u inlichtingen over de A.R.P. H B Schrijf aan machtigingsnr. 66, Den A^B Haag. (U behoeft op de enveloppe Bi^B H t H of briefkaart geen postzegel te woordelijke voor het inwilligen van de wensen van de werkende jeugd is de vakbeweging. Zij moet immers met de werkgevers onderhandelen. Minister Van Kemenade was niet pes simistisch over de invoering van de tweede vormingsdag. In het land is men erop voorbereid. De bewindsman legde uit, dat we nu in een over gangsfase verkeren naar de situatie, dat er tot 18 jaar geen werkende jongeren meer zijn. Journalisten Die vormingsdagen zijn belangrijk voor het inzicht krijgen in allerlei ontwikkelingen in de maatschappij. De minister vertelde over een gymna sium. waar in zes jaar onderwijs met geen woord was gerept over de vakbe weging. Minister Boersma wees er nog op, dat er gisteren sprake was van een nieuwe vorm van overleg. In tegenwoordigheid van journalisten kon de delegatie de ministers aan de tand voelen, die antwoord moesten geven op lastige vragen. Na afloop bleken de werkende jongeren niet zo erg tevreden over de antwoorden. Maar de ministers konden geen con crete maatregelen meedelen, omdat het kabinet nog moet beslissen. (ADVERTENTIE) Ed. Laurens Continental Vervolg van pagina 1 regering de laagstbetaalden tegemoet is gekomen voorzover het werknemers zijn, maar de laagstbetaalden in het midden- en kleinbedrijf daarentegen in de kou heeft laten staan. De mid denstandsorganisaties illustreerden de moeilijkheden in het midden- en kleinbedrijf met de mededeling dat vorig jaar vijfduizend bedrijfjes geslo ten werden. De confessionele fracties hadden er in het algemeen bezwaar tegen dat de zelfstandigen in de regeringsmaatrege len grotendeels zijn vergeten. De VVD-fractie ging met haar kritiek belangrijk verder, door te stellen dat het effect van de loonmaatregel op het midden- en kleinbedrijf desastreus zou zijn. 'In de loonmaatregel levert dit kabinet het bewijs dat het de Machtigingswet niet in het algemeen belang, maar sterk eenzijdig gericht wenst te hanteren. De middenstanders zouden beter zijn gebaat met het eerder door de WD gepresenteerde plan voor belastingverlaging. Inflatiecorrectie De KVP en ARP blijven in het voor lopig verslag informeren naar de mo gelijkheid van het teruggeven van de inflatiecorrectie voor de tweede helft van dit jaar. De ARP doet de sugges tie van een teruggave van 80 pet. voor dit jaar en van 100 pet voor de jaren 1975 en 1976, en wil van de minister van financiën weten of er een voldoende dekking is voor een dergelijke maatregel. De KVP stelt dat toepassing van de inflatiecorrectie een stimulans zal zijn voor de koop kracht. De fraktle van de PvdA vraagt van de regering gegevens over het effect van de verhoging van de belastingvrije voet en de optrekking van de schijven met eenzelfde bedrag als inflatiecorrec tie. Het optrekken van de schijven heeft immers als gevolg, dat men minder snel onder een hoger tarief valt. Voor de rest maakt de PvdA geen opmerkingen over de belasting voorstellen (ze gaat er wel mee ak koord), omdat ze de tijd van voorbe reiding van de voorstellen te kort vindt. De frakties hebben verder tal van schriftelijke vragen gesteld over de uitvoering van de Machtigingswet en de nota over de beleidsplannen van de regering. Zo vraagt de PvdA naar het overleg met de organisaties voor de vrije beroepen en wil ze weten in hoeverre de tariefsberekeningen van deze inkomensgenieters zijn onder zocht. De ARP geeft de regering toe, dat er tal van onzekere elementen zijn in de economie, die de Machti gingswet nodig zouden maken. Maar de fraktie vraagt verder fijntjes of de regering precies wil aangeven op wel ke punten er meer onzekerheid be staat dan in de jaren 1973 en 1972. Investeringen D'66 heeft geen vrede met de herin voering en verhoging van de investe ringsaftrek. Deze fiscale faciliteiten zijn in strijd met het beleid dat door de Wet selectieve investeringsregeling wordt mogelijk gemaakt (het juist afremmen van investeringen). Het komt D'66 daarom logisch voor, de voorgestelde regelingen voor de inves teringsaftrek alleen van toepassing te Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Het aantal ongeval len in de Rotterdamse haven is vorig jaar met een kleine één procent terug gelopen. Het aantal verzuimde uren steeg echter aanzienlijk: met elf pro cent. Dit schrijft de Scheepvaartver eniging Zuid (SVZ) in haar blad Stand van Zaken. De meeste arbeiders raakten aan hun hand gewond (32 procent cn 74.000 verzuimde uren). Letsel aan het been volgt hierop met 23 procent. De groot ste oorzaak van de ongevallen is val len, struikelen of uitglijden (22 pro cent). In 20 procent van de gevallen werden de mensen getroffen door val lende, afglijdende of gehesen voor werpen. AMSTERDAM Twee mannen heb ben gistermiddag de 52-jarige blinde sigarenwinkelier J. Lexis in zijn zaak op de hoek van de 1ste Oosterpark straat en de Beukenweg in Amster dam beroofd van 700 gulden. De da ders gingen er in een auto vandoor. verklaren voor bepaalde economisch zwakke delen van ons land (het noorden en Limburg). De regering zou op deze manier een werkgelegen heidsbeleid kunnen voeren, dat past bij de moderne opvattingen van de 'nieuwe schaarste'. Van onze parlementsredactle DEN HAAG De Tweede Kamer is gisteren akkoord gegaan met een be zuiniging van 81 miljoen gulden, die het kabinet in 1973 op de defensiebe groting heeft toegepast ten gunste van CRM en Ontwikkelingshulp. ARP, WD, CHU, DS'70, SGP. GPV en BP stemden tegen, omdat zij het defen siebudget zonder die bezuiniging al minimaal vonden. RITA 'Om u nog eens aan mijn lief ste wens te herinneren Van een onzer verslaggevers RIJNSBURG De graven en gravinnen van het Hollandse Huis die in de middeleeuwen de macht uitoefen den in het westen van Nederland zullen met gepaste eer worden herbegraven en er zal een gedenkteken voor hen komen. Burgemeester B. H. Koomans van Rijnsburg is daar positief over, ondanks hel feit dat vorige week de mededeling kwam dat het rijk geen enkele financiële medewerking zal verlenen, waarna ook de provincie Zuid-Holland zich heeft teruggetrokken. Burgemeester Koomans vindt de beslissing van de regering teleurstellend 'Eigenlijk ben ik vreselijk boos. Mr.. Van Riel en de heer Vonhoff, bei den WD'ers en respectieve lijk Eerste-Kamerlid en oud- staatssecretaris van CRM, heb ben tijdens het vorige kabi net hun medewerking toege zegd maar het rijk zegt geen geld beschikbaar te hebben. De graven van Holland heb ben zoveel voor ons land en volk betekend. Het is geen gemeentelijke zaak maar een nationale. Om maar een voor beeld te noemen: iedereen heeft toch wel gehoord en ge leerd over graaf Floris de Vijfde. Zuid-Holland had ons eerder vijftigduizend gulden in het vooruitzicht gesteld ma?r dat gaat nu ook niet door'. De heer Koomans hoopt dat er vóór 1 augustus 1975, als Rijnsburg zijn duizendjarig bestaan gaat vieren, een (mis schien voorlopig) gedenkteken staat achter de Laurentius- kerk, de plaats waar de graven De kistjes liggen nu opge slagen onder de hal van het raadhuis. van Holland eeuwen geleden werden bijgezet Onderzoek Direct na de tweede wereld oorlog werden de skeletten opgegraven. Ondermeer prof. dr. W. Glasbergen, geboren Rijnsburger, bemoeide zich er mee. De skeletten konden worden geïndentificeerd en na het wetenschappelijke onder zoek werden ze naar Rijnsburg teruggebracht, waar ze thuis horen. De burgemeester werd belast met de verantwoorde lijkheid. De skeletten werden in eiken houten kistjes gedaan en die kistjes werden ingemet seld onder het gemeentehuis. 'Maar het wordt tijd dat ze tevoorschijn worden gehaald voor een eervolle herbegra ving. En de Hollandse graven zijn toch zeker een monument waard?' Een probleem is nu misschien hoe het met de Stichting Gedenkteken Graven Hollandse Huis moet. Want daarin hebben ook vertegen woordigers van rijk en provin cie zitting en het rijk en de provincie hebben het eigenlijk laten afweten. Eenvoudiger 'Wij moeten nu de zaak zelf ter hand gaan nemen en pro beren een actie op touw te zetten. De kosten werden ge-: raamd op tweehonderdduizend gulden, maar wij zullen ons nu gaan beraden op een een voudiger plan', zegt de heer Koomans, die voorzitter van de reeds genoemde stichting is. Een tegenvaller is óók dat de provincie Noord-Holland, die men ook om een financiële bijdrage had gevraagd, het eveneens heeft laten afweten. Alleen de provincie Zeeland, de derde provincie die werd benaderd voor geldelijke me dewerking, heeft nog geen be sluit genomen. Burgemeester Koomans voor de Laurentiuskerk: Her- begraving moet plaatsvinden. Een nationale zaak.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5