'Schepper' persoonsbewijs berokkende Nederlandse zaak 'n onmetelijke schade Geen Ives, toch Ives SH|l Groot speelterrein aan Hemsterhuisstraat zal deze zomer al open zijn Dr. De Jong doet boekje open over inspecteur Lentz a Tweede ronde van verkeersonderzoek Stiefzoontje erg mishandeld Twee adjudanten van Haagse politie worden inspecteur Oosteinde 16 voor rechter Stemmen tege de spreiding GPV wil fluor uit Delfts drinkwater TROUW/KWARTET MAANDAG 25 MAART 1974 BINNENLAND RH 'Wij menen dat er geen politieman, geen V-mann, zelfs geen provocateur geweest is die de Nederlandse zaak een zo onmetelijke schade berokkend heeft als de schepper van het persoonsbewijs, de Nederlandse ambtenaar J. L. Lentz uit Den Haag. Dat is het oordeel van prof. dr. L. de Jong over de ontwerper van het persoonsbewijs het identiteitsbewijs dat in de oorlog iedere Nederlander boven 15 jaar steeds bij zich moest dragen. De Jong gaat uitvoerig in op de persoon en het werk van deze Lentz. Wij drukken hierbij de tekst van dr. De Jong in enigszins bekorte vorm af-. 15 4 ,Y <11, ij IS - «'Y-s' f 5-WW j_<5*J| wl fvA B'-M A - 01)41 S In de eerste wereldoorlog kwam men in overheidskringen steeds sterker tot het besef dat de invoering van een nieuw systeem van bevolkingsregistratie wenselijk was. waarbij elke inwoner een eigen registratiekaart zou krijgen. Van de nadelen van het bestaande on volledige en per gemeente verschillende systeem was men zich op menige gemeentesecretarie wel bewust, maar de meeste ambtena ren die bij de bevolkingsregistratie betrokken waren, braken zich het hoofd niet over de vraag hoe een beter systeem er uit moest zien. Wie dat wèl deed, was een ambtenaar van de Haagse ge meentesecretarie, Jacobus Lambertus Lentz, hèm moeten wij zien als de schepper van het persoonsbewijs. Lentz, die in '94 in Den Haag geboren was, had in '13 een aanstelling gekre gen als 'schrijver' bij de hulppost- Scheveningen van het Haagse bevol kingsregister. Hij ontpopte zich als een niet alleen buitengewoon ijverig maar ook buitengewoon bekwaam ambtenaar. Hij maakte promotie en werd tenslotte inspecteur van de be volkingsregisters bij het Centraal Bu reau voor de Statistiek. Nieuwe regeling Zijn plaats bij het CBS gaf hem evenwel weinig mogelijkheden om ef fectief in te grijpen. Dat veranderde, toen zijn inspectie in '32 van het CBS losgemaakt werd en toegevoegd aan het departement van binnenlandse za ken: nu kreeg Lentz de gelegenheid, een nieuwe algemene regeling te ont werpen en op haar invoering aan te dringen. De regeling bepaalde dat alle gemeenten van 1 juli 1936 af per inwoner een aparte kaart moesten aanleggen waarvan formaat en inde ling voorgeschreven waren. Op de voorkant van die kaart werden de gegevens van de betrokken inwo ner (ook zijn adres natuurlijk, alsme de het kerkgenootschap waar hij even tueel lid van was) vermeld, op de achterkant die van de eventuele echt genoot (of echtgenote) en kinderen (die elk ook een registratiekaart kre gen). Persoonskaarten van overledenen, van diegenen die het land blijvend verla ten hadden maar ook van allen die geen vaste woonplaats bezaten (de meer dan vijfentwintigduizend schip pers bijvoorbeeld, mét hun gezinsle den). werden bewaard in een 'centraal bevolkingsregister, dat toegevoegd was aan een nieuwe dienst die op de uitvoering van het gehele systeem controle moest uitoefenen: de in Den Haag gevestigde Rijksinspectie van de Bevolkingsregisters, die ressorteerde onder 0e minister van binnenlandse zaken. Lentz werd hoofd van die rijksinspec tie. Hij had als ontwerper van het nieuwe systeem van bevolkingsboek houding een koninklijke onderschei ding ontvangen: ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Was hij voldaan? Geenszins. Want hij mocht dan wel bereikt hebben dat alle inwoners van Nederland volgens een geüniformeerd systeem geregis- streerd stonden, dat betekende nog niet dat hun identiteit in het maat schappelijk verkeer steeds onomstote lijk vast stond. Juist dat laatste leek Lentz in hoge mate wenselijk, en niet hem alleen. Natuurlijk, er waren Ne derlanders die een paspoort bezaten, maar dat waren naar verhouding niet zovelen (er werd maar weinig naar het buitenland gereisd) en bovendien kon men in dat paspoort gemakkelijk knoeien: wie zijn identiteit wilde ver bergen, kon op een gestolen paspoort met weinig moeite de er in aange brachte foto door zijn eigen foto ver vangen: met even bijtekenen van het gemeentestempel dat gedeeltelijk over de oorspronkelijke foto was aange bracht, was de zaak voor elkaar. Criminele elementen konden van die falsificatiemogelijkheden profiteren. Bij het departement van justitie maakte men zich daar al jarenlang zorgen over: verdachten zou men veel gemakkelijker kunnen opsporen als elke Nederlander verplicht werd, steeds een identiteitsbewijs bij zich te hebben waaruit die identiteit onom stotelijk zou volgen. Aanbevolen De invoering van zo'n kaart werd dan ook in maart '39 door een inter departementale commissie met nadruk aanbevolen. Het vierde kabinet-Colijn hield dat advies in beraad. Een van de overwegingen was daarbij dat men, met het oog op de in geval van oorlog te verwachten rantsoenering, met spoed de uitreiking van een ander, veel simpeler identiteitsbewijs, de dis tributiestamkaart, in voorbereiding moest nemen. Die distributiestam kaart zou geen foto bevatten hij kon dus onmogelijk als een overtui gend identiteitsbewijs beschouwd wor den. Of het kabinet-Colijn tegen de invoering van zulk een bewijs ook meer principiële bezwaren had, weten wij niet. Een feit is dat die bezwaren wèl bestonden bij het kabinet-De Geer. Het rapport van de interdepartemen tale commissie kwam hier begin maart '40 ter discussie. Daarbij stelde het kabinet zich op het standpunt dat de invoering van een identiteitsbewijs als door de commissie bepleit, waarbij eigenlijk elke burger als een potentië le misdadiger beschouwd werd. in strijd zou zijn met de Nederlandse tradities. Haagse ambtenaar ontwierp standaard- registratiekaart Lentz nam van die beslissing met teleurstelling kennis, wellicht zelfs met verontwaardiging. Zij was hem een bewijs dat er van de Nederlandse parlementaire democratie niet veel deugde. In geen enkele politieke par tij had hij meer vertrouwen: hij was een eigen partij gaan oprichten, de Nederlandse Volksgemeenschap meer dan één- of tweehonderd -aan hangers kreeg hij niet. In Duitsland In het Derde Rijk moest iedere bur ger steeds een identiteitsbewijs-met- foto, de z.g. Kennkarte, bij zich heb ben. Dat was een belangrijk hulpmid del voor de Sicherheitspolizei geen wonder dan ook, dat de hoogste func tionarissen van de Sicherheitspolizei ontstemd waren, toen zij, in Den Haag hun taak aanvaardend, consta teerden dat (zo zagen zij het) de Nederlandse autoriteiten de laksheid zo ver doorgedreven hadden dat Ne derland niet eens een waterdicht identiteitsbewijs kende. Zij wendden zich tot de secretaris generaal van justitie, Tenkink, en de ze berichtte op 14 juni '40 per brief aan zijn ambtgenoot van binnenlandse zaken, Frederiks, dat 'de Duitse poli- tie-autoriteilen namens de Duitse overheid de wens te kennen hebben gegeven dat zo spoedig mogelijk wordt overgegaan tot invoering van de identiteitskaart hier te lande.' Men ziet: hier was sprake van een Duitse 'wens' liet was geen bevel; bovendien was het een wens van 'de Duitse politie-autoriteiten'; die wens vervullend, zou men dus bij uitstek die politie-autoriteiten ('de Gestapo', zoals men toen nog zei) een dienst bewijzen. Maar Tenkink noch Frede riks beriepen zich op het negatieve standpunt dat de regering enkele maanden tevoren ingenomen had. In tegendeel: Tenkink wees Frederiks uitdrukkelijk op het rapport van de interdepartementale commissie dat door de regering afgewezen was. Het werd spoedig duidelijk dat de invoering van zulk een nieuw bewijs maanden, misschien wel meer dan een jaar zou vergen. Zo lang wensten 'de Duitse politie-autoriteiten' niet te wachten. Vandaar dat Tenkink en Frederiks op 1 oktober '40 bepaalden dat voorlopig het paspoort of de dis tributiestamkaart als identiteitsbewijs zou gelden; aan de stamkaart zou dan een foto gehecht worden, maar men kon de foto met weinig moeite door een andere foto vervangen. De 'Duitse politie-autoriteiten' waren dan ook niet tevreden en Lentz evenmin. Lentz was er in de zomer van '40 van overtuigd dat Duitsland de oorlog practisch al gewonnen had. Er moest een nieuw Nederland ontstaan een Nederland dat in het nieuwe Europa een ereplaats zou innemen doordat er een identiteitsbewijs zou gelden, beter dan men het waar ook ter wereld bezat! Aan welke eisen zulk een iden titeitsbewijs moest voldoen, wist Fre deriks niet in bijzonderheden: hij gaf Lentz opdracht, zich in die problema tiek tc verdiepen. En Lentz toog aan het werk. Voor het identiteitsbewijs dat hem als ideaal voor de geest zweefde (hij vond er ook een passende naam voor: 'persoonsbewijs'), koos hij in overleg met het rijksvezelinstituut en met een deskundige van de drukkerij Ensche dé te Haarlem een speciale karton soort uit van een samenstelling die raderen zonder sporen na te laten practisch onmogelijk maakte. In dat karton zou de Nederlandse leeuw als watermerk aangebracht wor den, 'een schaduw-watermerk in dit karton vast te leggen, vereist vak manskunst', schreef Lentz in een rap port dat hij begin augustus '40 aan Frederiks uitbracht, 'iedere deskundi ge zal derhalve aan afwijkingen ter stond een falsificatie kunnen herken nen.' Dat karton zou met een bepaald ondergrondpatroon bedrukt worden. Dit cliché zou op het karton gedrukt worden met een paarse drukinkt die de eigenaardigheid bezat dat hij on zichtbaar werd als men hem tegen een kwartslamp hield. De tekstdruk ('Gesl.nm', 'Voorn.', 'Geboren', 'Ge huwd met', 'Beroep', 'Uitgereikt op', enz.) zou aangebracht worden met een inktsoort die uiterst gevoelig was voor aceton het oplosmiddel dat men zou kunnen gebruiken om ge typte of geschreven gegevens te ver- Lentz wijderen teneinde ze door andere te vervangen. In het persoonbewijs zou de houder voorts zijn handtekening moeten plaatsen en er zou over een 'venster' in een der pagina's een foto aangebracht worden: tenslotte zou de houder op één van de pagina's ook de afdruk van zijn rechterwijsvinger moeten plaatsen (het departement van justitie had gewenst dat alle tien vingers plus de handpalm afgedrukt zouden worden, maar dat zou volgens Lentz teveel plaats innemen en was ook niet noodzakelijk); diezelfde vin gerafdruk zou aan de achterzijde van de foto komen Verving men dus de foto plus de vingerafdruk aan haar achterzijde door een andere foto plus andere vingerafdruk, dan zouden de beide vingerafdrukken niet kloppen. Bovendien maakte Lentz het verwijde ren van die foto bijzonder moeilijk: hij zou namelijk aan de achterzijde een doorzichtig zegel (de vingeraf druk moest zichbaar blijven) over de foto laten plakken met een kleef stof die afweken met water of stoom onmogelijk maakte zonder onmiddel lijk zichtbare sporen na te laten: in dat geval zou namelijk de watergevoe- lige druk die aan de achterzijde van 't zegel aangebracht was, aangetast wor den. Maar gebruikte men voor dat afweken aceton. dan zou men. hoe voorzichtig men het ook deed, de arcering aantasten die in de acetonge- voelige inkt rond het 'venster' ge drukt zou worden op de randen waar op de foto moest worden vastgeplakt. Beschermd Aldus kreeg in de loop van juli '40 het persoonsbewijs vorm dat Lentz als ideaal voor de geest zweefde; het zou perfect beschermd zijn tegen namaak of wijziging. Lentz liet bij de Algeme ne Landsdrukkerij enkele proefexem plaren vervaardigen en toonde die aan SS-Sturmbannfilhrer dr. Bruno Wolff, hoofd van de Abteilung IV (Gegnerbekampfung) van het bureau van de Befehlshaber der Sicherheit spolizei und des SD. Dr. Wolff was er zeer over te spreken maar stelde de eis dat Lentz zijn proefexemplaren voor alle zekerheid zou voorleggen aan de Duitse instelling die gespecia liseerd was op het terrein der falsifi caties: het Kriminaltechnische Institut der Sicherheitspolizei te Berlijn, een onder het Relchssicherheitshauptamt ressorterende instelling. Lentz ver zocht Frederiks, hem een reisopdracht te geven, maar hij kreeg te horen, 'dat de secretaris-generaal niets voor die reis gevoelde.' Nu werd dr. Wolff ongeduldig het slot van het lied was dat Lentz tóch zijn reisopdracht van Frederiks kreeg, zij 't mondeling. Op 17 augustus '40 (de Luchtslag om Engeland was net begonnen) vertrok Lentz samen met een ambtenaar van de afdeling binnenlands bestuur van Frederiks' departement naar Berlijn. De deskundigen "an het Kriminal technische Institut der Sicherheitspo lizei stonden paf: het door de Neder lander Lentz ontworpen persoonsbe wijs was aanzienlijk beter dan de Duitse Kennkarte.' Maar één aspect bleek Lentz verwaarloosd te hebben: alle op de persoonsbewijzen voorko mende gegevens, de handtekening, de foto en de vingerafdruk inbegrepen, moesten ook nog in een centrale kar- totheek samengebracht worden. Met die aanvulling er bij werden Lentz' voorstellen goedgekeurd. Perfect Geen land in bezet Europa, en ook Duitsland niet, heeft in de periode van het nationaal-socialisme een iden titeitsbewijs gekend dat technisch en administratief zo perfect was als het Nederlandse persoonsbewijs. Wij zul- bestaan van die ene gecentraliseerde collectie de Sicherheitspolizei de mo len in de eerstvolgende delen van ons werk nog beschrijven, welk een gigan tische opgave het voor de falsificatie- groepen der illegaliteit vormde om persoonsbewijzen te wijzigen dan wel na te maken. 'Het is eigenlijk nooit gelukt', zei later een van de topfigu ren van de Landelijke Organisatie voor Hulp aan Onderduikers, 'een persoonsbewijs te maken dat aan een serieuze controle van de Duitsers kon ontsnappen.' Ook in Engeland bleek men nimmer in staat, de Nederlandse persoonsbe wijzen zo volmaakt na te maken dat zij tegen die controle bestand waren. De door Gerrit van der Veen opge richte illegale Persoonsbewijzencen- trale (PBC) slaagde er eerst in april '44 in, van een relatie bij de Lands drukkerij een bus te krijgen met de speciale, voor de ondergrond gebruik te paarse inkt die bij het licht van een kwartslamp onzichtbaar werd. Eerst enkele maanden voor de bevrij ding verwierf diezelfde PBC van de Landsdrukkerij een kopie van het zet sel dat voor de tekstdrug van het Twee pagina's uit een persoonsbewijs met rechts het doorzichtige zegel. Aan de andere kant daarvan zat in het 'venster' de foto waar op aan de achterzijde de vingerafdruk geplaatst werd. De tweede vingerafdruk moest daarmee corresponderen. Het stempel van de gemeente van uitreiking werd gedeeltelijk zowel over de foto als over het zegel aangebracht. persoonsbewijs gebruikt was. Bij wer kelijk grondige controle kon van elk gewijzigd of nagemaakt persoonsbe wijs de onechtheid vastgesteld wor den. Dat zoveel tienduizenden toch met een onecht persoonsbewijs de bezetting doorgekomen zijn, lag uit sluitend aan het feit dat de controle als regel, en onvermijdelijk, een vluchtig karakter droeg: was dat niet het geval, dan 'hing' men. Maar daarmee zijn nog niet eens alle nadelen van het door Lentz ontwor pen stelsel opgesomd. Zodra de Si cherheitspolizei de naam wist van een Nederlander die zij wenste te arreste ren maar die ondergedoken was, vond zij in de collectie ontvangstbewijzen- persoonsbewijs het nummer van het aan hem uitgereikte persoonsbewijs (dat werd dan onmiddellijk in het gedrukte en periodiek aangevulde Op sporingsregister van de Nederlandse politie opgenomen) plus zijn adres, foto, vingerafdruk en handtekening. Bovendien kon de Sicherheitspolizei van elke arrestant onmiddellijk veri fiëren of hij inderdaad de persoon was voor wie hij zich blijkens zijn persoonsbewijs uitgaf. Van het ont vangstbewijs dat met dat persoonsbe wijs correspondeerde, kreeg.de Sicher heitspolizei dan een fotokopie die fotokopie ging linea recta naar de instantie in of buiten bezet Nederland die de arrestant in handen had. 'Kwam er iemand van de SD, dan moest', aldus later een commies van Lentz' rijksinspectie, ''het personeel van het foto-atelier binnen de kortst mogelijke tijd een reproduktie uit het OPB-register leveren.Bij mijn late re arrestatie door de SD, ter gelegen heid waarvan ik in Scheveningen werd gedetineerd, vertelde mij een SD-man dat de inspectie voor de SD een waardevol instituut was en dat de 'service' aldaar prima was.' Veel slachtoffers Hoeveel duizenden mensenlevens dit systeem gekost heeft, valt niet nauw keurig te schatten. Het latere verweer van Lentz dat de Duitsers gegevens betreffende door hen gezochte perso nen hadden kunnen vinden in de normale bevolkingsregisters, op de lijsten van dienstplichtigen, op de kiezerslijsten of in de gegevens bij de belastingen of bij de Raden van Ar beid, dunkt ons in elk geval irrele vant: afgezien van het feit dat deze 'normale' gegevens niet in de verste verte zo volledig waren als die welke zich in de collectie ontvangstbewijzen- persoonsbewijs bevonden (men denke slechts aan de foto, de vingerafdruk en de handtekening), bood juist het gelijkheid tot snelle verificatie en snel ingrijpen. Trouwens, Lentz was zich tijdens de bezetting volkomen bewust van het feit dat zijn dienst mede een instru ment van de bezetter was. Toen hij in de zomer van '42 vernam dat de kans bestond dat zijn inspectie naar het door Adr. Hager DEN HAAG Hoe kwetsbaar een symfonieorkest is tijdens een langdurige gastdirigentenperiode blijkt bij het Residentie Orkest. Kort voor de uitvoering van de vierde symfonie van Bruckner werd onlangs dirigent Leitner ziek. Eveneens bij een vierde symfonie, namelijk die van Charles Ives, moest dirigent Lukas Foss wegens ziekte een aantal concer ten bij het Residentie Orkest afzeg gen. Men verkeert in Den Haag ech ter in de gelukkige omstandigheid, dat men nog steeds een beroep kan doen op de gepensioneerde Willem van Otterloo en het concert van zater dagavond, nummer 9 in de keuzeserie, stond dan ook onder zijn leiding. Geen Ives. toch Ives, zij het dat Van Otterloo de partituur van de vierde symfonie gesloten liet en teruggreep naar een werk dat eerder op het programma stond, namelijk Three Places in New England. Bij dergelijke onvoorziene omstandigheden moet men dat maar voor lief nemen, even als de keuze van een van Van Otter- loo's muzikale stokpaardjes: de tweede suite Daphnis et Cloë van Ravel. De greep van de oud-dirigent op het orkest is vast, daarvan getuigden ook de twee nocturnes van Debussy. Vrij dagavond stonden deze werken van Ives, Debussy en Ravel ook op het programma van het jeugdconcert. Een concert dat een bijzonder karakter droeg, omdat het op die dag juist vijftig jaar geleden was, dat op initia tief van Peter van Anrooy het eerste jeugdconcert door het Residentie Or kest werd gegeven. De opmaat van talloze concerten voor de jeugd, al nemen de jeugdconcerten in ons land in vergelijking met Amerika nog steeds een al te bescheiden plaate in. Jaring Walta Bescheiden ook is Jaring Walta, een der concertmeesters van het Residen tie Orkest. Zijn collega's Krebbers, Olof en Noske delen hun concertmees terschap met een solistische carrière. Walta treedt echter minder op de voorgrond, Zaterdagavond liet hij zich horen in het vioolconcert van Stra- winsky, in 1931 geschreven en het enige vioolconcert van de componist De muzikale wereld dankt dit werk in feite aan de componist Hindemith en de violist Dushkin, die Strawinsky tot dit concert hebben aangezet Het werk is opmerkelijk in die zin, dat het twee adagiodelen heeft en in feite een instrumentale monoloog genoemd kan worden. Walta, die van blad speelde, heeft wat bescheiden van toon de lyrische en virtuoze eigenschappen van het concert met veel inzet naar voren gebracht. De zelfstandige func tie van de begeleiding kreeg onder Van Otterloo meer reliëf dan onder de gegeven omstandigheden gewenst was. DELFT Op 27 en 2fc maart en op 3 en 4 april zal de tweede fase van het verkeersonderzoek in de Delftse bin nenstad worden uitgevoerd. Circa vijf tig man, bestaande uit verkeersdes- kundigen van Openbare Werken, poli tiemannen en studenten zullen op de DEN HAAG De Officier van justi tie heeft zes maanden en onvoorwaar delijke terbeschikkingstelling van de regering geëist tegen de 29-jarige Ha genaar J. B., die begin januari in drift zijn driejarig stiefzoontje ernstig mishandeld heeft. De man was op een avond, toen het kind naar zijn oma was geweest en vervelend was geweest, zo driftig ge worden om het gezeur van het kind dat hij het van zijn bedje af sleurde en het met de vuist had geslagen. Ook had hij het jongetje zo hardhan dig bij het pyamaatje vastgepakt, dat het kind rood aanliep en naar adem snakte. Volgens zijn vriendin had de man zijn stiefzoontje bovendien ge schopt, wat hij voor de rechtbank ontkende. Het kind had uitwendige verwondingen opgelopen aan hoofd, rug en onderlichaam. Donderdag 4 april uitspraak. oosten des lands geëvacueerd zou wor den, deed hij onmiddellijk zijn beklag bij het Generalkommissariat van Wimmer. Hoe moet men nu deze Lentz zien? Men heeft, dunkt ons, bij hem te maken met de dienstklopper in opti ma iorma. Een NSB'er was hij niet, hij was wèl pro-Duits. Belangrijker evenwel dan deze politieke gezindheid achten wij 'smans karakter: een dor re, eigenlijk van de wereld vervreem de, zijn ambtelijke idealen najagende perfectionist die elke door wie ook verstrekte opdracht met onbegrensde toewijding wenste uit te voeren. 'Ik zou het zo willen voorstellen', ver klaarde na de oorlog een van de hoofdambtenaren van Binnenlandse Zaken: 'als morgen aan de dag Lentz opdracht krijgt, zijn eigen doodvonnis tc maken, dan maakt hij het zo dat hij met geen mogelijkheid tussen de mazen door kan glippen.' De man was van zijn taak bezeten. Regelmatig werkte hij halve nachten door. Hij verwaarloosde zijn gezin een gezin dat zijn arbeid trouwens met afschuw gadesloeg; zijn vrouw liet zich van hem scheiden. Zijn inspectie was zijn leven. Met haar gegevens speelde hij als een kind met zijn speelgoed. Hij liet er een lijst uit opstellen van alle Nederlandse familienamen (men telde er 115.455), van alle Joodse familiena men apart (men telde er 9.696) ja hij ontwierp in de lente van '43 nog een vollediger systeem van bevol kingsboekhouding waarbij hij voor zichzelf de functie en titel van 'direc teur-generaal van de persoonlijke staat' reserveerde. 'Domme vragen' Eens ging hij, vermoedelijk in '43, op een uitnodiging in om over zijn systeem van bevolkingsboekhouding een inleiding te houden in een van de gijzelaarskampen in Noord-Brabant. Hij sprak er met vuur en verve, maar, aldus zijn na-oorlogse herinne ringen, 'één van mijn opponenten maakte plotseling de opmerking dat hij en anderen zich meermalen had den afgevraagd of het niet het beste zou zijn dat alle bevolkingsregisters in de lucht vlogen, en vroeg mij hoe ik daarover dacht. Een onderdrukt gelach hier en daar onderstreepte de ze vraag. Dit prikkelde mij uitermate en ik slingerde de opmerking de zaal in dat ik hier niet was gekomen om dergelijke domme vragen te beant woorden en dom gelach aan te horen.' Die 'domme vragen' hielden evenwel aan. Van begin '43 af werd Lentz in de illegale bladen steeds scherper aan gevallen. Die kritiek las hij met ver bijstering maar ook met bezorgdheid voor zijn eigen leven. Herhaaldelijk werden hem bpvendien dreigbrieven toegezonden. Rauter gaf hem een lijf wacht. maar zijn angst verminderde niet In de herfst van '43 werd hij er door verpletterd: hij stortte in en herstelde niet. Ontslag werd hem ovenwei geweigerd, 'omdat dat voor beeld', volgens de Duitsers, 'nu school zou kunnen maken.' .Tot zover het verhaal van De Jong. Als aanvulling kan nog worden mee gedeeld dat Lentz na de oorlog wegens collaboratie tot drie jaar is veroor deeld. Hij is overleden op 18 augustus 1963. Red. Tr./Kw. DEN HAAG Twee adjudanten het Haagse politiekorps zullen volg besluit van de minister van bint landse zaken bevorderd worden inspecteur. De 57-jarige C. J. B. J sen wordt waarnemend chef van bureau fraude en de 5-jarige W. Hoogenraad zal toegevoegd won aan de chef van het bureau vreen lingendienst De onderhavige bevoi ring is vrij zeldzaam. De heer Jansen is sinds 1940 wi zaam binnen het Haagse politiekoi In 1946 werd hij geplaatst op bureau fraude, waar hij alle ran doorliep. In 1970 is de heer Jan bevorderd tot adjudant. De heer Hoogenraad is eveneens t af 1940 werkzaam bij de Haagse p tie. In 1946 ging hij werken bij vreemdelingendienst, waar hij i rangen doorliep. De heer Hoogenn werd in 1968 bevorderd tot adjudai Beide heren zijn bevorderd met tei werkende kracht tot 1 januari 1$ Zij zullen op dinsdag 2 april geïns leerd worden. VOORBURG De gemeenten heeft met 20 tegen 5 stemmen B.l W. de bevoegdheid tot het voeren rechtsgedingen met betrekking i Oosteinde 16 gedelegeerd. B. en I hebben zoals bekend de huurovere) komst met de Stichting Voorbui Ontmoetingscentrum voor Jonge) met ingang van 16 maart j.l. beS digd. De stichting heeft echter d een advocaat laten weten dat aan ontruimen van het gebouw zoals) februari werd verzocht niet kan w den voldaan. Het geschil zal, aldus en W., nu aan de burgerlijke rech moeten worden voorgelegd. Een voorstel van het PAK-raadslid A. van der Kooy de beslissing over delegatie van bevoegdheid een ma: uit te stellen werd met 19 tegen stemmen verworpen. De sticht heeft vorige week bekend laten ken dat Oosteinde 16 voortaan ied zaterdagmiddag geopend zal zijn aktiecentrum. DEN HAAG Na de PvdA heeft ook de WD, afdeling Den Ha protest aangetekend tegen de sp dingsplannen van de regering. 'V groting van de spreiding van 6500 8300 ambtenaren is onaanvaardb voor de agglomeratie'. Een dergeli vergroting brengt onherstelbare sc de toe aan het economische en mqr schappelijke leven in Den Haag, alt de WD-ers. Doordat verplaatsing de PTT ook van invloed zal zijn de vele toeleveringsbedrijven zal <8 elders werkgelegenheid verdwijnt De VVD verwijt de regering gc overleg te hebben gepleegd met u agglomeratie, terwijl de 'onomkej baarheid' van de operatie tot een w voorzichtiger benadering had moeé leiden. DELFT Het GPV te Delft dri er in een schrijven aan de raad aan dat de Delftse burgers ongefluij deerd drinkwater aangeboden krijg, dat diegenen die gefluorideerd wa wensen dit op bepaalde plaatsen k gen aangeboden en dat de overheid j burgers wijst op goede eet- en dri gewoonten die het tandbederf teg gaan. Als argumenten tegen fluorider van het drinkwater voert het G aan de aantasting van de persoonli vrijheid, de onzekerheid in medisi kring inzake fluoridering, het sch pen van precedenten, want ook anE re stoffen zouden kunnen worden t gevoegd, de vervuiling van het mil door gefluorideerd water waan i maar 1 procent door kinderen nutE gebruikt wordt en de mogelijkh j via tabletten (medisch voorschrift) i tandpasta zich van fluor te voorzieij toegangswegen naar de binnenstad en in het centrum zelf elke tiende auto mobilist aanhouden. Als de betrokken weggebruikers wil len meewerken wordt hen gevraagd waar zij vandaan komen en waar zij heen gaan, alsmede wat men daar deed, respectievelijk gaat doen. De overige passerende weggebruikers worden alleen geteld. Uiteraard blij ven de ondervraagden anoniem. Dit onderzoek is een vervolg op de enuête, die in september en oktober van het vorig jaar is gehouden. Met de aldus verkregen gegevens kan een vergelijking worden gemaakt. Op ba sis van deze resultaten is het mogelijk te bepalen welke verkeersmaatregelen ten aanzien van de oude stad moeten worden genomen, na het gereedkomen van de werkzaamheden op de Came- retten. Verwacht wordt overigens, dat er op de enqufitepunten bij het komende onderzoek enig oponthoud kan ont staan, maar dit zal niet leiden tot chaotische toestanden. TER AAR Zondagmorgen half tien verleent het hervormd kerkkoor van Alphen medewerking in de dienst van de hervromde gemeente alhier. Voor ganger is ds. Lindenburg, de plaatse lijke predikant. DEN HAAG De kinderen uit het Zeeheldenkwartier zullen de ze zomer al gebruik kunnen ma ken van het in de Hemsterhuis straat, achter het Onderwijsmu seum gelegen terrein dat bestemd is voor de aanleg van een 'speel- centrum'. Volgend jaar zomer zal het terrein eigenlijk pas defeni- tief 'speelgereed' zijn, maar wet houder Vink deelde hierop in de Raadscommissie voor Sport en Recreatie mee, dat er voor de komende zomer al enige voorlo pige voorzieningen zullen worden aangebracht. De wethouder beloofde een en ander op aandringen van de heer Zorge, leider van Clubhuls Het Anker en mevr. De Vries van de aktiegroep 'De Groene Eland' die, vergezeld van een aantal buurtbewoners en een vijftigtal kinderen naar de commissievergade ring waren toegekomen om te vragen wanneer er eindelijk eens uitvoering 'zal worden gegeven aan het al sinds 1968 bestaande plan tot aanleg van dan 500.000) eind mei of begin juni aan de gemeenteraad zal worden voor gelegd. Later stemde hij er echter op voorstel van de heer Du Chatinier (KVP) in toe, te bekijken of het plan niet eerder in de raad kan worden behan deld. een speelterrein aan de Hemsterhuis straat. De kinderen die vanaf de publieke tribune geen twijfel lieten bestaan over hun aanwezigheid hielden sp doeken en borden onhoog waarop 1 f' zen waren te lezen als: '2379 kinder speelruimte 0,00 m2, en 'speelruin!i is leefruimte'. Die 0,00 m2 speelruimte werd d<" werd door wethouder Vink overig< bestreden met de woorden: 'Bij kerk aan de Elandstraat is vorig ji een klein speelterreintje geschapen bovendien zijn we momenteel be J, om in de Paleistuin enige voorzien gen aan te brengen'. Toch zei hij begrip te hebben vA| het ongeduld van de buurtbewonia over het nog steeds ^uitblijvende grdë 'Speelcentrum' aan de Hemsterhi u straat, temeer daar hij zijn in tijdens een werkbezoek aan De Grtei ne Eland gedane belofte, dat de we i zaamheden aan het terrein in 11 zouden beginnen, niet bleek te z|i: nagekomen. 'Ik kan niet verhelen, dat er ver# ging in de uitvoering is opgetrede r aldus de wethouder. c Al met al kon de heer Vink ui te in i lijk meedelen, dat het voorstel uitvoering van het plan (kosten meC] o< LEIDEN Dc heer H van Someren «i Voorschoten is gepromobeerd tot doctor de faculteit der geneeskunde op proefsclf getiteld 'Segragatlon of human enzyme s vi antigen markers in man chines hams j. somatic cel hybrids. De promotoren wai Prof Dr Ir A Rocrch en Prof Dr D BootsnRJ De heer W L Dekker te Rilland Bath It gepromoveerd lot doctor in de faculteit Godgeieegdheld op proefschrift getiteld D matische en bijbels theologische studie 01 de plaats van Israël In het denken van Kk_ Barth. met namen in zijn Kirchllcho Dogt tlek. Do promotor was Prof dr H Berkhof.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 8