dag, maandag wie is dat kind? Schrijfster Mischa j de Vreede over: het jappenkamp, het leven van de schrijverij en haar kinderen: kopt en klein Mode in het klein X Overdag in nachtkleren TROUW KW ARTET MAANDAG 25 MAART 1974 BINNENLAND T6/I door hette visser l'EEN BORDURENDE MOEDER IIS NATUURLIJK RUSTIGER' "Nee, ook al ben ik een dominees-dochter: ik heb van mijn opvoeding geen Wolkers-complex overgehouden. Maar de bijbel hoort zo verschrikkelijk bij onze beschaving dat tja ik heb m'n kinderen daarom ook leren bidden. Mijn dochter had toen ze jong was een vreselijke hang naar het geloof. Ze wilde er alles over weten en deed heel vroom. Mijn zoon Tobias niet. Die geloofde het wel. Ach, een avondgebedje kon er nog wel af. Dan zei hij, met de ogen half dicht en de handen losjes in elkaar: 'Laat mij van Uw grote kudde toch een heel klein schaapje zijn." Maar na drie dagen veranderde hij dat arme schaap in de meeste vreselijke dieren. Favoriet was: 'Laat mij van Uw grote kudde toch een heel klein draakje zijn. Na twee weken belt Mischa de Vreede op. Hoe het zit met dat interview, 't Was natuurlijk wel aardig, een beetje praten, maar het verhaal is toch niet ge plaatst? Want ze mocht het lezen. En ja, ze was nu niet in een opperbeste stemming. We bedenken uitvluchten. Familie omstandigheden enzo. Druk, druk, druk. De werkelijke re den is dat we met het gesprek geen raad weten. Mischa voelt het aan. Ze zegt: ik heb met wel meer calvinisten een ge sprek gehad. En dan werd het later niks in de krant. Han Lammcrs is destijds voor het Algemeen Dagblad ook eens ge weest Heeft nooit een letter ge schreven. Gesterkt door de gedachte dat zelfs een wethouder die met cultuur te maken heeft het niet wist tc verwerken, gaan we schaamteloos achter de schrijf machine zitten. Reden van een bezoek aan schrijfster Mischa de Vreede is dat er deze week een nieuw boek van haar uit komt. Het heet 'Een hachelijk bestaan', sa mengesteld uit jeugdherinnerin gen en ontboezemingen op latere leeftijd. Het leest lekker weg. Tussendoor kun je de melkboer helpen, thee-schenken voor een vriendin, maar je ver geet niet dat je er aan bezig was. Daarvóór schreef Mischa de best seller 'Onze eeuwige honger', die gaat over een vrouw die verschrikkelijk eenzaam is. Zó erg, dat ook al was je over gelukkig getrouwd je toch haar telefoonnummer zou wil len weten om haar op te bellen. Mischa: 'Ze hebben veel gebeld. En nog. Ze denken dat ik die vrouw ben. Maar dat is niet zo. Er zitten natuurlijk wel kleine dingen van mezelf in'. 'Er belden ook vrouwen die zeiden: dat mens, dat ben ik. U heeft mij helemaal beschreven'. 'Ze hebben vlak voor het kerst feest in Brandpunt ofzo. ook een vrouw gehad, die het in het geheel niet meer zag zitten: keurige flat, leek er aardig uit te zien. kon goed praten. Maar ze kende niemand. Geen mens hield van haar. Ze zat daar maar: eenzaam en alleen. Ze bestaan. Die mensen willen er uit stappen en ik snap best waarom'. Oppervlakkig De hoofdpersoon uit 'Onze eeu wige honger" gaat op het laatst met een paar op snoepjes-lijken de pilletjes in bed liggen en denkt: 'Hé, lekker. Mischa: 'Als ik met een weer loze, zielige vrouw in contact kom, dan wend ik me af. Omdat ik weet dat het niet is op te lossen. Bij mannen kan ik dan een oppervlakkig gesprekje be ginnen. Vrouwen verwachten niets van vrouwen. Als mannen je hulp inroepen, dan verwach ten ze een daad. Dat is natuur lijk ook lastig. Soms. Meestal. Maar je kunt met mannen geintjes maken. Ik vind ze soms zo aandoenlijk. Vooral als ze met vrienden onder elkaar zijn. Dan zeggen ze als ze niets meer weten 'Ken je die van die twee ijsberen die door de Sahara lopen?' (zegt de een tegen de ander: nou, ze hebben hier ook goed gestrooid! H.V.). Mischa woont op de Am sterdamse Ceintuurbaan, vlak naast de huizen met de groen bruin geschilderde dwergen van hout. Haar dochter woont op kamers en zoon Tobias is nog thuis. In de voorkamer staat een kantoorachtig bureau met een solide schrijfmachine. Verder veel planten, een ver zonken kast met kerstballen, er is een tekkel die belachelijk hard blaft en een foto van een boekenbal van jaren geleden waarop Mischa te zien is met Gerard Reve, de koningin en Harry Mulisch. Op dat boeken bal heeft G.K. het wratje in het decolleté bij de vorstin ontdekt waarover hij het in 'De taal der liefde' heeft. Verder op de tussendeur, die zelden dicht gaat, de omslagen van nog uit te brengen boeken van Mischa. Als was ze een fabrikant van confectiekleding die het vol gend jaar de markt zal vero veren. Zeker één boek Mischa: 'Ik wil schrijfster zijn. Ik wil een produktie van zeker een boek per jaar. Als het kan twee. Daarnaast nog kinderboe ken en ik schrijf recensies voor NRC-Handelsblad en heb wekelijks iets voor de radio. Dit jaar moet het boek '13' afko men. daarna het 'Schrijfboek' en dan '33'. Ik begrijp wel dat het nodig is: interviews. Meer nog dan recen sies. Mensen willen weten wie je bent. Je hebt een verhouding met het publiek. Met films is het ook zo. De mensen zijn nieuwsgierig naar de filmster, naar de regisseur. Vroeger zag je aan een klomp wie 'em had gemaakt. Van haar vijfde tot tiende jaar Mischa de Vreede heeft Mischa in een Jappenkamp in het voormalige Nederlands Indië gezeten. Ze zegt dat ze er geen fobie of trauma aan heeft overgehouden. Wel veel herinneringen. Het staat allemaal in 'Een hachelijk bestaan'. 'Tegen dringen kan ik nog steeds niet. Ook niet tegen in de rij staan in een winkel', (ik word razend als er iemand voor z'n beurt gaat), of bij een koud buffet staat te wachten. Dan ben ik al geweest'. 'Wegdrukken' We praten over het wegdruk ken van gevoelens. Ze zegt dat haar vader dat sterk had. Als er in het gezin later terug in Holland over het kamp werd gepraat, dan liep vader De Vree de de kamer uit. 'Leer me hoe ik leven moet', staat er in de boeken van Mi scha. Weet ze het zo langzamer hand wel? 'Vanaf mijn vierde jaar wilde ik schrijfster zijn. Dat ben ik nu. Ik doe geen concessies. Als ik net zo hard en precies zou werken als ik nu met schrijven doe.en eh. ik zou iets anders doen, dan was ik rijk. Nu niet. Ze verwijten me wel dat ik klaag over het moeilijk kunnen rondkomen. Maar het is zo. Aan rechten krijg je drie duizend gulden per jaar. Daar bij doe ik nog een paar dingen. In 'Een hachelijk bestaan' be schrijf ik de moeilijkheden van iemand die alleen van schrijven wil leven. Toen daarvan in Vrij Nederland passages waren geplaatst, kreeg ik geld toege stuurd. Je bloost ervan, je schaamt je, maar ik heb er dingen van kunnen doen die ik anders niet had kunnen doen'. Als water Ze zegt dat ze dan wel niet zakelijk zal zijn. Geld is voor Mischa de Vreede als water. Maar ze wil schrijven en anders niet. Journalistiek? Nee,.'Ik zou geen vragen aan iemand durven stellen. Als ik zo maar, voor de vorm, aan iemand moet vragen: hoe gaat het?, dan ben ik al bang. Zoon Tobias leest gniffelend haar boeken, vertelt ze. 'Die jongen weet er niet goed raad mee: een schrijvende moeder. Dat is natuurlijk ook heel raar. Een bordurende moeder is veel overzichtelijker. Maar ik wil al les met ze bespreken. Toen ik klein was, ach, je werd als kind nooit geprezen. Nooit om iets wat je was. Hoogstens om iets wat je deed. Mijn kinderen zijn erg zelfverzekerd. Overtuigd van mijn liefde. Het oog van de moeder.Ik verwen m'n kin deren. Waarom niet? Ze genie ten van dingen die lekker en fijn zijn. Toen ik jong was werd er nooit gezegd: dat is een mooie jongen'. De vrouwen van Henry Kissinger 'Macht' zegt Henry Alfred Kis singer, de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken, 'is de liefdesdrank bij uitstek', zo lezen we in Elseviers Magazine. Het blad kwam tot de conclusj dat er drie mooie vrouwen Henry hangen: de actrices .1 mantha Eggar, Jill St. John Candice Berger. Het is te snaa pen dat Dear Henry na uitp tende uren met Sadat, Days Breznjew en Tsjoe En-Lai o een ander soort gezelschap v hebben. Over zijn aantrekking kracht zegt Henry: 'Ik ben ni gek, ik ken het spel. Ik hi mezelf echt niet voor de ge Alleen mijn macht trekt Filmster Candice Berger z 'Hij vertelt altijd verhalen, komt er nauwelijks tusse maar dat heeft ook niet. E diner met hem is meestal e monoloog, maar wel fascit rend.' Voor de hele kleintjes is er ook een mode. Van het saaie roze en hemelsblauw zijn we nu zo langzamerhand wel af. Een paars pakje staat een donker kindje uitstekend en waarom geen knal-rood of hei oranje? Absorba uit Hilver sum brengt een collectie Franse kinderkleding die er prima uitziet. De stoffen zijn sterk en kunnen tegen een stootje. De kleuren zijn voor de hele kleintjes nog wel wat pastelachtig, maar worden naarmate de leeftijd vordert feller. Op de foto's drie van de nieuwste modellen (inl. 02150-45144). Verklaring Frans In Trouw/Kwartet van 19 december jl. reageerde ik op een beschouwing over de betekenis van het Frans zoals deze door de Vereniging tot bevorde ring van de stud'c van het Frans werd voorgedragen. Ik meende dat deze beschouwing n.-g te vrijblijvend was en m deze reactie gaf ik een supplement waarin ,k de noodzakelijk heid van het onderricht van het Frans voor de cuduui en de weten schap aan de hand van enkele naai voren spiinnende fii»ei> in het licht poogde te stellen. Op 11 maart word ia de nieuwsdienst melding gemaakt van een actie van 77 journalisten, studenten hoogleraren en anderen die van at regering ver langden de positie van het Frans in het middelbaar ondersijs te garande ren. Deze actie was een oproep tot adhesiebetucging met een verklaring die het Frans als leervak op de scho len in stand wil houden. De verkla ring spreekt van ven provincialisti sche opvatting als zou kennis van het Frans van geen enk-'t betekenis zijn voor onze wetenschap en cultuur en dus niet relevant -u zijn voor hen die een universitaue studie hebben gekozen. Deze negatieve insteMng komt tot ui ting m de -g ha>-uonisatie van de brugklazen waardoor het onderwijs in het Frans wordt bemoeilijkt, zo niet onmogelijk gemaakt. 'Wij zijn overtuigd, aldus de verklaring, dat het een Nederlands en een Europees belang is om naast nzt onderwijs van het Engels op het v.w.o. het onder wijs in het Frans en Duits te handha ven en aan te moedigen. Evenmin als deAngelsaksische en Duitse taalgebie den, kan het Franse taalgebied dat behalve Frankrijk ook delen omvat van vanouds bevriende of verwante landen als België, Canada en Zwitser land, uit het geheel van de westerse cultuur worden gemist. Kennis van het Frans vergemakkelijkt nog altijd de toegang tot de latijr.se wereld, van Amerika tot lalië. evenals tot het ook voor Xederland steed- belangrijker wordende Afrika. Kennis van het Frans is niet alleen van belang voor het volgen van literaire en artistieke, maar zeker ook van 'i« wetenschappe lijke ontwikkelingen, waaraan de uni versiteiten hun bijdrage leveren! Het is zeer vreemd dat de pers op men schrijft ons deze verklaring nauwelijks iets heeft laten lezen. Des te bevreemdender omdat zo veel prominente personen door middel van hun handtekening zich achter deze verklaring hebben gesteld. Om enkele namen te noemen: mr. J. Klaasesz, oud-commissaris van de Koningin in de provincie Zuid- Holland; jhr. mr. M. van der Goes van Naters, oud vice-voorzitter van het Europese parlement; prof. dr. B. V. A. Röling, polemoloog te Gronin gen; prof. mr. Drion. li van de Hoge Raad; dr. W. J. SChuyt, lid van het Europese parement; de hoogleraren in de medische faculteit: dr. N. G. M. Orie, dr. F. II. L. van O» (groningen). dr. H. van Danzig, dr. F. Dekking, dr. L. B. W. Jongkees (Amsterdam); dr. M. Tausk (Nijmegen), dr. J. H. Plok- ker (Utrecht); voor de faculteit der wiskunde dr. J. H. Hemelrijk, E. M. de Jager, F. Oort (Amsterdam), dr. H. P. G. Casimir, president Koninklij ke Academie van Wetenschappen; de biologen dr. F. Bianchi en dr. D. Stegwee (Amsterdam); voor de ge schiedenis dr. A. B. Breebaart, dr. M. C. Brants, dr. H. L. Wesselijk en dr. .J. Kamerbeek. De centrale interfacul teit van Groningen en Leiden hebben eveneens adhesie betuigd. Steeds komen er schriftelijke en tele fonische aanmeldingen binnen van mensen die opkomen voor het behoud van het Frans. Een collega van de psychiatrie deelde mij mee dat hij niet begreep hoe het ter wereld moge lijk was dat men zich van de heden daagse psychiatrische inzichten op de hoogte kon stellen tonder een grondi- Annie Af. G. Schmidt Merel Laseur Het wekelijkse raadsel: wie is dat kind? U kunt kiezen tussen AT, KEULEN-DEELSTRA, de schaats-ster die onlangs afscheid nam v het gladde ijs. Dan MEREL LASEUR bekend van radio en televis en tot slot de schrijfster ANNIE M. G. SCHMIDT die radio i televisieseries schreef, musicals en kinderboeken op haar naa heeft staan. Wie van de drie is de kleuter? Stuur eeu briefkaj gefrankeerd met dertig cent naar Trouw/Kwartet, Dag Maands postbus 810 in Amsterdam. Vermeld bij de oplossing ook welk bo u als prijs zou willen ontvangen: kookboek, tuinboek of knuts boek. Het was PIETER VAN VOLLENHOVEN! Ja, eigenlijk een hele makkelijke: die van vorige week. Ook al he ben we zoveel mogelijk de oren van Piet weggesneden, toch w het vrijwel alle inzenders duidelijk dat de kleuter op de kiek Piet was. De gelukkige winnares is geworden mevrouw Ch. C. van Vlii Romcijn, C'. v. Nieveltstraat 23 in Rotterdam. Zij krijgt het tui boek deze week toegestuurd. Is dit nu voor de dag of voor de nacht? Je weet het niet Is ook niet belangrijk. Triumph-Wala brengt deze ponnen-zomerjurkjes op de markt. Zó uit bed het bos in Moet je natuurlijk niet drie-hoog achter wonen met een zonder zon. Maar goed, mooi is het wel, deze nachtkleding, de klassieke nachthemden zijn er nu ook speelse modellen in en batist, met kruissteekjes of kantgarnering. Het materiaal van modellen op de foto is polyester met katoen. (Inl: 020- ge kennisname van de Franse li tuur op dit gebied. Zo zou men p nen doorgaan. Deze verklring heeft niets met befcj de subjectieve voorkeuren te zoals wel gesuggereerfj is. Afgjfc van alles wat men tegen het kan inbrengen vlg. het provocij de, satirische artikeltje in Folia ji« tatis van 16 maart jl. het objectief feit dat kennis van de se taal voor de beoefening der schappen en de uitbreiding inzicht in de hedendaagse cultuijo? tronen van onmiskenbare beteken Bedum Prof. dr. R. Atje Keulen-Deelstra

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 6