DA-feest spatte ils zeepbel uiteen if 'Komst van liberaal getint kabinet dichtbij' Arbeidsongeschiktheid politieke zaak tl Jr z'1 a&É^y§ii- Basis wordt op school gelegd Stel juismga rijgt yatie Aantjes fietste niet mee J Ier wurgmoord fiog spoorloos C.D.A. etl Weekeditie voor het .Buitenland (luchtpostuitgave lj|jli||llll Oud-minister Langman ziet grote winst voor de VVD in het verschiet y- V r Schaakspel gestolen \Regenmantels in kleur NIEUW-ENGELAND Maatschappelijke visie speelt mee bij toekennen uitkering Buit van twee ton Dublin bewaakt uit Rotterdam afkomstig schip D'66 denkt na over energiebesparing Usfa-bezetters roepen mogelijke sollicitanten op Jongeling met pensioen 1HJW/KWARTET MAANDAG 25 MAART 1974 BINNENLAND T3/K5 31' Bert de Jong 3TERWIJK In het Brabantse Oisterwijk is zaterdagmiddag een ma- ëstatie in carnavalssfeer gehouden om het Christen-Democratisch Appel iel' gestalte te geven. i 'i Steenkamp, de landelijke voor- T van het CDA, die onlangs de had opgegeven, vertelde dat er jefaatste weken tijdens de Brabantse re-jiezingscampagne 'iets' is gegroeid, onmeetbaar is. In een lyrisch ntjit betoog verklaarde Steenkamp, de christen-democraten elkaar lat en gevonden, iet'iets' werd tijdens de manif estatie zolelijk gemaakt door een aantal :ern dat steeds de betogen van de jy-ici onderbrak met deze woorden: ras-ARP-CHU- heten nu C.D.A. Het werd ook zichtbaar door de ■optocht en door de landelijke •politici, die op versierde fietsen trommelaars door de straten Oisterwijk trokken. Een hoogte- van het 'iets' moet wel geweest ^■(afgaande op de luidruchtige ova tie hem ten deel viel) dat tien -£lten voor het slot van de manifes- 2C CHU-fractievoorzitter Kruisinga p inkwam en werd ontvangen als rote CDA-held. Hij was immers, i|j i Goes voor de eigen Unie te 'S en gesproken toch nog naar het g; antse CDA-feest gekomen. gek het 'Iets' van de zaterdag zo 1de landelijke CDA-voorzitter toch niet veel meer dan een iel te zijn. Want, hoewel zij daar- ^dringend uitgenodigd waren door enthousiaste organisatie, fietsten &V. Aantjes, de voorzitter van de •fractie in de Tweede Kamer en —fractiegenoot dr. C. Boertien niet de collega's Andriessen en Corne- vai en minister Westerterp mee. In "Jrwijk was namelijk ook de t'^V-televisie present. Doe er niet mee was Aantjes geadviseerd: dit TJfJt te gek voor de kiezers boven 'gevieren, die het allemaal op het ichtm zullen zien. De voorzitter van J-jjHU, baron Van Verschuer, ped- IqqI evenwel blijmoedig mee, zo de 'gedachte propagerend, intbreken van de ARP onder de verstoorde de feestvreugde ilijks. Het einde van de manifes- was echter, dat een boze en ietige mr. Aantjes direct ver- Hij wenste geen minuut lan- e blijven en wilde zo iets nooit vmeemaken. Had hij daarvoor v.'iigen ARP-club geërgerd door niet een huis te spreken en naar het e'jfeest te gaan? luzrte aanleiding tot de toorn van 21jes, was de hulde, die Kruisinga M jbundig ten deel viel. De CHU- [evoorzitter had, zoals steeds, in irkiezingscampagne in Goes voor igen Unie het kabinet-Den Uyl Itig veroordeeld. De CHU vindt kritiek op het kabinet en de politieke koers belangrijker dan vJDA. Dat is ook in overeenstem- 'jJJjinet de motie van de Unieraad, truisinga geregeld in zijn rede- ngen voorleest. Juist hij werd nu ld binnengehaald, lisinga gaf na de manifestatie 1TEDE De politie van ede heeft nog geen spoor van f-jarige barbediende Th. B. uit die verdacht wordt van de op de 23-jarige kapster Dini lldenmark uit Heemstede. Het werd zaterdagmorgen om zes loor de politie dood op bed iroffen, nadat Th. B. eerst de van het meisje en vervolgens litie van Haarlem op de hoogte lebracht van de wurgmoord. uit Antwerpen te bellen. Hij et de auto van het slachtoffer België zijn vertrokken. De auto gisteren echter in het centrum Amsterdam teruggevonden. Tij- het telefoongesprek met de bmse politie verstrekte B. enkele plijke gegevens over het slacht en over zichzelf. De Haarlemse sman probeerde het telefonisch uit te breiden, maar de man is het genoeg', inderdaad uit Antwerpen belde, loeilijk na te gaan; het telefoon- ir tussen België en Nederland is itisch. Sporen van een worste- if van zedenmisdrijf zijn niet len. Het meisje woonde alleen, lijke motieven voor de moord net voorhanden. De enige aan- waarover de politie beschikt, t de ouders niet enthousiast ook over haar verhouding met B. Jrdachte staat bij de politie be- wegens enkele vermogensdelic- ADVERTENTIE) (ARP, CHU, KVP) 'anavond gesprek rhd met ethouder Brautigam rhd De Nieuwe Stad" Gliphoeve J (Bijlmer) AMSTERDAM deze verklaring: 'De ovatie is meer te danken aan de waardering die in de KVP voor de politiek van de CHU bestaat. Dat komt steeds weer tot uiting als ik met de KVP te maken heb', lichtte hij toe. De hulde voor de CHU paste overigens geheel in de carnavalssfeer. De bestaande politieke geschillen tussen de CHU aan de ene kant en de KVP en ARP aan de andere werden weggepoetst. Riep Steenkamp niet uit 'we zijn toch allen christen-democraten?' De zaal blééf klappen aangevuurd door het militan te spreekkoor. Steenkamps 'iets' ech ter, dat zo gegroeid zou zijn, spatte uit elkaar door gebrek aan geloof waardigheid. Zwaardere kost Het was zo mooi begonnen. 'In Bra bant bestaat praktisch al een christen democratische partij, waarop wij trots zijn', had de gewest-voorzitter uitge roepen. Maar toen Aantjes na de pauze in zijn verhaal wat 'zwaardere kost' aankondigde, luwde de feest vreugde. 'Laten we de werkelijkheid niet verbloemen,' zei hij. 'Als de drie christelijke partijen elkaar bij de vol gende kabinetsformatie niet vinden, is het de vraag of zelfs een volgende generatie het voor elkaar krijgt.' Zijn verdediging van het kabinet-Den Uyl vond op een aantal punten min der waardering in het gezelschap. Verder maakte Aantjes duidelijk, dat het CDA geen middenpartij mocht (ADVERTENTIE) 'U hebt familie of kennissen in het buitenland Stel verder dat zij f weliswaar hun eigen nieuwsbronnen hebben, maar dat zij toch graag willen weten hoe nu de Nederlandse kijk op het I wereldgebeuren is. Dat is interessant genoeg lom te blijven volgen, maar dat staat zelden in I bijvoorbeeld Canadese, Spaanse, Oegandese, Finse of Australische kranten. Probleem? Welnee: er is voor hen de van NRC Handelsblad). Wees eens^ v aardig; wijs hen op 't bestaan van die weekkrant. Of als u nog aardiger wilt zijn llllll 9eef een abonnement. Ill 11111 I Wat u ook doet, /#fllllll X vraag eerst even inlichtingen met deze bon. Zend mij inlichtingen over de NRC Handelsblad i Weekeditie voor het Buitenland, de v/eekkrant diezovpel J Nederlanders in verre landen graag lezen. I Naam;_ I Plaats: j Zenden aan: NRC Handelsblad Weekeditie voor het Buitenland Antwoordnr. 534 Rotterdam. Geen postzegel. Op het VVD-congres in Utrecht werd zaterdag mevrouw Van So meren als voorzitster van die partij herkozen. Hans Wiegel fe liciteert haar en Mr. Van Riel Clinks) applaudiseert bedacht- If S- m - irg-fFffll BBEL- HKf?TOF JHWBWM ADVERTENTIE) zijn die wat tussen links en rechts in scharrelt. 'De christen-democratische politiek die hard nodig is, wordt per definitie bepaald door onvrede met de bestaan de samenleving. Wij zijn meer uit op vernieuwing van de samenleving dan op het behouden, aldus Aantjes. Met dergelijke woorden krijg je in Oisterwijk de handen van de CDA-ers niet zo snel op elkaar. Andriessen hield het ook even principieel (het gebod van het evangelie is solidari teit), maar schakelde vervolgens snel over op de machtigingswet en de positie van de middengroepen om on der applaus aan te kondigen, dat ter bestrijding van de criminaliteit minis ter Van Agt (KVP) de politiekorpsen in de komende drie jaar met duizend man zal versterken. CHU-voorzitter Van Verschuer betuig de zijn adhesie met het CDA. Maar voor de goede verstaanders waren zijn reserves maar al te duidelijk: 'We moeten de eigen mentaliteit van de CHU kunnen terugvinden en we laten het christelijk geloof niet los.' Daarna was de beur t aan prof. Steenkamp om als dagsluiter op te treden. Maar na het lofdicht op Bra bant, waarmee hij eindigde namen de CDA-genoten aan de top snel (of helemaal niet) afscheid van elkaar. Het was weliswaar geen sterven in eikaars armen, om uit het pas ver schenen boek 'De politiek in de crisis' te citeren, maar er was wèl een naar gevoel van binnen overgebleven. Van onze parlementsredactie UTRECHT Mr. drs. H. Langman, die minister van economische zaken is geweest in het kabinet- Biesheuvel, ziet een kabinet met een duidelijke liberale signatuur dichterbij dan gedurende een halve eeuw het geval is geweest. Hij sprak deze verwachting uit op het congres van de VVD dat het afge lopen weekeinde in Utrecht is gehouden. Langman meende dat bij de volgende kamerverkiezingen een zo grote winst voor de VVD te verwachten is dat deze partij in een dan te vormen coalitie de grootste partner kan zijn. Eerder op het congres had de heer Wiegel, fractieleider van de VVD in de Tweede Kamer, weer gepleit voor herstel van de samenwerking tussen confessionelen en liberalen. Hij stelde echter wel als voorwaarde, dat de leiding van de KVP en die van de ARP beseffen dat zij met de PvdA een verkeerde keus hebben gedaan. Energieschaarste In zijn rede over de energieschaarste zei de heer Langman dat de VVD zich daarop moet voorbereiden, onder meer door studiegroepen aan het werk te zetten die een basis moeten leggen voor het straks te voeren be leid. 'Wij zullen niet alleen aan het verle den kunnen vasthouden. In een we reld die snel verandert zullen wij ook voor veranderingen open moeten staan, willen we niet overspoeld wor den door de gebeurtenissen en willen we de andere helft van Nederland niet blijvend van ons vervreemden,' aldus Langman. Hij meende dat dp VVD een beleid moet voeren waarbij haar achterban niet het gevoel krijgt dat zijn specifieke belangen worden verwaarloosd, maar toch aan grote groepen duidelijk wordt gemaakt, dat liberale beginselen tot een aantrekke lijke politiek kunnen voeren. Over de stijging van de prijzen van energie en grondstoffen zei Langman dat een verminderde stijging van de economische groei daarvan het gevolg ksn zijn. Ook de richting van de groei zal veranderen: er komt relatief min der beslag op energie- en grondstof fen. een groter beroep op arbeid mits die zichzelf niet uit de markt prijst en een verschuiving naar de dienstensector. Perzië Zaterdagmiddag heeft de fractieleider van de VVD in de Tweede Kwmer, H. Wiegel, meegedeeld dat zijn fractie zich beraadt op een procedure die het mogelijk moet maken, de machtigings wet in te trekken. Oud-minister H. de Koster richtte een scherpe aanval op het buitenlands beleid van het kabi net Den Uyl. Premier Den Uyl zou volgens de Koster hebben gezegd dat de Sjah van Perzië 'schandelijke fancy prijzen' voor olie berekent en dat aldus de Koster terwijl de Sjah ons land in moeilijke omstandig heden heeft geholpen. Teheran zou de Nederlandse regering herhaaldelijk vergeefs om uitleg hebben gevraagd. De Koster zei dat de regering na de bezetting van de Perzische ambassade de kans had gehad, nog iets goed te maken door direct excuses aan te bieden, maar Den Uyl zou daarmee tot dc zaterdag na de bezetting heb ben gewacht.' De put was gedempt, maar het kalf verdronken', aldus de Koster, die meende dat hiermee Ne derlandse handelsbelangen in Iran op het spel zijn komen te staan. Het artikel van het Tweede Kamerlid Vonhoff in 'Liberaal reveil', waarin hij zijn partij had gewaarschuwd voor rechts liberalisme, kreeg op het con gres algemene bijval. Allerwegen werd ontkend dat het stuk een aanval op de koers van Wiegel zou zijn. Zelfs senator mr. H. van Riel die in Vonhoffs stuk bij naam en toenaam werd misprezen sloot zich aan bij de algemene lof voor het artikel, waarbij hij 'een combinatie van niet verrechtsen en voor honderd procent achter Wiegel staan' propageerde. Wiegel zei zelf dat er geen verschil van mening bestaat over de koers van de VVD. ROTTERDAM Een schaakbord van één bij één meter met bronzen stuk ken die figuren uit de slag bij El Ala- mein voorstellen, werd zaterdagnacht uit een huis in Rotterdam gestolen. Er zouden maar drie van deze stellen schaakstukken in de wereld bestaan. De waarde wordt geschat op twaalf duizend gulden. De koningen van het spel zijn uitgevoerd naar de beelte nissen van de bevelhebbers Montgo mery en Rommel. ADVERTENTIE Unieke collect ie Zeer grote collectie in modieuze modellen, w.o. de trenchcoat. Klassieke mantels nu ook in kleur. Kleding en service gesigneerd Amsterdam 245721 Rotterdam 137370 Eindhoven 1 443208 Van een verslaggever UTRECHT 'De politiek en de maatschappelijke visie van bepaalde deskundigen, die bij de uitvoering van de wet op de arbeidsongeschiktheid zijn betrokken, zijn beide belangrijke factoren bij het vaststel Ier. of iemand arbeidsgeschikt is'. Sinds de inwerkingtreding van de wet (de WAO) heeft deze bepaalde wijzigingen onder gaan, die het gevolg waren van een veranderde maat schappelijke of politieke visie cp het vraagstuk van de ar beid en de arbeidsongeschikt heid'. Dit zeggen dr. J. H. R. van der Pas, medisch adviseur van de bedrijfsvereniging DETAM en drs. J. G. J. E. Josten, van de gemeenschappelijke medi sche dienst (GMC) in enkele stellingen, die zij geformu leerd hebben voor de studie dagen voor sociale verzeke- ringsgeneeskunde, die volgen de maand in Lunteren worden gehouden. Volgens de beide heren speelt ook de veranderde situatie op de arbeidsmarkt een belangrij ke rol bij het bepalen of ie mand arbeidsgeschikt is. 'Wanneer wij op het ogenblik al zo'n 120.000 niet-gehandi- capte werklozen hebben, is het natuurlijk duidelijk, dat het voor wèl-gehandicapte mensen uiterst moeilijk is een baantje te vinden'. Onterecht Een niet te schatten en zeker ook niet te onderschatten aan tal mensen heeft, volgens dr. Van der Pas, op basis van de vaststelling, dat men geheel of voor 80 procent arbeidsonge schikt was, een uitkering ge kregen, die hun niet toekwam. Tenminste wanneer gekeken werd naar de bepaling, dat de uitkering moet worden ver minderd als de arbeidsonge schiktheid in de loop van de tijd weer afneemt. Maar bij de uiteindelijke vast stelling van een uitkering moet, zo staat in een andere bepaling van de wet, ook ge keken worden naar 'de ver minderde gelegenheid tot het krijgen van arbeid'. Vooral de uitleg van dit artikel heeft vaak een hogere uitkering tot gevolg, dan op grond van de strikt lichamelijke toestand van de werknemer gewettigd zou zijn, aldus dr. Van der Pas. 'Men kan het bij zulke hoge uitkeringen (als in geen ander land ter wereld) de mensen niet kwalijk nemen dat zij met twintig procent minder inkomen genoegen nemen. Nog afgezien van de praktisch oncontroleerbare mogelijkhe den tot het verrichten van klusjes, die die twintig pro cent kunnen compenseren', al dus dr. Van der Pas die ver der zegt, dat een 'gegarandeer de, welvaartsvaste uitkering van de WAO tot het 65e jaar voor velen meer zekerheid biedt, dan uitkeringen krach tens dc werkloosheidswet of de bijstandswet'. Zekerheid Tenslotte zegt hij dat bij on dernemingen de neiging is ge groeid om oudere werkne mers, die niet zo goed meer aan de zwaardere eisen van hun functie kunnen beant- paalde sóórten arbeidsonge schiktheid werd zaterdag ge sproken op een bijeenkomst van het Nederlands genoot schap voor fysiotherapie in Nijmegen. De fysiotherapeut H. C. Boudri zei hier dat er een preventieve taak ligt in het zo goed mcgelijk op el kaar laten aansluiten van de woorden, via de ziektewet en de WAO een bevredigende fi nanciële zekerheid tot aar. het pensioen te geven. 'Medisch gezien wel legitiem', vindt dr. Van der Pas, die eraan toe voegt dat het op deze manier wel een verkapte vorm van vervroegde pensionering wordt. Over het voorkómen van be mens en zijn arbeidssituatie, waardoor allerlei lichte of zelfs ernstige gebreken bij de werknemers voorkomen zou den kunnen worden. Over de mogelijkheden van de fysiotherapie sprekend, zei de heer Boudri dat men naast een verzorgende taak, zeker ook een preventieve heeft, die tot doel heeft de mens zowel lichamelijk als geestelijk in een optimale conditie te bren gen. Dit houdt in dat fysiothe rapeuten, in samenwerking met de arts, die mensen in hun werksituatie gaan begelei den, die niet direct als patiënt kunnen worden aangemerkt, maar die uit preventief oog punt een begeleiding nodig hebben. Ziekenfonds De heer Boudri was van me ning, dat ook de ziekenfond sen hier een taak hebben, evenals het ministerie van on derwijs, dat te maken heeft met de arbeidssituatie in de scholen. 'Meestal schiet de zit- en werkaccommodatie van leerlingen en docenten tekort, waardocr de basis wordt ge legd voor toekomstige licha melijke afwijkingen'. Tenslotte zei hij dat 'alle zorg voor oudere mensen een lap middel blijft, omdat het licha melijk lot van de bejaarde al bepaald wordt vóór zijn vijf tigste levensjaar en niet daar na'. DEN HAAG Zaterdagmorgen heb ben overvallers voor twee ton buitge maakt in een juwelierszaak in Den Haag. Bij de overval is zowel door de juwelier als door de overvallers met scherp geschoten. Wonder boven won der raakte niemand gewond. De over vallers zijn gevlucht in een sport wagen die later in Den Haag werd teruggevonden en gestolen bleek te zijn. Van de daders ontbreekt nog ieder spoor DUBLIN (Reuter) Politie en mili tairen bewaken sinds eergisteren twee schepen in de Ierse Republiek, waar van vermoed wordt, dat ze betrokkdn zijn bij wapensmokkel. In Greenore wordt de uit Rotterdam afkomstige 'Owen Kersten' doorzocht. In Cork doorzoeken politiemannen en militai ren de uit Antwerpen afkomstige coaster 'Vaterland'. De Owen Kersten staat in Duitsland geregistreerd. Het schip meet 499 ton. Na een tip van Interpol heeft de Ierse veiligheids dienst de koers van de Owen Kersten gevolgd na het vertrek afgelopen woensdag uit Rotterdam 'Wij heb ben reden om aan te nemen, dat het «chip ontplofbare stoffen aan boord heeft', zei de minister van defensie, Patrick Donegan. De minister zelf heeft de leiding bij het onderzoek naar de lading van bdide schepen. De kaptein van de Vaterland zei tegeno ver verslaggevers: 'Zij hebben niets gevonden en ze zullen ook niets vin den'. Het doorzoeken van beide sche pen kan verscheidene dagen duren. Bijna een jaar geleden ontdekten drie Ierse marineschepen vijf ton wapens en explosieven aan boord van het Westduitse schip 'Claudia', bestemd voor het Ierse Republikeinse Leger (IRA). UTRECHT Energiebesparing mag niet een rigoreus afremmen van de economische groei betekenen. Bespa ring zal daarentegen moeten worden bereikt door het selectief afremmen van die economische sectoren, die de meeste energie verslinden. De Gro ningse econoom'prof. dr. J. Pen, die dit zaterdag zei op een in Utrecht door D'66 gehouden landelijke «ner- giedag, noemde als verslindende secto ren het vervoer (inclusief het open baar vervoer), industrieën die erg veel elektriciteit gebruiken (zoals de aluminiumfabrieken) en ook een eventuele tweede internationale lucht haven in Nederland. Hij zei dat het bevorderen van het openbaar vervoer 'een gigantisch miüverstand' is. Voor de energiedag had D'66 een discussiestuk opgesteld, waarin wordt gesteld dat de Nederlandse regering niet een afwachtende houding moet innemen. De regering, zal, aldus D'66, in het internationale overleg moeten streven naar harmonisatie van maatre gelen die leiden tot een zo groot mogelijke energiebeperking in een zo groot mogelijk aantal landen. De rege ring zal ook moeten aandringen op internationale samenwerking op het gebied van onderzoek en ontwikkeling van alternatieve energiebronnen. Over de alternatieve energiebronnen toonde Jan Terlouw, fractievoorzitter van D'66, zich niet optimistisch. De ontwikkelingstijd wordt, zowel wat de kosten, de techniek en de economi sche mogelijkheden betreft, ernstig onderschat. Terlouw noemde de kern splijting uitsluitend tijdelijk en op marginale schaal aanvaardbaar. Drs. Gruyters (Volkshuisvesting en Ruim telijke Ordening) wees op het ver band tussen ruimte en energiever bruik. Besparing van ruimte betekent bijna altijd besparing van groei. De overheid zou hier gebruik kunnen maken van het verzet van aktiegroe- pen tegen te expansief ruimtegebruik voor bijvoorbeeld wegenaanleg. Minis ter Gruyters noemde dit een politiek veel meer aanvaardbare weg dan het beleid dat door middel van direkte dwang probeert de burgers tot ener giebesparingen te brengen. Een goed beleid sluit aan bij de positieve akties van de burgers zelf, aldus Gruyters. EINDHOVEN De bezetters van de Philips USFA-vestging in Helmond gaan zelf onderzoeken hoeveel inwo ners van Helmond bereid zijn om bij Philips in Helmond te solliciteren. Ze hopen hiermee te kunnen aanto nen dat in Helmond wel voldoende potentiële arbeidskrachten aanwezig zijn om het voortbestaan van Philips in die gemeente te rechtvaardigen. De bezetters roepen eventuele kandi daten-sollicitanten op bij de kantoren van de KWJ en de industriebond NKV in Helmond. AMERSFOORT De heer P. Jonge ling zal eind maart wegens het berei ken van de nensioengereehtigde leef tijd het hoofdredacteurschap van het Nederlands Dagblad (voorheen Gere formeerd Gezinsblad) neerleggen. Hij is 37 jaar in de journalistiek werk zaam geweest. De heer Jongeling is sinds 1963 lid van de Tweede Kamer, welke functie hij nog blijft vervullen. 'U moest blij zijn, dat ik alleen maar een pony wil hebben

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5