'De arts moet meer in de maatschappij Weteringruiters krijgen eigen overdekte manege Drukkerij sluit Mevrouw M. C. Zwart nieuwe directrice GG en GD Moeilijkheden rond CDA Voorschoten 'Dastegek' werd groot succes De Kaag ijvert voor bushalte Afscheid van ds. Franken Forumavond ARP- PvdA-VVD Vivace speelde knap Rotterdams orkest was niet op dreef ÉROL'W -KWARTET JlVVNLAt; STAD EN REGIO L3 door Jan Hoekema Mevrouw Zwart-Feenslra: 'Jc moet het lef hebben de zaak aan te pakken'. kun je nooit klankbord zijn'. Commu nicatie is nodig tussen de diverse sectoren van de gezondheidszorg, want de hoeveelheid werk neemt toe. 'Al wonen we in de maatschappij dichter bij elkaar, of op elkaar, we leven in feite sterk uit elkaar. De oude autori teiten als kerk en buren zijn wegge vallen'. Vandaar de noodzaak om als arts meer in de maatschappij te staan, en meer dan alleen medische therapie toe te passen'. Maar daarvoor is een andere oriënta tie nodig, we zijn gelukkig op weg'. Doorlichten We komen weer terug op ons uitgangs punt. dat GG en GD. Schoolgenees- kunde, bedrijfsgeneeskunde, algemene voor- en nazorg van de geestelijke volksgezondheid ('mensen die tegen het overspannen aan zitten verwijzen we door. of begeleiden we verder') en gehandicapten-zorg zijn een greep uit het omvangrijke takenpakket waar voor dr. Zwart en haar medewerkers gesteld zijn. Vijf zusters die vijf halve dagen met het luizenprobleem bezig zijn, is maar een facet. De psychiater en de sociaal-psychiatrische zusters een ander. 'Te allen tijde willen we waar nodig initiatieven ontwikkelen, neem het adviesbureau voor kinderen met ontwikkelingsstoornissen. Kort om: in overleg met anderen, als huis artsen de stad steeds doorlichten op de gezondheidszorg, én zorgen dat cr iets aan gebeurt'. VOORSCHOTEN In Voorschoten dreigt een breuk te komen in de voor de komende raadsverkiezing gevormdp CDA-fractie. Li een kortgeleden ge houden vergadering heeft de vier man tellende prot. christelijke gemeente- raadsfractie zich nader bezonnen op haar opstelling tegenover het Christe lijk Democratisch Appèl in Voorscho ten. De fractie betreurt de geforceer de wijze .waarop het CDA tot stand is gekomen. Een meer geleidelijke ont wikkeling had haar juister geleken. Dat had veel onrust voorkomen. Nu is de gehele chr. fractie buiten spel komen te staan, terwijl de kvp-fractie volledig werd gehandhaafd. De pcg-fractie is tot de conclusie gekomen dat cr, onder de gegeven omstandigheden in Voorschoten voor alsnog plaats is voor een alternatieve prot.-christelijke concentratie. Zil heeft echter nog geen beslissing geno men en wil de verdere ontwikkelin gen afwachten. KOUDEKERK AAN DEN RIJN In het Koudekerks recreatiecentrum 'De Ridderhof' is het eerste gezamenlijke optreden van Koudekerkse verenigin gen in revuestijl, onder de naam 'Dastegek' een groot succes geworden. Deze revue was georganiseerd door de Ridderhofkring, een aantal Koudeker- kers (sters) onder leiding van de heer De Bruin. De conférence was in han den van de heer Tolsma die het optreden van de verenigingen bege leidde en de doelstelling van de vere niging uiteenzette. Regie de heren Fok en Snijders. Het was een geweldige avond. Aller eerst trad op muziekvereniging 'Kunst na Arbeid'. Kinderen uit de jeugdvakantieweek voerden met suc ces het stuk 'Ik ben met Catootje naar de botermarkt geweest' op. De schaakvereniging speelde een korte partij onder muzikale begeleiding. De zwem- en poloclub 'Soli Deo Gloria' oogstte ook veel waardering. Na de pauze traden achtereenvolgens op 'Kunst na Arbeid' de tennisvereniging 'Artesia', de Plattelandsvrouwen en de voetbalvereniging 'Koudekerk' met een leuke quiz. Er werd gelachen om hetgeen de da mes en heren presteerden. De burge meester en wethouder Van der Pols deden ook mee. AARLANDERVEEN - Donderdaa 28 maart om 8 uur organiseert de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen afd. Aarlanderveen in het Dorpshuis een modeshow. Daaraan verleent de fa. Niekerk v. d. Boom uit Alphen a.d. Rijn haar medewerking. De modellen worden geshowd door leden van de plaatselijke afdeling. Zo'n twee jaar geleden werd de landelijke ruitervereniging 'Weterin- gruiters' opgericht. Het bleek dat er ook in de 'Weteringbuurt' veel en thousiasme bestaat voor de paarden sport. 'Mijn eigen kinderen zijn bij zonder enthousiast en waren lid van de ponyclub van de Venneper Ruiters in Nieuw-Vennep. Wij hebben zelf een vereniging opgericht. Er zijn zo'n vijftig kinderen lid. Op het ogenblik is het nog in hoofdzaak een ponyclub, maar wij streven ook naar een ruiter vereniging voor de groten, waarvoor al ongeveer veertig leden zijn geno teerd', aldus Vergunst. Vergunst was zelf één van de initia tiefnemers van de oprichting van de Weteringruiters. 'Zomers werd gereden, maar in de wintermaanden is het vrijwel onmoge lijk. Daarom kwam het idee naar voren om een overdekte manége te bouwen. De gemeente verleende di rect een geweldige medewerking. Ver volgens gingen wij een stichting in het leven roepen, die de opdracht tot de bouw gaf en ook de exploitatie op zich neemt. De stichting huurt de grond van mij en verhuurt de manége vervolgens weer aan de vereniging. Ik DE KAAG Vrijdagavond werd in hotel 'Kaagzicht' de jaarvergader ng gehouden van de 'Dorpsgemeenschap De Kaag'. Bij de ingekomen stukken was een brief van het gemeentebe stuur van Alkemade over het verdwij nen van een oud huisje aan het begin van de Julianalaan. De grond moet Camping een bestemming krijgen Wat willen de Kagenaars? Antwoord: een stukje park met zitbanken aan het water. Tweede brief van het gemeentebe stuur: wilt u weer een kermis? Over wegend: 'geen bezwaar'. neem voorlopig de verzorging van de paarden op mij'. Pension Bij de manege komen mo derne en ruime stallen voor de pony's en paarden van leden van de vereni ging, maar ook voor die van de stich ting. Want de Stichting Weteringrui ters houdt er zélf ook pony's en paarden op na. die weer kunnen wor den gehuurd. 'Het is ook mogelijk dat op paarden van de stichting wedstrij den worden gereden, als een lid van de vereniging, een paard of pony voor bijvoorbeeld een jaar huurt', zegt Vergunst. Verder is er volop ruimte voor pensionpaarden. De overdekte manége wordt ongeveer vijftig meter lang en ca 27 meter breed en dat betekent dat er officiële wedstrijden in federatief verband mo gen worden gehouden. 'Wij zijn van plan dat ook te doen', laat Vergunst weten. Ondermeer wil men van de officiële ingebruikneming een groot wedstrijdevenement maken. De pony- rijders van de Weteringrijders hebben overigens al aan menige wedstrijd meegedaan, zoals in Katwijk, Noord- wijk en Alphen, en behaalden daarbij buitengewone resultaten. De Jeugd krijgt bij Vergunst volop gelegenheid zich vertrouwd te maken met de paarden en koeien. Hij heeft een veehouderij en laat de jongens en meisjes de volledige vrijheid. Ook al hebben ze er niets te maken, ze mogen vrij rondlopen in de stallen. Vergunst: 'Zo leren ze met dieren om te gaan. Ze mogen ook altijd kijken als er een kalfje of een paard wordt geboren. Waarom niet? Ze maken kennis met de natuurlijke gang van zaken De voorzitter deed mededelingen over de stand van zaken betreffende eén Dorpshuis. Het is moeilijk bij CRM op korte termijn medewerking te krij gen, doch men hoopt op aansluiting van de vereniging bij de 'Stichting Dorpshuiswerk Haarlemmermeer Zuid'. Een bushalte bij De Kaag is dringend nodig, doch Maarse Kroon wil beweren dat dit 100.000 moet kos ten. Toch zal men alles in het werk stellen om de bushalte bij De Kaag te krijgen, temeer daar De Kaag het gehele seizoen een dorp is met 20.000 inwoners! Rapid, Tornado. Quick Fire en Ram ses staan met hun soortgenoten nog in de oude stallen. Nog even. Dan verhuizen ze naar de fraaie onderko mens in de overdekte manége. Quick Fire en Ramses hebben al een behoor lijke reputatie, omdat zij menige prijs in de wacht sleepten. 'Wij doen uit sluitend aan dressuur en springen, kortom aan de landelijke ruiterij. Geen draverij', laat Vergunst nog we ten. De Nieuwe Weteringer staat graag land af voor de paardensport. Achter de overdekte manége is nog een open bak, waarin de Jeugd altijd mag oefe nen. In de 'overdekte' zal uitsluitend op vastgestelde uren mogen worden getraind. Er zijn enkele instructeurs in dienst van de Weteringruiters. 'Wat verder belangrijk is, is dat er een eigen hoefsmid is', aldus Ver- ox 2cxi-o p-q.xn-'J/moxu-tf oxi?üj- o p-^ ra- öMtioxu- Of2ax-up-q.xn-r:Anoxu-q:JOyf OT^ai-ap-q.xn.-s«'.tioTu-?Jï)H OT^ai-op-^xn-G-'vnoru-^-to^ Jeugd mag vrij rondlopen op boerderij NIEUWE WETERING Aan de Achterweg 5 in Nieuwe Wetering verrijst een kapitale manege. Het 'paardensportbedrijf wordt gebouwd op liet land van Bas Vergunst (40) in opdracht Aan de Stichting "De Weteringruiters'. liet wordt een pracht van een manege, compleet met buiten- en bin- nenbak en kantine. Paardenboxen zullen ook niet ontbreken. "Over een goede maand kunnen ze bin nenrijden. Voordat het helemaal klaar is. zal het wel mei zijn. ij zullen de manege officieel in ge bruik nemen.' aldus Vergunst. gunsl, die nog andere plannen heeft: 'Mijn ideaal is om bij de boerderij een camping te beginnen en nog eens een kinderboerderij te hebben. Eigen lijk is het nu al een beetje een kinderboerderij, omdat ik de jeugd hier maar vrij laat rondlopen. Voor de camping is 14 ha grond beschik baar. Wij zijn nog bezig met de vergunningen'. Terugkerende naar de paarden: Het bestuur van de stichting wordt ge vormd door R. van Dommelen, C. van Groningen, L. Hoogeboom, T. de Graaf en B. Vergunst. Het bestuur van de vereniging De Weteringruiters bestaat uit: L. Hoogeboom (voorzit ter), C. van Groningen (secretaris), mevrouw Eikelcnbooin (penningm.), I. Bos en B. Vergunst. SASSENHEIM Na zijn gemeente vijfeneenhalf jaar te hebben gediend heeft ds. A. L. Franken gistermiddag afscheid genomen van de hervormde gemeente van Woubrugge. Op 31 maart zal hij tot zijn nieuwe werk, het dovenpastoraat in een deel van West-Nederland, in de Andreaskerk te Den Haag worden ingeleid. Ds. Franken preekte over psalm 146 vers 5: 'Welzalig is hij die de God van Jacob tot zijn hulp heeft'. Hij merkte op. dat vele van onze verwachtingen menselijke zaken zijn. Vele daarvan zullen nooit worden gerealiseerd. De ze tekst tilt de mens boven die ont dekking uit. Wie het verwacht van God. wordt niet beschaamd. Door de afbraak van onze menselijke verwach tingen bouwt God aan onze toekomst, ondanks zonden en schuld aan onze kant. Bij alles wat wij ondernemen moeten wij dan ook de blik gericht houden op Jezus Chistus in Zijn we derkomst. De predikant werd psalm 121 vers 4 toegezongen. Na afloop namen velen persoonlijk van hem afscheid. LEIDEN Vanavond 25 maart is er in Nieuw Minerva. Vrouvcnsteeg 11 te Leiden een forumbijeenkomst voor de a.s. statenverkiezingen. Inleiding: drs. T Spaan (ARP). Discussie met een forum, waarin behalve de inleider Marietje v. d. Molen (PvdA) en een VVD-kandidaat zitting hebben. De vergadering is georganiseerd door de ARP. Gasten zijn welkom. LEIDERDORP De chr. scholen van Leiderdorp hebben tezamen ne genduizend gulden bijeengebracht voor het zendings- en landbouwwerR in Ghana. Het zal ter hand worden gesteld van de heer Atze van den Broek, die in december na enkele maanden verlof weer naar Ghana is vertrokken. Hij is daar in dienst van de zending werkzaam als landbouw deskundige en leidt op een boerderij jongeren op voor het agrarische be drijf. Het geld werd gisteren in de prot. kerken van Leiderdorp symbo lisch aangeboden. LEIDERDORP Van 1 tot en met 7 april wordt ook in Leiderdorp een collecte gehouden voor de Ned. Hart stichting. Vorig jaar gaf deze stich ting in totaal 3.5 miljoen gulden uit aan ongeveer 100 projekten. ZOETERWOUDE Raadsvergade ring donderdag 28 maart om 8 uur: akkoord gaan met de vestiging van Genemans Schoenen B V. te Leiden in het bestemmingsplan 'Industrieterrein Grote Polder; vaststellen van een 'Verordening op de kampeerplaatsen en op de kampeermiddelen'; voorstel inzake het door het bestuur van de Grote Westeindse Polder berekende lozingsrecht in verband met het lozen in genoemde polder; voorstel tot het verlenen van subsidie aan de Stich ting Peuterspeelzaal Zoeterwoude- Rijndijk i.o. en de Stichting Peuter speelzalen te Zoeterwoude; voorstel inzake de afsluiting van een gedeelte van de Oranjelaan voor het vrachtver keer; voorstel inzake verplaatsing van de aanvankelijk op het kruispunt Ho ge Rijndijk-Oranjelaan geplande ver keerslichteninstallatie naar het kruis punt Hoge Rijndijk-Burgemeester Smeetsweg. LEIMUIDEN Raadsvergadering donderdag 4 april 8 uur: verkoop bouwgrond in plan Noord; krediet voor aanbrengen van verkeersdrem pels; verhuur strook water van de Drecht; bijdrage 80.000) in kosten verkeersinstallatie op het kruispunt Dokter Stapenseastraat-Burgemeestér Bakhuizenlaan met Provinciale Weg nr. 7; aanleg sportveldencomplex; ver koop bouwterrein aan de Larikslaan RIJNSBURG Op uitnodiging van het Geref. schoolbestuur kwamen in 'het Centrum' bestuursleden en on derwijzers van alle scholen in Rijitó- burg bijeen. Doel was bevordering van het contact en de installatie van de hoofden van de Juliana- en Emma- school, de heren T Buyze en J. Breedijk. Beide hoofden zijn in Rijns burg geen onbekenden want zij waren al eerder als onderwijzer hier werk zaam. LISSE Voor het 'Trompetterkorps' van 'Trou moet Blijcken' werd in het 'Hof van Lisse' als eerste aanzet van uit T.M.B. zélf door het houden van een kienavond al een bedrag van ruim 700 opgebracht LISSE Dc bekende wijnhande] Bergers in de De Ruyterstraat heeft het winkelareaal weer met 50 m2 uitgebreid, in welke ruimte de afde ling wijnen een speciale plaats kreeg, terwijl daaraan grenzend een 'gft- schenkenhoek' werd ingericht. LISSE Vrijdagmorgen heeft Lisse weer een 'echte bakker' gekregen met dc opening van het bedrijf op het Vierkant naast het Hof van Lisse. KATWIJK AAN DEN RIJN Don derdagavond 28 maart om half zeven is er in het verpleeghuis 'De Wilbert* een protestantse kerkdienst, waarin zal voorgaan ds. G. van Halsema uit Katwijk aan Zee. KATWIJK AAN DEN RIJN Maan dag 25 maart 's avonds om acht uur wordt in de kleuterschool 'De Kien- terhof' aan de Wassenaarseweg de jaarvergadering gehouden van de Ver eniging Chr. Kleuteronderwijs Kat wijk aan den Rijn. OUDE WETERING De kerkeraad van de Remonstrantse gemeente te Oude Wetering heeft belangstellenden uitgenodigd tot het bijwonen van de jaarlijkse ledenvergadering op donder dagavond 4 april a.s. om 20 uur in de Kerk. Voorts zal in de dienst van 31 maart (10 uur) de nieuwe predikant, de heer Cossee, zijn intrede doen in de gemeente. Deze dienst wordt geleid door ds. G. S. Westerouen van Meete- ren uit Rotterdam. ALKEMADE Op woensdag 3 april 's avonds om 8 uur houdt de Ver. Gemeentebelangen Alkemade haar jaarvergadering in café Heemskerk. Centraal zal staan Je vaststelling van de kandidatenlijst voor de verkiezin gen van de gemeenteraad op 29 mei. ALPHEN Dit jaar is er in Nabij in de Stille week, voor de 10e keer, weer iedere avond een avondgebed als voorbereiding op Pasen. Voor het eerst zal in het kader van deze ge woonte op witte donderdag het avond maal gevierd worden onder verant woordelijkheid van de wijkraad van de Gereformeerde kerk zuid en de kerkeraad van de Hervormde wijkge- meente Lage Zijde. Deze viering is een gevolg van de jaarlijkse avondge beden die men samen hield. Ongetwij feld een bemoedigend bericht in een tijd dat de verwijdering weer groter dreigt te worden. AARLANDERVEEN De bazar, die het afgelopen weekeinde ten bate van de Sportvereniging Aarlanderveen werd gehouden is een groot succel geworden: een netto opbrengst van 3000. AARLANDERVEEN De Algemens Muziekvereniging 'Door Samenwer king Sterk' hield in het Dorpshuis, haar algemene ledenvergadering. Voorzitter C. L. Aartman kon in zijn opening vele leden verwelkomen. Te vens ging hij in op de mogelijkheid dat er weer naar 't concours wordt gegaan in ieder geval wel door dé muziek. Voor de drumband wordt dit een onmogelijke zaak. omdat de band nu eenmaal niet zonder uniform op concours kan. Penningmeester J. P. Mol liet in zijn jaarverslag horen dat de vereniging nog een batig saldo heeft. Voorzitter C. L. Aartman deel de mee, dat hij wegens drukke werk zaamheden zich genoodzaakt zag de functie van voorzitter na 12% jaar neer te leggen. Tot zijn opvolger werd gekozen de neer C. G. Oerle- mans. Ook trad de heer Mol af. nadat hij 23 jaar de vereniging als penning meester heeft gediend. Tot zijn opvol ger werd gekozen de heer Th. Lelie veld jr. Tevens werd er afscheid geno men van de heer C. Brouwer, die na een lidmaatschap van 47 jaar zijn instrument voorgoed in zijn muziel^- koffer houdt. Hij werd benoemd tctf ere-lid. tur ;a<<De Weteringruiters LEIDEN De accordeonvereniging 'Vivace' gaf de gewone jaaruitvoering in de goed bezette zaal van het Anto- nius clubhuis. 'Vivace' is een vijftien- hoofdig ensemble van gevorderde en de muziek zeer toegewijde amateur spelers die onder aanvoering van P. Slingerland tot opmerkelijke resulta ten komen. Ook de programmakeus is zeer aan trekkelijk. De stukken klonken alle levensecht. Dan zijn een onduidelijkheid, een minder verzorgde afwerking hier of daar wel te vergeven. De dirigent handhaafde een pittig tempo en lette stipt op de voordrachtstekens. Dit kon een zeker gebrek aan soepelheid b.a. in de wals 'KUnstlerleben' (Strauss) tot gevolg hebben. Bovendien misten de bewerkingen vaak bepaalde karakteristieke harmo nienoten en het ensemble ontbeerde de gewenste verscheidenheid aan in strumentale kleuren. Niettemin was de éssentie in elke uitvoering aanwe zig. Na de pauze volgde het luchtiger goed. Johan van Wolfswinkel V rachtwagenprobleem moeilijk oplosbaar VOORSCHOTEN De commissie voor verkeer en vervoer in Voorscho ten kwam bij de behandeling van de overlast, veroorzaakt door het parke ren van vrachtwagencombinaties in dc bebouwde kom niet verder dan het constateren dat dit probleem de grootst mogelijke aandacht heeft, maar dat een goede oplossing voorlo pig niet te vinden is. De J. W. Frisoflatcommissie heeft om maatregelen verzocht, omdat vooral tijdens de weekeinden het parkeer- en speelterrein ingenomen wordt door vrachtwagencombinaties. Indien ter plaatse afdoende maatregelen geno men zouden worden. Matthaeus-passion in Katwijks Nieuwe Kerk KATWIJK Het chr. gemengd koor Hallelujah z eigt morgen, dinsdag 26 maart, om 19.30 uur in de Nieuwe Kerk (Voorstraat) onder leiding van Johan Admiraal voor de vijfde keer Bachs Matthaus-Passion. Behalve het Gewestelijk Orkest werken mee de vocale solisten Christine Harvey, so praan, Caroline van Hemert, alt, Paul Taylor, tenor-evangelist, John Bröche- ler, bas - Christus, Arjan Blanken, te nor - aria's, en de organist Tyn van Eyck. De aanvankelijk aangekondigde so praan Annette de la Bije, die enkele operaties aan haar benen in een Utrechts ziekenhuis heeft ondergaan, mag van de dokter voor half april niet aan concerten meewerken. De uitvoering duurt tot kwart voor elf. Om negen uur is het pauze. Men kan dan aan de overkant in het Jeugdhuis, koffie drinken. Jongelui beneden de 18 jaar hebben voor 3 toegang. De drukkerij van De Gruijtcr te Sassenheim moet wegens financiële moeilijkheden sluiten. Al geruime tijd gingen daarover geruchten. Enige tijd geleden al moesten 20 man wor den ontslagen. Nu zijn het cr nog eens 60. van wie 40 tot het grafische en 20 tot het administratieve perso neel behoren. De kans op overplaat sing naar een ander bedrijf binnen de groep waarmee De Gruijter is veiT"V den. Den Haag of Schiedam, l i klein. De sluiting zou al over enktie weken een feit worden. De besprekin gen over dc sociale maatregelen zijn nog niet afgerond. HEIDEN 'Als er liier in Leiden een manco is op het gebied van de gezondheidszorg in de ruimste Jzin des woords, dan springt de GG en GD in. Je moet dan het lef hebben de zaak aan te pakken. ij Nliöbben niet de pretentie een uitvoerend orgaan te zijn. maar als er iets mis is. dan animeren we wel dat er iets gebeurt.' I Aldus mevrouw M. C. Zwart-Feenstra, oj de nieuw benoemde directrice van de ei Leidse GG en GD in de Roodenbur- oi gerstraat. 'Nieuw' is maar heel betrek kelijk. 'Op 11 maart kwam het in de ft raad, per 1 april is de officiële benoe- ming, maar ik werk al sinds juni ad «interim na het vertrek van dokter i' Bazuin'. n* Dokter Zwart was de enig overgeble- Iven kandidaat voor de benoeming, wellicht wel door de zestien jaar die ze bij de GG en GD als jeugdarts gewerkt heeft. 'Sociale geneeskunde, en dan toegespitst op kinderen, heeft altijd mijn speciale belangstelling ge had'. Maar zowel in de paar maanden als directrice van de GG en GD ('ik ben hier het manusje van alles, van putjesschepper tot directeur, bij wijze van spreken') als in haar functie vóór de GG en GD (het zeehospitium in Katwijk) heeft ze diverse terreinen van de geneeskunst onder haar hoede t gehad. «Oriëntatie sn vfl'In Katwijk ben ik gekomen in 1949. 1 eigenlijk tegen mijn zin. Als arts dwerd je vlak na de oorlog min of JCmeer ergens geplaatst, maar ik ben er njmet veel plezier gebleven'. Kinderen met t.b., een polio-epidemie, algemene ^revalidatie en de personeelsafdeling '^waren zo de onderwerpen waar dr. !1J Zwart mee in aanraking kwam en die ïehaar de algemene oriëntatie gaven, ^die ze nu dringend nodig heeft. 'On- ^Jder meer voor de vele vacatures bij 'de GG en GD, meer dan ons lief is'. 'MVóór ons gesprek viel ze in bij een ^bedrijfsgeneeskundig spreekuur, en :®|erna kwam een sollicitant mogelijk djeen vacature opvullen. Genoeg werk r<Hus, zeker in een gemeente als Lei- Hen. 'Je zit hier natuurlijk in een ciarme gemeente en we hebben een n®ongunstige bevolkingsopbouw. Veel e,bcjaarden. en veel minder valide kin- Heren. geestelijk en lichamelijk'. '^'Kinderen, en vooral de gehandicapte, anzijn het werkterrein geweest van dr. Zwart in de afgelopen jarpn. 'Ik moet zeggen dat de gemeente daar veel aan gedaan heeft, bijvoorbeeld door los van het rijk een extra arts aan te stellen. Want we zitten vooral met die gehandicapte kinderen erg moei lijk. Leiden heeft veel minder valide kinderen en we trekken ook veel kinderen aan. We hebben namelijk bijna alle vormen van bijzonder on derwijs hier, en Katwijk en Alphen hebben pas iets op dit punt te bie den'. In haar schaarse vrije tijd be steedt dr. Zwart veel aandacht aan allerlei stichtingen die zich met ge handicapte kinderen bezig houden, een soort hobby. 'Maar in Leiden is het op dit gebied prettig werken, je hebt het gevoel een achterland te hebben'. Ook aan de bejaarden besteedt de GG en GD sinds enige jaren intensief aandacht. 'Er zijn gewoon te weinig plaatsen in huizen, maar de particu liere stichtingen doen hun best. Er is regelmatig overleg'. Veranderd En dan het kind in het algemeen. 'Dat de jeugd veranderd is, is niet meer dan een bekende constatering. Maar de zorg voor de jeugd is even sterk veranderd. Uit mijn begintijd herinner ik me nog zalen vol met infectiepatiëntjes, dat is voorbij. De lichamelijke factoren hebben we nu wel zo ondér controle, u moet niet vergeten dat we ieder kind van pak weg vier tot zestien of later krijgen'. Toch valt er volgens dr. Zwart nog wel wat te verbeteren, vooral op het gebied van de persoonlijke, kleine hygiëne. Het hoge woord moet er uit: er komen luizen voor, en niet zo weinig ook. 'We doen er van alles aan, ook voorlichting, maar je houdt het niet tegen, vaak zijn het oudere kinderen die het bij de schooljeugd overbrengen'. Hóar wassen is het advies. Maar ook tanden poetsen en een beter voedings pakket staan op het verlanglijstje. We komen daarmee meteen op een stokpaardje van dr Zwart. 'In onze opleiding als arts hebben we nooit geleerd hoe je dit soort dingen moet overbrengen. Een arts is geen agoog. Iets overbrengen is moeilijk, want bij iets als voeding moet je de mensen ompraten van iets prettigs naar iets goeds, en één keer vertellen is niet genoeg. Gelukkig duurt het tegen woordig geen vijfentwintig jaar meer om een gewoonte te veranderen, ook door alle media. Die hebben we no dig, net als de onderwijzer'. Bedrijven Wat zijn zo de plannen met de GG en GD in de komende tijd? 'Behalve een regionale opzet van de eerste hulp organisatie hebben we als belangrijk punt vooral de uitbouw van de be drijfsgeneeskunde. Tot nu toe werk ten we te weinig preventief'. Nu zijn we op een geliefkoosd onder werp van dr. Zwart beland. Een ver gelijking die ze graag maakt is de volgende. 'Dc gezondheidszorg moet uitkijken naar een knooppunt, een kruispunt noem ik het altijd, van de mens. Dat wil zeggen: waar gaat zich een moeilijkheid voordoen? Bij een kind zou dat bijvoorbeeld de overgang naar een andere school kunnen zijn, bij volwassenen de verwoestende ge volgen van een slecht leef- en voe dingspatroon, hart- en vaatziekten. Tot nog toe hebben we teveel achter de feiten aangelopen, we moeten meer gaan uitkienen waar het kritieke punt gaat komen.' Dat kritieke punt kan evengoed gees telijk zijn. misschien wel vooral 'psycho-speciaal' om het officieel te zeggen. 'Als arts heb je nu eenmaal de erfenis van een opleiding die daar weinig aandacht aan geeft, en ten tweede is het ook goed eerst eens in de lichamelijke zaken te duiken'. In terdisciplinaire hulp via groepsprak- tijken kan een oplossing bieden', mits die disciplines niet in de kinderschoe nen staan, als je er niets van weet LEIDEN Wat het Rotterdams 'Philharmonisch Orkest vrijdagavond ndbezieldc is niet na te gaan; vast staat *?pat in dit slotconcert van de serin jgWr K. O. lang niet het hoge peil acfeehaald werd, dat we van ditensem- -zijble gewend zijn. iprt ™toeden de eerste maten van Richard ^Btrauss' Don Juan ons de oren spitsen '*jn de verwachting, iets bijzonders te Sporen te krijgen, al gauw bleek, dat jöirigent Edo de Waart die verleidelij- ace edelman-eerder aanzag voor een .-leeghoofdige praalhans, vol bluf en tyjn orkest navenant hol en weinig zwierig liet musiceren, waarbij ik 5 gaarne een uitzondering wil maken vefoor de hoboïst. In Mozarts klarinet- nweoncert in A met George Pietérson als idifolist. ontbrak opnieuw de levendig- i (jieid in het allegro: we moesten tot de caiteprise van het thema in het adagio hffachten ,eer er werkelijk sprake was vaan een Mozartiaans accent. Dbe *u,Ook na de pauze wierpen de orkestle den zich op tot verdedigers van de echte Hollandse klei: betrouwbaar, ;r,paar zo zo moeizaam klonk de bege leiding in Haydns vioolconcert in C, .rjna een al evenmin speelse Abu Has- ellfan van Weber. Gelukkig wist de kolist, de violist Gerard Hettema zich vjos te maken uit de algemeen depres sieve toestand. Mocht het publiek zich ^.Extra verheugd hebben op Brittons jjYoung persons guide' dan kwam het pok hier bedrogen uit: van een gedis ciplineerde samenwerking, zoals die ne Rotterdammers eigen is. bleek nu blleen een soort routine overgebleven. ra£l werden er individueel (celli, con trabassen, trompet, slagwerk) goede ^prestaties geleverd. Drs. A. van der Veen-Wiersma

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 3