klaagt bij de VN over Syrië Groeiende speculaties over aftreden Pompidou Syrië: Israël vestigt ;igen boeren op Golan Leger Zuid-Vietnam gaat nu ook dorpen besturen Franse dader werd in België gezocht VS dreigen Europa weer met aftocht Iefoim gesprek Sadat-Kissinger AIRO NEW YORK, DAMASCUS (Reuter, AP, UPI, AFP) Op de elfde ag vai de Syrische beschietingen op Israëlische stellingen in de heuvels van ojan leeft Israël zijn ambassadeur bij de Verenigde Naties opdracht ge sven, :en klacht in te dienen bij secretaris-generaal Kurt Waldheim en de istatei. sTiets gedaan voor terugkeer bewoners' In Ethiopië wordt opnieuw gestaakt Gijzeling liep goed af Corsicanen blazen Frans vliegtuig op Duitsers weer naar stembus Pinter bezorgd over lotvanBoekowsky Jobert pleit voor opheffing Nederlandse boycot Vice-president Ford waarschuwt bouw wegenbouw, utrecht, zondag gesloten, dagelijks geopend van 9-17 uur. hl'W 7WARTET ZATERDAG 23 MA \RT 1974 BUITENLAND t7/k9 ilgens ea Israëlische lezing opende rische «tillerie in de noordelijke rtor vaniet front gisteren opnieuw t vuur* Een Israëlische militair akte getand. Het schieten breidde h uit to de zuidelijke sector. Toen k Syrisae tanks in actie kwamen, antwoorden de Israëliërs het vuur. tussen tordt uit Cairo gemeld dat esident rnwar Sadat van Egypte en Ameriaanse minister van buiten- idse zabn Henry Kissinger, gehei- besprdngen hebben gevoerd-over scheidig van de troepen aan het ant in c Golan-heuvels. De Egypti- he miniter van oorlog, Ached Is- ail, zal ver enkele dagen naar Da- ascus gan voor overleg met Üe TEL AVIV (UPI). Israël heeft Egypte er van beschuldigd dat het de overeenkomst betreffende de troepen scheiding langs liet Suezkanaal heeft geschonden, door een te groot aantal artillerie-batterijen te zenden naar de zone in de Sinai-woestijn, waar het sléchts een beperkte troepenmacht mag hebben. Syrische president Hafex Assad. Is mail zal Assad een belangrijke bood schap van Sadat overbrengen, die be trekking heeft op de troepenschei ding. De Israëlische regering heeft bekend (AiP) De Syrische onderminister van buitenlandse aken lAxloel Gani Rafii heeft ontkend, dat Israël staippen heeft edaan mi de Golan-vluchtelingen toe te staan naar hun land en un hu?en terug te keren. Dit was door Mosje Dajan in Jeruzalem erklaad. Volgens de onderminister maken de Israëli's plannen om un eign mensen intrek te laten nemen in Syrische boerderijen, it geliel in strijd met de Geneefse Conventie van 12 augustus 1949 rer de bescherming van burgers in oorlogstijd. rij hebten gewacht met het vrijge- in van en lijst met de namen van ïjgsgevagenen om de wereld een ee te geen van hoe Israel de con dities vai Geneve weigert na te ven', aids Rafii, 'de Israeli's heb- en niet aleen de mensen verjaagd, aar ze hekben ook nog hun spullen goederen uit hun winkels, huizen i van hun -'eldtn meegenomen. Wij luden graag vrtde hebben'maar we jn niet bered concessies te doen ten mzien van )nze rechten. De vrede kunnen vo/den bereikt door de N-resolutieyuit te voeren, maar Is- aël probeej geen oplossing te vin- en.' )e Syrischeregering stond een gezel- ichap jourr.listen toe een vluchtelin- ;enkamp b Damascus op te. zoeken aar tijdes de oktoberoorlog door »raël ven\jderde boeren van de Go- ihoogten met hun gezinnen zijn dergebraht. Zij krijgen van do lat 135?er maand. Samen met de iO.OOO vlchtelingen die al vail de ;rste beztting van de Golan-hoog- lakte in 967 dateren leveren deze .000 niewe ontheemden een ernstig >liti§k e financieel probleem op jor de Syisohe regering. Een van de jieuwe vlchtelingen, Moendy Hidir, erteide at hij met zijn vrouw en zeve: kinderen in het dorpje laba in ea bus werd gestopt en naar Ie bestanslijn werd gereden. Hij had wijngaarden en olijfbomen op de hoogvlakte, maar al zijn bezittingen werden in beslaggenomen door Israëli sche militairen,, de hem toevoegden: 'Ga maar naar Assaad' (de president van Syrië)' en laat die jullie maar te eten geven'. Zij kregen zelfs geen toestemming om wat bundeltjes kle ren mee te nemen. Hun enige bezit bij eenkomst in Damascus was de kleding die zij aanhadden, aldus Hi dir. Voor Syrië blijeft de teruggave van ongeveer 1500 vierkante kilometer land met inbegrip van de stad Koenei- tra, vijf andere steden en 280 dorpen en boerderijen een van de voornaam ste eisen in de onderhandelingen ovwr een eventuele vredesregeling. Een andere eis ds 'het herstel van de wettige rechten van het Palestijnse volk.' Deel van defensie Deze week nog heeft Israels hoofd militaire operaties, generaal majoor Yitzhak Hoffi verklaard dat de 17 Israëlische burger-nederzettingen die sinds 1967 op de hoogvlakte van Go lan zijn gebouwd een integraal deel uitmaken van het defensiesysteem van het Israëlische leger. Over die neder zettingen zal ook niet worden onder handeld tijdens de bespreking over troepenscheiding, zei hij. gemaakt, dat minister van defensie Mosje Dajan volgende week naar Was hington gaat om directe vredesbespre kingen met Syrië te beginnen. Minis ter Kissinger heeft inmiddels ver klaard dat hij Syrië zou verzoeken, vertegenwoordigers voor deze bespre kingen naar Washington te zenden. Zowel Syrië als Israël zouden Kissin ger reeds hebben geïnformeerd over hun voorwaarden. Het invloedrijke Egyptische blad Al Achram voorspel de gisteren dat indien de bespre kingen in Washington succes hebben, ook Syrië de Geneefse vredesbespre kingen in mei zal bijwonen. Voorwaarden Al Achram meldt voorts dat de 'Voor lopige Palestijnse regering" onder de drie volgende voorwaarden willen deelnemen aan die besprekingen: 1. Volwaardige deelneming van -de Pales tijnse bevrijdingsbeweging als verte genwoordigster van het Palestijnse volk; 2. De conferentie moet de legi tieme rechten van het Palestijnse volk onderzoeken volgens de interpre tatie van de Palestijnse bevrijdingsor ganisatie; en 3. Egypte, Syrië en de Sowjet-Unie moeten de Palestijnse vertegenwoordigers op de conferentie steunen. Volgens Jasslr Arafat, de leider van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie, heeft president Sadat de Palestijnse leiders verzekerd, dat Egypte en Syrië bereid zijn, zonodig 'honderd oorlo gen' tegen Israël te voeren om te voorkomen dat de Palestijnen aan hun lot worden overgelaten. Volgens Al Achram beschouwt Egypte zich nog in staat van oorlog met Israël, zo lang dit land de Arabische gebieden niet heeft ontruimd en de rechten van de Palestijnen niet zijn hersteld. Het Russische partijblad Prawda heeft zich gekeerd tegen verklaringen, als zou de Sowjet-Unie meer belang heb ben bij heropening van het Suezka naal dan andere landen. Deze verkla ringen zouden 'doordrenkt zijn met de geest van £e koude oorlog'. ASMARA (Reuter) Ongeveer 800 gemeentewerkers in Asmara (Ethio pië) zijn gisteren in staking gegaan voor hoger loon en betere arbeids voorwaarden. Intussen berokkent een nu elf dagen oude staking van de technici en arbeiders bij de burger luchtvaart ernstige economische scha de. Grote hoeveelheden fruit en groente die normaal naar Europa worden ge vlogen liggen nu op grote hopen te rotten bij het gesloten vliegveld van Asmara. Intussen blijven in Addis Abeba berichten binnenkomen over plundering van boerderijen in de Rift-vallei. Nog neer macht voor president Thieu SAIGOJ (Reuter) President Nguyen Van Thieu van Zuid-Vietnam, die zijn kabinet stroomlijnde en de legetop drastisch besnoeide, gaat tevens de macht van het leger op het platteland belangrijk uitbrei den Volgemhoge officieren is er een plan om evetueel 9000 luitenants en kapi teins nar de ongeveer 3000 dorpen van he land te sturen als chfefs van de veiltheidsdiensten. In de tijd van de Amrikaanse aanwezigheid dn Viet nam zu deze maatregel afgekeurd zijn alseen verdere uitholling van de volksreering op het platteland. Nu leidt zi tot niets meer dan wat plaat selijk gkrakeel van dorpsbestuurders en polaemensen, die hun macht zien verdwijen naar de nieuw gekomen militaiin. Door de permanente be- dreigin van de kant van het Noord- vietnamse leger en de sociale onrust door d ernstige economische crisis ontstaa er geen algemeen verzet. Met df uitvoering van het plan is al een bgin gemaakt in het noorden van Zid-Vietaam, waar verscheidene dorpei weer worden opgebouwd na het c'fensief van 1972. Verwacht wordEdat dorpen, krijgen de officie ren ztting in de commissie van be- noeme bestuurders, die naast de ge kozendorpsraad werkt. Verder zullen zij he beval krijgen over de veertig tot viftig leden van de volksmilitie, die c in elk dorp zijn. Totnutoe reikte de macht van het leger niet verdei dan de districten en de steden, waar ff lei eren van het gewone leger het bvel voeren over de regionale eenheen van de volksmilitie. Thieu Het plan om de militaire invloed op het dorpsbestuur te vergroten is al oud, maar er is altijd sterk verzet tegen geweest van de kant van plaat selijke bestuurders en politie. De re gering Van Thieu drukt nu door met het argument, dat de verdediging in de dorpen dringend versterkt moet worden met het oog op de toenemen de guerrilla-activiteiten van de com munisten. Uitbreiding van de invloed van het leger op het platteland versterkt in elk geval de positie van president Thieu, die helemaal steunt op de strijdkrachten. Het plan maakt een eind aan de zogenaamde 'bestuurlijke revolutie', die vorig jaar werd onder nomen. Het doel daarvan was ambte naren uit de grote steden naar het platteland over te plaatsen om de centrale leiding wat verlichting te geven. Deze plannen raakten wat op ^de achtergrond toen bleek hoe moei lijk het is om duizenden ambtenaren met hun gezinnen naar het platteland te laten verhuizen. Het zal zeker ook geruime tijd duren, voordat het leger genoeg officieren voor de functies in de dorpen vrij gemaakt zal hebben. Maar het goed georganiseerde leger is zeker beter geschikt voor een dergelij ke operatie dan het ambtelijke appa raat STOCKHOLM (Reuter, AFP, UPI, AP) De Fransman die veertien uur lang de Belgische ambassade in Stockholm bezet heeft gehouden en een vrouwelijk personeelslid had gegijzeld, heeft zich gisteroch tend a&n de politie overgegeven. De vrouw, Marita Sundgren, heeft een shock opgelopen, maar is ongedeerd. De 30-jarige Fransman Patou rechts met sigaret), die veertien uur lang een vrouw gijzelde in de Belgische ambasade in Stockholm heeft zich overgegeven. Patou verlaat het gebouw om voor onderzoek naar een kliniek te worden overgebracht. In de voornacht had de man nog gedreigd, de vrouw neer te schieten, als niet aan zijn eisen werd voldaan. De volgens de politie geestelijke ge stoorde man eiste eerst een auto, daarna een vliegtuig. De gijzeling was bedoeld om zijn zoon terug te krijgen, die bij zijn ex-vrouw in België woont. Uit Brussel is later gemeld, dat de man, de '29-jarige Fransman Yves Je an Pate, in België wordt gezocht we gens het ontvoeren van een jongetje, waarvan hij zegt dat het zijn zoon is. Pate was in België bij verstek tot achttien maanden veroordeeld wegens ontvoering, fraude, vervalsing in ge schrifte, zich verzetten tegen arresta tie en zich illegaal in België ophou den. Vorig jaar juni ontvoerde Pate de thans acht-jarige Claude Declerq uit diens school, na de hoofdonderwijze res met een vuurwapen te hebben bedreigd. Dezelfde dag werd hij nog gegrepen in Rochefort in het zuidoos ten van België. De man werd toen drie maanden opgesloten in afwach ting van zijn berechting. Later werd hij vrijgelaten, maar hij meldde zich niet meer op de afgesproken dag. Pate kent de familie Declerq. In maart vorig jaar had hij de jongen al zonder toestemming van de ouders mee naar Rome genomen. De advocaat van de Fransman had toen al gezegd, dat zijn cliënt moest worden geïnter neerd en niet in de gevangenis moest worden gestopt, omdat hij geestesziek was. PARIJS (AP, Reuter, UPI) De ongesteldheid van de Franse president Georges Pompidou, die hem donderdagavond noopte weg te blijven van een belangrijk diplomatiek diner, heeft in Frankrijk de ver wachting doen groeien dat het staatshoofd zijn ambtstermijn, die tot 1976 loopt, niet zal kunnen volma ken en voortijdig zal aftreden Het Elysée, het hoofdkwartier van de Franse president, heeft gisteren ge poogd de geruchten over een eventu eel vervroegd aftreden de kop in te drukken met de melding dat Pompi dou nog dezelfde dag weer aan het werk zou gaan. De president zou pre mier Pierre Messmér ontvangen en ■later de nieuwe Zuidkoreaanse ambas sadeur ontmoeten. Deze mededeling plus de nauwkeurige omschrijving van de kwaal, die Pom pidou van het diplomatiek diner deed wegblijven er zou sprake zijn van aambeien heeft de golf van specu laties in Frankrijk niet kunnen weg nemen. Vermoed wordt dat de presi dent aan een veel ernstiger ziekte lijdt dan 'groep' zoals enige tijd gele den officieel werd gemeld of een 'goedaardige aandoening (lesie), die zijn oorsprong vindt in de bloedvaten in het anaakrectale gebied (het zit vlak)', zoals donderdag in een me disch bulletin werd meegedeeld. Ge speculeerd wordt dat Pompidou lijdt aan acute reuma of kanker die het beendergestel aantastten die tenslotte dodelijk is. Dit werd afgeleid uit het feit dat Pompidou met cortison-prepa- raten wordt behandeld, waardoor de omvang van zijn gelaat aanzienlijk is toegenomen. Bovendien is het opge vallen dat de president ook donkere vlekken op het gezicht vertoont, die het gevolg zouden zijn van bestraling. Onwel Van officiële zijde is aanvankelijk steeds geweigerd in te gaan op de mogelijke ziekte van de president. Maar de laatste tijd wordt door func tionarissen openlijk toegegeven dat de president onwel is, hoewel over de aard van zijn kwaal angstvallig is gezwegen. Al ruim anderhalf jaar geleden viel het verslaggevers op dat de president behalve een gezwollen gezicht ook tekenen van vermoeidheid vertoonde. De president beperkte zijn officiële representatieve verplichtingen tot een minimum. Toen Pompidou kortgele den naar de Sowjet-Unie ging liet partijleider Breznjew weten dat hij PARIJS (AP) Bij een ontploffing in een Caravelle van de Franse bin nenlandse luchtvaartmaatschappij Air Inter, op de luchthaven Bastia op Corsica, is het voorste gedeelte van het toestel verwoest. Het toestel wordt als 'total loss' be schouwd. De schade wordt geschat op 18 miljoen gulder* Hfet Franse persbureau AFP in Bastia ontving gisterochtend een brief waar in stond: 'Welkom voor Messmer. Wij zijn verantwoordelijk voor de aanval op de Caravelle. We sooedig uitleg geven voor onze daad.' Het briefje was getekend met 'justizia paolina.' Pascal Paoline was een Corsicaan die zich'in 1755 uitriep tot hoofd van het eiland en de Corsicaanse troepen aan- voerdè in de strijd tegen de Fgansen. De Franse Premier Messmer zal vol gende week een bezoek aan het eiland brengen. Men beschouwt de sabotage daad van gisteren als een protest tegen dit bezoek. richtte enige tijd geleden dat de Franse grondwetscommissie al door het Elysée was gevraagd problemen op te lossen die uit een eventueel vervroegd vertrek van Pompidou zou den voortvloeien. Dit werd onmiddel lijk officieel ontkend. Hetzelfde Fran se blad publiceerde gisteren een lijst, te beginnen met 8 december 1972, van 21 afspraken die door Pompidou zijn afgezegd in verband met vermoeid heid of pijn. Verkiezingen Het Franse dagblad France-Soir schreef gisteren in een commentaar op de voorpagina dat 'sommige men sen, door tussen de regels door te lezen van het medische bulletin, aan wijzingen willen vinden die hun vrees of hun hoop bevestigen en zij voor spellen dat er in juni (presidents)- verkiezingen worden gehouden'. KIEL (DPA) Voor de derde keer binnen een maand zal men in West-» Duitsland (bij de gemeenteraadsver kiezingen in Sleeswijk-Holsteim op 24 maart) de barometer van de politieke stemming kunnen aflezen. Na de verkiezingen in Hamburg en Rijnland-Palts wordt met spanning gewacht of de huidige trend, die voor de christen-democraten hoge winst, voor de sociaal-democraten sterk verlies en voor de liberalen een lichte vooruitgang bracht, zal aanhou den. De partijen tonen zich in hun ver wachtingen nogal terughoudend. De CDU is weliswaar optimistisch, maar betoogt dat iedere verkiezing nieuwe aspecten heeft. De sociaal-democraten leggen na de ongunstige uitslagen in Hamburg en Rijnland-Palts geen be rusting aan de dag, maar willen tot de laatste dag vechten. Zij hopen op zijn minst hun positie te kunnen behouden. Bij de liberale FDP heerst vertrouwen. Zij gaat er van uit dat het resultaat van de vorige verkiezin gen duidelijk overtroffen zal worden. LONDON (Reuter) De Britse to neelschrijver Harold Pinter heeft zijn bezorgdheid uitgesproken over de ge zondheid van de Russische dissidente auteur Wladimir Boekowsky, die in een Siberisch strafkamp een gevange nisstraf uitzit In een brief aan de Times van giste ren heeft Pinter aan de Britse rege ring gevraagd zich aan te sluiten bij een initiatief om een internationaal onderzoek naar de omstandigheden in Russische strafkampen op gang te brengen. Pinter schreef dat Boe kowsky een gevaarlijke hartziekte heeft en' dat hij de kans loopt te worden overgebracht naar de Wladii mirgevangenis, 'waar de omstandighei den uitermate streng zijn en hij in dat geval waarschijnlijk niet in leven blijft.' Boekowsky werd in januari 1972 ven oordeeld tot twaalf jaar gevangenis straf 'in wezen omdat hij kritiek had geleverd op gebruik van psychiatri sche inrichtingen als gevangenissen voor politieke gedetineerden', aldus Pinter. MADRID (Reuter) In Barcelona zijn 22 mensen aangehouden die zou den behoren tot een anarchistische beweging en de hand zouden hebben gehad in verscheidene bomaanslagen, bracht naar aanleiding van een beto- In Valencia zijn tien studenten opge- ging bij de universiteit van die stad, waarbij met benzinebommen zou zijn gegooid. De studenten behoren vol gens een officiële mededeling tot een marxistische organisatie. Pompidou wegens de gezondheid van de presi dent de onderhandelingen liet plaats vinden in Pitsunda aan de Zwarte Zee, waar een aangenaam klimaat heerst. Kort daarna werd in Parijs bericht dat het voorgenomen officiële bezoek van Pompidou aan Japan werd afgelast, zonder vaststelling van een nieuwe datum. Er zouden moeilijkhe den over de protocolaire procedures zijn gerezen. Het Franse dagblad Le Monde be- PARIJS De Franse minister van buitenlandse zaken, Michel Jobert, heeft in een vrijdag gepubliceerd vraaggesprek gezegd te betreuren dat de Arabieren hun olie-embargo tegen Nederland mj.—Denemarken handha ven, terwijl zij het tegen de V.S. hebben opgeheven. 'Als er een verlangen bestaat naar een dialoog tussen Europa en de Ara bische landen, is het niet nodig te beginnen met onderscheid te maken tussen de Europese landen' zei Jobert. Hij is vrijdag naar Algiers vertrokken voor besprekingen die twee dagen duren. 'Ik moet zeggen dat zo'n hou ding een gewone Europeaan er niet toe zal brengen naar samenwerking met de Arabische landen te streven', aldus Jobert. 'Ik zie een verschil in behandeling dat me vdrrast. Ofwel de Arabische landen rekenen op Europa en willen Europa helpen, dat niet zo erg samen; hangt of zij staan onverschillig tege nover Europa, vooral wat de banden met de V.S. betreft. Ik hoop dat nu deze dingen voor enkele maanden zijn vastgelegd, de toekomst zal toestaan deze naar ik meen onjuiste besluiten te herzien' Jobert meent dat niet teveel tijd verloren moet gaan met het aangaan van een gesprek tussen Europa en de Arabische wereld. WASHINGTON (Reuter) Gerald Ford, de Amerikaanse vice-presi dent heeft Europa opnieuw gewaarschuwd voor terugtrekking van Amerikaanse troepen als de Westeuropese bondgenoten niet mee werken bij het bereiken van een akkoord met de Sowjet-Unie over wederzijdse terugtrekking van troepen uit Centraal-Europa. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken Henry Kissinger gaat morgen naar Moskou zonder de Wes teuropese NAVO-bondgenoten formeel te raadplegen over de kwesties die hij daar aan de orde zal stellen, zo heeft liet Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken gisteren meegedeeld. Vice-president Ford heeft gisteren in een exclusief dntervieuw met het Brit se persbureau Reuter gezegd, dat hij het met president Nixon eens is dat een Amerikaanse terugtrekking van troepen uit Europa ongewenst is, ten zij via een akkoord met Moskou over wederzijdse terugtrekking van troepe- n. In de VS, aldus Ford, zijn velen van gevoelen dat er troepen moeten wor den weggehaald. 'Ik vind dat niet prettig, maar het is een feit'. De Amerikaanse bondgenoten moeten zich bij de MBFR-besprekingen in Wenen niet gaan verzetten tegen een akkoord met de Sowjet-Unie, zo ver volgde hij. 'Ik begrijp dat sommige van onze bondgenoten (die aan het MBFR-overleg deelnemen) zeggen dat als wij niet onderhandelen er ook geen compromissen worden gesloten. Zij schijnen te zeggen dat het een basisgegeven is dat de VS hun huidi ge troepenmacht ten eeuwigen dage daar (in Europa) zullen houden. Met de sentimenten die in de VS voor een vermindering leven zal dit betekenen dat er een eenzijdige troepenvennin- dering komt, tenzij wij een weder zijds akkoord met de Sowjet-Unie kunnen bereiken. Sommige van onze bondgenoten moeten realistisch zijn en inzien dat wij een akkoord moeten bereiken. Anders zou er een eenzijdi ge vermindering kunnen komen', al dus Ford. Callaghan De Britse minister van buitenlandse zaken James Callaghan heeft gisteren na overleg met de Westduitse rege ring in Bonn laten weten dat de Britse en Westduitse regering in gro te mate gelijke opvattingen hebben over de vraag hoe de kloof tussen da VS en Europa moet worden over brugd. 'Je kjnt geen muur rond Euro pa bouwen terwijl Amerika op defen siegebied al binnen die muren zit. Er moet op alle niveaus een zo nauw mogelijk overleg (tussen de VS en Europa) worden gevoerd', aldus Cal laghan. De Britse minister heeft gisteren 18 uur lang overleg gepleegd in de Bondsrepubliek en gesproken met Bondskanselier Willy Brand, minister van buitenlandse zakn Walter Scheel en minister van financiën Helmut Schmidt. Voornaamste reden van Cal- laghans bezoek was Bonn te peilen over de plannen van de Labourrege- ring opnieuw te onderhandelen over de voorwaarden van het Britse EEG- lidmaatschap. De Westduitse leiders 'weten nu dat wij niet zo maar uit de Europese Gemeenschap gaan weglo pen', zo verklaarde Callaghan na af loop van het overleg. Hij zei dat hij een 'nuttig en vruchtbaar' gesprek had gehad over het voorstel van Scheel de overlegprocedure over de wederzijdse betrekkingen tussen do VS en Europa te verbeteren. (ADVERTENTIE) KON. NED. JAARBEURS UTRECHT maandag dinsdag woensdag^

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 9