Is in ons bedrijfsleven macht wel verdeeld? dichtbij tovinciale staten "Oefenterreinen Protest tegen 'martelingen en executies in Chili' KERNVRAAG IS, OF WE MET DE ONDERNEMINGSRAAD OP DE GOEDE WEG ZIJN mm ONDERNEMINGSRADEN 2S&2' het weer Lente wint toch weerrapporten drie alinea's groen per week cadeau Stellingen lui kantoorsilo saamtrek OUiW/KWABfTET ZATERDAG 23 Mi\iART 1974 BINNENLAND T5/K7 oensdag schenken we 693 landgeno- i het vertrouwen om de elf provin- I es te besturen. Na kennis te hebben nomen van de uitslag van onze quête onder de zittende statenleden I urnen we het ook zo formuleren: f ikele honderden vrouwen en mannen Deten opnieuw hun (schaarse) vrije jd tegen een geringe vergoeding in enst van de provincie stellen, terwijl n minder groot aantal mensen ior het eerst met deze 'bijbaan' wor- :n opgescheept. eden van de provinciale staten kun- en niet volstaan met het bijwonen an de acht tot vijftien openbare ergaderingen van' deze colleges per ar. Ze dienen zich door dikke no 's, voorstellen en begrotingen heen werken en regelmatig fractieverga- eringcn bij te wonen, ze moeten intact met de kiezers onderhouden a tenslotte1 hebben ze zitting in zeer eel tijd vergende commissies uit de taten. eertien statenleden hebben als het oed is al een dagtaak aan het erk in de Tweede Kamer, dertig urgemeesters en enkele wethouders ie ook in de staten zitten, zijn full ime in dienst van hun gemeente, met 11e werk dat die functie meebrengt. log vorige week stond in deze krant lat burgemeester Tonnaer (PPR) van et Limburgse Schinveld tevens lid ',ran de Eerste Kamer en van de .imburgse staten naar eigen zeggen 1 Is burgemeester van een kleine ge- 'ueente in de mijnstreek' in vijf en wntig besturen van intergemeentelijke E irganisaties zitting heeft'. En het af tredende Tweede Kamerlid Wilbers D'66)! heeft thuis al zes stapels boek werken van elk een halve meter hoog a zijn werkkamer staan. 1 Wc zijn niet in staat te oordelen over le wijze waarop de ongeveer 250 itatenleden die ook in de Kamer I of jemeentebestuur zitten, hun werk in le staten verrichten. En we hebben lewust de dagtaak van de meeste buiten gemeente en provincie niet in onze enquête verwerkt. Los deze factoren is onze conclusie het koppelen vaq functies op idelijk, provinciaal en gemeentelijk liveau lang niet altijd in het belang is n de te besturen bevolkingsgroepen |*n niet in het belang van de bestuur- lers en hun gezinnen. [aar wie moeten dan in de vertegen- •oordigende lichamen zitting nemen? pegenen die bereid en in de gelegen- Iheid zijn bijvoorbeeld een groot deel hun (werk)tijd aan de provincie of de gemeente te besteden en daarvoor iok worden gehonoreerd. Dan valt iet het oog op ervaring en relaties combinatie van twee functies (Eerste Kamerlid en statenlid of raadslid en statenlid) zeer wel te vere als de vrouw of de man dan j maar als full timer wordt betaald. Het politieke risico dat men na vier jaar eruit rolt blijft bestaan, maar dat geldt 2 evenzeer voor Tweede Kamerleden, v ministers, gedeputeerden en volledig betaalde wethouders in grote gemeen ten: De vraag is slechts in hoeverre kiezers pén overheid bereid zijn financiële 'of- fers' te brengen voor de in onze democratie zo belangrijke controleren de en besturende taak van de leden van gemeenteraad en provinciale sta- j tén. Minister van defensie Vredeling en een van zijn staatssecretarissen, Ste- merdink, hebben in de Tweede Kamer gezegd, dat de plannen om in het Kuinderbos een oefenterrein aan te leggen en bij Ter Apel een groot militair tehuis (met een lap grond van 6000 ha) nöcr te zetten, niet door gaan. Op zichzelf is deze mededeling niet al te verrassend. Met name na de twee grote, geslaagde, legeroefeningen Uni- plus (1972) en Big Ferro (1973) had in legerkringen en bij de meeste poli tieke partijen de overtuiging veld ge wonnen, dat de projecten Ter Apel en Kuinderbos te gering van omvang wa ren voor het houden van grotere oefe ningen. Ons land is te klein om daarvoor voldoende geschikte terrei nen beschikbaar te hebben. Met name ook een expert als oud- generaal Meijnderts heeft bij herhaling laten blijken, dat hij er weinig in zag en dat bovendien de kosten in verhou ding tot het nut veel te hoog zouden worden. Het besluit als zodanig behoeven we dan ook niet te misprijzen. Anders staat het met tijdstip waarop dit be sluit openbaar is gemaakt De minis ter beweert, dat het er nu al van moest komen, opdat de onzekerheid in het gebied van Ter Apel kon worden weggenomen. Maar door juist nu, en kele dagen voor de 27e maart, van dit inzicht blijk te geven, laadt de minis ter toch de verdenking op zich, dat hij veeleer de kiezers van aanstaande woensdag dan de inwoners van Ter Apel wilde verrassen. De minister en zijn partijgenoot Ste- merdink hadden deze verdenking kun nen wegnemen door deze week tevens uit de doeken te doen, hoe ze het probleem van de grotere oefeningen dan wèl denken op te lossen. Maar het antwoord op deze vraag bleef uit. Daarmee heeft een overigens be kwaam minister onnodige irritatie ge wekt. DEN HAAG Met een korte demon stratie voor de Chileense ambassade in Den Haag hebben een vijftigtal leden en aanhangers van de Chilibe- weging gisteren geprotesteerd tegen 'de martelingen en executies van poli tieke gevangenen in Chili'. In het bijzonder protesteerde men tegen de moorden op José Tohe, vice- president onder de regering Allende en generaal Alberto Bachelet, ex-se cretaris van de voedseldistributie. De Chili-beweging neemt ook stelling te gen de doodvonnissen, uitgesproken tegen zes luchtmachtofficieren in Chi li, die tegen de staatsgreep in verzet waren gekomen. Sinds 1971 lieeft ons land een nieuwe wet op de ondernemings raden. Iedere onderneming met 100 of meer werknemers moet een ondernemingsraad instellen. Volgens deze wet is niet alleen een fabriek een onderneming. Ziekenhuizen, instellingen voor gezond heidszorg en allerlei kantoren van verenigingen en stichtingen val len er onder meer ook onder. Ook kranten moeten een onderne mingsraad hebben. Twee jaar na de inwerkingtreding van de wet had iets meer dan de helft (51 procent) van de ondernemingen aan zijn verplichtingen voldaan. toekomst of verleden tijd? door prof. dr. H. J. van Zuthem Er zijn rondom de ondernemingsra den meer problemen dan het voldQen aan de verplichting tot instelling. We willen in een aantal artikelen wat dieper op deze problemen ingaan. De centrale vraag is, of we met de onder nemingsraad op de goede weg zijn. Vergeleken met de oude wet van 1950 zijn thans aan de ondernemingsraad meer bevoegdheden gegeven. Ik noem de belangrijkste: 1) Wanneer dat niet in strijd as met belangen van de onderneming of met belangen van mensen die bij de on derneming zijn betrokken^ is de on dernemer óf de directie verplicht ad vies aan de ondernemingsraad te vra gen over verkoop van het bedrijf, fusie, belangrijke inkrimpingen en re organisaties: 2) de ondernemer of de directie moet altijd advies vragen over zaken van personeelsbeleid (beloningsregelingen, opleiding, beoordeling enz); 3)] voor bepaalde sociale zaken moet de ondernemer of directie de instem ming hebben van de ondernemings raad (pensioenregeling, winstdeling en spaarregelingen, maatregelen op ge bied van veiligheid, gezondheid en hygiëne)hier is sprake van een soort medebeslissingsrecht. Dit zijn onbelangrijke bevoegdheden. Toch lis het nog altijd zo, dat over de meest belangrijke zaken de directie zelf beslist Ze kan een advies van een ondernemingsraad naast zich neer leg gen ook al zal een verstandige direc tie zoveel mogelijk rekening houden met de opvattingen van de onderne mingsraad. Sommigen (onder wie vele onderne mers) vinden dat nu eerst maar eens ervaring moet worden opgedaan met de nieuwe bevoegdheden. Anderen (waaronder vele vertegenwoordigers van werknemers) willen meer be voegdheden. De huidige minister van sociale za- Èen, drs. Boersma, heeft aan de S.E.R. iviës gevraagd over deze kwestie. Moet de ondernemingsraad over meer punten van personeelsbeleid zijn in stemming geven? Moeten er geen mo gelijkheden meer zijn voor de .directie zich te kunnen beroepen op belangen van de onderneming, als zij geen advies wil vragen over zaken als fusie en verkoop? Moet de ondernemings raad nauwer betrokken worden bij een benoeming van een directeur? Al eerder had de minister advies ge vraagd aan de S.E.R. over het beroeps- recht van de ondernemingsraad. Moet de ondernemingsraad de mogelijkheid hebben bij de rechter een beroep in te stellen, als de directie onredelijke beslissingen neemt? Uit deze adviesaanvragen blijkt wel, dat het huidige kabinet niét van me ning is, dat de wet op de onderne mingsraden al volmaakt is. Hoe komt het, dat deze jonge wet al weer zo gauw in de branding terecht gekomen is? We noemen een aantal redenen. In de eerste plaats ds deze wet' een duidelijk compromis geweest. Compro- missenihebben nu eenmaal de eigen schap, dat ze soms wel een lang leven kunnen hebben, maar meestal weinig mensen gelukkig maken. Deze wet is gekomen in een tijd, dat de vakbewe ging nog lang niet was uitgedacht over de vraag, op welke wijze de medezeggenschap van werknemers verder ontwikkeld zou moeten wor den. Op het ogenblik blijkt en hier ligt een tweede reden, dat de vakbeweging verder wil gaan. Aan deze wens ligt stellig ook ten grondslag de democra tiseringsgolf die de laatste jaren over de hele wereld is gegaan. Niet alleen de bedrijven maar ookvjeerken, uni versiteiten, scholen en politieke par tijen weten er over mee te praten. Hier hangt een derde reden mee sa men. Binnen de bedrijven zijn vele werknemers onafhankelijker gaan denken, lopen minder gemakkelijk aan de leiband van de voorgangers en de bazen. Het is niet onmogelijk, dat allerlei diepingrijpènde veranderingen in ons economisch leven hiervan de Prof. dr. H. J. van Zuthem is sinds tien jaar verbonden aan de Vrije Universiteit in Amsterdam, en wel als hoogleraar In de sociologie, in het bijzonder de economische sociologie en de organisatie-sociologie. In sep tember van dit Jaar zal hij van de VU overstappen naar de Technische Hoge school ï^vente. Als socioloog heeft hij zich vooral beziggehouden met de de mocratisering van het bedrijfsleven en met de vakbeweging. Hij werd in 1929 in Kampen geboren. Na aan de VU economie en sociologie te hebben gestudeerd, vervulde hij zijn militaire dienstplicht (bij de ma rine). Daarna werkte hij als weten schappelijk medewerker bij het Land- bouw-Economische Instituut en als chef van de afdeling sociale research bij de AKU in Arnhem. In 1961 promoveerde hij op het proef schrift 'Integratie var. de onderne ming als sociologisch vraagstuk'. In 1963 volgde zijn benoeming tot hoog leraar aan de V.U. Hij was ook als buitengewoon hoogleraar bedrijfssoci- olgie verbonden aan de TH in Delft. Van zijn hand verschenen o.a. 'Arbeid en arbeidsbeleid in de onderneming' (1967) en 'Gezag en zeggenschap' (1968). Als hoofd van het Sociaal- Wetenschappelijk Instituut had hij de leiding van een sociologische doorlich ting van het CNV, waarvan de resul taten, werden gepubliceerd in 'Een onbewegelijke beweging5 (1970). oorzaak zijn. Ik denk aan de vele fusies, de invloed van de wereldhandel (EEG en Japan bijvoorbeeld) en de sociale gevolgen van de nieuwe techno logie (vooral automatisering)'. De ze kerheid, die veel werknemers hadden, is weggevallen. Vaak is het zo, dat mensen die zekerheid willen, eigenlijk om macht vragen, in ieder geval om informatie en medezeggenschap. Voldoet de ondernemingsraad aan de eisen van de tijd? Draagt de onderne mingsraad voldoende bij aan de rust in de bedrijven? Geeft deze onderne mingsraad voldoende zekerheid, dat er rekening zal worden gehouden met de belangen van werknemers? Hierbij moeten we bedenken, dat er meer is dan alleen een wet op de ondernemingsraden. Er zijn vakbon den, die onderhandelen en dus in feite een stuk werknemersmacht vor men. Ook hier ligt een vorm van medezeggenschap. Er zijn ook andere wetten gekomen. Ik denk aan de ver kiezing van commissarissen, waarbij de ondernemingsraad een soort veto recht heeft gekregen (een commissa ris wordt niet benoemd, als een on dernemingsraad hem niet wil heb ben). Ik denk ook aan de verplichting van directies van de grotere bedrijven hun jaarcijfers (winst en verlies, ba lans) bekend te maken. Ook kunnen op het ogenblik vakbonden een onder zoek in het bedrijf laten instellen, wanrieer zij vermoeden dat er een slecht beleid wordt gevoerd. Ik kan mé voorstellen, dat er mensen zijn die vinden, dat er al genoeg macht aan de kant van de werkne mers is. Laten de werknemers nu maar eens goed gebruik maken' van de mogelijkheden die zij hebben. Het is zelfs zo, dat vele werkgevers bereid zijn hun werknemers een eind op weg te helpen door hen naar een cursus voor ondernemingsraadsleden te stu ren. Wat wil men dan nog? De moeilijkheid is, dat er ondanks al die wetten en mogelijkheden nog zo veel problemen blijven. Problemen waarvan velen hadden verwacht dat zij zouden verdwijnen als er meer medezeggenschap zou komen. Ik noem het grote ziekteverzuim. Het gebrek aan voldoende inspanning en inzet. Gevoelens van machteloosheid en on zekerheid. Vaak ook bitterheid en te leurstelling bij reorganisatis. Is de macht dan wel goed verdeeld? Is met name de ondernemingsraad wel op de goede weg? Dit is het eerste artikel van een serie. Het weer is gisteren tegengevallen. Niet zozeer in Zuid-Duitsland, waar Konstanz vrijdag 24 graden meldde, als wel in Nederland, waar bewolking de zon verhinderde tot daden te ko men. Het kwik bleef steken op 10 tl 11 gr. C., fip Ameland werd het zelfs niet xoarmer dan 5 gr. C. Ook in zuidwest- Polen waar het donderdagmiddag nog 25 gr. C. was, zakte de temperatuur gevoelig tot 12 13 gr. C. Dat het bij ons, ondanks de opbouw van een krachtig hogedrukgebied met centrum van bijna 1030 millibar boven het Kattegat niet voorzomeren wilde, hield verband met een koele mistige zeewind in het noorden en met een in de hogere niveaus openschuivend wol kendek. Boven 3000 meter was de wind namelijk niet, zoals daaronder, oostelijk maar zuidelijk, kennelijk ge regeerd door een tot in de hoogte doorwerkende koude depressie boven Spanje. Dit resulteerde in de aanvoer van vochtige en warme lucht annex met een warmte-iront. Uit zo'n altocu mulus- of altostratusdek wil het nog al eens druppelen: tvij voelden het woensdag aan den lijve en ook op de weerkaart van vrijdagavond zagen we zo'n natte zone van Spanje via Zuid Frankrijk naar het Alpengebied ver lopen. Deze regenzone verplaatste zich in noordoostelijke richting evenals in het midden van de week was de Deense weerdienst het meest pessimis tisch: tot in het zuidelijk Noordzeebek ken en in de Duitse Bocht werd er lichte of verspreide regenval ver wacht. de weerdiensten van De Bilt en Hajnburg zagen het fleuriger in. Zij voorspelden een droog week-end en eerlijk gezfigd helt ook uw weer man naar deze mening over. Voor de komende dagen zien wij geen regen van enige betekenis komen, maar juist wel het doorkomen van mildere lucht uit zuidoostelijke of zuidelijke rich tingen. De doorbraak van werkelijke lentewarmte maakt het meeste kans in Weersgesteldheid van gisteren, maxi mum-temperaturen en neerslag van 7-19 uur. Amsterdam geh. bew. De Bilt zwaar bew. Deelen zwaar bew. Eelde mist Eindhoven zwaar bew. Den Helder mist Luchth. R'dam mist Twente mist Vlissingen zwaar bew. Zd.-Limburg zwaar bek. Aberdeen regen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Frankfort onbew. geh. bew. mist zwaar bew. geh. bew. zwaar bew. Helsinki sneeuw Innsbrilck onbew. Kopenhagen half bew. Locarno zwaar bew. Londen Luxemburg 13 13 13 12 13 13 12 12 24 13 12 14 16 20 2 24 0 0 0.2 0 0 0 0 0 0 0 0 18 0 0 0 0 13 0 0 0 0.2 0 7 0 0 0.2 2 0 0 0 23 0 0 het zuidoosten van het land. Daar zijn dan iemperatuurmaxima tot 16 d 18 gr. C. mogelijk. Of ook het nóor- en en noqrdwesten er veel zijden bij zal spinnen is nog de vraag. De koele Noordzee geeft vaak een soort afweer reactie waarbij het vooral langs de Wadden erg zuinig gaat met een tem- peratuursverhoging. Casa Blanca zwaar bew. Istanboel mist Las Palmas zwaar bew. New York onbew. HOOG WATER 24 MAART Vlissingen: 2.10-14.32; Harlngvlietslulzen: 4.00-16.11: Rotterdam: 4.4S-17.21; Schevcnin gen: 3.35-15.46: IJmuiden: 4.08-16.19; Den Helder: 7.52-20.19; Harlingen: 10.27-22.37; Delfzijl: 0.05-12.34; 25 maart Vlissingen: 2.40- 15 03: Harlngvlietsluizen: 4.31-16.45; Rooter- dam: 5.18-17.54; Scheveningen: 4.05-16.18; IJ- Harlingen: 31.04-23.08; Delfzijl: 0.39-1^.07. onder redactie van loessmil Bijna honderd jaar na zijn dood is voor het eerst een geschrift van Groen van Prinsterer in het En gels vertaald. 'The Groen van Prinsterer Fund', dat zetelt in het gebouwencomplex van de Vrije Universiteit te Amsterdam, zond ons de eerste aflevering van Groens 'Unbelief and kevolution'. Het Nederlands Dagblad is gaan praten met het Fund, waarachter twee Amerikaanse geschiedenis-stu denten blijken schuil te gaan, drs. A. J. van Dijk en drs. Donald Morton. In 1955 begon in Grand Rapids een studentenvereniging 'Groen van Prinsterer Society' al. werk van Groen in het Engels te vertalen. Aangezien dit overwe gend emigrantenkinderen waren en Groen toch al niet gemakkelijk Nederlands schreef, liet de kwali teit van de vertaling nogal te wensen over. Vervolgens nam prof. Henry Van Zyl bij zijn emeritaat het manuscript mee naar huis maar ook dat leverde geen bevredi gend resultaat op. Daarop had Van Dijk het in zijn koffer, toen hij naar Nederland ging. Na zijn doctoraal examen ging hij er weer aan werken, nu met hulp van Donald Morton, maar het blijft ,een moeizaam kar wei. De vertalers vorderden in hun vrije tijd niet sneller dan zo'n drie alinea's per week. Dat is dan ook de reden, waarom zij nu alvast één hoofdstuk (hoofdstuk elf) heb ben uitgegeven. Pogingen om fond sen te luerven, xvaardoor Morton zijn leraarsbaap in Amsterdam zou kunnen opgeven om meer tijd aan het vertaalwerk te geven, misluk ten. 1 Van Nederlanders hebben de uit gevers overigens al het compliment gekregen, dat Groen zich in hun moderne Engels nu gemakkelijker Vlak voor de verkiezingen van woensdag komt D'66 maandag nog met een laatste stuntje op de prop pen. In de middag trekken in alle provincie-hoofdsteden kleinere of grotere optochten van prominente en minder bekende D'66-ers op naar het provinciehuis om daar zes van hun stellingen op te hangen, aan te plakken of te overhandigen. In alle elf provincies samen zijn dat dus zesenzestig stellingen, die steeds betrekking hebben op de specifieke problematiek van het te beplakken gebied. Zo slaan in Haarlem de stellingen op het mi lieu, reden waarom de heren Ten Brink en Martini zich per fiets aan het hoofd van een stoet discipelen naar het provinciehuis begeven. laat lezen dan-in zijn eigen Neder lands. Velen in Nederland vinden Groen verouderd, maar, zo vertel len Van Dijk en Morton in het Nederlands Dagblad, 'wij in het buitenland kijken daar anders te gen aan. De Nederlandse politiek van vandaag is zeer uniek. Daar zit de profetische kracht van Groen achter. Die zag veel scher per dan zijn tijdgenoten in Duits land of Engeland de taak van de christen in deze wereld'. Het boekje kost zeven gulden. Men kan het werk van de twee Ameri kanen steunen door storting ,op postgiro 155.000 t.n.v. de Amro- bank, Osdorpplein, Amsterdam, met vermelding 'Groen van Prinsterer Fund, rek. nr. 47.39.38.766'. Geen cadeaus bij mijn gouden ambtsjubileum, besliste dr. J. J. Buskes. Hij liet weten: Wie wat geven wil, kan een bedrag op mijn giromnummer 11.32.11 storten voor het werk van dr. Beyers Naudé. Dat werd kennelijk niet aan dove mansoren gezegd, want gisteren belde dr. Buskes ons op met de mededeling dat er 44.000 binnen gekomen was. En misschien hoopt hij diep in zijn hart nog wel dat het een halve ton wordt. Dertig jaar lang heeft dit bouwsel dienst gedaan als kolensilo en nu zit het vol kantoorpersoneel. Ze schijnen het in het stofferige ge vaarte nog prettig te vinden ook, wat verklaarbaar wordt als je weet als er allemhal aan bun komst vooraf is gegaan. De silo stond (in Palisade Park, bij de stad New York) al sinds 1958 leeg en dat bleef zo tot tweee jaar geleden. Toen kocht een grote onderneming het gebouw op en liet het binnen werks zo veranderen dat liet nu uit zes verdiepingen comfortabele kantoorruimte bestaat. De kan- loorsilo heeft air-conditioning en centrale verwarming gekregen. Volgens aankomend communicatie deskundige Eddie Wouters, die met een groep Vlaamse medestu denten op bezoek was bij de Ne derlandse omroep, is de televisie niet geschikt voor informatie-, op voed ings- en zgn. duidingsprogram- raa's: 'Het kijken naar dat flikke rende ding vergt inspahning. Amu sement kan je die inspanning doen vergeten. Wanneer het programma een meer dan normale hersenacti- viteit vereist, zal menig kijker de moeite niet" kunnen opbrengen'. Dat staat in het verslag van Eddie en daarvan staat weer een deel in "de omroepgids Studio. De bijna- deskundige vindt dat geestelijke luiheid een kwaal is, waaraan meer mensen lijden dan alleen maar studenten. 'Deze luiheid mag niet gestimuleerd worden en daar van is men zich bij de meeste omroepen wel bewust?' en: 'Een kwis bevordert niet alleen de lui heid, maar is er ook het produkt van'. Een t.v.-medewerkers die zo nodig probleembewuste mensen moeten vormen, moeten volgens Eddie hun roeping maar in het onderwijs waar maken, wat Studio de opmerking ontlokt: 'Als iedere omroepmedewerker met een roe ping onverwijld naar het onderwijs verbannen zou worden, zouden we toch mooi de mist ingaan. Berend B. kan tenslotte niet élles opvan gen'. Elk jaar houden de leden van de Nederlands-Zuidafrikaanse Werkge meenschap (NZAW) een ontmoe tingsdag, die ze 'saamtrek' noemen. Deze saamtrek valt dit jaar op zaterdag 6 april (de Van Riebeeck- dag) en wordt gehouden in een zaal van het dierenpark Amers foort. Sprekers op de middagverga dering zijn de voorzitter van de Christelijke Emigratie Centrale, de heer P. G. Elfferich, tevens lid van de eerste kamer voor de ARP en de heer J. G. Heitink, adjunct hoofdredacteur van De Telegraaf. Ton Dat het gelukkig goed gaat met Ton van Duinhoven na zijn auto-ongeluk wisten we al, dat hij binnenkort weer zelf zijn radio programma kan presenteren wis ten we ook, maar niet dat zijn programma maandagsavonds uitge zonden wordt. Dat was dan ook een foutje in de krant van giste ren; er had^ natuurlijk woensdaga vond moeten staan Belasting Een inwoner van het Engelse Burnley heeft zijn 250' belasting betaald met zoveel ellen stof dat er zeker achttien mannenpakken van gemaakt kunnen worden. Wat er na de verkoop van de kostuums aan geld overblijft, krijgt hij net jes van de belastingdienst-terug Brand Probeer nooit de koel kast geforceerd vlug te ontdooien. Een oude vrouw uit West-Berlijn zette er een brandende kaars in, waarop én de koelkast én haar hele huisje in brand vlogqn Festival In Eist in de Betuwe komt op 15 en 16 juni voor de vijfde keer een internationaal druimbandfestival met korpsen uit West-Duitsfand, België. Denemar ken en natuurlijk eigen land. 'Dit is de eerste keer, dat hiermee een ongeluk gebeurt.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7