protesteren AR zal aandringen op soepeler prijsbeleid Kostenbewaking ziekenfondsen zinloos De meeste vrouwen bevallen liefst thuis Te mogen léven! Aankomende studenten net goede eindcijfers loeven niet te loten via Hoek van Holland*^*Harwich Vraag de brochure 'Londen-Engeland' Bezet ster trouwt even bedrijfsleven te zwaar belast "Arts P. J. Hallie: uitzien naar andere manier van controle Een Groninger pastorie in de storm {ÖUiW/KWAiK/TET ZATERDAG 23 MAART 1974 BINNENLAND T3/K5 ADVERTENTIE - *er t is de kern van de bezwaren, die raad van Nederlandse werkgever- «rbonden per brief aan de Tweede J imer heeft meegedeeld tegen de be- 2 itingmaatregelen en het arbeids- 1 ^orwaardenbeleid van de regering. werkgevers zijn van mening dat in totale aangekondigde pakket de pulsen voor de besteding te gering o en dat mede daardoor de maatre- len op het gebied van de arbeids- 3CÜ orwaarden tot een te hoge loonkos- atijging leiden. bl -rstel over de hele linie van de :ng dliteit van vervroegde afschrijvini jo nodig om via grotere investeringen nt< d het bedrijfsleven verbetering van pos werkgelegenheid te bereiken. De •jai orgestelde wederinvoering en ver- oting van de investeringsaftrek zijn ifis srvoor niet voldoende, aldus de uijrkgevers. Over de fiscale kant van pakket regeringsmaatregelen her- len de werkgevers hun verlangen vennootschapsbelasting met onge- er twee punten te verlagen. °ue duur °?l i raad veroordeelt verder het ar beidsvoorwaardenbeleid als 'te duur' 'onevenwichtig'. Aan de doelstel- lig van dit beleid wordt ruimschoots ^nfldaan. Deze doelstelling is: geen Ft ïrl in, EN HAAG Adspirant-studenten met een gémiddeld eindexamen- r jfer voor alle vakken van 7,5 of hoger behoeven ook in het komen- ;ehï studiejaar 1974-75 niet te loten voor toelating tot universitaire Tgtudierichtingen met een studentenstop. Zij kunnen rechtstreeks tot 1 %t eerste studiejaar worden toegelaten. Dit heeft staatssecretaris lein (onderwijs en wetenschappen) vrijdagavond meegedeeld. :nl rijstelling van loting geldt ook voor ie ispirant-studenten die hun militaire Kpenstplicht hebben vervuld, op voor- 5raarde dat de dienstplicht en het Cegin van de studie in het algemeen ADVERTENTIE 's Avonds weg,'s ochtends in Engeland Zo bent u uit, zo bent u thuis. Voor zakelijk of ander bezoek. Ongehinderd door het weer. Tweemaal daags, het hele jaar door. ele an een verslaggever 0N HlAlAG De recente regeringsmaatregelen leggen eenzijdig ier zware lasten op een deel van het bedrijfsleven. De omvang van voorgenomen verlaging van loon- en inkomstenbelasting stelt leur. [Betere resultaten zouden zijn bereikt als voor de verlaging de belastingdruk de inflatiecorrectie weer zou zijn ingevoerd. aan Stoomvaart Maatschappij Zeeland, Antwoordnummer 3, Hoek van Holland (geen postzegel). achteruitgang van de gemiddelde Averknemer en enige verbetering voor de laagstbetaalden. Volgens de bereke ningen der werkgevers leiden de nu genomen beslissingen bij een veron derstelde prijsstijging van 10.5 pro cent tot een toeneming van het reëele inkomen van de gemiddelde werkne mers met ruim een half procent, exclusief de incidentele verbeteringen, en tot een toeneming van het reëele beschikbare inkomen van de laagstbe taalden met ruim anderhalf procent, eveneens exclusief incidenteel. Het kabinet had laten weten respec tievelijk nul en één procent als doel stelling te hebben •gekozen. Een van de bezwaren van de raad van werkge versverbonden is, dat naar zijn me ning door middel van een zeer hoog minimum in de voorgeschreven prij scompensaties (150 gulden per pro cent voor de eerste drie procent en 160 gulden voor verdere prijsstijgin gen) de prijsstijgingen fors worden overgecompenseedr. Een van de gevolgen van deze over compensatie is, dat de lasten zeer onevenwichtig worden verdeeld, daar in sectoren, bedrijfstakken en onder nemingen met relatief veel lagerbe- taalde functies op deze wijze een loonkostenstijging wordt veroorzaakt die aanmerkelijk hoger komt te lig gen dan het nationale gemiddelde. UTRECHT Twee op de drie vrouwen geven er de voorkeur aan thuis te bevallen. Dit is een van de meest opvallende uitkomsten uit een groot landelijk onderzoek dat de kruisverenigingen onder hun le den hebben (laten) houden. Opvallend vooral, omdat vorig jaar slechts de helft van alle bevallingen thuis plaats had. Geconcludeerd wordt dan ook, dat de toenemende 'hospitalisatie' bij bevallingen niet de wens is van de Nederlands vrouw. Een ander opmerkelijke uitkomst van het onderzoek is, dat de verzuiling van de kruisverenigingen naar het oordeel van de leden nauwelijks nog van betekenis is (83 procent heeft daaraan geen behoefte). De onderzoe kers hebben daarbij aan de katholieke en protestantse ondervraagden ge vraagd of zij een specifieke christelij ke signatuur wenselijk achtten voor kranten, scholen, politieke partijen, jeugdverenigingen, omroepen, vakver enigingen, ziekenhuizen en sportvere nigingen. Voor al deze onderwerpen kwamen hogere percentages uit de bus dan voor de verzuiling van kruis verenigingen. Hieruit wordt de con clusie getrokken, dat de vergaande samenwerkingsplannen', die vele plaatselijke kruisverenigingen door het hele land hebben, volledig tege moet komen aan het verlangen van de leden. Op het stadhuis in Helmond trouwde gisteren Ria Sprenger met Hans v. d. Waardenburg en dat be tekende voor Ria Sprenger een dagje vrij van de bezetting van Philips-Usfa. Zij is namelijk een van de twintig bezetsters van het Helmondse Philips-be- drijf. Twee collega-bezetsters waren nadrukkelijk aanwezig in de trouwzaal van het stadhuis. Achter het bruidspaar ontrolden zij voor de ogen van de verbaasde ambtenaar een spandoek. Gisteravond om acht uur hervatte Ria de bezetting. op elkaar aansluiten. Aanstaande stu denten die lange tijd geleden hun dienstplicht hebben vervuld kunnen van deze regeling geen gebruik maken. Alle andere studenten ook zij die vorig jaar zijn uitgeloot moeten door loting een plaats aan de univer siteit verwerven. De vorig jaar door de numerus fixus getroffen studenten (zij die uitgeloot zijn) krijgen echter een iets grotere kans dan de anderen. Deze extra kans is volgens de woord voerder van de staatssecretaris circa dertig procent. Motie Staatssecretaris Klein komt hiermee tegemoet aan het verlangen van de Tweede Kamer. Deze aanvaardde be gin maart met grote meerderheid alleen DS'70 was legen een motie- Van Leijenhorst (CHU) om de uitge lote studenten een grotere kans te geven. Voorwaarde is dat deze groep adspi rant-studenten in dezelfde studierich ting wil studeren ris het vorig jaar. Het staat nog niet vast voor welke studierichtingen het komende jaar een studentenstop zal gelden. Vorig jaar gold de numerus fixus voor ge neeskunde, tandheelkunde, diergenees kunde, biologie, farmacie en lichame lijke opvoeding (VU Amsterdam). De kans bestaat dat de vrijstelling voor loting voor de groep met een eindexamenresultaat van gemiddeld 7.5 dit jaar voor het laatst van toepas sing is. Het is de bedoeling van staatssecretaris Klein om aan het par lement voor te stellen deze categorie ook in de lotingsiprocedure te betrek ken. De staatssecretaris zal dit voor stel opnemen in een wetsontwerp ver lenging numerus fixus. BENSCHOP Bij de komende parlementaire behandeling van de jongste regeringsvoorstellen zal de AR-Kamerfractie aandringen op maatregelen op liet gebied van liet prijsbeleid en in de fiscale en sociale verzekeringssector. Op een verkiezingsbijeenkomst in Bensfhop noemde fractievoorzitter mr. Aantjes de volgende mogelijkhe den: een versoepeling van het prijsbe leid; verbetering van de fiscale oude dagsvoorziening voor kleine zelf standigen; verruiming van de reductierege ling ziektekostenverzekering kleine zelfstandigen. In een verkiezingsredevoering in Ede zei AR-voorzitter drs. J. de Koning ADVERTENTIE ORIËNTATIE- EN KONFRONTATIE- RE1ZEN 1974 INDONESIA Sumatra. Java, Bali (of Celebes) 6-25 mei ƒ3225 8-27 Juli 3675 12 Juli-3 augustus 3325 2-22 oktober 3325 ISRAEL 6-23 mei 1540 6-25 mei 1640 RUSLAND 7-22 augustus1190 AFRIKA - Kenya. Zambia, Malawi 22 augustus-9 september 2475 Een programma van werkprojekten voor Jongeren van 18-30 Jaar naar Israël, Indonesia en Afrika is ook ver krijgbaar. Uitvoerige inlichtingen worden u gaarne toegezonden. Instituut voor internationale excursies Postbus 54 - Bergen nh telefoon 02208.2600. gisteren dat er meer politieke eenheid moet komen tussen KVP, ARP en CHU, wil de christen-democratische samenwerking slagen. Hij maakte verder de opmerking dat de CHU dan ook meer haar gouverne mentele karakter moet vertonen dan uit het optreden van sommige verte genwoordigers van de CU blijt. De AR-voorzitter stelde dat het beleid van het kabinet niet wezenlijk ver schilt van het beleid van het vorige kabinet. 'Duidelijk is, dat dit kabinet geen Keerpunt-kabinet is' Met een dringend appèl op de kiezer om woensdag bij de Statenverkiezin gen zijn stem uit te brengen op het christen-democratisch appèl (CDA) heeft een groep vooraanstaande chris ten-democraten zich gisteren achter het CDA geplaatst. Ondertekenaars van een brief 'aan de Nederlandse kiezer* zijn: prof. dr. W. Albeda, lid van de Eerste Kamer (ARP), H. Algra voormalig Eerste- Kamerlid voor de ARP, jhr. mr. P. A. C. Beelaerts van Blokland, CHU, bur gemeester van Amstelveen, de Haagse wethouder B. Bol (CHU), het vroege re CH-Tweede-Kamerlid mr. C. A. Bos, het vroegere AR-Tweede-Kamer- lid prof. dr. B. Goudzwaard, het CH- Eerste-Kamerlid dr. J. W. van Hulst, oud-premier en lid van de Eerste- Kamer P. J. S. de Jong (KVP), het KVP-Eerste-Kamerlid C. G. A. Mer- tens, oud-minister mr. dr. C. P. M. Roinme (KVP), oud-voorzitter van de ARP mr. A. B. Roosjen, oud-minister drs. W. K. N. Schmelzer (KVP), oud minister mr. Y. Scholten (CHU), oud- minister en staatsraad J. Smallen- broek (ARP), oud-minister drs. B. J. Udink (CHU), oud-minister dr. G. H. 'Mijn machine loopt op gewoon mensenvoedsel.' p Van een onzer verslaggevers JTRECHT De traditionele manier waarop ziekenfondsen de kosten van medische ulp bewaken, is zinloos en voor betrokkenen hinderlijk, efi dient daarom te worden la fgeschaft. at is samenvattend, de con- usie waartoe dokter P. J. allie komt in een artikel in edisch Contact. Hij probeert "iBaarin ook een richting aan te even, waarin een zinvoller orm van controle kan worden T' ntwikkeld. Dokter Hallie is aedisch adviseur van de Vere nging van Amsterdamse zie- enfondsen. J Folgens de wet moeten de lekenfondsen 'de nodige 'S naatregelen treffen ter voor- a :oming van onnodige ver- (trekkingen en van uitgaven e' lie hoger dan noodzakelijk ijn.' Voor allerlei verstrek- 'jj angen moet het fonds eerst iepalen of ze medisch wel ïoodzakeiijk zijn. Vroeger Jdroeg de wet die taak met 'v' oveel woorden op aan een bl controlerend geneeskundige', naar die komt in de tekst van M*de huidige Ziekenfondswet niet meer voor. Toch hebben de fondsen in de loop der jaren een aantal ge neesheren aangesteld om hen op dit terrein te helpen, schrijft dokter Hallie. Zij zijn er daarbij kennelijk van uitge gaan dat het bezit van een artsdiploma iemand ook ge schikt zou maken voor 'eniger lei andere vorm van werken dan het voorschrijven van poeders, pillen of dranken van onbekende en vooral ook van bekende merken. Misschien is het ook besturen en directies van ziekenfondsen niet gelukt zich los te maken van de for mule 'De dokter weet wat goed voor u is.' 'Zo is het dan geschied, dat enkele tientallen artsen zich in de afgelopen jaren dage lijks gebogen hebben over de beoordeling van honderden aanvragen voor een verstrek king die alleen kan worden gegeven na verkregen machti ging van het ziekenfonds', al dus de heer Hallie. Hij vindt dat deze zogenaamde 'micro controle' een onmogelijke zaak is. Zelfs als de adviserend ge neeskundige inderdaad vol doende informatie kreeg om die controle echt waar te ma ken, dan blijft het de vraag of dat vele werk een kostenbe sparend effect zou hebben. 'Aangetoond is dit, voor zover mij bekend, nooit. 'En 't idee dat van die micro-controle een preventieve werking zou uit gaan, vindt onvoldoende steun in de werkelijkheid. Dokter Hallie gaat niet in op de problemen die zich de laat ste tijd hebben voorgedaan over de juistheid van bij de fondsen ingediende declara ties. Dat is 'een zuiver tech- nisch-administratief probleem, dat zich op alle terreinen van het maatschappelijk leven kan voordoen: zijn de spijkers die op de rekening staan werke lijk geslagen? Dat is gewoon een kwestie van tellen. Daar is geen dokter voor nodig, dat is accountantswerk.' Wel stelt hij met nadruk de vraag of het huidige systeem van declareren op basis van het aantal verrichtingen nog een aanvaardbare zaak is. 'Wie zich een tijdje verdiept in het uiterst merkwaardige boek 'Tarieven voor honorering van specialistische hulp door zie kenfondsen' zal tot geen ande re conclusie kunnen komen dan dat een dergelijk absurd boek vraagt om moeilijkheden. 'Afschaffing van het verrich tingensysteem lijkt dokter Hallie de moeite van het over wegen waard. Het lijkt hem niet onwaarschijnlijk dat fi nanciering volgens budgetten 'miljoenenbesparend zou kun nen werken.' Nu hij de micro-controle ter zijde heeft gesteld, ontwikkelt de heer Hallie het begrip 'ma cro-controle', dat zich richt op de grote lijnen, en daar dan ook werkelijk invloed op heeft. De eerste gedachte is de be stuurbaarheid van de gezond heidszorg aan de hand van statistische gegevens. 'Wan neer gezegd wórdt dat de advi serend geneeskundige op de hoogte moet zijn van wat er in de gezondheidszorg gebeurt, dan betekent dit vanzelfspre kend dat dit gebeuren opge schreven moet worden. Dat blijkt in de praktijk niet mee te vallen. 'Medische registratie gebeurt op een stuk of zes verschillende niveau's. De zie kenfondsen zijn in arren moe de maar met him eigen pro ject op dit terrein begonnen. Te snel, meent Hallie: er is te weinig gedaan om de advise rend geneeskundigen te moti veren, de medewerkers (artsen etc) zijn er onvoldoende bij betrokken. Maar als fase in Uit de steekproef blijkt, dat de 1.289 lidmaatschappen, die in het onderzoek werden betrokken, ongeveer 4.700 mensen omvatten omdat het lidmaat schap van een kruisvereniging door. gaans een gezinslidmaatschap is. Hoe wel bij ruim een op de drie leden een zekere kritiek was op de service, zeg gen toch ruim negen van de tien nooit spijt te hebben gehad van het lidmaatschap. Er blijkt een bepaalde tendens te bestaan de gezondheidszorg als een sociaal grondrecht te beschou wen. Het lidmaatschap past niet meer in de ethiek van de gezondheidszorg en is hooguit nog van belang voor het verwerven van financiën. De overgro te meerderheid van de leden (negen van de tien) vindt dan ook. dat de kruisvereniging ook niet-leden dient te helpen. Ruim de helft meent ech ter ook, dat deze mensen dan alsnog lid moeten worden. Veringa (KVP), G. Z. de Vos, wethou der voor de KVP in Rotterdam, jkvr. mr. C. W. I. Wttewaal van Stoetwe gen, oud-Tweede-Kamerlid voor de CHU en drs. R. Zijlstra, oud-Kamerlid ARP. 'Nederland mag niet uiteenvallen in links en rechts. Nederland mag niet uiteenvallen in elkaar bevechtende be langengroepen en partijen', aldus de tekst van de brief. Ondertekenaars achten de christen-de mocratische richting onmisbaar voor de Nederlandse politiek. 'Daarom steunen wij de christen-democratische partijen KVP, ARP en CHU, die in vijf provincies met een gemeenschap pelijke lijst uitkomen (CDA) en in de overige provincies met afzonderlijke lijsten'. een ontwikkeling vindt hij-het aanvaardbaar. Een tweede, en volgens dokter Hallie veel belangrijker aspect van macro-controle is dat er een heel andere instelling wordt gevraagd van de advise rend geneeskundige. Hij moet achter zijn bureau weg, mee functioneren met de medewer kers om de doelmatigheid van de zorg te helpen bevorderen. Zijn werkgebied dreigt bijna onbegrensd te worden. Dokter Hallie geeft een aantal voor beelden waarin de Amster damse ziekenfondsen inder daad al traditionele grenzen overschrijden. Wanneer ik de nadruk leg, besluit hij zijn artikel, op het samen zorgen voor een betere gezondheids zorg. 'kan men zich voorstel len dat er mijnerzijds geen grote behoefte bestaat aan het nadrukkelijk vastleggen van de hiërarchische verhoudingen. Bovengeschikt, ondergeschikt, of nevengeschikt, wie niet kan samenwerken is ongeschikt.' ADVERTENTIE Binnenkort verschijnt: JOHANNA-RUTH DOBSCHINER Een Nederlandse Jodin vertelt haar geschiedenis. Uit het Engels vertaald door E. L. Scheepstra-v. d. Lugt. Omvang 280 tekstpagina's en 16 bladz. foto's. In fraaie gebonden uitvoering mei geplastificeerd stofomslag in vierkleurendruk. Prijs 17,50. Hanaia Dobschiner werd in 1925 te Berlijn geboren uit Nederlands-Joodse ouders. Na de machtsovername door Hitier vluchtte hot gezin Dobschiner naar Nederland. Tijdens de bezetting werden eerst haar broers, later haar ouders via Westerbork naar Duitsland getransporteerd, waar zij allen om kwamen. Zelf wist Hanna enkele malen op wonderbaarlijke wijze de dans te ontspringen. Gedreven door een sterk gevoel van lotsverbondenheid met haar volks genoten bleef zij tot 8 september 1943 als verpleegster werkzaam in de Joodse Invalide te Amsterdam. Eerst toen besloot zij op aandrang van de niet-Joodse portier van dit ziekenhuis zich aan haar uitzichtloze taak te onttrekken en onder tc duiken. Vanaf het Centraal Station reisde zij met onbekende bestemming naar het Noorden, onder geleide van Ds. B. J. Ader, wiens persoon en werk grote bekendheid heeft gekregen door het boek „EEN GRONINGER PASTORIE IN DE STORM", geschreven door zijn vrouw Mevr. J. A. Ader-Appels. Zeer orthodox opgevoed en volkomen onbekend met de niet-Joodse wereld kreeg Hanna op haar eerste onderduikadres, de pastorie van Ds. Ader te Nieuw-Beerta, voor het eerst een Nieuw Testament in handen en dit bracht haar tot het geloof in de Christus der Schriften. De schrijfster woont sinds 1947 in Glasgow, Schotland. Zij is gehuwd en moeder van twee kinderen. Het was aanvankelijk niet haar bedoeling de ze geschiedenis, die tevens een ontroerend geloofsgetuigenis is, te publi ceren. Zij schreef dit boek uitsluitend voor haar kinderen en is pas op aandrang van vrienden tot publicatie (in het Engels) overgegaan. Deze Engelse uitgave, waarvan binnenkort de tiende druk verschijnt, is behalve in het Nederlands ook in het Duits, Frans en Noors vertaald. Gezien het feit dat dit levensverhaal grotendeels in ons land gesitueerd is, mag voor al voor de Nederlandse editie van dit aangrijpende boek grote belangstel ling worden verwacht. En terecht! Datzelfde geldt voor de VIJFDE DRUK die binnenkort verschijnt van het boek dat als een noodzakelijke aanvulling van het voorgaande kan wor den beschouwd: J. A. ADER-APPELS De verzetsstrijd van Ds. B. J. ADER, die hon derden Joodse landgenoten een schuilplaats bezorgde en tenslotte zelf gefusilleerd werd. beschreven door zijn vrouw. Een herdruk van dit voortreffelijke boek liet reeds te lang op zich wachten! Omvang 366 tekstpagina's en 8 bladz. foto's In fraai gebonden uitvoering met geplastifi ceerd stofomslag ln vierkleurendruk. Prijs 17,50. „Dit verzetsboek is van een gehalte zoals er maar heel weinig in Neder land zijn verschenen, een boek dat met het verlopen der jaren eerder zal toenemen in betekenis dan omgekeerd". (NIEUWE PROV. GRONINGER COURANT) „Een aangrijpend en 'sterk' boek sterk door de getuigenis van het ge loof in Jezus ChristusHet mooiste dat dit boek schenkt is niet de droefheid die men er in tegenkomt om de nood en ellende die in de oor logstijd ons deel was. maar het uitzicht dat 't geloof in de Zaligmaker der wereld biedt". (DE ROTTERDAMMER) „In dit boek, vol van de verzetsstrijd tegen de onderdrukkers, is het toch de liefde die steeds weer de boventoon heeft Alles wordt overstraald door het vaste geloof in de levende God en de troost van het voor eeuwig geborgen zijn in de liefde van ChristusLezers, u moet dit boek in handen zien te krijgen: het heeft een Blijde Boodschap voor u." (FRIESCH DAGBLAD) „Het is als veel verzetspoëzie: sober, op het kinderlijke af, en misschien juist daardoor zó aangrijpend, dat het ons stil maakt... Dét is het sterke in dit boek: het dagelijks leven uit het geloofDit mag ons volk nooit vergeten!" (TROUW) Beide boeken verschijnen omstreeks 25 april a.s. U kunt ze nu reeds be stellen door gebruik te maken van de BESTELBON. Zend deze, voorzien van uw naam en adres, aan uw boekhandelaar of (in open envelop, zon der postzegel) aan: Uitgeverij T. Wever - Antwoordnr. 5 - Franeker Telefoon 05170-3147; bij geen gehoor 2436. BESTELBON Zend mij bij verschijning rechtstreeks/via boekhandel: ex. J. R. Dobschiner, TE MOGEN LEVEN! Geb. 17,50 ex. J. A. Ader-Appels, EEN GRONINGER PASTORIE IN DE STORM. Gebonden ƒ17,50. Plaats: Datum: Doorhalen wat u niet wenst.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5