SPAANSE PRODUCENTEN WILLEN IMAGO VAN SHERRY VERDETEREN Britten en Fransen in de clinch over lanbouwprijzen Sherry alleen als er sherry op staat ïezig bedrijf Groot overschot op betalingsbalans Dollar iets in herstel KRUIDENIERS-DRANK STAAT OP DE TOCHT Tweedehands autohandel weer op peil In vierde kwartaal van 1973 Voor benzine in Duitsland 3 pfennig te veel gerekend Zweden vraagt om aansluiting bij werk van Euratom DOW JONES INDEX WALL STREET SLUIT HOGER pW/CTiAHTET ZATERDAG 23 MAiAiRT 1974 FINANCIëN EN ECONOMIE T27/K25 door Henk Thomas JEREZ DE LA FRONTERA Bomen, die allang de hoop op verdere groei hebben opgege ven, wortelen diep in de bleek grijze aarde van de wijngaar den rond het plaatsje Jerez de la Frontera, in het uiterste zui den van Spanje. Het maart-zon netje, al in staat om in Neder land gebleekte gezichten op te fleuren, doet de grond nog on vruchtbaarder lijken dat hij al is. Toch is het juist deze kalk achtige grond, samen met de felle zon, waaraan de streek z'n produkt, sherry, en zijn wel vaart te danken heeft. Om dit geestrijke vocht, dat in ons land hard op weg was de straf fere borrel te verdringen, is de laatste tijd nogal wat te doen geweest. Daar zijn in de eerste plaats de enorme prijsstijgingen, waardoor het vandaag de dag een onmogelij ke zaak is geworden om een fles echte sherry voor minder dan zars gulden te kopen. Omdat in Neder land de smaak nog altijd eerder wordt bepaald door de prijs dan door de kwaliteit, vrezen kruide niers en slijters d at de Spaanse sherry-producenten druk doende zijn zich uit de markt te prijzen. Zij wijzen op de enorme stroom andere wijnsoorten uit Spanje, Frankrijk en Italië, die ook lekker zijn en zo goedkoop als sherry vroeger was. Zoals de Mohtilla, een in veel opzichten op sherry lijken de drank uit een ander gebied van Spanje, die daarom de naam 'sherry' niet mag dragen. Oorzaak van de dure sherry in de winkels is de verhoging van mini mumprijs geweest, die importeurs moeten betalen. Vóór 1970 was de minimum-exportprijs, die wordt vastgesteld door de 'Cosejo Regula- dor de la Donominacion de Origin 'Jerez', 639 gulden per vat van 500 liter. Eind vorig jaar was dat 1000 gulden, en sinds 1 januari is daar nog eens 500 gulden bijgekomen. werkelijk effect De gevolgen van deze prijsstijgin gen laten /zich gemakkelijk raden. Nederland, na Groot-Brittannië de grootste sherry-importeur in de wereld, voerde vorig jaar 'slechts' 28 miljoen liter in, 30 tot 40 procent minder dan in 1972. En deze invoer zal nog verder teruglo pen, zo wordt verwacht, want veel importeurs hebben zich met grote voorraden ingedekt, zodat het wer kelijke effect van de prijsstijging pas in de loop van dit jaar te zien zal zijn. De sherry-producenten in Spanje maken zich niet druk. Ook dat is niet moeilijk te begrijpen, want de prijsontwikkeling heeft hen geen windeieren gelegd. Immers, tegeno ver de relatief lichtë teruggang van de afzet staat een betrekkelijk hoge prijsstijging met als gevolg tóch nog verdubbelde opbrengsten. De Spaanse sherry-makers zien de toekomst aanzienlijk zonniger tege moet dan de Nederlandse verko pers. 'Wij verwachten dat de hui dige, hoge,, prijzen zich zullen sta biliseren en dat tegelijkertijd de export weer zal toenemen met een tendens naar de betere, en dus duurdere, sherry-soorten, zeo Don Antonio Barbadillo, voorzitter van de 'Consejo Regulador de Denomi- nacion de Origen 'Jerez', ccn in stelling die toezicht houdt op de produktie en export van sherry. Hij verklaarde dit tijdens een pers conferentie, georganiseerd door de Britse sherry-producent en expor teur Williams Humbert en diens nederlandse dochtermaat schappij en importeur Sovedi. Volgens Don Barbadillo is er geen concurrentie van sherry-achtige dranken als Montilla te vrezen. 'Ook de prijzen van deze produk- ten zullen omhoog gaan.' 'De ver hoging van de sherryprijs is een gevolg van de gestegen kosten. De arbeiders in de wijngaarden willen hogere lonen, de bestrijdingsmid delen tegen ongedierte zijn in prijs gestegen, de grond en de druiven zijn in vier-jaar drie maal zo duur geworden', aldus de voor zitter van de 'Consejo'. Tenslotte is er dan nog de grote vraag, vooral uit Engeland en Nederland. In 1967 produceerde het kleine, gebied rond Jerez de la Frontera rond 60 miljoen liter sherry. Bijna 40 miljoen liter ging naar Enge land, terwijl Nederland toen nog een betrekkelijk kleine klant was met een afname van 10 miljoen liter. Sindsdien ging het sherry- verbruik in ons land rap omhoog. In 1972 werd 45 miljoen liter inge voerd, terwijl Engeland 60 miljoen liter afnam. De sherry-produktie was in 1972 al tot 120 miljoen liter opgevoerd. In 1973 begonnen als gevolg van de hoge sherry-prijzen de exporten evenwel terug te lo pen. Het sherry-gebied heeft de enorme belangstelling naar zijn produkt slechts met grote moeite kunnen bijhouden, temeer omdat de Spaan se overheid sinds 1970 door middel van de 'Consejo' nauwlettend toe ziet op de export. Knoeien is nau welijks meer mogelijk, terwijl de bodega's (sherry-huizen) hoogstens 40 procent van de voorraden mo gen verkopen. Deze maatregel is weliswaar niet in de eerste plaats genomen om de sherryprijs op te drijven, maar om de kwaliteit te beschermen. Scheutig Behalve de door Bon Barbadillo genoemde oorzaken zijn er nog andere redenen voor de prijsstij gingen in het afgelopen jaar. Rede nen waarmee dé producenten in Jerez minder scheutig zijn bij het geven van informatie. Zo opereert in de sherry-s^eek een zeer mach tige onderneming, de Rumasa- groep, die rond 30 procent van alle geproduceerde sherry beheerst. De ze groep, die in januari 1972 de Britse producent Williams Humbert voor 6 miljoen pond ster ling overnam heeft uit specula tieve oogmerken boven de ver- plichtexvoorraden, extra hoeveelhe den sherry uit de handel gehouden om de prijs een verdere stoot om hoog te geven. Tenslotte wil men in Jerez het imago van de sherry verbeteren. Overal wordt sherry gezien als een kwaliteitswijn, behalve in Neder land. Geen kruidenier ter wereld kon de sherry zo goedkoop aanbie den als in ons land en aanprijzin gen als 'drie flessen voor een tientje' zijn nu niet bepaald ge schikt om het publiek duidelijk te maken dat het hier om een pro dukt van goede kwaliteit gaat. Door middel van prijsverhogingen wil men een afstand scheppen tus sen sherry en de imitaties, zodat de consument op een gegeven mo ment kan weten, dat 'sherry' van 3,95 gewoon geen sherry kón zijn. j Gezien de hoge prijzen die Spaanse exporteurs berekenen, verwacht Williams Humbert een afne mend belang van de z.g. 'private labels'^ van levensmiddelenbedrij- ven. Kruideniers en supermarkten zullen steeds minder in staat zijn spectaculaire aanbiedingen in hun eigen merk te doen. Daartegenover zien Williams Humbert en hun Nederlandse importeur Sovedi de opkomst van de merken-sherries, omdat de consument, die nu toch een flink bedrag moet neertellen voor een fles sherry, dan maar meteen een goede (merk-)sherry zal kopen. JEREZ DE LA FRONTE RA Alle succesvolle pro- dukten worden nagemaakt. Ook sherry. Wordt een ar tikel goed verkocht, dan wil men er bovendien nog al eens mee knoeien. Bij voorbeeld door sherry te versnijden met goedkope wijn. Beide, het verkopen van imitaties als echte sherry en het knoeien met sherry, zijn aan banden gelegd. Als de consument een fles koopt waarop 'sherry' staat, kan hij met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid aan* nemen dat de inhoud in derdaad sherry is. Voor 1970 wilde gezien de grote vraag nog wel eens een partijtje wijn uit een ander deel van Spanje dan Jerez onder de naam 'sherry' het land verlaten. Sindsdien is dat vrijwel on mogelijk want de Spaanse regering houdt door mid del van de 'Consejo Regu lador de la Denommicacion de Origen 'Jerez' streng toezicht op de handel en wandel van shcrry-make-s. Een van de belangrijkste maatregelen om het pro dukt te beschermen is, dat alle,en sherry in fles mag worden geëxporteerd, voor- zien van een garantie- strookje van de 'Consejo' over de capsule. Het zal overigens een aan tal jaren duren voordat al le sherry in flessen wordt uitgevoerd, want veel klei nere bodega's beschikken nog niet over bottelcapaci teit. Om eventueel geknoei met sherry in ons 'ani te kun nen aanpakken is er in Den Haag een Spaanse kwaliteitscontroieu- aange steld. die de importeurs controleert. Daarnaast is ook de Warenkeurings- dienst actief op het gebied van de sherryconiroL'. DE SOLERA In Spanje bestaan dus dui delijke voorschriften van wat sherry is en hoe dit vocht moet worden ge maakt. Zo moeten de drui ven zijn geoogst in_ een duidelijk afgebakend ge bied rond de plaats Jerez. Wijn van buiten deze streek mag met als sherrv worden verkocht. De geoog ste wijn moet verder ten minste drie jaren in vaten zijn gerijpt en om (leze re gel kracht bij te zetten moet een bodega kunnen aantonen over voldoende vaten te beschikken om de wijn op te slaan. Dit be- tekent, dat een producent al gauw rond 200 vaten moet hebben. In de groptste bodega van Williams-' Humbert, ruim 133 meter lang met rond 10.000 vaten 'Dry Sack' sherry (het merk, dat door deze onderneming het meest wordt verkocht) wordt duidelijk 'wat deze regels voor do praktijk vah het sherry-anaken beteke nen. Daar wordt de jonge wijn, nadat hij is versterkt met zuivere wijnalcohol, in fusten opgeslagen, die 'cria- dera' (kinderkamer) wor den genoemd. Na rijping wordt een deel van de inhoud van een vat, maar nooit meer dan. éénderde, van de vijf de criadera naar de vierde criadera overgeheveld. Op gezette tijden wordt dit proces herhaald, zodat de sherry uiteindelijk via de eerste criadera in de laat ste fase, de soier.i, terecht komt. Duidelijk is, dat door dit rijumgssysteem nooit de juiste leeftijd van een sherry is vast te stol len. Het is goed mogelijk dat in de solera nog sherry van 50 of meer jaren aan wezig is. STABIEL Elk vat bevat ongeveer 500 liter. Eéntwaalfde dee' van het vat blijft ongevuld zo dat dè essentiële zuurstof kan circuleren. De vaten zijn dan ook nood lucht dicht afgesloten. De tem peratuur in c!e bodega blijft het hele jaar stabiel. Alleen in de zomer kan dit problemen opleveren. Dan wordt de grond in het wijnhuis regelmatig met water besproeid om de koelte te 'handhaven. Twee soorten druiven zijn geschikt voor de sherry- produktie; de palomino druif en de Pedro Jimenez. De palomino druif levert uiteindelijk een droge sherry op, die in Jerez in drie typen wordt geprodu ceerd. Het eerste type sherry is de Fmo, de licht ste en droogste. De Fi..o wordt normaliter 15 pro cent met wijna'cohol ver sterkt. maai' voor de export naar Nederland met m.ni- maal 18.5 procent als ge volg van de bepalingen van de Warenwet. Deze stro kleurige Fino met een lich te amandeismaak knjgt zijn karakteristieK bouquet door de flor', een witte schimmel die zich tijdens het rijpingsproces irt de va ten op de wijn vormt. De Amontillado, het twee de type sherry afkomstig van de palomino druif, is in wezen een Fino, die lanJ ger heeft gelegen. Doordat de fusten van wit Ameri kaans eikenhout zijn ge maakt, een poreuze hout soort, die nodig is om de vóór rijping benodigde zuurstof door te laten, vindt er een zekere ver damping plaats. De Fino wordt dan Amontilladö, een eveneens droge, maar pittiger sherry, goudaehri- ger van kleur. Tenslotte is er de Oloroso, die is gerijpt zonder dat or'-vorm.ng (de oorzaak van het wel of niet ont staan daarvan is nog steeds een raadsel) is opgetreden. Deze sherry is donkerder van kleur, goudbruin, een sterk geurend, zoals de naam (olor geur) al aangeeft. Het minimum al coholpercentage is 18 pet (voor Nederland 19,5 pet). AMOROSO De tweede voor sherry ge schikte druif is de Pedro Jimenez. Deze druiven wor den geplukt voor de andere rassen omdat ze sneller rij pen. Men laat ze daarna ongeveer drie weken in de zon drogen terwijl men in die tijd de palomino druif kan oogsten. De Pedro Ji menez leverfUe z.g. Cream (of Amoroso) sherry op, die nogal zoet van smaak is en daarom veelal v. ordt vermengd met droge Oloro so. Behalve in de donkere ge welven van de bodega's laat men de vaten wijn ook wel buiten in de zon rij pen. Deze vaten bevatten een tweede kwaliteit sherry. Druiven worden driemaal geperst. De eerste persing geeft de beste kwa liteit wijn, die voor het solera-systeem wordt ge bruikt. De tweede persing geeft de wijn, die in deze vaten buiten wordt opgesla gen. Deze wijn krijgt eer der kleur en is eerder ge rijpt. De vaten bevatten een tweede kwaliteit Oloroso, die tegen lage prijzen op de Spaanse markt worden afgezet. Eer ste kwaliteit sherry :s voor Spanjaarden kennelijk even onbetaalbaar als roomboter voor Nederlanders. De 'most', of druivensap uit de derde persing wordt alleen gedistilleerd voor sherry- brandy, een soort Spaanse cognac. Het komt voor dat minder bekende bodega's deze tweede en derde oarsing exporteren. In het buiten land wordt deze wijn veelal vermengd (versneden) met een grote hoeveelheid wijn van lage kwaliteit, of met 'Pale Dry', het eenvoudig ste sherry-type afkomstig van de niet al te hoog geklasseerde wijngaarden. 8 met Hertz in zee IN HAAG Om automobilisten de [rdelen van het reizen per trein t behoud van dc beweeglijkheid een auto op hun bestemming te der, hebben de Nederlandse Spoor- gen en Hertz Autoverhuur een re ping uitgewerkt, die de naam rail- Ve arrangement kreeg. Op dezelfde wijze is ock een vorm van samenwer king tussen de Nederlandse Lucht vaart Maatschappij en Hertz gevon den, die het fly-drive arrangement wordt genoemd. Het rail-drive arran gement, dat per 1 april a.s. verkrijg baar is, geeft recht op een dag lang sporen op alle treintrajecten in Ne derland. Op het gekozen eindstation staat een Hertz huurauto gereed waar mee 150 km vrij gereden kan worden Drukkerij De Gruyter (Sassenheim) dicht DEN HAAG Drukkerij J. W. de Gruyter in Sassenheim (80 man perso neel) gaat sluiten. De Gruyter, lid van de Combigraph-groep. die ook drukkerijen bezit in Den Haag, Eind hoven en Schiedam is dermate verlies gevend. dat al enige tijd geleden reor ganisatie onvermijdelijk leek. In over leg met de ondernemingsraad en de vakbonden zijn de plannen toen tijdig meegedeeld aan het Centraal Bureau voor de Grafische bedrijven. Reeds toen stond vast, dat aan sluiting niet te ontkomen viel, aldus de directie van Coiriblgraph. De uitwerking stuit te echter op zodanige financierings problemen, dat wijzigingen in de plannen noodzakelijk bleken, die na overleg met het personeel en de vakbonden opnieuw werden gemeld aan het Centraal Bureau. Volgende week zal Combigraph hierover een gesprek hebben met het Centraal Bu reau voor de Grafische bedrijven in Nederland, aldus de directie. DEN HAAG De handel in tweedehands auto's, die eind vo rig en begin dit jaar als gevolg van de 'energiecrisis' vrijwel ge heel stil kwam te liggen, is bezig zich weer te herstellen. Een woordvoerder van de bond van automobiel-, garage- en aan verwante bedrijven (Bovag) In Den Haag zei, dat de tweede hands autohandel weer op nage noeg hetzelfde peil is gekomen als begin 1973. Ook de prijzen van gebruikte personenauto's zijn weer flink aangetrokken. Er is geen sprake meer van afbraakprijzen, aldus de Bovag- woordvoerder. De Bovag heeft een enquete gehouden onder tachtig van haar leden, die in belangrijke mate afhankelijk zijn van dc tweedehands au tohandel. Over het algemeen is de indruk, dat de zaken weer goed gaan. Op een occasionss how in Leiden vorige weck, waar ruim 200 automobielen werden aangeboden, kwamen ruim 7.000 bezoekers. Er wer den meer dan 100 auto's ver kocht tegen een totaalbedrag van ruim zes ton. De goedkoop ste wagen ging van de hand voor 3.300 en de duurste voor 14.500, zo vertelde de Bovag- functionaris. Hij zei, dat de twintig Rotterdamse dealers, die oer enkele weken de jaar lijkse occasionshow in de Maas stad organiseren, eveneens goe de verwachtingen hebben. 'Het enige, dat op het ogenblik nog achter blijft, is dc benzine-om- zef, zo zei de Bovag woordvoer der. DEN HAAG De lonende rekening van de betalingsbalans op trans actiebasis heeft in het vierde kwartaal van 1973 een overschot van ruim 2,15 miljard gulden te zien gegeven. Dis is een verbetering van ruim 800 miljoen gulden ten opzichte van het vierde kwartaal van 1972. Deze kwam, aldus het ministerie van financiën, vrijwel geheel voor reke ning van het onzichtbare verkeer. Na globale correctie voor seizoeninvloe den vertoonde het vierde kwartaal, evenals de eerste twee kwartalen van 1973, een groot overschot, ditmaal van bijna ƒ1.7 miljard. Alleen het derde kwartaal leverde een klein tekort op. In het vierde kwartaal vond opnieuw een aanzienlijke kapitaalexport plaats, namelijk van ruim 1 miljard. Deze bestond voor verreweg het grootste deel, te weten voor ca. ƒ930 min, uit lang particulier kapitaal. Vooral het Laura uit Noordzee E3GELSHOVEN (L). Laura en Vereeniging heeft besloten haar fi nanciële deelneming in de opsoring van olie en gas in het Nederlandse deel van het Continentaal Plat te beeindigen. Het besluit is genomen, cmdat Laura zich wil concentreren op de ontwikkeling van haar industriële activiteiten. Twee Jaar geleden verkocht Laura al dc helft van haar oorspronkelijke aan deel van een zesde in de Laura - Tenneco groep aan de Italiaanse AGIP. Zij maakt nu gebruik van de gelegenheid, om het restant voor een zeer voordelige prijs over te dragen aan de Amerikaanse groep van Dyke. effectenverkeer heeft hiertoe bijgedra gen en wel tot een bedrag van ƒ580 min. De belangstelling van Nederland se ingezetenen voor buitenlandse aan delen en obligaties bleef in het vierde kwartaal vond opnieuw een aanzienlij ke kapitaalexport plaats, namelijk van ruim 1 miljard. Deze bstond voor verreweg het grootste deel, te weten voor ca. ƒ930 min, uit lang particu lier kapitaal. Vooral het effectenver keer heeft hiertoe bijgedragen, en wel tot een bedrag van ƒ580 min. De belangstelling van Nederlandse inge zetenen voer buitenlandse aandelen en obligaties bleef in het vierde kwar taal groot. Voorts werd per saldo voor een vrij aanzienlijk bedrag Neder landse-aandelen en obligaties terugge kocht. Jaarsurplus Volgens nog zeer voorlopige cijfers voor 1973 geeft de lppendc rekening op transactiebasis een overschot te zien van 4.850 miljoen, nadat 1972, volgens herziene cijfers, een surplus had opgeleverd van 3.625 miljoen. Dit ruim ƒ1,2 miljard gunstiger re sultaat is geheel toe te schrijven aan het onzichtbare verkeer en wel met name aan het vervoer en aan de kapitaalopbrengsten. Het effectenver keer met het buitenland leidde in 1973 tot een kapitaaluitvoer van 2,7 miljard, tegen ƒ1,3 miljard in 1972. BRUSSEL (Reuter) Engeland is gisteren in fors conflict met Frankrijk en Ierland terecht geko men tijdens de tweede dag van de conferentie over de vaststelling van de nieuwe EEG-landbouwprij- zen. De eisen, die de Britten ter tafel legden hebben tot doel de voedselprijzen in eigen laud te sla- bil iseren. BERLIJN Volgens het Westduitse kartelbureau hebben de oliemaat-' schappijen de Duitse automobilisten drie pfennig per liter benzine en vier pfennig per liter dieselolie meer laten betalen dan de stijgingen van de olie prijzen in het Midden-Oosten recht vaardigden. Dr. Barnikel, een hoge beambte van het bureau, die dit tij dens een hoorzitting verklaarde, zei dat van een concurrentie in West- Duitsland tussen de oliemaatschappij en geen sprake was tijdens de crisis. De verbetering van de winstcijfers der multinationale oliemaatschappijen met tot 83 procent in 1973 is volgens het kartelbureau hoofdzakelijk in de Bondsrepubliek tot stand gekomen. Al bij de levering aan hun Westduitse dochter- en zusterondernemingen en de importeurs in de Bondsrepubliek maar ook via huil verkoopprijzen heb ben de Amerikaanse maatschappijen buitensporige winsten geïncasseerd. In West-Duitsland waren prijsverho gingen namelijk wel toegestaan, in de meeste andere Europese landen niet. Deutsche Taxaco kreeg vrijdag als eerste gedaagde maatschappij de gele genheid zich te verweren. Haar woordvoerder bestreed de rechtmatig heid van het optreden van het kartel bureau. De methoden van het bureau maken in de EEG de weg vrij voor een totaal toezicht op de prijzen, aldus directielid dr. Lieberknecht. Texaco, die verleden jaar 45.3 procent meer winst gemaakt heeft dan in 1972, kondigde aan onmiddellijk juri dische stappen te zullen doen als het kartelbureau haar een boete zou op leggen. De Ierse minister van landbouw Clin ton vertelde journalisten, dat hij een veto zou uitspreken over de Britse aanvraag, die subsidie aan de Engelse veeboeren inhoudt. En Franse afge vaardigden waarschuwden de Europe se Commissie, dat samenspannen met de Britten een breken met de EEG- landbouwprincipes zou betekenen. De BRUSSEL Zweden wil zich aan sluiten bij het onderzoekprogramma van de Europese Gemeenschappen op het gebied van kernfusie. Ambassa deur Erik von Sydow overhandigde gisteren een verzoek hiertoe aan Eu ropees Commissaris Ralph Dahren- dorf. Het is de eerste keer dat een niet-lidstaat een dergelijk initiatief neemt. /De Europese Commissie heeft het verzoek 'met grote belangstelling' in ontvangst genomen. Naar mate het kernfusie-onderzoek dichter in de buurt van praktische energie-opwek king komt, zullen de financiële en technisch-wetenschappelijke inspan ningen steeds groter moeten worden. Kas-Associatie AMSTERDAM De Kas-Associatie stelt voor over 1973 over het met 25 pet vergrote aandelenkapitaal een on veranderd dividend van 7 per uit te keren. NED. FONDSEN IN NEW YORK Kon. Olie noteerde gisteren t 33%-34 <<33»«- Unilever 37%-38% (37-%); Philips 11%-% <4%-%> en KLM 28%-% (26%-%). Opgave Hornblower en Weeks. houding van laodhouwcompiissaris Lardinois tegenover de Britse eisen werd door de Fransen een 'onbehoor lijke geheime verstandhouding' ge noemd. Behalvesubsidies aan de veeboeren, die de prijzen van rund- en varkens vlees beogen te drukken, willen de Engelsen ook nog een grotere consu mentensubsidie voor boter, die dan gedeeltelijk door de EEG betaald zou moeten worden. Al deze voorstellen waren vervat in een nota, die gisteren werd overhandigd aan werkgroepen van de EEG-ministerraad (het li chaam, dat de uiteindelijke beslissing neemt). De steun aan de varkensboe- ren zou volgens de Britten gelden voor vier maanden en beginnen op een niveau van 50 pence 3.25) per 9 kilo dood gewicht. De steun zou moeten afnemen tot 15 pence in de laatste van de vier maanden. 19 mrt. 867.57 191.93"92.3472.26 7527 20 mrt. 872.34 193.13 92.34 72.31 749.0 21 mrt. 876.49 193.59 92.22 72.12 737.8 19 mrt 12.800 14.250 1.771 387 1.035 20 mrt. 12.960 12.940 1.750 663 672 21 mrt. 12.950 12.910 1.773 574 785 Koersen in Montreal 18»; 5.57L 19% .AMSTERDAM Zowel in Amster dam, Frankfort als Londen wa6 de dollar, die de laatste dagen licht on der druk stond, licht in herstel. De geruchten over een mogelijke revalua tie van de Duitse mark bleven echter circuleren en Westduitse valutahande laren schreven de iets stijgende dol larkoers voornamelijk toe aan techni sche factoren. In Frankfurtt, waar donderdag na de sluiting DM 2,55 voor een dollar werd neergeteld, kwam gisteren een slotkoers van DM 2,5740 tot stand. In Londen zakte het Pond een dollarcent tegenover het Amerikaanse betaalmiddel, terwijl in Londen ook het goud pas op de plaats maakte. Evenals donderdag kostte een ounce van het edele metaal 177 dol lar. De Westduitse minister van financiën Helmut Schmidt heeft ontkend, dat de Bondsregering van plan zou zijn de mark op te waarderen. Tijdens een persconferentie zei hij in .antwoord op een vraag of de Westduitse munt zou revalueren: 'Nee, dank u voor de vraag'.Eerder op de dag had rege ringswoordvoerder Grünewald de mo gelijkheid van een opwaardering al tegengesproken. In Amsterdam be woog de dollar na de val van drie cent op donderdag in stijgende lijn bewegen. Na een tamelijk drukke handel kwam het slót op ƒ2,7025- ƒ2,7050, ofwel twee cent boven het slot van donderdag 2,6825^ 2,6875). De Nederlandsche Bank ontplooide geen activiteiten op de wisselmarkt. Het Engelse pond lag zwak in de markt en was op ƒ6.3480 bijna drie cent onder het niveau van donderdag, aldus wisselmarktkringen. NKW YORK AC F Industrie Alren Allied Chemical Alum Co of Am American Brands American Can Am Cvaiiamid Am Eiectr Power Am Meial Climax Am Mninrs Am Smell C Kef Am Tel Tel Ampcx Anaconda Ki-udix Kethl Sieel Boeing Burlington nd. Can Pacafic Ry C ela nese Chase Manhattan thessle System Chrysler Cities Service Colgate l'almiillve 31 31', 32'/, 12% 52 13 V, 19 19'a 50% 80% 27% 267' 20% v Edisun 29", 19 23 nul Oil Wright Curliss Wright Dari Ind Deere and Co Duw Chemical Du Poril i El) Eastman Kodak K.rsi Na! City' is-, is-, 44»; 44»; 03% 62% 1697H 171% 108% 110% 42% 42% 23 22% 14% 14% 46% 46% Giletle C.unhel Bruther* Goodvear I and B Gulf oil Ini Rustri Mach Intern Harvester Ini Nick of Can Int Paper Ini Tel Tel 36% 37% 50»; 50% 24% 24', 11 11 9% 9». S"i 5% 25% 25% ar tin Marietta t7 17% M .i v Dep Store» 26% 25% McDonnell Doug] 16% 15% Mohil Oil Corp 47% 47», Nat Cvp.uin \al Steel Na' Lead Ind Pac Gas and El 23% 23% Perm Central 2% 2% Pepvicn 03% on»; Phelps undue 39% 39% »h hp Morrl» 105 104', RCA 20'; 20% Republic Steel 26 25', R-vr.old» Ind 46% 46% Roval Dutch Petr 33% 33% shell uil «••lUhern Co Southern Pacific 86»fc 62% 16% I 34% 3 48% 42»; 13 14% 22 217, 17% 17% 9»%b98%b 38% 38% 45% 45% 18% 18% 26". 26'/» 68% 89 23% 23% 15 14%

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 25