Aardgasprijs stijgt langzaam Veel wisselingen in provinciale staten Douglas-Home gaat Zzzzzzt ^en ^y' ontkent verdubbeling politiek verlaten Boem fsii.iimuyjiiM In deze krant Vijf doden bij een drama bij Bielefeld Zogezegd Zonnig Turkse boeken in bibliotheken Ongelukken met narcose Cijfers woningbouw lopen iets terug Bijna de helft: bij stemmenverlies moet kabinet weg 't Geluk was wéér 90.000 winnaars goed gezind in de Algemene Loterij Nederland Links groep: wij vielen Anne aan W. Smeenk Zonen Piano's Orgels I Nieuwe Leiclse Courant CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING leenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 uironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnement 11,50 per maand, per kwartaal 34,50 ZATERDAG 23 MAART 1974 54ste jaargang no. 300 exclusieve meubelen Bij VERDUYN RIJNSBURG INTERIEURVERZORGING. Afd. Bezorging vanaf 08 30 uur Bijna 250 statenleden in 'dubbelfunctie' Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM list verloop onder de (689) leden van de provinciale staten is vrij groot, vooral in Noord en Zuid-Holland, in Groningen en in Gelderland. Meer dan een derde van het aantal leden vervult een functie bij andere vertegenwoordigende licha men: Eerste en Tweede Kamer, colle ge van burgemeester en wethouders en gemeenteraden. Zes statenleden maken zelfs deel uit van de Kamer èn van het gemeentebestuur van hun woonplaats. A uitkomsten op: het presentiegeld voor het bijwo nen van een commissievergadering va rieert van dertig gulden in Groningen tot vaak honderdvijftig gulden in Noord-Holland; Dit blijkt uit een enquête die de redactie van Trouw/Kwartet de afge lopen weken hield onder de statenle den. Zij leverde nog meer verrassende Zuid-Holland heeft sinds de oorlog slechts 14 gedeputeerden gekend, Gro ningen daarentegen 'versleet' er 26 ih 28 jaar; 25 Kamerleden zitten ook in de provinciale of de gedeputeerde staten, •verder maken 111 raadsleden, 78 we thouders en 30 Durgemeesters ook deel uit van de provinciale staten van hun provincie; Onder de 66 gedeputeerden zijn slechts drie vrouwen, onder de elf commissarissen van dc Koning niet één. Hoewel: Drente en Zeeland raken in het najaar vacant Mr. W. R. van der Sluis, sinds zeven jaar gedeputeerde van Utrecht, met wie we over de resultaten van onze enquête een gesprek hadden, vindt dat het lidmaatschap van de provinciale staten "zeker een kwart baan is als je het goed wilt doen". Veel kandidaat-statenleden verkijken zich volgens mr. Van der Sluis op de hoeveelheid werk die deze functie meebrengt. Meer bijzonderheden over onze enquête en het gesprek met de lieer Van der Sluis op de pagina's 11 en 13; zie ook ons hoofdartikel op pagina 7. Binnenland Kostenbewaking bij Protest werkgevers 5 Buitenland Israël klaagt bij VN... 9 2 Treedt Pompidou af? 9 LONDEN (AP, Reuter) Sir Alec Douglas-Home, die in 1963 en 1964 Brits premier is geweest en onder premier MacMillan en Heath minister van buitenlandse zaken was. gaat zicli uit de poli- tiek terugtrekken. De 70-jarige sir Alec heeft de Conser vatieve partijorganisatie in'zijn Schot se kiesdistrict Kinross laten weten dat hij zich bij de volgende verkiezingen niet meer herkiesbaar zal stellen. Douglas-Home heeft elf jaar als La gerhuislid voor dit district in het Britse parlement gezeten. Sir Alec is de tweede vooraanstaande Tory binnen gen maand die bekend maakt zich niet meer beschikbaar te zullen stellen. De eerste was de voor malige Conservatieve minister van fi nanciën Anthony Barber. Barber -zou een der krachtigste voorstanders zijn geweest in het voHge kabinet-Heath van het houden van vervroegde ver kiezingen die echter voor zijn partij rampzalig zijn gebleken. Sir Alec Douglas-Home heeft een 43- jarige politieke carrière achter de rug. Hij is de zoon Van de dertiende graaf van Hortie en lid van een van de oudste Schotse aristocratische fami lies. Home werd in 1931 na een stormachtige verkiezingscampagne, waarbij hij via een raam aan woeden de Labour-kiezers moest ontvluchten, in het Lagerhuis gekozen. Toen zijn vader in 1951 overleed erfde hij diens titel en was daardoor gedwongen het Lagerhuis te verlaten omdat 'Lords' in het Hogerhuis behoren te zitten. In 1963 volgde sir Alec de zieke Harold MacMillan als premier op, waarmee hij de eerste premier uit het Hogerhuis werd sedert de markies van Salisbury in 1895. Later deed sir Alec afstand van zijn ttyel om weer in het Lagerhuis te kunnen komen. Bij de verkiezingen van 1964 die door Labour werden gewonnen, trad sir Alec als Conservatief partijleider af en steunde hij de kandidatuur van Edward Heath. Sir Alec Douglas-Home BIELEFELD (AFP) Een postbode van 43 jaar heeft in de buurt van Bielefeld drie leden van zijn gezin en zijn moeder om het leven gebracht en daarna zichzelf opgehangen. Een broer van de man ontdekte gisteroch tend wat er gebeurd was. Hij had argwaan gekregen toen hij zag dat de bli den dichtbleven. Bovengeschikt, ondergeschikt of nevengeschikt, wie niet kan sa menwerken is ongeschikt. P. J. Halie, arts Droog weer met zonnige perio den. Matige tot vrij krachtige wind uit oost tot noordoost. Maximumtemperaturen van 11 tot 13 graden Celsius, maar in het Waddengebied iets lager. MORGEN EN OVERMORGEN: Droog en vrij zonnig met hogere temperaturen. Morgen zon op: 06.35 onder: 18.59 maan op: 06.17 onder: 20.12 Overmorgen zon op: 06.32 onder: 19.01 maan op: 06.37 onder: 21.27 Van onze pa riemen ts redactie DEN HAAG De prijzen voor liet aardgas zullen dit jaar slechts geleidelijk worden opgetrokken. Er is geen sprake van dat de prijzen zullen worden verdubheid of zelfs verdrievoudigd, .zoals «Ie laatste dagen is gespeculeerd. Dit deelde minister-president Den Uyl gisteravond mee na afloop van het wekelijkse kabinetsberaad. De eerste maanden, aldus de premier, is er zeker geen tariefsverhoging te verwachten. Aan het eind van het jaar zal de prijs voor de grootgebruiker, die momenteel op ongeveer 7,8 cent per kubieke meter ligt, met hooguit twee tot tweeënhalf cent stijgen, een verhoging dus van ongeveer vijfen twintig procent. De prijzen voor de kleine verbruikers, de particulieren, zullen met eenzelfde bedrag stijgen, hetgeen bij de huidige prijs per ku bieke meter van 24 cent op ceïi ver hoging van ongeveer tien procent neer komt. Minister-president Den Uyl noemde deze cijfers echter onder het hodige voorbehoud, omdat de regering nog niets hierover heeft besloten. Boven dien verblijft minister Lubbers van economische zaken momenteel in de Verenigde Staten. Wel beraadt de regering zich over de vraag hoe de exportprijzen voor het aardgas kunnen worden aangepast. In de meeste contracten (uitgezonderd dat met Italië) yvordt voorzien in een aanpassing. Omdat er een. samenhang bestaat tussen de prijzen van aardolie en aardgas, lijkt, nu de olieprijzen zo aanzienlijk zijn gestegen, een forse op trekking van de aaragasprijzen voor de hand liggend. Uitgaande van <le huidige olieprijzen zou het aardgas voor de grootverbruiker dan van 7,8 cent op ongeveer 13 tot 14 cent komen Drie slachtoffers DEN HAAG De geneeskundige in spectie voor de volksgezondheid stelt een onderzoek in naar drie gevallen van beschadiging van hersenen, als gevolg van complicaties bij toedienen van narcose. In het Woerdense Hofpoortziekenhuis wordt een onderzoek ingesteld naar het geval van een m coma geraakte en overleden 76-jarige patiënt. Hij kreeg op 2 maart na een geslaagde operatie van een beklemde breuk een aderahalingscrisis, waarna de herse nen onherstelbaar beschadigd bleken. Op 18 maart is de man overleden. In Zutphen stierf eveneens een opera- tiepatiënte na toediening van narcose en in het Sint Anthoniusziekenhuis in Leidschendam kwam een vrouw, na operatie aan de schildklier, in adem nood waardoor hersenletsel optrad. De vrouw zal hiervan niet meer her stellen. Haar echtgenoot, de heer J. N. van Donk stelt het ziekenhuis aansprakelijk voor de gevolgen. Voor een procedure tegen het ziekenhuis heeft hij als advocaat mr. dr. W. Schuurmans Stekhoven in de arm ge nomen. In Woerden is hangende het onderzoek de arts die de narcose toe diende met ziekteverlof gestuurd. DEN HAAG Het aantal in aan bouw genomen woningen in februari is lager dan het aantal dat vorig jaar februari in aanbouw werd genomen, nl. 8.400 tegen 12.300. Van een verslaggever DEN HAAG Bij groot stemmen verlies van de progressieve drie (PvdA, PPR en D'66) moet het kabi net aftreden, zo is de mening van 45 procent van de ruim 2000 personen die het Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie (NIPO) heeft onder vraagd. Van de onvervraagden vond 37 procent dat het huidige kabinet moet blijven. Geen mening had 18 procent. Volgens de enquetes tot en met eind februari zag het er niet naar uit, dat de drie regeringspartijen ernstig stemmenverlies zouden lijden. Alleen voor D'66 wordt in het opinie-onder zoek nu veel minder voorkeur aange troffen dan in het najaar van 1972. (ADVERTENTIE) Klassiek wand meubel geschikt voor kleuren l.v. - noten, mahonie én eiken. Nieuwe Binnenweg'90 en 195 Rotterdam -Telefoon 010-769122 kbötolë^jnfeTi^urvérz,orgi/iq Er was niets aan de hand, maar Ms er brand ,had gewoed in de honderd meter hoge Tour Atlan- tique in Parijs, zouden ingesloten mensen er zonder schrammetje uit gegleden zijn. Maar de enige bedoeling was een demonstratie van deze nieuwe reddingsslurf, die in de lengte niet maar in de breedte wel rekbaar is. Zelfs be wusteloze mensen komen heel huids beneden. In gehurkte hou ding gaat de glijtocht langzamer dan met de benen vooruit. Oiulcrni'sfMMulo professor De ondernemingsraden staan zeer in de belangstelling. In onze kolommen gaat prof. dr. H. J. van Zuthem daar in een achttal artikelen over schrijven. U hoeft niet hooggeleerd te zijn om zijn heldere uiteenzettingen te kunnen volgen. Voor het geval u van onzcondcrneming een raad wilt aannemen: T Abonneer eens iemand. Desnoods uzelf. NIEUWE AllONNEE NAAM: STR AAT: GIRO: REA ATS: ADVERTENTIE] Ik wil graag hebben Turks Fruit' van u. Kijk gauw verder in deze krant. En knip de bon uit die elke twee maanden kans geeft op een ton. Algemene Loterij Nederland Betaalt per nriaand/kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: IK ONTVANG GRAAG: Altljd-paraatmap CS- briefpa pier en pen). Gezellige rookverdrijver Een postzegel is niet nodig. Die betalen wtj. Schrijf op de envelop: De Chr. Pers, antwoordnummer 2792, A'darn. Wenst abonnement op: l'ROUW DE ROTTERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRT. NIEUWE I.EIDSE CRT. DORDTS DAGBLAD (aankruisen a.u.b.) te liggen. In de contracten met de bui tenlandse afnemers wordt echter reke ning gehouden met prijsschommelin- gen, zodat contracten die over twintig jaar lopen niet ineens gewijzigd kun nen worden op basis van een stijging van de olieprijzen in een tijdsbestek van slechts drie maanden. Er zal dus. zo zei premier Den Uyl, na verloop van enige tijd en niet voor het volle pond een aanpassing plaatsvinden. Dit betekent dat nnk de binnenlandse prijzen omhoog moeten. Volgens de EEG-bepalingen aan af nemers in het buitenland geen ho gere prijzen mogen worden berekend, dan aan afnemers in het binnenland. Hierdoor zullen ook de binnehlandse prijzen met vertraging en slechts ge leidelijk worden aangepast. Het feit dat de prijzen minder omhoog zullen gaan dan werd verwacht, houdt vol gens premier Den Uyl niet in dat bij de export van aardgas niet zal worden gestreefd naar een maximale opbrengst "an dat aardgas. Verder maakte de regering bekend niel van plan te zijn de gulden te revalu eren. ondanks het feit dat er veel vraag naar de gulden is en deze momenteel sterk in de markt ligt, is een opwaar dering niet in het geding. Volgens pre mier Den Uyl zou een dergelijk besluit onverstandig zijn vanwege de export positie van Nederland. De export zal naar verwachting van het Centraal Planbureau dit jaar minder stijgen dan vorig jaar: de stijging van twaalf procent van vorig jaar zal nu teruglopen tot ongeveer twee procent. Overigens constateerde de premier met genoegen dat Nederland ondanks de olie-moeilijkheden behoort tot de landen met één van de hardste valu ta's. LONDEN (AP) Een Britse radica le groep, die zich de 'marxistisch- leninistische activistisch-revolutionai- re beweging' noemt, zegt verantwoor- een ontvoeringpoging van .prinses An- delijk te zijn op de recentè aanslag op ne van Engeland. In een brief aan het dagblad The Times zegt de volstrekt onbekendp groep dat de aanslag slechts het begin van de campagne is en dat meer in de komende maanden kan worden verwacht. De schrijver van de met ball-point geschreven brief zegt dat de 'recente aanval op de heer en mevrouw Philips, alhoewel slechts ten dele succesvol, twee var kens (pigs een Amerikaanse bena ming voor politie-agenten) buiten ge vecht heeft gesteld en nog een aantal heeft doen overhouden'. Prinses Anne heeft gisteren "vrijwel zonder politiebescherming een bezoek aan het dorp Great Somersford ge bracht, om een bruiloftsgeschenk in ontvangst te nemen. Haar man, kapi tein Mark Philips, is in dit dorp geboren. De oplossing en de prijswinnaars van de VAKANTIEPUZZEL BINNENLAND van 15 februari '74 vindt u op pag. T15KS f ADVERTENTIE Staringplein 7 A'dam Tel. 020-18.51.51 Mevrouw Yeweïnshet en liet Doornroosje- paleisjp 17 Kerk Klassenstrijd en sta king 2 Hansson en Jikkemien 2 Sport an Bevereu wacht... 21 Economie olierry op de tocht... 27 Weer Dichtbij en verder familieberichten Denksport Probleem Nieuwe boeken l.ezers schrijven Postzegels

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1