ETHIOPIË: PERSONEEL VAN DOORNROOSJE-PALEIS ONTWAAKT Brandt is somber over de )arlementaire democratie H pSITIE SOCIAAL-DEMOCRATEN BROKKELT AF OW/KWARTET ZATERDAG 23 MA ART 1974 BUraENLAM) T17/K17 door H. Biersteker Tot hun verbazing krijgen Afri kanen, die Addis Abeba bezoe ken nogal eens te horen: 'zo, tomt u uit Afrika?"... Waarmee naar gezegd wil zijn dat Sthiopië Iets heel aparts is, al igt het dan ook op het zwarte continent en al staat zelfs het ge- douw van de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid in Addis. Deze maanden lijkt er een heel irdinair proces door dat land te jaan, dat men zo vaak in de we reld ziet als de mensen aange haakt worden door allerlei nieu we ideeën: muiterij van leger- :enheden, stakingen... het moet weerzinwekkend zijn voor kei ier Haile Selassi. Maar hij heeft n de 58 jaar van zijn regering al sovéél moeten meemaken, denk eens wat die ordinaire bullebak dussolini hem in 1936 aandeed. tfet verbijsterde buitenlandse waarnemers om te zien hoe een delegatie van de vierde divisie in Addis aan deze eenzame, hoogbejaar de man een pakket eisen aanbood om vervolgens weer met de hele livisie in de kazernes te verdwijnen >n af te wachten wat zijne keizer- ijke majesteit zou gaan doen. Zelfs lan de Franse revolutie is men hier ïog niet toe, lijkt het, laat staan aan de sociale revolutie. De dynas tie, de landadel en de kerk zitten nog zo ongerept en zo waardig bo- 'enop de volken van Ethiopië, dat men bijna een politieke monumen- enzorg zou willen inschakelen om lit alles in de oude staat te houden. De moeilijkheid is alleen dat we met levende mensen te njaken hebben. Men kan ook zeggen: stervendè mensen, want het instand houden van de oudheden is een niet ninder belangrijke oorzaak van de iongerdood van honderdduizenden dan de grillen, van het klimaat. De versjaggever van Le Monde Jean Claude Guillebaud die de hongerpro- vincies Tigre en Wollo bereisde wreef zich de ogen uit toen hij i"n de bergen van Wollo, 'bezaaid met meren en rivieren' telkens weer mensen tegenkwam die kilometers met een kruik water op liet hoofd aflegden. In tegenstelling tot andere gebieden in Afrika die zwaar door de erosie zijn aangetast zag hij in Ethiopië veel vruchtbaar groen. Hij haalde rapporten van Ameri kaanse deskundigen aan, volgens welke Ethiopië vier keer zoveel k'oedsel zou kunnen produceren als rvoor zijn eigen bevolking van 25 (miljoen mensen nodig is. Als de T-' Ontmoeting met aristocratie Mevrouw Yeweïnshet, gehuwd ambte nares bij het ministerie van onder wijs in Addis Abeba, een gaaf representante van Ethiopië's aristo cratie. Al haar vrije tijd is filantropie want zij runt de Ethiopian Child and ^—a—■■■■in hi i Welfare Organization ten behoeve van dakloze zwervertjes in de hoofd stad. Overtuigd van de ernst van haar inzet vroeg ik haar of zij niet van mening was dat al die ellende in haar land een structurele oorzaak had. De koningin van Scheba moet dieper onder de indruk van Salomo's wijsheid zijn geweest dan zij van de mijne. Het kan ook zijn dat mevrouw Yeweïnshet zulke discijssies liever met Ethiopiërs voert dan met vreemdelingen. landbouw maar grondig gereorgani seerd zou worden. Honderdduizenden hectaren zijn echter 'ondergecultiveerd' en dat is bij de huidige bezitsverhoudingen geen wonder: 40 percent van de grond is in handen van de kerk en nog eens veertig percent in handen van grootgrondbezitters die van hun pachters, ruwweg 75 percent van de oogst opeisen. Grondbelasting wordt prompt op de pachters afgewenteld. En die doen er beter aan niet te klagen want ze kunnen van het ene op het andere jaar ontslagen wor den. Bij de start van het derde vijfjaren plan werd in een overheidsrapport erkend, 'dat er onder de huidige condities aan het boerenbestaan wei nig resultaat van de ontwikkeling van de landbouw te verwachten is. Het onmiddellijke doel van een landbouwhervorming moet zijn de apathie van de plattelandsbevolking te overwinnen, die wordt veroor zaakt door de onbillijkheid van het bestaande stelsel, de concentratie van de-grootste eigendommen in een klein aantal handen, en onzekerheid waarin de boer zich bevindt en het exhorbitant grote deel van de oogst dat naar de eigenaar teruggaat'. Het derde vijfjarenplan loopt dit jaar af, maar de hervorming die de regering tot in den treure is blijven aankon digen sinds de keizer in 1964 de noodzaak ervan erkende, is op docd spoor. ESTABLISHMENT In het voetspoor van de militairen hebben al verscheidene categorieën Ethiopische burgers in Addis Abeba hun eisen gesteld taxichauffeurs, fabrieksarbeiders, werkende vrou wen, priesters en prostituees. Zij al len ervaren aan hun koopkracht dat de Ethiopische dollar tot de helft van zijn waarde is gezakt. De vrij moedigheid waarmee het personeel van dit Doornrocsjepaleis ineens eisen stelt, na het is wakker gewor den in 1974, is op zichzelf een omwenteling. Maar op het geheel bezien is het niet meer dan wat gescharrel in het establishment hoe interressant de gevolgen ock kunnen zijn. Negentig percent van de bevolking moet van het land leven en daarvan hoort men in de hoofdstad slechts sporadisch: of dat ze ergens in een provincie vergeefs een opstand hebben ontketend (God- ja 1968, Bale 1971) of dat zij ineens massaal schijnen te overlijden, zoals de laatste maanden in de provincies Wollo en Tigre. De vensters op de nabije buitenwereld zijn met gecen sureerde kranten dichtgeplakt, daar door kon zich ook na drie droge ja ren zo'n afzichtelijke hongersnood in de noordelijke provincies ontwikke len en daardoor zijn er ook nu nog geen exacter gegevens bekend over de sterfte in 1973: één miljoen of een half miljoen mensen? ONTKENNING Het is veelzeggend genoeg, dat niet deze catastrofe de aanleiding is ge weest tot de muiterij en daarop ge- :,v< - volgde onrust, maar het grote ver lies aan koopkracht van de militai ren en van de stedelijke bevolking. Daardoor kon zijne keizerlijke ma jesteit veilig zeggen dat d eonrust was veroorzaakt 'door de economi sche wereldcrisis, tengevolge van de prijsstijgingen op de oliemarkt'. Steeds belaagd, nooit verslagen Een gravure van de slag bij Adwa in 1895 waarin de Italiaanse bela gers van hun eerste koloniale plan nen aangaande Ethiopië werden af geholpen. Daarnaast keizer Menclik II, de grootste monarch die Ethiopië heeft gekend. Naast de strijd tegen de Italianen leidde hij ook vijftien militaire expedities in het laatste kwart van de vorige eeuw waarbij het oude rijk weer werd samenge voegd. De geschiedenis van het land is vol van afscheidingspogingen nu wordt weer een oliebevattend deel van de provincie Harrar door Somalië opgeëist en in het noorde lijk Eritrea wordt al dertien jaar tegen een islamitisch bevrij dingsfront gevochten. Van het begin af hebben medische teams die in de noodlijdende provin cies werden toegelaten ervaren dat voor de Ethiopische regering de honger een interne aangelegenheid is, waar de rest van de wereld eigen- lijk niets mee te maken heeft. Ja, zelfs studenten van de Haile Selassie- universiteit in Addis Abeba die de opbrengst van een spontane inzame ling in Dessie. de hoofdstad van de provincie Wolio, wilden komen uit delen, werden ooor de politie afge tuigd als ondermijners van het plaatselijk gezag. Ethiopië is een glorieus keizerrijk en het behoort dat aanzien te behouden. Als enig niet gekolonialiseerd land van Afri ka, dat zowel de Portugezen als de Italianen eruit wist te slaan, heeft het nog steeds een groot prestige in Afrika. ACHTERSTAND Sommige westerse waarnemers menen aan het wormstekig feodalis me van Ethipopië te kunnen aanto nen. dat het voor dit land een gemis is geweest, dat het geen kolonialis me heeft gekend. Zij wijzen dan ook op het schrikbarend hoge analfabe tisme, dat in een halve eeuw tijd niet wezenlijk is aangepakt ook al verklaarde dezelfde keizer in 1926: 'Iedereen die van Ethiopië houdt zal er scholen moeten stichten'. Er zijn echter ook ontwikkelingseco nomen die juist in deze achterstand een mcgelijkkheid zien die andere ontwikkelingslanden niet hebben: je zult nog maar tachtig negentig percent van de bevolking niet gehinderd docr een schoolopleiding op het platteland hebben zitten. Welk een mogelijkheden om tot een evenwichtige groei te komen, in tegenstelling met zoveel andere ar me landen waar miljoenen samen klonteren in snel aangroeiende ste den en van elke planning een farce maken. AMHAREN Maar dat vraagt wel een definitief afscheid van het verleden en het is de vraag of zelfs de vrijmoedig de monstrerende menigten in Addis zich dat bewust zijn. De maatschap pelijke bovenlaag, grotendeels ge vormd door het fiere volk der Amharen. ziet de armen nog voorna melijk als mensen aan wie enige barmhartigheid moet worden bewe zen. Wel is het bemoedigend dat het middenkader van het leger waar van velen andere mogelijkheden hebben leren kennen bij hun oplei ding in de Verenigde Staten en in de Sowjet-Unie begrijpt dat er heel wat meer nodig is. Het valt op dat de lijst van militaire eisen aan dc keizer niet alleen de overgang naar de constitutionele monarchie maar ook de landhervorming prijkt. Nog niet lang geleden heeft de Leeuw van Juda bij zijn bezoek aan de Chinese volksrepubliek een lang durig tête h tète gehad met Mao, de man die weet wat je met het platte land kunt aanvangen. Maar hij lijkt te oud om er iets van te hebben opgestoken. jior Jaap den Boef inselier Willy Brandt loopt lgens insiders met nogal som- re gedachten' rond over het t>rtbestaan van de parlemen- re demooratie in de landen West-Europa. Hij zou zelfs :egd hebben te vrezen, dat geen eind kan worden ge- akt aan het politieke verval de parlementaire democratie Europa nog ten hoogste 20 a jaar in liet leven kan worden Louden. kan haast niet anders of de stduitse regeringsleider beoordeelt ontwikkelingen in West-Europa rnamelijk aan de hand van zijn ïurstellende ervaringen in eigen 1, die vooral van persoonlijke aard Daar komt bij, dat Brandt de ging heeft, de politieke gebeurte- :n in Europa als sociaal-democraat >ezien. Dit laatste valt te begrijpen iemand die meent, dat alleen krachtige socialistische partij in at is de structurele hervormingen verwezenlijken, welke nodig zijn de samenleving menselijker te :en. Brandt de situatie in de Bondsre- iliek in ogenschouw neemt, moet als sociaal-democraat wel tot de olgtrekking komen dat de idealen, hij had toen hij in 1969 bondskan- ier werd, op korte termijn niet wezenlijkt kunnen worden. Tijdens verkiezingscampagne in het najaar 1972 besefte Brandt ook al dat uien en Aken nu eenmaal niet in dag werden gebouwd. Hij meende echter nog, dat een duidelijk al-ndaat van de kiezers hem in staat stellen, het vernieuwingsproces te snellen, dat in 1969 in gang was et maar stagneerde toen er geen Wge meerderheid voor was te vin- in de Bondsdag. duidelijke mandaat heeft Brandt 1972 niet gekregen. Zijn SPD bleef Willy Brandt ziet het somber in. aangewezen op de steun van de libera le FDP om aan de macht te kunnen blijven. Dit betekende dat van socia listische zijde water in de wijn moest worden gedaan, hetgeen weer tot ge volg had, dat de linkervleugel van de SPD en in nog sterkere mate de organisatie van de Jonge socialisten (Jusos), zich bedrogen gingen voelen. Het blijft overigens de vraag, of Brandt ook geen moeilijkheden met deze groepen zou hebben gehad, als hij er in zou zijn geslaagd, de SPD een royale meerderheid in de Bonds dag te bezorgen. De gang van zaken sedert de verkie zingen van 19 november 1972 heeft Brandt er blijkbaar van overtuigd, dat het de Westduitse sociaal-democraten binnen afzienbare tijd niet zal geluk ken, zo'n meerderheid te behalen. De kanselier ziet ook de mogelijkheden uit de hand glippen om tegelijkertijd de kiezers en de radicale elementen In zijn partij tevreden te stellen. Enkele jaren geleden leidde de 'Ost- politik' nog de aandacht af van de binnenlandse problemen van de Bondsrepubliek. Deze politiek heeft echter zijn nevenfunctie van bliksem afleider verloren. Partijbelangen doen zich weer volop gelden, evenals in andere Westeuropese landen. Dat Brandt de problematiek van West- Europa vooral als sociaal-democraat aan een onderzoek heeft onderworpen moge ook blijken uit de briefwisse ling, welke hij volgens het Westduitse weekblad Der Spiegel al enkele jaren voert met de sociaal-democraten Bru no Kreisky en Olaf Palme, respectie velijk bondskanselier van Oostenrijk en premier van Zweden. Deze brief wisseling, die nog dit jaar als een soort 'catechismus voor sociaal-demo craten' gepubliceerd zal worden, heeft zich blijkbaar in een later stadium niet uitgebreid tot de socialistische premiers van België en Nederland, Edmond Leburton en Joop den Uyl. Eindvorm In hun brieven hebben de drie soci aal-democratische regeringsleiders vol gens genoemd weekblad van gedach ten gewisseld over de toekomst van het democratische socialisme en de parlementaire democratie in West-Eu ropa. Brandt zou tot de conclusie zijn gekomen, dat het einde van de klas sieke parlementaire democratie naar westers voorbeeld nadert. Naar zijn mening kunnen de landen van West- Europa hun problemen niet meer op lossen. Om die reden zouden zij niet de 'eindvorm' kunnen zijn van de democratische staat. Uit de bijzonder heden die Der Spiegel over Brandts opvattingen verstrekt, kan echter wor den afgeleid, dat de bezorgdheid van de kanselier gebaseerd is op de blijk baar teruglopende invloed van de so ciaal-democraten. Bruno Kreisky rechtsen Olaf Palme met wie Brandt een uitvoe rige briefwisseling heeft. Als Brandt zegt dat in de landen van West-Europa een regeringswisseling van de éne naar de andere partij geen werkelijke machtswisseling meer is en dat de kiezers zich om die reden van de politieke partijen gaan afwenden, denkt hij met name aan situaties, waarin sociaal-democraten het rege ringsbeleid aan anderen moeten over laten of uit handen dreigen te moeten geven. De kanselier heeft dan behalve zijn eigen land de Scandinavische sta-/ ten voor ogen, waar de positie van de sociaal-democraten zienderogen af brokkelt, ondanks alle verworvenhe den die de consumptie-maatschappij de bevolking van die landen biedt. Of is juist de gewenning aan deze consumptie-maatschappij (vaak onder sociaal-democratische regeringen tot stand gekomen) de voornaamste oor zaak van de problemen, waarvoor po litieke leiders als Brandt. Kreisky en Palme zich zien geplaatst? De West duitse kanselier zou het verval van de parlementaire democratie hebben toe geschreven aan het door hem gecon stateerde feit, dat 'de sociaal-democra ten zich onder de indruk van de ellende steeds meer naar links hebben ontwikkeld, terwijl de meerderheid van de bevolking naar rechts tendeer de en zich tot de conservatieven wendde'. Omdat deze conservatieven de problemen niet kunnen oplossen dreigt volgens de kanselier 'aan het einde het radicale communisme of het fascisme'. Voorhoede Een belangrijk, zo niet overheersend, gegeven in het denken van Brandt is de constatering, dat de sociaal-demo craten als voorhoedestrijders betere levensvoorwaarden bevochten voor de werkende bevolking, maar dat deze zich in meerderheid niet achter hen schaarde, nadat de buit was binnenge haald. Het is evenwel de vraag of deze overweging er toe mag leiden, dat een minder florissante toekomst voor de sociaal-democratische partijen onvermijdelijk wordt gezien als het begin van het naderende einde van de parlementaire democratie in West-Eu ropa. De crisis, waarin deze vorm van democratie zich bevindt is veel inge wikkelder. De impasse, waarin de sociaal-demo cratische partijen zich bevin&pn wordt niet alleen veroorzaakt door het feit, dat zij het in het parlement niet voor het zeggen hebben. Zij heeft veel te maken met het ongeduld dat jongeren van nature eigen is een ongeduld dat veroorzaakt wordt door het voort bestaan van maatschappelijke wantoe standen en dat gevoed wordt door actiegroepen, die alles wantrouwen wat niet direct klaar staat om zich voor haar ideeën in te zetten. Dat is het grote probleem van de sociaal democraten in de Bondsrepubliek, die klem zitten tussen hun liberale rege ringspartner en de Jusos met hun niet aflatende zij het niet altijd doordachte kritiek op de partij. Het valt voor Brandt niet mee, dit alles te verwerken, omdat hij jaren lang op een eenzame hoogte heeft geleefd. Hij meende aan zijn grote populariteit zoveel gezag te kunnen ontlenen dat hij in staat zou zijn, ook de problemen binnen zijn sociaal-de mocratische partij de baas te kunnen blijven. Dat is hem niet gelukt en het gevolg is geweest dat zelfs de naaste medewerkers van de kanselier, zoals fractievoorzitter Herbert Wehner en minister van financiën Helmut Schmidt (die zelf kanselier wil wor den) zich tegen hem hebben gekeerd. Het zou echter te ver gaan, deze crisisverschijnselen te wijten aan het verval van dc parlementaire democra tie in West-Êuropa. Zij zijn meer oorzaak dan gevolg.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 17