Dajan: geen harde actie tegen Syrië 'Bloedig neergeslagen oproer begon feestelijk' WESTDUITSE PERS BEDREIGD DOOR DE STIJGENDE KOSTEN Dader aanslag op Anne kreeg mogelijk geld van onbekenden liéuw conflict dreigt ussen Nixon en Congres Ondarks voortdurende beschietingen Sada naar Europa „firgeita" Super Lux: delanpmet30% mee: licht op tafel Kissinger Tindemans moet kabinet vormen Urn met de as van Smrkowsky is terecht Parijs zat zonder elektriciteit Amin: Nixon maak plaats voor neger Amerika en Zweden doen weer gewoon Rapport over boerenopstand in Bolivia Weer alarm toestand bij Portugese leger IRA biedt bestand met voorwaarden aan JROLW/KiWifBTET VRiLJiLAG 22 MVWI 19/4 BUITENLAND T7/K9 r. rEX'AVT (UPI, Reuter, AP) Minister van defensie Mosje Dajan (bekend om zijn harde vergel- dingema^egelen tegen Arabische landen) heeft gisteren het rechtse Likoed-blok in het Israëlische gjparlemet te verstaan gegeven dat hij weigert meer militaire kracht tegen Syrië in te zetten. Hij wil :efhoorkonai dat het conflict zich ook tot andere A rabisclie staten uitbreidt. Ie Het i« J»>r, aldus Dajan, dat troepen uit SaoedArabië en Koeweit, die zich ^log in Srië bevinden, meer bij het onflict betrokken zouden worden. Jajan geft er de voorkeur aan te rt blijven «robsren, een eind te maken aan de lyrische beschietingen, die in oe strijd zjn met de bestandsvoorwaar- Oiden. Bi de aanvallen zijn drie Israëli- iche nilitairea omgekomen en wer- ebden tiei anderen gewond. Ook twee e leden ran de VN-macht liepen ver- Riffondiigen op. Ro ïisterei hebben de Syriërs voor de ;n, iende achtereenvolgende dag de Is- 3kpaëlische stellingen »p de Golan-hoog- ten bestookt. De bwchietingen duur- len meer dan drie iven. Ook gisteren verd van Syrische zide beweerd, dat da Israëli's aanvallen hadden gedaan op de frontposities van Syrië. Oorlogs verslaggevers in het door Israël be zette deel van de heuvels 'waren er echter getuigen van, dat de Syriërs hun beschietingen hervatten. Er werd ook geschoten op de Israëlische bur ger-nederzettingen en andere doelen aan de westelijke zijde van de be standslijn van 1967. Russen Syrië zou de Sowjet-Unie om meer militaire bijstand en volledige politie ke ruggesteun hebben gevraagd om Israël te kunnen dwingen, Syrisch grondgebied te verlaten. De Russen hebben nog geen besluit genomen, omdat zij eerst willen afwachten, wat de besprekingen opleveren, die vol- WASHINGTON (Reuen Tussen Nixon en het Amerikaanse Con gres dreigt een nieur conflict uit te breken. Dit keer over de vraag of Nixons advocaat; itting kan nemen bij een commissie, die moet oordelen over de vrag of tegen de president een afzettingsprocedu- e moet worden begonen. fixons advocaat James It. Clair heeft iet Congres verzocht aiwezig te mo len zijn bij zittingen an de juridi- iche commissie van hetfuis van Afge- raardigden, die zich rrt Nixons 'im- leachment' afzettingsrocedure) be houdt. Het merfdeel van de tepublikeinse parti;enoten van tfixon, die in de juridche commissie itten hebben het vjzoek van de idvocaat gesteund. )e Republikeinse Cogresleden heb- >en aangevoerd dat bi'impeachment'- mderzoeken in het \rleden ook ad vocaten van de beschidigde de verga- leringen mochten bijonen. John Do- ir, een lid van de jddische commis- iie, heeft hiertegen eiter aangevoerd ADVERTHTIE STRAATSBURG (AFP, Reuter). Presider Anvar Sadat van Egypte heeft en uitiodiging aanvaard naar Straatsbrg t» komen om de Assem blee va de laad van Europa toe te spreker De najaarszitting van de raad bgint ap 25 september. ADVERTENTIE) voor deelfde stroomkosten dat de advocaten toen niet op grond van wettelijke voorschriften de verga deringen mocht bijwonen, maar lou ter en alleen omdat het Congres hun dit als een voorrecht toestond. Het Hof van beroep in Washington heeft ermee ingestemd te luisteren naar de argumenten van de Waterga- te-advocaten om h*t bevel te vernieti gen van rechter Sirica, die heeft ge last het Grand Jury-rapport over Wa tergate aan de juridische commissie van het Huis van Afgevaardigden te overhandigen. Tegen deze overdracht was beroep aangetekend door de advo caat van Nixons voormalige topmede- werkers Bob Haldeman en John Ehr- lichman. Volgens hun advocaten, John Wilson en Frank Strickler, is de kans groot dat door de overdracht details uit het rapport worden gepu bliceerd in de pers en dat daardoor de twee wegens Watergate ontslagen en nu aangeklaagde topmedewerkers van de pesident al vóór de rechterlij ke uitspraak door de publieke opinie worden veroordeeld. Het Hof van beroep zal beslissen of het Grand Jury-rapport kan worden overgedragen aan het Congres. Maar de kans is groot dat de beslissing van het Hof enkele weken op zich laat wachten, waardoor de overdracht die gisteren had moeten plaatsvinden tot die tijd wordt uitgesteld. Vervolg van pagina 1 Als sommige Europese bondgenoten de discussie met de VS ombuigen tot een 'legalistisch en doctrinair dispuut' dan vormt dit 'de vijandigheid' waar op president Nixon en ik hebben gedoeld, aldus Kissinger. Hij voegde er aan toe dat de problemen oplos baar zijn en dat de twee partijen versterkt uit de moeilijkheden tevoor schijn kunnen komen. Eveneens in reactie op Scheels ver wijt dat de VS niet de wens moeten koesteren in het vroegste stadium bij Europese beslissingen betrokken te worden, zei Kissinger dat Amerika dit ook niet eist. Maar wij geloven dat het mogelijk is procedures uit te werken waarbij Europeanen bijeenko men in forums die geschikt zijn voor de Europese ontwikkeling en deson danks ons de kans geven onze opvat tingen kenbaar te maken', aldu sKis- singer. De VS hebben evenmin bezwaar tegen het bestaan van verschillen tussen de Amerikaanse en Europese politiek, zo vervolgde hij. Kissinger zei zich er evenmin tegen te verzetten dat de EEG-landen hun eigen onafhankelijke besluiten nemen; zelfs als zij het niet met ons eens zijn'. Kissinger heeft gisteren verder be kendgemaakt dat de besprekingen tus sen de VS en de Sowjet-Unie over beperking van strategische kernwa pens (SALT) het punt van een door braak waren. De kans dat nog dit jaar een formeel akkoord wordt gesloten op het Salt-overleg in Genève achtte hij echter gering. BRUSSEL (UPI) Koning Boude- wijn heeft gisteren de leider van de Belgische christen-democraten, Leo Tindemans, gevraagd zo spoedig moge lijk een nieuw coalitiekabinet te vor men. Tindemans heeft de opdracht aanvaard. PRAAG (AP) De urn met as van de 14 januari overleden Josef Smrkowsky, de voormalige voorzitter van het Tsjechoslowaakse parlement die het aanbreken van de 'Praagse lente' van 1968 mede heeft bewerk stelligd, is enige tijd geleden gestolen en later in de buurt van de grens met Oostenrijk teruggevonden. gende week in Moskou worden ge voerd met Henry Kissinger, de Ameri kaanse minister van buitenlandse za ken. Aangenomen wordt, dat de Rus sische leiders een groter aandeel zul len eisen in de vredesbesprekingen, welke totdusver vrijwel uitsluitend door Amerika werden begeleid. De Syrische president, Hafez Assad, zal binnenkort ook naar Moskou rei zen om besprekingen te voeren met de Russische leiders. Deze contacten tussen Damascus en Moskou steken scherp af b ij de verwijdering, die tussen Cairo en Moskou is ontstaan, sinds president Anwar Sadat van Egypte niet reageert op Russische pogingen om de banden tussen beide landen nauwer aan te halen. De Sow jet-Unie heeft ook meer succes bij Irak, waar morgen de Russische minis ter van defensie, maarschalk Gretjsko, arriveert. Uit Moskou wordt vernomen dat de Russische leiders president Sadat er van op de hoogte hebben laten bren gen, dat zij verstoord zijn over zijn pogingen, een regeling voor het Mid den-Oosten zonder medewerking van de Sowjet-Unie tot stand te brefigen. Het Kremlin heeft niet alleen bezwa ren tegen de toenadering tussen Cairo en Washington, maar ook tegen het feit, dat Egypte met Israël onderhan delt door tussenkomst van de Ameri kaanse minister Kissinger. Hoessein Volgens Israëlische bladen heeft ko ning Hoessein van Jordanië tijdens zijn bezoek aan Washington de Ame rikaanse leiders te kennen gegeven, dat hij zich niet zal inlaten met onderhandelingen met Israël over te ruggave van het grondgebied op de westelijke oever van de Jordaan, als de Israëlische regering niet spoedig tot een akkoord wil komen. Israël en de Verenigde Staten zullen dan vol gens de koning gedwongen zijn, te onderhandelen met Jassir Arafat, de leider van de Palestijnse bevrijdings organisatie. Naar verluidt streeft Hoessein niet langer naar hereniging van het Palestijnse gebied met Jorda nië. Hij zou tevreden zijn met het deel aan de oostelijke zijde van de Jordaan, dat vroeger Trans-jordanië heette. PARIJS (Reuter) Een staking van arbeiders in de energiebedrijven had gisteren tot gevolg dat Parijs in het duister werd gehuld. Enkele honder dduizenden mensen strandden in de metro. En aangezien de verkeerslich ten niet werkten was er in de straten een enorme chaos. Pas tegen de avond werd de levering van electriciteit her vat. BONN (DPA) De Westduitse pers verkeert in een crisis. De steeds stijgende kosten stellen na genoeg alle dagbladen voor grote problemen en zullen verscheidene zelfs tot opheffing dwingen. In West-Duitsland waren in 1962 nog ongeveer 200 dagbladen. Daar van zijn er nu nog 140 over, ver telde uitgever Gerd Bucerius laatst tijdens een banket aan bondskanse lier Willy Brandt. 'En als uw man daat afloopt, mijnheer de kanse lier, zal nog een veertigtal bladen opgehouden hebben te bestaan', zo voegde hij er aan toe. Werner Holzer, de directeur van de 'Frank furter Rundschau', voorspelde: 'Geen enkel blad zal de ramp ont komen'. Volgens het economische weekblad Wirtschaftswoche heeft de crisis in de dagbladpers drie oorzaken: de stijging van de papierprijs, de ver mindering van de reclame-omzet en de verhoging van de posttarie- ven. De prijs van het papier is in een jaar met ongeveer veertig pro cent gestegen. Daar komen de ge stegen loonuitgaven dan. nog -bij. Deze kostenverhogingen hebben de produktie van de 'Süddeutsche Zei- tung* bijvoorbeeld twintig procent duurder gemaakt. Volgens Wirtschaftswoche moet de pers voor het lopend Jaar op een vermindering van de inkomsten uit advertenties van 25 procent rekenen. Bovendien besloot de mi nister van posterijen tot een ver hoging van de posttarieven, die voor de kranten neerkomen op een gemiddelde stijging van de ver- spreidingskosten van 46 procent. Deze omstandigheden dwingen de kranten tot bezuinigingen. Volgens Wirtschaftswoche overwegen de di recties van gerenommeerde bladen als de 'Frankfurter Algemeine' en de 'Süddeutsche Zeitung niet alleen een inkrimping van de redacties, maar ook een vermindering van het aantal pagina's. De directeur van Die Zeit kondigde somber aan: 'Over drie maanden zal een hon derdtal redacteuren op straat staan'. Andere bladen nemen hun toevlucht tot fusies, die tot merk waardige combinaties kunnen lei den. Zo zullen in de bisschopsstad Fulda een conservatief katholiek en een zeer linksgericht dagblad gaan fuseren. 'Een gemengd huwe lijk', zo merkt het Westduitse weekblad Wirtschafswoche op. LONDEN (AP, Reuter, UPI) Ian Ball, een 26-jarige werkloze Lon- denaar zonder vast adres, is gisteren voor een Britse rechter versche nen die heeft bevolen hem wegens de aanslag op prinses Anne en haar echtgenoot Mark Phillips in voorlopige hechtenis te houden. De 26-jarige Ian Ball, de man die vuurde op de auto van prinses Anne, werd gisteren voorgeleid. Op de foto verlaat hij de arrestantenwa gen. LONDEN (Reuter) Presi dent Idi Amin van Oeganda heeft opnieuw een telegram aan president Nixon gezonden. Daarin zegt hij dat de beste kans op herstel van de waardig heid in de VS, na de Watergate- affaire zou zijn een nieuw lei derschap waarvan zwarte Ame rikanen de meerderheid zouden vormen. Dit blijkt uit een in Londen opgevangen uitzending van radio-Oeganda. STOCKHOL-WASHINGTON (UPI, DPA) Zweden en de Verenigde Staten hebben besloten weer ambassa deurs uit te wisselen. Hierdoor komt een einde aan een conflict dat vijftien maanden geleden ontstond, doordat premier Olof Palme van Zweden de hervatting van de Amerikaanse bom bardementen op Hanoi eind 1972 een 'grof schandaal' en een 'vorm van marteling' had genoemd. Terwijl de regering in Stockholm de benoeming van Graef Wilhelm Wacht- meister tot ambassadeur in de VS bekendmaakte, deelde het Witte Huis mee dat de Amerikaanse ambassadeur in België, Robert Strauz-Hupe, in de zelfde functie in Zweden is benoemd. Ball, die van plan was geweest Anne te ontvoeren, heeft vermoedelijk me deplichtigen gehad. Gebleken is dat Ball een forse hoeveelheid geld op zijn bankrekening had toen hij werd opgepakt De politie onderzoekt nu waar hij dit geld vandaan heeft. Er wordt rekening gehouden met de mo gelijkheid dat Ball voor zijn aanslag door derden is betaald. Een hoge politiefunctionaris verklaar de gisteren dat de dader van de aanslag door de rechter niet op borg tocht is vrijgelaten wat in Enge land zeer ongebruikelijk is maar dat hij in voorlopige hechtenis blijft. De politie tracht zijn medeplichtigen op te sporen en het is daarom nodig snel toegang tot de verdachte te krij gen in verband met dit onderzoek, aldus de functionaris. De Britse justitie heeft Ball gisteren in staat van beschuldiging gesteld we gens poging tot moord op inspecteur James Beaton. De 39-jarige recher cheur Beaton, die als lijfwacht van Anne in de hofauto meereed, werd woensdagavond door drie kogels ge troffen: een in de borst, een in de schouder en een in de arm. Beaton heeft een spoedoperatie ondergaan en zijn toestand is nog zorgwekkend. Inmiddels hebben ooggetuigen verkl aard dat Ball, die eergisteren de hof- auto met zijn eigen auto de weg versperde en met een machinegeweer beschoot, vergeefs heeft geprobeerd de portieren van de hofauto open te krijgén. Prinses Anne en kapitein Philips zochten minutenlang dekking op de achterbank, nadat de schoten waren gelost. Rechercheur Beaton is gisteren door het Britse hof gepresen omdat hij, hoewel gewond, nog heeft geprobeerd te voorkomen dat Anne en Philips werden geraakt. Nadat Ball was overmeesterd is in zijn auto een brief gevonden waarin hij van koningin Elisabeth een los geld voor vrijlating van haar dochter eiste. Volgens het dagblad The Daily PARIJS (AFP) Bij het neer- slaan van een boerenopstand in Bolivia in jamiani zijn ongeveer honderd boeren door het leger gedood. Tientallen anderen zijn verdwenen. Dit staat in een rapport, dat is geba seerd op verklaringen van zeventig getuigen: boeren, militairen, ambtena ren, artsen, priesters en journalisten. Het 38 pagina's tellende rapport is gestuurd naar het bureau van de rooms-katholieke beweging 'Gerechtig heid en Vrede' in Rome en is getiteld 'De massamoord in het dal van Cocha- camba'. Volgens een in Parijs ontvangen ko pie van het document werd tussen 21 en 31 januari betoogd tegen 'de on duldbare economische situatie als ge volg van een inflatie van 66.5 procent in 1972 en de afkondiging van decre ten die de koopkracht van de boeren verminderden'. Overeenkomst Er bestond een overeenkomst tussen militairen en boeren uit de tijd van generaal René Barrientos die deed veronderstellen dat de boeren rustig zouden blijven ondanks de economi sche situatie. Nadat de boeren in het dal van Cochacamba echter begin ja nuari een onderhoud met president Hugo Banzer hadden gevraagd ge vraagd en geen enkel antwoord had den gekregen, begonnen zij een reeks stakingen. Zij dreigden geen land- bouwprodukten meer naar de steden te zullen sturen en zeiden: 'Men kan beter sterven van de kogels dan van de honger'. Op 24 januari waren alle boeren in het dal in staat van verzet maar alles verliep in een feestelijke sfeer zonder uitdagers, dronkaards of bewapende mensen. Aldus getuigen, met name verscheidene priesters in het betrok ken gebied. Op 26 januari werden de pla^elijke Boliviaanse boeren op een barricade tijdens het oproer in het dal van Cochabamba. troepen gemobiliseerd en werden pantserwagens gezonden. De boeren gingen over tot gijzeling, blokkeerden de wegen, maar bleven president Ban zer vragen om een gesprek. Daarop maakte de regering bekend dat er een plan voor ondermijnende activiteit bestond dat afkomstig was uit het buitenland. Zij zond echter generaal Perez Tapia voor het voeren van onderhandelingen. Op 29 januari bereikte generaal Tapia een overeen komst met de boeren. Hij kon echter niet verhinderen dat dezelfde dag een colonne met steun van tanks oprukte naar de barricades van de betogers. Deze, aldus het rapport, geloofden aanvankelijk dat het een stoet met president Banzer betrof. Maar de tanks begonnen te schieten waarop de boeren vluchtten, de lijken van 15 a 30 slachtoffers meevoerend. Voorts viel een aantal doden bij een beschie ting van boeren in hun vrachtauto's. Dezelfde nacht verdwenen minstens 30 mensen in het dal datdoor de militairen beheerst werd. Kort daarop werd officieel meege deeld dat generaal Perez Tapia door de boeren was gegijzeld. De generaal sprak dit tegen. Hij beschuldigde de commandant van de pantsercolonne die het vuur op de boeren had geo pend, van het niet gehoorzamen aan de bevelen. Tenslotte werden de wegversperrin gen door het leger opgeruimd en werd de rust in het dal van Cocha camba hersteld. Telegraph had Ball een miljoen pond sterling gevraagd. Volgens een ander blad, de Daily Mail, stond de brief vol onsamenhangende beschuldigingen dat de Britse koninklijke familie de dader onrecht had aangedaan. Volgens het blad bestond de brief uit dicht-betvpt foliopapier zonder adres en zonder ondertekening. Uit deze brief is afge- Inspecteur James Beaton (30), de lijfwacht van prinses Anne, werd door drie kogels getroffen. leid dat Ball heeft getracht prinses Anne te ontvoeren. De Britse autoriteiten zijn na de aanslag onmiddellijk begonnen met een discussie over straffer veiligheids maatregelen voor leden van het Britse vorstenhuis. Minister van binnenland se zaken Roy Jenkins had daartoe gisteren een onderhoud met de Lon- dense politiechef sir Robert Mark en andere politie-topfunctionarissen. Zegslieden van de regering hebben meegedeeld dat chefs van de veilig heidsdienst al een jaar geleden op straffer maatregelen hadden aange drongen nadat de IRA, het Ierse Re publikeinse Leger, met een reeks bo maanslagen in Londen was begonnen. Maar wegens verzet hiertegen van de koningin zelf was niets gedaan. Een hoffunctionaris zei gisteren dat de stijl van koninklijke bezoeken en rondritten de laatste jaren minder formeel en meer ontspannen is gewor den. Gewoonlijk kreeg elk lid van het vorstenhuis een lijfwacht mee plus een volgauto met een of twee recher cheurs. Aangenomen wordt dat de bewaking nu spoedig zal worden ver scherpt. Uit Djakarta is vernomen dat konin gin Elizabeth en prins Philip, hoezeer ook van afschuw vervuld over de mislukte ontvoeringspoging, hun hui dige officiële bezoek aan Indonesië niet voortijdig zullen afbreken. Het vorstelijk paar keert vanavond naar Londen terug. LISSABON (Reuter). De Portugese strijdkrachten zijn gisteren opnieuw in alarmtoestand gebracht. Ondanks alle officiële verklaringen doen steeds meer geruchten de ronde over een groeiende onrust binnen de strijd krachten, zowel als gevolg van het ontslag van stafchef Da Costa Gomes en diens bij vele militairen populaire plaatsvervanger De, Spinola, als we gens eisen van de militairen betref fende de dienst. DUBLIN (AP) De militante 'pro visionele' vleugel van de IRA, het Ierse Republikeinse Leger, zegt bereid te zijn tot een bestand in Ulster. De IRA eist echter als tegenprestatie af tocht van Britse troeper* in fasen uit Noord-Ierland, vrijlating van alle ge vangenen plus amnestie voor gezoch- ten en de belofte dat het Ierse volk zelf moet kunnen beslissen over een duurzame politieke oplossing voor het conflict. De IRA heeft eerder soortgelijke ei sen gesteld, die zowel door Conserva tieve als Labourregeringen van de hand zijn gewezen. De verboden orga nisatie zou willen bereiken dat Lon den de politieke arm van de IRA, de Sinn Fein-partij, erkent en in Ulster als politieke partij toelaat.-

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 9