Er zijn heus wel betere! orkesten dan het onze Coster, altijd net iets anders 'Geestelijke verzorging psychisch gehandicapten vooral door de gemeente' Liedjes van verlangen I net even die andere sfeer, kwaliteit enservice assistente Dankzij hulp weer op de been Internationale acties tegen Unilever gevraagd I Avondscholengemeenschap BOERHAAVE Kagerstraa» 7 Leiden Telef. 01710-55754 Van Rijkswege gesubsidieerde opleidingen voor: MAVO, HAVO, ATHENEUM (met latijn) en MEAO (middelbaar economisch en administratief onderwijs). TOELATINGSEISEN 1. vooropleiding voor mavo: volledig lager onderwijs; voor havo/atheneum: diploma mavo-4 of mulo. bewijs van overgang van 3 naar 4 gymnasium, hbe. atheneum ol gelijkwaardige op leiding; voor meao: mavo-4. detailhandelsschool of gelijkwaardige opleiding. 2. leeftijd de leerling ihoet vóór 1 Januari 1975 onderstaande leeftijd hebben bereikt voor toelating lot: mavo havo/ath./mc&o le klas 16 jr. 18 jr. 2e klas 17 Jr. 19 jr. 3e Klas 17 Jr. 20 }r. 4e klas 20 jr. NADERE INFORMATIES: Voor wat betreft het mavo en meao ia het volgen van deel studies mogelijk, dit speciaal voor hen. die wat minder tyd voor de avondstudie kunnen vrijmaken of die niet alle vakken willen volgen. Een voldoende aantal a.g. deelcertificaten kan later worden omgewisseld voor een mavo of meao-diploma. Een uitvoerig programma voor de cursus 1974—1975, waarin ook gegevens zijn opgenomen over cursusgelden, vakkenpak ketten enz. kan. ook overdag, worden aangevraagd of afge haald b(J het schoolgebouw. Kagerstraat 7 (Louise de Collgny) of b(J de afdeling Onderwijs, Stadhuis, Lelden. Telefonische Inlichtingen UITSLUITEND aan het schoolge bouw op de middagen en avonden van de lesdagen (ma-dl-do): 01710—55754. INSCHRIJVING: Iedere lesavond van 18.30—19.30 uur. gratis deelnaineformulieren Coster mode-quit'74 100 volledige voetbaltrips per KLM naar t lruguay-\ederland i in Hannover Eensnel 'Fteytor. jack van polyester/katoen Kleuren: écru, zwart en ró>d. Maten 104152 Maat 104 05^.- De pantalon hetft steek- zakken en uitlofEnde pij pen. In geel, rood,groen en kobaltblauw. Maten 104-176 I Maat 104* 26.- kl.st maat Stoer nappana-jack, in geel, rood, groen en 2wart. Maten 92-158. Maat 92 56.- Zo'n corduroy pantalon van poly ester/katoen staat er gewéldig bij. Kleuren: marine, rood en bruin. 'Scrubbed Chambray pak,met geinige grote ritsen. Maten 116-176 —y rv Maat 116 /U." gwendacryl, met grap pig, ingebreid motief op de rug van t vestje !n de modekleuren felgroen en kobalt Maten Maten 104 170 - ,.1104 Maat 98 85. LEIDEN Haarlemmerstraat Nappana spencef, in de kleuren bruin, havanna en zwart. Maten 116-176 C A 50 Maat 116 50.ÖU Daaronder zo'n gemakkelijke pull polo Keus uit 8 kleuren. Maten mm OK50 Maat 104 ^0«° Bijpassende tweed pantalon met over- ruit. van polyester/ wol. Maten 116-176 Maat 116 T shirt met Walt-Disney mo tieven, "Dalton Brothers" enz. Maten 104-164 Maat 104 10-- STTËRDAI^JSSÈLMSÜdË» HOOGVLIET SL.DAM VLAARDINGEN DORDRECHT DEN HAAG HAARLEM LEIDEN IEIDSCHENOAM «ZEIST «ARNHEM MAASTRICHT VLISSINSEN TROUW KW ARTET Ml Van een onzer verslaggevers LBUVENHEIM Wat de geestelijke verzorging van psychisch gehandicapten betreft, ligt de eerste taak bij de plaatselijke ge meente van Jezus Christus. Niet primair bij de ambtsdragers, maar bij de gemeente als zodanig, waarin zeker talenten schuilen om dit werk te doen. Deze stelling (vrij vertaald weergege ven) legde ds. B. Baak neer op een gisteren gehouden congres van de Stichting Landelijk Samenwerkings verband Philadelphia, dat gewijd was aan de geestelijke verzorging van ver standelijk gehandicapten met name in gezinsvervangende tehuizen en derge lijke. Philadelphia-voorzitter J. J. Dondorp waarschuwde ervoor dat het met de geestelijke verzorging van deze ^gehan dicapten niet de kant op moet gaan als dertig jaar geleden met het onder wijs voor de minder-begaafden; de methode van het rode potlood, schrap pen wat ze niet kunnen bevatten. De gehandicapten dienen benaderd te worden vanuit hun eigen wereld, waarbij ook rekening gehouden moet worden met de van huis meegekregen bagage. Maar wat weten we eigenlijk nog van hen? Hoever strekken zich hun vermogens uit? Op welke wijze beleven ze de verschillende vormen van aanpak? Hoe kan aan de verwach tingen van de ouders tegemoetgeko men worden? Daarbij moet bedacht aldus de heer Dondorp dat men volgens de bijbel samen, inclusief dc zwakke delen, het lichaam van Chris tus vormt. Drie referenten, allen nauw betrok ken bij het werk in de gezinsvervan gende tehuizen, hielden een causerie. Ds. Baak wees op de opdracht van de gemeente, die niet alleen bevrijd wordt van haar schuldgevoelens (want dat kan de betere psychiater ook nog wel) maar ook om de schuld zelf. De mens wordt bevrijd om anderen te bevrijden Volgens spreker moet de kerk een deel van zijn diensten aan passen aan de geestelijk gehandicap ten. En een aangepaste catechese voor de gehandicapten dient ook voor bereiding te zijn op de deelname aan het Heilig Avondmaal. De jeugd kan ingeschakeld worden bij spelmiddagen en dergelijke voor de gehandicapten. Omgekeerd zouden de gehandicapten een rol kunnen spelen bij allerhande gemeentelijke aktiviteiten. want zij horen er ook bij. Kerkdiensten Mej. C. P. M. Kloppenburg legde met name ten aanzien van de kerkdiensten het accent wat anders. Zij vond dat geestelijk gehandicapten nogal eens worden gediscrimineerd 'doordat we ze integreren als ons dat uitkomt'. Door aangepaste kerkdiensten worden ze zo gauw weer in een apart hokje gezet. Beter zou zijn dit soort kerk diensten gewoon op te nemen in het rijtje van speciale kerkdiensten, niet op afwijkende tijden enz! Ds. O. Hokojoku benaderde het thema vooral vanuit de pastorale sfeer. Hij was ervoor de kerkdiensten voor gees telijk gehandicapten bijvoorbeeld een maal per twee maanden te houden, maar zo dat de gemeente eraan deel neemt. ALKMAAR Een jong echtpaar uit Alkmaar is gistermorgen verdronken Het zijn de 29-jarig H. J. M. Hafak ker en zijn 25-jarige echtgenote Ha fakker-Dekker, beiden uit Alkmaar. Zij zaten in een personenauto, die in aanraking kwam met een autobus, kantelde en daardoor in het Noord- Hollands kanaal terechtkwam. Edo de Waart over Rotterdams Philharmonisch: Muzikale horizon ROTTERDAM Tk wil niet verhelen dat er heus wel betere or kesten zijn dan ons Rotterdams Philharmonisch, maar wat geest drift en werklust betreft behoort het toch tot een heel kleine se lecte groep.' door R. N. Degens En tijdens de Amerikaanse toefsti komen het London Symphony 'stra, het Sinfonie Orkest van de sische Rundfunk het orkest, Residentie Orkest en al Liverpool Philharmonic in dam spelen. Dan kunnen dammers ook eens wellicht ontdekken hoe goed eigen Philharmonisch Orkest is. Edo de Waart: jullie weten zelf niet hoe goed PSYCHIATRISCH. ZIEKENHUIS ENDEGEEST In het ziekenhuis, gelegen in Oegstgeest, kan worden geplaatst een ten behoeve van het Medisch Secretariaat. Het betreft een kleine afdeling waar een prettige teamgeest heerst. Zij zal worden belast met gevarieerde administratieve werkzaamheden en type werk. Mavo-opleiding en typediploma vereist. Leeftijd plm. 1820 jaar. Telefonisch kunt u alle gewenste inlich tingen verkrijgen bij het hoofd van het medisch secretariaat (telefoon 01710- 51340, toestel 414). Schriftelijke sollicitaties, met vermelding van nummer 74027, te zenden aan burge meester en wethouders, Stadhuis, Leiden. Aldus dirigent Edo de Waart, zelf nog maar 32, over zijn Rotterdamse mu- ziekploeg die met een gemiddelde leeftijd van 36 jaar behalve over veel muzikaal enthousiasme ook over een groot uithoudingsvermogen beschikt. Dat soms zwaar op de proef wordt gesteld wanneer er zo'n dag of drie achter elkaar 's morgens en 's mid dags gerepeteerd en 's avonds ge speeld moet worden, onder verschil lende dirigenten nog wel. 'Hot is wel fijn dat je dat met een jong orkest kan doen, maar je moet oppassen, anders is het zo een oud orkest, met strijkersarmen die niet meer op of neer kunnen.' twintig. Er zijn nu ook regelmatig besprekingen over het beleid met de orkestleden, wat uitstekend werkt. Plezierig is ook dat voor het aanstaan de seizoen een flink aantal leden van het orkest solistisch optreedt, en dat onder de gastdirigenten de namen van zowel Bernard Haitink als Anton Kersjes vermeld kunnen worden. An dere gastdirigenten zijn: André Pre- vin, die zijn eigen Gitaarconcert (so list John Williams) zal dirigeren, Hans Vonk, Jean Fournet, Yuri Ahro- novitch en Ferdinand leitner. programma's zien èr 'gevarieerd j: houdend' uit met een goeie keusr de geliefde repertoirestukken gmj deerd met minder bekende werken 'Time Machine' van Ötto Ket Fanfare voor L'éventail de Je van Ravel, Concert ouvertun van L van Bree, Gilimalya voor mirimb" orkest van de Japanner Takend, (een wereldpremière) en het voor 7 blazers, slagwerk en van Frank Martin. De familie Edlinger uit het Australische Sydney heeft bij deze par mantig rondstappende pinguin het linker pootje gespalkt. Het was no dig nadat het beestje door de zee op de rotsen was gesmeten. Percy zo heet-ie op weg naar zijn dagelijkse bad in zee. HANS BOUMA Nieuwe gemeente- en kinderliederen voor in de kerk, op school en thuis met muziek f6.90 Verkrijgbaar in de boekhandel ZOMER KEUNING WAGENINGEN GENEVE De Internationale Feder atie van Werknemers in de Chemi sche Industrie in Genève heeft opge roepen tot een wereldomvattende ac tie tegen Unilever ter ondersteuning van stakende arbeiders van het con cern in de Verenigde Staten. In Edge- water, in Baltimore, in St. Louis en in Los Angeles zijn 3.000 werknemers van Unilever 15 maart in staking gegaan toen onderhandelingen over een nieuwe arbeidsovereenkomst wa zen vastgelopen. De organisatie in Genève roept haar leden nu op overwerk te weigeren voor produkten als zeep, wasmiddelen en margarine, die ook in de vier fabrieken in Amerika worden gepro duceerd. Ook moet verscheping wor den tegengegaan van deze middelen naar de Verenigde Staten opdat de tekorten daar niet kunnen worden aangevuld. De Waart, die met ingang v&n dit seizoen na vijf jaar samenwerking met Jean Fournet, alleen de leiding van het Rotterdams Philharmonisch heeft gekregen, heeft, wat kwaliteiten van orkesten betreft, genoeg vergelij kingsmogelijkheden. Hij dirigeert re gelmatig in het buitenland. Op zijn agenda 6taan momenteel ongeveer 45 gastdirecties bij, onder andere, de or kesten van Cleveland, Boston, Chica go. Philadelphia, Los Angeles, Berlijn en het Londens Philharmonisch. Plus in Nederland het Concertgebouwor kest en het Nederlands Blazersensem ble. Hij vindt het 'erg goed voor je muzikale horizont met andere orkes ten en voor andere publieken te spe len', maar het liefst is hij toch in Rotterdam bij zijn eigen orkest waar van hij, van verre reizen terug, vaak zegt:, Jullie weten zelf nog niet hoe goed je bent. Een en ander wilde hij wel kwijt tijdens een gesprek over het nieuwe seizoen waarvoor de plan nen nu al grotendeels op papier staan, inclusief een grote toernee in april 1975 van de Rotterdammers in de V.S. met o.a. Miami, Washington en New York. En inclusief ook een intensief programma van plaatopna men voor Philips, waarmee pas een contract werd afgesloten. Over publie ke belangstelling in Rotterdam heeft men bepaald ook nie^ te klagen. De 6erie e igentijdse muziek is dan wel met ongeveer 600 abonnementen te ruggelopen, maar de gemiddelde zaal bezetting ligt toch boven 90 procent,, een zeer hoog gemiddelde in het con- certbedrijf. Eigen solisten Het gaat goed met liet orkest, vertel de ook directeur Oosterlee, die vooral blij is met het feit dat de onvermijde lijke personeelsmutaties bij de sei zoen-wisseling dit jaar maar tot drie (Japanners) zijn beperkt. Vorige ja ren waren het er soms negen tot

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 8