Geest van verzet tegen nazi's groeit langzaam dichtbij tommentaar Si^ALLüRT OOK VEEL COLLABORATIE irdgas (1) -irdgas (2) ?<wek mielukt: MfinwlMa in .rimond gaat door istuurder verdronken D'66: belasting op huishoudapparaten weer Lente begon mooi PPR-rapport: ons land te klein om te verdedigen nederland is eén lollig land schurk kunst(jes) ton vervreemding OW K\. BINNENLAND T5/K7 jL tO aardgasafeet is de laatste jaren rk toegenomen. Dat geldt niet al- voor de levering aan het buiten- en aan de binnenlandse grootver- ikcrs: de industrie en de elektrici- scentrale;. Ook onder de kleinver- ikers in ons land is de vraag flink egen. oorzaak hiervan, zo niet de be- grijkste, is, dat de prijs van aardgas de afgeopen tien jaar vrijwel sta- I is geoleven. Aan deze gunstige latie komt nu onvermijdelijk een d. De prijsverhoging die we binnen ienbare tijd kunnen verwachten, is n gevolg van een belangrijke stij- g van de kostprijs. Dc reden ervoor voonl hierin, dat er een groeiend chil ontstaat tussen de prijs van igas en die van andere energiedra- s. zoals huisbrandolie, waarvoor nu lijna het drievoudige moet worden aid. nu toe hebben Nederlandse rege- ;en dat geldt zowel voor het inet-Den Uyl als voor\ de ploeg- leuvel altijd geaarzeld, de van het aardgas op te voeren, terughoudendheid was, met het op het anti-inflatiebeleid, ver- irbaar en verstandig. Maar er zat een nadeel aan: de betrekkelijk prijs dwong de afnemers er niet jald toe, de uiterste zuinigheid te achten met deze kostbare en niet itputtelijke voorraad energie, dit opzicht is een prijsverhoging ook een niet volstrekt onnutte itregel. Daar komt nog iets bij. stijging van de exportprijs van aardgas is binnen de Euromarkt én toelaatbaar, als de prijs voor isnlands gebruik eveneens wordt etrokken. Ziehier twee zinnige en :lijke motieven voor het voorne- Fvan het kabinet, ons meer voor aardgas te laten betalen. extra-opbrengst lees: extra- st die hieruit voortvloeit, komt schatting voor minstens 80 pro terecht in de staatskas. De aard- ■verbruikende burgers die de rijkso- heid aan deze extra inkomsten hel- hebben er recht op te weten, wat •j overheid met dit geld denkt te iprnemen. Het,kabinet zal er der- 'e verstandig aan doen, duidelijk) helder uiteen te zetten, voor welke leinden het deze extra middelen besteden. het eerste gcfcicht lijkt het aanlok- ik, alle burgers van dit extraatje ;1 r de gemeenschap te laten profite- door de directe belastingen en/of ale premies te verlagen. Een belas- j verlaging echter zou zeker nu ïog zoveel grote vraagstukken om oplossing vragen zo mogelijk luitend moeten worden gehanteerd, onze economie daaraan dringend jOefte heeft, andersgezegd: als de ig naar goederen duidelijk achter- t bij de produktiemogelijkheden. beweren niet, dat daarvan op het nblik geen sprake is. maar stellen vast, dat het kabinet zojuist reeds itregelen heeft getroffen om deze i lal te bestrijden, vraag rijst dan ook, of het kabinet een belangrijk deel van de extra- en uit aardgas al was het maar deel dat Nederland extra van afnemers zal ontvangen een speoiale bestemming kan ge- en wel zodanig, dat ons hele volk baat bij heeft maar zonder dat er :ct een fors bedrag in de consump- r e sfeer terecht komt. Het zou ons urstellen. als het kabinet niet vin- grijk genoeg was om voor dit pro- :m een ook op' langere termijn passende 'oplossing te vinden. LMOND Het overleg tussen de bonden en Philips over de in Hel- nd bezette USFA-vestiging is gis- morgen na een drie uur durend prek opnieuw vastgelopen. Beide tijen hebben elkaar niet kunnen den. De Industriebond NKV stelt op het slandpunt dqt Philips st het stopzetten van de dalarisuit- alingen aan de bezetters intrekt irdat er verier gepraat kan wor- terwijl Philips eist dat eerst de etting wordt opgeheven, niddels duijit deze bezetting onver- nderd voort, Philips zegt wel be- - d te zijn on opnieuw uitvoerig de >eidsmarkt in Helmond te bestu- ïen, maar ever de uitslag van die die wil mei geen enkele garantie pen. Beide partijen handhaven los de salaridcwestie en de bezetting n standpuit. De bezetters willen garantie mor de werkgelegenheid Helmond, terwijl Philips het oor- onkelijke plan waarin sprake is de i ove*plaatsing van Helmond ir Eindhoven opnieuw in discussie brengen Philips vindt beide za- onvererigbaar en volkomen los elkaar s:aan. De bezetters zijn het niet mse eens. MEER In de gemeente Opmeer gisterna:ht de uit Spanbroek (NH.) ;omstige 51-jarige J. Dekker veron- ukt. HU as door onbekende oorzaak zijn juto in een bocht naar links de veg geraakt en via een in lbouw zijnde brug zonder leunin- a het water ingereden. Toen hij ige uren later werd gevonden bleek te zjn verdronken. DOOR J. KUIJK DEN HAAG 'Ik weet niet hoe het u is vergaan,' zei in 1950 dc Leids-e hoogleraar mr. F. M. van Asbeck tegen de parlementaire enquête-commissie, 'maar ik had in 1940 mijn gouden munten in geleverd en ik heb gezegd: dat is begrijpelijk, daar heeft de bezet ter recht op en er is niets aan te doen. In de zomer van 1941 heb ben wij daarentegen allen ons koper begraven. Dat is een merk waardige verschuiving.' Het klinkt niet zo geweldig heroïsch als verzetsdaad het in de achter tuin begraven van het koperpn en door de Duitsers gevorderde huisraad, maar het is illustratief voor de ont wikkeling die zich aftekent in De Jongs geschiedenis van de tweede we reldoorlog, -waarvan gisteren de eerste helft van het vijfde deel is versche nen. Langzaam komt een geest van verzet op bij het Nederlandse volk, waarbij men wel oog moet hebben voor de door De Jong gehanteerde onderschei ding tussen 'verzet' en 'illegale acties'. Maar het begin is gemaakt en het zijn nui niet als in deel 4 nog het geval was een paar enkelingen die oprie pen tot verzet en een gebaar maakten, of de toch zeer kwetsbare Amsterdam se arbeiders, die een indrukwekkende maar in zijn gevolgen moeilijk te .taxeren daad verrichtten door de spontane februari-stakang; nee, het waren in de zomer van 1941 (nog vóór Hitiers inval in Rusland, toen eigenlijk iedereen nog overtuigd was van de superioriteit van het Duitse militairisme) representatieve krachten waar Seys-Inquart l zijn hoofd op stootte. Gelijkschakeling Het langste hoofdstuk uit de vijfde deel wijdt De Jong aan de pogingen van de politici .onder de bezetters: Seys-Inquart en zijn medewerker Schmidt, vooral om de gecompliceerde maar zo karakteristieke Nederlandse samenleving gelijk te schakelen en rijp te maken voor het nationaal- socialisme in Duitse zin. Een plan van wat er nu precies met Nederland moest gebeuren na de Duitse militaire overwinning, is er nooit geweest. Wel was duidelijk dat Nederland (in de 'bevoorrechte' posi tie van Germaanse broedervolk het Nederduitse volk, zei zelfs de met de NSB concurrerende NSNAP) voorbe- DEN HAAG Volgens D'66 moet een prijsverhogende belasting worden ingesteld op die huishoudelijke appa raten, die tot grote energieverspilling leiden. Het onnodig gebruik van elek triciteit moet worden tegengegaan door invopring van een progressief elektriciteitsverbruikstarief. Dit staat in een discussienota van D'66 die is uitgebracht voor de morgen in Utrecht te houden energiedag. Op deze vergadering wordt gesproken door minister Gruyters (volkshuisves ting), staatssecretaris Brinkhorst (bui tenlandse zaken), fractievoorzitter Terlouw (D'66), dr. J. Pen en van mr. A. D. Vas Nunes, directeur van de Shell. Mr. L. E. Visser, de door de Duitse bezetters onmiddellijk afgezette president van de Hoge Raad en voorzitter van de Joodse Coördi natie Comjnissie. stemd was straks in het grote geheel van het Duitse rijk op te gaan. Eigenlijk vormde de oorlogsinspan ning het enige beletsel om plannen te ontwerpen, maar die oorlogsinspan ning mocht de Duitse politici en be stuurders in Den Haag natuurlijk niet verhinderen alvast het nodige te doen om het Nederlandse volk rijp te ma ken voor> de komende inlijving. Mislukt De Jongs conclusie is duidelijk: die gelijkschakeling als geheel is mislukt. Veel aandacht besteedt De Jong daar bij aan het artsenverzet, de 'voortge zette schoolstrijd' die vooral het pro testants-christelijk onderwijs met de bezetter heeft gestreden en aan de figuur van Johannes de Jong, de bonkige rooms-katholieke aartsbis schop van Utrecht 'de laatste Vi king', zoals hij wel met een menge ling van bewondering en ontzag ge noemd is. De geschiedschrijver De Jong maakt er geen geheim van hoe groot zijn bewondering is voor deze verdraagza me, maar ten aanzien van het natio- naal-socialisme vastberaden aartsbis schop tot pessimisme en twijfel zucht geneigd, bezorgd om anderen voor wie hij in een strenge hiërarchie moest beslissen, maar niet wijkend als die beslissing genomen was. Het is waar: er zat een behoudend element in het spreken van de bis schoppen. Het eerste protest tegen de dreigende jodenvervolging en de aan tasting van de benoem ingsvrijiheid bij het bijzonder onderwijs hadden de rooms-katholieken aan de protestanten gelaten. Pas de gelijkschakeling van het rooms-katholieke werkliedenver bond vormde de aanleiding voor het eerste mandement van de bisschop pen. Maar dat liet geen dubbelzinnige interpretatie toe en zelfs een bezoek aan de woning van de aartsbisschop door twee SD-ers, midden in de nacht vóór het mandement ji alle rooms- katholieke kerken zou worden voorge lezen, kon de bisschop niet van zijn stuk brengen. Hand- en spandiensten Toch hoe mooi dat allemaal ook klinf, De Jong wijst er evenzeer op hoeveel Nederlanders hand- en span diensten hebben verleend aan de be zetters. Dat deden niet alleen de NSB- ers (in Duitse ogen al even veracht als in Nederlandse) maar ook vele braye burgers in het Nederlandse be stuursapparaat. In deel 4 lichtte De Jong het college van seèretarissen-generaal door; in dit deel gaat De Jong uitvoerig in op de bemoeiingen van de Duitsers met de Nederlandse politie. Hij wijst er dan bijvoorbeeld op dat de Duitse Sicher- heitspolizei und SD in het hele land de hele oorlog door niet meer dan vierhonderd man Duits personeel had. Dat betekent (een kind kan het zien) dat alles wat gedaan is in de oorlog dóór die SD, mede door de hulp en medewerking van Nederlanders kon worden gedaan. De Jong zelf haalt al de verzachtende omstandigheden voor de Nederlandse politieman aan. Er was nauwelijks een alternatief voor de man. Weige ren zou ontslag hebben betekend en ontslag zou weer werkloosheid en de daarmee samenhangende gedwongen tewerkstelling in Duitsland tot gevolg gehad hebben. De Jong ziet in het relatief grote aantal doodgeschoten politiemannen in wat later de illegale knokploegen zouden zijn, een aanwijr zing dat dit alles voor velen een geweldig gewetensconflict moet zijn geweest. Maar men moet het aantal ook weer niet overschatten: men dien de de vijand, die men tegelijk haatte. voorbereidingen van de bezetters op wat het grootste drama van de bezet ting van onze Nederlandse geschie denis "überhaupt zal worden: de wegvoering en vernietiging van de joden en de onwaardige rol die de Joodse Raad daarbij zichzelf had toe gedacht. De Jong geeft dat optreden van de Joodse Raad vooral reliëf door het te plaatsen tegenover de manier van werken van d,e Joodse Coördinatie Commissie een door de Joden zelf gesticht orgaan voor de belangenbe hartiging; gesticht ook vóór de Duit sers de oprichting van de Joodse Raad eisten. Ook de persoonlijkheid van (de voor zitter van de JCC de ontslagen president van de Hoge Raad mr. L. E. Visser krijgt zijn markantste trek ken als De Jong hem plaatst tegeno ver de voorzitters van de Joodse Raad. prof. dr. D. Cohen en A. As- scher. Soberheid In dit laatste hoofdstuk doet zich De Jongs nuchtere verteltrant het beste kennen een soberheid die het lite raire gekoketteer mist van Pressers dramatische en flamboyante proza in 'Ondergang' het grote verslag van dezelfde gruwelijke gebeurtenissen. Er valt zelfs in De Jong een zakelijke correctie te lezen op Pressers boek. Détails zeker, maar toch niet onbe langrijk. Zo noemt Presser mr. L. E. Visser 'één van de voornaamste mede werkers van het illegale Parool', waar tegenover De Jong in een voetnoot opmerkt dat Visser 'wat Het Parool betreft niet verder ging dan het door geven van inlichtingen' om bij het eventueel oprollen van de Parool-or ganisatie de bezetter geen aanleiding te geven om te spreken van 'een joodse conspiratie'. Minstens even belangrijk en duidelijk is. dat De Jong vooral de rol van Cohen als voorzitter van de Joodse raad naar voren brengt, waar Presser in het bijzonder voorzitter^ Asscher tot zijn zwarte schaap had gemaakt. Twijfel Collaboratie Over collaboratie gesproken het laatste hoofdstuk van het nu versche nen deel gaat uitvoerig in op de Collaboratie. ook bij de Joodse Raad. Maar laten wij om toch weer niet te snel te oordelen De Jong zelf hog even aan het woord ook om te zien hoe in zijn conclusie mede do februari-staking in de twijfel wordt betrokken. 'De passiviteit in Joodse kring was niet geëigend, om niet-Joodse kringen te activeren, zoals omgekeerd het ge brek aan daadwerkelijke solidariteit dat in nagenoeg ial deze niet-Joodse kringen aan de dag gelegd werd (de studentenwereld en de veel eerder genoemde Nederlandse Jeugdherberg Centrale vormen met hun reacties op de segregatie eigenlijk de enige uit zonderingen) de passiviteit in Joodse kring versterkte. Wij tasten de waar de van; de Februaristaking niet aan wanneer wij nochtans het vermoeden uiten dat het gevoel van machteloos heid zeker in Amsterdam en omge ving voor een deel zijn oorsprong vond in de brute geweldstoepassing waar de staking toe geleid had. Nage noeg alle Joden voelden zich nadien in wezen aan de vijznd uitgeleverd; en overziet men het geheel van de reacties die de Jodenvervolging in '41 in niet-Joodse kringen uitlokte, dan moet geconstateerd worden, dat zij van weinig waakzaamheid èn van wei nig weerbaarheid getuigden'. Dr. L. de Jong 'Het Koninkrijk der Nederlanden in de tweede wereldoor log; deel 5, eerste helft. Prijs populai re editie 24 gulden. De prijs weten schappelijke editie 63 gulden. De tweede helft van deel 5 verschijnt op 2 mei. Van cmze weerkundige medewerker De lente is gisteren prachtig begon nen. Na de regen van woensdag scheen overal de zon en de thermome ter deed er ook wat aan. ln: ons land werd het 12 graden, in sommige bui tenlandse landen werd het veel tfar mer met name op de Balkan. Oordeelt u zelf: München, vliegveld Riem Augsburg en Brest-Litowsk 22 gr. C., Konstanz en Passau en Ostrava 23 gr. C., Salzburg 24 gr. C., Legnica in zuid-west Polen 25 gr. C. en het Bulgaarse Miskolc 26 gr. C. In München was het daags tevoren ook al een bijzonder warme föhnwind ge weest, die het kwik in de stad toen op 23 gr. C. brazht, een fractie lager dan het record t-an 24 gr. in een vroeger jaar op 20 maart. In Neuren berg werd het eergisteren 21 gr. C., wel een record sedert 1879 (20.2 van maart 1938). Met de opbouw van een hogedrukgebied van circa 1025 milli bar over onze contreien, dat zich van het Kanaal in de richting van Dene marken verplaatst, ziet het er ook voor de komende dagen, het weekein de inbegrepen, overwegend gunstig uit. Wij mogen vooral aanvankelijk op droog weer rekenen met een zacht temperatuurt je en vrij veel zon na het oplossen van de ochtendmist. Na derhand gaat er een oostelijke tvind ivaaien. Temperaturen van circa 15 gr. C. of nog wat hoger lijken plaatse lijk bereikbaar. De Londense weerkundigen voorzien tot midden april als geheel gevarieer de iceertypen maar karakteristiek voor een lentemaand. Enkele perioden met zuidelijke en oostelijke winden zijn waarschijnlijk. De algemene cir culatie in de voorafgaande vier weken leek op die in de overeenkomstige periode van 1918, 1930 en 1972, jaren met een normale of een te zachte april. De depressies kwamen dus min der dicht 'bij huis'. Uitzonderlijk veel ijs is er nog stedds in Straat Davis en bij New Foundland. In Groenland, de Barentszee en de Oostzee is er een tekort. Tenslotte een lezensicaardige uit spraak Van dr. C. J. E. Schuurmans tan het KNMI, deskundige bij uitstek op dit gebied: 'De kans op een stren ge winter is in het komende seizoen niet groter of kleiner dan in het voorafgaande en trouwens in elk jaar eerder in deze eeuw. Vergelijk het met een dobbelsteen: hoe rott die? Bij iedere worp zijn de kansen steeds weer gelijk'. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Nederland is als klein land dichtbevolkt land niet te verde digen tegen massale geweldspleging van een der supermachten. Traditio nele verdediging in het kader van de Navo zou zulke omvangrijke schade opleveren dat verdediging zinloos is en als misplaatst beschouwd moet worden. Nederland moet zichzelf daar om als 'open en overdedigbare stad' beschouwen en daafom het defensie beleid principiëel ombuigen. Deze aanbeveling staat in het gisteren verschenen PPR-rapport 'Nederland, een open stad'. Het rapport is bedoeld als alternatieve defensienota. De PPR vreest dat in de door minister Vrede- ling aangekondigde defensienota niet toegekomen zal worden aan een prin cipiële analyse van ons veiligheidsb leid. Al eerder heeft de PPR-fractie- voorzitter in de Tweede Kamer dr. Bas de Gaay Fortman overigens verkl aard dat de afwijkende defensievisie van zijn partij geen politieke gevol gen zal hebben voor het kabinet-Den Uyl, omdat zoals hij zei, 'ieder ander kabinet een nog slechter defensiebe leid zal voeren'. De PPR bepleit in het rapport omvor ming van de Nederlandse krijgsmacht tot een soort politieleger. Dit politie- leger zou zich met name moeten pe- cialiseren in het optreden als onder deel van een internationale vredes macht van de Verenigde Naties. De bevoegdheden van de Verenigde Na ties moeten worden uitgebreid, zodat deze organisatie, een eerste begin kan zijn van een federale wereldregering. Naast de vorming van een politieleger zou de Nederlandse bevolking zodanig in het burgerlijke verzet moeten wor den getraind, dat het voor een even tuele overvaller weinig aantrekkelijk is Nederland te bezetten. HOOG WATER Vlissingen: 1.39-14.02; HarfngvlIetsluLen: 3.29-15.41: Rotterdam: 419-16.54; Scheveni gen: 3.06-15.16: IJmulden: 3.39-15.49; Den' Helder: 7.12-19.44; Harlingcn: 9.43-22.02; Delf zijl: 12.03. onder redactie van loessmil Het is allemaal begonnen met dat 'beeld van het Paaseiland', dat in het begin van de jaren zestig op het Zandvoortse strand aange spoeld zou zijn. Een goeie 1 april grap van de steenhouwerEdo van Tetterode (die het 'Paasbeeld' zelf had uitgehouwen), waar zoveel mensen in trapten dat hij en een paar vrienden tot de conclusie kwamgn, dat het bedenken van echte geestigheden - zgn. practical jokes - eigenlijk gestimuleerd zou moeten worden. Niet alleen die van 1 april, maar gewoon de leuk ste van een heel jaar, waarvoor dan (wèl op 1 april) een onder scheiding utgèreikt moest worden. En zo kwam het 'nationaal 1 april genootschap' tot' stand - ivaarvan cabaretier Cees de Lange tot aan zij dood voorzitter was - dat elk jaar een prix de joke moest toe kennen, die 'bronzen loeres' ge doopt werd: een sterk verkleinde kopie van het 'beeld van het Paas eiland'. De eerste loeres was op 1 april 1963 voor de vier Nijmeegse stu denten die de leiding van de vier daagse behoorlijk in de veiling namen door zich voor Turkse offi cieren uit te geven. En zo ging er onder meer ook een loeres naar de kolonel die een groep militairen voor een oefening liet opdraven op de avond dat Feyenoord z'n eerste Europacupwedstrijd zou spelen en de sjagrijnige manschappen toen verraste met koffie, soep en een t.v.-toestel midden op de hei: en verder is er later bijvoorbeeld eentje toegekend midden op de hei; en verder is er later bijvoor beeld eentje toegekend voor de in het NOS-journaal breed uitgemeten 'peiling' door PTT-ambtenaren van t.v. zwartkijkers. Op 1 november gaat het 'nationaal 1 april genootschapzijn 12'/o-jarig bestaan vieren. Is Nederland nou zo'n lollig land, dat er al die jaren zonder moeite een echt goeie mop Führer Adolf Hitler staat weer levensecht te kijk in het Londense wassenbeelden museum van mada me Tussaufj. Twee jaar geleden moest hij daar worden weggehaald, beschadigd door mensen die iets tegen hem hadden. Hij was en wordt wellicht weer madame Tussauds populairste schurk. In de twee jaar van zijn afwezigheid, werd die functie waargenomen door president Richard Nixon, die de meeste 'schurken'-stemmen van bezoekers op zijn naam bracht, ge volgd door Jack de Ripper als goede tweede. bekroond kon worden? Geestelijk vader Van Tetterode: *We hebben daar een onderzoekje naar gedaan en daar is uitgekomen dat er hier door alle tijden heen altijd wel leuke dingen gebeurd zijn. Alleen 1969 was een zouteloos jaar. Toen waren de grappen zo schaars, dat we in 1970 in de categorie humor geen prix de joke konden uitrei ken. Om toch door te kunnen gaan, hebben we toen de ereloeres ingesteld voor mensen die het hele jaar door leuk zijn'. Die eerste ereloeres was voor Willy Walden en Piet Muyselaar en intussen is er nog een derde loeres-soort bij- gekomen: de reclameloeres. Zijn er dan- volgens het genootschap gees tige reclames, terwijl er wijd en zijd zo geklaagd wordt over de kwaliteit van de t.v.-spots?' 'We zijn het voor 92 procent met de klagers eens, maar er zijn ook goeie spots, waarin gebruik ge maakt is van het element humor'. Die van Japie met zijn verse brood is daar volgens het genootschap een goed voorbeeld van en daar is twee jaar geleden dan ook een rpclomeloeres naar toe gegaan. Voria iaar zijn er blijkbaar veel npestiah"den op allerlei gebied in het rond gestrooid, want voor alle drip de categorieën liat er een loeres klnar En natuurlijk zijn er huiten de bekroonde in de loop van de jaren non wel meer grap- oen uHnehnold die waard zijn om doorverteld te worden. Wie zoiets weet of, hoe lang geleden ook, heeft meegemaakt, moet het maar gauw schrijven. Weliswaar stelt deze krant geen onderscheidingen beschikbaar, maar wel zouden we de leukste op een rijtje kunnen zetten. Op de zaterdag vóór 1 april bijvoorbeeld Dan kan wie dat wil, ze op de grote dag zelf nog in praktijk brengen. Het gaat goed met Ton van Duin hoven. Sinds hij dinsdagavond met zijn auto ergens tussen Bussum en Weesp tegen een boom botste, is hij weliswaar nog niet thuis in zijn huis op de Amsterdamse Prin sengracht, maar wel al in de hoofdstad, in het VU-ziekenhuis, waar plastische chirurgen al wer kende uren met hem doorgebracht hebben. Heel misschien zal 'Hééé- Ton van Duinhoven' de komen de maandagavond (Hilversum 3) al weer door hemzelf gepresenteerd kunnen worden hoewel je dat natuurlijk ook best een, keertje alleen maar tegen hem kunt roe pen en mocht dat niet lukken, dan zal hij in elk geval een week later weer zelf achter de microfoon zitten. Een op de zes inwoners van Zwit serland is helemaal geen Zwitser. Dat wordt de Zwitsers zelf zo i lang zamerhand een beetje te gortig en daarom heeft de 'nationale actie tegen vervreemding van volk en vaderland' het parlement gevraagd een referendum te laten houden. De actiegroep wil dat het volk zich uitspreekt over het maximum aan tal buitenlanders in Zwitserland, dat eind 1977 teruggebracht zou moeten zijn tot hoogstens 500.000. Zo'n verzoek aan het parlement moet vergezeld gaan van vijftigdui zend handtekeningen van sympa thisanten. die de 'nationale actie' dan ook al bij elkaar had. Het Zwitserse parlement was niet zo gelukkig met maximaal 500.000 vreemdelingen en wees het voor stel af. Wel vindt het parlement het best als hpt volk zich bij referendum over de kwestie uit spreekt, maar wanneer dat referen dum wordt gehouden is nog niet vastgesteld. 'De kunst (jes) van het vergaderen' staat er boven de hierbij afgebeel de tekening van een gedekte tafel en boven de afbeelding van een woonwagentje vinden we de woor den: samenwerking in eigen huis. Eén (de tekeningen) en ander (de opschriften) halen wp uit 'Vana vond. .parochieraad', een fleurig boekje dat de wereld althans het bisdom Breda in gaat als werkboek voor parochianen. In de ze zesendertig pagina's tellende brochure gaat het over dc kunst van het vergaderen, over dc ma nier waarop Je informatie over kerkewerk kunt krijgen en doorge ven en over nog veel meer dingen. Het boekje kan besteld worden bij de persdienst van het bisdom Bre da, Veemarktstraat 48 in Breda. Het kost «vier gulden. "Ze zijn inderdaad heel scherp, dat zie ik zo."

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7