VdA wenst onderzoek an aardgascontracten MIJN HOND ZIT NIET MOOI WAT NO? Stakingsverbod ambtenaren opgeheven Gemeenten zitten in tijdnood voor plan goedkope woningen DDOSttHB Wetenschap mengt zich in rel prof. Hendriks tenland kan drie miljard meer betalen het CDA een Inzinedistributie te korte duur' =ter illegale jkerij ontdekt w,wM@ Minister overweegt laatste onderzoek naar Dollardkanaal Geen tehuis voor twee van moord verdachte jongens Nog geen politiek in legerplaats? Van Agt: geen oordeel over schrijfproef Blijham Pistool gevonden op dak gevangenis fenterreinen Meerderheid Tweede Kamer akkoord met voorstel E&L Fluoride-zaak in Rotterdam naar meervoudige kamer UT/KWARTET VRUTXAG 22 MA.ART 1974 BINNENLAND T3/K5 parlementsrediactie HAAG De zogenaamde olieclub uit de PvdiA-fractie heeft het presidium van de Tweede Ka- iroorgesteld, het parlement een onderzoek te laten instellen naar de gang van zaken rond de die met het buitenland zijn afgesloten. ADVERTENTIE ier het aardgas nu aan het bui- el op basis van de geldende jzen zou worden geleverd, zou land ongeveer drie miljard gul- er jaar meer kunnen ontvangen, t ogenblik is de situatie zo, dat nenlandse grootgebruikers meer iet aardgas moeten betalen dan lotgebruikers in het buitenland, ieclub, bestaande uit de leden PvdA-fractie, die zich speciaal ouden met de energiecrisis en jevolgen, vindt dit onaanvaard- Op het ogenblik gaat het aard- a de pijpleidingen voor 4 tot 5 ;r kubieke meter de grens over, 1de het kamerlid H. Wierenga )oor de transportkosten ligt de het buitenland wel hoger, de Gasunie is van plan 16 ct in ng te gaan brengen. Voor het lands particulier gebruik zou rdgas ook aanzienlijk duurder and levert het te goedkope aan West-Dnitsland, België rijk en Italië. De gehele gasbel ningen is al volgens de bestaan- itracten verkocht, oorn in het oog is vooral het nse contract, dat in 1970 is ten en 20 jaar geldt. Dit con- ;omt erop neer, dat Nederland ïljard kubieke meter gas onge- oor dezelfde prijs moet blijven In de contracten met Duits- de aardgasprijs slechts gedeel- gekoppeld aan de olieprijzen, ijzen worden slechts vertraagd olieprijzen aangepast. Boven- 'noet er altijd een verschil van irde in de prijs blijven. prijs met 7 cent per kubieke meter te verhogen tot 16 cent. Volgens deze Kamerleden zou bij een koppeling van de olieprijzen en de aardgasprij- zen, gelet op de calorische waarde van het aardgas, de prijs niet meer dan 11 tot 12 cent mogen bedragen. De herziening van de tienjarige con tracten door de Gasunie zal voor de bedrijven vergeleken met het buiten land een verslechtering van de con currentiepositie betekenen. De Kamer leden vrezen dat dit vooral het geval zal zijn voor de industrieën in het noorden van het Jand. Het zou ook de bedoeling zijn de aardgasprijzen voor de particuliere ge bruikers te verhogen, omdat er een verband moet blijven bestaan met de prijs van de huisbrandolie en met de exportprijzen. Bovendien wil de rege ring het energieverbuik beperken ook door middel van prijsverhoging. Ze ker is wel, dat de sterke prijsverho ging van het aardgas niet direct en in één keer zal worden doorgevoerd. Mo gelijk gaat per 1 juli een gedeeltelij ke verhoging in en volgt aan het eind van het jaar een verdere aanpassing van de aardgasprijs. Het Tweede Kamerlid Van der Hek (PvdA), lid van de olieclub, die pleit te voor de stijging van de exportprij zen noemde de geleidelijke aanpassing van de prijzen voor het particulier bin nenlands gebruik niet onredelijk. iale commissie inderzoek, dat de PvdA-leden zou verricht moeten worden een speciale Kamercommissie, linisters, oud-ministers en Ka len zouden kunnen horen. De eten zijn getekend door de re ministers van economische De Block en Nelissen. Het kabi- taat staan de Tweede Kamer, is an de contracten te pas geko- Kamerlid Van der Hek De Kamercommissie moet daarom na gaan hoe de contracten tot stand zijn gekomen, wat de invloed van de rege ring was en hoe in de toekomst het parlement bij het sluiten van belang rijke'contracten betrokken kan wor den om de contracten met het buitenland in opzet en uitvoering zo wezenlijk verschillen van de voorwaarden voor bmnenlandse leveranties. Het onderzoek van de Bijzondere Ka- VftftrhOPnPnJirNl mercommissie moet enkele duidelijke "J Een levensgrote" vraag js verder, waar- p flp TaIIO* VlTlfH om de contracten met het buitenland A tHIUL CHT De benzinedistribufie te kort geduurd om de verwaar van het openbaar vervoer aan iglicht te brengen. De heer J. H. ir, voorzitter van de vervoers- hOOg NKV, heeft dit gisteren gezegd algemene vergadering van zijn conclusies opleveren. Voorkomen moet worden, dat door de buitenland se contracten de Nederlandse gemeen schap wordt benadeeld. De olieclub vart de PvdA besloot om het onder zoek te vragen, nadat ze. evenals de andere Kamerleden, de inhoud van de contracten ter inzage had gekregen. Het gevraagde onderzoek van de spe ciale commissie verschilt in zover van een parlementaire enquête, dat zij geen personen onder ede kunnen ho ren. In het verleden ik een dergelijk^ onderzoek verricht door de commissie voor de rijksuitgaven naar het ont staan van het bekende 'Gat van minis ter Witteveen'. De Kamerleden Den Uyl en Van Mierlo hadden toen om dit onderzoek gevraagd. cjens kwam de oliecrisis op tijd et rapport-Reinoud op een zij- te zetten. Het rapport was over- Het constateerde wat we allang dat het financiële gat bij de afwegen slechts te vullen is door ijjerdere afbraak van het openbare rvoer. Het rapport moet daarom snel worden vergeten, aldus de Schroër. Hij toonde er zich ver- over dat tijdens het ombuigings van een bedrijfseconomische iitatie van de spoorwegen naar op grond van maat- pelijke rentabiliteit de sociale van het spoorwegpersoneel ï&luitstuk is geworden. Intussen hebben de WD-kamerleden Portheine, Koning, Scherpenhuizen en Waalkens aan minister Lubbers van economische zaken vragen gesteld over de plannen van de Gasunie de ADVERTENTIE .WOVEN In BLADEL (N.B.) Jjteren een illegale alcoholstokerij >kt. Toen door de rijkspolitie in nverking met de douane-recher- p en inval werd gedaan, bleken de rs echter gevlogen. Zij hebben de inval zien aankomen. i okerij was ondergebracht in een is£e achter een vrijstaand huis dat ond werd door een weduwe en zoon. De vrouw zegt van niets tê maar dit werdt zowel door de als door de douane-recherche ijfel getrokken, heeft volgens de douane- rche een capaciteit van ongeveer nd liter per week en behoort iinee tot de kleinere. D'r zijn er al teveel die konstant op hun achterste poten staan, me vrouw Z. te ,H. Mocht u overigens ook wat willen weten over z'n eten, vraag dat dan bij de dierenspeciaalzaak. Alleen daar ligt trouwens het uitstekende Witte Molen VLEESDINER "julienne",een nieuwe kom- plete puur-natuur maaltijd. Met 2 x zoveel vleesbrokken als andere diners. Dat eet-ie mooi op! Voedert al wat blaft, mauwt, piept,fluit, koert of knort. Voor mensen die voor de eerste keer Campari drinken is puur een ver keerd begin. Een. valse start zogezegd. Omdat de smaak van Campari na eenmaal net even te apart is voor een onervaren tong. Een beter begin is: Campari soda. Wat koele Campari in een longdrink glas en bijvullen met ijskoude soda. Een helderrode sensatie waar ze in Italië hun goudgele pilsje voor laten staan. Campari moet jewel lekker vinden, 'tis even een kwestie van de juiste mix. Van onze parlementsredactie DEN HELDER De heer P. J. S. de Jong. oud-premier en fractievoorzitter van de KVP in de Eerste Kamer heeft gisteravond in een verkiezingsredevoe ring in Den Helder de volgende visie gegeven op het CDA, de ene christe lijke partij, die in plaats moet komen van de KVP, ARP en CHU: Het CDA is een voorhoedepartij van het midden, de partij van de solidariteit en de partij voor alle groepen van mensen. Het CDA staat achter de krijgs macht en de politie. Zij bewondert de inzet en het plichtsbesef van hen die daarin dienen. Het CDA staat achter de krijgs- de veiligheid van ons land de juiste prioriteit krijgt. De oud-minister-president, die vroeger marine-officier was en in de marine- tad Den Helder sprak, merkte nog op, dat bij de beoordeling van de dienst plicht bijna altijd de grote, gunstige sociaal-maatschappelijke werking over het hoofd wordt gezien. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het kabinet zal van daag in de wekelijkse ministerraads vergadering bekijken of er een laatste deskundigenonderzoek moet komen al vorens het kabinet een definitief be sluit neemt over het afvalwater en scheepvaartkanaal in Oost Groningen over de Dollard. De grote vraag is of dit kanaal bin nendijks of buitendijks aangelegd moet worden. Natuurbeschermers stel len dat een buitendijkskanaal het na tuurlijk milieu voor de Dollard on herstelbaar zou aantasten. Een bin- nendijkstracee brengt echter andere grote problemen met zich mee. Het kanaal zou door kostbare landbouw gronden moeten lopen en de zeedij ken moeten doorbreken hetgeen grote vertraging bij de aanleg meebrengt. De ministerraad zal vandaag overwe gen of een laatste onderzoek naar de mogelijkheden deze vertraging bij de aanleg van een binnendijkskanaal te beperken door het gebruik van specia le methoden bij de aanleg. De definitieve beslissing over lie tka- naal wordt in ieder geval binnen enkele maanden genomen. 'Het was niet mogelijk het besluit al deze maand (zoals verwacht werd) te ne men', zei minister Westertetrp (ver keer en waterstaat) gisteren in de Tweede Kamer. Hij ontkende dat het kabinet al een beslissing heeft geno men, maar deze in verband met de komende verkiezingen nog niet naar buiten wil brengen. Van een verslaggever MIDDELBURG Het blijkt erg moeilijk de twee jongens, die enige weken geleden betrokken waren bij de moord op het echtpaar De Cock in St. Jansteen, in een observatie-inrich ting onder te brehgen. Dit blijkt uit een mededeling van mr. S. Noten boom, kinderrechter in Middelburg. Hij voegde hieraan toe dat de twee, de 14-jarise C. I. en de 16-jarige B. F. N. tijdelijk zijn ondergebracht in de jeugdafdeling van de gevangenis in Middelburg. Mr. Notenboom verklaarde voorts, dat er in ons land geen tehuizen zijn waarin debiele jongens, zoals deze twee. geobserveerd kunnen worden. Er wordt nu een plaats gezocht in een van de (overvolle) rijksinrichtin gen. maar dit levert bezwaren op bij de leiding en de ouders van de pupil len daar. Gevreesd wordt dat de jon gens een slechte invloed zullen heb ben op de groep waarin zij geplaatst worden. De jongens zullen, ondanks hun mi- derjarigheid, waarschijnlijk toch voor een meervoudige kamer in Middel burg terecht moeten staan. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De maatregeleh die minister Gruijters (volkshuisves ting) heeft genomen ter bevordering van de bouw van goedkope wo ningen, kunnen een aantal gepieenten in|tijdnood brengen. Zij zul le plannen voor de bouw van 'wohigen, die voor extra steun in aan merking komen, uiterlijk 1 november van dit jaar bij het ministerie moeten indienen. Een korte termijn, waarbij gemeenten met plannen die nu reeds in een verder gevorderd stadium zijn, in het voordeel zijn. De Haagse wethouder Nuij wees er gisteren tijdens een bijeenkomst van minister Gruijters met burgemeester en wethouders van 59 gemeenten op dat de plaats waar die vijfduizend goedkope woningen komen te staan, zodoende gedeeltelijk afhangt vari de vraag wie zijn plannen snel kan op stellen en indienen. Hij vroeg dan ook wat meer zekerheid voor de ver dere toekomst. Minister Gruijters beaamde dat er van evenredige verdeling geen sprake kan zijn. De overheid wil echter nu reeds iets doen om te voorkomen dat de sociale woningbouw stagneert en zelfs inzakt. Naast de regeling voor 1974 wordt echter gewerkt aan een huur- en subsidiebeleid op langere termijn. Het eventuele succes van de eenmali ge regeling voor 1974 kan een argu ment zijn, aldus Gruijters, deze blij vend te maken. Door de maatregelen van minister Gruijters zullen vijfduizend goedkope woningen voor mensen met een inko men beneden ƒ18.000 bruto per jaar, in snel groeiende gemeenten en in oude, vaak al gesloopte, stadswijken extra steun krijgen. Zo zal iedere onder de maatregel gebouwde woning een subsidie van 300 gulcfen per jaar krijgen, hetgeen een huurverlaging van 25 gulden per maand betekent. Doordat de grondprijzen in groeiker nen en oude stadsdelen vaak veel hoger zijn dan vlak daarbuiten, zullen de extreme grondkosten worden weg genomen met een extra subsidie van DEN HAAG Het Tweede Kamerlid Waltmans (PPR) heeft minister Vre- deling (defensie) gevraagd of bijeen komsten rtiet een politiek karakter in de legerplaatsen nog steeds niet zijn toegestaan. Hij vroeg dit omdat dins dag de commandant van de vliegbasis Twepte weigerde militairen in de ge legenheid te stellen na diensttijd in de kantine te praten met PPR-fractie- voorzitter De Gaay Fortman, die thans op verkiezingstoernee is. bijna twintig miljoen gulden, gemid deld vierduizend guldpn per woning. Daarnaast zullen enkele infrastructu rele knelpunten in een aantal ge meenten (kosten 20,5 miljoen) wor den weggenomen. Het gaat hier om projecten in Alkmaar, Purmerend, Huizen/Blaricum, ^oetermeer, Spijke- nisse en Nieuwegein. Voorts wordt voor het verbeteren van woningwetwoningen een aanvullend bedrag van 25 miljoen gulden ter beschikking gesteld. Voor de verbete ring van de isolatie van woningen zal 25 miljoen gulden extra worden uitge keerd. Per woning zal bij isolatie om warmteverlies tegen te gaan eenderde van de kosten, tot een maximum van duizend gulden worden vergoed. Dit geldt ook voor bestaande huizen, voor zover die centrale verwarming heb ben. DEN HAAG Minister Van Agt (justitie) onthoudt zich van een oor deel over de schrijfproef in Blijham, die werd gehouden voor het opsporen van de pyromaan, omdat de strafzaak nog voor de rechter mot dienen. In antwoord op egva nrvan de PvdA- kamerleden Roethof en Wierenga zegt hij in het gebeurde geen aanleiding gevonden te hebben tot het geven van een algemene bijzondere aanwijzing aan het openbaar ministerie. Beide kamerleden hadden daarom ge vraagd om te voorkomen dat bij het opsporingsbeleid een verkeerde prak tijk zou ontstaan. In de vragen noem den zij het afleggen van een schrijf proef 'een bedenkelijke ontwikkeling* Van een verslaggever DEN HAAG Op aanwijzing van de woensdag in Duitsland gearresteerde Italiaan, Franco de Cecilia en Gaetano Bonifacio is op het dak van de gevan genis in Scheveningen het pistool ge vonden dat zij maandagochtend ge bruikten bij hun ontsnapping. Het pistool blijkt een plastic namaak- pistool te zijn, volgens de politie echter niet van echt te onderscheiden. In het Belgische Poppel is. eveneens op aanwijzing van beide mannen, de Fiat 1500 teruggevonden, waarmee zij uit Den Haag verdwenen. Zij hadden deze auto in de nabijheid van do gevangenis gestolen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG In het meer dan twee jaar slepende conflict over het structhuuronderzoek in de bouwnijverheid heeft zich nu ook de we tenschappelijke wereld gemengd. Acht instuten van universiteiten, die al jaren samenwerken met het economisch instituut bouwnijver heid (EIB) en die zich in de rel tot nu toe stil hebben gehouden, heb ben ernstige kritiek geuit op de vorige week door het EIB gemaakte opzet voor het onderzoek. De voortzetting van de samenwerking staat hierbij in het geding. Aanvankelijk leek na het ontslag van EIB-directeur prof. Hendriks (Voor stander van een onafhankelijk, breed onderzoek waarin ook aandacht voor de consuemnt) het EIB enigszins bui ten spel te zijn gezet, doordat minis ter GKRUIJTERS (volkshuisvesting) liet weten bij het geven van een opdracht aan andere instituten te den ken. Die situatie veranderde vorige week, toen het EIB-zonder-Hendriks met een aanzet tot een programma kwam. Het EIB heeft hierin de acht instituten niet gekend, en bovendien, menen de instituten, de wetenschap pelijke inbreng een ondergeschikte rol toebedacht. Daarnaast vinden de instituten dat de uitgangspunten die het EIB in de nota aanhoudt, te veel in een bedrijfs- van pagina in tegenstelling tot eerdere toe- %gen niet in april maar waar lijk pas in juni verwacht kan 'I ;n, nog net voordat de Kamer op reces gaat De lange voorberei- lijd hangt mede samen met het eg dat eerst nog in het kabinet et de nuvo in Brussel gevoerd worden. In afwachting van deze weigerde staatssecretaris Sterner- nog verdere' mededelingen over efenbeleid van defensie te doen. fcHU en DS'70 spraken zich giste- ,Ien de Tweede Kamer uit tegen de ging van 81 miljoen die het kabi- )en Uyl kort na zijn optreden f den jaar op de defensiebegroting 1973 heeft toegepast ten gunste Tonder meer CRM EN ONTWIK- tXGSHULP. Deze fracties vonden et oorspronkelijke door het kabi- .j iesheuvel uitgetrokken defensie- mf1 voor 1973 al minimaal was- ter Vredeling betoogde dat deze z. liljoen niet ten koste van aan- ir: van groot materieel zijn gegaan. geld was over doordat bepaalde Hingen pas later dan gepland TJen worden gedaan. De tegenstan- V'; ------- t( egroting voor 1974 had moeten 5 iren om de inflatie op te vangen, ffredeling zegde de Kamer toe dit 10 miljoen gulden extra uit te 'Jen voor materiële onderhoud- en inging. De meerderheid van de er ging wel akkoord met de toe- •te verlaging. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De Tweede Kamer is gisteren akkoord gegaan met het regeringsvoorstel het straf rechtelijk stakingsverbod voor ambtenaren af te schaffen. Deze afschaffing geldt niet voor militaire ambtenaren. De Kamermeerderheid vond dat ambtenaren dezelfde rechten moeten hebben als an dere burgers. ADVERTENTIE Uw fiskale atmosfeer küii minder 4 drukkend worden. Dankzij de levensverze- keringprojekten van E&L. Raadpleeg uw verzekering adviseur. Hij kent E&L. Als de beste. Equity Law Levensverzekeringen helder als glas Korte Voorhout 20 Den Haag Tel. 070-469262* AR, CHU, DS'70, SGP. GPV en enkeje WD-Kamerleden stemden tegen de afschaffing, mede op grond van het feit dat er geen uitjebreide principië le discussie over dit probleem in de Kamer heeft plaatsgevonden. Ook de vrijheid van meningsuiting van ambtenaren was gisteren in de Tweede Kamer aan de orde. Het vori ge kabinet heeft hierover een 'aanwij zing* geschreven ter vervanging van de uiteenlopende regelingen die op de verschillende departementen golden. De aanwijzing gaat ervan uit dat de ambtenaar net als iedere burger volle dige vrijheid van meningsuiting heeft, maar dat hieraan voor ambtenaren wel bepaalde beperkingen gesteld zijn. Zo, mogen hoge ambtenaren in het openbaar hun zakelijke meningsver schillen met de minister niet bespre ken en moet een ambtenaar die twij felt of hij iets naar buiten mag bren gen of aan een actie mag deelnemen, overleg plegen met zijn chef. Deze aanwijzing stuitte op grondige kritiek bij de fracties van PvdA, D'66 en VVD. In tegenstelling tot KVP, ARP en CHU, die zich met het stuk akkoord verklaarden, noemden PvdA, D'66 en VVD de aanwijzing een vol strekt vaag en onduidelijk stuk. Me vrouw Goudsmit (D'66) vond de aan wijzing geheel overbodig. De woord voerders van deze fracties stelden dèt de positie van de ambtenaar volstrekt onduidelijk is wanneer een chef niet akkoord gaat met een bepaalde uitla ting of actie. Dr. Roethof (PvdA) bepleitte dat in dit geval de afwijzing, in hoogste instantie door de minister schriftelijk uiteen wordt gezet zodat de ambtenaar eventueel zijn zaak voor de ambtenarenrechter kan brengen. Hij dreigde met. een motie in deze zin als minister De Gaay Fortman (bin nenlandse zaken) zijn suggestie niet zou volgen. Het VVD-Kamerlid mevrouw Cappeij- ne van de Copello zei desgevraagd positief te staan tegenover een derge lijke PvdA-motie. Haar grote bezwaar l den. De behandeling van de aanwij zing wordt volgende week in de Ka mer voortgezét met het antwoord van minister De Gaay Fortman. Van een verslaggever ROTTERDAM Het al dan niet stopzetten van de fluoridering van het Rotterdamse drinkwater is geen zaak voor een rechter in kort geding. Met dit argument heeft mr. J. G. L. Reuder, president van de rechtbank in Rotterdam, woensdag de vijf men sen, die eisen dat Rotterdam moet ophouden met fluorideren, verwezen naar een gewone rechtbank. 'Het is voor de eerste keer in mijn leven, dat ik een dergelijke uitspraak doe', aldus mr. Reuter. 'Maar ik ben slechts een eerste hulp bij ongelukken, die op treedt als grote haast geboden is. In dit geval acht ik snelheid van hande- tegen de aanijzing was, dat daarin ..ling niet van groot belang, zodat veel geen enkel onderscheid wordt ge- beter een meervoudige kamer zich maakt tussen ambtenaren die in func- over dé fluorideringsproblematiek kan tie dan wel als privé-persoon ontre- wagen'. economische optiek staan en dat de wetenschappelijke onafhankelijkheid niet voldoende naar voren komt. Door deze gang van zaken is het vertrouwen tussen de wetenschappelij ke wereld en het EIB (die samen de 'gestructueerde samenwerking inter disciplinair onderzoek gebouwde om geving' vormen) ernstig aangetast. In een brief van de Tilburgse hoggleraar Grunfeld en drs Deben van het socio logisch instituut van de Amsterdamse universiteit, die deze week aan het EIB is geschreven, staat dat de insti tuten zich nader moeten beraden over de vraag of er neg aanleiding is dat het EIB deelneemt in die gestructu reerde samenwerking. Zodoende kan, gezien ook de eerdere brieven van de colleges van bestuur van een aantal universiteiten aan het EIB over het volgens hem onterechte ontslag van Henriks, gesproken worden van een vertrouwenscrisis met de wetenschap pelijke wereld. Hierbij komt dat de afgelopen week verontrustende cijfers bekend zijn ge maakt over de dreigende werkloosheid in de woningbouw. De economisch adviseur van de bouwbond NW, Adri Buur, sprak van het wegvallen van 40.000 arbeidsplaatsen. Drs. Deben vreest dat deze cijfers, die overigens niet nieuw zijn (prof. Hendriks voor spelde dit reeds in een nota uit 1972) druk zullen uitoefenen. Het nemen van een geforceerde beslissing komt in de huidige situatie, met de nota van het EIB op tafel, het onderzoek zeker niet ten goede. Mevrouw Goudsmit RITA n tS Gk 'Voordat ik vertel, wat er ge beurd is, moet u wel bedenken, dat ik nog maar een klein meisje ben.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5