EUWARDER choonmaak- n Modern apijtreinigingsbedrijf et de modernste achines algemeen schoonmaakbedrijf H. SPRENKELS Den Haag 10% KORTING Vuile handen taboe in het schoonmaakbedrijf hago b.v. BROUWERS schoonmaakbedrijf specialist in bedrijfshygiëne Schoonmaak en onderhoud \EZE MAAND ELEFOON 070-46.22.67 Schoonmaakbedrijf PALLADOX® N.V. Chemische Fabriek 'SERVO' f geef uw huis een waardevol aanzien met muurcoating Kantoor: Westerplantage 18 Telefoon: 05100-20806 ook voor woonkamers) KANTOOR: ILICHERSTRAAT 12-12a Wij hebben nog kapaciteit vrij voor het schoonhouden van kantoren, gebouwen, scholfen, kerken en theaters. Laat nu tevens uw zonwering door ons vernieuwen tegen scherp concurrerende tarieven. *Voor het dagelijks onderhoud van kantoren en gebouwen Glazen wassen TIENWONINGENWEG 8 (bij Asselsestraat) Telefoon 05760-53334 APELDOORN FA. ZIEREN B.V. Schoonmaakbedrijf Grob B.V. POSTBUS 1-DELDEN TELEFOON 05407-1241 was- en reinigingsmiddelen produkten voor de aardolie-in dustrie textiel- en lederhulp middelen emulgatoren voor diverse toe passingen 12 heldere fris-blijvende kleuren, waaronder spierwit# vuilafstotend en kleurecht#verfraalten beschermt#geen onderhoud# voor elk bouw werk op elke ondergrond 10 jaar garantie DOCUMENTATIE: zond eon Itja onffrtnkurdê artroloppo, voorzien van uw naam an adraa aan: Bouw-Chamla ZJjtatra B.V, \Michtlgtng M. Doom. TM. 03*30 - 2»M. y I De 'alles-in-één'-machine, die tegelijk schrobt, boent en zuigt, in actie in de operatiezaal Nederlandse bedrijven, zieken huizen, inrichtingen en over heidskantoren geven per jaar 2,5 miljard gulden uit voor de schoonmaak en 1,5 miljard daar van komt in de kas van de schoorimaakbedrijven.\ Dat betekent: één procent van het nationale inkomen, een aandeel, dat het belang van de branche duidelij ker illustreert dan het .imago ooit heeft doen vermoeden. Het schoon maakbedrijf pleegt nu eenmaal in het duister te opereren, in de vroe ge ochtenduren en 's avonds na kan toortijd. Het timmert niet aan de weg. Het beeld, dat de buitenwereld ervan heeft, wordt nog steeds be paald door het oude vrouwtje met de sjaal om het vermoeide hoofd, dat op de knieën de stoffer han teert. De werkelijkheid is anders. De be- drijfsschoonmaak is een branche, die qua organisatie en management even strak wordt gerund als andere eigentijdse bedrijven. Even efficiënt ook: wat door machi nes kan worden gedaan, wordt de mens uit handen genomen. Dat oude vrouwtje met de stoffer kent men in het moderne schoonmaakbedrijf niet meer. Vuile en natte handen komen niet meer voor. De schoonmaker van vandaag bedient apparatuur, de dweil wordt niet meer uitge wrongen, daarvoor zorgt een pers. Voor het schrob-, boen- en zuigwerk bestaan zelfs alles-in-één-machines, die met één druk op de knop in 'n minimum aan tijd tientallen meters vloer smetvrij maken. 3500 BEDRIJVEN Dat de schoonmaakbedrijven de laat ste jaren sterk in opmars zijn, tonen cijfers aan. Er zijn er op het ogen blik in Nederland zo'n 3500, In grootte variërend van één tot 10.000 werknemers. Het grootste deel daarvan wordt ge vormd door kleinere ondernemingen: er zijn er maar tien met meer dan 1500 werknemers. Maar het totale personeelsbestand beloopt toch al gauw ruim 50.000, voor het meren deel mensen, die het als een bij baantje beschouwen. En dat aantal groeit nog elk jaar omdat ook het aantal bedrijven, dat hun schoon maak aan derden wil uitbesteden, groeit. Niet omdat dit voordeliger zou zijn, maar, gewoon, omdat men van de zorgen af wil. Deze ontwikkeling heeft er toe ge leid, dat vooral de laatste jaren zich steeds meer kleine bedrijfjes op de ze markt zijn gaan bewegen in de verwachting' goud te kunnen verdie nen. In veel gevallen zijn die pogin gen echter op een mislukking uitge lopen. Wie een schoonmaakbedrijf wil be ginnen, kan dat in deze tijd niet meer zonder een degelijke kennis van bedrijfsmanagement doen. De praktijk heeft geleerd, dat veel be ginners het werk onderschatten, voordelige offertes maken en pas later tot de ontdekking komen, dat ze het aangenomen karwei onzake lijk 'In tijdseenheden hebben ver taald. Gevolg is veelal, dat ze even snel verdwijnen als ze begonnen. PRODUKTIVITEIT Ook voor het schoonmaakbedrijf gel den harde economische wetten. Dat betekent, dat ondanks het perspec tief van een nog grote braakliggende markt de snel omhoogschletende loon- en prijsspiraal ook in deze branche zorgen brengt. Zeker nu de regering heeft bepaald, dat in de dienstensector maar een kwart van de loonkostenstijging in de prijzen mag worden doorberekend. En waar in deze branche zo'n 90 procent van de omzet wordt uitgegeven aan loon kosten (maar een kleine vijf procent zit in het materieel), is duidelijk; dat dit de bedrijven dwingt tot ver snelde produktiviteitsverhoging (dit jaar met 8 procent). Bij de Algemene Werkgeversorgani satie van het Schoonmaakbedrijf (AWS) noemt men dit een onrede-'' lijke eis. Men wijst er bovendien op, dat het gevolg hiervan waarschijn lijk zal zijn, dat het natuurlijke verloop straks niet meer kan wor den opgevangen. Overigens blijkt dat verloop op dit ogenblik nogal mee te vallen. In de eerste maanden van het werkver band is het vrij groot, maar de ervaring van de meeste bedrijven leert, dat de werknemer, die een maal door die tijd heen is,! veelal lange tijd trouw aan zijn bedrijf blijft. Wat hem daartoe beweegt? In verre weg de meeste gevallen het financië- le extraatje. Al ligt het loon dan maar op het wettelijk vastgestelde minimum, voor velen een vooral voor de parttimers blijkt het toch wel een zo welkome aanvulling van het met hun eigenlijke dagtaak verdiende loon, dat zij er soms ja ren vroeg opstaan voor over hebben. Zeker nu ook deze branche meer en meer wordt gemechaniseerd en nie- mand meer vuile handen hoeft op te lopen. heerlen 045-719797/amsterdam 020-732309/apeldoom 05760-51777/etndhoven 040-111750 P/KTVPAWTET' Voor alle schoonmaakwerk- zaamheden Lid V.S.0. Hardesteinstraat 25 ZWOLLE Telefoon 05200-16469 Direkteur: K. Drost AMBACHT Schoonmaakbedrijf-Glazenwasserij Warmoezlershof 44 oirektie: j. Luchi«s Hendrik Ido Ambacht S:™h'w.„ Telefoon 01858-4703 Hilversum Totale schoonmaak en Voor -on3 geen pro- onderhoud binnen en bleemwij werken met het bulten van grote allernieuwste materiaal Instellingen Vrijblijvend offerte van Brakellaan 18 Jagermeester 30 Tel. 02150-44041tel. 08380-10309. Hilversum Ede.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 37