Zuidafrikaanse professor vindt dat wij te weinig luisteren Amerikaanse katholieken vragen om hulp voor Vietnamese gevangenen Vandaag Bsroepingsweri Conferenties* Trouw Kwartet Oliemaatschappij breekt akkoord met kerk in VS Bedrijven leggen boeken open voor de kerk TROUW /KWARTET VRIJDAG 22 MAART 1974 KERK/BINNRNIAND T2/K2 DOOR ALDERT SCHIPPER WILNIS Doorgaans komt Zuid-Afrika in de krant als er weer eens iets niet in de haak is, en dat gebeurt nogal eens. De Zuid afrikaanse prof .dr. Tjaart van der Wait, in ons land voor contact met de Nederlandse kerken, vindt dat jammer. 'Als er iets misgaat is het nieuws en als er niet iets misgaat is het geen nieuws', ver wijt hij. 'Er ontstaat daardoor een vertekend beeld van Zuid- Afrika'. Dit vertekende beeld meent hij terug te vinden in het gereformeerde deputatenrapport cjat volgende week woensdag in de synode aan de orde komt. Prof. Van der Walt (40) is hoogle raar nieuw testament aan de calvi nistische universiteit van Potchef- stroom in Transvaal. Hij is lid van de gereformeerde kerk (dopperkerk) en van de Nederlands-Zuidafrikaanse werkgemeenschap. Behalve het con tact met Nederlandse zusterkerken behartigt hij wat hij zelf noemt de 'geestelijke begeleiding van emigran ten'. Tijdens zijn bezoek aan ons land, dat volgende maand eindigt, heeft hij zich een vurig pleitbezorger be toond voor het contact tussen zijn universiteit en de Vrije Universiteit in Amsterdam en in het algemeen voor de Nederlands-Zuidafrikaanse dialoog. Hij wil daar de zwarte Zuidafrikanen niet van uitsluiten. Nog niet op gang Hij vindt dat (jen echte dialoog tussen' beide landen nog niet op gang gekomen is. De dialoog heeft nog lang niet een punt bereikt waarop je van het gesprek zegt: van mij hoeft het niet meer. Wat ver wacht hij dan van' dit soort contac ten? 'De Nederlanderstèat op zijn spreekrecht, maar hij neemt het te lichtvaardig met zijn luisterplicht', zegt de Zuidafrikaanse hoogleraar. 'Als er meer naar ons geluisterd wordt, kan veel onbegrip en onkun de over Zuid-Afrika worden "opge ruimd.' Dat er door een dialoog een einde kan komen aan de politiek van apartheid (eigensoortige ontwik keling) is ook volgens prof. Van der JValt echter niet te verwachten. Hij vindt dat ook niet wenselijk. Geen ronselaar Prof. Van der Walt woont tijdelijk in Wilnis, een rustig lintdorp 'in het Utrechtse polderland, in een huis dat permanent ter beschikking staat van diegene, die vanuit de Zuid afrikaanse kerken de zorg heeft voor emigranten, uit Nederland. De ver wijten van enkelen, die hem een ronselaar van emigranten hebben genoemd, wijst hij verontwaardigd af. 'Je krijgt soms zogenaamde eco nomische avonturiers, die naar Zuid- Afrika willen. Die hebben we niet nodig. Wij willen roepingsbewuste mensen. 'Honderdmaal liever ie- - mand van calvinistische overtuiging, dan een uit Italië of Griekenland. Het gaat in je -leven niet om wat je kunt krijgen, maar om wat je kunt geven', zegt de hoogleraar. 'Als je naa* ons land wil, dan moet dan geen vlucht zijn. Wij hebben een land met ernstige probleipen. Een immigrant moet door zijn instelling die problemen niet nog groter ma ken', aldus prof. Van der Walt. De Dopperkerk, waartoe prof. Van der Walt be hoort, kent ge scheiden zwarte en blanké provin ciale synodes, maar heeft een geïntegreerde generale synode. Deze getekende zwart/blanke kerk komt uit het blad Pro Veritate van het Christe lijk Instituut. in verscheidenheid en verscheiden heid in de eenheid. Deze bijbelse gedachten leiden naar apartheid als samenlevingsvorm, vindt prof. Van der Walt. 'Hij ziet apartheid niet als een vorm' van racisme, hoewel onder de dekmantel van apartheid wel soms racisme wordt bedreven. Veel hoop Inpassen Dat een immigrant zich moet inpas sen in een apartheidsbestel vindt hij geen bezwaar. 'Noch van rassen scheiding, noch van rassengelijkheid mag een ideologie gemaakt worden', zegt hij. Als voorbeeld van een man die van rassenintegratie een ideolo gie maakt, noemt hij de directeur van het christelijk instituut in Braamfontein, dr. Beyers Naudé. Hij citeert 1 Corinthe 12, waarin de apostel Paulus schrijft over het ene lichaam van Christus met de ver schillende lichaamsdelen. Eenheid Hij heeft veel hoop op de ontwikke ling van de thuislanden. Ook al heeft hij, net als veel zwarte leiders, kritiek op de omvang en de kwali teit van de bodem in de thuislan den, ook deze leiders vechten het systeem niet in principe aan. Prof. Van der Walt hoopt in de gereformeerde synode de gelegen heid te krijgen kritiek te oefenen op het deputatenrapport over het ras senvraagstuk. Hij vindt het jammer dat de deputaten hem bij het opstel len van het rapport niet hebben geraadpleegd. 'Nu bevat het rapport een aantal verouderde grafieken, on juistheden en heeft het een eenzijdi ge benadering.' Hij werkt aan een weerlegging van het rapport. De cpnclusies van het rapport zijn prof. Van der Walt eèhter weer meegevallen. Vooral de afwijzing door de deputaten van de oproep de beleggingen in Zuid-Afrika terug te trekken, acht hij bevredigend. Ook de voorgestelde voorlichting aan emigranten naar Zuid-Afrika juicht hij toe, maar 'dan moet dat niet gebeuren op basis van de tpkst van het rapport' De conclusies van het rapport zijn prof. Van der Walt echter weer meegevallen. Vooral de afwijzing door de deputaten van de oproep d? beleggingen in Zuid-Afrika terug te trekken, acht hij bevredigend. Ook de voorgestelde voorlichting aan emigranten naar Zuid-Afrika juicht hij toe, maar 'dan moet dat niet gebeuren op basis var de tekst van het rapport'. In dit rapport staat v onder meer dat de zwarte Zuidafri kanen de blanke immigranten met tegenzin zien arriveren. De redactie behoudt zich het recht voor haar ter opname in deze rubriek toegezonden meningsuitingen verkort weer te geven. Bij publikatie wordt met de naam van de inzender onder tekend. Brieven kunnen worden ge stuurd aan het secretariaat hoofdre dactie Trouw/Kwartet, postbus 859. Amsterdam. Nationaal fonds Onder verwijzing naar de ingezonden brief van het Joods Nationaal Fonds op 18 maart wil ik het volgende opmerken: 1. Het JNF is opgericht met het doel grond aan te kopen in Palestina, om dat tot 'onvervreemdbaar bezit van het joodse volk' te maken. De Pale- stijnen moesten dat land verlaten, om dat de grond bewerkt moest worden door joodse arbeiders. 2. Volgens de 'wet op de terugkeer' mogen joden uit de hele wereld zich in Israël vestigen en worden daar zelfs toe aangespoord. Ze kunnen het Israëlische staatsburgerschap al krij gen als ze nog nooit een stap in Israël hebben gezet, en nog in de Sow jet- Unie, Zuid-Afrika of de Verenigde Staten wonen. Maar Arabieren die eeuwenlang in Palestina hebben ge woond mogen niet naar hun land terugkeren. 3. Dat er vier Arabieren in de Knes set zitteri zegt op zichzelf niet zoveel; in Rhodesië zijn er ook negers die zitting hebben in de volksvertegen woordiging. 4. In Israël is het verboden voor De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van B.V. De Christelijke Pers Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer. Hoofdredactie: J. Tammlnga. Hoofdkantoor B.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276 - 280, Adam. Postbus 859. Telefoon 020-22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69 73 60768). Gem.glro X 500. joden om met niet-joden te trouwen. 5. De wet op de noodtoestand, die nog uit de tijd van het Brits mandaat dateert, geldt alleen voor de Arabi sche bevolking, waardoor het hen soms onmogelijk wordt gemaakt ziel} te verplaatsen in hun eigen land. Op grond hiervan moet ik concludé ren dat Israël een politiek voert ten opzichte van de Arabische bevolking die als een apartheids-politiek geka- raktet%eerd kan worden. Diemt& T. H. de Jong (Discussie gesloten - red.) Werelddiakonaat Bij een bericht in Tr/Kw van 5 maart 1974 waarin o.m. stond, dat het geref. werelddiakonaat zo'n 8 9 miljoen kan verwachten, wil de werkgroep enige kanttekeningen plaatsen: De geref. synodes van Sneek en Dordrecht besloten de kerken op te roepen de inkomsten van het geref. werelddiakonaat te verdubbelen. Hier mee zouden zowel speciale ontwikke lingsprojecten, gericht op struktuur- veranderingen in de arme landen, als voorlichting in de rijke landen gefi nancierd dienen te worden. Dit be sluit was volgens ons de belangrijkste oorzaak voor de stijging van de in komsten van het werelddiakonaat. Vraag: Er was wel sprake over projec ten in arme landen, en niet over de besteding voor voorlichtingsaktivitei- ten. Waarom niet? Waarom wordt in dit soort berich ten de ontwikkelingssamenwerking vergeten. Omdat er slechts een 'Ad viescommissie' voor is? Merkwaardig feit: De geref. kerken doen niet mee aan de '2 pet aanbeve ling'. Dat betekent: In 1971 besteed aan voorlichting: plm. ƒ85.000,-. Was dat een vierde van die 2 pet geweest: 525.000.-. Er komt per dag tussen 60 én 100.000 gulden binnen. Dan is er toch \;eel ruimte voor regionale oecumeni sche of interkerkelijke voorlichtings- cn werkcentra voor vrede en ontwik keling? Hiervoor pleiten reeds ver scheidene jaren een groot aantal plaatselijke, kerkelijke (jongeren) or ganisaties zonder resultaat als gevolg van gebrek aan financiën. Voor een centrum (full-time bemand) in Rot terdam is per jaar ƒ80.000,- nodig. Rotterdam werkgroep Denken en Doen A. J. Stolp (Infaktos) Nixon Nixon gebruikt krasse taal to.v. Euro pa, dat hem economisch en politiek in de steek zou laten. Ja. het lijkt erop dat een kat in het nauw rare spron gen gaat maken. Voor de moderne Herodes kan een noodsprong dienst baar zijn de wakkergeschudde wereld opinie op een zijspoor te brengen. Het begint langzamerhand door te dringen dat Nixon geen Roosevelt is. Zijn verloren Vietnamese oorlog en het Watergate-schandaal maken hem nu niet bepaald tot een sympathieke figuur. Hopelijk weet Europa een krachtig antwoord te formuleren. Harderwijk C. II. Koppies Overplaatsing (7) Jammer, dat de heer Bosma uit Win- sum helemaal niet begrijpt waarom de PTT-ers die overgeplaatst worden gegriefd zijn. Ben zelf PTT-er. werk zaam op een postkantoor en daardoor niet betrokken bij het overplaatsings proces, maar begrijp best dat mijn collega's, die er wel bij betrokken zijn, gegriefd zijn dat ze dit zo plotse ling moeten vernemen, zonder in spraak of overleg vooraf. Zelfs niet met de bonden. Het zal je gebeuren, als je een gezin hebt met kinderen die op middelbare scholen studeren of kinderen die hier al een aardige baan hebben, of dat men zelf al een eigen huis heeft waar je zo naar je zin woont, over enige tijd te moeten verkassen. Hoe zou de heer Bosma het .vinden, waanneer hij van zijn werkgever te horen krijgt dat hij naar het westen overgeplaatst zal worden en binnen afzienbare tijd er zal moeten gaan wonen? In de demonstratie is niet tot uitdrukking gekomen dat men iets tegen het Noorden heeft. Dat is hele maal het punt niet. Den Haag mw. J. II. Alewijnse Overplaatsing (8) Belachelijk dat die Haagse ambtena ren niet overgeplaatst willen worden naar het Noorden. Ze blijven in eigen land, krijgen een woning en vergoe ding. In Indië ging het vroeger zo: Als bestuursambtenaar, militair etc. kreeg je een telegram waarin stond dat je overgeplaatst werd naar bv. Nw Guinea en dat de boot een week later arriveerde' om je op de plaats van bestemming te brengen. Af! Je moest gaan. En dan kon het ook gebeuren dat je een standplaats kreeg waar in de verre, verre, verte geen arts te krijgen was. Niets lduk, maar er hielp geen lieve moederen aan. Wij gingen; Groningen mw Van Wieren Overplaatsing (9) Ergens is het toch wel te begrijpen, dat er geprotesteerd wordt tegen over plaatsing van de PTT-personeelsleden, want niet alleen speelt hierbij het privesfeerverband een rol zoals, be kenden, vrienden, school, maar de accommodatie in de omgeving zelf ook. In Overijssel of Groningen zijn geen stranden met zo'n accommodatie die we hier hebben, ooi geen biosco pen of andere publieke aangelegenhe den, die in de culturele- of verstrooi ende behoefte van deze mensen ver der verwijderd van Schiphol, Zestien hoven en de havenplaats Rotterdam, zodat ze als ze met vakantie willen naar het buitenland, extra reiskosten in het binnenland moeten maken. Tenslotte het ministerie van financiën bouwt aan een flatkantoorcomplex bij Malieveld in Den ,Haag waar alle diensten van de financiële afdeling van de staat onder één dak komen, maar een eindje verderop moet een groot gebouw van de PTT in de Jan Hendrikxstraat ontruimd worden. Hoe is dit mogelijk? Baarn Maximum snelheid (5) In verband met de verkeersveiligheid heeft minister Westerterp van verkeer en waterstaat een snelheidsgrens inge voerd. Zo te zien een lofwaardig initi atief. Maar nu even de praktijk: Ne derland wordt weer overspoeld door rally's en oriënteringsritten. De eerste ontheffingen van art. 24 van de We genverkeerswet zijn rdeds door diver se overheidsinstellingen verstrekt. Ontheffingen n.b. voor evenementen die levensgevaarlijk zijn voor twee wielige motorvoertuigen. Hoe het één (verkeersveiligheid) met het ander (wedstrijdsport op de openbare weg) valt te rijmen, is mij niet geheel duidelijk. Begrijp me niet verkeerd, ik heb tegen het beoefenen van mo tor- en/of autosport zelf niets. Maar sportbeoefening op de openbare wég waar zelfs de kleinste onoplettend heid dodelijke gevolgerl kan hebben is niet verantwoord. Groningen H. Busschcr Bewijs In zijn beschouwing over deel I van het nieuwe standaardwerk 'Compendia Rerum Judaicarum ad Novum Testa- mentum' wijst prof. dr. II. Mulder er terecht op, dat dit deel slechts één korte bijdrage van een christelijk au teur bevat, terwijl alle andere bijdra gen van joodse auteurs zijn. Maar gegeven dat hun bijdragen, zoals prof. Muidei; erkent, uitstekend zijn, en dat het hier om wetenschappelijke en niet om theologische bijdragen gaat ovér onderwerpen, waarin weinigen zo bij uitstek thuis zullen zijn als de ge noemde schrijvers, waarom zou dan toch volgens prof. Mulder een meer evenredige vertegenwoordiging tussen joden en christenen noodzake lijk zijn? Overigens verwacht ook ik, zij het waarschijnlijk om andere rede nen dan prof. Mulder, niet dat dit werk, zoals de opzet is. 'een radicale omkeer in de verhouding tussen jo den en christenen zal teweeg bren gen'. De beschouwing van prof. Mul der is daarvoor o.a. een bewijs. Amsterdam Dr. Henrlette Boas NEW YORK De onderhandelingen tussen de amerikaanse Continental Oil Company en de Verenigde Kerk van Christus over de investeringen van de maatschappij in Namibië (Zuid west-Af rika) zijn vastgelopen. Deze grote Amerikaanse kerk had de oliemaatschappij gevraagd geen inves teringen in Namibië te doen voordat het gebied een regering zou hebben, die door de Verenigde Naties zou zijn erkend. Aanvankelijk hadden de kerk en de oliemaatschappij over deze eis over eenstemming bereikt, maar de olie maatschappij kwam later weer hjerop terug.l In dit akkoord stond dat Conti nental niet zou overgaan tot investe ringen alleen op grond van voordelige geologische en technische omstandig heden. Het akkoord luidde verder: 'De maatschappij meent dat een zodanige politieke en sociale situatie belangrijk is, waarbij de bevolking kan profite ren van de ontwikkeling van haar eigen natuurlijke hulpbronnen. De maatschappij staat achter een akkoord dat daartoe leidt en dat tot stand kan komen door onderhandelingen tussen de republiek Zuid-Afrika en de Vere nigde Naties'. Hongaren tegen ontslag Mindszenty MÜNCHEN Het Europese congres van vrije Hongaren, een organisatie van -gevluchte en geëmigreerde Hon- geheel niet eens met het pauselijk^ beslissing, kardinaal Mindszenty uit tergom en primaat van Hongarije te zijn ambt van aartsbisschop van Esz- tslag in strijd is met de beloften, die de kardlnfial zijn gedaan voor zijn vertrek uit Boedapest. Het congres zegt voorts dat tegenover het laten vallen van Mindszenty geen noemenswaardige concessie staan van de Hongaarse regering. Integendeel: deze verscherpt haar controle op de kerkelijke leiding en de geestelijk heid, monopoliseert de opvoeding van de jeugd en laat het facultatieve gods dienstonderwijs alleen nog maar in 6cholén van kleinere gemeenten toe. NEW YORK Zeven Amerikaanse maatschappijen hebben toegegeven aan kerkelijke eisen opening van za ken te geven over hun activiteiten in Zuidelijk Afrika. Het zijn Palmolive, Chrysler, Gilètte, International Har vester, Deare, Pfizer en Weyerhauser. Twee andere maatschappijen, Union Carbide en Engelhard Minerals, wei geren hun boeken voor het kerkelijk comité inzake investeringen te ope nen. Het comité tracht gegevens machtigen, over het gedrag vp dntp rikaanse bedrijven in Zuidelijk M/ri- ka. Van een onzer redacteuren SAIGON/WASHINGTON In een brief aan de Amerikaanse regering vraagt liet comité voor sociale ontwikkeling en wereld vrede van de Amerikaanse ka tholieke conferentie aandacht voor het lot van de vele politieke gevangenen, die nog worden vastgehouden in Vietnam. De commissie staat in verband met de .Amerikaanse bisschoppencon ferentie en elf Amerikaanse bis schoppen zijn er lid van. De cömmissie stelt vast dat Amerika medeverantwoordelijkheid draagt voor de toestand in Vietnam, waar nog steeds politieke gevangenen vastge houden, gemarteld en mishandeld wor den. Deze feiten worden bevestigd door een Amerikaanse senaatscommis sie. Rode Kruis De regering van Zuid-Vietnam hin dert de activiteiten van het internati onale rode Kruis, dat de gevangenen wil bezoeken. 'Omdat de Verenigde Staten nauw betrokken zijn bij de regering van Zuid-Vietnam. vragen wij in het bijzonder aandacht voor de situatie in dat land. De VS hebben geld verstrekt voor het politie- en gevangenissysteem van Zuid-Vietnam', zegt de commissie. Zij vraagt de rege ring toe te geven aan de wens van het Congres met deze financiële hulp te stoppen. Monniken In Vietnam zelf zijn driehonderd boeddhistische monniken, die gevan gen zitten in de centrale gevangenis van Saigon, uit protest tegen hun detentie in hongerstaking gegaan. In een brief aan Thich Phap Lari, voorzitter van het boeddhisties comi- tee voor de vrijlating van politieke gevangenen, geschreven op 5 maart 1974 zegt één van deze driehonderd monniken Thich Minh Hoang, dat twintig van hen het bewustzijn verlo ren hebben die dag en dat vijf van hen zijn weggevoerd naar het medisch centrum van de gevangenis. Hij schrijft dat de moniiken slechts leven van water en gebed, en dat de monni ken hebben besloten onafgebroken door te gaan met hun vasten en te volharden in hun gebed totdat hun verzoek zal zijn ingewilligd. Verder deelt hij mee dat op diezelfde vijfde VERANTWOORDELIJKHEID De laatste tijd is n.qg al eens het geding dc kwestie van de veran woordelijkheid van de volkeren voo elkaar. Wij hebben de oliecrisis gi had, die, zo men zei, voort' kwam ul onze verkeerde bemoeizucht met ai dermans zaken, welke gedachte intu sen onhoudbaar bleek. Nu pas hebbe wij de Perzische kwestie beleefd. H< is duidelijk, dat volkeren voor elké: verantwoordelijk zijn. Op welke wij? die verantwoordelijkheid gestalte vi den moet, is ,een ingewikkelde zaal Men kan in eerste instantie denke aan de Verenigde Naties. Daar hore klachten ten aanzien van eikaars g drag thuis. Daarnaast is er het rech streeks kontakl op niveau van twe regeringen. Dat gaat er zelfs aan vooi af. Maar het is natuurlijk niet I loochenen, dat er ook zoiets ais e< opinie van het volk, van de de volta ren. Die opinie vormen zij op gron van de hen verstrekte informati Naarmate een land groter vrijhe van pers kent, zal die informat genuanceerder kunnen zijn en hi volk beter op de hoogte,. Ten aanzie van deze zaken behoeven we ons gee illusies te maken in landen waar d pers gebreideld is. Goed, dat vol raakt dus op dè h'óó'gte van een e ander wat er bij de buurman verder weg gebeurt. Vaak verkeren ook staatsburgers va andere naties binnen onze grenze: Soms door ons hierheen gehaaj soms gevlucht en. soms uit eigen b weging. Het is een goede zaak, d deze mensen hun eigen land' ni vergeten. Demonstraties voor ambass de of legatie van eigen land jn gev van diepgaande^ verschillen ziih d; ook geen vreemde Tiaken. Dat moi kunnen, wanneer er. geen geweld b gepleegd wordt. Geweld lost, zeki hier, niets. op. Maar het zou ee vereniging van onze vrijheden betek nen wanneer men het demonstrere als zodanig in die gevallen ging ve bieden. Dan komt er over ons ie van een neutraliteit, die wij in h verleden niet unaniem konden toeju chen. Op verschillende niveau's zij wij voor elkaar verantwoordelij Daaraan uiting geven behoeft alle minst een teken van bemoeizucht t zijn. NED. HERVORMDE KERK Beroepen te St. Augustinusga: J. Hc st'ra, tand. aldaar, die dit. bero< heeft aangenomen; te Reeuwijk: i Trouwborst, kand. te Waarder; te I Noordoostpolder (wijkgem. Bant-Ru ten): J. Kamerling te Ballum en Ho lum; te Gouda; J. C. Plaat te Zwoll te Streefkerk: kand. H. Talsma t Den Haag (verb. ber.). Aangenomen naar Hoek van Holland C. Wischmeyer te Breda. Afscheid op 24 maart van 's-Gravei zande (De Bruggemeente)B. Duiste: hof, ber. te Yerseke; van Arnbei (wijkgem. Presikhaaf); L. Schellevii ber. te Waalwijk; van Amsterdam (B< 4hel-kerkgem.): W. Bartlema, ber. t Zaandam tot pred. voor bijz. werl zaamh. t.b.v. de geest, verzorging v. Juliana- en Johanna-ziekenhuis Zaandam; van Woubrugge: F. A. Franken, wegens benoeming tot pret1 -Voor buitengewone werkzaamh. (do1 ven-pastor). Intrede te Baarn (buitengewone wijk' gem. t.b.v. Ae gered, modaliteit): Gi C. Post te Leiden; te Rinsumageest e i Sijbrandahuis: kand. H. C. v. -d. Mei len. GEREF. KERKEN Beroepen te Vollenhove-Kraggenbur; G. H. Renting, kand. te Amsterdan1 die dit beroep heeft aangenomen; t! Leeuwarden (voor dc geest, verzo ging v. h. bejaardentehuis 'Het Niëi we Hoek): mej. G. M. Slager, kand. t Huizum, die dit beroep heeft aangent men. Afscheid van Rottevalle: W. Wijbei ga, ber. te Idskenhuizen; van Baa land en 's-Gravenpolder: J. Wagenm kers, ber. te Oud-Beijerland; van Ni j kerkerveen (als pred. in tijdelijK dienst): M. Vreugdenhil. Intrede te Zoetermeer: kand. S. Lanit heer te 's-Gravenhage. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Veenendaal en te Goudi A. Hofman te Schcveningén;te An' sterdam-N.: M. J,. van Gelder te Enl huizen. Bedankt voor Zwolle: Ch. d. Poel te Yerseke. Afscheid op 28 maart van Zaandan j G. Bilkes ber. te Bennekom. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen tfe Rotterdam-W: A. Baar j kand. te Bennekqni. Afscheid van 's.-Gravenpolder: L. V< gelaar, ber. te Elspeet. DOOPSGEZINDE SOCIËTEIT Intrede te Wageningen: mej. J. V Zuidema te Joure. VRIJE EV. GEMEENTEN Intrede op 17 maart 'e 's-Gravenhagi" W. de Goede te Franeker. REMONSTRANTSE GEMEENTEN .Aangenomen: de benoeming tot w tensch. medewerker- aan de univers teit te Leiden: H J Adriaanse, prein in bijz. dienst te Amersfoort. Het boeddhistische verzet tegen de regering van president Thieu is niet van vandaag of gisteren. Een van de meest vooraanstaande boeddhistische leiders, Thich Tri Quang, hier op een archieffoto, hield in 1966 een hongerstaking, die meer dan negentig dagen duurde. maart een groepje senatoren naar de gevangenis kwam, maar dat aan de vastende monniken niet werd toege staan met hen te spreken. Op 12 maart begaven Thich Phap Lan, Thich Nhat Thuong en 20 ande re Boeddhistiese leiders zich naar de Chi Hoa gevangenis om de vastende monniken te bezoeken. Een aantal persmensen vergezelden hen. Zij kre gen echter geen toestemming de ge vangenis binnen te gaan. Films en geluidsbanden werden in beslag geno men. Toeh de boeddhistische delegatie vertrok werden 15 persmensen aange houden door de politie. De delegatie keerde later naar de gevangenis terug. Zij trachtte zich een weg te banen door de poort, maar zc werden door de politie teruggeslagen, die schoten loste in de lucht. Pogingen vande boeddhistische delegatie om suiker en citroenen aan de vastende gevangenen te laten brengen faalden eveneens. De bewakers van de gevangenis weiger den deze zaken aan te nemen. Diezelf de dag meldde persbureau Associated Press dat nog eens 142 monniken werden gearresteerd in Can Giuc, 18 km ten zuiden van Saigon. Verband van herv'o'riiid-gerefo meerde ambtsdragers en leden. Zate: dag 23 maart om half tweè in het Jaai beurscongrescentnjm naast het Cei traal Station tc Utrecht. Thema: 'Onz huidige crisis en de eindtijd'. Sprekei prof. dr. J. W. van Hulst en prof. dl C. Graafland: De Navigators. Zaterdag 23 maai van half drie tot half negen in de aul van de technische hogeschool in Delf Kennismakingsdag met het Navigato en Captain's Club-werk. Spreker Doornenbal.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 2