cheel hekelt VS negens onredelijke pressie op Europa )ajan niet naar Amerika (Is Syrië strijd voortzet iffijereUene" Witboek verspreid over Solzjenitsin Korporaal krijgt acht weken cel voor mishandeling 1 Regering: werkloosheid is onaanvaardbaar hoog Xixon zwakt dreigementen verder af evechten duren al negen dagen Olie toch wel makkelijker Stakingsgolf over Frankrijk Nederlandse inbreker in België veroordeeld Televisie-ontvangst in zuiden beter Werkgelegenheidsbeleid wordt doorgelicht KIEZEN EN DELEN TWEE WEGEN DE MIDDENWEG DE EIGEN WEG orwKwumrr donofjid \c n \twrt 1974 BINNENLAND/BUITENLAND K9 joNN, HOUSTON (AP, Reuter, UPI) De Westduitse minister van buiten- mdse zaken Walter Scheel heeft gisteren op rustige toon zware kritiek ge- Werd op president Nixons dreigement dat Amerikaanse troepen uit Europa jorden teruggetrokken tenzij de EEG de samenwerking met Amerika op onomisch en politiek gebied verbetert. ieel, die thans president is van de G-ministerraad, verklaarde: 'Men 1 geen militaire bescherming aan- den in ruil voor goed gedrag in de inomische of monetaire beslissin- Scheel zei dat hij de EEG- listerraad al Westduitse voorstel- heeft verschaft over de verbete- g van de Europees-Amerikaanse be kkingen. esident Nixon heeft inmiddels op persconferentie in Houston zijn ente kritiek op de negen EEG- den verder gematigd. Nixon beloof- dat hij geen Amerikaanse troepen Europa zal weghalen ondanks de inningen tussen de VS en hun 'steuropese NAVO-partners. lister Scheel zei gisteren in ant- ord op vragen van de Westduitse wsitie, dat de VS moeten begrijpen de EEG-landen de vrijheid moe hebben om onderling te overleg- voordat zij Washington over spe- eke vraagstukken raadplegen, leel doelde daarbij op de door shington gehekelde EEG-plannen 1 Europees-Arabische conferentie te ;aniseren. De VS waren gebelgd dat over deze plannen niet van tevo- 1 op de hoogte waren gebracht, dien wij deze interne overleg-proce- ■e niet handhaven en de Amerika- niet kunnen overtuigen dat zij op dit punt moeten helpen, dan er geen Europese politieke een- d zijn', aldus Scheel. Men zou de Amerikanen n iet kunnen rekken bij de eerste fasen' van de iluitvorming binnen de EEG over cifieke vraagstukken. Scheel wees p dat 'er ook geen Europeaan op Amerikaanse ministerie van bui- landse zaken zit'. Beide zijden, aldus Scheel, moeten beseffen dat een eensluidend Ameri kaans-Europees standpunt niet altijd mogelijk zal zijn. Het probleem is, aldus Scheel, dat Washington een rol wil spelen in de besluitvorming van de EEG en dat de Europeanen hun standpunten zelf eerst willen vaststel len en pas daarna de V.S. raadplegen. Scheel zei dat de Westduitse regering de Amerikaanse vastbeslotenheid ver welkomt om de NAVO te versterken. 'De Bondsregering zal alles doen wat in haar vermogen ligt om tot een versterking van het NAVO-bondge- nootschap bij te dragen'. De Westduit se minister reageerde daarmee recht streeks op de jongste verklaringen van Nixon over Europa op zijn pers conferentie in Houston. Nixon Op deze persconferentie herhaalde Nixon dinsdagnacht dat de Europea nen' moeten begrijpen dat als zij zich vijandig opstellen het moeilijk gaat worden voor deze president of welke president dan ook het Congres mee te krijgen', voor maatregelen, waardoor de VS in staat zijn op militaire en andere gebieden doeltreffend met hun bondgenoten samen te werken. 'Het is in het vitale belang van de vrede in de wereld en in het belang van de veiligheid van zowel de VS als Europa dat het bondgenootschap wordt voortgezet en dat er geen ver mindering van Amerikaanse troepen in Europa komt tenzij dit wordt be sloten via een wederzijds akkoord met de landen van het Warschau Pact', aldus Nixon. 'Op het tijdstip dat de VS in een veiligheidsschild voor Europa voor zien zouden wij tenminste verwachten dat zij (de Europeanen) ons raadple gen en ons niet tegenwerken op poli tiek en economisch terrein', zo ver volgde de president. Dit was dan ook de reden dat hij zijn plan om volgende maand naar Brussel te gaan had opgegeven. Hij had in Brussel verwacht de 'verklaringen' te kunnen ondertekenen, waarin nieuwe betrekkingen tussen de VS en Europa op politiek, economisch en militair gebied zouden zijn gedefinieerd. Nixon waarschuwde dat in Amerika een nieuw gevoelen van isolationisme groeit. 'Na Korea, na Vietnam, zeggen veel Amerikanen, wij hebben de last lang genoeg gedragen. Laten wij allen nu maar eens naar huis halen. Haal ze terug waar ze nog meer in de wereld zijn en dan rooien wij het zelf wel'. Nixon vervolgde dat hij niet van plan was toe te geven en een initiatief in de Senaat voor eenzijdige terugtrek king van Amerikaanse militairen uit Europa niet zou steunen. Over dit initiatief in de Senaat en het verzet in het Congres in het algemeen zei Nixon: 'Dat is goede politiek op korte, maar rampzalig staatsmanschap op lange termijn'. Nixon zei verheugd te zijn dat de reacties van de Franse leiders, met name van minister van buitenlandse zaken Michel Jobert, op zijn verkla ringen van Chicago van vorige week verzoenend van toon waren geweest. Nixon wees erop dat de betrekkingen met Frankrijk te wensen overlieten voordat hij Amerikaans president was. 'Dat was voor een groot gedeelte aan ons te wijten', aldus Nixon. L AVIV, CAIRO, DAMASCUS (UPI, Reuter, AP) Mosje Dajan de Israëlische minister van ensie, zal niet op 29 maart naar Washington gaan voor het bespreken van plannen om het scliei- 1 van de Israëlische en Syrische troepen op de Golan-hoogten, als Syrië doorgaat met het be lie ten van de Israëlische posities. weet het Israëlische blad Ma'ariv melden. Voorts zou Dajan van ning zijn dat een terugtrekking in en voor de Israëliërs onmogelijk is, dat er geen strategische mogelij le den zijn om op nieuwe verdedi- gslijnen terug te vallen. Het belang- ste probleem levert de Syrische d Koeneitra op, die sinds 1967 in aëlische handen is. Kissinger heeft aël laten weten, dat Syrië niet wil lerhandelen, als Koeneitra niet irdt ontruimd. hsche eenheden hebben gisteren >r de negende achtereenvolgende de Isralische stellingen bescho- Er zouden enkele Israëlische Iks zijn vernietigd. Syrië bericht lieuw, dat een artillerie-duel uit- k toen de Israëli's probeerden, hun irste stellingen in de noordelijke Etor te versterken met gevechtswa- Ook namen tanks aan de strijd el. In de centrale sector zou Syrië iele voltreffers hebben geplaatst op aëlische batterijen. Israël is ongerustheid ontstaan na t bekend worden va nhet aftreden king erkent Bissau NG KONG China en Guinee- sau hebben diplomatieke betrek gen aangeknoopt Zij zullen ambas- eurs uitwisselen. Dit heeft het sbureau Nieuw-China bekendge- akt. Gen. maj. Israël Tal van gen. maj. Israël Tal, de vice stafchef van het Israëlische leger. Een geschil met minister van defensie Mosje Dajan zou oorzaak zijn van het besluit van Tal. De generaal is de man die het strategische concept van de tankstrijdkrachten uitdacht, dat zo wel in de oorlog van 1967 als in die van 1973 een belangrijke rol Speelde. Tal zou geweigerd hebbèn, een ondui delijke opdracht van Dajan op te volgen en vervolgens ontslag hebben genomen. Egypte heeft gisteren op beperkte schaal de havens van Port Said en van enkele dagen naar Joegoslavië waar hij mét president Tito zal spre ken. Abadia aan beide einden van het Suezkanaal voor de scheepvaart heropend. Port Said zou geopend zijn voor schepen tot 70.000 ton en moet de taak van Alexandrië verlichten, waar 29 schepen liggen te wachten om gelost te worden. Via Abadia zullen vooral bouwmaterialen worden aangevoerd, nodig voor de wederop bouw van de steden langs het kanaal. President Anwar Sadat van Egypte, die de laatste tijd bloot staat aan kritiek van Palestijnse zijde (men noemde hem gisteren 'een nieuwe Amerikaanse pyramide in de Nijl') vertrekt, op 28 maart voor een bezoek (ADVERTENTIE) MOSKOU (UPI, Reuter, AP) De politieke dissidenten in Mos kou, die zicli gegroepeerd hebben om de atoomgeleerde Andrej Sacharow, hebben gisteren een 'witboek' gepubliceerd over de po gingen van de Russische leiders, de verbannen schrijver Aleksandr Solzjenitsin te belasteren. Het rapport telt bijna 200 bladzijden, is getiteld 'Niet met leugens leven' en bevat een bloemlezing van de aanval len door pers, radio en tv in de Sowjet-Unie, alsmede uitingen van sympathie. Weergegeven wordt hoe de propagandamachine van het Kremlin met geschriften van Solzjenitsin en westerse persberichten heeft gemani puleerd met de bedoeling, de schrij ver in eigen land aan de kaak te stellen. Het document is in Moskou ter beschikking gesteld van westerse journalisten. De samenstellers willen niet dat het in boekvorm in het Westen verschijqk Intussen is bekend geworden dat de 30-jarige Gabriel Superfin, een literai re medewerker van Solzjenitsin, in april in Orel terecht moet staan we gens 'anti-Sowjet-activiteiten. De moe advocaat L. A. J*6edowitsj hem mocht verdedigen, maar deze heeft geen toestemming gekregen. Moskou te ver laten. Superfin wordt beschuldigd van het illegaal verspreiden van in de gevangenis gemaakte notities van Eduard Koeznetsow. Deze zit thans 15 jaar gevangenisstraf uit wegens zijn betrokkenheid bij voorbereidingen (in 1970) om een vliegtuig te kapen. Sinds zijn arrestatie zou Superfin zijn gemarteld. Het gezin van Solzjenitsin zal voorlo pig nog niet naar Zwitserland reizen. De Russische autoriteiten hebben nog geen uitreisvisa verschaft. Bovendien heeft het jongste kind longontsteking. Pawel Litwinow. een dissident, die de Sowjet-Unie vorige week mocht verla ten, is uit Wenen'naar Rome vertrok ken. Hij zal zich,uiteindelijk naar de Verenigde Staten begeven. Als hij tien dagen in Italië heeft doorge bracht. zal hij voor een verblijf van een week naar Amsterdam komen. De Amerikaan Dan Martin uit Lake Stevens (in de staat Washington), heeft willen bewijzen dat er geen olie nodig is om met een auto te kunnen rijden. Hij construeerde een 'stoomauto', waarin chemisch bewerkte houtblokken wor den gestookt. Het gevaarte 'haalt' ongeveer 60 km. per uur, maar heeft geen remmen. Martin heeft er dan ook alleen maar mee gedemonstreerd. Zijn maak sel viel wel op Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De term 'exces', veelvuldig gebruikt nadat rucht baarheid was gegeven aan de mishandeling van de marinier Nico H. Meijer door een korporaal, viel ook gisteren meermalen te beluis teren bij de behandeling van de zaak tegen de betrokken korporaal, de 27-jarige Arnold B. C. De fiscaal (d.i. de openbare aanklager) bij de zeekrijgsraad in Den Haag omschreef het optreden van C. als een 'zeer ernstig misdrijf', waarvan de last uitsluitend op de schouders van de korporaal rust, Nadat de fiscaal, mr. H. A. van Ee, tegen C. een gevangenisstraf van acht weken, waarvan drie voorwaardelijk, met een proeftijd van twee jaar had geëist, veroordeelde de zeekrijgsraad de koporaal der mariniers tot een gevangenisstraf van acht weken, waar van vier voorwaardelijk, met een proeftijd van twee jaar. C., die gisteren in het mariniersuni form op de zitting van de zeekrijgs raad verscheen, ontkende de hem ten laste gelegde mishandeling van Nico Meijer niet. Die mishandeling bestond uit een hardhandig verhoor waarvan de korporaal de dienstplichtig mari nier Meijer had onderworpen, nadat deze met een paar kornuiten een, naar de woorden van C.'s raadsman, 'kwajongensgrap' had uitgehaald. De jonge mariniers hadden in het kerk gebouw op het terrein van de Van Braam Houckgeestkazerrie in Doorn de klepel van de klok willen vastbin den, toen een schildwacht alarm sloeg De betrokken schildwacht was een pas opgekomen marinier, die op donderdag avond 2 augustus 1973 samen met anderen door C. in het wachtlopen werd opgeleid. Na het alarm kon van de grappenmakers alleen Nico Meijer gegrepen worden. C. vroeg hem naar de namen van ontvluchten, en toen Meijer die weigerde te noemen, werd hij meegenomen naar het wachtlokaal. C. gaf Meijer bevel op zijn buik te gaan liggen, waarna hij de marinier bij diens heren en enkels pakte en die naar elkaar toetrok; de kromge trokken rug van Meijer bewerkte hij met zijn voeten. De president van de zeekrijgsraad, mr. H. Donker, vroeg C. of hij de marinier ook nog in een wurggreep had gehouden, waarop de korporaal antwoordde dat hij zich dat niet meer kon herinneren. Later bracht de raadsman van C. ook nog een scheur tje in de huis van de neus van Meijer ter sprake, mogelijk veroorzaakt door dat de korporaal twee vingers in de neus van zijn slachtoffer had gestopt, overigens was dit C. volgens zijn raadsman terecht niet ten laste ge legd. Op de vraag van de president: 'Waar hebt u die methoden nou eigenlijk geleerd?', antwoordde C.: 'Dat weet ik eigenlijk zelf niet'. Toen de president aanhield en vroeg: 'Hebt u die in het korps geleerd?', zei C.:1 'Nee, waar schijnlijk van de een of andere film'. De president memoreerde dat het op treden van C. bij allen in de kazerne, van de officieren tot de manschappen, slecht gevallen was. Een andere kor poraal was bij de mishandeling tus senbeide gekomen, pa geroepen te hebben: 'Je gaat te ver; dat kun je niet doen'. Nico Meijer zelf, die aan gifte had gedaan bij de commandant van de kazerne, had het optreden van de korporaal excessief genoemd. In het algemeen was hij goed te spreken geweest over de sfeer in het korps; naar de president meedeelde, was Meijer ook van plan geweest in uni form te trouwen. Korporaal C., zo bleek gisteren, heeft zich al eerder aan mishandelingen schuldig gemaakt. In 1969 had hij vier dagen licht arrest gekregen, na dat hij een bierflesje ï.aar een collega had gegooid. In 1972 en 1973 liep hij wegens mishandeling verzwaard arrest op. Een maand voordat hij Nico Meij er te lijf ging, had C. nog een andere marinier een bloedneus geslagen. Uit een psychiatrisch onderzoek is gebleken dat C. weinig ouderliefde heeft gehad en als kind veel is gesla gen. Ook heeft hij er veel last van dat hij klein van stuk is; hij is vaak bang niet voor vol te worden aangezien. Ook bij Nico Meijer zou C. dat gevoel hebben gehad. Mede doordat hij de indruk had door Meijer te worden uitgelachen, zou hij volgens het psychiatfisch rapport van een in we zen onbelangrijke zaak een enorme prestigekwestie hebben gemaakt. Het rapport leidt overigens niet tot de conclusie dat C. uit militaire dienst ontslagen moet worden, wel dat hij moet leren zich te beheersen. Al veroordeeld De raadsman van C., luitenant-ter-zee van de administratie T. P. J. van Veeren, hield de krijgsraad voor dat C. daarmee ook al een begin heeft gemaakt. Zo had C. zijn handen thuis gehouden, toen hem onlangs, als sport- instructeur, 'vuile neger' werd toege voegd. De raadsman, die afkeurend sprak over de stroom van publikaties over de mishandeling van Nico Meijer en opmerkte dat C. al door het pu bliek is veroordeeld, bepleitte een geheel voorwaardelijke straf met een lange proeftijd. Hij hield de krijgsraad voor dat Meij er geen blijvende schade van de mis handeling heeft ondervonden. Bij een medisch onderzoek was gebleken dat de rugklachten van Meijer aangeboren waren, waarna de marinier ongeschikt voor militaire dienst werd verklaard. PARIJS (UPI) Stakingen voor hogere lonen hebben gisteren in Frankrijk banken, elektriciteits bedrijven, fabrieken en kolenmij nen getrofen. De metro en het luchtverkeer werden door stakingsacties bedreigd, terwijl het Franse kabinet bezig was de laat ste hand te leggen aan een plan om de inflatie terug te dringen die mo menteel jaarlijks 18 procent bedraagt. Honderden bankbedienden marcheer den met rode banieren door het cen trum van Parijs om te protesteren tegen het feit dat hun al een week geleden gestelde eisen voor hogere beloning nog niet zijn verwezenlijkt. Vakbondsleiders maakten bekend dat een duizendtal arbeiders van de steen kolenmijnen in Lotharingen van plan zijn vandaag voor een demonstratie naar Parijs te komen. De politie heeft 200 arbeiders verwij d-erd uit een fabriek in de provincie, die door hen was bezet om hun looneisen kracht bij te zetten. Georges Sequy, secretaris-generaal van Frankrijk's grootste vakorganisatie, waarschuwde dat de arbeidsonrust groter zal worden als de werkgevers en de regering van plan zijn in hun huidige onverzoenlijke houding te volharden. De Franse handelsbalans vertoonde in februari een'tekort van 1.5 miljard franc, ondanks een stijging van de export met 36 procent. Populaire Griekse Zanger Mitsias gearresteerd ATHENE (AFP) De militaire poli tie heeft de jonge, opulaire Griekse zanger Manolis Mitsias gearresteerd bij het verlaten van de nachtclub in Athene waar hij optrad. Mitsias, die zich o.a. gespecialiseerd had in de liederen van Mikis Theodo- rakis, behoorde de laatste maanden tot de vedettes die het grootste ap plaus oogstten in het PIaka-kwartier waar de meste nachtclubs van de hoofdstad zijn. Ook is de club gesloten, waar een andere populaire vertolker van de liederen van Theodorakis, Antonis Ka- loyannis, optrad. Kaloyannis was al door de militaire politie aangehouden, maar vervolgens vrijgelaten. BRUSSEL De correctionele recht bank van Veurne (België) heeft de Nederlander P.S. uit Maastricht ver oordeeld tot een gevangenisstraf van zeven jaar en negen maanden. S. kreeg die zware straf voor een reeks van inbraken (72 in totaal) die hij in België heeft gepleegd. Hij had het voornamelijk voorzien op onderwijsin stellingen. In februari van het vorige jaar werd hij in Nieuwpoort op heter daad betrapt. Het openbaar ministerie had een straf van zes jaar en vijf maanden gevor derd. De rechtbank aïhtte die straf echter te licht. (ADVERTENTIE) 59 De regering acht dit werkloosheidscij fer onaanvaardbaar hoog. Zij wijst er echter op dat zonder de nieuwe maat regelen de werkloosheid veel scherper zou zijn opgelopen: het program schept dit jaar voor zo'n tien- tot elfduizend man werk en volgend jaar voor nog eens vijftienduizend. De werkloosheidsontwikkeling wordt ten dele bepaald door factoren als de groei van de wereldinvoer en in het bijzonder van de economische ontwik keling in de ons omringende landen, die in Nederland niet rechtstreeks kan beïnvloeden. De legering zal ech ter niet aarzelen verdergaande maat regelen tot instandhouding van de binnenlandse bestedingen te nemen, indien de ontwikkeling daartoe in de komende maanden aanleiding zou ge ven. Met het oog op de wenselijkheid der gelijke maatregelen zo doeltreffend mogelijk te doen zijn is besloten in de loop van dit jaar het werkgelegen heidsbeleid en de werkloosheidsbe strijding door te lichten en de resul taten daarvan aan de Kamer te doen toekomen. In de nota zegt de regering ook dat DEN HAAG Vooral de televisiekij kers in Zeeuws-Vlaanderen, de Zuid- Hollandse Eilanden en Noord-Brabant zullen profiteren van verdubbeling van het vermogen van de beide televi siezenders in Goes. Met ingang van gisteren is de ontvangstmogelijkheid via de kanalen 29 en 32 verbeterd Van onze sociaal economische redactie DEN HAAG De werkloosheid blijft dit jaar (ondanks het miljar denprogramma van de regering) hoog. Het Centraal Planbureau ver wacht een jaargemiddelde van 130 a 135.000. Het kabinet zegt dit in de gisteren gepubliceerde nota waarin een nadere toelichting wordt gegeven op het financiële en sociaal-economische beleid in 1974. het beleid erop gericht zal blijven op matiging van de groei van het ener gieverbruik. Het prijsbeleid var aard gas zal tegen deze achtergrond wor den aangepast De Tweede Kamer krijgt hierover op korte termijn voor stellen. Een snelle overschakeling op aardgas lijkt op dit moment niet meer zo noodzakelijk. Gezien de ge bleken kwetsbaarheid van de olievoor ziening en voorlopig' ook nog de prijs voordelen blijft de verdere penetratie van aardgas aantrekkelijk. door p. L van enk De gedachtenwisseling over het CDA gaat zo langzamerhand niet meer zon der suizingen van het oor alsmede lichte trekkingen van het midden rif, maar zij blijft ons bezighouden. Zel den zal een partijpolitiek onderne ming met zo weinig succes zo hard nekkig slepend zijn gehouden. Maar er is telkens weer iets te bespreken. Hoe kan CDA-voorzitter Steenkamp toch klagen over gebrek aan publici teit over zijn geesteskind? Dat de CHU in tegenstelling tot KVP en ARP buiten het kabinet Den Uyl staat (en dit ook wil weten) is vaak genoeg vastgesteld. CH-fractieleider Kruisinga heeft zaterdag op de KVP- manifestatie wel gepleit voor het nau were aanhalen van de christendemo cratische banden, maar liet daarbij na aan te geven wat hij in het praktische beleid zou doen om die nauwere ban den ook mogelijk te maken. Andries- sen van zijn kant nam ook niet meer dan gebruikelijk afstand van het kabi netsbeleid om de CHU tegemoet te komen, zodat je wel een bijzonder opgeruimd mens moest wezen om gelijk veel KVP-ers zaterdagmiddag de ochtendstond van het CDA te kun nen zien gloren. AR-fractieleider Aan- tjes is er in zijn prognose over de samenwerking in elk geval niet opge wekter door geworden: hij is sinds zaterdag blijven zeggen dat wanneer de drie betrokken partijen bij de volgende verkiezingen nog uit elkaar zouden liggen, hun onderlinge samen werking een zaak wordt voor de vol gende generatie. Intussen is ook de oude discussie over karakter en plaatsbepaling van de on gedeelde christen-democratische par tij, die aanvankelijk door de prak- tisch-politieke kloof op de achter grond was geraakt, weer actueel ge worden. Woordvoerders van KVP Andriessen, De Zeeuw, Schmelzer en Steenkamp, maar ook de ministers Van Agt en Lubbers zijn de laatste weken het land rondgegaan met het verhaal dat de christen-democratische partij in het midden thuishoort, een nuchtere centrum-koers moet varen, die, naar het woord van Schmelzer, weliswaar menselijk en vernieuwend is, maar toch voornamelijk stabilise rend werkt in de politieke verhoudin gen. Het is een verhaal dat zo oud ls als de KVP zelf, maar dat we de laatste vier, vijf jaar toch niet meer hadden gehoord. Rond 1968 en '69 werd, on der invloed van de toen luidruchtige radikalen van AR-huize, de midden koers bijzonder impopulair wegens zijn kleurloosheid en zijn verwant schap aan de alom misprezen west duitse CDU. De samenwerking tussen KVP, ARP en CHU mocht in die tijd wel worden nagestreefd, als maar aan zekere voorwaarden zou worden vol daan, waaronder zeker niet de minst belangrijke was dat de nieuwe partij geen CDU mocht heten. (De concact- raad heeft vorig jaar om deze tijd dan ook nog langdurig getobd over de vraag welke naam dan wel kon, mede in verband met het internationale verkeer konden de letters C en D niet worden gemist, maar gelukkig bleek de A voldoende van de U te verschil len). Het was de tijd dat de KVP nog beefde voor ieder die het in de wortel zocht en zich dan ook gaarne in het nieuwe spraakgebruik schikte. Voort aan werd uitsluitend nog gesproken over 'consequent vooruitstrevende po litiek'. Over 'evenredige belangenbe hartiging', had niemand het meer, centrum- of middenpolitiek waren verdachte begrippen geworden. Maar ziet: ineens is net er weer. Aan consequent-vooruitstrevend zijn heb ben we niet veel meer, want dat zijn de progressieven al, zo moeten de KVP-ideologen hebben gedacht. Nee, de KVP wordt nu weer- 'Het stabiele element in de Nederlandse politiek'. Schmelzer was de eerste die we met dit thema in de campagne voor de statenverkiezingen hoorden werken. Andriessen volgde met zijn gulden middenweg, met het verhaal dat rechts een duwtje moet hebben en dat links moet worden afgeremd. En De Zeeuw legde de rol van het mid den in politiek vast in de formules: 'ja maar* en 'nee 'enzij'. Het lijkt wel of de KVP-top het verschiet van het CDA zo wazig acht dat het verantwoord wordt gevonden, de protestantse gevoeligheden in dit soort zaken wat minder te ontzien. Een reactie van Aantjes kon dan ook niet uitblijven. Hij zei zaterdag in Utrecht en dinsdagavond in Gouda dat een christelijke partij niet tussen PvdA en WD in staat, maar ernaast en dat zij haar kracht niet moet zoeken in het afremmen van de een en het stimuleren van de ander, om dat zij dan haar lijn door links en rechts zou laten dicteren. De christe lijke partij in Aantjes' opvatting gaat een eigen baan. Dat lijkt allemaal wat theoretisch, maar is het niet. Om te beginnen denken KVP en ARP verschillend over de wenselijkheid van stembusak koorden. Het idee, een coalitie inzet van de verkiezingen te maken, heeft binnen de KVP al jaren veel aanhang, voor de ARP is het moeilijk verenig baar met de 'eigen weg'. Maar het gekke is, dat omgekeerd de KVP als coalitiepartner wat brozer is omdat zij een subtiel evenwicht tussen links en rechts moet handhaven, en dat de ARP, zodra zij zich in het beleid herkent, er vierkant achter gaat staan. Dat laatste heeft Aantjes ook nu weer gedaan. Zowel in Utrecht als in Gou da heeft hij zonder omwegen, smoes jes of bijkleuringen het kabinetsbe leid voor zijn rekening gehouden. Men moet niet gering Jenken over wat het hem heeft gekost om dat in zijn club te kunnen doen. Dat het mogelijk is, dankt hij aan het feit dat de ARP nog iets heeft van wat zijzelf 'eigenheid' noemt. Aantjes hoeft in die omstandigheid niet zoals An driessen telkens een lang, ingewik keld verhaal uit te puzzelen dat nu eens links, dan weer rechts, nu eens PvdA-gezinden en dan weer WD-

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 9