'Speel-o-theek': vooral voor gehandicapt kind Nederlandse Unie maakte Nederland rijp voor verzet SS£r dichtbij Jommentaar Uitlening speelgoed (in H aarlem) deze week begonnen ferkgelegenheid ate brief Dr. De Jong in nieuwste boek: het weer e ragen over bouwplannen oor beiaardenwoningen Ijstijd veraf Rapport-Klaasesz in studie in Noord-Brabant slagers weer aan 'de slag' vroegertje hulpeloos tevreden weerwinkel spionage BOW/KWARTET DONDERDAG 21 MAART 1974 BINNENLAND T5/K7 et kabinet-Den Uyl heeft gisteren n de Tweede Kamer een program ter bescherming van de werkgele- nheid aangeboden, dat van ongeken- omvang is: het is een operatie die totaal 2.2 miljard gulden omvat, o geweldige inspanning die alleen al idig blijkt te zijn om de werkloos- jd ogenschijnlijk maar matig te doen Jen. Het werkloosheidscijfer beweegt :h thans nog rond de 150.000, het van de regering zal dit getal rugbrengen tot minimaal 130.000, ie getal dat in de brief van president Uyl aan de Kamer terecht reeds tnvaardbaar hoog' wordt ge- pemd. alleen al tekent de problemen tarvoor onze nationale economie jor de energiecrisis en de nasleep •van is geplaatst. Nu de tanks van auto's weer met benzine kunnen den gevuld, blijken de moeilijkhe- pas echt op ons af te komen. Niet ïn de prijs van benzine is sterk itegen, die van de grondstoffen enzeer. Als gevolg daarvan hebben drijven en consumenten de laatste u sanden veel minder geïnvesteerd, ïr ipectievelijk besteed. De werkloos- n« id i daarvan een rechtstreeks ge- n< I ijl te- ijl et kabinet gaat deze moeilijkheden iji i te lijf door de reële bestedingsmo- 1 lijkheden voor onze economie, zo- ~t\ die van de overheid zelf als die inin het bedrijfsleven en die van de oi nsumenten, veilig te stellen. Het u kket maatregelen dat daartoe is ft mengesteld, is redelijk evenwichtig, et is, om te beginnen, nodig dat de erheidsvoorzicningen op peil blijven, tgeen onder de dreiging van de lardevermindering van het geld een tra inspanning billijkt. Verder is het n levensbelang voor het bedrijfsle- n dat de bereidheid van de onderne- C :rs tot investeren een duwtje krijgt, et name in de zwakkere bedrijfstak- *-m. Het kabinet zoekt het wat dit treft in een hernieuwde investerings- t trek voor Outillage (machines e.d.) bedrijfsgebouwen, lak het plan tot verlaging van de I >n- en inkomstenbelasting is bedoeld de werkelijke bestedingsmogelijk- den van de consument op peil te *>uden. Onidat het nog steeds zo is m t de laagst betaalden het meest irden bedreigd door de prijsgolf die tor de energiecrisis is ontstaan, is t goed dat het kabinet de belasting- ik rlaging vooral op deze groep heeft egesneden. Yeet feit, dat daarenboven een loons- 2.' rhoging in centen (namelijk van 15 Iden) voor iedereen werd toege- lan, werkt natuurlijk nivellerend, f aar het bedrag dat hiermee is ge- Jjl Deid is zo bescheiden dat men het binet wel een zeer kwaad hart moet '5U edragen om daarin een socialistisch >kpaardje te onderkennen, tussen is het wel zo dat de kleine •H lfstandigcn weer eens worden opge scheept met een loonkostenstijging, die 'thans voor sommigen van hen te 7! rd aankomt. Hopelijk zal in het ldsprek dat minister Lubbers nog de- r dagen met een afvaardiging uit de chiddenstand zal hebben, voor deze "oeilijkheden een oplossing kunnen l3- irden gevonden, bijvoorbeeld in de ter van het prijsbeleid, et is overigens wel jammer, dat het lastingplan van het kabinet niet de oi sis heeft kunnen vormen voor over- in Dstemming tussen werkgevers en erknemers. Nu dit niet is gebeurd, [8 oeten wij wel geloven dat de werk- id vers het kleine beetje verkleining >2 n de inkomensverschillen dat het binet en de vakcentrales nodig acht- i* n, niet mee willen helpen dragen. Van een onzer verslaggeefsters HAARLEM Deze week is in Haarlem (aan de "Wagenweg 114) de eerste speel-o-tkeek van Nederland geopend. Een speel-o-tkeek is een soort bibliotheek waar in plaats van boeken speelgoed wordt uitgeleend. Bovendien is de speel-o-theek speciaal bedoeld voor geestelijk gehandicapte kinderen, die hier een stuk speelgoed kun nen lenen voor een maand. Belangrijk centrum voor informaties Juist omdat veel ouders het zo ontzet tend moeilijk vinden goed en aange past speelgoed voor hun geestelijk gehandicapte kind te vinden en omdat dit speelgoed bovendien peper duur is hebben twee instellingen, die beiden veel te maken hebben met geestelijk gehandicapten deze nieuwe speel-o-theek opgericht. De twee in stellingen, zijn het Katholiek Instituut voor Maatschappelijke Dienstverlening aan Gestelijke Gehandicapten en de landelijke oudervereniging 'Voor het Zorgenkind.' Mevrouw Schmelzer, zelf moeder van een geestelijk gehandicapt kind, heeft deze nieuwe vorm van hulp aan de geestelijk gehandicapten en hun ou ders eind vorige week officieel geo pend, waarna begin deze week de uitlening is begonnen Overigens heeft de Speel-o-theek die 'Leentje Beer' heet, ook nog een andere func tie: hij fungeert tevens als informatie centrum over alles wat te maken heeft met het geestelijk gehandicapt zijn, zowel voor mensen, die op dit gebied werkzaam zijn, als voor ouders en studenten. De Speel-o-theek wordt door twee vrouwen gedreven, waarvan een, mevrouw S. van Dijk, zelf ook moeder is van een geestelijk gehandi capte jongen van zestien jaar. 'Het feit, dat je weet waarover je het hebt; dat je weet voor wie deze instel ling hier bedoeld is, wordt erg ge waardeerd door de ouders, die hier komen. Men vindt het fijn met ie mand te kunnen praten, die weet wat het is om een geestelijk gehandicapt kind te hebben. Ik herinner mij ook nog wel van vroeger, dat ik me veel minder gedeprimeerd voelde, wanneer ik met andere ouders kon praten over de problemen. Je was altijd gauw geneigd om te denken, dat je de enige was met zulke problemen, maar op vergaderingen van ouderverenigingen merkte je wel anders. Met anderen over deze moeilijkheden te kunnen praten, betekent voor de meeste ou ders een soort opluchting', aldus me vrouw Van Dijk. De speel-o-theek is opgezet, nadat de directeur van het katholieke instituut voor hulp aan geestelijke gehandicap ten, de heer B. van Zijderveld, een studiereis gemaakt had naar Zweden en Engeland, waar hij in aanraking kwam met dergelijke uitleenplaatsen van speelgoed voor geestelijk minder valide kinderen. In Engeland hadden ze niet minder dan zo'n veertig van deze instellingen en in Zweden ook minstens een stuk of twaalf. Laaiend enthousiast kwam hij terug naar Hol land met het vaste voornemen hier ook iets dergelijks op te zetten. De voorbereidingen hebben ongeveer een jaar geduurd en nu is de eerste Nederlandse speel-o-theek er dus. Financieel is de zaak niet helemaal rond, liever gezegd: nogal treurig. De exploitatie van de speel-o-theek kost per jaar zo'n 43.000 gulden, waarvan men op het ogenblik door giften zo'n zesduizend gulden bij elkaar heeft Men zit dus nog tegen een aardig tekort aan te kijken, maar dat neemt niet weg, dat men hoopt op den duur in heel Nederland dergelijke uitleen centrales in het leven te kunnen roe pen. Een aanvraag om financiële hulp aan het Koningin Julianafonds loopt nog en ook ligt er nog een verzoek om steun bij het Kinderpostzegel fonds. Pas wanneer de zaak een jaar tje of zo draait en men kan oordelen over de resultaten, wil men rijkssub sidie aanvragen bij CRM. Maand mee naar huis In de speel-o-theek 'Leentje Beer' kunnen ouders van gehandicapte kin deren samen met hun kinderen te recht om een paar stuks speelgoed uit te zoeken, die het kind aanspreken en die bij zijn mogelijkheden aansluiten. Drie stuks mogen voor drie gulden een maand lang mee naar huis geno men worden. Dan kunnen ze weer worden ingeleverd voor andere exem plaren. In de speel-o-theek wordt geen speel goed verkocht. Wanneer het zo is, dat ouders een bepaald stuk speelgoed vreselijk graag zelf willen hebben, kan men bemiddelen bij de aankoop Mevrouw Van Dijk ervan, aangezien het merendeel van het speelgoed, dat zich in de speel-o-theek bevindt niet in gewone speelgoedwin kels te koop is. Voordat de zaak geopend werd heeft men samen met een leidster van een dagverblijf voor geestelijk gehandicapte kinderen inko pen gedaan bij de groothandel. Een groot deel van het speelgoed is af komstig uit Denemarken en Zweden, waar men veel meer aandacht schenkt aan de speciale behoeften op het ge bied van spelen en speelgoed van gehandicapte kinderen. Het merendeel van net speelgoed in de speel-o-theek is van naturel kleurig hout: stevig en gemakkelijk schoon te maken. Men heeft voor naturel geko zen, omdat in de verfstoffen die voor speelgoed gebruikt worden, vaak ver gif zit, wat natuurlijk gevaar oplevert wanneer de kinderen het speelgoed in de mond steken. Het assortiment bestaat uit bouwdo zen (gevuld met houten blokken) puz zels, auto's en andere spelletjes, alle maal gemaakt van hout en sterk ge richt op het ontwikkelen van bepaal de vaardigheden bij het kind. Zo is er een houten pop met verschillende jas jes. Het ene jasje heeft een ritsslui ting het andere een vetersluiting, weer een ander een strik en de laat ste een serie gespen. Door deze pop steeds een ander jasje aan te trekken, leert het gehandicapte kind bepaalde vaardigheden, zoals het strikken van een veter en het hanteren van een ritssluiting. Tenslotte is het ook de bedoeling, dat de speel-o-theek straxs gaat beschik ken over een soort kaartsysteem, waarin alle bestaande inrichtingen, blo-scholen, kinderartsen e.d. voorko men, zodat men ouders kan helpen bij het verwijzen naar de een of andere instelling of persoon, (Speel-o-theek 'Leentje Beer', Wagen weg, 114, Haarlem). Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De eerste helft van het vijfde deel van L. de Jongs Geschiedenis van de tweede wereldoorlog is vandaag on de boek handel verkrijgbaar. Ook dit deel (dat de periode maart 1941 tot juli 1942 omvat) is zo omvangrijk gewerden, dat het evenals deel 4 in twee banden moestworden gebonden. De eerste band is nu uit, de tweede helft verschijnt volgende maand. In het vandaag verschenen deel be schrijft dr. L. de Jong o.a. hoe de Nederlandse Unie er ten slotte toe bijdroeg dat de N.S.B. in een steeds meer geïsoleerde positie in ons land kwam te staan en hoe zich toch heel langzaam een geest van verzet van een groot deel van ons volk meester maakte. Een geest van verzet die De Jong dan wel duidelijk onder- scheidt van illegale handelingen, want die kwamen eerst veel later en veronderstelden zelfs vrij gecompli ceerde vormen van organisatie. Gelijkschakeling Een zeer omvangrijk hoofdstuk wijdt De Jong aan de Duitse pogingen om het Nederlandse volk toegankelijk te maken voor nationaal-socialisme in Duitse zin, pogingen waartoe met na me de pers, de radio, de vakbeweging en het onderwijs moesten worden ge lijkgeschakeld. Vooral het verzet uit protestants-christelijke hoek over het recht van de schoolbestuurders, zelf te beslissen over de aanstelling van het onderwijzend personeel, krijgt grote aandacht van De Jong in dit vijfde deel. Verder besteedt hij aandacht aan het verzet van de rooms-katholieke bis schoppen (waarbij hij een uitvoerig en mooi geschreven portret geeft van mgr. Johannes de Jong, de aartsbis schop van Utrecht) en beschrijft hij uitvoerig de eerste maatregelen tegen de Nederlandse joden. Tegelijk echter ook maakt De Jong duidelijk dat de Duitse politie (die niet meer dan negenhonderd man Duits personeel telde) al zijn maatre gelen niet zo effectief had kunnen uitvoeren, als zij niet bijna steeds de volledige en loyale medewerking had Dr. L. de Jong gehad van Nederlandse ambtenaren. Ronduit verbijsterend is het verhaal over J. L. Lentz een bezeten vakidioot, die als hoofd van de bevol kingsregistratie het Nederlands per soonsbewijs ontwierp; een identiteits bewijs dat in heel Europa (Duitsland inbegrijpen) zijn gelijke niet had. De illegaliteit heeft later de grootste moeite gehad om voor onderduikers of joden andere (valse) exemplaren te maken en zelfs gespecialiseerde Engel se drukkerijen is dat nooit helemaal gelukt. 'Er is geen politieman geen spion, zelfs geen provocateur geweest die de Ne derlandse zaak een zo onmetelijke schade heeft berokkend als de schep per van het persoonsbewijs, de ambte naar J. L. Lentz uit Den Haag', aldus dr. L. de Jong. e brief van de raad van kerken naar nleiding van de energiecrisis is een tstekende brief, maar hij komt wel io it. In dit weloverwogen verhaal, 'JJiaraan elke gemakkelijke stichtelijk- eid ontbreekt, wordt met enig heim- teruggedacht aan de autoloze idag. Maar in plaats dat de raad kerken ons in de periode, dat we oten van tenminste één dag stilte, de oren pakte om ons toe te :pen: probeer dit vast te houden plaats daarvan komt de raad met brief op een mdment dat de itieve kanten van de crisis ons al :r door de vingers zijn geglipt. Met tl goede wil zouden we dankbaar ien constateren: fijn dat de kerken - is nog eens inscherpen dat ons wel- iarts-doen en -laten vooral niet van- lfsprekend is. Maar wij zijn eerder ge- sigd te betreuren dat een dergelijk nnig stuk zo laat op tafel wordt ge- gd. 'J EN HAAG Het a.r. Tweede Ka- d erlid mevrouw Van Leeuwen heeft aastsecretaris Van Dam gevraagd 0 oe het staat met de experimentele Buwplannen voor bejaardenwonin- j h. Zij vraagt welke onderzoeken 1 lande zijn naar de wensen en be- Beften van de groep van bejaarden te oningbehoevenden. Mevrouw Van [el eeuwen heeft verder de staatssecre- risscn Meijer en Polak gevraagd elke mogelijkheden er zijn een eind maken aan het personeelstekort bij gemeentelijke sociale diensten. 'Krijgen wij een nieuwe ijstijd?' Deze vraag werd. dinsdagavond in KRO's 'Gamma' aan dr. C. J. E. Schuurmans van het KNMI gesteld op het moment dat velen het oog niet af hadden van Merijntje op het andere net. 'Een moeilijke vraag', was zijn reactie, 'mo menteel ziet het er niet naar uit. De ijsgrens is niet ver naar het zuiden. IJsland is, anders dan bijvoorbeeld in 1968 ijsvrij en pas in het uiterste noordelijke deel van de Botnische Golf zit wat ijs. Die vaak genoemde ijstijd zou, wanneer hi] kicam, bevor derd kunnen zijn door de mens. Deze heeft stof in de atmosfeer gebracht, die de zonnestralen doet verminderen en afkoeling veroorzaakt. Anderzijds is er een verhoging van het C02 gehalte in de atmosfeer, voornamelijk door het gebruik van fosiele brand stoffen. Dit werkt juist temperatuur- verhogend, maar in dat geval zou de zich vormende beicolking weer tempe rend kunnen werken. Beide effecten, uitgaande dus van stof en C02 zouden elkaar wel eens kunnen tegenwerken'. Dr. Schuurmans bracht verder nog naar voren dat ook de fluctuaties in de zonnestraling het eindresultaat beïnvloeden: een moeilijk evenwicht, waarbij het weer op aarde alle kan ten uit kan. Het weer in ons land is gisteren toch ongunstig beïnvloed door een langge rekt warmtefront dat zich uitstrekte van noord-oost-Spanje, via zuid-Frank rijk, België, Duitsland tot oost-Po len. In de hogere niveau drong war me, vochtige lucht met zuidelijke win den over de koudere grondlaag heen met als gevolg uitgebreide zones met lichte, plaatselijk matige regen. In de loop van vandaag zal het wel weer droog worden met middagtempe- raturen oplopend tot 11 a 16 graden, een verrukkelijke vooruitgang dus. Gistermiddag werd het in Rennes en Hannover 14 gr. C., Frankfurt en Berlijn 18 gr, Stuttgart 20, Marseille en Grenoble 23, Montelimar 24, Ajac- cio 26 gr tegenover het door een zeewind geplaagde Lille in noordwest- Van een verslaggever EINDHOVEN Gedeputeerde staten van Noord-Brabant hebben een werk groep in het leven geroepen die het college moet adviseren over het rapport van de commissie Oosterschel- de. de 'commissie-Klaasesz'. Voorzitter van deze werkgroep wordt ir. H. van Haaren, lid van gedeputeerde staten. HOOG WATER 22 maar! 1974 Vlisslngen: 1.09-13.29: Haringvlietsluizen: 3.01-15.12; Rot terdam: 3.51-16.24; Schevenlngen: 2 32-14 45 IJmulden: 3.09-15.20; Den Helder: 6 29-19.03; HarUngen: 9.09-21.23; Delfzijl: 11.29-23 30. fADVERTENTIE Frankrijk slechts 9 gr. C. In Spanje deed zich achter de regendepressie een enorme kou-inval voor. In Sara- gossa (15 mm) schoot een west-noord westen wirid uit lot 103 km per uur (11 Beaufort) bij een grootste 10 minuten- gemiddelde van 77 km per uur (9 Beaufort). En terwijl het op Mallorca nog 21 graden werd, kreeg het bergstation Calamocha (1000 me ter) in noordoost-S pan je een storm achtige noordenwind over bij O. gr. C. en 32 mm neerslag. Genoemd stati on meldde gisteravond zware drift- sneeuw. In het Algerijnse Annaba, dichtbij de Tunesische grens, werd het woensdagmiddag nog veel warmer dan dinsdag, te weten 36 gr. maximaal tegen 28 gr. daags tevoren. onder redactie van loessmil hem de Noorse jagers over een betere uitrusting. (Wat allemaal niet wegneemt dat ze net als hun Canadese collega's de dieren ge woon doodknuppelen). Of de anti- en pro-campagnes dit jaar nog iets uithalen, valt te betwijfelen. Juist deze week zijn vijfhonderd Noorse jagers, verdeeld over dertig expedities, met hun slachtwapens aangekomen in de jachtgebieden, die zich uitstrekken van de Canadese kustwateren, de Noordelijke IJszee en het Groen- landse pakijs tot Nova Zembla. Het acht weken lange jachtseizoen-is open en in die tijd willen de Noren honderddertigduizend zee hondenbaby's afmaken. De Cana dezen voegen daar het hunne nog aan toe. Dat afslachten is een traditie voor deze Noren, die de acht weken als een soort vakantie beschouwen. Een echte 'moordva- kantie', waaraan ze net zoveel ver dienen als met zes eenzame ivinter- maanden vissen in de Groenlandse wateren. Voor de Noorse economie betekent de robbenjacht een tame lijk onbelangrijke inkomstenbron van zo'n tien miljoen gulden. De jagers vinden hun werkmethode helemaal niet onmenselijk. Er zijn trouwens leden van de Noorse die renbescherming en een stel rijksin specteurs met de expedities meege trokken, die het zo best vinden en er alleen op toezien dat de slagers zich aan de wet houden. Op Groen land mogen bijvoorbeeld geen jon gen gedood worden als het moeder- dier voor ze in de bres springt. Het invloedrijke Amerikaanse t.v.- station CBS wil een filmploeg naar de jachtvelden langs de kust van Newfoundland sturen om iedere Amerikaanse t.v.-kijker van de bloederige bezigheden op de hoog te te stellen. Dat vinden de Noren natuurlijk helemóó l niet leuk, want zo'n film zou wel eens nog veel meer protesten kunnen uitlok ken. Minister Bolle van visserij heeft nu al schrikachtig toegezegd, dat zijn land zich zonodig uit de jachtgebieden zal terugtrekken, als de protestacties erg schadelijk voor de Noorse naam en export dreigen te worden. Het is al vaker geconstateerd: pro testacties zijn maar zelden nutte loos, zeker als er veel mensen aan meedoen. Nu is het weer de Noor se regering die behoorlijk ge schrokken is van een Amerikaanse handtekeningenaktie tegen de ma nier, waarop de Noren op jonge zeehonden jagen'. Net als in ons land gebeurd is, proberen de die renliefhebbers zoveel mogelijk handtekeningen tegen de wrede jachtmethode te verzamelen. Het zijn daar twee organisaties voor dierenbescherming die zich beij veren om minstens anderhalf mil joen protesten te bundelen, waar voor er tot nu toe al zestigduizend naar de Noorse ambassade in Was hington zijn gestuurd. De Noorse jagers zijn echte sla gers. Zo noemen ze zich zelf trou wens ook: 'Technisch gesproken zijn wij slagers. Wat er gebeurt in de gebieden ivaar de robben zich ophouden, kan vergeleken worden met wat er in een slachthuis ge beurt'. Deze slagers slaan de hul peloze baby's, pas twee tot drie weken oud, met hamers en knup pels dood en villen ze gelijk om het kostbare vel mooi te houden. De restatnten van de baby's laten ze gewoon liggen. De Noorse regering doet intussen haastige pogingen om een tegen offensief in te zetten. Een 'voor lichtingscampagne in de Ameri kaanse pers' noemen ze dat, waar voor ze de Brit Colin Platt hebben gestrikt, de directeur van de inter nationale organisatie voor dieren bescherming. Deze mijnheer Platl heeft in een Noorse krant al ver klaard dat de Amerikaanse dieren liefhebbers zich afzetten tegen wat de Canadezen in het gebied van de St. Lawrencebaai doen, zegt hij, de methode van de Canadezen kunnen niet worden verqeleken met die van de Noren. De Canadese voor schriften zijn anders dan de Noorse en bovendien beschikken volgens De Briellenaars, die jaarlijks op 1 april plegen te vieren dat Alva zijn bril verloor, trekken dit jaar op 30 maart wambuizen en hoepel rokken al aan. Dat komt doordat er op die dag een grote antiek markt in Den Briel wordt gehou den, die voor het gemak maar vast tot de feestelijkheden wordt gere kend. De gebruikelijke 1 april-pret blijft gewoon op de vaste datum gehand haafd: de 'watergeuzen' zullen weer naar het stadhuis trekken om daar de overgave van de stad te eisen. En omdat geuzen iets te rammeien moeten hebben, wordt op het Maarland een weggooi-poort voor ze gebouwd, die ze helemaal aan flarden mogen rammeien. De paar bestelauto's die bij het bedrijf horen, mogen ook privé gebruikt worden. Een man ging er zelfs mee kamperen, ontdekte dat de wagen aan nieuwe remvoerin- gen toe was en maakte de zaak zelf in orde. Over zoiets wordt niet eens gepraat Kort nadat Fried- mann zijn systeem van vrijheid blijheid ingevoerd had, kwam er al een technische medewerker bij hem voor opslag. Twee dollar per uur, en een goede kracht kon je 'm niet eens noemen. Goed, zei Friedmann, je kan ze krijgen. Sindsdien 'doet die man het fantas tisch'. Friedmann staat er overigens wel op dat zijn personeel lid van de vakbond is wegens de uitstekende medische voorzieningen. Het suc ces van zijn systeem verklaart hij zo: hijzelf werkt prettig omdat hij het in grote trekken kan doen zoals hij wil en dus moet dat voor zijn personeel ook opgaan. 'Ik heb in die vijf jaar ontdekt dat mijn werknemers en ik precies hetzelfde willen. We denken over nagenoeg alles bijna identiek.' Zolang de meteorologische tentoon stelling in Brussel duurt (van 22 maart tot 7 april) zal er in de Belgische hoofdstad ook een 'weer winkel' open zijn. In die winkel weten ze uiteraard alles over het weer en wie maar wil, kan er inlichtingen krijgen over de Belgi sche weertoestanden of waar dan ook ter wereld. En wie een nog diepgaander belangstelling heeft, kan er zelfs een heuse weerkaart aanvragen. De hele Brusselse ten toonstelling wordt ingericht om de aandacht te vestigen op de meteo rologische werelddag, die de 23e in honderddertig landen wordt gehou den. Een zeehondenbaby Is een aan doenlijk diertje, maar daar letten de jagers alias slagers niet op. Ze slaan zo'n hulpeloze baby gewoon de hersens in met een hamer of knuppel en stropen dan gelijk zijn vel af, allemaal omdat ze maar één ding zien: goed geld dat de huiden opbrengen, zolang er nog vrouwen zijn die jassen of tassen van zee hondenbont willen dragen (zie ook: slagers weer aan de slag). Net als de grote warenhuizen krijgt Ouwehands dierenpark op de Grebbeberg een tv-spionagenet binnenshuis. Niet om de bezoekers in de gaten te houden, maar om de dieren te kunnen bekijken zon der dat die er iete van merken. Ook Artis heeft zo n apparatuur in huis. De directie van het park vindt het hoogtijd dat er zo'n tv-circuit komt, want eigenlijk was het al lang nodig geweest. Pas nog zaten ze een hele tijd in onzekerheid over de baby-orang oetan Nonnie: drinkt ze nou wel of krijgt ze geen slokje? Hadden ze door een tv-oog kunnen kijken, nadat de perma nente bewaking was opgeheven, dan hadden ze kunnen zien dat het jong 's nachts wel dronk en zich er niet ongerust over hoeven maken, dat het overdag geen druppel bin nen kreeg. Bij de ijsberen is zo'n alziend oog haast nog belangrijker. Zodra een ijsberin in de kraamka mer belandt, wil ze absoluut onge stoord haar jong ter wereld bren gen. 'Eén ogenblikje, Simpkins

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7