over Chili op feiten gebaseerd onge ols Portret van de confessionele kiezer veilig Wij vinden dit de leukste kombinatie. Maar misschien maakt u een fijnere. DatmagbijVoss. Nieuwe dingen beginnen bij Voss. isNeerlands chtste borrel Voedselhulp voor Afrika Gewesten Bedrijfsfonds pers snel van de grond Veerman: kerken zijn te gebruiken als schoolruimte rROUW/KVl \HJ I I vi cler Stoel wijst kritiek Diepenhorst af v a onze parlementsredactie N HAAG Minister Van der Stoel (buitenlandse zaken) heeft gisteren in de Eerste Kamer de die de ARP-senator dr. I. A. Diepenhorst dinsdag namens KVP, AR en CHU uitte op het ij) jli-beleid van de regering, volstrekt van de lian d gewezen. BINNENLAND K5 nir« 1 VI Diepenhorst had betoogd dat pre- r Den Uyl zich te snel aan de van de omgekomen president inde had geschaard, terwijl deze ook belangrijke fouten had ge it. 'Naar mijn mening heeft het reinig zin op de zwakke kanten Allende in te gaan. Hij kwam in geval via vrije verkiezingen en via een militaire staatsgreep aan macht. Gezien de massale vervol gen van politieke vluchtelingen is zorg over hst militaire regieme op losse gronden gebaseerd', ver- rde minister Van der Stoel. De Diepenhorst kwam hierop in otde termijn niet meer terug. aanvaardbaar e skend over de recente problemen de Perzische ambassadeur zei de ister te hopen dat de schaduw die over de goede betrekkingen tussen >r erland en Iran ligt spoedig zal hvijnen. Er zullen betere bescher- ig gsmaatregelen voor de ambassades j den genomen. Mr. Van der Stoel nde bezettingen van ambassadege- D wen volstrekt onaanvaardbaar. gens hem is voldoende gedaan om :v( 'erzische ambassadeur duidelijk te en dat het kabinet de zaak ernstig Bt. De WD-afgevaardigde mr. H. Riel vond dat de minister zelf de ïses voor het gebeurde had moe- overbrengen aan de ambassadeur liet een hoge ambtenaar had moe ten sturen. Mr. Van der Stoel was het daarmee wel eens indien op dat ogen blik ook duidelijk was geweest hoe ernstig deze affaire zich zou ontwikke len. Ten aanzien van de strijd in de Portugese koloniën in Afrika zei de minister binnen afzienbare tijd mili- tare successen mogelijk te achten voor de bevrijdingsbeweging PAIGC in Guinee-Bissau. De bevrijdingsbewe ging zal daardoor haar controle over grondgebied en bevolking kunnen uit breiden. Momenteel zou de PAIGC 52 procent van de bevolking controleren. Minister Van der Stoel vindt uitstel van erkenning van de door PAIGC uitgeroepen republiek nog steeds no dig om internationaal doelmatiger te kunnen opereren, teneinde Portugal aan de onderhandelingstafel met de bevrijdingsbewegingen te krijgen. Kalveren Minister Pronk (ontwikkelingshulp) deelde de Kamer mee dat er voorlopig geen kalveren meer in het kader van de ontwikkelingshulp aan Kenya gele verd zullen worden. Deze kalveren kwamen niet bij de kleine boeren maar op enkele grote veefokkerijen terecht, o.a. die van president Kenyat- ta zelf en enkele van zijn ministers. De kalverenhulp is officieel voor twee jaar opgeschort maar aangenomen wordt, dat van dit uitstel wel afstel zal komen. Minister Prnk kreeg harde kritiek van WD-zijde te verduren, Hem werd venveten onwetenschappelijk te werk te gaan en zo gedreven te zijn dat hij daarmee de objectiviteit uit het oog verloor. Op WD-suggesties in die richting ontkende minister Van der Stoel, dat er tussen hem en minister Pronk grote meningsverschil len zouden bestaan. 'Als een Siamese tweeling voeren wij het buitenlands beleid', zei mr.Van der Stoel. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) lNSIMON-FIUPLEN MET VERKOOP VAN QROEtiTE EN FMiT.OElDKj T/M23NVm: Van een verslaggever DEN HAAG In de laatste dagen van maart en de eerste dagen van april zal het Nederlandse Rode Kruis vier grote partijen voedsel met een gezamenlijke waarde van meer dan honderdduizend gulden verzenden naar Senegal, Mauretanië, Et'nlopië en Algerije. De hulpverlening van het Nederlandse Rode Kruis aan de door droogte geteisterde Afrikaanse landen zal dan een waarde van meer dan drie ton vertegenwoordigen. (ADVERTENTIE) HAAG Wanneer nu een kabinetscrisis uitbreekt, heeft bijna de helft van de "gnsen die op een confessionele partij stemmen geen voorkeur voor een bepaalde Oi ringspartner. Van de andere helft spreekt een kwart zich uit voor de progressie- m i als partner, terwijl iets méér confessionele kiezers (26 procen) de voorkeur ge- bi aan de WD en DS'70. is de bereidheid van de -Pjfessionele stemmers HET VERKOOP VA* ras vuu, geloio t/m23 maart. Vervolg van pagina 1 van de provincies. Uitgangspunt in deze discussie! s niet, dat de provin cies een kans moeten hebben om de gewesten overbodig te maken. Het pu t is, dat de lokale schaal (de bestaan de gemeenten) te klein en dat de Provinciale schaal te groot is om de gewestelijke taken te vervullen. De minister verzekerde, dat hij er niet aan denkt de provincies op te heffen, alleen niet al om historische redenen. Als de wetgever besluit, dat de gewes ten een functie zullen krijgen in het kader van een bestuurlijke reorganisa tie zal dit tot gevolg hebben, dat overal in het land gewesten worden ingesteld. Wanneer, om een voorbeeld te noemen, de gewesten een taak krijgen op het terrein van de politie, zal de instelling van de gewesten landelijk moeten gebeuren. Op het ogenblik bestaan in Nederland al, wat minister De Gaay Fortman noemde, pre-gewesten. Meer dan de helft van het Nederlandse grondge bied is daarin opgenomen. Het is de bedoeling, dat deze pre-gewesten (rijnmond etc.). geleidelijk op basis van de gewestwet worden omgezet. De grenzen moeten dan worden aangepast aan de indeling van de structuur schets. Het gebied van Rijnmond is bijvoorbeeld veel kleiner dan het ge bied van het in de structuurschets voorgestelde gewest Rotterdam. Van een verslaggever DEN HAAG Minister Van Doorn van CRM heeft gisteren in de vaste Tweede Kamercommissie toegezegd, dat binnen drie maanden een bedrijfs fonds voor de pers met een voorlopig karakter ingesteld zal worden. Voor het zover Is zal de minister de Kamer commissie peilen over binnengekomen aanvragen voor steunverlening van de zijde van de pers. Het bedrijfsfonds krijgt de vorm van een stichting en zal de minister van advies dienen over te leggen noodver banden in zich eventueel voordoende noodsituaties in de pers. De bewinds man zal aan het voorlopige bedrijfs fonds enkele algemene uitgangspun ten meegeven, aan de hand waarvan een uitgebracht advies kan worden uitgebreid. Zowel de Nederlandse vereniging van journalisten als de Nederlandse Dag bladpers reageerden positief op de mededeling van minister Van Doorn. De vice-voorzitter van de NVJ, de heer M. de Bok, toonde zich ver heugd, dat deze minister van CRM hierdoor nog eens te kennen geeft niet van plan te zijn de diversiteit in de pers nog verder aan te laten tasten, zolang de nota over het medi abeleid nog niet aan het definitieve oordeel van het parlement is onder worpen'. De heer Van de Zande van de Dag bladpers noemde het een duidelijke verbetering van de huidige situatie als een onafhankelijk lichaam de mi nister van advies dient bij het verle nen van overheidssteun aan noodlij dende dagbladen. Van een verslaggever ARNHEM Staatssecretaris dr. A. Veerman van onderwijs vindt dat de scholen ook gebruik zouden moeten kunnen maken van kerkgebouwen, 's Avonds en tijdens de weekeinden moeten kerken voor hun eigenlijke bestemming worden gebruikt. Op werkdagen zouden onderwijsinstellin gen de gebouwen moeten kunnen ge bruiken. Dit zei hij gisteren bij de opening van het Nederrijn college in Arnhem. De staatssecretaris noemde het onver antwoord dat ieder voor zich maar investeert in gebouwen, die niet elke dag worden benut Volgens hem moet worden gestreefd naar een optimaal gebruik van deze dure ruimten. (ADVERTENTIES) Maten: 38 t/m 46. De bloes met de blauwe strepen: f39,-. De jurkjas in marine of heel licht beige: f129,-. De broek: f69,-. Allebei van zuiver katoen en helemaal gevoerd. BELFAST (UPI) Noordierse poli tiemannen hebben in een dorpje ten zuiden van Belfast twee soldaten ge dood en drie gewond die zij abusieve lijk hadden aangezien voor leden van het verboden Ierse Republikeinse Le ger (IRA). Dit heeft een legerwoord- voerder meegedeeld. 'elft heeft geen voorkeur voor regeringspartner Weer of geen weer: Nat wegdek,slechte bestrating,noodstop... de Michelin zX radiaalband geeft u onder alle omstandigheden een grimmige greep op de weg. Onvoorwaardelijk en altijd! Enomdatdezeveiligebandzo'nlagerolweerstandheeft, rijdt u nog zuiniger ook. Auto's op Michelin radiaal- banderi verbruiken 6 tot 10% minder brandstof. Dat is beproefd en bewezen! MICHELIN nu in een blijvende poli- keuze vast te leggen, Jng. Van de mensen die nu lei ARP of CHU stemmen, slechts 24 procent voor .ld bepalen met welke ande- 1 J lolitieke partijen wordt sa- an igewerkt en vindt 44 pro- dat beter de ene keer de progressieven en de ere keer met VVD'/DS'TO 1 worden samengewerkt. /e3wel KVP-voorzitter De ïw graag ziet dat de con- ionelen een blijvende keu- maken ten gunste van de 1 gressieven, is het aantal ag nmers dat een wisselende rs voorstaat het grootst bij 'D0VP: 51procent. Deze uitkomsten van een ver- kiezingsonderzoek van het Apeldoornse bureau Lagendijk werden gisteravond bekend ge maakt in de actualiteitenru briek 'Kenmerk' van het IKOR, dat de opdracht voor het onderzoek heeft gegeven. Samenwerking Onder de confessionele stem mers is de bereidheid te ko men tot christen-democrati sche samenwerking groot te noemen. Op de vraag of, wan neer de huidige politieke par tijen ontbonden zouden wor den. men weer terug wilde naar de eigen partij dan wel wilde overstappen naar een christen-democratische partij of een niet confessionele par tij, sprak 59 procent van de confessionele stemmers zich uit voor die ene christen-de mocratische partij. Van de KVFers zou 32 procent weer de oude partij terug willen. 56 procent de nieuwe christen democratische partij en 11 procent een niet-confessionele partij. Voor de ARP'ers waren de percentages achtereenvol gens 22, 71 en 5 procent en voor de CHU-stemmers 42, 52 en 6 procent. Wie zich een confessioneel stemmer probeert voor te stel len, komt het dichtst in de buurt zo bleek bij de IKOR- uitzending, door te denken aan een wat oudere man of vrouw met een sterke kerke lijke gebondenheid, met een niet zo hoge opleiding en sterk gebonden aan tradities.: van 88 procent van de mensen die nu confessioneel stemmen deden de ouders dat ook. Hij of zij komt wat minder vaak voor in steden met meer dan 100.000 inwoners, maar daar entegen wat vaker in Overijs sel. Gelderland, Brabant. Zee land en Limburg. In Noord- Holland, Zuid-Holland en Utrecht zijn ze ondervertegen woordigd. Hoe hoger de leeftijd, des te groter is de kans een confessi oneel stemmer te treffen: in de leeftijdsgroep tot 35 jaar schommelt het percentage con fessionele stemmers rond 15, daarna loopt het op en bij kiezers boven de 65 jaar is het percentage tot 32 gestegen. In hogere beroepsgroepen komen stemmers op KVP, ARP en CHU minder voor, terwijl het al of niet zelfstandig uitoefe nen van een beroep er weinig toe doet Zij stemmen uit principe op een christelijke partij (55 procent) omdat ze niet anders gewend zijn (25 procent) en omdat die partij en het goed doen (25 pro cent). Chili Spreken de meeste confessio nele stemmers zich niet uit voor een blijvende voorkeur, de beleidslijnen van het kabi net Den Uyl onderstrepen ze toch wel. Zo vindt 59 procent dat sterk gestreefd moet wor den naar inkomensnivellering, vindt 32 procent dat dat enigs zins moet gebeuren en is slechts 5 procent er tegen. Bedrijfsdemocratisering is iets waar 45 procent sterk en 40 procent enigszins naar wil streven, terwijl 54 procent voor de laagstbetaalden en 34 procent voor de middengroe pen en kleine zelfstandigen op wil komen. Volgens 60 pro cent van de confessionele stemmers moeten confessione le partijen geen oordeel uit spreken over machthebbers in landen als Chili, Angola en Zuid-Afrika, maar 62 procent vindt dat ze zich ook niet moeten uitspreken over linkse regimes zoals in Rusland, Tsjechoslowakije en China. Uit het onderzoek is ook naar voren gekomen dat één op de drie confessionele stemmers de kans aanwezig acht, ooit nog eens op een andere partij dan een confessionele partij te stemmen. De mensen in het onderzoek die vroeger confes sioneel stemden doch dat nu MUJieei sieiuueji uuui uai nu - i- niet meer doen, gaven als AUlO SllDl 162611 uOOiïl voornaamste overweging: ze r o spreken me niet aan, ze heb ben geen duidelijk gezicht, ze zijn te links, ze zijn te rechts ze komen hun programma niet na, en politiek en godsdienst moeten worden gescheiden. Van een verslaggever DEN HAM De 29-jirige D. Kottier uit Den Ham is omgekomen toen hij op de Vroomshoopseweg met zijn auto in een slip raakt en tegen een boom reed. (ADVERTENTIE) maandag woensdag) RITA bóuw wegenbouw, utrèpht, zondag gesloten, dagelijks geopend van 9-17 uur. 'Gefeliciteerd, Tommy wacht tot je mo^T weg is om dit pakje open te maken.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5