LEZEN: EEN KUNST I m Godfried Bomans kersstaking Bijeenkomst van Europese radikalen Indonesië IN DE BAN VAN DE WAANZIN CREDO VUURBAAK-JEUGDBOEKEN SIJTHOFF-POSTBUS 26-LEIDEN De vrouw in het maanlicht Het verre geluk SIJTHOFF-LEIDEIM TROUW/KWiAiRTET DONDERDAG 21 MAlAWT 1974 VOORJAAR XV ill Een jaar of tien geleden was er een clubje die elke zaterdag avond bijeenkwam om zetfouten in Trouw op te zoeken. De eeT- ste die honderd fouten kon vin den, was winnaar van de avond. Toen op een bepaald moment de correctie van de krant zo goed werd, dat er geen honderd zet fouten meer opgespoord konden worden, diende de club (die zich de Club van Trouw-trekkers noemde) een klacht in, met het verzoek het aantal fouten weer op te voeren. Een lijst met slechts 88 fouten uit een zater dagkrant werd als bewijsstuk bijgeleverd. Sindsdien doet de krant weer alles wat ze kan om meer dan 100 fouten te maken. Het is nu wel duidelijk, waarom we dat doen: een zaak van service aan de lezer. Er zijn overigens ook een paar ande re oorzaken (of redenen) voor die zetfouten op te noemen. Technische redenen, waardoor niet elk woord zo in de krant komt als de lezer dat wel zou willen. Een stuk copy, dat getikt wordt doorgegeven aan de zetterij, wordt eerst door een teletypiste overgetikt op een ponsband. Tijdens dat over tikken, dat vrij blindelings gebeurt, ontstaan de eerste fouten. Vervol gens gaan de banden in een compu ter. Die computer kan veel, maar is niet in staat woorden goed af te korten als er middenin dat woord meer dan twee medeklinkers staan. Een woord als 'angstig' bijvoorbeeld, kan dan zo worden afgebroken: an gstig. OPVOUWEN Als de computer zijn werk gedaan heeft, staan er lange of tamelijk lan ge lappen zetsel klaar om in de pa gina te worden gezet Die lange lap pen moeten dan verdeeld worden over twee of meer kolommen: op vouwen heet dat En bij dat opvou wen kan het gebeuren, dat niet elke regel in de kolom terecht komt waar hij thuishoort Onderaan een stukje blijkt dan ineens een zin te ontbreken, die met een beetje speur werk onderaan een volgende kolom gevonden wordt. Stukken die uit de computer komen, worden gecorrigeerd. Er staat bij voorbeeld: je bent zo voorzichtig mogelijk, moorDat laatste woord moet maarzijn, en de cor rector verbetert dat dan ook. Maar door één of ander toeval staat drie regels onder de regel die hij aan het verbeteren is, ook een zin, die metje bent zo begint. Ver warring bij de zetter wiens ogen duizelen, zodat hij eerst de zin je bent zo voorzichtig mogelijk, moorzet, en vervolgensje bent zo voorzichtig mogelijk, maar... De zin die ook met... je bent zobegon, maar helemaal niet met zo voorzichtig moge lijk, maareindigde, sneuvelt tij dens dit proces. Dan kan het aan de machines lig gen, die soms voor zetfouten zorgen. Er kunnen letters afgesleten zijn zodat consequent de 't' bijvoorbeeld wegvalt. Of een oude machine 'ver geet' aldoor een bepaald letterteken of leesteken. En dat kan ook mooie resultaten opleveren. ONGECORRIGEERD En dan zijn er nog wat persoonlijke factoren die de zetfouten kunnen be vorderen. De copy bijvoorbeeld ziet sstuur van de Britse mijnen begon ljnwerkersbond woensdag met een nier Harold Wilson. door de conservatieve regering gestel- maakt over de terugtrekking van de Israëlische troepen uit onze Golan- hoogten', aldus Assad. Gromiko heeft de leider van de Pales- tijnen. Jasser Arafat, uitgenodigd poging om deze 'verschrikkelijke daad' te voorkomen, deden Sachi en zijn vrienden een beroep op Westen om zo te vermijden dat kowskiy naar de strengste gevan,1 van de Sowjet-Unic wordt ov plaatst In een andere brief v: Boekowtfki's moeder om hulp uit Westen om te helpen haar zoon t( hoeden voor de 'physieke uitroe die hem in de beruchte gevang staat te wachten. er zo slordig uit, dat een zetter, of teletypiste er geen touw aan kan vastknopen. Of de correcties komen zo laat binnen dat er gekozen moet worden tussen een ongecorrigeerd bericht of géén bericht En zo'n on gecorrigeerd bericht wint het dan. Er kunnen nog persoonlijker aspec ten meespelen: een zetter ziet een stukje copy waar volgens hem taal-, stijl-, of denkfouten in voorkomen. Verbeteren, denkt hij, en op die ma nier komen er ook nogal eens fou ten in de krant En dan tenslotte de meest simpele fout: een stukje ein digt ergens middenin een zin. De technische verklaring zou kunnen zijn, dat dat stukje te lang was voor de plaats die ervoor was ingeruimd in de krant. Maar technische verkla ringen we kunnen het niet ge noeg benadrukken laten we maar één kant van de zaak zien. Die technische omstandigheden zou den we best kunnen verbeteren. Waarom doen we het dan niet? Denk aan de Club van Trouw-trek kers. We willen het niet. Met opzet strooien we zetfouten door de krant, geholpen door kapotte machines, domme computers, vermoeide cor rectoren. RAADSELS We willen de lezers een diénst be wijzen. Wat is er fijner om 's mor gens de krant open te slaan en opge ruimd te beginnen aan een stuk met de kop: 'Bejaarde bezetters verwij ten bestuur autoriteir optreden'. Na drie regels al wordt het de lezer duidelijk dat het niet om bejaarde bezetters gaat, maar om de invoer van cacao die jammerlijk aan het te ruglopen is. Dat is een ervaring die de lezer nog kan verwerken. Oké, hij leest ook wel graag lets over ca cao. Maar nog drie regels verder wordt hij voor nog grotere raadsels gesteld: gespel mmar dal deze mma aatorie tai teewrkgaaat, dnn nochh bes teed hhj ale anndachh ann etc etc. CREATIVITEIT Wat staat daar nou? Wat moet een lezer daarmee? En dat is nou net het aardige: de lezer zelf mag uitma ken wat er staat Waarom moeten we ervan uitgaan, dat een krant leesbare stukken moet produceren die maar voor één uitleg vatbaar zijn? Dat is eigenlijk een vooronder stelling, een vooroordeel waar juist een massamedium als een krant iets tegen moet doen. Voor de lezer be tekent dat, dat er ongekende werel den voor hem opengaan, hij hoeft niet langer als een slaaf te lezen maar mag zelf kiezen, zelf herschep pen. Vooral zo'n beroep op zijn crea tiviteit 's morgens zal hem de rest var de dag goed van pas komen. Voor de krant betekent zo'n nieuwe koers beslist enige problemen. Ook wij zijn geconditioneerd, ook wij denken in vaste regels, in goedlo pende zinnen zonder taalfout. Maar we hebben er veel voor over om sa men met de lezers een nieuw pad te kiezen, de autoritaire verhouding journalist-lezer achter ons te laten en mee te helpen een krant van en voor iedereen te maken. Kortom: '334, ddats mennee, jahvorst 234 cic en ree, dat is het beste voor iedereen. het onderwijsbeleid. Ouders en politici ïulleo beseffen dat het onverstandig is de leraren daarbij tegen zich in het harnas te jagen. Want ook dat is ^aar zonder de enthousiaste mede werking van de leraren valt er niets te beginnen. vxnae: omdat het aanleren van ver keerde voedingsgewoonten al dadelijk na de geboorte begint Vele moeders strooien overvloedig suiker over het voedsel van de baby. En suiker is nu juist een van de slechtste dingen voor het gebit We gebruiken veel te veel suiker. In 1950 at de Nederlander ge middeld nog 35.4 kilo suiker, in 1970 tó-7 küo en nu ls het al rond de vijftig kilo. We «ten, segt hij, te root Waarom? Omdat het lekker la enz.) zijn eveneens verwerpelijk. Tropenrooster Het tropenrooster op middelbare sc len heeft ln dit opzicht al veel ge' ten van nauwelijks ontloken mei en jongens naar de filistijnen ge pen. In afwachting van de gew< maaltijd stillen vele scholleren 1 opkomende hongerige gevoel met v< IHIIIIUIIIl 1IIIIIIIII iliilllilill opkomst en ondergang van hitiers derde rijk IN DE BAN VAN DE WAANZIN H. S. Hegner Een documentaire over details en achtergronden van Hitiers politieke beslissingen. Een bijna ongelooflijk verhaal van een der donkerste tijdvakken uit de jongste geschiedenis. Paperback. 482 pagina's. Meer dan 100 foto's. In elke bpekhandel. 17,50 Een uitgave van U.-M. WEST-FRIESLAND Hoorn maandblad voor evangelie en cultuur THEMA VAN HET TWEEDE NUMMER: Dc koers in de gercf. kerk in Nederland. Dit themanummer bevat o.m. de volgende artikelen: Geen integratie, wel samenwerk met de N.H. kerk. Het éénparig geloofsgetuigenis. Kontakten in de Geref. Gezindte. Wat is de taak van de dominee in deze tijd? Vrijzinnigheid in de geref. kerken? De kritiek op het éénparig getuigenis. Op welke partij gaat U stemmen? Vraag proefnummer aan bij de heer A. C. Ledegang, van Galenstraat 60, Zandvoort, telefoon 02507 - 5552. niet zwart wit De onvergetelijke tou opnieuw op wel op de man af De wraak van de blauwe wolf/Niek van Noort Een boek over de strijd tussen het oude, taaie geestengeloof van de Eskimo's en het evangelie. Een recensie: „We zien, ook al is het nog maar heel in het begin, de macht gloren van het evangelie." Ingenaaid, 147 blz., prijs 5,50. Flitsende Pijl/S. M. van der Galiën Het spannende verhaal van een jeugdige indiaan, die met z'n paard vele avonturen be leeft. Een recensie: „Een boek dat aan alle kanten verantwoord genoemd kan worden." Gebonden, 186 blz., prijs 8,90. Snuf-serie/Piet Prins Deze Snuf-boeken vormen geen doorlopend verhaal, ze kunnen dus zeer goed afzonder lijk gelezen worden. Ze tekenen ons de herdershond Snuf als de onafscheidelijke mak ker van de vrienden Tom Manders, Karei van Doorn en Bertus Verhoef. Uit het Geref. Weekblad: „De boeken uit de Snuf-serie zijn bijzonder geliefd bij de jeugd en daar zijn we erg blij mee, want het zijn goede jeugdboeken, waar we graag uw aandacht op vestigen." Snuf de hond, 10e druk, 200 blz. Snuf en het spookslot, 5e druk, 164 blz. Snuf en de jacht op Vliegende Volckert, 5e druk, 157 blz. Snuf en de verborgen schat, 5e druk, 152 blz. Snuf en de Ijsvogel, 5e druk, 157 blz. Gebonden, prijs per deel 8,90, serie-prijs 40, Sheltie-serie/Piet Prins De hond Sheltie speelt in deze serie een grote rol. Samen met zijn baas beleeft hij tal rijke avonturen. De naam Piet Prins staat garant voor spannende en verantwoorde boe ken, die onze kinderen in één adem uitlezen. Jack en Sheltie, 3e druk, 192 blz. Speurtoch naar Sheltie, 2e druk, 164 blz. Sheltie en de smokkelaars, 164 blz. Gebonden, prijs per deel 8,90, serie-prijs 25, Vier vrienden-serie/Piet Prins De vier vrienden gaan in de vakanties samen op stap. Door hun avontuurlijke aard raken ze verzeild in allerlei hachelijke situaties. Vier vrienden op een vigilante, 200 blz. Vier vrienden op Overlaar, 176 blz. Vier vrienden op de Kloosterhoeve, 182 blz. Vier vrienden op het speurderspad, 182 blz. Gebonden, prijs per deel ƒ8,90, serieprijs ƒ32,50. BINNENKORT VERSCHIJNT: Jeroen en Joost-serie/Piet Prins Deze geheel nieuwe serie speelt zich af in het verleden en wel tijdens de 80-jarige oorlog. Jeroen en Joost maken een aantal reizen mee naar de West, meestal op een kaprsschip. Spanning en avontuur, bladzijde na bladzijde! Jeroen en Joost op avontuur, 176 blz. Jeroen en Joost als boekaniers, 176 blz. Jeroen en Joost als zeeverkenners, 176 blz. Jeroen en Joost als kapers op de wilde kust, 176 blz. Gebonden, prijs per deel 8,90, serieprijs 32,50. Verkrijgbaar bij boekhandel UITGEVERIJ DE VUURBAAK, postbus 189, Groningen, telefoon 050-712341 Verkrijgbaar in de boekhandel Herinnert u het zich nog? Het was 23 november 1970 en 3 miljoen Nederlanders zaten gefascineerd en ontroerd aan hun televisietoestel. Godfried Bomans sprak met zijn broer Arnold en zijn zuster Wally, die beiden in een klooster leven. De NCRV herhaalt de 3 uitzendingen, die onder de meester-regie van Jan van Hillo het ongekend hoge waarderingscijfer van 84 kregen. Rome: 11 maart 1974 Israël: 25 maart 1974 Bomans in triplo: 8 april 1974 Het rijk-geïllustreerde boek vormt een blijvende herinnering aan deze producties -VAN DICHTBIJ GEZIEN'. H. P. de Boer "Ik durf zonder meer te beweren, dat Herman Pieter de Boer van nu af aan niet meer uit de Nederlandse literatuur is weg te denken." Hopper Volkskrant En heel verrassend is vaak het einde van het verhaal: Sommige vondsten kun je onder het hoofd "Meesterlijke vondsten" rangschikken Het Vrije Volk Constance Heaven De ongerepte schoonheid van het wijde Rusland in de wisseling der seizoenen vormt de schilderachtige achtergrond voor het jaar, waarin uit het avontuurlijke meisje een rijpe vrouw groeit. Een fascinerend boek om in één adem uit Meppeler Courant Anton Quintana Padjelanta Ik aarzel niet "Padjelanta" to kwalificeren als een voortreffelijk jeugdboek, dat inderdaad gelezen kan worden door mensen van*12 tot 80 jaar. Nieuwe Linie Quintana is er in geslaagd een glashard beeld te scheppen. Daarom gaat dit boek uit boven jongensboek of volwassen roman en is het gewoon oen lekker boek voor ieder die van een boeiend verteld, sfeervol natuurverhaal houdt Leeuwarder Courant Verkrijgbaar ln de boekhandel

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 34