matserm Over alternatieve zittoestanden..... I I C en B I C en B -het goedkoopste adres voor BANKSTELLEN 695. 695.- 995.- 225.- HUIS en HAARD BarwiclteB TIPS voor uw interieur I Rustieke meubelen uit Polen. Oeroud handwerk dat in de smaak wit bij de nieuwe generaties. W. Smeenk Zonen Piano's Orgels C. J. van Langh Parketvloeren \p Cepelia Holland vn VAN DER DUSSEN interlübke 36.00, Fa Bos en Zn 1 I 1 QUEEN ANNE bankstel van 1195,— C en B prijs Massief eiken bankstel met Draion velours bekleding van 1295,- C en B prijs Moderne hoekkombinatie, dus 3-zits, 2-zits C en B prijs Staringplein 7 Amsterdam Tel. 020-185151 V I V EDE'S GROOTSTE TAPIJTCENTRUM rROrW TCWVRTET DONIEiERUAlG 21 MAiAiRT 1974 VOORJAAR U zit goed bij: vooral uw stoffering en meubelen. T.o. Oude Kerk Putterweg 23, Ermelo, tel. 03417-1194 Toonzaal achter woonhuis. PATRONEN Vrijblijvende Inlichtingen: BOUWMEESTER PARKET Gelderse Hoek 68 LELYSTAD Tel. 03200-21869 Rozetten Lijsten Hoeken e.d. Meer dan 500 modellen TEN THIJE B.V, Weidestraat 5. Rosmalen Telefoon C4192-3451 A. P. DE ZWART B.V. INTERIEURVERZORGING Speciaalzaak voor KAMERBREED TAPIJT GESPECIALISEERD IN: Kamerbreed tapijt ook coupons Gordijnen Tafelkleden Bedden en matrassen 5 jaar garantie op alle vloerbedekking en leggen Meer dan 25 jaar ervaring Grote voorraad dus snelle leve ring 389774-169883 LEVERING EN LEGGEN DOOR GEHEEL NEDERLAND Admiraal de Ruijterweg 69-71-75 binnenhuisadviezen Idealer van o.a. wageningen hoogstraat 83, tel. 08370- 13178 veenendaal hoogstraat 16, tel. 08385-10312 Duurzame uitgekiend voordelige Een totale verrijking van uw huis. Jarenlange luxe voor een betaal bare prijs, vanaf p. m2 all in. Vraag vrijblijvend inlichtingen of bezoek onze showroom. FILIAAL EN SHOWROOM: Leinweberstraat 55, VEENENDAAL. Tel. 08385-13577, b.g.g. 030-760971 INTERIEUR VERZORGING Van der loo v/h BAKKER Sprengenweg 10 Apeldoorn Tel. 05760-12866 Levering van alle woningtex tiel en zonwering, zowel in particuliere als in objecten sector. Maak geheel vrijblijvend een afspraak voor advies en prijs opgaaf. Levering door geheel Neder land. i i i it n 1 door Ep Simons De wijze waarop de mens zich ophoudt in z'n woning ondergaat van tijd tot tijd veranderingen. Een paar duizend jaar geleden was het heel gewoon om tijdens de maaltijden "aan te liggen". Meubelen om in liggende hou ding zich te ontspannen of bezig te zijn, blijken met name in oos terse landen altijd heel gewoon te zijn geweest. Dit in tegenstel ling tot onze streken waar het zitten steeds een dominerende rol heeft gespeeld en het liggen beperkt bleef tot de slaapkamer. Zelfs de divan die in de eerste helft van onze eeuw in vrijwel elke woning werd aangetroffen, werd zelden of nooit gebruikt om in lighouding de tijd door te brengen. Het was een meubel dat tijdens ziekte goede diensten bewees maar waarop men toch niet ging liggen als er bezoek was. We hebben na de oorlog heel wat normen losgelaten en daartoe hoort ook de conventionele zithouding. We kleden ons lekker vlot en gaan zitten zoals we dat zelf willen en vrijwel niemand die zich daaraan stoort. De ontwerpers gaan er zon der meer vanuit dat iedereen graag onderuit gezakt op een hoopje schuimmateriaal zit en het kost te genwoordig zelfs moeite een bank of club te vinden waarin we gewoon rechtop kunnen zitten. Maar we zijn er wat dit betreft nog niet want binnenkort gaan we gezellig bij el kaar liggen.We maken zitkuilen, leefkuilen, woonlandschappen en tal van andere alternatieve zit- en lig- toestanden. Ontwikkelingen op het gebied van het wonen-in-huis vol trekken zich altijd erg langzaam en dit komt omdat niet iedereen geld heeft klaarliggen om de laatste trends op de voet te volgen. Het komt zelfs dikwijls voor dat woon- ideeën die aan de top tot uiting komen de brede basis nooit berei ken. Soms omdat ze voor de gewone man te kostbaar zijn en soms omdat ze intussen door andere ideeën zijn achterhaald. Een andere kwestie is, dat in de meeste gevallen sporen van ontwikkelingen an de top door dringen naar de basis en dus alge meen worden. GEWONE BANKSTEL Het gewone bankstel dat nog steeds bijzonder gangbaar is, bestaat uit een bank en twee clubs. Hierop is kort geleden een variatie gekomen die in vakkringen de 1-2-3 formule wordt genoemd. Men bedoelt hier mee een combinatie van een driezits bank, een tweezits bank en één club. Vaak worden de twee banken haaks op elkaar geplaatst <'n gecombineerd met een grote hoektafel en dat is eigenlijk de eerste stap naar een meer besloten zithoek. Men ging meer banken en clubs samenvoegen en combineren met aanbouwtafels, aanbouwkisten en andere toestanden maar de grote verandering kwam toen het zitelement werd ingescha keld. Een zitelement heeft vlakke zijden en kan daardoor gemakkelijk met soortgenoten worden gecombi neerd. De achterkanten zijn meestal loodrecht waardoor nog meer opstel lingen mogelijk zijn en zelfs kasten tegen de achterzijde van deze ele menten kunnen worden gezet. De zitvlakken van deze elementen zijn in de regel geheel horizontaal en daardoor zitten deze elementen dik wijls beter dan clubs en banken met sterk hellende zittingen. Het wordt steeds meer gebruikelijk om de zitelementen te combineren met poefs van dezelfde grootte. Daardoor is het mogelijk een groot vlak te maken dat echter voor de normale zithouding ongeschikt is. Bij een meer uitgebreide combinatie zijn drie houdingen mogelijk: we kunnen gewoon zitten, zitten met de benen gestrekt en liggen. Het kost weinig fantasie om te begrijpen dat dames die van zo'n moderne zit- en ligtoe- stand gebruik willen maken zich het illllllllllllllll Originele zit- en iigcombinatie gemaakt van fauteuils die tot ligmeubelen kunnen worden uitgeklapt. Eigenlijk niet bedoeld voor dagelijks gebruik maar meer voor een gezeliig-avondje-onder-elkaar. beste kunnen kleden met een panta lon. We zien bij zitelementen in het algemeen twee uitvoeringen. In het ene geval gaat het om losse units die ook afzonderlijk kunnen worden gebruikt en in het andere geval worden de elementen zodanig aan elkaar gekoppeld dat afzonderlijk ge bruiken niet goed mogelijk is. Veel huisvrouwen denken dat zo'n alter natieve opstelling alleen geschikt is voor grote kamers, maar dat is niet juist. Ook in gewone doorzonkamers kunnen met behulp van zitelemen ten allerlei afwijkende opstellingen worden gemaakt. Het is zelfs de bedoeling om de opstelling zonodig aan te passen aan de omstandighe den. Voor een verjaardagsfeestje waarbij jong en oud elkaar ontmoe ten, worden natuurlijk alleen maar zit-mogelijkheden toegepast. Wie het helemaal goed wil doen, maakt eerst een kastwand waarin letterlijk alles kan worden weggestopt zelfs de eethoek zodat de vloer geheel vrij blijft voor het maken van zit- en ligtoestanden. GROOT GAT Een zitkuil is in feite een groot gat in de vloer met rondom zit- en ligkussens. Omdat zo'n gat niet al tijd is te realiseren we denken nu aan een huurwoning gaat men eerst een deel van de vloer 30 k 40 cm verhogen en spaart daarbij een flinke opening uit waardoor dan een zitkuil ontstaat. De bodem van de zitkuil is in dat geval de vloer van de kamer. Een gat van 225 x 300 cm geeft gemakkelijk plaats aan 15 tot 18 zittende personen, maar we verliezen weer zitruimte omdat op de hoeken tafelbladen komen om iets weg te kunnen zetten. Het is ook handig als de lange kanten door zo'n blad worden onderbroken. Deze bladen die tussen de kussens of zitelementen komen te liggen, lenen zich ook goed voor het plaatsen van lampen, radio, televisie en stereo- installatie. Inplaats van bladen kun nen ook bergkisten worden toege past. Wie comfortabel wil zitten, maakt de kuil iets groter en zet er zitelementen in. Het is ook mogelijk één of twee zijden van de kuil op 75 cm van de wanden te houden. Tegen deze wanden zetten we dan rugkus sens waardoor ook meer comfort wordt verkregen. Een tafel in het midden van de kuil is niet nodig en evenmin gewenst want vooral kinde ren vinden het enorm leuk om te spelen op de vloer van de zitkuil. Het komt dikwijls voor dat men het vaste tapijt van de kamer laat door lopen over en in de zitkuil. Men heeft dan direct een gaaf en gezellig begin dat naderhand verder kan worden aangekleed. De begrippen zit- en leefkuil worden dikwijls door elkaar gebruikt. Een zitkuil is uitsluitend bedoeld om te zitten, terwijl een leefkuil ook lig- mogelijkheden biedt en min of meer alles bevat wat iemand nodig heeft om het zich thuis gezellig te maken. Kranten, boeken, drankjes, radio, tv en platenspeler bevinden zich in een leefkuil onder handbereik. Hieruit volgt dat een leefkuil allereerst be doeld is voor het gezin terwijl een zitkuil meer afgestemd is op contac ten met vrienden en kennissen. Zijn leef- of zitkuil de enige zitmogelijk- heden in de kamer of in de woning dan lijkt het ons duidelijk dat deze oplossingen voor de meer introverte typen, verlies aan privacy betekent. Een gezin dat bestaat uit overwe gend individualistisch geaarde lie den kan beter voor een woonland- schap kiezen. VRIJ IN DE RUIMTE Een woonlandschap kenmerkt zich door een verzameling min of meer gescheiden zitjes, speelhoeken en werkplekken. Scheiding tussen de verschillende groepen kan worden verkregen door bergmeubelen vrij in de ruimte te zetten, transparante gordijnen, hier en daar neer te han gen, aluminium jaloezieën toe te passen of kamerschermen te gebrui ken. Verder is het de bedoeling veel bladplanten waaronder mini-bo men in de kamer te zetten. Wie het heel echt wil doen geeft de vloer verschillende hoogte-niveaus Vooral L- en U-tvormige kamers met flinke afmetingen lenen zich goed voor een woonlandschap. Wie een huis laat bouwen en van een woon landschap wil uitgaan, moet eens denken over de mogelijkheid in het midden van de woning een slaap- blok te zetten en daaromheen een brede woongang te projecteren. Wordt zo'n woongang ingericht als woonlandschap dan ontstaat veel privacy terwijl men toch in dezelfde ruimte leeft en woont Zoals in het begin gezegd, worden de hier genoemde mogelijkheden lang niet altijd algemeen, maar ze brengen wel veranderingen teweeg. En zo zien we dat in veel woningen zitmogelijkheden aanwezig zijn die afwijken van wat sleur en gewoonte tot nog toe veroorzaakten. Men maakt vaker een gezellige hoekop- stelling of zet de lange bank dwars op de wand zodat een duidelijke scheiding tussen het wc on- en zitge deelte ontstaat. In gezinnen met kleine kinderen kan het woongedeel te dan zo praktisch mogelijk worden ingericht. Een dergelijke gedeeltelij ke afscheiding kan ook ontstaan door een lage kast of wandrek dwars op de wand te zetten. Er zijn zelfs kasten voor dit doel in de handel. Overigens kan elke kast aan de ach terkant toonbaar worden gemaakt met een lap strak gespannen gor dijnstof. De liefhebbers van klassie ke meubelen zullen begrijpen dat het niet gemakkelijk is en dikwijls zelfs onmogelijk om met hun genre afwijkende zit- en ligtoestanden te maken. Wie het een wil en het andere niet kan laten raden we aan een heel moderne zitkuil te maken en in het andere deel van de kamer een mooi antiek kastje te zetten, maar dan wel een echte.Goed antiek en goed modern bijten elkaar niet mits ze maar uit bet juiste hout zijn gesneden. IIIIIIÜIIIÜI Nlülülllll fautomüm^aVne45e47daa'- en 1 fauteu iI van 1695,- C en B prijs Veenendaal Tei.08385-14625 Massief eiken salontafel met bolpoot van Markt14-Arnhem qqc Tel. 085-421482. O»0,~ (Precies wat u ln nw collectie nodig hebt om aan de Artistiek© Smaak te voldoen). Kacwina. Dat Is de naam van deze stoel, waarvan de oorsprong ligt in het Tatra-gebergto. Degelijk handwerk (zo vindt u 't niet veel meer) in gepatineerd sparhout Robuust van vorm. We hebben er dus stoelen in, maar ook tafels met lade, kasten, banken. Geen massa-verkoop-artikel, nee. Maar de groep mensen, die niet van sleurmeubelen houdt, groeit steeds. Monlakow heet deze stijl. Wat sierlijker, speelser, eleganter. Oerdegelijk! Weer 'n origineel Pools voortbrengsel van hecht en warm essenhout (in blank en donker). Ook in deze stijl hebben we een compleet ameublement Voor de liefhebber. Maar die komen wel als u het tentoonstelt Geïnteresseerd? Vul dan onderstaande bon in. U krijgt een folder en het adres van de dichtst bijzijnde meubelzaak. Opsturen aan Cepelia Holland, Antwpordnr. 76, Driebergen. Geen postzegel Adres: plakken. Plaats: Landgoed Klein HeldeBteln, Arnhemse Bovenweg, Driebergen TeL 03438-1101 HORECA INTERIEURS w.o. bars, betimmeringen, meubilair, stoffering en schilderwerk. Dukaatstraat 13-15, Oosterhout. Telefoon 01620-25843. regio 5 Ruim 100 rollen tapijt in voorraad. 1 miljoen TEGELS tegen scherp concurrerende prijzen. TAPIJT, 4 m. breed v.a. 29.90 t/m 340,per meter. TEGELS v.a. 99 cent t/m 8.95 per stuk. „45 jaar" Jubileumaanbieding 5 tot 15% extra korting PIm. 1500 m2 meubelshowroom. Woninginrichting groothandel sinds 1929 Nw. Stationsstraat 10, Ede. Tel. 14146. Telefoon weg 69, Ede. Tel. 10237. voor barrevoeters en laarzestampers N.V. Borwick Topijtfobrieken, Kontsingel 15, Oss, tel. 04120-25925.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 25