HUIS KOPEN: KOSTBAAR, MAAR VERSTANDIG AVONTUUR jOnderverzekering van woningen komt mog vaak voor Het beter isoleren van huizen Beitsen van hardhout Geldontwaarding speelt de koper in de kaart RISICO'S ONVOLDOENDE GEDEKT Er wordt teveel voor de mussen gestookt Nieuw huis Voordeel Indexering Inflatie Isolatie Normen Objectieve voorlichting is raadzaam Noors Boekjes Plan Wedijver QLW/WiAiR/TET DOOTERDiAG 21 MAART 1974 VOORJAAR Hl tdoor Henk Thomas Met z'n alleen leggen we ongeveer 20 procent van wat we verdienen opzij voor later. Omdat de in flatie als een mot aan onze spaarcentjes vreet probe ren we ons zo goed en zo kwaad mogelijk te be schermen tegen de nog steeds toenemende geld ontwaarding. De oude kous is daarbij de slechtst mo gelijke manier en daarom vinden de meeste spaar- duiten hun weg naar spaar- janken. Andere worden net wisselende risico's )elegd in aandelen of obli- ;aties, maar ook in antiek, cunstvoorwerpen, goud, vijn en zelfs vee. Niet ge- ïoemd is de belegging in onroerend goed, meestal leerkomend op de aan schaf van een eigen huis. Den huis kopen is op zichzelf [emakkelijk: er zijn huizen ge- ïoeg. Het enige probleem is ie hoeveelheid spaargeld die ip tafel moet worden gelegd. Dijn de middelen klein, en dat omt het meeste voor, dan Iringt zich de vraag op of nen zich een oud, dan wel en nieuw huis wil aanschaf- en. Een oud huis is goedko- >er, maar duurder in onder- ïoud en bovendien heeft men neer eigen geld nodig om het e kopen. Geld lenen via een ypotheek kan wel, maar door- aans slechts tot een maxi- ïum van 60 pet. van de ge- axeerde waarde van het hus. !en nieuw huis wordt tot 90 ct. gefinancierd. Het restant, II pet., moet de koper zelf op del kunnen leggen. i veel gevallen zal het dus lan om het kopen van een ieuw huis. Een kostbaar, maar erstandig avontuur, want de eldontwaarding speelt de ko- ier op twee manieren in de aart. In de eerste plaats wordt e schuld verhoudingsgewijs loe langer hoe geringer. Koopt nen een huis van 70.000 an is een maandelijkse beta- ing van rente en aflossing ongeveer 450,- op dit Een nieuw huis betekent vaak een waardevaste geldbelegging. ogenblik een enorm bedrag, maar over een jaar of tien een bescheiden huisvestingspost op het gezinsbudget. Daar staat tegenover, dat de huren als gevolg van dezelfde geldont waarding steeds verder stij gen. Mensen, die nu 300 huur betalen, zitten over tien jaar op bijna 500 gulden per maand. De huren blijven dus, in tegenstelling tot de aflossing en rente op een hypotheek, over een aantal jaren gezien relatief hoogstens gelijk, als ze al niet stijgen. Naast de genoemde, heeft een nieuw huis nog als voordeel dat het dermate in waarde kan toenemen, dat de geldont waarding ruimschoots kan worden bijgebeend. Een huis dat drie jaar geleden nog 50.000 kostte, kan momen teel al 70.000 opbrengen. Een dergelijke snelle waarde stijging is maar met bijzonder weinig beleggingen te behalen. In feite mag men daar als ko per nu niet meer op rekenen. De waarde van een huis zal weliswaar stijgen, maar niet meer in de mate waarin dat voor kort, door het toen nog geringe aantal koopwoningen, het geval was. De woningnood is goeddeels van karakter ver anderd: de kwatitatieve wo ningnood heeft plaats gemaakt voor een kwalitatieve. De waar devermeerdering van een nieuw huis hangt af van een aantal factoren Daar is in de eerste plaats de kwaliteit van het nieuwe huis. Het gaat hier om de technische zijde van het bouwen (fundamenten, muren, geluidsdichtheid, riole ring etc.), waarover in de boekhandel veel en goede boekjes liggen die de ondes kundige aspirant-koper op dit punt aardig de weg wijzen. Verder is cr de vraag of het te bouwen project (de woon wijk) stedebouwkundig goed in elkaar zit. Over deze kwes tie is doorgaans geen lectuur te vinden. De koper zal zelf op pad moeten om te probe ren achter de vaak ondoor grondelijke wegen van ge meentelijke plannenmakers te komen. De koper moet zich daarbij afvragen of er winkels in de buurt zijn, komen er bo men en plantsoenen en speel- mogelijkheden voor kinderen, zijn er of komen er scholen in de nabijheid, zwembad, sport hal, hoe is het wegennet etc. Belangrijke punten zijn verder de verbindingen met grote ste den via bus of trein, komen er fabrieken in de buurt, die de lucht gaan bevuilen en heeft de gemeente een bestem mingsplan voor in de nabij heid braak liggend terrein. Zo wel voor de waarde van het huis als het aanvankelijke fraaie uitzicht moet het een onaangename verrassing zijn als plotseling een hoog flatge bouw voor de deur verrijst. Is het huis technisch in orde en is bovendien de leefbaar heid in de omgeving nu en in de toekomst goed. dan is de kans groot dat het nieuwe huis. anders dan obligaties of spaartegoeden, een waardevas te geldbelegging betekent. Het kopen van een eigen huis is vaak niet duurder dan het hu ren van een huis in de vrije sector. Op den duur wordt het wel goedkoper: de huren blij ven omhoog gaan, de hypo theekschuld daarentegen blijft gelijk en de daaruit vbort- vloeicnde lasten worden rela tief gezien steeds lager. Dank zij de inflatie. Van een onzer redacteuren AMSTERDAM De Nederlander blijkt een grote mate van onverschilligheid aan le dag te leggen als het erom gaat zijn bezittingen tegen risico's van brand, inbraak, itorm, waterschade en ander onheil te verzekeren. Zo is bijvoorbeeld meer dan de ïelft van de inboedels in Nederlandse woonhuizen te laag verzekerd. Bij de woningen :elf is dit in mindere mate het geval, doch ook hier komt onderverzekering veelvul- lolang er gèen schade is loopt iet allemaal wel los. Is er chter door welke oorzaak an ook sprake van schade, lan kan onderverzekering tot reel narigheid aanleiding ge ren omdat een eventuele uit- rering dan slechts pro rata ilaats vindt. Wanneer de ver- ekerde dergelijke onaangena- gevolgen van schade zal rillen voorkomen dient hij er lus op toe te zien, dat hij niet inderverzekerd is. Iet laatste is het geval, wan- leer de verzekerde som niet n overeenstemming is met de vaarde van huis en/of inboe- lel. In dat geval vindt niet al- een bij het geheel verloren aan van het huis of de inboe- el een aftrek plaats op de chadevergoeding, maar ook vanneer er sprake is van ge- leeltelijke schade, dus wan- leer maar een deel van huis if inboedel verloren gaat. 'en voorbeeld ter verduidelij- ing: Vijf jaar geleden werd een huis verzekerd op basis van herbouwwaarde. Op grond van de destijds geldende omstan digheden werd de verzekerde som vastgesteld op 70.000. Gedurende deze vijf jaar werd de verzekerde som niet ver hoogd, hoewel door de stijging van de bouwprijzen de her bouwwaarde van het huis in middels toenam tot ƒ100.000. Als nu in het huis brand uit breekt, waardoor voor een be drag van ƒ20.000 schade ont staat, dan wordt-in verband met de onderverzekering waar van hier sprake is slechts 7/10 (de verhouding 70.000: 100.000) van ƒ20.000, dus 14.000 uitgekeerd. De verzekerde som van een huis kan. aldus zegt ons het Bureau Voorlichting Schade verzekering, tegenwoordig ge makkelijk op peil worden ge houden door indexering Hier bij wordt de verzekerde som automatisch aangepast aan de hand van indexcijfers van de bouwkosten. Onderverzekering is aldus uitgesloten. Er moet daarbij echter wel op worden toegezien, dat het verzekerde bedrag bij de aanvang van de indexering juist is. Daarom zal vooraf een juiste taxatie van de herbouwwaarde moe ten plaatsvinden. Soortgelijke problemen als bij woningen kunnen ontstaan bij de afwikkeling van schaden aan inboedels wanneer sprake is van onderverzekering. Het volgende voorbeeld zal dat duidelijk maken. De inboedel van een huis werd vijf jaar geleden verze kerd op basis van nieuwwaar- de, waarbij de verzekerde som werd vastgesteld op ƒ30.000. Een en ander geschiedde op grond van een nauwkeurige inventarisatie van de inboedel, Onderverzekering kan veel waarbij kleding en woningtex tiel niet werden vergeten zo als nogal eens voorkomt. Ook hier werd de verzekerde som in vijf jaar tijd niet ver hoogd. De inflatie algeme ne stijging van het prijsniveau had evenwel een aanzienlij ke onderverzekering van de inboedel in de loop van de ja ren tot gevolg. Een onderver zekering, die nog werd ver steekt, doordat het betrokken gezin in die vijf jaar allerlei aanschaffingen deed. Er kwam pen wasautomaat in huis, een vaatwasmachine, een kleuren TV en nog enkele zaken meer. Ongemerkt stee? hierdoor de waarde van de inboedel op ba sis van nieuwwaarde van ƒ30.000 tot ƒ50.000. Wanneer nu door een of ande re oorzaak aan deze inboedel een schade ontstaat van 10.000 zal op grond van de narigheid geven. bestaande onderverzekering slechts recht op uitkering be staan van 3/5 (30.000: 50.000) van 10.000. Dat is dus maar ƒ6000. Een bedrag van ƒ4000 blijft derhalve onvergoed. En dat is bepaald niet nodig. Voorwaarde is slechts dat men minstens éénmaal per jaar na gaat of de verzekerde som nog wel voldoende is. De verzeke ringsmaatschappijen en de as surantietussenpersonen zijn hun verzekerden daarbij graag behulpzaam, bijv. door het be schikbaar stellen van inventa rislijsten. Bij gebruik hiervan kan worden voorkomen, dat belangrijke onderdelen van de inboedel over het hoofd wor den gezien. Tenslotte is het ook bij inboedels evenals bij woningen mogelijk de verzekerde sommen op een juist peil te houden door het toepassen van indexering. Al dus kan ook hier onderverze kering en dus veel ellende worden voorkomen. door Jac. Lelsz DOORSNEDE WANDEN Wand-doorsnede bij een Nederlandse woning met Noors isolatie systeem, zoals dat door Peters en Jager BV te Heerenveen wordt toegepast. De stijgende belangstelling voor de warmte-isolatie bij ei genaars of adspirant-eigenaars van huizen is uiteraard niet uitsluitend het resultaat van de alarmerende taal, die door de Club van Rome werd ge sproken. Er komt ook een do sis ouderwetse, Hollandse zui nigheid bij. een eigenschap die we in het welvaartstijd perk bijna waren kwijt ge raakt. Veel Nederlanders zijn gaan inzien, dat de energie duur betaald wordt en nog steeds meer geld zal gaan kos ten. Daarom overwegen velen thans in ernst wat meer aan hun huis te besteden door een betere isolatie te laten aan brengen. Het kost natuurlijk wel zoveel duizenden guldens meer, maar de cost lijkt hier voor de baet uit te gaan. Nog afgezien van wat genoemd wordt het behaaglijkheidsas pect. Intussen speelt ook het minis terie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening op de nieuwe situatie in. Waarbij dadelijk moet worden aangete kend dat men er daar al mee bezig was voordat de Arabi sche landen een oliecrisis ont ketenden. Reeds in oktober '73 lag er in Den Haag een nieu we proeve 'Voorschriften en wenken' klaar. Die is inmid dels aan allerlei instanties, speciaal in de sfeer van het bouwen, toegezonden voor commentaar, zo men wil: voor inspraak. Het gaat hier om nog te bouwen woningen. andere ondernemingen heeft het een compleet isolatieplan ontwikkeld. Bij dat isolatie plan werd ook de financie ringsmogelijkheid niet verge ten, en daartoe is cr dan een bankinstelling bij betrokken. De opdrachten worden met schriftelijke garantie en onder de voorwaarden van de Consu mentenbond uitgevoerd. Iso- plan houdt zich bezig met drie vormen van isolatie. Het aan brengen van dubbele begla zing, het vullen van de spouw muren met schuim via in de voegen geboorde gaten en het bevestigen van tochtprofielen. De kosten van de centrale ver warming zouden hierdoor met 30 tot 40 pet. omlaag gaan. In het vlak van de geïsoleerde nieuwe woning heeft o.m. de directie van Peters en Jager BV te Heerenveen de borst nat gemaakt. Dit bedrijf intro duceert, zoals het zegt, Neder landse huizen, gefabriceerd volgens Noors systeem, De totale energiebesparing zou 35 pet. bedragen. Evenals an-' dere ondernemingen baseert leden een marktdoorsnee gaf, wijst er op dat men zich niet door zakenslogans van de wijs moet laten brengen. Goede, objectieve oriëntatie is raad zaam alvorens een toch altijd nog fors bedrag in de warmte- isolatie te investeren. Omtrent de kosten is in meer exacte zin moeilijk wat te zeggen. Ze hangen af van de wijze, waar op men wil isoleren, van het soort huis, van de grootte van het huis en vooral ook van de ligging van het huis. Een al leenstaand huis, dat aan alle kanten door de wind wordt aangevreten, is op zichzelf kouder dan een huis in de rij. De handige doe-het-zelver kan veel geld besparen, maar hij doet er goed aan zich vooraf vakkundig te laten voorlich ten. Er zijn over de warmte-isola tie al enige boekjes geschre ven, meestal nogal technisch, geschikt voor architecten e.d., maar voor de 'leek' moeilijk te volgen (o.m. een van de Gasunie). Een eerste oriënta tie zouden geïnteresseerden kunnen krijgen door het boek je 'Zuinig in huis' van het Bouwcentrum te Rotterdam (dat voor 3,50 plus 1 aan porti, over te maken per giro. te verkrijgen is). Met dit boekje in de hand kunnen zij zich dan als zij dat wensen nader op de hoogte stellen van de mogelijkheden, die er zijn om tot een effectieve warmte-isolatie te komen. De normen met betrekking tot de warmte-isolatie zijn in de proeve nogal behoorlijk opge trokken. Totnutoe geldt voor laagbouw in dat opzicht de norm matig (als eis). En voor hoogbouw de norm voldoende (als aanbeveling). Volgens de nieuwe proeve gaat voor de hele nieuwbouw, dus laag- en hoogbouw, de norm voldoende gelden, en dan als eis. Om tot betere resultaten te komen, wordt o.m. bepaald dat het glas in een huis niet meer dan een bepaald percen tage van de vloeroppervlakte mag bedragen. Een grote slag om de arm houdend, zei men ons op het departement van de heer Gruijters dat het de bedoeling is de nieuwe voor schriften en wenken nog in de Nu vooral de laatste jaren bij de woningbouw steeds meer ge bruik werd en wordt gemaakt van hardhout aan puien en gevels en dit uitstekende materiaal ook bij tuinaanleg (pergola's e.d.) zijn nut al ruimschoots heeft bewezen, komt de doe-het-zelver ook in een wat gemakkelijker iverksfeer. Voorheen moest hij het bui tenwerk de bekende grondverfbehandeling plus plamuren, schu ren, aflakken enz. geven. Hij kan nu volstaan met het gebruiken van één van de vele uitstekende houtbeschermende verven, die tegenwoordig in de handel zijn. Deze houtbeitsen zijn bijzonder weerbestendig en dampdoorlatend en houden (als zij niet dekkend gebruikt worden) de houtnerf blijvend zichtbaar. Overigens kan men met merken als bijvoorbeeld Wijzonol en diverse andere ook uitstekende resultaten bereiken met gewoon vurenhout, als men daarbij de aanwijzingen van de fabrikant nauwkeurig volgt. En die aanwijzingen kan men in iedere doe-het-zelf-zaak uitvoe rig en gratis krijgen. APELDOORN 'We sto ken niet voor de mussen.' Welk kind heeft dat nooit eens van zijn moeder te ho ren gekregen als het een deur liet open staan? Het is bijna tot een spreek woord geworden. In Neder land wordt enorm veel voor de mussen gestookt, maar niet alleen doordat er zonder noodzaak deuren blijven open staan. Het beter isoleren van wonin gen is onder invloed van de oliecrisis een actueel onder werp geworden. En er blijft grote belangstelling voor be staan, ook nu de scherpe kant jes een beetje van die oliecri sis af zijn. De kwestie was overigens al interessant voor dat er van een oliecrisis spra ke was. We hoeven alleen maar te wijzen op de waar schuwingen, die van de Club van Rome zijn uitgegaan ten aanzien van het algemene morsen met energie. Van vele kanten is men intus sen aan het rekenen geslagen. En io is dan, bijvoorbeeld, door metingen van het TNO ook berekend dat 40 procent van de warmte, die in onze huizen wordt opgewekt, ont snapt via muren, ramen, deu ren enz. Op deze wijze zou jaarlijks in Nederland zo'n 550 miljoen worden ver spild, alleen al wat de 1.5 miljoen niet geïsoleerde wo ningen met centrale verwar ming betreft. Deze en andere cijfers hebben hen, die een eigen huis bezit ten of voornemens zijn er een te laten bouwen, aan het den ken gezet. Het blijkt, bijvoor beeld, ook uit het aantal be zoekers, dat een tentoonstel ling van het Bouwcentrum te Rotterdam, die met name ge wijd was aan de warmte-isola tie, heeft getrokken: 12 000, waarvan er naar schatting 10000 speciaal kwamen voor het onderwerp isolatie. Het blijkt eveneens uit het feit dat totnutoe al 25.000 mensen het boekje 'Zuinig in huis' bij het Bouwcentrum aanvroegen, dat de 'leek' op populaire, begrijpelijke wijze inwijdt in de problematiek van de warmte-isolatie. Op deze manier worden volgens het systeem van Isoplan B.V. Apeldoorn de spouwmuren met schuim gevuld. loop van dit jaar te laten ingaan. Ook het bedrijfsleven toont zich actief. Het ziet in het meer afdoende isoleren van woningen een aantrekkelijke markt. En die is, evenals de renovatie van oude stadswij ken. temeer attractief omdat de nieuwbouwmarkt op 't mo ment depressies vertoont. Er zijn bedrijven op het gebied van de warmte-isolatie, die zich daar al vanouds mee be zig houden en die nu nieuwe impulsen ontvangen. Er zijn ook nieuwe bedrijven ge vormd, die zich op het terrein van de warmte-isolatie gaan begeven. Sommige oriënteren zich speciaal op bestaande wo ningen, andere werpen zich op de nieuwbouw. Het isoleren van bestaande woningen is ui teraard gemiddeld belangrijk duurder dan van nog te bou wen woningen. Een bedrijf, dat in eerste in stantie mikt op bestaande wo ningen, is Isoplan BV te Apel doorn, die zich enkele weken geleden heeft gepresenteerd. In samenwerking met enkele Peters en Jager BV zich op de Scandinavische landen, omdat men daar op het punt van de warmte-isolatie, vooral ook als gevolg van de klimatologische omstandigheden, veel verder is dan in Nederland. Peters en Jager BV preten deert dat de sneeuw op het dak niet eerder zal smelten dan wanneer de buitentempe ratuur boven 0 graad Celcius komt, dus niet door warmte van binnenuit. De isolatie wordt in dit geval gezocht in de glaspartijen, de wanden en het dak. Op het terrein van de warmte-isolatie is nog veel meer aan de gang. Allerwege is er in dit opzicht activiteit. Er is zelfs al van een concur rentiestrijd sprake. Ook van een wedijver om niet achteraan te komen. Sommige bedrijven hebben de zaken rond, andere studeren nog. Het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten, bijvoorbeeld, heeft in Vlaardingcn een proef object staan en is nog bezig het werkelijke rendement te berekenen. Het Bouwcentrum, dat kortge- I

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 21