Nederland in 1980 in 40 gewesten verdeeld i Rapport gaat nog niet naar Congres BAR IN ZIEKENHUIS In deze krant yCnatkefcM Sowjet-helikopter maakt noodlanding op Chinees gebied WATERSPORTERS DE WIT WATERSPORT Lmin praat tapers plat Ter versterking plaatselij k bestuur (ree ontsnapten uit eveningen in jjiitsland gegrepen legen 'ste hondentoilet Op de bres voor behoud slachthuis Werknemers bezetten broodfabriek Nixon: ik blijf president o-Simon Man vuurt aantal imngrekewt" k0gels af op auto omjJE van prinses Anne OPEN KAANDEN SCHOUWEN BOEKEE tees ook:lm Pieter Christiaan morgen 2 jaar Nieuwe leidse Courant christelijk dagblad voor leiden en omgeving mstraat 37 Postbus 7(5 Telefoon 31441 iironr. 2(59274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnement 11,50 per maand, per kwartaal 34.50 DONDERDAG 21 MAART 1974 54ste jaargang no. 298 Wij kunnen u alles leveren voor uw BOOT. Te veel om op te noemen. Komt u eens langs? OUDE VEST 111 Leiden, tel. 25328. Afd. Bezorging vanaf 08 30 uur NAIROBI (Reuter) Presi dent Idi Amin van Oeganda is er gisteren in geslaagd om een Ethiopisch kapersechtpaar, dat een Friendship van East Afri can Airways had gekaapt, te overreden zich over te geven. East African Airways is van Kenia, Oeganda en Tanzania gezamenlijk en deze Friend ship was met 31 westerse toe risten aan boord uit Nairobi opgestegen naar de badplaats Malindi. Kort daarna sprong het echtpaar op, dat de Britse gezagvoerder met een pistool in de rug dwong koers te zetten naar Libië. De piloot maakte eerst een tussenlan ding in Tanzania bij het Kili- manjaro-gebergte en daarna in dc luchthaven van Entebbe in Oeganda. Daar werd het toe stel onmiddellijk omsingeld door een troepenmacht en ge neraal Amin beklom de con troletoren om met de kapers te onderhandelen. Volgens woordvoerders van East Afri can Airways slaagde hij er in dc passagiers en de beman ning uit het toestel vrij te krijgen en de kapers hun plan om naar Khartoem en vervol gens naar Tripolis te vliegen te doen opgeven. r een verslaggever 2 HAAG Twee an de drie uit rs evangenic aan de Pompstationweg ïcheveningen ontsnapte gevanae- zijn in Duitsland gegrepen. Het de 21-jarige Gaetano B< nifacio en m 10-jarige Franco de Cecilia, beide men. De 21-jarige Fransman jStian Brahmi is nog voortvluch- Duitse politie kwam de drie nian- Iop het spoor nadat zij in Aken luto hadden gestolen. Bij Dliren en zij klemgereden. Het drietal ng uit de wagen en vluchtte in vrije veld. Hier konden de twee anen worden gepakt. procedure om de uitlevering van ^*jtwee gevangenen is inmiddels be oliën. De twee Italianen zijn inge- n in de gevangenis in Keulen, driet. 1, dat in Scheveningen nog jaren uit te zitten heeft, wist is het sportuurtje te ontsnappen. teel bewolking met vooral aan. inkelijk enige regen. Plaatse- ijk mist. In het binnenland wei- ig wind met maximum tempe- aturen van 11 tot 16 graden. Langs de kust zwakke wind van met middagtemperaturen mstreefes 9 graden. TfORGEN EN OVERMORGEN: 'amelijk zacht met zonnige pe rioden, maar ook plaatselijk een ui. Morgen zon op 6.39 zon onder 18.50 maan op 5.42 maan onder 17.47 iZ'si'tw- Van onze parlementsredactie HENGELO De operatie van de verdeling van Nederland in ruim veertig gewesten moet om streeks 1980 voltooid zijn. Dan zullen ook de dage lijkse besturen van de gemeenten rechtstreeks door de bevolking gekozen moeten zijn. Minister De Gaay Fortman van Bin nenlandse Zaken vindt rechtstreekse gewestelijke verkiezingen (naast de verkiezingen van Tweede Kamer, pro vinciale staten en gemeenteraden) be slist noodzakelijk, juist omdat de ge westen een belangrijk stuk van het lokale bestuur voor hun rekening ne men. Alleen de voorzitters van de gewestraden worden door de Kroon benoemd. De minister van binnenlandse zaken maakte dit gisteravond bekend in een verkiezingsbijeenkomst van de ARP in Hengelo. Hij deelde mee, dat in het najaar een ontwerp-structuur- schets zal worden gepubliceerd met een verdeling van .Nederland in ge westen. Deze bestuurlijke eenheden zijn steeds geconcentreerd rond een kerngemeente. De ontwerp-schets moet gezien wor den als een ideaalbeeld. Er zal onge veer een jaar de tijd zijn voor de publieke discussie. Minister De Gaay Fortman heeft het plan alle delen van het land te bezoeken om de plannen toe te lichten. Hij legde er in zijn rede de nadruk op, dat alle bezwaren tegen en reacties op de verdeling zeer serieus zullen worden genomen. Aan de hand van de discussies wordt een definitief voorstel aan de Kamer voorgelegd. Dan wordt ook de wet ingediend, waarin bevoegdheden en taken van de gewesten worden vastge legd. Een punt is wel, dat er. weer een nieuwe verkiezing bijkomt. Minister De Gaay Fortman ziet het evenwel als een taak van de politieke partijen om door goedé voorlichting verwarring over de verschillende verkiezingen te voorkomen. Herkenbaar De minister liet zich optimistisch uit over het beeld van de gewesten. Ze zullen voor de burger vrij gemakke lijk als bestuurlijk verband herken baar zijn, omdat zij zullen aansluiten bij de maatschappelijke ontwikkelin gen, waar vrijwel iedere burger dage lijks mee te maken heeft. Het gewest, zo betoogde de minister, moet worden gezien als een verlengd plaatselijk bestuur. Als taken noemde hij volkshuisvesting, werkgelegenheid, verkeer en openbaar vervoer, recrea tie. milieuhygiëne en volksgezond heid. Het gewest zal op de taakgebie den coördineren tussen de gemeenten en bepaalde taken van de gemeente overnemen. Het criterium is, dat uit voering door het gewest in een be paalde concrete situatie de voorkeur verdient beven uitvoering door de gemeenten. Het benodigde geld krij gen de gewesten rechtstreeks van het Rijk. In beperkte zin zullen financiële bijdragen van de gemeenten mogelijk zijn. Provincies Minister De Gaay Foetman ging. ver der in op de discussie over de positie Zie vervolg op pagina 5 ROTTERDAM Enkele honderden mensen hebben giste ren in Rotterdam geprotesteerd tegen de plannen van de gemeente Rotterdam om het gemeentelijk slachthuis aan de Boezemstraat per 1 januari 1976 te sluiten. Als de plannen doorgaan betekent dat bedreiging van de werkgelegenheid voor ongeveer 600 personeelsleden van particuliere bedrijven die bij het slachthuis zijn betrok ken. Werkgevers en vakbonden zijn van mening dat het Rotterdamse slachthuis, het grootste in Nederland, open moet blijven. Het bedrijfsleven (dc Rotterdamse vleeshandel) heeft vorige week op een vergadering van de raadscommissie voor de bedrijven laten weten desnoods het openbare slachthuis op particuliere basis te willen voortzetten. Op het ogenblik moet de gemeente jaarlijks een miljoen gulden toeleggen om dc exploitatie van het slachthuis 'rond' te houden. In de Rotterdamse gemeenteraad gaan stemmen op of een dergelijk verlies niet geaccepteerd moet worden als daarmee de werkgelegenheid van zes honderd mensen wordt gegarandeerd. HEERLEN De driehonderd perso- neelsleden van de Verenigde Lim burgse Bakkerijen in Heerlen hebben gisteren besloten het bedrijf te bezet ten, omdat zij duidelijkheid willen ver het al dan niet voortbestaan van het bedrijf. De werknemers zetten de produktie voort. De voedingsbonden \an NVV, NKV en de Unie BLHP staan achter deze actie. Sinds oktober heerst cr onzeker heid over het voortbestaan, zo ver klaarden de bezetters. De directie heeft d eze onrust tot dusver niet kunnen wegnemen. Binnenland Confessioneel portret5 Ambassades beter beschermd 5 L. de Jong over de Neder landse Unie 7 Buitenland Scheel hekelt VS9 Kerk Leergeschil verlamt Luthers seminarie 2 Zuidema: geestesgaven ge weldige beleving2 Men schrijf! ons 2 Nieuwe boeken 2 Radio en iv fi Strips, feuilleton 8 Puzzel, recept fi Dichtbij en verder 7 Weer 7 Commentaar 7 (ADVERTENTIE) WASHINGTON (AP. Reuter, UPI) De advocaat van Nixons ont slagen medewerker Bob Haldeman en John Ehrlichman is in beroep gegaan tegen rechter Sirica's besluit het geheime Watergate-rapport van de Grand Jury óver te dragen aan de juridisihe commissie van het Huis van Afgvaardigden De advocaat, John Wilson, heeft ge bruik gemaakt van de beroepstermijn van twee dagen, die John Sirica had bepaald, voordat h-et rapport, waarin mogelijk Nixons rol in het Watergate- schandaal wordt behandeld, in handen zou komen van de Congresleden. Wil son heeft aangevoerd dat de over dracht van het rappjrt ten nadele zou kunnen zijn van Haldeman en Ehr lichman. Zij zouden erdoor reeds als schuldig aangemerkt kunnen worden voordat zij hun eigen relaas konden doen. Aangenomen wordt dat het Grand Jury-rapport nu pas na weken aan de Congrescommissie zal kunnen worden overgedragen. President Nixon beeft dinsdagnacht op een persconferentie in Houston herhaald dat er hij niet aan denkt af te treden in verband met het Water- gate-schandaal. Nixon reageerde op de oproep van de conservatieve Republi keinse senator James Buckley, dat hij vrijwillig moest aftreden om het ambt van het presidentschap te redden. 'Er is moed voor nodig om te vechten ADVERTENTIE Rijkswijkseweg 282 Den Haag Telefobn 642142 - 118440. Donderdagavond koopavond. Folder gratis op aanvraag. voor hetgeen men juist acht en dat is wat ik van plan ben', aldus Nixon. 59 SiMoN-vooRDeet- OPANP5R£PA6t^A3 ARNHEM 'Laat minister Duisen- berg ook eens een onderzoek instellen naar het zwarte geld dat is gestoken in de aankoop van boerderijtjes op de Veluwe'. Dit heeft hel Gelderse sta tenlid ir. J. Achterstraat (CDA) ge zegd in de commissie ruimtelijke or dening van provinciale staten. LONDEN (AP, Reuter, UPI) De Britse prinses Anne en haai man kapitein Mark Phillips zijn gisteravond aan de dood ont snapt. Een man, die later is aan gehouden, vuurde een aantal ko gels af op de auto waarin het eehtpaar zat. Prinses Anne en haar man bleven ongedeerd. Maar de chauffeur van de auto, de rechercheur die ter bescher ming van de prinses meereed, en een politieman in de buurt werden wel geraakt De gewonden zijn direct naar ziekenhuizen in Londen overgebracht. Over de aard van hun verwondingen was gisteravond nog niets bekendge maakt. De aanslag vond plaats toen de auto met het echtpaar Buckingham Palace in Londen verliet. Prinses An ne en haar man waren daar geweest in verband met officiële verplichtin gen. Het echtpaar is gisteren onmid dellijk naar het paleis teruggebracht. Een woordvoerder vertelde dat hen niets was overkomen, maar dat zij 'vanzelfsprekend hevig geschrokken zijn'. Volgens een zegsman van Scotland Yard is de hofauto beschoten in de zogeheten 'Mali', een lange rechte straat die Buckingham. Palace ver bindt met het Trafalgar Square (plein). De dader blokkeerde de weg met zijn eigen auto en begon op de hofauto te schieten. Na de aanslag werd direct een speuractie ingezet. Pas na "enige tijd werd de man opge pakt. Een hoteleigenares, die op het ogen blik van de aanslag in de buurt was, vertelde gisteravond dat zij vier scho ten heeft gehoord. 'Ik dacht eerst dat het de uitlaat van een auto was, maar toen kwam een auto tot stilstand en kwamen uit alle richtingen politieau to's aanzetten', zo vertelde zij. Het is de eerste aanslag op een lid van de Britse koninklijke familie sinds het midden van de jaren dertig. Toen ging een man met een pistool op de toenmalige kroonprins af (De latere koning Edward VIII), terwijl deze vlak bij de plaats waar nu werd geschoten voorbijreed. Een onbekende heeft gisteravond laat een Noordierse krant opgebeld en ver klaard dat de organisatie 'Katholieke Verdedigingsassiciatie' verantwoorde lijk is voor de aanslag. De man identi ficeerde zich als 'Kapitein Jones'. De Britse politie heeft in Londen reeds nagegaan of mogelijk een Noordierse extremistische beweging de aanslag heeft beraamd en uitgevoerd. De Britse minister van buitenlandse zaken Roy Jenkins heeft gisteren het Britse Lagerhius beegedeeld dat de schoten die op prinses Anne en haar echtgenoot zijn afgevuurd onderdeel waren van een mislukte poging de prinses te ontvoeren. De dader, aldus Jenkins, is gepakt 'en is nu bezig de politie te helpen bij haar onderzoek'. De naam van de man is niet bekend gemaakt Morgen wordt prins Pieter Chris tiaan, zoon van prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven, twee jaar. MOSKOU (Reuter, AP) Een Russische helikopter heeft op 14 maart een noodlanding gemaakt in China. De uit drie leden bestaande bemanning is nog niet naar de Sowjet-Unie teruggekeerd, ofschoon aan China is gevraagd 'toe te zien dat bemanning en helikopter wor den gevonden en aan de Russische autoriteiten worden overgedra gen'. Ierse nonnen hoeven geen winst te maken er is niet eens een spiegeltje DUBLIN (AP) De toch al niet geringe bar-dichtheid in de Ierse republiek is verder gestegen met de opening t an een volstrekt unieke gelegenheid, een geheel door nonnen gedreven ziekenhuisbar. 'Medisch gezien vind ik hel goed dat ive nu een bar aan huis hebben', zei zuster Theophane Collins. 'Als de pa tiënten thuis liggen hebben ze ook gelegenheid om een borreltje le drinken en vrienden te ontvangen'. De weleerwaarde zuster Collins is geestelijk leidsvrouwe ran de 'zusters van barmhartigheid van het vleesgeivur- den Woord', die aan het hoofd staan ran het pas ge opende geriatrische ziekenhuis dichtbij Newmarket-un- Fergus in het graafschap Clare. Er zijn veel lopende patiënten in het ziekenhuis en de zusters proberen hun vei blijf zoveel mogelijk af te stem men op hun normale leefgebruiken. En zoals bekend nemen de leren even hartstochtelijk in als ze leven. De bar in hei ziekenhuis heeft een volledige vergun ning. De prijzen worden laag gehouden, omdat de zus ters geen winst hoeven le maken. HHHH Het Russische persbureau TASS heeft meegedeeld dat de helikopter naar een gebied ten zuiden Belesji in het district Altai was gevlogen om een zieke militair op te halen. Het toestel raakte echter de weg kwijt door slech te weersomstandigheden. Toen de brandstof opraakte heeft de helikop ter op Chinees grondgebied een nood landing gemaakt. De bemanning liet dit per radio weten aan 'haar vlieg veld'. Er is niet bekend gemaakt, welk vliegveld dat was. DEN HAAG De nv. Hollandse Sig naalapparaten, een aan Philips ver want bedrijf maakt volgens Philips geen afluisterapparatuur. Minister Lubbers antwoordt dit (mede namens minister Van der Stoel) op vragen van het Tweede Kamerlid Dankert. «PvdA). Nieuwe lente, nieuw geluid Vandaag ontvangt u als extra bijlage ons lente nummer, met tal van artikelen op het gebied van aankoop en onderhoud van huizen, de tuin, de auto en wat er zoal in de woning te beluisteren en te bezien valt. Doe eens iets extrai's terug. Abonneer eens iemand. Desnoods uzelf. NIKUWE AllO.WEE NAAM: STRAAT GIRO: PLAATS: Betaalt per maand/kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: IMaats: IK ONTVANG GRAAG: Altijd-paraatmap briefpa pier eo pen). Gezellige rookverdrijver Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij. Schrijf op de envelop: De Chr. Pers, antwoordnummer 2792, A'dam. Wenst abonnement op: I ROUW DE ROTTERDAMMER NIEUWE IIAA' 1SE CUT. NIEUWE I.EIDSE CRT. DORDTS DAGBLAD (aankruisen a.u.b.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1