OVERWEGINGEN ROND 'N NIEUWE BANDRECORDER EUROPA'S PARADIJZEN uil» Ch w' P i'j n 1 II 1 WËÈEËË c 0 1 «is •raiH.iiniHHnni de fascinerende wereld van al wat leeft Wereld in vlammen ra DUW KW AK I (b) Mono en stereo. Bij mono (A) is één kop, één versterker en éen Hen een extra weergavekop naast de opnameköp is geplaatst, is nabandcontrole mogelijk (A). De luidspreker voldoende. Bij stereo (B) moet de technische outillage ra kop kan tevens dienst doen ter verkrijging van echo-effecten (B). dubbel zijn uitgevoerd. VOORJAAR opname. weergave ii/cLens opname 2fLv ',~v f'd&L rfjir M - opn.kop weerg.kop OpnCLtoVL I e.chostgr?Oi<zl - -4 i' Po l T\ S opnfcop weerg. J«rp door Wim van Bussel nigeen, die het verlangen >r een bandrecorder in zich lt rijpen, komt voor het gro- irobleem van de juiste keuze, nt er zijn zeer veel mogelijk- jlen. Wat is nu, afgezien van prijs, het beste? Niets en al- is het beste. Of anders ge- d: in een bepaald geval is ir u een bepaalde recorder beste. Want recorderkeuze :en zeer persoonlijke keuze, niet bepaald moet worden &r goedkope aanbiedingen of reden klanken van een fa lielid, maar door eigen be- iften. Laten we eens zien hoe de vele mogelijkheden van bandrecorder systematisch men rangschikken, zodat een ■szins verantwoorde keuze gelijk wordt. elektrische trillingen van micro- t, platenspeler of radio worden magnetische impulsen op de netiseerbare geluidsband vastge- Het element, dat de magneti- informatie op de band over- agt, is de opnamekop die een gte heeft van de helft of een irt van de bandbreedte groter de spoorbreedte, hoe chtiger het weergavesignaal kan En hoe krachtiger dit signaal, groter de sterkteverschillen tus- de hardste en zachtste muziek- sages (de dynamiek) zullen zijn. ir kwaliteitsweergave is de twee- orrecorder dan ook te prefereren en een vierspoorapparaat, hoewel raan moet worden toegevoegd, slechts zeer kritische oren het schil horen tussen een vergelijk- e; twee- en vierspoorrecorder, ze- bij toepassing van een hoge dsnelheid een zgn. Low-Noise- weeq en vierspoor tweespoorrecorder is mechanisch minder kwetsbaar dan zijn vier- orbroeder. Bandaandruk, stofjes de band, bandkreukeltjes lassen, alles luistert niet zo heel nauw. de tweespoorrecorder kan men bij gebruik van een dikkere dsoort als langspeelband verze- d zijn van een goed kop-bandcon- Zo'n band kan dankzij zijn re ef dikke magneetlaag zeer krach- worden gemoduleerd en levert weergave dan ook een grote lamiek. De vierspoorrecorder ver- - Spoor f - Spoor JL ho-nd ojasdrctaicti) 1131190 spoor 7 spoor spoor 3 spaar 4 (J*/ (jQOttfé oxncCroLcticn} Het twee- en vierspoorsysteem. A. Bij tweespoor bedraagt de spoorbreedte de helft van de bandbreed te. B. Bij vierspoor bedraagt dé spoorbreedte een kwart van de bandbreedte. langt juist een wat dunnere, wat soepeler band zoals dubbelspeel- band, die een wat geringere dyna miek bezit De hoge kwaliteit die met de twee spoorrecorder gemakkelijker te reali seren is dan met het vierspoorappa raat, moet echter worden betaald in de vorm van een twee keer zo hoog bandverbruik. Wie veel denkt te gaan opnemen, moet over dit aspect niet te licht denken. Bandmontage Bandmontage doet de waarde van de recorder sterk toenemen. Dit boeien de, creatieve werk is met tweespoor- band gemakkelijker te verwezenlij ken dan met vierspoorband. Want niet alleen is het spoor breder, maar bij tweespoor wordt bij bandmonta ge bovendien slechts één naastlig gend spoor verknipt, tegen bij vier spoorband drie. Stereo, duo- en multiplay: niet alleen bij vierspoor De vierspoorrecorder is uitgerust met een dubbele opname- resp. weergaveknop. Twee koppen in één huis dus, die zodanig zijn opgesteld, dat de bovenste kop spoor 1 en de onderste kop spoor 3 beschrijft. Wordt de band omgedraaid, dan ko men sporen 2 en 4 voor de koppen. Door middel van een spoorkeuze- schakelaar kan een van beide kop pen (en bij weergave beide) worden ingeschakeld. Dankzij de dubbele koppen heeft de vierspoorrecorder enkele specifieke mogelijkheden als stereo, duo- en multiplay, maar dat wil nog niet zeggen dat deze recor der het alleenrecht heeft! Het een en ander is namelijk ook te verwe zenlijken met de overigens lang niet goedkope tweespoor stereorecorder die eveneens met een dubbel kopsy- steem is uitgerust en die speciaal bedoeld is voor kwaliteitsopnamen. Mono of stereo Een goede monorecorder, twee- of vierspoor, hoeft niet duur te zijn. Daar bij monobedrijf slechts één ka naal, dus ook één spoor per opname wordt gebruikt, hoeft ook het band- verbruik geen durê zaak te zijn, ze ker niet bij vierspoor. Stereo is veel duurder dan mono, hetgeen logisch is als we bedenken dat voor stereo twee gescheiden kanale.i en dus twee complete oppame-weergavever- sterkers plus bijbehorende compo nenten nodig zijn. De vierspoorre corder is met zijn dubbel kopsy- steem al een eind op weg, reden waarom zeer veel vïerspoorrecorders stereorecorders zijn. Parallelweergave, duo- en multiplay Een recorder met een dubbel kopsy- steem, hetzij de vierspoor-, hetzij de tweespoorrecorder, heeft naast ste reo nog meer mogelijkheden. Zo is het mogelijk de beide koppen bij weergave door middel van de spoor- keuzeschakelaar met elkaar door te verbinden, zodat de beide parallel- sporen tegelijkertijd worden weerge geven. Door deze parallelweergave is het op eenvoudige wijze mogelijk tekst van achtergrondmuziek te voorzien. Geschiedt het samengaan volstrekt synchroon door het eerste spoor tijdens het opnemen van het tweede spoor door middel van een hoofdtelefoon af te luisteren, dan ontstaat duoplay of playback. Op de ze wijze kan men een duet met zich zelf zingenl Een stap verder is multiplay of mul- tiplayback, waarbij het mogelijk is het reeds opgenomen signaal over te brengen naar het parallelspoor, on der gelijktijdige toevoeging van een nieuw signaal. Beide signalen wor den dus op één spoor gemengd. Dit gemengde signaal kan vervolgens (na het terugspoelen van de band) weer naar het eerste spoor worden overgebracht, weer onder toevoeging van een nieuw signaal. Zo kan men een compleet zangkoor of een com- bo-tje creëren met slechts één per soon. Deze werkwijze is overigens ook mogelijk met behulp van twee (eenvoudige) recorders en een mengpaneel. Bandsnelheid Hoe hogere bandsnelheid, hoe hoge re tonen er kunnen worden opgeno men. Voor kwaliteitsopnamen komt dan ook de hoge bandsnelheid van 19 cm/ sec. in aanmerking, maar la ten we daarbij wel bedenken dat dit qua apparaat én bandverbruik niet goedkoop is. Een zeer gunstig en zeer goed betaalbaar compromis le- mono séc.rco teller mei O-insècll/ng f-(fs mee tuis teren per hoofdteL of luidspr. grote of kfeine spoel spoel of cassette (net of poriabtefj ri (itom opn niveau pa.tr ze toets kooppeo of seibiifreye/aors J- of frspoor belangrijkste factoren die bij de keuze in overiveging moeten icorden genomen. na-bcindtzonlr. y- echo irrv.llipla.jr Cbif 4- ofjz-spJ complete ree. met groot of kfein ui tg. ver mogen en met groot f k/ein frey. bereik of en kef tapedeck, vert de gehalveerde snelheid van 9,5 cm/sec. Ligt het zwaartepunt bij zuinigheid, dan denken we aan snel heden van 4,75 en 2,4 cm/sec. maar kwaliteitsweergave mogen we dan niet meer venvachten. Met name 2,4 cm/sec. is voornamelijk geschikt voor spraak. Veel recorders hebben twee of meer omschakelbare snelhe den hetgeen tevens de mogelijkheid opent de weergave op een andere snelheid te doen plaatsvinden als de opname, waardoor bepaalde geluids effecten mogelijk zijn. Spoel en cassette De cassetterecorder maakt een ge makkelijke bandinleg mogelijk dan de spoelenrecorder, maar toch heeft de cassette bepaalde nadelen. Bandmontage bijvoorbeeld is een uitgesloten zaak, het snelspoel systeem werkt in het algemeen niet snel en een bandteller ontbreekt veelal, wat het terugzoeken van een opname ten zeerste bemoeilijkt. O.m. door de lage bandsnelheid is de geluidskwaliteit niet altijd even goed. Maar voor probleemloze mu- ziekweergave is de cassette zeer ge schikt en toegepast op een portable cassetterecorder is dit systeem zeer goed te gebruiken voor buitenopna men. De draagbare cassetterecorder is namelijk zeer handzaam van for maat en uiterst licht van gewicht. Hij is een ideale tweede recorder! Wat de spoelenrecorder betreft, er zijn recorders waarop spoelen met een maximale diameter van ca. 10,13 18 of meer cm geplaatst kunnen worden. Hoe grotere spoeldiameter, hoe langere programma's er kunnen worden opgenomen, maar hoe lasti ger het wordt snel een bepaald frag ment terug te zoeken. Bijzondere voorzieningen Welhaast elke recorder heeft een meeluistermogelijkheid per hoofdte lefoon. Handiger is het natuurlijk als dit per luidspreker kan geschie den, maar dit maakt de recorder weer duurder. Wordt de recorder in combinatie met een radio-met-recor deraansluiting gebruikt, dan kan op uitstekende wijze via de radioluid spreker worden meegeluisterd. Er zijn (dure) bandrecorders, die met aparte opname- en weergavekop zijn uitgerust, in tegenstelling tot de ge bruikelijke gecombineerde opname- weergavekop en waarmee een opti male opname- en weergavekwaliteit kan worden verwezenlijkt. Boven dien is hiermee echo en nabandcon trole mogelijk (fig. 4). Dit laatst heeft het voordeel het zojuist opge- nomene al tijdens de opname via de extra weergavekop te kunnen beluis teren, zodat we een feilloze opname- controle hebben. Verder kennen we de bandrecorder-met-mengmogelijk- heid, een voorziening die echter ook met een apart mengpaneel is te ver wezenlijken. Belangrijk is voorts de mogelijkheid van automatische op namesterkte, waarbij overmodulatie nooit kan plaatsvinden. Deze voorziening heeft alleen zin bij het maken van directe microfoonop namen, daar de dynamiekomvang van radio of platenspeler ongeveer gelijk is aan die van de recorder. Het automatisme doet bovendien ïnige afbreuk aan de muziekkwali- teit, reden waarom sommige recor ders een uitschakelbaar automatisme hebben. Belangrijke technische gegevens Hebben we min of meer vast om lijnd vastgesteld welk type recorder ons het meest ligt, dan gaan we pro beren te achterhalen welke recorder in concreto aan onze eisen voldoet. We vragen folders bij dealers aan en gaan op bezoek bij radiozaken. In deze fase van ons onderzoek worden technische gegevens als luidspreker vermogen, frequentiebereik, prijs, uitvoering, bedieningswijze, afmetin gen en gewicht van belang. Bij dat alles zal ons vrij gauw duidelijk worden dat, indien we onze eisen werkelijk omlijnd hebben, er slechts enkele recorders zijn, die daar zeer dicht bij komen. Want de ene recor der heeft dit, de andere weer dat. Laten we nooit denken dat het idea le onbetaalbaar is, want het voor ons volmaakte kan zeer goed in een minder dure klasse vallen! DR. K. E. GRAEBNER Het grote kennis-der-natuurboek voor het hele gezin In honderden briljante foto's en fijne beschrijvingen geeft dit boek een beeld van de overweldigende rijkdom van de natuur. U maakt kennis met geheimen van het leven die door de moderne biologie werden ontsluierd. Met heel de rijk-gevarieerde planten- en dierenwereld op alle continenten. Met wat er leeft en groeit in de tropische regenwou den en dorre woestijnen, in de oceanen en binnenwateren, in de moe rassen en bossen, op de heidevelden en rotsen. Ongelooflijk mooi! U leest ook over natuurwonderen waarvan u nog nooit hebt gehoord en die u en uw kinderen zullen fascineren. KIJKEN, LEZEN, GENIETENI De schrijver, de bioloog en wereldreiziger Dr. K. E. Graebner, is presentator van grote tv-natuurprogramma's. Zijn boek, uitgegeven In samenwerking met het Wereld Natuur Fonds, is een van de fraaiste en meest omvattende werken die ooit op dit gebied verschenen zijn. Enthousiast aanbevolen door bekende Nederlandse natuurkenners als Dr. Fop. I. Brouwer, Jan P. Strijbos, Dr. A. Scheygrond en A. B. Wigman. 480 groot-formaat bladzijden 700 tekeningen en foto's, waarvan de meeste in kleur T 57.5U ZOMER KEUNING WAGENINGEN flr4 Verkrijgbaar in de boekhandel Het nieuwe, fascinerende boek over onze nabije natuur Eugen Schuhmacher De laatste sporen - de laatste kansen Boeiende tekst - zeldzame foto's De vermaarde zoöloog en filmer van in het wild levende dieren - Eugen Schuhmacher - verhaalt in dit boek op boeiende wijze wat hij te zien kreeg in gebieden waar nog allerlei zeldzame dieren te vinden zijn. Fascinerende vaak zeldzame foto's illustreren welke prachtige natuurparadijzen ons omringen, maar tegelijkertijd ook hoe de mens bezig is deze wérkelijke rijkdom te vernietigen. Laatste appèl aan onze "beschaving" Het is eigenlijk een wonder dat deze dierenparadijzen nog bestaan. Steeds meer diersoorten sterven onnodig uit. Een apart hoofdstuk is gewijd aan de ecologische crisis met haar rampzalige gevolgen voor de planten- en dierenwereld. Een uitvoerige en interessante beschrijving van alle afgebeelde dieren besluit dit prachtboek voor de natuurliefhebber. 320 bladzijden groot formaat 121 kleurenfoto's 49 zwart/wit foto's linnen prachtband prijs f 75.- Met medewerking van het WERELD NATUUR FONDS Verkrijgbaar bij uw boekhandelaar Mf ZOMER KEUNING - WAGENINGEN BILLY GRAHAM Redding voor een wereld in nood. Een rake analyse van onze hachelijke situatie en •en ernstige oproep tot terugkeer tot God. Met kracht komt Billy Graham In verzet tegen de hedendaagse moraal de zg moderne theo.ogie en de afgoderij met de techniek en de seks. Een indrukwekkend boek. vol bijbelse getuigenissen en opwekkingen. Verkrijgbaar in da boekhondai 38 druk I iLidU rj[4 een boek van Zomer ft Keuning - Wageningen

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 17