1 18, 12, Eis van 4 jaar voor poging tot moord 15, 14, 1650 750 6, 8.50 Ella en Joe Pass, ideale combinatie Verkiezingspaneel op Waterlooplein Lappendeken in dans, muziek en decor bij Ned. Dans-Theater Drie bonden van NVV tegen ministerie Student weigert stage in Athene ir Minister: Antillen meer onafhankelijk van elkaar maken TROUW/KimWIBT WOENSDAG 20 MAiART 1974 4® door Rud Niemans De grande dame van de onuitroeibare midden-jazz- Ella Fitzgerald was met enige bejaarde, doch muzikaal nog alleszins capabele vrien den weer eens voor een tweetal concerten in ons land: maandagavond in de Doelen, gisteravond in het Concertgebouw. Ella, middelpunt van bejubelde nachtconcerten van weleer, dievegge van zo menige nachtrust. Ach, je hoorde er, op chic en met wat vet in je haar bij te zijn, wanneer zij met oom Oscar (Peterson) jazzrecep- tie hield. De zakdoekjes vol zweet, de horden hondsbrutale fotografen, de afgezakte dassen van Norman Granz, het ademstokkende tempo van die tenslotte clichématige shows, zijn her inneringen. belichaamd in haar corpu lente gestalte. Mag ik even? Maar in '68 kwam een einde aan de Ella Oscar-cycli. Miss Fitzgerald heeft daarna nog net op tijd gemerkt, dat ze een welluidende computer was ge worden. Zij doorstond enkele zware oogoperaties, ging uitvoerig op dieet en tuurt thans met een spits snoetje door een paar ferme brilleglazen eerst eens een paar dagen in het rond, vóór ze ook maar een noot zingt Het hoeft niet zo nodig meer. Het zweepje van Granz is weg en de computer is zij de baas geworden. Dank zij dat verminderde toerental is ze er nog, Ella. Oscar trouwens óók, zoals de nog altijd wat jazzschuwe platenbazen op hun jongste Grand Gala hebben bemerkt. Alle break downs in de jazzscene ten spijt be leeft hun faam een nabloei bij fla grant gebrek aan nieuwe jazzvormen die voor grote mensenmassa's nu een maal de werfkracht missen. Na het Sonny RoUins-jaar*73 zagen we in het zojuist begonnen Ellington-jaar '74 nog onlangs een oude frontsoldaat als Art Bladey roemloos sneuvelen op het zelfde Doelenpodium, waarop nu Ella stond. Het verschil was, dat de zange res Fitzgerald nu onder échte vrien den verkeerde, wier muzikale golf lengte nauwkeurig op haar was afge stemd. Samen met Ella konden ze slechts bewijzen, dat jazz nog jazz is, inclusief de swing, het improviseren op accordenschema's en alle cliché's en foefjes, waarover boeken zijn vol geschreven. Nou ja, mits dat met zorg en overtuiging geschiedt, is dat nog altijd opium voor menige jazz-ziel. Meesterbegeleider De charme van Ella's optreden in de Doelen kwam pas goed maar he laas te incidenteel tot zijn recht in de kleinere bezettingen, daar waar b.v. een meesterbegeleider als pianist Tommy Flanagan do stemming kon bepalen en vooral alléén met gitarist Joe Pass, een laat-bloeier van formaat, met wie zij 'Take Love Easy' zong, titelstuk van Granz" nieuwe Pablo-lp, die zij grappig beschreef als 'a sexy album'. Nog mooier waren haast de sterke, onbegeleide solobeurten van alweer Pass (Ellington's Prelude to a kiss) en bassist Kater Betts, die even schitterend op de Spaanse toer ging. Ella gaf in één der 10 songs nog een frivole versie van The Man I love' ten beste, waarin haar introverte en extroverte kwaliteiten stuivertje wis selden. Hoe plezierig de show ook was, er zaten toch ook veel kreukels ln, enerzijds vanwege de vrij 6lechte, geluidsbalans, anderzijds door de toch ook zeer magere inbreng van de vete ranen Eldridge (trompet) en Lockjaw Davis (tenor sax) in dit geheel. Een avond derhalve die een waarlijk posi tieve ontdekking opleverde: Ella en Joe Pass vormen een ideale combina tie. Stijgend bezoek bij 'Theater' ARNHEM Het aantal bezoekers van de uitvoeringen van Toneelgroep Theater is in het seizoen 1972-73 met 34% gestegen in vergelijking met het vorige seizoen. De zeven producties van 1973-74 werden door bijna 115.000 mensen bezocht. Dit blijkt uit het binnenkort te publiceren jaarverslag van Theater. Over het lopende seizoen lijken de cijfers nog iets hoger te liggen. Opvallend is volgens Theater dat niet de blijspelen maar de zoge naamde probleemstukken de hoogste bezoekcijfers haalden. Top was de productie "Luther Muenzer of de dub bele boekhouding": direct daarop vol gen 'Het woud', de afscheidsvoorstel- ling van Hans Tiemeijer, en Moeder Courage en haar kinderen. UTRECHT Drie bonden van het NW, de agrarische bond, de Indus triebond en de bouwbond, hebben zich gekeerd tegen de plannen van het ministerie van crm. Het ministerie wil namelijk in Drente 3750 ha veengrond aankopen en tot beschermd gebied verklaren. De bon den zeggen dat de werkloosheid in het betreffende gebied vijftien pro cent is en dat met de plannen van crm de werkgelegenheid van nog eens 1000 mensen op het spel staat. De plannen zouden namelijk betekenen dat het afgraven van de veengronden wordt stopgezet, dat de landbouwmo- gelijkheden worden beperkt, dat de Purit n.v. in Klazienaveen in zijn bestaan wordt bedreigd, evenals Norit n.v. De bonden hebben een aantal eisen geformuleerd. Een daarvan komt er op neer dat de plannen van de rege ring zich tot 500 ha. moeten beperken. Een woordvoerder van crm zegt even wel dat de angst om het verlies van werkgelegenheid ongegrond is. 'We zijn echt niet zo stom om 1000 men sen zomaar op straat te zetten' aldus de zegsman. EINDHOVEN De 21-jarige student electrotechniek Cees Zbinden van de TH in Eindhoven heeft geweigerd een stage te lopen bij het Griekse leger. De stageplaats was hem toegewezen door ir. P. Corzilius. De opdracht was acht weken te werken aan de repara tie en vernieuwing van radio- en andere telecommunicatieapparatuur bij het Hellenic Army Command in Athene. Een medestudent van Zbinden, de heer H. ten Cate, heeft brieven ge schreven aan premier Den Uyl en aan staatssecretaris Klein van onderwijs. In die brieven wordt protest aangete kend. Gevraagd wordt of de minister president zich openlijk wil distantië ren van dit soort stage-opdrachten. Belde balletten zijn een lappen deken. De lapjes van de Carmina Burana zijn immers Middeleeuwse studenten - en vagantenliederen. De lapjes van Eclip se zijn allerlei menselijke gevoelens en symbolieken. Dat Eclipse een 6tuk 'patchwork" is. hebben decorontwerper William Katz en zijn assistent Willy Eisenhart met hun lapjesdecor en lapjescostuums ferm onderstreept. Lapjes van allerlei soort met weinig samenhang, in geluid, decor en bewe ging. In het geluid: zuchten, hoesten, kloppen van het hart, de branding op het strand, meeuwen en andere onde finieerbare stukken lawaai. Daarbij allerlei soorten beweging, vooral veel beweging, over het toneel rollende stoelen en bedden, gekoppeld en uiteendrijvend, glijdende, rollende, slierende, springende en een soort Indianendans uitvoerende mensen. Een erotisch spelletje van de beide solisten Mea Avenema en Johan Meyer, agressie, tot elkaar opvreten van de anderen. Opbouwende en ver nietigende beweging. En in het programmaboekje bladzij den tekst, die niets verhelderde. Heel interessante maar ook vaak volkomen oninteressante dans, die net zo veel - of zo weinig - verhelderde als de tekst in het boekje. Er zijn danskunst-liefhebbers, die te gen de Carmina Burana bezwaren hebben: onecht, pseudo-primitief, on- historsich romantisch. Maar met heer lijk opwindende muziek en meesle pende dans en een boeiende vaart in het hele verloop, iets om een 'kick' van te krijgen. Eclipse is te veel een puzzel om wezenlijk te boeien, strofe na strofe vraagt men zich af, wat Louis Falco nu met zijn agressieve erotische en vooral weinig duidelijke symbolen be- UFFELTE Twee mannen hebben een buit van tien gulden gemaakt bij een overval op twee bejaarde landbou wers in Uffelte (Dr) De slachtoffeers zijn de 73- en 63-jange gebroeders Liezen. Zij raakten gewond aan han den en gezicht De overvallers waren jonge mannen, die met een mes heb ben gedreigd en geld eisten. Maar er was geen geld. Ze moesten zich met tien gulden tevreden stellen. Schuifel aars over het Waterlooplein worden geconfronteerd met een verkiezingspaneel affiches van de politieke partijen, die om de stem van de burgers vragen in verband met de statenverkiezingen op ivoensdag 27 maart. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM 'Tot elke prijs moet worden voorkomen dat de drang tot eigenrichting zich gaat voort zetten', zei gisteren de officier van justitie bij de Amsterdamse rechtbank mr. F. H. von Meyenfeldt. De prijs die hij vroeg, was vier jaar gevangenisstraf voor de Chinese toezichthouder Hon H. L. (27) en Ho- Fat C. (18). De werkgever van de beide Chinezen, de 33-jarige exploitant van een Chinees gokhuis aan de Zeedijk in Amsterdam, Chum W. C., hoorde een gevangenis straf van twee jaar en zes maanden tegen zich eisen. De beide toezichthouders waren met de 26-jarige kok A. H. Leung in hun auto op zondag 13 januari in alle vroegte naar een stille plek in het Am sterdamse Bos gereden. Ze hadden daar de aandacht getrokken van de be manning van een toevallig passerende suveillance-auto van de politie. Op de achterbank van de auto vonden de po litiemannen het roerloze lichaam van de kok, die volgens zijn gezelschap stomdronken was, maar bij nadere in spectie gebonden bleek te zijn en rode striemen in de hals bleek te hebben. De kok, zo werd duidelijk, was mis handeld, en zou mogelijk zelfs om het leven zijn gebracht, als de politie niet tussenbeide was gekomen. De toezichthouders ontkenden gisteren dat Leung hadden willen vermoorden, zoals hun ten laste was gelegd. Bij eer dere verhoren hadden zij wel gezegd dat het de bedoeling was geweest Leung uit de weg te ruimen; zij zou den hebben gehandeld in opdracht van de gokhuisexploitant. Leung zelf ver klaarde als getuige dat hem onderweg in de auto was toegevoegd dat hij ge dood zou worden. Hon L. en Ho-Fat C. zeiden gisteren dat zij Leung er slechts toe hadden willen brengen de namen te noemen van degenen die betrokken waren geweest bij een overval op het gokhuis aan de Zeedijk. Verbolgen Bij die overval, op 8 januari gepleegd, was door zes gemaskerde en gewapen de CMneien voor velo duizenden gul dens buitgemaakt. Toezichthouder Hon L. had gemeend in een van de over vallers Leung te herkennen. Hij had diens naam doorgegeven aan de re cherche, maar die had na een verhoor Leung weer laten vertrekken, omdat zij ervai\ overtuigd was dat de kok niet aan de overval had meegedaan. Hon L. en Chum C. waren daarover verbolgen geraakt en zij besloten toen zelf Leung maar aan de tand te voe len. Leung werd op de Zeedijk opgepikt en na bedreiging en mishandeling had hij de namen van vijf Chinezen ge- waarschijnlijk gefingeerd waren, was Leung naar een kamertje boven het gokhuis gebracht, waar hij twee da gen gevangen werd gehouden. Op de bewuste zondagmorgen was hij naar het Amsterdamse bos gereden, waar zijn beide belagers een touw om zijn nek hadden geslagen, waarna de kok bewusteloos was geraakt. Toen hij weer bijkwam, had de politie inmid dels ingegrepen. Leung zei gisteren ervan overti te zijn dat de twee toezichthou hem hadden willen doden. Hon L Ho-Fat C. ontkenden dat, zoals zi ook ontkenden in opdracht van C C. te hebben gehandeld. Hon L. klaarde gisteren op eigen initiatie hebben gehandeld, omdat hij zich|f toezichthouders verantwoordelijk gevoeld voor de gang van zake het gokhuis, en Ho-Fat C. zei dat bevelen van Hon L. had opgeven Hon L. kwam ook terug op zijn klaring dat zijn baas hem de i van de buit had geloofd, als dielotl worden teruggevonden. De officier achtte bewezen dat de zichthouders Leung hadden willei moorden. Meer moeite had hij n gokhuisexploitant. Hij had, zei£o geen bewijs kunnen vinden dat C. zijn toezichthouders opdrachte gegeven Leung te doden. Chum C 'n slechts toe, dat hij een kamertji -ro ven zijn gokhuis ter beschikking |q gesteld, om Leung enkele dager te sluiten. De officier zei dat de tuiging te hebben dat de expló veel meer wist dat hij wilde toeg De rechtbank zal op 2 april uits] doen. door Hans W. Ledeboer DEN HAAG De nieuwe première van Het Nederlands Dans-Thea- ter 'Eclipse' van de Amerikaanse choreograaf Louis Falco op een ge luidencollage van Burt Alcantara, en de bekende 'Carmina Burana' van John Butler in één programma leverden maandag in de Konink lijke Schouwburg een merkwaardige balletavond op. doelt Vooral omdat opbouw en ver- nietigng, erotiek en agressie niet in eikaars verlengde zijn gesteld maar zonder verband dooreen zijn ge mengd. Van Otterloo neemt Foss-concert over DEN HAAG Lukas Foss, de Ameri kaanse dirigent en componist die op 22 en 23 maart in het Haagse Con gresgebouw met het Residentie Orkest oun. de Vierde Symfonie van Charles Ives zou uitvoeren, is ziek geworden. Willem van Otterloo heeft deze con certen van hem overgenomen. De Symfonie van Ives wordt in deze programma's vervangen door Three places in New England van dezelfde componist en door de Nocturnes van Debussy. WILLEMSTAD De regering van de Nederlandse Antillen wilde eilan- dengebieden zo autonoom mogelijk maken, zo heeft de Antjlliaanse minis ter van Staatkundige structuur en onderwijs, H. S. Croes het afgelopen weekeinde in Willemstad gezegd. Als eerste stap van de 'insularisatie' (een nieuw woord, waarmee men het proces van autonomie aanduidt ko) digde de minister aan dat de verant woording voor het onderwijs geheel zal worden overgedragen aan de af zonderlijke eilandgebieden. Ook de kwestie van de voertaal op de scholen zal in de toekomst door de eilandge bieden zelf geregeld moeten worden. De Surinaamse oppositieleider Lach- mon vindt het eenzijdig opzeggen van het Statuut door Suriname verraad aan de Nederlandse Antillen. Op een verkiezingsbijeenkomst zei hij dat de Antillen 'evenmin als Suriname' voor bereid zijn op een volledige onafhan kelijkheid en kondigde hij aan bin nenkort naar Willemstad te zullen gaan om daar besprekingen te voeren 'ilj Kleuteroverall.Speelpak van 100% Jongensbroek. 100% Katoenen katoen, chambray brushed. jeans in zware kwaliteit. Kleuren Kontrasterende stiksels en zwart en khaki. Maten 116/167. gespen. In bleu. Maten 92/110. Maat 16716.- Meisjesrok.Terlenka 70/30. Vierbaans met modern smal ceintuurtje. Kleuren: geel, rood en korenblauw. Maten 116/167. Maat 152/16719.- Jongensshirt.Modern ruitdessin in diverse kleurstellingen. Het materiaal is polyester katoen. Maten 116/164. Alle maten Maat 116 Maat 116/128 Alle maten Jack met capuchon.Polyester katoen, dus makkelijk te wassen. Met grappige appliqué. Ruitdessin in geel, groen, oranje of blauw. Maten: 74/80/86. Jurkjes-Bedrukt katoen in vele modellen en dessins en in talloze kleuren. Maten: 74/80/86. T uinbroek.Met 2 opgezette steekzakken en elastiek in de rug. Alleen denim blauw. Maten: 80/86. Acryl bloeze.Met afgeronde boord en borstlat. In diverse kleuren. Maten: 80/86. VROOM DREESMANN

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 14