VS en Engeland vegen Suezkanaal DUITS EMIGRANTENZOON HEERST OVER BRAZILIË Pawel Litwinow met zijn gezin in Wenen Indiase studenten in opstand in Bihar Geen alarm meer in Portugal Labour wint eerste slag Op verzoek van Egypte Actie voor vrijlating Superfin tTruTLKr™8 n"r Enseland EG-commissie SPD van Brandt lijdt nederlaag in Rijnland-Palts New Delhi stuurde leger te hulp Van Geisel wordt geen matiging verwacht van Red Band natuurlijk. dialoog met VS Internationale Chili-commissie Cambodjaanse stad Oudong gevallen BUITENLAND T7/K9 CAIRO, TEL AVIV (Reuter, AP, UPI) Amerika en Engeland zullen op ver zoek van Egypte medewerking verlenen bij het vegen van mijnen in en langs het Suezkanaal. WENEN (AP, UPI, Reuter) Pawel Litwinow, een bekende Russi sche 'dissident', is gisteren met zijn vrouw en twee kinderen in We nen aangekomen. Aanvankelijk beconcurreerden Ameri kanen en Britten elkaar in Cairo. Nu rullen de vloten van beide landen samenwerken en beginnen te be studeren, hoe het werk kan worden verdeeld. In Londen ziet men het feit dat president Sadat niet aan Moskou om hulp heeft gevraagd als een be wijs, dat Egypte van plan is zijn nogal wankele betrekkingen met de westerse landen te verbeteren. Vermoed wordt dat de totale kosten van het vrijmaken van het kanaal ongeveer 100 miljoen dollar (270 mil joen gulden) gaan bedragen. Als het kanaal vrij is en Egypte het wil verbreden en uitdiepen en tevens de verwoeste steden langs de waterweg wil herbouwen, zal er nog veel meer geld nodig zijn. Japan en Koeweit behoren tot de landen, die een grote bijdrage willen leveren. Wie voorts financieel zal helpen is nog niet be kend. Sadat In een interview met het Amerikaan se weekblad Newsweek heeft presi dent Anwar Sadat van Egypte ver klaard het een ware tragedie te zullen vinden, als president Nixon wegens ambtsmisdrijven in staat van beschul diging zou worden gesteld. Volgens Sadat is onder Nixon 'op revolutionai re wijze de stuwkracht van de Ameri kaanse politiek in het Midden-Oosten vergroot. Sadat heeft veel lof voor Henry Kis singer (Nixons minister van buiten landse zaken), die 'bewezen heeft een integer man te zijn'. De president noemde hem 'direct, openhartig en iemand met een vooruitziende blik'. Kissinger doet volgens Sadat 'onder leiding van Nixon want je kunt beide mannen niet afzonderlijk zien het ondenkbare in het Midden- Oosten'. Het zou zo meent Sadat werke lijk 'een grote tragedie zijn als het Amerikaanse volk het wereldbeeld uit het oog zou verliezen ten behoeve van onbelangrijke binnenlandse politieke overwegingen'. Op een vraag of hij dacht dat de President Sadat zijn voor president Hafez Assad, aldus een interview in het Amerikaanse weekblad Time. Verder besprak mevrouw Meir een mogelijke tweede etappe in de onder handelingen met Egypte: 'Wij zijn bereid tot een akkoord te komen, maar wij willen zien of president Sadat werkelijk het Suezkanaal gaat exploiteren, of hij werkelijk een be gin maakt met de wederopbouw van de steden langs het kanaal en of hij werkelijk een begin maakt met de economische ontwikkeling van zijn land. Een man, die dit alles doet, zal geen oorlog beginnen, waardoor alles weer vernietigd zou worden*. Wat betreft Jordanië zei de Israëli sche premier: 'Wij willen onderhande len over het gebied op de westelijke oever van de Jordaan, al ligt dit probleem uiterst gevoelig voor velen in Israël. Er schuilt in dit gebied een diepe religieuze betekenis en wij heb ben er belangrijke historische banden mee. Voordat wij het over een com promis eens kunnen worden, zullen wij de kwestie aan de wereld voorleg gen. De 33-jarige kleinzoon van de vroege re minister van buitenlandse zaken van de Sowjet-Unie, Maxim Litwinow, is een vriend van de verbannen auteur Aleksandr Solzjenitsin. Litwinow heeft vier jaar doorgebracht in kam pen in Siberië, omdat hij in 1968 op het Rode Plein had gedemonstreerd tegen de inval van troepen van het Warschaupact in Tsjechoslowakije in augustus van dat jaar. In Moskou werd het gezin Litwinow uitgeleide gedaan door ongeveer hon derd vrienden en familieleden. Het heeft visa voor Israël gekregen, maar zal zich waarschijnlijk in de Verenig- geheime politie veroordelen met be trekking tot Gabriel Superfin, een vroegere medewerker van Solzjenitsin. De gro.ep eist de vrijlating van Super fin, die mishandeld zou zijn en al acht maanden achtereen eenzaam op gesloten. 'Hoe lang. zo vraagt de groep, zullen onschuldige mensen, af gesloten van de buitenwereld, on machtig om zich te verdedigen, nog weggeborgen worden in cellen, waarin zij ondervraagd worden. De groep vraagt behalve vrijlating van Superfin ook een onderzoek van de Internationale associatie van juris ten naar de methoden, die de KGB in deze zaak heeft gebruikt. Pawel neemt afscheid van zijn vader Mikhail Litwinow. de Staten vestigen. Dar is Litwinow een functie aangeboden aan de uni- versiteit van New England. Mevrouw (Ivy) Litwinow, die Engelse is, kreeg Litwinow zei bij zijn vertrek te ho- 1 i pen dat hij naar de Sowjet-Unie mag ttaat» /3/3-y-t H terugkeren. Zijn vrienden hebben de V UvJi t/t/Il vlll tU vrees uitgesproken dat hij - eenmaal in het buitenland - van zijn staatsbur gerschap zal worden beroofd. Litwi now is een uitgesproken medestander van Solzjenitsin en van Andrej Sacha- row, de Russische atoomgeleerde, die eveneens tot de dissidenten behoort. Intussen hebben 44 Russische intellec tuelen een verklaring uitgegeven waarin zij het optreden van de politiek van Israël is gewijzigd, ant- Gevechten woordde Sadat: 'Indien wij getuigen mogen zijn van een geslaagde troepen scheiding aan het Syrische front en ik geloof dat dat zal gebeuren dan kunt u zeggen dat in Israël nieuwe opvattingen baan hebben ge broken. Het is niet de troepenschei ding zelf die belangrijk is. Van be lang is om het 'eenvoudig te zeggen dat een eind is gekomen aan de expansie. De theorie van veilige gren zen door de verwerving van land van anderen is een mislukking gebleken'. Mevrouw Meir Wat Syrië betreft heeft de Israëlische premier, mevrouw Meir, verklaard dat haar land wel bereid is een troepen scheidingsovereenkomst te tekenen, maar niet van plan is, de Syrische president 'een duimbreed land voorbij de grenzen van 1967 te geven'. Iets zoals het afstaan van de Hoogten van Golan zou volgens haar een extraatje Gisteren zijn in de heuvels van Golan weer zware gevechten geleverd tussen de artillerie van Syrië en Israël. Na dat het vuur was geopend, werd het door de Israëliërs beantwoord. Hun artillerie schoot tot zeven kilometer diep in de Syrische linies. Volgens Damascus opende Syrië het vuur, om dat de Israëlische troepen hun 'posi ties probeerden te versterken'. MAINZ (AP) Bij de verkiezingen voor het bestuur van de deelstaat Rijnland-Palts hebben de christen-de mocraten de meerderheid van de stemmen op zich verzameld. Dit be tekent een nieuwe tegenslag voor de sociaal-democratische partij (SPD) van kanselier Willy Brandt, die bij de verkiezingen van Hamburg op 3 maart ook al een fors verlies heeft geleden. De christen-democraten (CDU) kregen 51.7 procent van de stemmen of 867 zetels in gemeente- en districts raden. Bij de vorige plaatselijke ver kiezingen in 1969 kreeg de CDU 43.9 procent van de stemmen en 660 zetels. De sociaal-democraten van Willy Brandt gingen terug van 629 op 600 zetels, hetgeen een verlies betekent van 6 procent. De SPD behaalden nu 35.5 procent. De liberale FDP, die in Bonn samenwerkt met de sociaal-de mocraten kreeg 8.8 procent of 131 zetels. Vier jaar geleden had deze partij 8 procent en 90 zetels. De uiterst-rechtse Nationale democra tische partij (NDP) viel van 2 pro cent op 0,9 procent terug en verloor daarmee alle 26 zetels. NEW DELHI (AP, Reuter, UPI) Indiase legereenheden zijn gis teren de hoofdstad Patna van de deelstaat Bihar binnengedrongen om een einde te maken aan hevige studentenonlusten. Eerder op de dag hadden groepen studenten uit protest tegen de voed selschaarste en de hoge prijzen slag geleverd met de politie. Overheidsge bouwen, huizen en winkels waren in brand gestoken. Tenminste vijf perso nen zijn om het leven gekomen en anderen raakten gewond toen de poli tie het vuur opende op een menigte van 10.000 demonstranten. De solda ten z ijn onmiddellijk begonnen met patrouilleren in de straten van Patna, dat op zo'n 750 km ten zuidoos ten New Delhi ligt. Het is de tweede keer binnen twee maanden dat het leger te hulp is geroepen om protestacties in te to men. Tijdens de onrust in de staat Gujarat kwam de regering van deze staat na protestbewegingen zelfs ten val. De studenten in Bihar voeren acties ter gelegenheid van de opening van het begrotingsjaar. Zij willen blijk ADVERTENTIE geven van hun ontevredenheid over corruptie, de snel stijgende prijzen van voedsel, de voedselschaarste en het gebrek aan beroepsopleidingen op de scholen in de staat. Toen de gou verneur van de staat R. D. Bhandare een toespraak wilde houden ter ope ning van het begrotingsjaar moest de politie met traangas en de wapenstok de weg voor hem vrijmaken. De poli tie zou tientallen studentenleiders hebben gearresteerd. BANGLADESJ In Dacca, de hoofdstad van Bangla- desj, heeft de politie zondag op een grote menigte leden van de nationale socialistische partij geschoten. De groep betoogde voor verlaging van de prijzen van eerste levensbehoeften en bestrijding van de corruptie. Volgens een plaatselijk dagblad zijn er acht doden en 50 gewonden gevallen. Vol gens de regering waren er drie doden en 18 gewonden geteld. De socialisti sche oppositie heeft opgeroepen tot een algemene staking voor vandaag. PORTUGAL (Reuter) Het Portuge se bewind heeft opnieuw het alarm voor de strijdkrachten opgeheven en daarmee de militairen verlof gegeven hun kazernes te verlaten. De opheffing van de beperkende maatregelen, na de rebellie van zater dag waarna minstens 30 officieren en 200 manschappen zijn gearresteerd, volgde op berichten dat regeringsge trouwe topmilitairen het militair ap paraat opnieuw stevig onder controle hadden. Zaterdagmiddag gaven militairen, die opkwamen voor de ontslagen vice- stafchef, generaal Antonio de Spinola, zich bij de stad Caldas da Rainha over zonder dat slachtoffers vielen. Uit Lissabon is vernomen dat de hoogste officier die naar aanleiding van de rebellie is opgepakt, de 40- jarige luitenant-kolonel Joao Almeido Bruno is. Bruno heeft 13 jaar lang in Portugals Afrikaanse koloniën gevoch ten en diende rechtstreeks onder Spi nola in Guinee-Bissau. In Kinsjasa heeft de president van de Angolese nationale bevrijdingsfront (FNLA), Holder Roberto, verklaard dat de VS en hun westerse bondgeno ten de 'schadelijke gevolgen' onder ogen zullen moeten zien van hun hulp die zij via de NAVO aan Portu gal hebben gegeven. Volgens Roberto steunt Amerika Portugal financieel en militair om er hun investeringen in de oliegebieden van Angola veilig te stellen. door Jos Schurink BUENOS AIRES Het is niet waarschijnlijk dat de huidige 'har de lijn' van het Braziliaanse be wind na de presidentswisseling van afgelopen vrijdag een noe menswaardige wijziging zal on dergaan. De sepculaties in sommi ge liberale kringen over een ge leidelijke versoepeling van het regiem houden bij een nadere analyse geen stand. Vooralsnog reëler lijkende prognoses betreffende een nog agressievere op stelling van de militaire dictatuur om de groeiende economische en politieke problemen in de hand te houden. Generaal Emilio Garrastazü Médici stond de presidentszetel af aan gene raal Ernesto Geisel. Zijn ambtsaan vaarding werd tevens een soort top conferentie van het kleinere rechtse dictaturen, die de afgelopen maanden en jaren in meer of mindere mate door Brazilië Noordamerika's rent meester in dit continent in de economische worggreep waren geno men. De 65-jarige Geisel, zoon van Duitse emigranten, behoort tot de lutherse kerk en is daarmee de eerste protes tantse president in dit vijfde grootste land van de wereld, waar bijna negen tig procent van de ongeveer honderd miljoen inwoners katholiek zegt te zijn. In hoeverre deze combinatie de positie van het bewind ten opzichte van de katholieke kerk beïnvloed is moeilijk te voorzien. In bepaalde kringen vreest men, dat Geisel min der hard zal durven optreden tegen de snel radicaliserende kerkelijke lei ders en met name tegen de bisschop pen in noord en centraal Brazilië die het regiem, zijn politiek en de heer sende structuren steeds feller aanval len. Geisel is zich bewust van dit dilemma en heeft inmiddels al laten blijken veel aandacht aan de huidige gespan nen verhouding tussen kerk en staat te zullen besteden. Zijn doel is om tenminste met een deel van de kerk tot een permanente dialoog te gera ken. In dit verband werd in februari jl. reeds een begin gemaakt met ge sprekken met het Braziliaanse episco paat. Toen medio 1973 Geisel als opvolger van Garrastazü naar voren werd ge schoven. was de nieuwe presidents kandidaat een volslagen onbekende voor 95% van de bevolking, die zelfs met de beste wil van de wereld er niet in slaagde zijn Duitse familie naam correct uit te spreken. Zijn broers, generaal Orlando Geisel (op perbevelhebber van de landmacht) en de inmiddels overleden generaal Hen rique Geisel waren met hem de steun punten van wat wel de Pruisische lijn in het leger wordt genoemd. Generaal Ernesto Geisel, de nieuwe president van Brazilië. Agressief Volgens insiders was de promotor van de kandidatuur van Geisel de 'filo soof van de Braziliaanse generaals- club Golbery do Couto e Silva. Deze heeft met zijn in 1952 geschreven boek 'Aspecten van de geopolitiek van Brazilië' (pas in 1957 uitgegeven) de grondslagen gelegd voor de huidige expansieve en agressieve buitenlandse politiek van het militaire bewind op het Zuidamerikaanse continent. Gol bery komt daarin o.a. tot conclusie dat de 'strategische grens' (frontera viva, staat er letterlijk) van Brazilië 'ten zuiden ligt van waar nu Uruguay nog reilt en zeilt!' Generaal Golbery, inmiddels de rech terhand van Geisel geworden, was tevens degene die in 1964 de beruchte nationale veiligheidsdienst op poten zette. Na zijn politiek-militaire activi teiten verleende Golbery als president van Dow Chemical in Brazilië rechts- streeks zijn diensten aan de dollar. Met deze voormalige directeur van een Amerikaans filiaal aan zijn zijde blijft er van de 'nationalistische' image van Geisel, opgebouwd toen hij tot juli jl. directeur was van de staatspetroleummaatschappij Petrobas, niet zoveel over. Overigens moet die 'nationalistische mythe' van de ex- Petrobas-directeur met een korrel zout worden genomen. Het was tij dens zijn periode dat de investeringen voor olie-exploratie afnamen en de petrochemische sector vrijwel geheel in buitenlandse handen kwam. Afrika De beperkte interne markt in Brazilië (ruim vijftig miljoen Brazilianen suk kelen tegen de bestaansgrens aan) en het vooralsnog blijven toestromen van buitenlands kapitaal maken dat het economisch model sterk afhangt van het ontdekken van nieuwe en het uitbreiden van bestaande markten. Het veroveren van Afrikaanse mark ten is in dit verband een van de doeleinden die het Braziliaanse sub- imperialisme zich voor de nabije toe komst heeft gesteld. Vorig jaar kwa men de tegenstellingen die hierover binnen het dictatoriale systeem be staan duidelijk aan de oppervlakte. De éne groep wil Afrika penetreren via de 'natuurlijke toegangen', waar onder Rodesië, Zuid-Afrika en de Por tugese koloniën worden verstaan. Tot deze groep behoren sectoren ra cistische en fanatieke officieren die behalve oorlogsmateriaal en adviseurs in het kader van de zogeheten dubbele nationaliteitsovereenkomst tussen Portugal en Brazilië nu óók op grote schaal Braziliaanse troepen naar de Portugese koloniën willen stu ren. Wat gematigder maar ook tot deze groep behoren financiële kringen in met name Sao Paulo en de technocra ten van ministerie van financiën, die weinig perspectief zien in de beperkte markten van de formeel onafhankelij ke Afrikaanse landen, waar bovendien hard tegen sterke Westeuropese in vloeden moet worden opgebokst. 'De Zuid-Atlantische Oceaan moet een Braziliaanse zee zijn', 'de blanke su prematie ofwel de westerse, christelij ke beschaving op het zuidelijk half rond moet worden verdedigd' en 'met steun van Zuid-Afrika penetre ren in het zo begeerde zuidpoolge bied' zijn voorts de wat griezelige stellingen waarvan diverse stromingen binnen deze groep zich al dan niet met zoveel woorden bedienen. Voor zover bekend behoort generaal Geisel niet tot deze groep, alhoewel hij een aantal ideeën ervan wel zou delen. Verwacht wordt dat Geisel geen fundamentele wijzigingen zal brengen in de huidige Braziliaanse politiek ten opzichte van Afrika. Gei sel lijkt er weinig voor te voelen het risico van een soort 'Vietnamees avon tuur' in de Portugese koloniën te lo pen. Zolang het kan zal Brazilië liefst niet al te opvallend Portugal blijven steunen en gelijktijdig bilaterale over eenkomsten proberen te sluiten met de onafhankelijke Afrikaanse staten. Verscheidene voormalige koloniën in Afrika lijken er voorlopig niet op uit te zijn om Brazilië tot een definitieve keuze te dwingen. Onlangs kon Brazi lië het zich zelfs veroorloven in de Verenigde Naties met Griekenland, Noordamerika, Bolivia, Spanje Para guay en Portugal te stemmen tegen een motie waarin de Portugese bezet ting van Guinea-Bissau werd veroor deeld (93 landen stemden voor, 30 onthoudingen, zeven tegen). Orde en martelingen Wat betreft de binnenlandse politiek zijn er evenmin grote koerswijzigin gen van Geisel te venvachten. De trieste lijst van slachtoffers van de militaire dictatuur zal ongetwijfeld nóg langer worden, het gegil in de martelkamers zal aanhouden, de para- politionele doodseskadrons zullen on gestoord blijven opereren enz. Deze sombere venvachtingen zijn behalve op bovenstaande ook op tal van ande re antecendenten gebaseerd, waarvan we er enkele zullen aanhalen. In zijn eerste toespraak als presi dentskandidaat boorde Geisel de klei ne hoop op een eventuele liberalisatie op geleidelijke terugkeer naar een democratie de grond in. Hij noemde het handhaven van de 'veiligheids maatregelen' essentièèl voor de econo mische ontwikkeling van het land. Voorts erkende hij dat Brazilië door interne en externe factoren een moei lijke periode tegemoet gaat en vroeg 'begrip van alle goede Brazilianen', wie hij in ruil daarvoor orde en stabiliteit beloofde. Geisel werd toen hij chef was van het militaire kabinet van Castelo Branco naar het Noordoosten ge stuurd om een onderzoek in te stellen naar herhaalde klachten over de mis- daden waarvan het vierde legerkorps werd beschuldigd. Tedere schoenpoet ser van Recife', aldus Brazilië-kenner Paulo Schilling, 'wist dat in de onder komens van het vierde leger, onder bevel van de colonels Bandeira en Ibiapina, op grote schaal werd gemar teld en gedood. Toch luidde de con clusie van Ernesto Geisel: 'Er wordt niet gemarteld'. Zijn optreden in de Militaire Ho ge Raad was voor zijn politieke tegen standers zonder mededogen. Tijdens de verwikkelingen rond het aftreden van president Janio Quandros liet Geisel zich als secreta ris van het opperbevel van de strijd krachten reeds kennen door zijn 'har de' opstelling. De militairen spraken hun veto uit over diens opvolging door de populaire vice-president Joao Goulart. Toen de linkse gouverneur Leonel Brizola uit protest hiertegen de massa mobiliseerde, zou het Geisel zijn geweest die beval het paleis van de gouverneur te bombarderen, welk bevel overigens niet werd opgevolgd. De nieuwe president krijgt aan zijn zijde als vice-president generaal Adal- berto Pereira dos Santos, die qua hardheid zo mogelijk Geisel nog klopt. Met dit duet heeft de land macht haar hegemonie over de lucht macht en de marine (die de vorige vice-president mocht leveren) nog verder geaccentueerd. De heer Schurink is een freelance journalist, die thans in Latijns Ameri ka verblijft. BRUSSEL (ANP). De woordvoer der van de Europese Commissie in Brussel kon gisteren nog geen officië le reactie geven op de recente uitla tingen van de Amerikaanse president Nixon, over Europa. De commissie is namelijk, sinds Nixon zijn verklarin gen vrijdag aflegde, nog niet bijeen geweest. In 'kringen van de Europese commis sie' zei men echter dat misverstanden tussen twee partners die - zonder hun eigen persoonlijkheid prijs te geven - behoren tot eenzelfde belangenge meenschap, alleen door een recht streekse dialoog kunnen worden weg genomen. In commissiekringen werd er op ge wezen dat de feitelijke contacten tus sen de Verenigde Staten en de Euro pese gemeenschap in het verleden geen enkele twijfel hebben gelaten aan de bereidheid van Europa om betrekkingen met de Verenigde Sta ten te onderhouden. Verwacht wordt dat president Georges Pompidou van Frankrijk deze week tijdens een kabinetszitting zijn vrien delijke woorden aan het adres van de Verenigde Staten zal wijden in een poging de tegenstellingen te verzach ten. Uit Washington wordt gemeld, dat president Nixon van plan is, zijn bezoek aan Europa op de een of andere manier doorgang te doen vin den, nu de Franse minister van bui tenlandse zaken Michael Jobert 'mild en verzoenend' heeft gereageerd op de Amerikaanse kritiek. HELSINKI (DPA) Sergio Insunza, minister van justitie in het door een militaire staatsgreep ten val gebrachte bewind van de Chileense president Salvador Allende, heeft in Helsinki de vorming bekendgemaakt van een 'In ternationale commissie' die de daden van het huidige militaire bewind moet onderzoeken. Van de commissie zullen o.a. deel uitmaken de Latijnsamerikaanse No belprijswinnaar voor literatuur Mi- quel Angel Asturias en de secretaris generaal van de Wereldvredesraad, Romesh Chandra. Het Internationale verbond van vrije vakverenigingen heeft in een tele gram aan de president van de wereld bank, Robert MacNamara, onder streept dat alle nieuwe onderhande lingen met de Chileense militaire jun ta over de buitenlandse schuldenlast van het land afhankelijk dienen te worden gesteld van het herstel der grondrechten en vrijheden in Chili. PHNOM PENH (UPI). Het Cam bodjaanse opperbevel heeft bekendge maakt dat de vroegere koninklijke hoofdstad Oudong 40 kilometer ten noordoosten van Phnom Penh, volle dig in handen is van de opstandelin gen. Het is de eerste grote stad die de Rode Khmer in meer dan drie jaar strijd heeft veroverd en het betekent dan ook een grote propaganda-over- winning. De meeste burgers zouden Oudong ontvlucht zijn toen de Rode Khmer de aanval begon. Vervolg van pag. 1 slissende meerderheid in het Lager huis zou bezorgen. Bij de indiening van de motie, die later werd ingetrokken, merkte de Conservatieve woordvoerder Robert Carr gisteravond op dat zijn partij 'niet van plan was de eregering af te houden van het verrichten van haar taak'. Eerder was al aangenomen dat de Tories, in tegenstelling tot Labour, nauwelijks aandrang zouden uitoefe nen op hun Lagerhuisleden om bij ziekte of verhindering wegens zeer indringende redenen toch naar de stemming te komen. Labour had geen enkel risico genomen en zes zieke Lagerhuisleden uit bed gehaald om te gaan stemmen. VS Uit diplomatieke bronnen in Londen is gisteren vernomen dat de Labourre- gering de VS heeft gerustgesteld met de verklaring dat de Amerikaanse kernduikbootbases in het Schotse Holy Loch voorlopig niet ontmanteld zal worden. In haar verkiezingsmani fest had Labour beloofd als 'eerste stap' naar multilaterale OostrWest-ont- wapening de basis in Holy Loch op te heffen. In de troonrede was over deze kwestie al met geen woord gerept.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 9