Defensie aan de orde in Eerste-Kamer-debat eoeo HAEEff Huisartsen ontstemd mary perkins over uitblijven van PKU-onderzoek T t/ot 1 Ideetje Staatssecretaris: verkoop ovaaltjes niet verbieden Drie slachtoffers in tien minuten Gruyters: bouwcapaciteit is wellicht te groot ...OPROEP CODE Brand in huis met bejaarden TROUW kW VRTET DINSDAG IM M\ Mil BINNENLAND/RiAIDIO EN TV T4/K6 Van onze parlementsredactie DEN HAAG De landelijke politici hebben het deze week nog razend druk met de provinciale verkie zingen. De agenda van de Tweede Kamer is dan ook weer beperkt gehouden om alle ruimte te maken voor het verkiezingsgebeuren. Alleen de Eerste Kamer, als steeds vol begrip voor de staatskundige pro blemen en verhoudingen, doet geen enkele concessie en blijkt immuun voor de verkiezingskoorts: ze heeft twee dagen uitgetrokken voor de begroting van buitenlandse zaken. Het eerste agendapunt van de Tweede Kamer, de interpellatie van de com munist Bakker over de benoeming van de nieuwe staatssecretaris van defensie, kan direct al in verband worden gebracht met de verkiezingen volgende week woensdag. Nu heeft de nieuwe bewindsman, de heer Van Lent zelf al reden gegeven tot deze veronderstelling. In zijn eerste con tact met de pers vorige week gaf hij een belangrijk feit prijs, dat pas in de defensienota zal worden vermeld: de diensttijd wordt verkort met vier maanden. Het probleem van de diensttijdverkor ting, zei de bewindsman, moet in algemeen verband worden gezien. Toch deed hij al vast de losse mede deling van de diensttijdverkorting. Niet onbegrijpelijk zo kort voor de verkiezingen. De kersverse bewinds man maakte zo een goede algemene beurt voor zijn partij, de KVP. Opvallend was, dat premier Den Uyl zich vrijdag haastte om mee te delen, dat de ministerraad de verkorting van de diensttijd had goedgekeurd. Hij relativeerde verder het belang van deze mededeling, want, zo zei de pre mier, het heeft toch al lang in de toelichting op de begroting van defen sie gestaan. Het was toch afgesproken. Zo gaat dat tot 27 maart. Aan de premier De vragen, die de heer Bakker van daag stelt, zijn intussen van andere aard. Hij wil precies weten wat de moeilijkheden zijn geweest tussen mi nister Vredeling en KVP-fractieleider Andriessen over de benoeming van de heer Van Lent. Een andere vraag is, of het kabinet wel heeft geluisterd naar de wens van de KVP-fractie en niet naar minister Vredeling, er een wijziging is ingetreden in de verhou ding tussen de KVP-fractie en de regering. Is het kabinet voor de KVP niet meer extra-parlementair? In de Tweede Kamer krijgen verder deze week de ambtenaren bijzondere aandacht. In november van het vorige jaar is de Kamer blijven steken in het debat over het stakingsverbod voor ambtenaren. Voorlopig blijft het verbod gehandhaafd, maar de sanctie verdwijnt. De regering zal hierover de Kamer deze week antwoorden. Perzische ambassade De recente moeilijkheden rond de Perzische ambassade in Den Haag zul len vandaag zonder twijfel aan de orde komen in het debat over het buitenlands beleid in de Eerste Ka mer. Het is het nieuwste, maar niet het eerste probleem waarmee minister Van der Stoel te kampen heeft. Met name deze minister heeft het sinds zijn ambtsaanvaarding niet gemakke lijk gehad. Leek het departement van buitenlandse zalen vroeger een rustig departement, tegenwoordig is dat wel anders. Het ene probleem is nauwe lijks uit het nieuws of het volgende dient zich al weer aan. Voorbeelden daarvan zijn de oorlog in het Midden- Oosten. de olieboycot, de coup in Chili, het al of niet erkennen van Guinee-Bissau. het vertrek van de In donesische ambassadeur, die klaagde over gebrek aan bescherming en nu de overeenkomstige klacht van de Iraanse ambassadeur. Tegen de achter grond van deze gebeurtenissen wordt de discussie gevoerd over de vraag of het buitenlandse beleid een zakelijk dan wel een dominees-achtig karakter dient te hebben. Of anders gezegd, kan Nederland het zich permitteren bepaalde principiële uitgangspunten in het buitenlands beleid zoveel ge wicht toe te kennen dat dit soms ten koste van onze zakelijke belangen in het buitenland gaat. Minister Van der Stoel vindt inderdaad dat het principe voor de baat uitgaat en hij zal voor deze opvatting in de Eerste Kamer weer de nodige voor- en tegenstanders vinden. In dichte mist verongelukt Van een correspondent BENNEKOM De 33-jarige Gerrit van Daelen uit De Klomp (Ede) is in Bennekom bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. Hij reed met zijn auto tegen een wagen die in dichte mist langs de weg geparkeerd stond. Toen hij moest uitwijken voor een tegenligger. Hij was op slag dood. UTRECHT De huisartsen zijn ont stemd over de vertraging die is opge treden in het onderzoek van alle pas geboren baby's op de stofwisselings ziekte fenylketonurie (PKU). Naar schatting een op 20.000 kinderen lijdt aan deze afwijking, die tot onherstel bare hersenbeschadiging lijdt als niet direct een passend dieet wordt aange houden. Het landelijk PKU-onderzoek had op 1 januari zullen beginnen, als ver strekking volgens de Algemene wet bijzondere ziektekosten (AWBZ). Maar het werd eerst uitgesteld tot 1 mei, en het blijkt nu 1 september te worden. Volgens het ministerie van volksge zondheid heeft de oliecrisis behande ling van het besluit in de minister raad drie maanden vertraagd. Het ligt nu bij de Raad van State. Het onder zoek zou op zijn vroegst op 1 juli kunnen beginnen, maar omdat dan de vakanties net beginnen, is besloten tot september te wachten. De vertraging was volgens de artsen niet nodig geweest, als de ambtelijke molens wat minder langzaam hadden gemalen. Er zijn verwachtingen ge wekt die niet waargemaakt kunnen worden. Of de test wordt uitgevoerd hangt nu af van de activiteit van de moeder (die er om moet vragen) en van de arts (die ervoor naar het streeklaboratorium moet). En de ou ders moeten de kosten betalen, ter wijl voor het landelijk onderzoek sinds 1 januari al geld uit de AWBZ- premie is uitgetrokken. <£>ÜOÖT LAXJD. 6EOTE" MÊNÓÊM. HOUDÉN kouerHiïr SMIDJE VERHOLEN Busje tegen baal papier WINSCHOTEN De 49-jarige J. Schutte uit Bellingwolde is gistermor gen vroeg op rijksweg 42 in Winscho ten verongelukt. De man reed in een volkswagenbusje toen een uit tegeno vergestelde richting naderende vracht wagen een baal papier verloor. Het busje reed daar op in, draaide om zijn as en sloeg tegen een ander busje dat achter de vrachtwagen reed. Het slachtoffer was op slag dood. Er wa ren zeven gewonden, van wie een moest worden overgebracht naar een ziekenhuis in Winschoten. Kru is woord-puzzel Horizontaal: 1. ros, 5. teken in de dierenriem. 7. gewoonterecht (Ind.), 8. bedekt bloeiende plant, 10. onder richt, 11. tussenzetsel, 12. pers. voor- naamw. 13. titel (afk.), 14. muziek noot, 15. buitenhaven, 16. bergweide, 17. twijf. 18. reinigingsmiddel, 20. rood in de wapenkunde, 21. vlakte maat, 22. reservoir, 24. lidwoord, 25. latwerk, 26. onder anderen (afk.), 27. keer. 28.. meisjesnaam, 29. nors, 30. gordel. Verticaal: 1. omheining, 2. bloedhuis, 3. lokspijs, 4. Rijkstelefoon, 5. paard, 6. spil van een wiel, 8. dwaas, 9. kloof, 11. duikereend, 12. gemalen graan. 14. groente, 15. handegge, 16. vaarwel, 17. kraam. 19. vreemde munt, 20, niet begroeid, 22. metselspecie, 23. venster, 25. voertuig. 26. lied, 27. familielid. 28. miereneter. OPLOSSING VAN GISTEREN: 1. i, 2. ent, 3. nadat. 4. arietta. 5. stroperig, 6. independent. 7. momen teel. 8. oordeel, 9. trein, 10. enk, 11. t. DEN HAAG Er bestaat geen aan leiding de verkoop van het zogenaam de ovaaltje te verbieden, zo heeft staatsscretaris Hendriks (volksgezond heid) meegedeeld in antwoord op vra gen van de PvdA Tweede Kamerleden mevr. Haas-Berger en mevr. Epema- Brugman. De staatssecretaris heeft, zo blijkt uit het antwoord, het Geneeskundig Staatstoezicht op de Volksgezondheid gevraagd een onderzoek in te stellen naar de vraag of overheidscontrole op de vraag van betrouwbaarheid van deze chemische anti-conceptie moge lijk is. Nagegaan zal worden of voor schriften gegeven kunnen worden voor vermelding van de gebruiksaan wijzing op de verpakking van deze middelen. Volgens de staatssecretaris verdient het aanbeveling chemische middelen altijd te gebruiken in com binatie met een mechanisch anticon ceptivum. omdat een chemisch middel als het ovaaltje volgens hem nooit honderd procent bescherming biedt. TUBBERGEN In de Almelose- straat te Tubbergen. zijn zondagavond laat binnen tien minuten drie mensen op dezelfde plaats om het leven geko men. Het eerste slachtoffer was de 49- jarige G. J. M. Meijer uit Almelo, die door een personenwagen werd ge schept. Hij overleed ter'plaatse. Als gevolg van dit ongeluk ontstond een kleine oploop van mensen. Tien minu ten later reed daar een auto op in. Twee omstanders verloren het leven. De slachtoffers waren de 33-jarige L. J. Lenferink uit Tubbergen en de 30- jarige A. C. Meijer uit Almelo. Twee andere mensen raakten zwaar gewond. SPECIAAL NU OOK COLA ENUR EEN HEERLIJKE CITRUSDRANK Hier en Nu van de NCRV liet zien dat leden van de Enschedese politie met een zelfgemaakte poppenkast langs kleuterscholen trekken om Jan Klaas- sen en andere figuren te laten uitbeel den hoe het wel en niet moet in het verkeer. De gespeelde situaties lijken effectiever te werken dan de gebruike lijke verkeerslessen. De kleuters snap pen het vlugger en steken er meer van op. Dat is misschien een ideetje voor poli tici. Een mens houdt tenslotte altijd iets van het kind in zich en wie weet raken we via poppen meer vertrouwd met de politiek. Straatinterviewtjes van AVRO's Televizier wekten name lijk de indruk dat vrijwel geen kip iets afweet van het bestaan en de be zigheden van provinciale besturen. Fons van Westerloo sprak met sheik Jamand van Saoedi-Arabië, die met zachte stem en beminnelijke glimlach vertelde dat wij nog onder de olie boycot blijven, zolang de Nederlandse regering Israël niet veroordeelt. Maar burgemeester Thomassen van Rotter dam zei in zijn commentaar dat Neder land wel degelijk de resolutie van de VN heeft aanvaard en dat de heer Yamani klaarblijkelijk de invoercijfers van de Maasstad niet kent. Op het hoogtepunt van de boycot was de olie- invoer 46 procent minder, maar op het ogenblik is de situatie bijna weer nor maal. De Arabieren zijn er dus niet in geslaagd Rotterdam economisch te treffen, zoals in de bedoeling lag. Als de olieproducerende landen opnieuw tot een boycot willen overgaan, zullen zij, aldus burgemeester Thomassen, een groot deel van West-Europa in moeilijkheden brengen, En dat nu, zeggen ze niet te willen. Jamani praat wel over het elders opzetten van raffinaderijen, maar dat is niet een-twee-drie te realiseren. Rotterdam is het grootste raffinagecentrum ter wereld. En nergens bestaan zulke aanvoer- en verwerkingsmogelijkheden. De vaargeul zal opnieuw worden uitgediept, zodat nog grotere tankers Rotterdam zullen bereiken. Over het defensieplan van de PPR zond Hier en Nu een discussie uit tussen de heren Bas de Gaay Fortman en de liberale senator mr. Van Riel. Afgaande op hetgeen ik over het plan via de buis te weten kwam, geloof ik niet dat het langdurig de geesten zal beroeren. Er is niets zo wazig als het praten over mogelijke oorlogssituaties. De werkelijkheid is altijd anders dan je eenzijdige theorieën. Je houdt namelijk te weinig rekening met het brein aan de andere kant. Natuurlijk heeft de heer De Gaay Fortman gelijk als hij zegt dat Nederland te klein is voor oefeningen op grote schaal. Haar in tijd van oorlog is elk terrein voor een vijand geschikt. Ook bij het uitbreiken van de Tweede Wereldoorlog geloofde bijna niemand aan massale en langdurige operaties en evenmin aan het bombarderen van open steden. Het is toch echt wel gebeurd. TON HYDRA NIEUWEGEIN Het is mogelijk dat in bepaalde sectoren van de bouw sprake is van een overcapaciteit. Dit zei minister Gruyters (volkshuisves ting. ruimtelijke ordening) gister avond op een verkiezingsbijeenkomst van de PvdA, D'66 en PPR in Nieuwe- gein naar aanleiding van de verwach ting van drs. Arie Buur, economisch adviseur van het NW, dat het aantal arbeidsplaatsen in de bouw binnen en kele jaren met 50.000 kan teruglopen. 'We dienen', aldus Gruyters, 'ons af te vragen of het geheel aan capaciteit niet te groot is ten opzichte van de vraag naar nieuwe woningen'. Bij groeikernen zal de vraag toenemen, maar op andere gebieden zal de vraag kunnen afnemen. Het ministerie van volkshuisvesting is nu reeds een on derzoek gestart, terwijl ook het grote structuuronderzoek in de bouwnijver heid opheldering zal kunnen geven. 113. Het is dus duidelijk, dat Linke Lowietje en Bennie de Klapper niet veel hinder hadden ondervonden bij hun vernielzuchtige arbeid. Eelco was immers kundig buiten gevecht gesteld en dat had hen geelgenheid genoeg gegeven om al die auto's te voorzien van bandeploffertjes, tanklekmakertjes cilindervernielertjes en wat voor ontplofbaar fraais zij nog meer te pakken hadden kunnen krijgen in de obscure handelsonderneming van de gemaskerde Bul Kordiet, de buskruit- koning. En de twee heren waren nu zo verschrikkelijk zeker van hun overwin ning in de knetterrally, dat ze vrolijk naar Gravendrecht waren gegaan, om daar nog net de laatste voorstelling te FERDINAND kunnen pakken van een héél spannen de film. Maar één dingetje wisten die twee schelmen niet en dat was dat smidje Verholen op datzelfde ogen blik weer bij professor Tweesteen was. De smid had namelijk een idee tje. 'Er is geknoeid met de ketter- rally aan de hand. waarde professor', zei de smid. 'Een tweetal schelmen heeft allerlei auto's onklaar gemaakt in de mening, dat zij daardoor in staat zullen zijn met hun wagen de eerste prijs van honderdduizend gul den in de wacht te slepen 'Honderdduizend gulden' verzuchtte de professor. 'Ik wou, dat ik het had!' En toen zei de smid: 'U kunt het krijgen!' De geleerde professor keek verbijsterd op. 'Hoe dan', stamel de hij. 'Was het maar waar! Ik zou het maar wat goed kunnen gebrui ken!' 'Ik weet een oude auto voor U en U doet aan de knetterrally mee', vervolgde de smid. 'U gooit een beet je van Uw wonderbenzine in de tank en U wint zo vast als een huis!' 'Dat zou te overwegen zijn', zei de professor nadenkend. 'Weet U echt een oude auto voor mij te staan?' Zonder de antwoorden liep de smid naar de telefoon en hij belde de waard op. De waard van het bekende éetablissement 'Het Wapen van Rijk- huyzen' 'Ik wil je auto lenen, makker', zei de smid en hij wond er dus geen doekjes om Radio vandaag HILVERSUM I AVRO: 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgymn. 7.20 (SI Dag met eeti gaatje, 18.00 Nws. 8.11 Ra diojournaal.) 8.50 Morgenwijd. 9.00 <S> Klass. kamermuz. met comm. (9.35 Waterst.) 10.00 CS) V.d. kleuters. 10.10 (S-M) Arbeids vitaminen. Ml.00 Nws. 11.03-11.05 Radiojour naal.) 11.30 (S) Rondom Twaalf: een uur al lerlei voor iedereen, met o.m. Groenteman. Paris vous parle en 11.55 Beursber. Over- heidsvoorl.: 12.30 Uitz. v.d. landb. AVRO: 12.40 (S) Improvisaties over k:nderliedjes. 13 00 Nws. 13.11 Radiojournaal. 13.21 Omroe- pork. met zangsolisten: mod. muz. EO: 14-00 Het woord der waarheid: Theologie naar de Heil. Schrift. 14.15 (S) Over en weer. .15.15 (S) Licht en uitzicht: gewijde muz. 16.00 Nws. 16.03 Klankbord. 16.10 (SI Eigenwijs: voor kleuter en kind. 16.30 (S) Jeugdtoer. AVRO: 17.00 (S) Mobiel: beweegl. progr. voor beweegl. mensen. 17.55 Med. AVRO: 18.00 Nws. 18 11 Radiojournaal. 18.21 Suriname en de Ned. Ant. (IV). 18-40 (Si Galaconc. door de Johan Willem Friso Kapel met solisten. 19.30 (S-M) Vanavond: gevar. progr. 22.30 Nws. 22.40 Radiojournaal. 22.50 (S) Licht ensemble. 23.05 (Sl Er floot een vogel in de wei. 3.55-24.00 Nws. HILVERSUM II KRO: 7.00 Nws. 7.02 Het levende woord. 7.07 (S) Badinerie: klass. muz. (7.30 Nws: 7.41-7.50 Echo.) 8.24 Overweg. 8.30 Nws. 8 30 Gymn. v.d. huisvr. 8.45 Moeders wil is wet. 9.40 Schoolradio. 10.00 Wereld om ons heen: inf. rubr. 16.20 (S) Aubade: Gmroepork, en omroepkoor: klass. en mod. muz. (10.30-10.32 Nws.) 11.00 Gebakjes en een beter leven - verh. van wel en wee. 11.30 Bejaardenprogr. 11.54 Ber. Vastenaktle, 11.55 Med. 12.00 (S) Van twaalf tot twee. met 12.22 Wij v.h. land; 12.26 Med. t.b.v. land- en tuinb.; 12.30 Nws: 12.41-12.50 Echo en 13.00-13.05 Raden maar 14.00 Schoolradio. 14.30 (S) Inter lokaal op dinsdag met 15.30 Nws. 17.00 Over- heidsvoorl.: Een afgerond sociograf. onder zoek in Sur. 17.10 V.d. kleuters. 17.30 Nws. 17.32 Echo. KRO: 18.00 (S) Dansmuz. uit de 16e eeuw. 18.19 Uitz. v.d. C.P.N. 18.30 Nws. 18.41 Echo. IS.50 Progr. voorbesch. 19.00 (SI Zin in muz.amateurs geven de toon aan. NOS: 19.50 Den Haag vandaag. KRO: 20.00 Nws. 20 05 Overweging. 20.15 (S) Komponist en radio IV, 2: Radiofon. montage. 21.30 Babel. 22.30 (Si Pianokwartet: klass. muz. 23.00 Strip: dinsdagavondkrant over boeken. 2310 (S) Rokoko-orgels en hun muz. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM III VARA: 7.02 Eddy Becker. 9.03 (S) Plaatjes e v.d. pep. 11.03 Tom Blom in uw radio. 12.03 (S) Opvall. vrol. gevar. visite. 14.03 Eddy Becker. 15.03 Drie-draai. 16.03 (S) Mix. NOS: 18.02 Joost mag niet eten. VARA: 19.02 Pop-reconstr. 20.02 (S) Nashville. 21.02 (S) Jazz en Blues. 22.02 (S) P(P)opdonder. 22.55 Med. 23.02 (S) Wachten op midden nacht. 0.02 (S) In de kleine uren. 2,02 CS) Kees van Maasdam. 3 02 (S) Willem van Beusekom. 4.02 (SI Alfred Lagarde. 5.02-7.00 Hans Hamburger en Wim Bloemendaal. BELGIE 324 m NED. 12.00 Nws. med. en SOS-ber. 12.08 Gevar. muzikaal progr. (12.50 Buitenl. persoverz 13.00 Nws, akt., weerber. en toneelagenda.) 13.55 Beursber. 14 00 Nws. 14.03 Schoolradio. 15.00 Nws. 15 03 Schoolradio. 16.00 Nws en beursber. 16.10 Licht klass. conc. 17.00 Nws en med. 17.10 Uitz. voor oudere luisteraars. 17.55 Weegschaal. 18.00 Nws. 18.05 Uitz. v.d. soldaten. 18.30 Wegwijs wezen. 18.45 Sportprogr. 18.55 Taai- wenken. 18.57 Ork. v.d week. 19 00 Nws en akt 19.30 Intermezzo. 19.35 Vakb.kron. 19.45 Lichte muz. 20.00 Live optredens. 20.30 Nws. 20.45 Hoorspel. 21.17 Fllmmuz. 22.00 Nws. 22.03 Musicals. 23.00 Nws. 23.10 Lichte muz. 23.40-23.45 Nws. TV vandaag NEDERLAND I NOS NOT 11.10-12.00 Schooltelevisie 14.00-14.50 Schooltelevisie NOS 18.45 Ti-ta-tovenaar 46 Er komt even wat rust, maar dan klinken er nieuwe kreten, een dof gemompel zwelt aan. De menigte drukt tegen de deur. Zal die het houden? Guerrilla's drukken ook hun schouders tegen de de deur, terwijl ze naar de opdringende mensen schreeu wen. Zij slagen er tenslotte in de rust te herstellen. We bevinden ons in een schemerig- donkere ruimte, een soort schuur met een lemen bodem, waarop dertig per sonen, mannen en vrouwen, Zwitsers, Duitsers, Engelsen, Amerikanen en Palestijnen in een bonte mengeling dooreen lopen. Wie een plaats op een traptree of een krukje vindt, gaat zitten: de anderen hangen wat rond, teneergeslagen. nerveus en uitgeput. Een Palestijn brengt een kan thee en een paar glazen. Er is niet genoeg voor allemaal. Een tweede kan gaat leeg en daarna nog een derde. Pas nu merk ik mijn dorst en mijn vermoeid heid. Er gaat een doos vers geplukte druiven rond. ze smaken heerlijk. Niemand vindt het erg, dat ze onder het zandstof zitten. Buiten staat nog altijd de rumoerige menigte. Palestijnen komen en gaan. Men brengt een gesluierde vrouw bin nen. Zij buigt zich ter aarde, vouwt de handen als in gebed en wendt zich met deemoedige gebaren en vleiende woorden tot ons vreemdelingen. Abu Fadi legt uit. dat het de moeder is van één der in Zwitserland gevangen zittende guerrilla's. Zij vraagt ons, on ze regering te schrijven haar zoon eindelijk vrij te laten. Er wordt nog een vrouw binnenge bracht. Zij draagt een zuigeling op de arm en met haar deemoedige hou ding, haar oriëntaalse gezicht en haar lange, golvende gewaad doet ze me denken aan een wat kitscherig madon nabeeldje. Ook dat blijkt een moeder van een der Zwitserse gevangenen te zijn. Abu Fadi streelt het kind over het voorhoofd en zegt, half naar de vrouw, half naar ons gewend: 'Ook hij zal gauw een dappere guerrilla wor- WAITER JOST den. Zoals zijn dappere grote broer zal hij voor de rechtmatige zaak van het Palestijnse volk vechten'. Wat wil men eigenlijk met ons? Waar zijn we eigenlijk? Aan de rechterkant van het vertrek zijn twee, drie traptreden, die naar een zwak verlichte kamer leiden. Achter een massieve tafel hangt een portret van Wladimir Iljitsch Olja- now, oftewel Lenin. Het is levens groot en het kijkt als een boedda- beeld op ons neer. Daaronder hangt een kleiner portret van Mao. Wij zijn dus in een kommandopost van het Volksfront Wij zijn in handen van geschoolde kommunisten en revolutio nairen, die geen medelijden of ge nade kennen en die vergeten zijn. dat Mohammed leerde: 'Allah is Allah! Er is geen God buiten hem. Hij is de uit zichzelf Levende, de Eeuwige. Voorwaar, degenen, die de tekenen van Allah loochenen, worden zwaar gestraft, want Allah is machtig en weet te vergelden'. De nieuwe goden van het Volksfront zijn Lenin en Mao Tse-Toeng! Dat zullen we nog ondervinden. Men zal met ons trachten de wereld te chante ren. zoals men vanmiddag de Jorda- niërs heeft gechanteerd. Zullen we Uitgave Centrt Press, Bussum die zenuwproef doorstaan? Naast me staat een lange, magere man in een mooi uniform met opval lende, gouden epauletten. Hij kijkt ernstig. Zijn gezicht is ingevallen. Is het misschien de opperste chef? Een Europeaan? Een kommunistische in- strukteur? Maar daar vergis ik me in. Het is captain Goulborn, de komman- dant van de gekaapte BOAC-machine. Hij is gijzelaar zoals ik en wacht op zijn onzeker lot. De chef hier is de kleine Palestijn met het ronde gezicht en de zwarte snor. die altijd verschijnt als er iets beslissends gaat gebeuren. Hij is nu hier en ik mag zowaar met hem praten. 'U heeft me vandaag in het vliegtuig als eerste opgeroepen', zeg ik. 'Denkt u soms dat ik diplomaat ben?' De guerrilla bekijkt me van top tot teen en zegt dan: 'Bent u dat soms niet? Waarom reist u dan met een diplomatenpas?' 'Ik moet u helaas teleurstellen', ant woord ik en ik voel bijna een soort leedvermaak. 'Ik heb al enkele malen gezegd, dat ik voor de Zwitserse pTT naar Washington moest reizen om daar deel te nemen aan een congres over communicatie-satellieten. Alleen voor deze gelegenheid heb ik een diplomatenpas gekregen. U heeft zich vergist, u heeft zich enorm vergist!' De guerrilla mompelt wat in zijn snor. 'Dat zullen we dan eens nagaan', zegt hij dan en verdwijnt Wij Zwitsers zijn op een traptree gaan zitten als Abu Fadi naar ons toekomt. 'Voor het geval u dat wenst heeft u nu gelegenheid een telegram naar uw regering te sturen. Dat zou wellicht de zaak aanmerkelijk kunnen bespoedigen'. Hij geeft ons enkele vellen papier met het symbool van het Volksfront als briefhoofd. Wij mogen ons voor dit doel in een kleiner vertrek terugtrekken. Het lijkt me het wachtlokaal voor de wacht. In de ene hoek staat een veldbed, in de andere, vlak naast de deur. staan een tafel en een kruk. Een elektrische gloeilamp verspreidt een zwak, gelig licht Captain Schreiber wil er niets meer aan doen. Hij heeft gisteren een tele gram gestuurd en als dat niet helpt, zijn alle andere pogingen nutteloos, vindt hij. Wij willen het echter toch proberen, te meer daar Abu Fadi beloofd heeft ook telegrammen aan onze familie te versturen. Norbert schrijft een bood schap aan de regering van het Kanton Zlirich, anderen schakelen invloedrij ke relaties in en ik besluit direkt aan de Bondsraad te schrijven. 'Laat alstublieft de drie Palestijnse gevangenen direkt vrij, zodat wij ein delijk naar huis kunnen terugkeren', begin ik in het engels mijn telegram. 'Offer ons niet op terwille van het recht. Wees moedig. Als neutraal land zou Zwitserland in deze afschuwelijke strijd kunnen bemiddelen en daardoor een daad van zuivere menselijkheid verrichten. Laten we de haat verge ten'. Abu Fadi leest de tekst aandach tig door en steekt het stuk papier in zijn zak. (wordt vervolgd). 18.55 Journaal KRO 19.05 KRO's Wereldcircus NOS 20.00 Journaal KRO 20.21 Gamma met o.a. film over de steltlopers v.d. Waddenzee 21.10 The Detective NOS 23.00 Den Haag vandaag 23.15 Journaal NEDERLAND H NOS 18.45 Ti-ta-tovenaar 18.55 Journaal VARA 19.05 Pipo in Marobia 19.30 Charlie Brown en het kleine grut NOS 20.00 Journaal VARA 20.20 Merijntje Gijzen's Jeugd (11) 21.10 en een zoen v.d. juffrouw 21.25 Wie wat waar 21.55 Achter het nieuws NOS 22.45 Journaal TELEAC 22.50 Beton - les 4 (herh.) DUITSLAND I 10.00 Journaal. 10.05 Akt. en muz. 10.25 Ivan Rebroff Show. 11.55 Parabel. 12.05 Akt.- progr. 12.50 Persoverz. 13.00-13.20 Journaal. 16.15 Journaal. 16.20 Rep. 17.05 Tekenfilm. 17.25 Kinderprogr. 17.55-18.00 Journaal. (Reg. progr NDR: 9.30-10.00 Sesamstrasse. 18.00 Dok. progr. 18.30 Akt.rubr. 18.45 Zand- mann. 18.55 Nordschau-Magazin. 19.26 Ham burg Transit. 19.59 Progr.overz. WDR: 8.20- 12.15 TV-cursussen. 18.00 Nws uit Noordr - Westf. 18 10 Die Zwei v.d. Dienststelle. 18.40 Akt. 19.20 Hamburg Transit.) 20.00 Journaal en weerber. 20.15 Wetensch. natuurfilms. 21.00 Selbstblltfnls Beatrice S. 22.35 Jour naal, komm. en weerber. DUITSLAND IT 16.30 Progr. voor oudere kijkers. 17-00 Journaal. 17.10 Der Nachste bltte. Aansl.: Mainzelmannchen. 17.45 Akt. en muz. 18.25 Follyfoot-Farm. 19.00 Journaal. 19.30 Parade. 21.00 Journaal. 21.15 Akt. 22.00 Dok. revue. 23.00 Journaal. DUITSLAND III NDR 8.40-10.25 Schooltelevisie. 18.00-18.30 Sesamstrasse. 18.30 TV-cursus. 19 00 Idem. 19.30 Idem. 20.00 Journaal. 20.15 Econ. magazine. 21.00-21.55 Filmportret. DUITSLAND III WDR 8.20-11.45 Schooltelevisie. (9.30-10.30 Sesam strasse.) 16 00 Sesame Street. 17.00 Schoolte levisie. 17.30 TV-kureus. 18.00 Sesamstrasse. 18.30 TV-kursus. 19.0t Zandmann. 19 05 Progr. voor Griekse werkn. 19.15 Weekalmanak. 19.45 Nws uit Noordr- Westf 19.55 Komm. 20.00 Journaal en weer- ber. 20 15 Natuurfilm. 21.00 Inf. progr. 21.45 t Journaal. 22.05-22.35 Herh. TV-kursussen. BELGIE NEDERLANDS 14.00-16.00 Schooltelevisie. 18.00 Colargol. 18.05 Barrier Reef. 18.30 Tekenfilm. 18.35 Tienerklanken. 19.10 Natuur- a dok. 19.35 Kortweg. 19.40 Med. 19.45 Jour- e naai. 20.20 Merijntje Gijzen's Jeugd. 21.11 Sociale dok. 22.00 Serie fabels. 22.30 Jour- n naai. 22.40-22.50 Yoga. BELGIE FRANS 18.45 TV-kursus. 17.40 Schooltelevisie. 18.10 Kleuterprogr. 18.30 Progr. voor oude- re kijkers. 19.00 Waals magazine. 19.15 TV- li serie: Etranger. d'ou viens-tu? 19.45 Jour Van een verslaggever DRIEBERGEN Gistermiddag is het') bovengedeelte van huize Luctor et Emergo in Driebergen door brand ver woest. In het huis waren onder meei| zes bejaarden ondergebracht. Er deden j, zich geen persoonlijke ongelukkei voor. De brand ontstond doordat op de bo e venverdieping van het pand tijdens ei schilderwerkzaamheden een in terpe- j; tine gedrenkte doek vlam vatte. Df[r brand greep zeer snel om zich heen en in een oogwenk stond de hele boven verdieping in lichterlaaie. Met hulp van onmwonenden konden da bejaarden naar buiten worden ge bracht. Zij zijn tijdelijk ondergebracht bij omwonenden. De brandweer kon dae brand beperken tot het bovengedeel 1 te. Beneden ontstond echter aanzien-1 lijke waterschade. Het totale schadebe drag is nog niet bekend. HOOGEVEEN Het voortgezet! p overleg tussen de vakbonden en dt e directie van Kip-kampeerwagens heef gisteren geleid tot een akkoord ovei een sociaal plan. Dit plan houdt in dat niet zullen afvloeien de werkne e mers die ouder zijn dan 45 jaar en zi die door ziekte hun werk niet regel matig hebben kunnen verrichten. Da betekent dat van de 144 personeelsleEi den die aanvankelijk zouden worde o ontslagen er nu 116 zullen afvloeien, it

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 6