Massale werkloosheid dreigt in de bouw 15.- Coeliakie-lijders kennen vaak ziekte niet J Gruijters ziet af van boren op Pirolavlak elangstelling voor luor in tabletten en andpasta neemt toe Beernink: breuk niet verdoezelen Vragen over sluiting van ziekenhuizen Bezetters m gesprek met 'buitenstaanders' Vragen over projekt NKV betaalt de Usf a-bezetters Van Huiten: 80 procent van Akkoord verwacht tussen Vlaardingen en Windmill Rijkspolitie: 'Dader roofmoord wordt verstopt' Sommige charmante dingen )rie gevangenen ontsnappen na bedreiging Patiëntenvereniging met alleen gezonde leden A gouw KWARTET DINSDAG 19 MAART 1974 BINNENL AND KS Over paar jaar voor 50.000 mensen minder werk l?an onze sociaal-economische redactie [JTRECHT Binnen enkele jaren dreig ruim 40.000 van de in totaal bijna >en kwart miljoen arbeidsplaatsen in de bouw te verdwijnen. Drs. Adrl Buur, economisch advseur van de Bouwbond NVV, sprak gister middag deze sombere verwachting uit in op de eerste vergadering van de fe- jeratieraad van de bouwbonden NVV tn NKV. Op het ogenblik zijn gemiddeld per nd jaar zo'n 25.000 bouwvakkers werk loos. In januari en februari van dit jaar liep het aantal werklozen in de bouw zelfs op tot ruim 40.000. De r.{verwachting bestaat dat dit hoge ja- luari- en februaricijfer zoals ieder jaar weer sterk zal teruglopen, maar volgens drs. Buur moet op tegenval lers worden gerekend. Zo verwacht hij dat op betrekkelijk korte termijn 7500 arbeidsplaatsen in de woningbouwsec tor komen te vervallen. Binnen enke le jaren zal dit aantal met nog eens 20.000 kunnen toenemen. Wanneer er rekening wordt gehouden met een stabilisering in andere sectoren van de bouw bestaat er al gauw onzeker heid voor ongeveer 50.000 arbeids plaatsen, aldus de heer Buur. Dit aantal kan met 10.000 worden vermin derd, als de aangekondigde activitei ten op het gebied van stadsverbete ring e.d. slagen. Drs. Buur trok uit zijn prognoses de conclusie, dat jongeren die een bouw- beroep kiezen zich terdege moeten afvragen of zij dat nog wel zullen doen. De afgelopen jaren hebben tien duizenden bouwvakkers deze bedrijfs sector vaarwel gezegd. Drs. Buur verwacht dat veel collega's dezelfde, naar zijn mening niet onver standige stap zullen doen. Volgens hem zijn bouwprogramma's van 125.000 woningen en meer binnenkort niet meer te realiseren. Er zal worden gebouwd voor de werkelijke woning behoefte en die schatte hij op zo'n 80.000 woningen per jaar. Er zal dus vervangende werkgelegen heid moeten worden gezocht. Een mo gelijke oplossing is de vernieuwbouw maar dat programma omvat op het ogenblik niet meer dan 10.000 wonin gen. Kritiek leverde drs. Buur tenslot te op de prognoses van het Centraal planbureau, waarin de werkgelegen heid in de bouw steeds te hoog werd geschat. DEN HAAG De statenleden drs. A. C. den Duik (CHU) uit Den Haag en de heer J. P. Verheul (ARP) uit Rijswijk hebben Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland vragen gesteld over de mogelijke sluiting van een aantal ziekenhuizen in Den Haag op advies van een commissie van het College van Ziekenhuisvoorzieningen. De heren Den Duik en Verheul mer ken op dat in het kortgeleden uitge brachte rapport 'Voorlopige en globa le inventarisatie van de ziekenhuis voorzieningen van de Provinciale Raad voor de Volksgezondheid in Zuid-Holland' niets van de onlangs gepubliceerde plannen is vermeld. In tegendeel, want de inrichtingen die zouden moeten verdwijnen, staan daarin volledig opgenomen. De statenleden vragen G.S. hiervoor een verklaring te geven en bovendien een antwoord op de vraag te geven of zij van mening zijn dat er 'n overbed- ding in Den Haag van ongeveer duizend bedden bestaat. De statenle den verzoeken of G.S. deze kwestie ter sprake willen brengen in de vaste commissie van advies en bijstand voor volksgezondheid en daarin de nodige stappen voor te stellen die G.S. bij het ministerie voor volksgezondheid gaan doen. tbcAftnAdeiufeb! 'an een onzer verslaggeefsters lMSTERDAM Sedert in een steeds groter aantal streken van Ne derland de fluoridering van het drinkwater is afgeschaft, is er veel meer belangstelling ontstaan voor het gebruik van fluortabletten en efluorideerde tandpasta. Bij de firma Zyma in Mijdrecht, de fabri kant van fluortabletten, ontvangt men, vooral de laatste weken, steeds meer verzoeken om informaties van artsen en tandartsen uit roormalig gefluorideerde gebieden. Dat kinderen beneden de vier jaar geen gefluorideerde tandpasta mogen gebruiken, wanneer ze in gebieden met gefluorideerd drinkwater wonen of ook al fluortabletten innemen, komt, omdat deze kinderen de tand pasta vaak inslikken, waardoor een lichte overdosering van fluoride zou kunnen ontstaan, waardoor het kind later een gevlekt tandenglazuur kan krijgen, waaraan niet veel meer te doen is. Werknemers en -neemsters van Philips-Usfa in Helmond blijven de bezetting voortzetten ondanks het feit dat Pfiilips de salaris betaling heeft stopgezet. Óp de foto zien we enkele bezetters in gesprek met journalisten, in de hal van het bedrijf, de enige plaats waar men contact mag hebben met buitenstaanders ALBLASSERDAM Bij de formatie van het kabinet-Den Uyl is een duide lijke breuk ontstaan tussen de CHU aan de ene kant en de KVP en de ARP aan de andere kant. Dit zei gisteravond oud-minister H. K. J. Beernink bij een verkiezingsbijeen- OBGIlBciBr VGrVOGF komst in Alblasserdam. CDA-voorzitter Dteenkamp heeft ge- TT" y i zegd dat er slechts sprake is van een UGI1 lX332f"",JL61QGn incident in de christen-democratische samenwerking. Dit is veel te vlot gezegd, aldus mr. Beernink, de feiten van de breuk mogen niet verdoezeld worden. Zolang als het kabinet Den Uyl zit, mag de vorming van de democratische samenwerking niet worden geforceerd. Over de christen democratische samenwerking in de verdere toekomst zei mr. Beernink. dat het CDA een hel egoede gronds lag wil hebben, wil de CHU daarmee akkoord gaan. In de vorming van één partij ziet de heer Beernink voorlopig niets. Beter is dat KVP, ARP en CHU een federatie vormen met behoud van eigen zelfstandigheid. Anderen in de CHU denken hier anders over, zei hij, maar het is mijn goed recht deze mening^ te uiten. Mr. Beernink ont kende dat de CHU op jacht is naar de stemmen van de AR-kiezers. Het AR- kamerlid Schakel heeft dit gezegd in een verkiezingsbijeenkomst in Kam perland. De vroegere minister van de CHU vindt het overigens iets heel anders, wanneer AR-kiezers, die toch al besloten hadden op de ARP te stemmen, ditmaal op de CHU zouden gaan stemmen. Tijdens de discussie werd een veront ruste vraag gesteld over het 'open doekje' dat fractieleider Kruisinga za terdag op het congres van de KVP kreeg. Beernink antwoordde dat hij zich nog niet op de hoogte had kunnen stellen van deze zaak. Hij geloofde dat Kruisinga op het ogenblik de christen democratische samenwerking niet be vorderd wil zien, maar in de beginsel is hij niet tegen het CDA, aldus mr. Beernink. DEN HAAG De heer P. W. van Baarsel, fractievoorzitter van D'66 in de gemeenteraad heeft aan B. en W. een aantal schriftelijke vragen ge richt. waarin hij er zijn verwondering over uitspreekt, dat het College nog steeds nïct gereageerd heeft op het provinciale experimenteerprojekt voor het vervoer in het gebied Den Haag- Leiden. Zoals bekend wil het provin ciaal werkverband, dat zich met dit projekt bezighoudt, hiermee in het bijzonder het openbaar vervoer tussen Den Haag en Leiden bevorderen. De heer Van Baarsel vraagt het Colle ge, waarom zij tot nu toe geen reactie op het projekt heeft gegeven. 'Is het soms, dat u meent, dat het projekt in zijn huidige vorm niet voldoende van de grond kan komen?', aldus de heer Van Baarsel. Toch vraagt hij, of B. en W. alsnog bereid zijn te bevorderen dat het projekt wordt uitgdvoerd en dan wel in zijn oorspronkelijke vorm, d.w.z. niet alleen gericht op een goed functionerend openbaar vervoer, maar ook op beperking van het autover keer, beveiliging van woongebieden en bevordering van het fietsverkeer. De heer Van Baarsel stelt tenslotte voor om, als B. en W. eerst een aiitspraak van de raad over het pro jekt wensen, de kwestie op 22 april in de raadsvergadering aan de orde te stellen. Fijne vrijetijdspantalon met moderne omslag en twee bandzakken. Jeans model in chambray kwaliteit. Iverigens is het gebruik van fluorta- (letten en gefluorideerde tandpasta liet voor iedereen aan te bevelen: het s, volgens dr. G. J. Sollewijn Gelpke an de afdeling tandheelkunde van de JU in Amsterdam, voor volwassenen Biet erg zinvol om fluortabletten te ;aan nemen, terwijl voor kinderen leneden de vier jaar het gebruik van jefluorideerde tandpasta, samen met iet gebruik van tabletten, beslist af e raden is. Van kind af Volgens dr. Sollewijn Gelpke kunnen olwassenen beter gefluorideerde andpasta gebruiken als middel om iet tandbederf tegen te gaan, dan fluortabletten in te nemen, aangezien ran het gebruik van dergelijke tablet- en op oudere leeftijd niet veel resul taten meer te verwachten zijn. Iets anders is het, wanneer de volwassene van kind af aan dergelijke tabletten leeft ingenomen: dan is het verstan- lig om er ook later mee door te gaan. De weerstand die het gebruik van fluoride in de jeugd geeft tegen tand bederf, duurt ongeveer een jaar of vijf. Daarna zijn de beschermende fluor deeltjes op het glazuur verdwenen. Vandaar dat het in deze gevallen nuttig is de tabletten te blijven ge bruiken, aangezien hierdcor een be staande weerstand wordt behouden. Wat betreft het begin van het ge bruik van de tabletten: volgens dokter Sollewijn Gelpke moet men daar al mee beginnen bij kinderen van nul jaar (die per dag écn tablet door de pap geroerd mogen hegben). HELMOND Het NKV heeft beslo ten zich garant te stellen voor de salarissen van de bezetters (twintig j_j 1 vrouwen en drie mannen) van Philips ÏJTT.pVg JTIGC Usf a in Helmond. Het heeft dit ge- VA U OtAWl' A"vv daan nadat Philips vorige week be- Drogist Overigens is het niet erg voor oudere kinderen en volwassenen verschillen de fluoride-middelen tegelijk te ge bruiken: in gebieden met gefluori deerd drinkwater wordt door dr. Sol lewijn Gelpke het gebruik van gefluo rideerde tandpasta aangeraden (géén tabletten), voor gebieden zonder fluo ride in het drinkwater raadt hij het gebruik van zowel tabletten als geflu orideerde tandpasta aan. Tenslotte: ie dereen kan de fluortabletten zelf bij de drogist kopen, daar is, volgens dr. Sollewijn Gelpke geen overleg met de huisarts vooraf voor nodig. Wel moet men de voorschriften op de verpak king zeer nauwkeurig opvolgen, waar bij vooral gelet moet worden op de dosering en de spreiding van het aantal tabletten over de dag (dus niet vier tabletten tegelijk, maar viermaal één tablet op verschillende tijden op de dag). kendmaakte dat het de salarisbetaling stopzette als de bezetting niet zou worden opgeheven. De bezetters hebben besloten hun ac tie voort te zetten totdat Philips zwart op wit garanties heeft gegeven voor de werkgelegenheid in Helmond. ROTTERDAM Er bestaat een kans dat het geschil tussen de gemeente Vlaardingen en de kunstmestfabriek Windmill Holland bv over stof over last door de fabriek op soepele wijze zal worden geregeld. Mr. J. G. L. Reuder, de president van de recht bank in Rotterdam, die gistermorgen beide partijen in een door Vlaar dingen aangespannen kort geding voor zich had, zag zijn voorstel aanv aard om op 18 april de behandeling van de zaak voort te zetten. In de tussenliggende periode zullen Vlaar dingen en Windmill studeren op een gedragsregel voor Windmill, waarin komt te staan bij welke windrichting en windsnelheid de fabriek geen poe derachtige stoffen mag overslaan met grijpers. GRONINGEN Ongeveer tachtig procent van het personeel van de centrale directie van de PTT zal mee gaan naar Groningen wanneer de dienst verhuist. Dit verklaarde staats secretaris Van Huiten (verkeer en waterstaat) gisteren in Groningen. Hij zei dat dit percentage een erva ringscijfer is, wanneer het gaat om het overplaatsen van grote diensten en bedrijven. Wellicht zal niet de gehele centrale directie naar Gronin gen verhuizen in het kader van het spreiden van rijksdiensten. De staats secretaris kon zich voorstellen dat bijvoorbeeld het centrale magazijn van de PTT om efficiency-overwegin- gen in de randstad blijft zitten. Maan dagmorgen had de staatssecretaris in Groningen een gesprek met de burge meester, de heer H. G. Buiter, over de overplaatsing van centrale directie. HOOGEVEEN 'Nederland zucht verder onder de gevolgen van het socialistische beleid, waartegen de confessionele partijen te weinig zelf bewust optreden.' Dit zei mr. H. van Riel op een gisteravond gehouden ver gadering van de WD-afdeling Hooge- veen. Volgens de heer Van Riel lijkt de CDA n iet erg levensvatbaar. De kiezers hebben dit blijkens de uitslag van de NIPO-enquete wel door. Van onze correspondent EINDHOVEN De rijkspolitie zegt ervan overtuigd te zijn, dat de jonge man die vorige week een 60-jarige winkelierster in Best heeft vermoord door zijn omgeving verborgen wordt gehouden voor de politie. 'Na alle publiciteit rond de voorwer pen die op de plaats van de moord zijn achtergebleven, zoals een porte monnee met daarin ondermeer een gouden tientje, een das en een sleu teltje, moet de onmiddellijke omge ving de dader kennen', aldus een gisteravond uitgegeven verklaring van de rijkspolitie, waarin gesteld wordt dat de dader geen bandiet is maar een nette jongen, die illegaal wat geld wilde bemachtigen. "De dader heeft met opzet een kleine winkel gekozen waar weinig publiek komt. Hij heeft het mes ongetwijfeld gekocht om mee te dreigen, maar is in paniek geraakt en heeft toen de dodelijke steek toe gebracht', aldus de verklaring. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Minister Gruijters (Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening deelt de bezwaren tegen de aantasting van het Pirolavlak in Bergen (N.H.) en ziet derhalve definitief af van medewerking aan een boring in dat gebied. Dit schrijft de minister aan de Tweede Ka mer. Hij tegent hierbij overigens aan, in dit geval naar alternatieven uit te zien, omdat naar zijn mening de over heid in dit geval hieraan gebonden is. Hij wenst daarom een onderzoek naar rrcrpc-H de mogelijkheid, het gasveld Bergen ou&&CÖWC op een andere manier in exploitatie te brengen. vergunningen voor het aanleggen van de pijpleidingen en toevoerwegen, en krijgt die vergunning ook niet. In de brief aan de voorzitter van de Tweede Kamer merkt de minister op, dat Amoco (die in 1966 een concessie kreeg om in dat gebied te gaan bo ren) het Pirolaplatform kan bouwen en ter plaatse kan gaan boren. Maar daar heeft Amoco niets aan. De onder neming beschikt niet over de nodige ADVERTENTIE van vroeger 2«n er nog steeds. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Drie mannen, twee Italianen en een Fransman, hebben gistermorgen van het sportuurtje in de Scheveningse gevangenis gebruik gemaakt om er vandoor te gaan. Een van de drie haalde een pistool tevoor schijn, waarmee de toezichthoudende badmeester werd bedreigd. Deze man werd opgesloten, waarna de drie (al len 21 jaar oud) een tralie doorzaag den, een ruit insloegen en daarna via bet dak en de muur van de gevange nis de vrijheid kozen. De Haagse politie zette onmiddellijk een speuractie in de wijk in, waarbij onder andere van speurhonden ge bruik gemaakt werd. De speurtocht bleef echter zonder resultaat. De drie mannen zaten in Scheveningen straf fen van enkele jaren uit voor ver schillende overvallen. Zij waren ge kleed in gevangeniskleding. Minister Gruijters zegt, kort na zijn optreden overleg te hebben gepleegd met het gemeentebestuur van Bergen. Hij deelt de bezwaren tegen de aan tasting van het Pirolavlak die door booractiviteiten zou ontstaan. Maar naar zijn oordeel is de overheid op grond van de verleende concessie ech ter verplicht naar andere mogelijkhe den uit te zien. In dit verband is de suggestie aan de orde gekomen, of in de buurt een alternatieve boorlocatie zou kunnen worden gevonden. Dit gebied in de buurt van het Zee huis maakt ook naar het oordeel van het gemeentebestuur van Bergen geen deel uit van het te sparen na tuurgebied, maar het gemeentebe stuur is van plan daar goedkope wo ningen neer te zetten. De minister heeft de gemeente ge vraagd Amoco inspraak te geven bij de voorbereiding van dit bestem mingsplan. Het gemeentebestuur heeft gezegd daartoe bereid te zijn, maar hierbij tevens gezegd dat dit niet bereid is aan een vestiging van een boorput mee te werken. Minister Gruijters zegt op grond hiervan tot de conclusie gedwongen te zijn, dat nu de centrale overheid moet bekijken hoe de belemmeringen tot exploitatie van het aardgasveld Bergen moet wor den overwonnen. LEIDEN Er wordt op het ogenblik een Nederlandse vereniging voor coeliakie-pa- tiënten opgericht. Dat zal een van de weinige patiëntenorganisaties worden, die alleen gezonde leden telt. Coeliakie is een vrij zelden voorkomende darmafwijking die wordt veroorzaakt door een bestanddeel van tarwe en enkele andere granen. Worden die uit het dieet geweerd, dan is er verder niets aan de hand. Toch kan die vereniging zeer nuttig werk doen, want een dieet zonder tarweproduk- ten is weliswaar heel goed mogelijk (en nog lekker ook), maar niet zo eenvoudig te rea liseren en vol te houden. Medisch is het niet herkennen van de ziekte het grootste pro bleem. Er moeten in Neder land naar ruwe schattingen tussen zeven- en vijftiendui zend coeliakie-patiënten zijn. Velen van hen weten het niet. Zij weten alleen dat ze voort durend spijsverteringsklachten hebben meestal diarree, dat ze extra vatbaar zijn voor in fectieziekten. Jonge patiëntjes worden geremd in hun licha melijke en geestelijke ontwik keling. Dat begint allemaal met een of meer eiwitten die voorko men in de korrels van tarwe, rogge, gerst en haver. Door nog onopgehelderde redenen heeft dat eiwit een schadelijke werking op de binnenwand van de dunne darm, vertelt de Leidse internist prof. dr. A. J. Ch. Haex als toelichting op een internationaal congres over het onderwerp, dat van daag in Noordwijkerhout be gint. De patiënt kan dan een aantal onmisbare voedingsstof fen niet voldoende meer opne men. Vooral kalkgebrek treedt op, en als gevolg daarvan bot- afwijkingen. Coeliakie komt voor bij onge veer één op de duizend ge boorten. Vaak wordt de diag nose omstreeks het eind van het eerste levensjaar gesteld. Maar in minder uitgesproken gevallen kan het jaren later worden. De klachten bieden de arts nu eenmaal weinig houvast. En de diagnose kan dan pas met zekerheid worden gesteld als met een vernuftig apparaatje een klein stukje 'van de darmwand is losgemaakt en microscopisch onderzocht. Wetenschappelijk levert coeli akie hele reeksen vraagtekens op. Hoe de beschadiging pre cies optreedt is nog niet dui delijk. Bij het ontstaan lijken erfelijke factoren mee te spe len. Maar dat is geen zwart- witkwestie, zegt prof Haex, 'er zijn zo veel ziekten waar erf factoren bij meespelen: maag zweren, suikerziekte. Maar toe komstige ouders moeten zich toch wel bewust zijn dat het overdraagbaar is. En in ieder geval contact houden met een deskundig centrum, dat com plicaties tijdig kan ondervan gen'. Die centra zijn in Neder land in het algemeen de aca demische ziekenhuizen. Te ondervangen is coeliakie gelukkig voor honderd pro cent. Brood kan gebakken worden van boekweitmeel, dat het gevaarlijke eiwit niet be vat. Mais en rijst zijn ook veilig. Maar de patiënt moet op onverwachte bronnen van tarwemeel verdacht zijn. Pak jes soep en bepaalde soorten vlees in blik zijn gevaarlijk. Chips kunnen geen kwaad, maar paprika-chips wel: het paprikapoeder wordt uitgere kend met tarwe-eiwit aan de chips vastgeplakt. In Engeland bestaat sinds 1968 een patiëntenvereniging die onder andere een lijst uit geeft met voedingsmiddelen die wel en geen kwaad kun nen. En van restaurants die aangepaste gerechten serveren, zodat de patiënt er eens uit kan. Vakantie is anders een moeilijke zaak. En dan zijn er sociale proble men. Een kind met coeliakie levert weinig moeilijkheden op, tot het naar de kleuter school- gaat. Dan moet het we ten dat het geen koekjes mag aannemen als er een vriendje trakteert. Dat kan hard zijn. als je vier bent. Het kan het begin zijn van een levenslang erg gedisciplineerde manier van bestaan. Maar ook dat hoeft niet. Prof. Haex: 'Een kind kèn 'er overheen groei en'. En het ziektebeeld kèn ook op volwassen leeftijd plot seling ontstaan. Dit begrijpen we niet'. Geïnteresseerden in de op te richten patiëntenvereniging kunnen schrijven aan me vrouw J. Janssen-Laros, Afri- kalaan 1, Utrecht. RITA SfJW- 'Wilt u uw schoenen uitdoen? Dan mag u mijn vaders laar zen binnen wel aan

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5