Rassenvraagstuk weer in gereformeerde synode Vandaag Op synodeagenda veel liturgische zaken Beroepingswerk fllsillEllI Nieuwe boeken Steun aan bevrijdingsbewegingen voorgesteld Trouw Kwartet Nederland geeft één miljoen voor hulp aan Sahel Bulgaarse predikant bezoekt Nederland 'Solzjenitsin geen goed christen' Leiders Namibië in gevangenschap ZARAH LEANDER EN DOMINEE HUYSMAN TROUW/KW lARTTET DINSDAG 19 MAART 1974 KERK/BINNENLAND T2/K1 Van een onzer redacteuren UTRECHT De gereformeerde synode zal in liaar komende ver- gaderweek. die dinsdag 26 maart begint, op woensdag de 27&te een 163 pagina's dik rapport behandelen dat de strijd tegen het racisme tot onderwerp heeft. Aanleiding voor deze studie is de oproep van de wereldraad van kerken om mee te doen aan het programma tot bestrijding van het racisme. Dit programma vormt de hoofdmoot van het omvangrijke rapport, dat zich verder bezighoudt met de hieruit voortvloeiende onderwerpen: de finan ciële steun aan bevrijdingsbewegin gen, de oproep tot het uitoefenen van druk op het bedrijfsleven, desnoods via terugtrekking van de investerin gen uit Zuidelijk Afrika en de kwes tie van de emigratie naar Zuid-Afrika. De drie deputaten, die het rapport uitbrengen (van algemene diakonale arbeid, zending en oecumene (buiten land) komen thans tot .de conclusie dat steun aan de bevrijdingsbewegin gen niet meer op doorslaggevende bezwaren stuit. De deputaten stellen de synode voor via het speciale fonds van het programma tot bestrijding van het racisme steun te verlenen aan bevrijdingsbewegingen en aan andere organisaties die slachtoffers van dis criminatie helpen. 'achterstand' ontstaan, die de gerefor meerden bezig zijn snel in te lopen. Van de voorgeschiedenis geeft het rapport uitvoerig verslag. Het rapport noemt de Open Brief van dr. Feddema en zijn medestanders aan de wereldraad te ongenuanceerd. De brief ziet, zo zeggen de deputaten de vroegere besluiten van het program ma tot bestrijding van het racisme teveel in het licht van de latere besluiten (steun aan bevrijdingsbewe gingen resp. de investeringsresolutie). Juiste weg Investeringen De deputaten nemen voor wat betreft de terugtrekking van investeringen uit Zuidelijk Afrika een genuanceerd standpunt in. Zij achten terugtrek king van de investeringen uit de republiek Zuid-Afrika niet juist maar willen investeringen in de Portugese koloniale gebieden en in Namibië van geval tot geval beoordelen. Terzake van emigratie naar Zuid-Afri ka stellen de deputaten voor de leden van de gereformeerde kerken te wij zen op de gevolgen van emigratie terzake van de consequenties voor de multiraciale samenleving. De omvang van het rapport is mede een gevolg van het feit dat aan voor- en tegenstanders van het anti-racisme- programma uitvoerig recht wordt ge daan. Het rapport had evenwel nog langer kunnen worden, indien de sa menstellers ook nog een studie van het verschijnsel racisme zouden heb ben toegevoegd. Achterstand Het deputatenrapport wijst er op dat de discussie in de wereldraad over racisme reeds een eindweegs voortge schreden was, toen de gereformeerde kerken lid werden van de oecumeni sche beweging. Daardoor was een Die steun aan bevrijdingsbewegingen willen de deputaten, zoals gezegd, wel aanvaarden, maar niet de oproep tot terugnemen van de investeringen. Zij zien inzake buitenlandse investerin gen in Zuid-Afrika de weg van daad werkelijk geprogrammeerde hervor ming in het algemeen als de juiste weg waarlangs de apartheidspolitiek kan worden bestreden en recht voor alle rassen kan ontstaan. De deputa ten maken evenwel enkele voorbehou den, waarin mogelijk de sleutel te vinden is voor een latere aansluiting bij de oproep van de wereldraad, desnoods investeringen terug te ne men. De deputaten stellen dat er zich ge vallen kunnen voordoen, waarbij te rugtrekking de enige juiste weg is. Daarbij denken zij met name aan die ondernemingen, die door hun activi teiten als zodanig de rechten van de Afrikanen, kleurlingen en Indiërs aantasten, de weg van hun emancipa tie blokkeren of per definitie reeds door hun aanwezigheid schadelijk zijn voor de genoemde bevolkingsgroepen. Portugal Voorts maken de deputaten zoals al is opgemerkt, een uitzondering voor de Portugese koloniale gebieden en voor Namibië Zuid-West-Afrika), om dat investeringen in die gebieden van geval tot geval bekeken dienen te worden. Voor zover de deputaten be kend is er geen Nederlands geld be legd in Namibië. De deputaten wijzen het terughalen van investeringen in Zuid-Afrika on der meer af omdat zij vrezen dat dit Op welke felle wijze ook in Zuid-Afrika zelf soms het rassenvraag stuk beleefd wordt, blijkt uit deze tekening, die wij overnemen uit de daar verschijnende Newsletter van het program for social change. Van een onzer verslaggevers UTRECHT Behalve het an- ti-racisme-program, dat woensdag aan de orde komt (zie elders op deze pagina) bespreekt de gereformeerde synode volgende week in Lun- teren nog een aantal in het oog springende zaken, voor namelijk van liturgische aard. Dinsdag is het grootste deel van de dag gewijd aan het vaststellen van een nieuwe (soepeler) rege ling van het gastrecht bij avond maalsvieringen. 's Avonds komt dan aan de orde het herhaald verzoek van de heer C. J. Smits uit Zoetermeer en vijftien ande ren, om 25.000 gulden beschik baar te stellen voor de stichting 'De Ondergrondse Kerk'. Donderdag houdt de synode zich 's morgens en 's middags bezig met de inhoud van de speciale katern, die aan het liedboek zal worden toegevoegd ten behoeve van de eredienst in de gerefor meerde kerken. Deze katern gaat verschillende orden Van dienst en formulieren bevatten, alsmede de Heidelberger catechismus in nieuwe vertaling. Het voorstel, dat deputaten voor de eredienst op de synodetafel gelegd hebben, komt erop neer, dat de thans in gebruik zijnde orden en formu leren gehandhaafd blijven. Daar naast bieden zij enkele nieuwe concépten aan ter beproeving: voor een leerdienst, een doopbe- diening, een openbare belijdenis (en volwassendoop) en voor de bevestiging van ouderlingen en diakenen. Doopvragen Met de nieuwe concepten komen de deputaten tegemoet aan de wens naar kortere en meer eigen tijdse formulieren en orden van dienst. Verwacht kan worden, dat met name de voorgestelde nieuwe vragen bij doop en belijdenis en de mogelijkheid van handopleg ging daarna discussie zullen uit lokken. Vrijdagavond wordt de discussie voortgezet over het verzoek van ds. R. Akkerman uit Kampen en drie andere predikanten, om eer herstel te geven aan de professo ren K. Schilder en S. Greijdanus en de tuchtmaatregelen, die de synode destijds nam, op te hef fen. De synode neigde er bij de eerste bespreking, in november vorig jaar, toe, het maar te laten bij de uitspraken, die vorige synoden al over deze zaak gedaan hebben. Uit de besluiten van de synode van Middelburg ('65-'66) volgt, dat de tuchtmaatregelen uit 1944 en volgende jaren thans geen rechtskracht meer bezitten, terwijl latere synode-uitspraken duidelijk tonen, dat de gerefor meerde kerken er verre van zijn, de schuld van het conflict eenzij dig bij de vrijgemaakten te zoe ken. aldus de commissie van rap port. Kindercommunie Zaterdag praat de synode over de kindercommunie. Deputaten, die deze zaak in studie hebben, dien den een tussentijds rapport in, waarin zij voorstellen, dat de ker keraden 'allen die gelovig kiezen voor Jezus Christus als hun Ver losser, na gesprek toelaten tot de deelname aan het Heilig Avond maal, ongeacht hun leeftijd.' Verder staat nog op het program ma het concept-pastoraal advies over de heilige doop, dat is opge steld door een gemeenschappelij ke hervormd-gereformeerde stu diegroep. In dit stuk wordt het goed recht van de kinderdoop gehandhaafd. Vervangende vor men als het opdragen van kinde ren worden afgewezen, evenals de 'herdoop'. Anderzijds wil het wel de mogelijkheid openen, dat zij die bezwaren hebben tegen de kinderdoop ambtsdrager kunnen worden. ernstige gevolgen zal hebben voor de zwarte arbeiders in het land. 'De Afrikanen en na hen de kleurlin gen en de Aziaten zullen de eerste slachtoffers zijn: zij vervallen tot werkloosheid apathie en verbittering. Kortom er ontstaat een situatie, die het minst geschikt is om kaders te leveren voor het doel dat de Afrika nen nastreven, namelijk de emancipa tie, de bewustwording en het volwaar dig partnerschap', zegt het rapport. Kapitaal en Arbeid Wat het Vormingswerk Jonge Volwas senen zegt (zie Trouw 14 maart) is niet nieuw: het is een oude marxisti sche wijs die gewoon op gezette tijden opnieuw gezongen wordt. Er komt echter nooit veel uit voort omdat de voorstelling zo eenzijdig is; er wordt bij deze filosofie nog al wat vergeten. Een voorbeeld? De marxistische zan ger zegt, lekker keihard: die fabrieken zijn er gekomen door de arbeid van vroegere generaties en komen dus toe aan de arbeidersklasse! Nu, zo weet ik er ook nog wel een: de goudschatten van de wereld zijn gewonnen door de noeste vlijt van de goudzoekers en komen dus toe aan de gouddelvers van de wereld; de Nachtwacht door een schilder en komt dus toe aan de schilders; en uw autootje is gemaakt door de auto-industrie. Voelt u de wenk? Inleveren die hap! Utrecht A. J. Ahsmann Verzekering (4) Met instemming las ik de stukjes van de heren Van Beek en Boonstra betr. de V.O.V. Jarenlang hebben verzeker den premie betaald in guldens van hogere waarde dan die waarin de uitkeringen plaats vinden. Nu de win sten de pan uit rijzen lijkt het mij niet meer dan billijk om deze uitke ringen waardevast te maken. Welke sociaal voelende politicus besteedt hier eens aandacht aan? Rotterdam C. P. van Renssen Overplaatsing (4) Wij kunnen u vertellen dat Gronin gen een gezellige studentenstad is. Het is hier prettig winkelen. U vind De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van B.V. De Christelijke Pers Directie; Ing. O. Postma, F. Diemer. Hoofdredactie: J. Tammlnga. Hoofdkantoor B.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276 - 280, A'dam. Postbus 859. Telefoon 020 - 22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Mldd. Bank (rek.nr. 69 73 60 768). Gem.glro X 500. De redactie behoudt zich het recht voor haar ter opname in deze rubriek toegezonden meningsuitingen verkort weer te geven. Bij publikatie wordt met de naam van de inzender onder tekend. Brieven kunnen worden ge stuurd aan het secretariaat hoofdre dactie Trouw/Kwartet, postbus 859. Amsterdam. er alle grote zaken die u denkt te zullen moeten missen. Op cultureel gebied kunt u alle kanten uit. Ook op onderwijs gebied is alles vertegen woordigd. Watersport is hier volop. Als achterland hebt u Drenthe met z'n prachtige bossen en heidevelden, waar u heerlijk rustig kunt wandelen en fietsen. Mensen uit het Westen die hierheen gekomen zijn, willen niet meer terug. Het is ergerlijk als er over de deportatie gesproken wordt. Hoogeveen A. Meijers-Kerssies. Overplaatsing (5) Ziet U niet de menselijke kant van de verplaatsing van 8000 ambtenaren? Zij laten zo'n 40.000 ouders en kinderen achter. Zelf ben ik 70 jaar en zie niet graag mijn zoon, dochter en 3 klein kinderen vertrekken. Hoe je het keert of hoe je het wendt, voor ambtena- renverplaatsing geen cent! Het mil jard dat hiermee gemoeid is kan be ter worden besteed. Den Haag H. Voogd. Overplaatsing (6) Dhr. J. Bosma uit Winsum vraagt in Trouw-Kwartet van 13 maart aan de PTT'ers in Den Haag' wat zij eigenlijk wel van de noorderlingen denken.' Het antwoord kan kort zijn n.l. Goede Nederlanders. Zelf heb ik de beste herinneringen aan het noor den uit mijn onderduiktijd tijdens de oorlog. Maar de door u gewraakte demonstratie was geen protest tegen verplaatsing naar het noorden en dus ook niet bedoeld om wie dan ook te beledigen; ze was een aanklacht tegen de huidige regering, die. de afspra ken gemaakt met de vorige regering negerend, zonder overleg of inspraak enkele duizenden gezinnen zonder meer wil verplaatsen. Dit wordt aan gevoeld als een 6oort deportatie. Dhr B. mag weten dat er heel wat Gronin gers en Friezen bij de PTT in Den Haag werken die graag naar het noorden zouden willen maar nu toch mee gedemonstreerd hebben omdat zij de wijze waarop e.e.a. nu opgediend wordt onaanvaardbaar achten. Ten slotte nog dit: als deze plannen van de regering doorgaan komen er echt geen 'open gevallen plaatsen' integen deel, u moet er op rekenen dat er nog een legertje werkzoekenden mee ge bracht zal worden, n.l. de hier reeds werkende kinderen van de te ver plaatsen PTT'ers. Den Haag. L. P. de Ruyter. Potchefstroom (7) De mening van de heer W. den Brabander (Tr.-Kw 13 maart) dat hij weet wat de Afrikanen in'Zuid-Afrika over de emigranten denken, wordt wel erg pretentieus als op dezelfde pagina het boek 'De verbittering* be sproken wordt, waarin verhaald wordt van een Afrikaan die, om iets te kunnen bereiken, alleen kan zeggen wat de blanken graag willen horen. Alleen al het gebruik van het woord bantoe door de heer Den Brabander bewijst dat hij helemaal niet weet wat de Afrikanen denken. Als een niet-blanke in Zuid-Afrika moest kie zen tussen het doodschieten van Vor- ster of een emigrant zou hij voor het laatste kiezen. Den Haag L. J. de Boer Woningbouw In Tr/Kw van 13.3.74 stond, dat vol gens de heer De Boer, gewestelijk voorzitter van de PvdA in Groningen, KVP en ARP er de oorzaak van zouden zijn dat de PvdA haar verkie zingsbeloften over woningbouw niet nakomt. Je moet maar durven. Onder geen naoorlogse minister zijn zoveel woningen gebouwd als onder Schut. En zie nu wat er onder Gruyters, Schaeffer en Van Dam wordt ge bouwd. Stel eens, dat dat mensen waren in een kabinet-Biesheuvel. Wat zouden Den Uyl en zijn partijgenoten een grote mond opzetten. Texel Joh. Daalder AMSTERDAM In ons gisteren ge publiceerde verslag van de algemene vergadering van de broederschap van pinkstergemeenten zijn, door het weg vallen van een zin, een paar woorden van ds W. Glashouwer in de mond gelegd van ds. E. Voordewind. Maar het was weer ds. Glashouwer die opmerkte dat roomskatholieken on danks hun charismatische ervaringen in de r.k. kerk blijven. Van een verslaggever DEN HAAG Minister Pionk van ontwikkelingssamenwerking heeft één miljoen gulden beschikbaar gesteld voor hulp aan de Sahel-zone, het ge bied in Afrika waar nog steeds duizenden mensen stierven als gevolg van de langdurige droogte. Vijf ton is voor het fonds dat de Wereldvoedsel- en landbouworganisa tie heeft ingesteld ten behoeve van hulpverlening in dit gebied en vijf ton voor het kinderfonds van de Ver. Naties, Unicef. De bijdrage is een directe reactie op de oproep die dc secretaris-generaal van de Verenigde Naties na zijn ron dreis door Afrikaanse landen heeft gedaan. AMSTERDAM Mitko Matheeff. een Bulgaarse predikant die tien jaar ge vangen gezeten heeft, komt volgende week voor een korte toernee in ons land. Woensdagavond 27 maart spreekt hij in de Oude Kerk te Putten, donderda gavond 28 maart in de christelijke gereformeerde kerk van Bunschoten en vrijdagavond 29 maart in de her vormde kerk van Goedereede. Tegelijk komt volgende week de Nederlandse vertaling van zijn boek 'Terreur in het Rode Paradijs Tragedie der Bulgaarse christenen' uit. Het is een uitgave van 'De Banier' te Utrecht in samenwerking met de internationale raad van christelijke kerken. Ds. Matheeff werd in 1949 veroor deeld tijdens het beruchte monster proces in Sofia. In 1971 ontvluchtte hij rijn vaderland. KRO-tv wil gaan uitzenden vanuit kerkje op 't zand Van een onzer verslaggevers AMERSFOORT Het rusitieke kerje van St. Franciscus Xaverius aan 't Zand in Amersfoort, dat onlangs gron dig werd gerestaureerd, zal waar schijnlijk een belangrijke rol gaan spelen in radio- en televisieuitzendin gen. De KRO wio nl. uit dit Amers- foortse kerkje regelmatig uitzendin gen gaan organiseren. De keus is op dit kerje gevallen, omdat het zich uitermate goed leent voor televisieuit zendingen. MOSKOU Sozjenitsin heeft allang het recht verloren zich christen te noemen. Dit heeft metropoliet Sera- fim van Kroetitsy en Kolomna gezegd. De Russisch-orthodoxe kerkvorst heeft in de Londense Times geschreven dat de Nobelprijswinnaar er kennelijk •plezier in heeft, zijn geboorteland te belasteren'. Volgens Serafim schrijft en oordeelt Solzjenitsin met de 'ogen van de vijanden van ons land, dat hijzelf ten diepste haat', hoewel hij 'zich als een verloren zoon kon genie ten van de vruchten van onze vreedza me arbeid'. De metropoliet schrijft voorts dat de schrijver 'het christelijk geloof verdacht heeft gemaakt door de fascistische oorlogsmisdaden in de Sowjet-Unie als 'onschuldig voor te stellen.' In reactie op de brief van Serafim heeft de Russisch-orthodoxe exarch in Londen Anthony Blum ook in een brief aan de Times gezegd dat Sera fim alleen voor zichzelf spreekt en voor diegenen, die zich hebben laten misleiden. DIT MISHAAGDE JONA Jona is een profeet belast met een boodschap speciaal voor 'die grote stad Ninevé'. Aanvankelijk heeft hij wel geen boodschap gehad aan Gods opdracht, maar dat is hem zwaar opgebroken. Via storm en orkaan en tenslotte een grote vis, wordt hij bereid om Gods opdracht dan maar te vervullen: als het dan moet! Deze profeet mishaagt iets. Hij moet Nine vé het oordeel van God aankondigen en ze oproepen tot bekering. En nu mishaagt hem iets. Je zou, met de hand gelegd op het vervolg, kunnen raden, wat, er komt natuurlijk niets uit. De stad is zo boos dat ze daar niet aan bekering denken. Ze hebben hem uitgelachen en met z'n eigen folders om z'n oren geslagen. Z'n stencilmachine is kapot en de subsidie blijft uit. Maar niets van dat alles, Hij heeft sukses, als je dat zo maj noemen. De stad bekeert zich, in zat en as, wat wil hij meer? Zelfs de koning doet mee en de wetgeving staat in het teken van de nieuwe koers. Wat valt er te mishagen? Zijn motivatie is bijna niet te volgen, hij had het blijkbaar liever anders ge zien, een stad bedolven onder vuur en zwavel. Maar, zegt hij, ik had 't kun nen weten, u bent een God (en dan komen er woorden uit Exodus 34): genadig en barmhartig, lankmoedig en groot van goedertierenheid. In die woorden komt alles mee. Ja, zo is God. 't Is het evangelie: God, die iets nieuws, iets ongedachts doet, die de zonden vergeeft, die verzoening be drijft, en daar is Ninevé «en teken van. Dit mishaagde Jona. De genade kan mensen mishagen. Waarom? Kun nen ze de zon niet in het water zien schijnen? Soms lijkt het erop. Met argusogen bekijken ze zo'n bekering en stellen er hun vragen bij. 't Zal wel niet helemaal kosjer zijn. Een 'Ninevé-bekering'. De aardigheid gaat eraf als God zo royaal is. Waar blijf je dan met je frustraties? De zich mishagende Jona's zeggen natuurlijk dat 'tze om de ere Gods te doen is. Maar zouden ze dat maar niet aan Hem overlaten. Want als Hij er nu juist eens zijn eer in stelde om zo vreselijk royaal te zijn, waar blijven we dan met ons mishagen? We gelo ven toch werkelijk in Hem die de zonden vergeeft en nieuw begint!? NED. HERV. KERK Beroepen: te Putten: E. F. Vergunst te Capelle a.d. IJssel, die bedankte voor Oene; te Leerdam (3e prédi- kantspl): S. van den Oever te Willem stad; te Den Bommel (toez): H. Tals- ma, kand. te Utrecht. Aangenomen: naar Bredevoort; C. D, Israël te Huizum. Beroepbaar: D. Monshouwer, kand. en mevr. E. Monshouwer-Bakker, kand., Valeriusstraat 111 bv., Amsterdam. Bedankt: voor Reeuwijk: C. van Bart te Putten. GEREF. KERKEN Beroepen: te Hcogeveen: S. v.d. Linde te Den Haag-O; te Hoogeveen; G. Heijerman te Emmen-Z. Aangenomen: naar Alblasserdam: C. J- van der Drift te Nieuwerkerk a.d. IJssel. GEREF. GEMEENTEN Aangenomen: naar Slikkerveer: A Elshout te Kalamazoo (VS): DOOPSGEZINDE BROEDERSCHAP Aangenomen: naar Haarlem: J. C. Beekhuis te Veenwouden. c.a. Joyce Sleightholme: 'Zeilend gezin.' Uitgave van Hollandia in Baarn. ƒ16,90, 236 biz. Joachim Schuit: 'Houdt zelf uw schip in conditie. 'Uitgave van Hollandia in Baarn, ƒ22,50, 207 blz. Het seizoen nadert met rasse schre den, enkele watersporters ziet men hier en daar al op het water, maar de mee&ten zijn nog in de jachthavens doende hun schepen in orde te ma ken. In 'Zeilend gezin' wordt beschre-, ven hoe de sportieve vrouw zich in alle opzichten nuttig aan bood kan maken. Van een zeilboot wel te ver staan; helder wordt uiteengezet hoe niet alleen (naast véél meer) de steel van de bakpan maar ook hoe de helmstok gehanteerd moet worden. Ter meerdere vreugde van het gehele gezin. In welk seizoen dan ook iemand on derhoud aan zijn boot wil verrichten, als hij het handwerk van Joachim Sohult opslaat, zal hij weten wat hem te doen staat. Honderden tekeningen illustreren deze overzichtigelijke handleiding en wie zijn handen goed weet te gebruiken, houdt ze tevens od de portemonnaie. Niet alleen varen mèt, maar ook de arbeid één de boot kan het hele jaar ontspanning bieden. G.L LONDEN De Zuidafrikaanse vei ligheidsdienst heeft naar eerst nu be kend is geworden begin februari de gehele leidende top van de Namibi- sche bevrijdingsbeweging Swapo ge vangengenomen. Een van de politieke gevangenen is de voorzitter van de Swapo, David Merero. De gevangenen worden volledig van de buitenwereld geïsoleerd. Hun ar restaties vond plaats op grond van de zogenaamde terrorismewet. Een offi ciële beschuldiging is evenwel nog steeds niet ingediend. De minimum straf op grond van de wet tegen het terrorisme in zes jaar dwangarbeid. door A. J. Klei Ds. A. D. H. Huvsman In de dagen dat Johan Noord mans met zijn Utrechts studentencabaret triomfen vierde en een fraaie jeugd leider neerzette, die bol stond van geijkte prietpraat, in die tijd vermaakten wij ons op de krant met het houden van scherts-jeugdpreken. Eén collega was daar bijzonder bedreven in. Hij kon uitgaande van het lied 'k Zag twee beren broodjes smeren' moeiteloos een reeks cliché's aan elkaar breien: 'Oh, en dan zien wij daar die twee beren nee, geen drie of vier, dat zouden wij mensen wel willen, maar er staat duidelijk geschreven dat het er twee waren dan zien wij dus die twee beren, en wat doen zij? Broodjes smeren, ja. bróódjes smeren. Ach, wij staan er bij en wij kijken er naar, wij vinden het eigenlijk heel gewoon. Smeren wijzelf ook niet elke dag onze broodjes? Oh, wij mogen er dankbaar voor zijn, menig mens eet brood der smarte maar wij worden mild en wel gevoed. Maar is het wel zo gewoon dat die beren broodjes smeren? Deze vraag, jongelui, zou ik jullie vanavond willen voorleggen. En dan mogen jullie verder alles vergeten wat ik gezegd heb als je deze éne gedachte maar vasthoudt Enfin, zo graaide mijn collega virtuoos alle stoplappen bij elkaar die hij in de loop van zijn kerkgaand bestaan onder de kansel opgevangen had. Ikzelf was aanmerkelijk minder bedreven in dit spel, maar ik heb het toch eens geprobeerd met als 'tekst' een lied van de door mij fel bewonderde Zarah Leander: 'Davon geht die Welt nicht unter'. Ik kletste daar wat om heen, wat ben ik vergeten, Zarah Leander maar ik had toch wel een treffend slot: 'Kijk, jongelui, met de loze verzekering dat de wereld er wel weer eens hemelsblauw zal uitzien, probeert de wereld ons blijmoedigheid- in te pompen. Welk een schrale troost! Mijne hoorders, blijmoedigheid in driekwartsmaat, wat blijft daar nu van over?' Bij het doorbladeren van de editie Noord-Holland van 'Kerk en wereld', het blad van de vrijzinnige hervormden, werden mijn gedachten opeens met kracht teruggezet naar die periode van een jaar of twintig terug. Dat was toen ik onder het gemeentenieuws van Purmer een 'Opwekking tot blijmoedigheid' aantrof die een zeer gerede aanleiding zou kunnen vormen voor het maken van een variant op mijn inmiddels bejaardp nep-meditatie op de verzuchtingen van Zarah Leander. Ik zou dan opnieuw mijn gehoor kunnen toeroepen: welk een schrale troost! Want al heb ik zelf een vrij opgeruimd karaktertje, ik kan me toch niet voorstellen dat ook maar iemand in Purmer of daarbuiten enigszins opgebeurd zal worden door de ulevel-poëzie, die deminee A. D. H. Huysman (in navolging van 'een knap theoloog', zoals hij meedeelt) zijn gemeenteleden voorschotelt: IIET ZONNETJE VAN BINNEN De schoonste zomerzonneschijn Vervrolijkt hart noch zinnen, Wanneer wij niet vervrolijkt zijn Door 't zonnetje van binnen. Wij zien de nacht met goede moed Zijn donker pad beginnen, Wanneer het niet ontbreekt aan gloed Van 't zonnetje van binnen. Dominee Huysman heeft ook een wijkbericht. dat treft door zijn beknoptheid: MIJN EERSTE HUISBEZOEK IN 1974 Bij de fam. Kloker-Hazelhoff legde ik mijn eerste huisbezoek van 1974 af. Wat mij nu bezighoudt is de vraag of dominee Huysman bij die gelegenheid de Klokertjes ook gewezen heeft op de mogelijkheden van het zonnetje van binnen. Tenslotte goed nieuws voor de Zarah Leander-fans. Onlangs trof ik in de kantine van de NCRV niemand minder dan VARA's Betty van de Laan, een alleraardigste vrouw, trots op haar zoons en tuk op haar werk. Ons gesprek heeft tot gevolg dat aanstaande zaterdagavond tussen acht en tien vcor de VARA- microfoon een plaat van Zarah Leander wordt gedraaid. Dat noem ik nog eens een opwekking tot blijmoedigheid!

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 2