kommissie gevaar voor Ie Amsterdamse orgels L I Mammoetwet bracht geen fundamentele vernieuwing bouwbeurs ~7A Geen verschil meer tussen dag en nacht erontruste organisten en orgelkenners: 'Stem-advies erg moeilijk' Commissie die experimenteer scholen begeleidde: Restant van interieur Onderminister voorstander beperkt districtenstelsel Minder ontslagen bij KIP Hoogeveen itiek op ineeladvies KON. NED. JAARBEURS UTRECHT woensdag^ 1 1 B Maart h bouw wegenbouw, utrecht, zondag gesloten, dagelijks geopend van 9-17 uur. wijze de briefschrijvers erop dat het orgelbeleid van wethouder Lammers principieel hun instemming heeft, maar dat hun bezwaren zich slechts richten op de door zijn voorgangers ingestelde commissie. Passieberichten Op 7 april wordt Bachs Johannes Passion in de Rotterdamse Doelen uitgevoerd door het Collegium Vocale uit Gent en Musica Antiqua o.l.v. Ton Koopmans. Vocale solisten: Harry Ge- raerts (Evangelist), Liieuwe Visser (Christus), René Jacobs, Max van Eg- mond en Lode de Vos. Aanvang 14.30 uur. In het Amsterdams Concertgebouw wordt op 5 april de Johannes Passion van Bach uitgevoerd door de Oratori umvereniging 'Zang en Vriendschap' o.l.v. Nico van der Linden. Ans Rieke, Caroline van Hemert, Arjan Blanken, Tom Haenen en Ruud van der Meer zijn de vocale solisten. Het Haags Begeleidingsorkest verzorgt het in strumentale deel. Aanvang 20.00 uur. Het Bachkoor Nijmegen gaat op 28 en 29 maart in de Grote of St. Stevenskerk te Nijmegen Bachs Mat- taeus Passion uitvoeren onder leiding van Leo Pappenheim. Simon van de Geest vertolkt de Evangelistenpartij, Henk van den Brink die van Christus. Verder zijn vocale solisten: Karin Os- tar, Aafje Heynis, Reinier Schweppe en Aerde Kuiper. De instrumentale begeleiding geschiedt door Het Gel ders Orkest. Aanvangstijden 19.30 uur. wegen dan de nadelen; Er is meer gelegenheid voor alle milieus om zich breder dan vroeger te ontwikkelen en er komen meer leer lingen terecht in de voor hen goede school; De nieuwe wet heeft een didacti sche doorbraak veroorzaakt: leerstof en werkvormen zijn zij het onvol doende vernieuwd; De brugklas is ondanks alles een verbetering; De doorstromingsmogelijkheden voor de leerlingen zijn behoorlijk ge regeld, al functioneren ze niet opti maal; Het havo is als school naast het vwo een verbetering; De communicatie tussen docenten/- directie en leerlingen/ouders is veel beter dan vroeger. De commissie Geerars geeft In haar eindverslag, naast deze zo positieve ervaringen van de experimenteerscho- len, zelf ook een lijstje opmerkingen. (ADVERTENTIE) 0UW/KWARTET DLNSUAG 19 MAAKT 1974 Van een onzer verslaggever» AMSTERDAM Het bestuur van de gespreksgroep van Anti-Revolutionair gezinden acht het niet mogelijk voor de aanstaande verkiezingen een voor het gehele land gelijkluidend stem advies te geven ten gunste van één bepaalde partij of lijstcombinatie. De redenen daarvan zijn dat de AR-par- tij, die nog steeds anti-revolutionair genoemd wil worden, deels afzonder lijk, deels in combinatie met de KVP en de CHU optreedt. Bovendien laten zich in elk van deze drie partijen, 'linkse', in wezen revolutionaire in vloeden gelden, waarvan de aard en omvang ook nog regionaal verschil lend zijn, aldus het bestuur van de gespreksgroep. Het bestuur is verder van oordeel, dat ieder, die de oorspronkelijke AR be ginselen van harte is toegedaan, niet met traditionele vanzelfsprekendheid op de hem vanouds vertrouwde partij behoeft te stemmen. Men zal in het besef van eigen verantwoordelijkheid zijn keuze moeten bepalen, aldus het bestuur van de gespreksgroep. DEN HAAG De wet op liet voortgezet onderwijs, beter bekend als de Mammoetwet beeft geen fundamentele vernieuwing gebracht, maar wel de weg voor fundamentele vernieuwingen helpen banen. Het is aan de onvoldoende begelei ding en gebrekkige voorbereiding en planning te wijten dat de mavo-, ha vo-, en vwo-experimenteerscholen niet zo goed hebben kunnen werken als wenselijk was. Aldus de commissie vwo/havo/mavo in haar eindrapport 'De Mammoetexperimenten vwo/ha vo/mavo', dat gisteren aan staatssecre taris Veerman werd aangeboden. De commissie (bijna vanaf het begin onder voorzitterschap van dr. C. M. Geerars) begeleidde van 1964 tot en met 1973 ongeveer tweehonderd mam- moetexperimentscholen. Die begelei ding gebeurde in samenwerking met de landelijke pedagogische centra, die deze scholen met raad en daad bij stonden. Het boekje van de commissie vwo/ha vo/mavo geeft een boeiend stukje ge schiedenis. Daarna komen de experi menten zelf aan de orde: de brugklas, het talenpracticum, het havo-experi ment, de mavo-experimenten etc. Daarbij krijgt vooral de Raad van Leraren (leraren bij het vhmo, die later opging in het Genootschap van Leraren) nogal wat kritiek te horen. Tegen Niet alleen was de Raad tegen het wetsontwerp en probeerde deze orga nisatie van leraren bij het vhmo te voorkomen dat de mammoetwet ooit VOOrClCleil zou worden aangenomen, maar ook later, schrijft de commissie, was de houding van de Raad tegenover de experimenten weinig positief. Overigens zagen ook anderen in, dat de invoering van de mammoetwet gro te problemen met zich zou meebren gen. In gesprekken met schoolleiders probeerde de commissie een beeld te krijgen van hoe zij reageerden op de mammoetwet. Als ze de voor- en na delen naast elkaar zetten, levert dat het volgende lijstje nadelen op: de overgang vergde te veel van de te weinig voorbereide leraren en het nieuwe onderwijs vraagt nog steeds grote inspanning en dat blokkeert de geestdrift; vele leerlingen kiezen havo uitslui tend op grond van de overweging dat zij het vwo niet kunnen volgen, vele anderen nemen noodgedwongen het mavo omdat zij ongeschikt zijn voor het havo. Deze negatieve selectie schaadt de motivatie; het havo telt tal van leerlingen die op een mavo-school thuis horen, naar het vwo gaan velen die meer geschikt zijn voor het havo; dit gaat ten koste van het niveau van mavo, havo en vwo. de grenzen tussen mavo, havo en vwo zijn niet nauwkeurig te trekken. Bovendien is er reden om te vermoe den dat de verwachtingen die leerlin gen over zichzelf en leerkrachten en ouders over de leerlingen hebben, een erg belangrijke rol spelpn. De schoolleiders die bij ue experimen ten betrokken waren, vonden de voor delen van de nieuwe wet zwaarder Nieuwe nachtmode: door HETTE VISSER AMSTERDAM Tja, ze zijn nog wel te koop, die enge, zijdeachtige veel te grote pyama's voor heren, maar fabrikant Schiesser maakt ze bijna niet meer. Dat komt omdat de mannen er vandaag de dag 's nachts ook gezellig bij willen liggen. Van gebruiksartikel is het onder- en nachtgoed een mode-artikel geworden. Schiesser gaat zelfs zover dat ze voor elk seizoen een nieuwe modekleur aan het ondergoed wil geven. Het wonderlijke is dat onderzoeken hebben uitgewe zen dat mannen zelden zelf dat ondergoed kopen, maar dat de vrouwen het voor man of vriend aanschaffen. En eenmaal in huis wil hij het dan wel aantrekken. De kleuren voor dit seizoen zijn camel, neapel, Jaffa en groen, benevens een aantal wilde prints. De mannenslips worden ieder jaar korter en over een gulp wordt met geen woord meer gerept. Materialen: katoen, helanca, trevira en katoen-stretch. Echte pyamajasjes zijn er vrijwel niet meer. Men is overgestapt op het T-shirt-model, zij het dat de mouwen in de regel wel iets langer zijn. Daarbij kan dan nog wel een min of meer strakke, witte pyamabroek worden gedragen en dit gehele ensemble is ook prima als vrijetijdskleding te dragen. Het zou overigens voor directies van ziekenhuizen nuttig zijn om zich' eens van de nachtkleding-mode op de hoogte te stellen. Want er zijn nog steeds hos pitalen waar zielige zieken niet in een T-shirt mogen liggen. BINNENLAND T9/K11 Ter inventarisering zijn op Schiphol de verwrongen resten van de stoelen in de oor spronkelijke volgorde voor de onlangs ge kaapte Britse VC-10 opgesteld. Er is nog geen beslissing ge nomen of het vliegtuig al dan niet gerepa reerd of gesloopt zal worden. De mammoetwet is maar een begin, stelt de commissie, de differentiatie en de integratie van de oude school typen is wel op gang gekomen, maar het zitten-blijven komt nog steeds voor, doorstroming van een lager naar een hoger schooltype (en omgekeerd) is niet altijd eenvoudig, nog steeds ligt de nadruk op intellectuele vak ken. Twijfel De mammoetwet betekende geen fun damentele vernieuwing, maar heeft er wel toe geleid dat velen inzagen dat de oude scholen niet onvervangbaar waren en dat de twijfel over de kwaliteit van ons onderwijs het den ken over de grondslagen en doelstel lingen bevordert. Men raakte wat meer los van traditionele opvattingen, aldus het rapport De mammoetwet moet niet als eind- maar als begin punt voor vernieuwing beschouwd worden. Als slotconclusie stelt de commissie dat de structuurveranderingen die in de mammoetwet beoogd waren, en die overzichtelijk waren, overspoeld zijn door zeer complexe uitwerkingen, wensen en inzichten die de wetgever niet heeft voorzien. Vandaar dat de commissie haar eindverslag besluit met een paar concrete aanbevelingen om experimenten in de toekomst een betere kans van slagen te geven: rui me faciliteiten op financieel, perso neel en bouwkundig gebied, ook voor scholen die niet alleen aan experi menten deelnemen. En een betere begeleiding, bijscholing en inspraak mogelijkheden voor docenten en schoolleiders. Van onze parlementsredactie DELFT Staatssecretaris Glastra Van Loon (justitie) vindt invoe ring van een gekozen kabinetsformateur en van een beperkt distric tenstelsel noodzakelijk om de kiezer meer invloed op de regerings vorming te geven en de kracht van het parlement te versterken. Hij zei dit gisteravond op een verkie zingsbijeenkomst in Delft. Alhoewel de partij van de staatssecretaris, D'66, zich altijd voor de gekozen minister president in plaats van de gekozen formateur heeft uitgesproken, meent de heer Glastra van Loon dat het compromis van de formateur aan vaardbaar is om het parlementair stel sel te verbeteren. Volgens het beprekte districtenstelsel zou het land in 10 tot 15 kiesdistric ten moeten worden gedeeld waar per district 10 tot 15 Kamerleden gekozen worden. Het aantal politieke partijen dat een zetel in het parlement haalt zal hierdoor aanmerkelijk verminde ren, waardoor de Kamer doelmatiger kan werken. De stemmen van de kie zers zouden daarbij dubbel moeten tellen, in die zin dat de kiezers zich, door op een bepaalde partij te stem men, tegelijk uitspreken voor de door die partij kandidaat gestelde kabinets formateur. De partijen zullen hier door, volgens de staatssecretaris, eer der gaan samenwerken omdat alleen de formateur van een combinatie van partijen die de meerderheid in de Kamer heeft, werkelijk een kabinet kan gaan vormen. Staatssecretaris Glastra van Loon is met premier Den Uyl en minister De Gaay Fortman (binnenlandse zaken) verantwoordelijk voor de nota over de Grondwetsherziening waarin dit soort voorstellen gedaan zullen worden. De ze nota wordt momenteel in de minis terraad besproken en zal binnen af zienbare tijd aan de Tweede Kamer worden gestuurd. HOOGEVEEN KIP kampeerwagens in Hoogeveen zal 116 personeelsleden ontslaan in plaats van 144, zoals eerst de bedoeling was. Dit is gisteren meegedeeld na afloop van een gesprek tussen de directie en de vakbonden De 28 mensen die mogen blijven zijn werknemers die ouder zijn dan 45 jaar en een aantal mensen dat door ziekte niet regelmatig heeft kunnen werken. Het bedrijf in Hoogeveen geteis terd door een teruglopende afzet van caravans heeft vorige week na protest van de vakbonden een ontslag aanvrage voor 144 werknemers inge trokken. 6 ii een onzer verslaggevers STERDAM Negen organis- i en orgelkenners uit het hele d hebben, 'beangst over de toe- ost van de orgels in Amster- n', het gemeentebestuur van isterdam gevraagd de samen- lling van de gemeentelijke or- commissie te wijzigen, huidige Amsterdamse commissie aldus de negen briefschrijvers, ir twijfelachtige vakkundigheid lanks grote documentatie), on- theid harer samenstelling en door idl gheid harer opvattingen volko- j5 ongeschikt voor haar taak'. Zelfs *- ut de commissie 'in bepaalde ge- - en een gevaar voor het orgelbezit. 2j verwondert dan ook niet dat van - leden van de Amsterdamse orgel- missie in de afgelopen jaren nie- 19 id actief was als adviseur bij her- - van het groot aantal orgels op de 19 monumentenlijst'. gelcommissie 52 Amsterdamse orgelcommissie be- 26 i uit mr. A. Bouman (voorzitter), 25 N. Cramer (secretaris/ambtenaar - het Amsterdamse stadhuis), H. - eurs (orgelbouwer te Amster- 10 en mejuffrouw B. Bijtelaar. - negen verontruste organisten en lkenners zijn: Klaas Bolt, organist I de Bavo-kerk in Haarlem; Adri- 19 Engels, oud-leraar Koninklijke iervatorium en organist van de _le Kerk in Den Haag (en oud- - lleraar van wethouder Lammers); •rj s v. d. Harst, lid van de Katholie- 24 irgelraad en belast met de restau- - van monumentale orgels; dr. A. 7g londers, voorzitter van de orgel- - missie van de hervormde kerk; 61 em Hülsman, organist van de Jo- I irk in Amersfoort en gecommit- -de van de hervormde orgelcom- ie; Albert de Klerk, stadsorganist 13 laarlem en leraar aan het Am- - lamse Conservatorium; Ewald man, organist van de Vrije Uni- teit en vice-voorzitter van de 22 trlandse Organisten Vereniging; av Leonhardt, musicus en orga- 15 van de Waalse kerk in Am- - lam en dr. Maarten A. Vente, I ir in de orgelbouwkunde aan de - irsiteit van Utrecht. 65 oï streden gs49 legen briefschrijvers wijzen er op - de voorzitter van de Amsterdamse 22 oissie, mr. A. Bouman 'op zijn -*tst gezegd een omstreden figuur - n dat hij zich in brede kringen - de orgelwereld onmogelijk heeft I lakt. Een ander lid (H. Schreurs) - rgelbouwer en beoordeelt aldus 86 eigen werk en dat van collega's. 54 hij geen orgelmaker was, dan zou - misschien als vertegenwoordiger 4~ een 'smaakrichting' (die van de negentiende eeuwse instrumen- 32 in de commissie op zijn plaats De secretaris (J. N. Cramer) - it als ambtenaar en liefhebber orgels deel uit van de commissie, hij is een leek op orgelbouwge- 25, evenals mejuffrouw Bijtelaar, -althans als 'voortreffelijk archiva- 1 als enige op haar plaats is in 26 commissie'. ■ïinders 81 9 orgelnota, die ae commissie voor "gemeente heeft voorbereid, heeft EN Vereniging van Nederlandse To es gezelschappen heeft schriftelijk, |9 zichtig kritisch, vaak in vragende 981, gereageerd op het advies, dat de Raad voor de Kunst aan de ""ister van CRM werd uitgebracht |T- de subsidiëring van het toneel, -rin werd een poging gedaan de jrdelingsmaatssstaven nader te be- - uwen en vast te leggen. Wat de 3_ enerzijds verheugt en anderzijds baar verontrust. Omdat het ad- - daarin niet duidelijk is en zich- l0U in verschillende onderdelen int tegen te spreken. De indeling voorstellingen, en niet gezelschap- is grof; het schema is ondoor- B ig; de onderscheiding v&n vorm nhoud, dramaturgie en agogie, en maatschappelijke betrokkenheid 51 maar vaag gesteld. Raad leunt ook te zeer op de licht schriftelijke ingediende stellingen van de gezelschappen, lijkt dat de gezelschappen zich en moeten aanpassen bij het i ma van de Raad. Die moet even als adviserend orgaan, volgens de J naast het toneel staan en niet i een pressure groep er tegenover. gezelschappen kunnen onvoldoen- eageren, ze zouden door de Raad i lord moeten worden voor een ad- 1 wordt uitgebracht. Ze zijn boven- i afhankelijk van meer subsidiën- die ook, en soms geheel anders, den geadviseerd. Een advies wordt indien maar voor één jaar gege- cn dat is hachelijk omdat de ikkeling van het toneel, van een ,eB lschap, niet in één jaar is te j zien. Zeker niet als de Raad met advies bepaalde ontwikkelingen 1 willen bevorderen of tegengaan, j der de visie op het toneelleven 5 lelijk gesteld te hebben. De Vere- ng van Nederlandse Toneelgezel- 'ppen acht een bezinnen op de ordelingsmaatstaven wel gewenst, r meent dat discussie daarover i los moet staan van het advies over het, toch al rechtsonzekere van gezelschappen beslist. naar de mening van de briefschrijvers op zichzelf goede punten, maar hij wordt ontsierd door een groot aantal blunders. Bovendien is de nota in hoge mate tendentieus. Een halve bladzijde wordt gewijd aan het orgel van de Oude Kerk (met opmerkingen die on volledige en daardoor onjuist zijn), maar er wordt helemaal niet gesproken over het belangrijker orgel van de Nieuwe Kerk dat anders dan het Ou- dekerksorgel wel naar het buitenland kan worden verscheept. Daardoor wordt met twee maten gemeten en proporties uit het oog verloren. (De opdracht voor restauratie van het Ou- dekerksorgel was in principe gegeven aan de firma Metzier in Zwitserland, maar de orgelcommissie heeft uitvoe ring van de restauratie verhinderd; het orgel van de Nieuwe Kerk is op het ogenblik in restauratie bij de firma Marcussen in Denemarken, red. Trouw-Kwartet). Ook heeft de commissie een brief gericht aan het bestuur van de Vrije Universiteit over het nieuwe Couperin- orgel in de aula van de VU. Deze brief wordt 'aanmatigend en inperti- nent' genoemd. Er wordt aan herin nerd dat mr. A. Bouman bij zijn bezoek aan het orgel heeft meege deeld desgevraagd te willen optreden als adviseur om dit orgel 'in staat te brengen dat een opneming op de gemeentelijke lijst zou mogelijk ma ken'. Het bedenken van een toepas selijke naam voor de handelwijze laten de briefschrijvers graag aan B. en W. van Amsterdam over. De brief is behalve aan B. en W. van Amsterdam ook gestuurd aan het mi nisterie van CRM en de rijksdienst voor de monumentenzorg. Met nadruk Muziekweken voor gehandicapten UTRECHT Al meer dan dertig jaar organiseert de Vereniging voor huismuziek cursussen voor kinderen, jongeren en volwassenen. Deze wor den in de schoolvakanties gehouden en iedereen die een instrument be speelt is welkom. Deze muziekweken staan - en dat wil hier nogeens onder de aandacht worden gebracht - ook open voor lichamelijk gehandicapten. In de praktijk werd tot nu toe het deelnemen van deze groep belemmerd door factoren als het ontbreken van verpleegkundige hulp en het niet aan gepast zijn van de accomodaties van de cursus. Hierin is nu voorzien: dit jaar worden twee huismuziekcurssen gehouden die speciaal op deze groep zijn gericht. Er is samenwerking met de Nederlandse Vereniging voor Reva lidatie. Voor kinderen van 10-13 jaar wordt de muziekweek gehouden in Het Zil veren Schor te Arnemuiden van 29 juni tot 6 juli. Kosten 135,-. voor leden, 150,- voor niet-leden. van de vereniging voor huismuziek. De week voor 13-16 jarigen wordt in het bui tencentrum 'Gilwell St. Walrick te Overasselt gehouden van 3 tot 10 augustus. De cursussen zijn niet be doeld voor uitsluitend gehandicapte kinderen. Voor verdere informatie: Vereniging voor huismuziek. Begijn hof 7. Utrecht. Mime in Shaffy AMSTERDAM Het Shaffy-theater waar zoveel gebeurt, en dat voorlopig nog niet hoeft te sluiten van Subsi diërend Amsterdam, gaat mime-spe- lers de gelegenheid geven zich eens te laten zien in de nachten van vrijdag en zaterdag. Zo spelen leerlingen en docenten van de Theaterschool De Blinde Uil op 12 en 13 aprik. Carleen Teensma komt op 19 en 20 april met Verhaal I en II van Ionesco, en op 26 en 27 april speelt Rob vab Reyn oude en nieuwe nummers.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 11