dag, maandag "WIE IS DAT KIND? HENK MOLENBERG: IK BEN EEN PRAATPAAL ilisihsM [Nieuwe boeken Uw Acteur over kinderen, snoepen, wakker- liggen, het geloof en het toneel Mannenmode wordt ruimer Make-up wordt duur betaald B.V. Machinefabriek F. L. M. DIETVORST draaiers fraizers rond- en vlakslijpers machinebankwerkers ook V j TROUW/KWARTET MAANDAG 18 MLAiAiKT 1974 BINNENLAND T7/K7 door hette visser 'Een paar jaar geleden had ik nog wel momenten dat ik dacht: wat jammer dat je geen kinderen hebt. Je bent eigenlijk maar alleen. En waar werk je dan voor? Waarom zet je je geld op de bank? Nu denk ik dat niet meer. Want het is een hele verantwoordelijkheid om kinderen op de wereld te zetten. Kijk, over vijftig jaar ben ik dood. Ik zing het nog wel uit. Maar wat voor wereld laten we achter voor die kinderen? Nee, het is maar beter dat ik geen kin deren heb. En m'n geld maak ik lekker allemaal op!' Henk Molenberg, afwisselend Henk 'piep' Molenberg en Henk Molenpiep genaamd, loopt door *ijn witte huis aan de Amster damse Prinsengracht. Twee kleine etages: beneden wonen en boven slapen. Aan de muur mooie schilderijen van Willem Westbroek, dik wit tapijt op de grond dat via de trap naar het slaapvertrek leidt, een verhoog de keuken met uitzicht op de tuin, grote banken en verder witte meubels.-Op de vierkante lage tafel staan: een overheerlij ke crèmecake, een schaaltje cho colaatjes, wat zoute koekjes en kaas met ananas. Henk houdt van een hapje. De acteur neemt zelf een glaas je sherry. Over hem gaat het verhaal dat hij lange tijd geen zoet en zout in huis durfde te halen omdat hij zijn zwakte kende: Henk kan geen lekkere dingen laten staan. Aan één soort bonbons heeft hij echter een hekel: die mintdingen in een chocoladejasje die je altijd na achten pas mag eten. Henk moet ze met dozen tegelijk de trap op hebben gesjouwd in de wetenschap dat uitsluitend de visite zich eraan zou vergrijpen. Maar de toneelspeler schijnt weer in zonde gevallen te zijn, want het lekkers lacht ons toe. Behalve als een bekwaam inne- mer wordt Henk Molenberg ook gezien als een soort biechtvader van het Nederlands toneel. Ac trices van naam zijn met be drukte gezichtjes drie trappen opgelopen om Henk een oplos sing van hun problemen te vra gen. Daar moest Henk maar eens wat over vertellen. 'Ja, kijk, als anderen zeggen dat ik een soort biechtvader ben, nou ja, dan zeggen anderen dat. Het zijn niet mijn woorden. Dat zou dl te hovaardig klinken. Maar wat moet ik erover vertel len? Nee, dat doe ik niet. Dat is niet eerlijk'. Wanneer Henk het voor an deren vaak oplost zal hij het voor zichzelf ook wel precies weten. Henk: Helemaal niet. Goed. ik ben een praatpaal. Ik kan goed luisteren en ja, voor anderen kan ik de dingen vaak wel op lossen. Maar voor mezelf: ik ben erg onevenwichtig maar wel realistisch en ik denk nuch ter. Natuurlijk heb ik ook mijn problemen en daar komt nog bij dat ik zeer slecht slaap. Ik lig vaak nachten wakker en ja. dan wil je wel eens piekeren. Maar Aart Gisolf, die dokter, die man van Sylvia de Leur, die zegt: 'Er zijn mensen die heel weinig slaap nodig hebben en je moet er net aan gaan liggen denken, zo A'an: wanneer komt de slaap nu'. Tja, en dat pro beer ik dan maar. Of ik ga le zen, of een rol doornemen of gewoon door het huis. lopen. Mijn moeder en zusje konden ook nooit slapen. Het was bij ons thuis 's nachts een drukte van belang!' Uitg jwaaierd Henk Molenberg is afkomstig vit Groningen. Hij had zes broers en drie zusjes. De broers zijn allemaal uitgewaaierd en met zijn zussen heeft Henk nog regelmatig contact. Bij -de Mo lenbergjes thuis werd veel over toneel gepraat. Moeder nam de kinderen vaak mee naar de schouwburg en ze was zelf een verdienstelijk 'rederijker'. 'Ja. dat zeg ik zo, want amateur vind ik een naar woord', üp de H.B.S. speelde Henk toneel in het schoolgezelschap en na zijn examen werd hij gevraagd door het 'Amsterdamsch-Rotter- damsch Tooneel'. Meteen al, want men had hem als rederij ker al gezien en zijn aandeel in sommige stukken werd als zeer verdienstelijk gezien. Dienten gevolge mocht Henk niet naar de toneelschool, want reeds ge- arrangeerden konden de lessen alleen als toehoorder bijwonen. Maar dat was Henk een zorg: hij speelde! Daarna volgen ja ren van werken bij gezelschap pen, radio, televisie, afgewisse.ld_ door fi-ee-iance--verDintenrsSen Nu is hij iedere zondagavond op de Nederlandse televisie te zien in 'De vloek van Woes te wolf, is hij te beluisteren in het NCRV-radioprogramma 'Stu dio 6' van Aart van Bergeyck en speelt hij verder in het to neelstuk 'De wilden' van Chris topher Hampton van toneel groep Globe, een mallotige priester. 'Die Hampton schreef eveneens 'De filantroop'. Dit is ook weer een fantastisch stuk. Het gaat over Indianen in Brazilië en het speelt in de jaren zeventig-één- enzeventig. De personen zijn fictief, maar de gebeurtenissen berusten allemaal op waarheid. De vreselijke situatie waarin de Indianen thans in reservaten in Zuid-Amerika zitten.heel erg. en ik speel een priester die zogenaamd voor de zielzorg van de Indianen binnen het prikkeldraad is. Maar wat die man eruit kraamt!' 'Respecteren' Over het geloof wil Henk wel wat zeggen. Hij komt uit een 'vrijdenkers-gezin', maar meldt dat de kinderen best naar de kerk hadden mogen gaan. in dien ze hadden gewild. Maar het kwam er niet van. Henk: 'Af en toe word ik toch wel razend als ik doo* de Kal- verstraat loop en ze willen me constant bekeren. Kijk, ik res pecteer het wanneer iemand Mr. P. van Vollenhoven Dr. O. Jager Oud-minister Luns protestant of katholiek is. Maar ze moeten me niet lastig vallen. Net zogoed als ze mij moeten respecteren in mijn ongeloof' Hij zegt dat hij het 'niet eer lijk' vindt dat hij op zondagoch tend door de beierende klokken uit zijn bed geluid wordt. 'Maar ik ben er wel van over tuigd dat het geloof veel men sen een enorme steun geeft. Ik zal het nooit vergeten. Ik was veertien jaar en we woonden in Groningen. In onze straat was een kind doodgereden van vier jaar. De hele straat was kapot. Maar die moeder liep na twee weken weer gewoon door het huis. Ja, zei ze, de Here heeft gegeven en de Here heeft geno men. nou, daar kan ik niet goed bij. Maar zij wel, zij had er een enorme steun aan'. Dat geloof per definitie onver draagzaam moet zijn. dat is toch iets waar Henk niet aan wil. Hij suggereert een optocht van anti-gelovigen, als reactie voor de Stille Omgang'. waar ik vroeger altijd uren voor moest omlopen. AVe moesten het maar eens over het vak hebben. Verveelt het hem nog niet? 'Nee, in het geheel niet. Er zijn ontzettend veel leuke dingen te doen. En ja, er is natuurlijk wel veel kritiek op het toneel, vandaag de dag, maar dat komt omdat toneelspelers zo direct overkomen. Ik bedoel: de men sen kunnen zich snel aan een persoon ergeren. Bij andere ge subsidieerde zaken heb je dat minder Als een orkest een uit voering geeft, tja, dan speelt een violist goed of slecht. Maar je kunt je niet irriteren aan de personen. Bij toneel is dat wel zo. O, er zullen ongetwijfeld mensen zijn die me niet kun- hebben dat ook. Je kunt nog zo goed zijn, maar zo'n beroepskij ker moet je dan niet. Nou. dan is het uit. Vaak zit er kinne-sin- ne bij. Vroeger stoof ik na .elke première naar de kiosk om alle kranten te halen. Als je ouder wordt zie je de betrekkelijkheid van de zaken in en dan vind je andere criteria'. Welke bijvoorbeeld? Henk: 'Kijk, ik heb nu drie te levisiekluchten voor de VARA gedaan. Bij de opnamen steeds een mannetje of achthonderd in de zaal. En enthousiast die mensen! Staande ovaties. Een tv-criticus vindt het maar zo-zo. Hij heeft een elitair standpunt. Allart van der Scheer zei tegen me: 'Sta ik verdorie avond aan avond in een toneelstuk als 'Mussert'. We mogen blij zijn als de zaal halfvol is en moet je hier eens zien! Maar het volk moot toch i orden opgevoed? Henk: 'M'n neus, wil ik haast zeggen. Dat zal wel. Maar zit daar niet bij dat je je moet kunnen ontspannen? Dat is tor-h ook opvoeding. Waarom gaan ouders uit zogenaamde ho ge intellectuele kringen behalve naar het Instituut voor de Tro pen ook naar Artis? Da's toch ontspanning!' Henk neemt nog een blokje kaas. Ontspannen en lekker te gelijk. Drie heren dit keer. En het zijn weer overbekende gezichten. Aller eerst PIETER VAN VOLLENHOVEN die over een tijdje met zijn vrouw prinses Margriet een nieuwe bungalow in de tuin van paleis Het Loo gaat betrekken. De tweede is OKKE JAGER, jarenlang be kend dagsluiter van de NCRV en schrijver van tientallen theologi sche werken. Tot slot de man aan wie het Nederlandse volk vele jaren de post van minister van buitenlandse zaken toevertrouwde. De vraag is: wie is het jongetje op de vierde foto? Wanneer u het denkt te weten, schrijf die naam dan op een briefkaart (frankeren met dertig cent) en adresseer: Trouw/Kwartet, Dag Maandag, post bus 810 in Amsterdam. Inzenden vóór aanstaande donderdag. Be halve de naam van een van de drie heren ook vermelden welke prijs u eventueel wilt hebben indien u tot de gelukkige winnaars behoort: het tuinboek, kookboek of knutselboek. Het was Liesbeth List De meeste inzenders van de vorige week dachten dat de kleuter de freule was. Een drietal briefkaarten wezen Pat Nixon aan, maar het was Liesbeth List. Winnares is geworden mevrouw A. J. M. Dekker den Hartog. Ambrosiuslaan 103 in Amstelveen. Deze week krijgt zij het Groot Margriet Tuinboek in huis. We hebben het een week of wat geleden al gemeld: de herenmode krijgt meer ruimte. De verschrikkelijk nauwe broeken zijn eruit en de Society Shop schrijft voor dat we weer broeken en jasjes met veel zakken mogen dragen. Dus weg met de geestige handtasjes voor heren die je trouwens om de klip klap kwijt raakte! We kun nen weer ademhalen en niezen in de mannenmode. Op de foto twee jasjes uit de nieuwe collectie van de Society Shop, speciaal bedoeld voor hen die een volle klerenkast hebben (want anders is het com mentaar van 'daar heb je hem weer in z'n krantenjasje' niet van de lucht). Het gevoel van Piet Bambergen Je voelt je als Hollander een kwajongen in het buitenland', vertrouwt komiek Piet Bamber gen toe aan het blad Story. 'We wilden een keer voor onze show de actrice Sophia Loren. Je staat bij de beroemde Romeinse fontein en je gooit er een muntje in en doet een wens. Je draait je om en daar staat dan Sophia. Die had je gewenst. We kwamen bij Carlo Ponti, de man van Sophia en zeiden dat we er wel tweeduizend gulden voor over hadden. Zegt die man: wilt u nog iets^drinken en dan zo snel mogelijk mijn bureau verlaten want ik heb nog meer werk te doen. Dc man van Claudia Cardinale naar wie we daarnó toe zijn ge gaan zei: Mijne heren, vorige maand was hier een Japanse te levisiemaatschappij en die dacht alleen in tienduizendjes'. Lenny Kuhr leert Ivriet Het kersverse doktersvrouwtje Lenny Kuhr (24) kan haar ge luk niet op. De zangeres heeft dikke vriendschap gesloten met de chirurg Gideon Bialystoek (37). Het is dezelfde man die de neus van Lenny destijds per fect reparareerde. nadat de zan geres op een station in elkaar was geslagen door een paar ver velende jongens. 'Gideon kwam na de laatste oorlog in Israël weer terug naar Nederland. Ik had hem eigenlijk nooit be dankt voor die operatie. Ik bel de hem op en toen hebben we een afspraak gemaakt. Zo is het gekomen'. Lenny vertelt dat ze nu druk bezig is Ivriet te leren, want als er weer oorlog is ga ik beslist mee met Gideon. Dan zal ik maar voor de solda ten gaan optreden'. Eddy eet graag frieten De make-up is al duur genoeg, hebben ze bij Helena Rubin stein bedacht en dat is heel goed gedacht, ivant Rubinstein is nu niet een van de goedkoop ste merken. Merel Laseur stelde zeven zuinige regels op' voor het gebruik van cosmetica: 1. Altijd goed handen wassen want anders masseert u het vuil tegelijk met de crème in de po riën. 2. Lees goed de gebruiks aanwijzing 3 Wees zuinig want teveel cleanser verdwijnt in de watten en de royale hoe veelheid nachtcrème verdwijnt in het kussensloop. 4. Ga nooit naar bed zonder de huid van het gezicht grondig te hebben gereinigd. 5 Sluit potjes en tu betjes Cosmetica lijdt wanneer de boel niet goed is afgesloten. 6. Wees nauwkeurig in het aan brengen. Ga rustig te werk en neem er de tijd i'oor. 7. En tenslotte: Klaag, wanneer een product niet bevalt. Natuurlijk vinden ze bij Helena Rubin stein niet dat u meteen naar de consumentenbond moet stappen, maar liever eerst naar de wint kei De Belgen moeten nu niet meer zeuren over het feit dat Neder landers altijd grappen over hun eigenaardigheden maken. Want maken het er zelf naar. Sifuls kort is er in België een lame campagne aan de gang in Resi frituurvet. Wielrenner !ddy Merckx is daarvoor op fo- te zien in zijn huis met rouw en grote borden patates frites voor de neus. Claudine Merckx: 'Eddy eet graag frieten, maar ze moeten licht zijn, want ik moet opletten voor 'l eten van Eddy. Met Resi ben ik er zeker van dat de frieten krokant en zeer, zeer licht zijn. 'En we zien het echtpaar Merckx zelfs met mes en vork eten! Het nieuwe testament in de taal van onze tijd, deel I (de evangeliën en de handelingen der apostelen, 7e druk) en deel II (de brieven en de openba ring van Johannes, 4e druk) in één hand. Uitg. Kok, Kampen, prijs 111,90. Herdruk van dit door wijlen Anne de Vries niet geheel voltooide en door diens medwerkers drs. Henk de Vries en dr. H. R. Smid afgeronde tterk. Ook prof. dr. P. A. van Stemp- voort, medewerker, heeft het boek niet voltooid gezien. He Heilige Geest en het gebed door Pjof. dr. J. P. Versteeg.Uitg. Kok, Hampen. 33 pag., prijs 5,90 nr. 6 van reeks Apeldoornse studies: bevat de uitgewerkte tekst van oratie, uitge sproken bij rectoraatsoverdracht 1973 aan de theologische hogeschool van de chr. geref. kerken te Apeldoorn. AO-boekje no. 1503: De boomgrens in Nederland geschreven door J. Stigtcr, verscheen bij de stichting IV10, Lelystad.. Het boekje telt 20 bladzij den en kost 1.25. Een jaarabonne ment is 35.- Boekje no. 1504: Ge luidshinder, door M. Raven. 20 blz. 1.25. Prisma Autogids 1974. Samengesteld door Olyslager Organisation. Uitg. Het Spectrum, Utrecht, 224 blz. ƒ6,—. De psalmen door prol. dr. Nic. H. Ridderbos. Kok, Kampen, 269 pag., prijs 22,50. Tweede deel (psalmen 42 tot 60), in de reeks 'Korte verkla ring van de heilige schrift'. Inleiding tot de voorlichtingskunde, door A. W. v. d. Ban, hoogleraar voorlichtingskunde aan de Landbouw hogeschool. Voorlichting, zoals het in <lit boek wordt opgevat, helpt bij het nemen van verantwoorde beslssingen door het verschaffen van kennis en inzicht. Teksten agologie. Boom te Meppel. 235 blz. 19.90. Psyche-Fidessa, Louis Couperus. Am- stelpaperback. Veen te Wageningen. In deze 206 pagina's tellende paper back is opgenomen de 13e druk van Psyche en de 7e druk van Fidessa. Prijs 8, Anna en de koning van Siam, door M. Landon. Amsterdam Boek, Amsterdam. 279 blz 8,75. Breishow lente-zomer 1974. 140 haak- en breistermodellen inclusief bijlage met beschrijvingen. Prijs 4.95. Am sterdam Boek. Als glas in de zon, door W. IJskes- Kooger. 64 pagina's gedichten. Deze gedichten verschenen eerder in de kerkbode van de Ger-^f. kerken in N. en Z. Holland. Buijten Schipper- heijn 6,90. Prisma belastinggids 1974. door mr. A. G. F. Lindeijer. Spectrum, Utrecht. 213 blz. ƒ4.50. Verloren droom, roman van D. Pala. Unieboek, Bussum. Vertaling T. Stam. 151 blz. -ƒ 9,90. Mijn stervend geluk, autobiografische roman van M. Frick. UnieDoek, Bus sum. 144 blz. 12,50. (ADVERTENTIE) BRONSSTRAAT 4 IJMUIDEN TEL. 02550-12241 In ons bedrijf worden onderdelen vervaardigd voor o.a. vliegtuig- en grammofoonplatenindustrie, kernonderzoek, optische industrie en ga zo maar door. Over werk hebben wij bepaald niet te klagen, waardoor wij ook regelmatig ons machinepark uitbreiden en moderniseren. Noodzakelijk is het dan wel dat onze machines bezet worden door vakbekwame mensen. Zoals altijd is daar ook nu weer behoefte aan. Wij zoeken derhalve: Wij bieden: een zeer goede beloning, een schone werkruimte (onze planten daarin maken altijd weer indruk), aktieve personeels vereniging, vervoersmogelijkheden van en naar huis met eigen busje, terwijl er ook mogelijkheden tot huisvesting aanwezig zijn. Sollicitatiemogelijkheden: schriftelijk aan bovengenoemd adres, terwijl u ook telefonisch kontakt kunt opnemen met onze heer J; Walkier. Vraag: Vroeger was er een bijbels dagboekje, geschreven door HWS. Zou dat nog te krijgen zijn? Antwoord: Dit dagboekje wordt nog regelmatig herzien en herdrukt (Cal- lanbach) De zangbundel die daarbij gebruikt werd, wordt niet herdrukt. Het dagboekje is bij de boekhandelaar te koop voor 8.50. Welke naam door de initialen werd voorgesteld kon men ons niet vertellen. Vraag: In onze tuin vinden we ineens stukjes vensterglas, terwijl nergens in de buurt een glas is gebroken. Antwoord: Er bestaat een mogelijk heid dat u gemest heeft met compost van een inferieure kwaliteit, die be staat uit resten van verbrande afval stoffen. Met deze rommel leurt men het ganse land af. Het ziet er korrelig en zwart en nogal betrouwbaar uit, maar het is zonde van het geld, want de grond wordt er beslist niet beter van. Er zijn compostsoorten die wél betrouwbaar zijn. Vraag uw handelaar in tuinbenodigdheden. Vraag: Ik bewoon enige kamers van een oud huis.. Er is erg veel lawaai van de bovenburen en ook de zijwan den ""zijn niet vrij van overlast. Is er wat aan te doen? Antwoord: Als inderdaad de vloer van de bovenbewoners op de balken ligt en uw plafond bestaat uit platen die tegen de onderkant van die balken ge spijkerd zijn, is daar voor u als ka merhuurster weinig aan te verande ren. Dat wordt veel te kostbaar. Zo ook dc behandeling van de zijmuren. U weet niet hoe de samenstelling Brieven die niet voorzien zijn van naam en adres kunnen niet in behan deling worden genomen. Geheftnhou- ding is verzekerd. Vragen die niet on derling met elkaar in verband staan moeten in afzonderlijke bricwn wor- den gesteld. Per brief dient .<een gul den aan postzegels te worded ingeslo ten Adres: Uw probleem opk net on ze, postbus 507, Voorburg. daarvan is. Wat is een 'schot' en waarvan heeft men dat gemaakt? Het enige goedkopere middel dat we zou den kunnen aanraden is: rubber dop jes in de oren, want zolang er mensen ademen boven en naast u hoort u dat. Versje over de bijbelboeken cn hun namen: Reeds zeer vele lezers hebben ons gevraagd naar de tekst van dit versje en hebben die ontvangen. We weten helaas niet wie het gemaakt heeft: men heeft de tekst trouwens, al voordragende wel eens gewijzigd. Wij wijzen nog eens op de kop van deze rubriek: briefkaarten moeten we ter zijde leggen. Vraag: Wij hebben een zilveren munt (zie gepotlode afbeelding). Wat stelt het voor? Antwoord: Het omschrijft: Concordia res parvae crescunt Eendracht maakt macht, of Door eendracht groeit het kleine, is het devies van de Republiek der Verenigde Nederlanden. Het ge kroonde wapen van de Statengeneraal wordt vastgehouden door twee woest- uitziende gekroonde leeuwen. Aan de andere kant ziet men een ge harnaste ruiter van links naar rechts rijden. Onder het paard het provincie wapen van Friesland, twee liggende leeuwen. Het omschrift luidt: MON(e- ta) NO(va) ARG (entea) CONFOE- D(eratrum) BELG(icarum) PRO (vin- ciarum) en dan de provincienaam, in dit geval West Friesiae. Deze munt stamt uit 1790 en is een Rijder of Rijer, Het opschrift bete kent dat deze nieuwe zilveren munt geslagen werd in opdracht van de ver enigde 'Belgische' staten. Dat hier Belgisch gebruikt wordt is niet be vreemdend: België staat voor 'lage landen', *Iet gewicht was 32,78 gr ge halte 0.941.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7