W.-Europa geschrokken van Nixons dreigement Muiterij in Portugal kreeg geen enkele kans Solzjenitsins werk vernietigd in Sowjet-Unie Informatie over studie en beroepen Da jan weer naar VS Frankrijk en West Duitsland gooien olie op de golven Iraakse eenheden door Koerden omsingeld Griekenland zet kritische politicus vast Vier regimes in Latijns Amerika halen banden aan Rhodesië's enige veelrassige partij bezwijkt het weer Tegenstellingen weerrapporten TROLTS'/K^'iA.RTTET MAj.4ND.AiG 18 M AAKT 1974 BLITEALANÜAVEER T5/K6 BONN, PARUS, BRUSSEL (UPI, AP, Reuter) West-Europa is he vig geschrokken van president Nixons dreigement de Amerikaans- Europese samenwerking te zullen verbreken. West-Duitsland en Frankrijk haastten zich dit weekeinde de oplaaiende ruzie met de VS te sussen, terwijl nagenoeg de hele Europese pers zich uiterst opge wonden toonde over Nixons ongekend harde verklaring. In zijn toespraak voor zakenlieden In Chicago stelde de Amerikaanse presi dent West-Europa voor de keuze tus sen samenwerking en een volledige breuk. Hij toonde zich ontstemd over Europa's houding. Europa loopt het gevaar de bescherming van Ameri kaanse troepen te verliezen als het politiek en militair niet beter wil samenwerken met de VS, zo waar schuwde Nixon. vrijdag. De belangrijkste Europese kranten zijn het er over eens dat een derge lijk dreigement van een Amerikaanse president zonder precedent is. Toch moeten wij in de woorden van Nixon geen aanval op de Europese gemeen schap zien, zo vond de Westduitse minister van buitenlandse zaken Wal ter Scheel. Nixon gaf alleen maar een hernieuwde opsomming van de be staande problemen, zo zei Scheel za terdagavond in een televisie-interview. Hij waarschuwde, dat de VS en Euro pa niet in een politieke wedloop te recht mogen komen. 'Wij delen met de VS de overheersende belangen van veiligheid en defensie,' aldus Scheel. Vertrouwen Zijn Franse ambtgenoot Michel Jobert toonde zich eveneens zeer bevreesd voor een verheviging van de ruzie met de VS. Ik hoop dat in de VS en Europa zich niemand laat verleiden tot 'buitensporig geredeneer", dat voor iedereen schadelijk is. aldus Jobert. Hij zei, dat Frankrijk vertrouwen heeft in samenwerking met Washing ton. De buitenlandse politiek moet gebaseerd zijn op een permanente dia loog, aldus Jobert. 'Wij zijn ervan overtuigd, dat de NAVO haar waarde langer dan twin tig jaar heeft bewezen. Wij hopen, dat wij spoedig haar 25ste verjaardag kunnen vieren, inderdaad spoedig.' zo liet Jobert zich uit over de atlanti- sche samenwerking in de NAVO. In deze verklaring wordt een verkapte uitnodiging aan president Nixon ge zien om toch naar Europa te komen. In zijn toespraak in Chicago zei JERUZALEM (Reuter. UPI, AP) Terwijl op de hoogvlakte van Golan het meest geconcentreerde artillerie vuur sinds de jongste oorlog door de Svriërs werd opgezonden maakte het Israëlisch kabinet bekend dat Mosje Dajan weldra naar Washington ver trekt voor indirecte onderhandelingen via Kissinger met een Syrische delega tie. Zaterdag deelde Dajan nog mede, dat Israël de 845 vierkante kilometer die het in de oktober-oorlog op Golan veroverde, zeker niet zal ontruimen als Syrische strijdkrachten, dit gebied meteen weer zullen opvulle^. Maar op een vraag waarom Israël de 15.000 gevluchte Syrische burgers -uit dit gebied niet meer wil toelaten ver klaarde Dajan, dat de Israëlische rege ring dit al herhaaldelijk zonder IksuI- taat heeft aangeboden. Dajaa zowel als minister van buiten landse zaken Eban die op het ogen blik in Washington is, hebben beiden een hardere houding van de Sowjet Unie inzake een troepenscheiding o| Golan gesignaleerd. Volgens Dajai komt dit nadat besprekingen tussen Gromyko en de Egyptische president Sadat onbevredigend voor de Sowjet- Unie zijn uitgepakt. Eban toonde zich in een Amerikaanse tv-programma verontrust over de vereenzelviging van de Sowjet-Unie met de Syrische eisen. De Syriërs hebben nog niemand voor de voorgenomen besprekingen aangewezen. Volgens politieke kringen in Cairo eisen de Syriërs dat Israël in de eerste fase van de troepenscheiding niet al leen het in de oktober-oorlog verover de gebied maar ook de in 1967 vero verde stad Koeneitra ontruimt. Maar het Egyptische blad 'Al Gomhhoeria' verwachtte dat spoedig 'belangrijke en positieve stappen, zullen worden gezet voor de troepenscheiding. Een over eenkomst zou zelfs nog vóór het einde van deze maand bereikt kunnen wor den. ANKARA (AP. Reuter) Een een heid van de 25.000 man sterke guerril lastrijdmacht van de Koerdenleider Barzani is er volgens het Turkse blad 'Hurriyet' in geslaagd om de Iraakse regeringstroepen in Imdaiye .Revandiz en Sohuk te omsingelen. De Irakezen zouden de belangrijkste stad Mosoel hebben ontruimd omdat deze binnen het bereik van de Koerische artillerie is gekomen. Een garnizoen van 400 Irakezen ten ziuden van Zakho bij de Turkse grens lijdt ernstig voedselge brek. Volgens waarnemers proberen de Koerden het garnizoen daar uit te hongeren. De Koerden verwerpen een gedeeltelijke autonomie, die hen door de Iraakse regering was aangeboden. Zij eisen een nieuwe volkstelling om de grens van een volkomen aitonoom Koeristan definitief vast te stellen, een deel in de olie-revenuen uit de streek rond Kirkoek en de stichting van scholen met het Koerdisch als hoofdtaal. Nixon de Europese regeringsleiders niet te willen ontmoeten als zij niet willen samenwerken. Maar Jobert ver heelde niet, dat Frankrijk een eigen rol wil blijven spelen in de wereld. 'Frankrijk heeft net als Europa ver antwoordelijkheden in de wereld. Wij zijn niet van plan die op te geven.' zo zei de Franse minister van buiten landse zaken. Juist deze Franse wil om een onafhankelijke buitenlandse politiek te voeren is één van de grondoorzaken van de Amerikaans-Eu- ropese woordenstrijd van dit moment Chantage Het Britse blad Observer wijst daar nadrukkelijk op in zijn commentaar. Het spreekt van een 'monotone anti- Amerikaanse diplomatie' van Frank rijk. De Franse pers veroordeelt daarente gen Nixons verklaring. Het invloedrij ke dagblad Le Monde schrijft, dat men Nixons dreigement om Ameri kaanse troepen uit Europa terug te trekken 'moeilijk geen chantage kan noemen'. Het dagblad heeft het over een duidelijke confrontatie tussen de VS en Europa, die niet kan worden beëindigd zonder dat iemand verliest. Of Europa ziet af van een eigen buitenlandse politiek en sluit zich aan bij de VS, of Nixon trekt zijn dreige ment in, aldus Le Monde. Het conser vatieve dagblad Le Figaro verwijt Nixon 'intimidatie'. Zijn verklaring zal de tich al niet zo sterke samen hang tussen de negen landen van de EEG nog verder verzwakken, zo vreest deze Franse krant. In de Britse pers klinkt vooral de vrees vcor een handelsoorlog met de VS door. Diplomatieke kringen in Londen gaven toe, dat Nixons verkla ring als een bom was ingeslagen. Zij vinden, dat alles gedaan moet worden om te voorkomen dat het conflict nog ernstiger wordt. De Britse ongerust heid werd door het dagblad Times als volgt verwoord: 'Dit weekeinde is het Atlantisch bondgenootschap zwakker en verwarder dan het ooit geweest is sinds de tweede wereldoorlog'. Willy Brandt De Westduitse bondskanselier Willy Brandt heeft nog geen antwoord op het privé-schrijven. dat hu van de Amerikaanse president mocnt ontvan gen. In diie brief herhaalt Nixon zijn klacht over Eurcpa's houding ten op zichte van de VS. In Bonn wordt dit schrijven gezien als een poging om de Westduitsers te dwingen tot een keu ze tussen Washington en Parijs. West- Duitsland is het meest afhankelijk van de Amerikaane hulp voor zijn defensie. Aangenomen wordt, dat Brandt bezwaren heeft tegen de iet wat anti-Amerikaanse koers van Frank rijk. Hij voelt echter niets voor een openlijke breuk met Parijs. Hij heeft herhaaldelijk gezegd, dat West-Duits land zijn goede betrekkingen met zo wel Washington als Parijs nodig heeft. De permanente vertegenwoordiger van de EEG in Washington, de Deen Jens Otto Krag, wees dit weekeinde nog eens op de Amerikaanse ergernis over het gebrek aan eenheid in West- Europa. De EEG spreekt vaak alsof de eenheid en de totale overeenstem ming zo te bereiken is .Als de Ameri kanen dan met die eenheid wil gaan samenwerken, blijkt zij niet te be staan. aldus Krag. Nixon speelde zaterdag vol overgave met een jo-jo op een feest in Nashville. Een oefening in het vieren en aanhalen van betrekkingen met Europa? MOSKOU (UPI) De dag nadat Aleksander Solzjenitsin naar het westen was verbannen heeft de Russische regering alle openbare bibliotheken op dracht gegeven de vijf werken, die van hem in de Sowjet-Unie zijn gepu bliceerd, te laten verdwijnen. Dit hebben literaire kringen in Moskou be kendgemaakt. De opdracht, die niet werd openbaar gemaakt, was getekend door K. Romanow, hoofd van het instituut voor het 'Waarborgen van de Staatsvei ligheid in de pers'. Ze was gedateerd op 14 februari, de dag nadat de dis sidente auteur op een vliegtuig naar West-Duitsland was gezet. 'Er bestaat geen twijfel over dat de opdracht Inhield dat het werk moest worden vernietigd', aldus genoemde kringen. De vijf werken zijn: Solzjenitsins eerste roman 'Een dag uit het leven van Iwan Denissowitsj' en vier korte verhalen. Deze werken zijn bijna allemaal In de jaren 1962-1963 in het literaire blad Novy Mir gepubliceerd. Volgens de kringen zullen slechts twee exem plaren van elk van Solzjenitsins werken worden bewaard in bibliotheken die over speciale magazijnen beschikken, in bepaalde kringen 'giftkasten' genoemd. ATHENE (UPI, Reuter) De Griekse regering heeft de libera le politicus George Mavros gevan gen gezet. Hij zal waarschijnlijk naar het gevangenkamp op het eiland Yaros worden gedepor teerd. De militaire regeerders van Grieken land, namen deze maatregelen omdat Mavros zich zeer positief uitliet over het besluit van de Engelse regering geen oorlogsschepen naar Griekenland te laten gaan. De nieuwe Britse rege ring besloot vorige week een voorge nomen vlootbezoek aan Griekenland af te lasten.Daarmee wilde zij haar afkeuring van het huidge Griekse re gime laten blijken. De 63-jarige Ma vros noemde dit Birtse besluit 'volle dig gerechtvaardigd'. Tegen buiten landse journalisten zei hij, dat alle bondgenoten van Griekenland de plicht hebben om iets te doen voor herstel van de democratie in dit land. Dat isgeen inmenging met binnen landse aangelegenheden maar een in ternationale verplichting, aldus de li beraal Mavros. In de regeringsverkla ring over zijh deportatie heet het nu, dat Mavros heeft gevraagd om 'inmen ging van buitenlanders in onze bin nenlandse zaken'.' De vroegere voorzitter van het Griek se parlement, Demetrios Papspiroe, heeft krachtig geprotesteerd tegen de arrestatie van Mavros. Het huidige bewind heeft daarmee bewezen, dat zij alleen maar handhaving van de dictatuur wil, aldus Papaspiroe, die zelf ook gevangen heeft gezeten we gens kritiek op de Griekse regering. De nu gepakte Mavros is de leider van de Centrum Uniepartij. Hij was minister van economische samenwer king in het kabinet van wijlen pre mier Papandreoe. BRASILIA (AP-UPI) In aanwezig heid van mevrouw Pat Nixon en di plomatieke vertegenwoordigers van 87 landen droeg generaal Medici het af gelopen weekeinde het presidentschap over aan generaal Ernesto Geisel de vierde militair in tien jaar die deze post bekleedt. Vier Latijns-Ame rikaanse regimes maakten van de ge legenheid gebruik ora intensieve be sprekingen te gaan voeren over nau were economische samenwerking, na melijk: Brazilië, Chili, Uruguay en Bolivia. Zo zal Chili uit Uruguay voesel geleverd krijgen in ruil voor koper. De president van Uruguay Bor- daberry ontkende berichten dat de vier een 'anticommunistische as' wil len vormen. De Chileense juntaleider generaal Pinochet heeft verscheidene gesprekken met zijn tegenvoeter Ban- zer van Bolivia gevoerd om tot nor malisering van de sinds 1962 verbro ken betrekkingen te komen. Tegelij kertijd publiceerde de propaganda- die nst van net Duuvlaaitsc ïcgci in La Paz een plan om een uitgestrekt en veel mineralen bevattende strook langs de kust van de Stille Oceaan op Chili te heroveren. Het gaat om een gebied van 66.000 vierkante kilometer dat Bolivia na de oorlog van 1879 tot 1883 aan Chili moest afstaan. SALISBURY (Reuter) Rhodesië's enige veelrassige politieke partij, de Centrum Partij, dreigt in elkaar te zakken na het aftreden van haar lei der, Pat Bashford. Hij gaf de brui eraan na een zeer ernstige verkie zingsnederlaag in het door guerrilla's bedreigde noordoosten van Rhodesië. Een andere lijsttrekker, de kleurling Julius van Beek werd in het district Bulawayo verpletterend verslagen. LISSABON (UPI, Reuter, DPA, AFP) Met een snelle concentratie van troepen en wapens, waaruit bleek dat zij op alles voorbereid wa ren, hebben de Portugese autoriteiten zaterdag een muiterij van hon derden officieren weten te onderdrukken. Uit de kazerne van het vijfde regi ment infanterie te Caldas da Rainha trokken ongeveer tweehonderd mui tende officieren, nadat zij de kazerne commandant en vier van zijn stafoffi cieren hadden vastgezet, met vracht wagens op naar Lissabon. Bij de hoofdstad stuitten zij op een barrière van duizenden politiemannen, rege ringsgetrouwe leden van de nationale garde en andere troepen-eenheden. In ziende dat hun toestand hopeloos was keerden zij weer naar hun kazerne terug, waar zij onmiddellijk door le gereenheden werden omsingeld. Zij legden hun wapens pas na vier uur neer, nadat hen was gezegd dat zij aan mortiervuur zouden worden on derworpen. De opstandelingen hadden kennelijk verwacht dat een reeks andere garni- zoens en een deel van de in Lissabon gestationeerde eenheden zich bij hen zou aansluiten. Na hun overgave wer den de muitende officieren onmiddel lijk naar Lissabon gebracht en daar in een gevangenis aan de Taag opge sloten. In het totaal zouden inmiddels reeds 300 vooral jongere officieren zijn opgepakt Regeringsfunctionarissen menen dat het hele land inmiddels weer rustig is, maar volgens politieke kringen is de crisis een van de ergste sinds de greep naar de macht van Salazar in 1926 nog lang niet bevroeren. De muitende officieren hadden de bevolking van hun garnizoensplaats medegedeeld dat zij aanhangers van generaal Spinola criticus van het Portugese militaire beleid waren en dat veroorzaakte in Caldas da Rainha een geweldige opwinding. Tij dens de lange omsingeling van de muiters door het regeringsgetrouwe eenheden keken talrijke bewoner svan hun daken toe hoe het af zou lopen. Inmiddels hebben de autoriteiten ook een vriend van generaal Spinola, lui tenant-kolonel Briqio, staf-officier van de militaire akademie in Lissabon geareesteerd, hetgeen in verband ge- [Van onze weerkundige medewerker De temperatuurtegenstellingen ir. Eu ropa zijn op dit ogenblik bijzonder groot. Zo werd zaterdagmiddag aan de oostkust van Spanje de eerste zomerse temperatuur van dit jaar aangete kend. Een paar uur later registreerde den thermometers in Lapland -15 gra den C. De prille zomerwarmte kwam voor op de stations Valencia en Ali cante. Voor dat deel van Spanje is zomers weer in maart natuurlijk niet zo ongewoon. Het etmaalgemiddelde van maart is bijv. voor Almeria 14.2, Seville 14.1 en Alicante 13.9 gr. C. Voor de Bilt is een dergelijke tempe ratuur eerst van half mei tot half juni normaal. Voor een station als Almeria zijn in ipaart 224 zonuren 'gewoon', tegenover in de Bilt 127. voor, Karesuando en Sodankylii in Lapland is 127 uur maartzon normaal, maar dan bij een etmadltemperatuur gemiddelde van 9 tot 10 graden C. over de héle maand. Zondag is het in ons land 10 d 12 gr. maximaal geworden aart de voorzijde van een Iagedruksysteem dat van de oceaan naderbij kwam en waarbij za terdagavond op de breedte van Bre- tagne op de oceaan onweer voorkwam. De storing ging vergezeld van gecon denseerd wolkensysteem. Volgens plan moet de storing in de afgelopen nacht met regen gepasseerd zijn die ook vanmorgen nog wel hier en daar zal vallen. Vervolgens komen er in de loop van vandaag weer opklaringen. Tussen een hogedrukgebted van 102(1 mb. ten zuidwesten van Portugal en een omvangrijk depressiegebied bij IJsland, blijven we de komende dagen in een zuidwestelijke tot westelijke circulatie. Daarbij wordt geleidelijk wat koudere lucht van de oceaan aangevoerd. De wind haalt van tijd tot tijd uit tot krachtig of hard en boren zee plaatse lijk stormachtig. De computers voor zien tot het eind ran deze week een wisselvallig weertype met af en toe regen (nu en dan verspreid) met middagtemperaturen die vanaf woens dag opnieuw op een niveau van circa 11 gr. C. zullen komen, gerekend voor midden-Nederland. OPKLARINGEN Weerrapporten van gisteravond 19 uur Amsterdam regen 10 0.1 De Bilt regen 11 0.2 Deelen regen 10 0.1 Eelde geheel bew. 11 0 Eindhoven regen 11 2 Den Helder regen 9 2 Luchth. Rtd. regen 10 1 Twente geheel bew. 11 0 Vlissingen regen 9 4 Zd. Limburg regen 11 3 Aberdeen regen 8 0.2 Athene half bew. 16 0 Barcelona onbew. 19 0 Berlijn geheel bew. 11 1 Bordeaux zwaar bew. 19 0 Brussel regen 10 3 Frankfort regen 13 0.1 Genève zwaar bew. 15 4 Helsinki sneeuw 0 2 Innsbruck zwaar bew. 17 2 Kopenhagen licht bew. 8 1 Lissabon zwaar bew. 17 0 Locarno licht bew. 21 0 Londen zwaar bew. 10 1 Luxemburg regen 10 2 Madrid onbewolkt 22 0 Malaga onbewolkt 22 0 Munchen regenbui 11 11 Nice zwaar bew. 15 0 Oslo sneeuw 2 4 Parijs regen 13 s Rome onbewolkt 18 0 Split geheel bew. 17 0 Stockholm geheel bew. 3 0.4 Wenen zwaar bew. 15 0.6 Zurich zwaar bew. 12 4 Casa Blanca zwaar bew. 17 0 Las Palmas onbewolkt 19 0 New York zwaar bew. Tunis onbewolkt 21 0 bracht wordt met .de muiterij. Deze militair, die als oorlogsheld al even populair was als Spinola, had vrijda- gavond een bijeenkomst op de militai re akademie bijgewoond waarop aan-\ "hangers van Spinola een verklaring - opstelden waarin de regering opgeroe pen werd, het ontslag van deze gene raal in te trekken. Generaal Spinola zelf weigerde ion- dagmorgen commentaar op deze ge-C beurtenissen te geven toen hij zijn- woning verliet om 'naar de mis te gaan. Maar een van de personen in zijn gezelschap zei:' 'Generaal Spinola neemt de volle verantwoordelijkheid voor wat hij heeft geschreven, dat is alles'. Een broer van de generaal zei in commentaar op de muiterij: 'Het leger is de oorlog moe'. Op de basis van een élite-eenheid van de strijdkrachten zijn twee militairen om het leven gekomen en veertien gewond bij een ontploffing, maar de regering zei dat hier sprake was van een ongeval. De door de regering gecontroleerde pers heeft grote aan dacht besteed aan de muiterij. Vol gens sommige berichten hadden de muiters de officiële residentie van pre sident Tomas in Lissabon hebbe nwil- len omsingelen. Generaal Spinola zou nu onder zware druk van het regime staan om zich openlijk van de muiten de officieren te distantiëren. LONDEN (Reuter) Een groepe ring die zich 'de vrienden van het bestuur der Verenigde Naties' noemt heeft 31 leidende industriëlen in En geland, West-Duitsland en Frankrijk schriftelijk met ontvoering bedreigd. Het betreft allen grote investeerders in Namibië (het door Zuid-Afrika ge naaste Zuidwest-Afrika). Volgens de dreigbrieven zouden deze industriëlen 'worden gearresteerd en gevangengenomen onder condities welke vergelijkbaar zijn met die waar onder de werkers in Namibië leven die door u worden uitgebuit.' Schlatmann voortgezet onderwijsgids (uitgegeven door SBN, studie- en be- roepeninformatie Nederland: 216 blz. prijs 12.50) is een uitgebreide gids, waarin de verschillende vormen van voortgezet onderwijs met de studie programma's en de beroepsmogelijk heden bij elkaar gezet zijn. In een schema is opgenomen, welke voorop leiding er nodig is om één van de 2208 beroepsopleidingen te kunnen volgen. Ook de mogelijkheden om met een niet helemaal afgemaakte middel bare schoolopleiding een beroepsoplei ding te volgen, kunnen uit dat sche ma afgelezen worden. Behalve infor matie over studie en beroepen bevat deze gids ook inlichtingen over dienstplicht, studietoelagen, schoolad viescentra, arbeidsinspectie etc. Een lijst van alle middelbare scholen com pleteert deze onderwijsgids. Voor mensen die nog meeT willen weten, vermeldt de gids het nummer van SBN: 023—26.63.66. Schooldekaan Ook het Spectrum heeft een beroepen- gids uitgegeven, ook met een over zicht Van het onderwijsstelsel in ons land en een lijst beroepsopleidingen. Het boekje is door een schooldekaan geschreven, rds. Th. M. van de Vliet, die in "een inleiding, ingaat op wat al gemenere aspecten van het kiezen van een beroep, zoals de argumenten waarom iemand zou kunnen kiezen voor een bepaalde beroepsopleiding. Het boekje is niet zo uitgebreid als de Schlatmann-gids, geeft ook minder informatie, maar is dan ook uitdruk kelijk bestemd als een eerste inlei ding. De prijs is ook lager dan die van de SBN-gids: 4.50. Unesco-rapport Het Spectrum heeft ook het Unesco- rapport 'Leren om te leven' als paper back uitgegeven. Het rapport, dat in opdracht van de Unesco door een commissie onder voorzitterschap van de Franse oud-minister van onderwijs Edgar Faure, in 1972 verscheen, is be doeld voor alle betrokkenen bij het onderwijs, ouders, leerkrachten, rege ringsfunctionarissen etc. Leren om te leven geeft er een overzicht van hoe het op het ogenblik met het onder wijs in de wereld gesteld is, ontwik kelt een visie op de ontwikkeling van de toekomst, gezien in het licht van de moderne pedagogische en sociologi sche opvattingen en technologische ontwikkelingen. Er komt steeds meer vraag naar kennis en onderwijs en al leen in een 'educatiemaatschappij' kan aan deze vraag voldaan worden, aldus het rapport. Hoe zo'n educatiemaat schappij verwezenlijkt kan worden, komt tenslotte ook ter sprake, mét een beroep op de internationale soli dariteit. Het boekje Leren om te le ven kost 21.50. Eveneens als Aula-pocket verschenen zijn 'Leerpsychologie' van Helmut Skowronek 8.50) en 'Gezinsthera pie' van Salvador Minuchin 9. Film Bij uitgeverij Cantecleer b.v. in De Bilt verscheen 'Opname, beeld en ge luid in de school', door Hans Wynants en Aad Helweg, prijs 34.50. Dit boek vertelt en illustreert uitvoerig wat je in een school met film, geluidsapparatuur, fotografie kunt doen. De kosten van deze nieu we technische hulpmiddelen in een school zijn hoog, zeggen de samenstel lers en ze zullen nog stijgen. Vandaar dat het geen kwaad kan eens te laten zien wat je ermee kunt doen en hoe ie de traditionele lessen kunt verrij ken met deze audio-visuele middelen. Kleuterleidsters Standaard uitgeverij in Antwerpen- Amsterdam gaf een boek uit voor kleuterleidsters 'Verzorgd spreken', door Bert de Bois 14.50). Het boek is bedoeld als handleiding (eigenlijk als oefenboek) voor kleuterleidsters die hun leerlingen willen helpen met het ontwikkelen van hun praten. Het bevat oefeningen hoe de klanken ge leerd kunnen worden aan kleuters, spelletjes om die oefeningen leuk te maken en algemene raadgevingen voor de kleuterleidster hoe ze zo goed II mogelijk sDraakoefeningen met de kinderen kan doen. Ook iets voor ou ders om te weten: 'Laat kinderen^ nooit schreeuwend zingen of spreken? zorg steeds voor zuivere lucht; voor zichtig met ijsjes en ijskoude dran ken: was dagelijks borst en keel met koud water". A.H. W-X BEWOLKING W WAJLTEWB. 0 WIN. TE NR. HOOG WATER. 19 maart 1974 Vllsstngen: 11.12-23.45, Hanngvlietsluizen: 0.26-12.55, Rot terdam. 1.28-14.11. Schevenlngen: 0.08-12.44, IJmulden: 0.54-13.26. Den Helder: 3.15-16.05, Harllngen: 6.02-18.37, Delfzijl: 8.37-21.03. 'Wat zei de baas, toen je om opslag vroeg, Simpkins?'

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 6