Drugbeleid verdient kritiek 'Propageren betere voeding beter dan fluoridering water' dsgpecept 'Mensen aan eigen vernietiging laten werken, is onchristelijk' eoeo Gebruiker proefkonijn Europese cosmetica? t' 1 u Geert Teis centrum te duur Reve voert nummer op ...OPROEP CODE Medische studenten tegen beleid van volksgezondheid TROUW/KW VR l'LT \G II! II I 1974 BINNENLAND RADIO en ÏV T4, MARY PERKINS De heer R. van Essen schrijft ons namens de vereniging Tot Heil des Volks' (die zich voornamelijk bezighoudt met hulpverlening aan ontspoorde jeugd in Amsterdam) De vereniging Tot Heil des Volks' maakt zich ernstig zorgen over het drugbeleid dat minister Vorrink voor staat In haar nota hierover gaat de minister er stilzwijgend van uit, dat de bennepprodukten geen gevaar voor het individu opleveren (het rapport- Baan is in dit opzicht voorzichtiger) en spreekt zo alleen over het gevaar dat deze middelen opleveren voor de verkeersveiligheid. Wij menen, dat de minister op dit punt verkeerd is voor gelicht Geen enkel wetenschappelijk onderzoek heeft met de feiten aange toond, dat regelmatig en langdurig ge bruik van hennepprodukten geen risi co's teweegbrengt Op een recente hoorzitting in de Tweede Kamdr over het drugbeleid hebben wij een groot aantal deskundi gen geciteerd, die eerder het tegen deel beweren. Helaas heeft ons aan deel in deze hoorzitting niet de aan dacht van de publiciteitsmedia getrok ken. De twee kernbezwaren tegen deze middelen zijn: ten eerste, verlies van motivatie: ten tweede, het uitvallen van de 'drive'. Er ontstaat zo een psychische afhankelijkheid, die wij in de praktijk regelmatig tegenkomen en die vooral schadelijk is voor de ont plooiing van jongerdn. Prof. Kielholz uit Bazel noemt dit verschijnsel 'ver traagde rijping'. Twee miljoen Daarnaast is er het risico van de acute problematiek. Als c- N' n? legalisatie, zo'n tv brui kers van henneppro ~n >n.len ko men geen vreselijk hoog aantal, als we het zetten naast gegevens over het gebruik van sigaretten en alcohol, ri-- t0» drie procent bij de '-nden. Voor velen een 1 '?n percentage, maar t t den; 20 000 tot 30.0000 Re' d< tt* b'irkt. dat men enkele jaren geleden de toeneming van het gebruik van heroïne heeft onderschat. De kli nieken zitten inet de handen in het haar. Men kan er daarom wel voor pleiten/de drugs bij 'justitie' weg te halen, zoals velen doen, maar langs u-elke wegen kunnen wij dan nog po gen een verslavingsproces te keren? Met het voorstel van minister Vor rink om het bezit van hennepproduk ten voor eigen gebruik van 'misdrijf] tot 'overtreding' te maken, gaan wij akkoord. Met de aantekening, dat wij de handel in deze produkten graag harder aangepakt zouden zien. Het is een idéé fixe, dat legalisatie de middelen uit de 'scene' zou halen. De- zd middelen dus ook. hennep scheppen die 'scene'; ze worden immers gebruikt in kringen waar men de 'kick' en de 'roes' zoekt In deze kringen, zo weet iedereen die in de praktijk werkzaam is, zullen ook al tijd zwaardere middelen circuleren. Op de hoorzitting hebben wij verder prof. Nahas uit Columbia geciteerd, die vorig jaar voor de Wereldgezond heidsorganisatie in Genève heeft ge zegd, dat het werkzame bestanddeel van hasjiesj het kernzuur van de DNA in de menselijke cel aantast en vernietigt. Dit zou o.a. een verminder de weerstand tegen infectieziekten en nok kanker ten gevolgf hebben. Ook al is hierover het laatste woord niet gezegd, het weerspreekt wel de popu laire mening, dat het een uitgemaakte zaak zou zijn. dat hasjiesj geen scha delijke gevolgen voor de lichamelijke gezondheid zou hebben. Gezien het bovenstaande hebben wij ervoor gepleit, de hoogste prioriteit te geven aan de preventie. Hulp aan mensen die al verslaafd zijn. is name- lijk in gemiddeld 80 van dd 100 geval len gedoemd te mislukken. Wij menen, dat het onchristelijk en inhumaan is, mensen aan hun eigen vernietiging en ondergang te laten werken. Is dat ook niet een van de motieven op grond waarvan de rege ring de bromfietshelm en de veilig heidsgordel verplicht stelt en een maximum-snelheid bepaalt? Zo'n ac tief beleid zouden wij ook graag ge voerd zien, waar het het geestelijk welzijn van de jeugd betreft. Wij pleiten voor alle mogelijke vor men van preventie en hulp. D£ voor naamste preventie zien we in een te rugkeer naar een bijbelse moraal. De vlucht in de roes die zich overal ma nifesteert, is naar onze mening een gevolg van het loslaten van de bijbel se normen en waarden. We zijn daar om niet gelukkig met de-confessionali- sering die op allerlei terreinen vaak aangemoedigd door de overheid optreedt Op het gebied van onder wijs, vorming, hulpverlening en re classering is een benadering vanuit het evangelie essentieel. Wij hebben er daarom ook gote bezwaren tegen, als de 'eerste hulp' van druggebrui kers wordt overgelaten aan links-tole rante organisaties als Release e.a. STRAATSBURG (ANP) Het Euro pese parlement heeft scherpe kritiek op de voorstellen om eenige eenheid te brengen in de nationale wetgevin gen voor cosmetica. Het voorstel van de Europese Commissie maakt het niet onmogelijk 'dat experimenten met nieuwe produkten ten koste gaan van de gezondheid van de gebruikers', aldus de socialistische afgevaardigde Karl-Heinz Walkhoff. Het parlement wil dat de Commissie een 'positieve lijst' opstelt van alle stoffen die in lipstick, crèmes enzo voort mogen worden verwerkt. Het voorstel van de Commissie benadert de zaak van de andere kant: een lijst van 425 stoffen die juist niet in cosmetica mogen voorkomen. Het ge bruik van alle andere stoffen zou daardoor worden toegestaan. Commissaris Pierre Lardinois ver klaarde dat de Europese Commissie in höginsel ook voor een positieve lijst Figuur-puzzel 4 l 4 s 0 10 SMIDJE VERHOLEN Horizontaal woorden invullen die be teenen-: 1. kl-in-ker, 2. loot, 3. voeg woord, 4. kleine aria, 5. stroopachtig, onafhankelijk, 7. op het ogenblik 8. mening. 9. vervoermiddel, 10. bouwland, 11. medeklinker. Bij juiste invulling leest men verticaal 1 het; zelfde als horizontaal 6. Oplossing van vrijdag: Hor. 1. fair, 4.K naar, 7. ka, 8. kalis, 10. os, 12. Ans, 14. mos, 15. get. 16. tr, 18. er. 19.| larie, 22. egaal. 24. rossinant, 25. pi pet, 26. kriek. 28. Re. 30. de. 31. lor. 33. lap, 35. toe. 37. me. 38. gaper, 40 Rt 41. roem, 42. leek. Vert. 1. fan, 2. ik. 3. ram, 4. nis, 5. as. 6. roe, 7. kaal, 9. lom, 11. stal, 13. stroper, 15. graniet, 17. risee, 18. egard, 20. Ari, 21. Est, 22. enk, 23. Ate, 25. palm. 27. keet, 29. aap, 32. oer, 33. lam. 34. pel. 36. ork. 38. ge, 39. re. STADSKANAAL Het convent van pastores te Stadskanaal en Nieuw Bui- nen heeft het algemeen bestuur van het cultureel centrum Geert Teis schriftelijk laten weten, dat men zich volkomen stelt achter het besluit van CCpni|\|A|\|n de nederlands hervormde kerk te rtnuiHMWU Stadskanaal om niet langer zondags in het Geert Teiscentrum te kerken. Men noemt het onder meer niet bil lijk en redelijk dat een complex an Geert Teis, dat voor de gehele bevol king beschikbaar wil zijn van de Ne derlands hervormde kerk voor de ere diensten zondagsmorgens onevenredi ge vergoeding vraagt voor het gebruik van het centrum. 112. Maar daar moest smidje Verho len toch werkelijk om lachen. De tra nen rolden hem ever de wangen van plezier en hij bracht er tenslotte met moeite uit: 'Kareltje, jongen..., heb je spinnewebjes en andere dingetjes over je verstand liggen? Zie je nou echt niet dat je je vergist moet heb ben. Bommen en snelvuurgeweren! En dat bij een gewone autorally! Jon ge, jonge, da's nog al niks! En die Eelco Eelkema, die bij al die oude kostbare wagentjes op wacht staat? Laat die dat allemaal maar zo toe?' 'Ik heb die hele Eelco niet gezien', gromde Kareltje. En dat was werke lijk niet zo'n wonder, want Eelco maakte het helemaal niet goed. Ih plaats van dat hij met fiere en zelfbe wuste tred tussen de auto's doorliep lag hij machteloos op de grond. Dat was de schuld van de sigaar geweest, maar ja dat kon Eelco natuurlijk rij weten. Da sigaar was natuurlijk een sterk verdovend middeltje v< zien geweest. En daar lag hij nu dwa gedrapeerd tegen een treeplank v$ een overjarige Vauxin Zephylae y; 1917. Naast hem stuwde de vergiftig sigarenpeuk nog wat rookwalmpjes de lucht. Het valt dus niet te vi wonderen dat Kareltje Knetter Eel onmogelijk had kunnen ontdekken. Mevrouw W. C. Sypkesn-Van And el te Amsterdam, voedingslerarres sinds 1926, stuurde ons onderstaande bijdra ge over de samenhang tussen de fluo ridering van drinkwater en onze voe ding: *De huisvrouwen weten helaas weinig of niets af van de waarden en vitale stoffen in het voedsei. Ook de man nen zijn onwetend op het gebied van de voeding: juristen, artsen, tandart sen en burgemeesters mogen nog zo deskundig zijn op hun eigen terrein, zij eten wat him vrouwen hun voor zetten. Zelfs de gezondheidszorg schijnt niet op de hoogte te zijn. Voor voedingsdeskundigen is het een teken aan de wand dat de gezond heidszorg miljoenen uitgeeft om steeds meer ziekten binnen de perken te houden. Ook wordt er steeds meer geklaagd over gebrek aan werklust op scholen en in werkplaatsen. Wat is de oorzaak van dit alles? Antwoord: de gedenatureerde voeding! Huisvrouwen en moeders zijn onwetend en geven hun gezinnen verkeerd toebereid en samengesteld voedsel. Vergeten wordt dat ons lichaam een natuurlijk chemisch laboratorium is, dat alles wat naar binnen komt, ook moet verwerken. Ten aanzien van de fluor wordt uit het oog verloren, dat er verschil is tussen natuurlijke fluor en chemische fluoriden, die in het drinkwater werden gebracht, stoffen die an-organisch zijn en weer worden uitgestoten of zich ophopen in de lichaamscellen en dan ziekten kunnen veroorzaken. Inplaats van fluoriden aan het drin kwater toe te voegen, (wat in feite chemisch afval is) zou de overheid er beter aan doen betere voeding te propageren en goedkoop volle-tarwe brood. waarin de zemelen nog aanwe zig zijn, op de markt te brengen. Van een bakker hoorde ik het verhaal, dat bakkers al vroeg een vals gebit dra gen en dat zij vaak last van maag en ingewanden hebben. De oorzaak moet zijn. dat zij voortdurend niet uitge werkte verse gist moeten proeven. Er bestaat namelijk een slechte soort gist, die het hardste tandglazuur aan tast Zweedse tandartsen hebben eens proeven genomen met de uitwerking van verse gist op tandglazuur: binnen 36 uur waren er gaten ingevreten! Het is van het grootste belang naar de uitwerking van gist op het gebit een onderzoek in te laten stellen. Over de volle-tarwe-korrel met d^, ze- me] zou Ik nog willen opmerken, dat deze alle vitale stoffen bezit die nocug zijn voor de opbouw van ons lichaam: natuurlijke fluor, kalk, ijzer, zuurstof, waterstof, stikstof, potas, soda, zwavel, silicum, mangaan, jodium, koolstof, fosfor en chloor. Er worden zemelen aan de varkens verstrekt, om deze sterke beendergestellen te geven, maar onze jonge kinderen krijgen wit tebrood met witte suiker, jam, snoep, taartjes, puddingen enz. De kinderen moeten zo wel gaten in het gebit krijgen. Witte suiker en wit meel haalt stoffen uit het beenderenstelsel om zich te kunnen omzetten. Goede suikers zijn: honing, goela java, brui ne rietsuiker, donkere stroop en ge rijpt fruit. Ook zwangere moeders eten veel gede natureerd voedsel: uit blik, uit glas, uit karton enz. en dat is géén levend voedsel, zoals de natuur het biedt Hierdoor krijgen de embryo's in de baarmoeder reeds een tekort aan vita le, opbouwende stoffen. Deze kinde ren beginnen het leven dan al met zwakke melktandjes. De huisvrouwen en moeders moeten in de eerste plaats voorgelicht worden over gezon de en natuurlijke voeding. Ons volk zou bij voorbeeld de Mazdaznan voe dingsleer van dr. med. O. Hanish moeten leren kennen, want het gaat om ons aller gezondheid! Zo nu en dan verschijnt er een controversieel programma op de tele visie, maar de zich sinds kort Gerard Reve noemende schrijver lijkt voor een poosje recordhouder te zullen zijn in het maken van afwijkende opmerkingen. Samen met zijn broer prof. dr. Karei van het Reve vulde hij de Bellevue-uitzending. Je kunt niet beweren dat zij op alle zaken goed zicht gaven. De auteur greep elke kans aan om een nummer op te voeren en trok een verongelijkt ge- ziciit vvannoor posnreksleider Bruesma de touwtjes wat strakker aanhaalde. Ilad hij ze laten vieren, het zou een soort Hadimassa zijn geworden. Gerard Reve zegt dat hij gehoord en begrepen wil worden, maar tege lijkertijd doet hij alle moeite om zijn publiek op een dwaalspoor te brengen. Waarschijnlijk bereikt hij de hoogste vorm van genot als niemand meer weet of hij iets serieus bedoelt of alweer bezig is om de boel op de hak te nemen. Deze keer kwam hij er rond voor uit: 'Ik maak de mensen een hoop wijs, maar mezelf maak ik nooit iets wijs'. De volksschrijver is een kruising tussen een cabaretier en een hofnar. Tussen de kolder zit soms een frap pante waarheid verpakt Het is een sport uit te vinden wanneer dat het geval is. Hier is er misschien zo een: 'Ik vind niet dat de waarheid iemands eigendom is'. Maar, dat de belangen van homosexuelen bij de liberalen veiliger zijn dan bij de socialisten lijkt weer op niets te slaan. Reve windt zich op over arbeiders die zwart verdienen terwijl zij in de ziektewet lopen, en dat lijkt een stuk theater. Maar als hij zich kwaad maakt omdat Peter Schat hem niet correct citeert en opzettelijk iets weglaat, doet de boosheid echt en onredelijk aan. Reve heeft niet veel op met premier Den Uyl, die volgens hem op een onsmakelijke manier lonkt naar de gunst van de voetbalhorden. Waar schijnlijk kan de schrijver gepakt worden voor belediging, want het schrappen van de bede uit de Troonrede noemde Reve het opdringen van een atheïstisch standpunt aan een vrome vrouw door een kale uiebal. Reve voorziet voor Nederland een dictatoriale toe komst. Waarin actieeroeDen verworden wn tci j. e ui'groepen, dlie eerst Doeken en uitgeverijen zullen verbranden en daarna ook mensen. Symptomatisch voor de bevolking (die volgens hem voor driekwart antisemitisch is) acht de schrijver een triester wordende geestdrijverij, die de mens tot elke prijs gelukkig wil maken. Na deze bizarre stof tot mediteren, waarvoor ik het programma met Mau rice Chevalier heb laten schieten, zorg de de TROS voor een ander soort jeugdsentiment. Een tintelende terug keer van beroemde dansmuziek door het Engelse showorkest van Syd Law rence. De sound van Basie en Miller werden voortreffelijk verklankt. Brandpunt kwam zaterdag terug op de onrust onder bejaarden in Prinsebeek. Volgens oud-parlementariër Egas kan dit het begin zijn van een meer alge mene actie tegen het betuttelen van bewoners van bejaardenhuizen. Het is een onhoudbare toestand dat oude mensen niets meer over zichzelf te zeg gen hebben, aldus de heer Egas. Maar velen durven zich nog niet te roeren, uit angst voor repressailles. Er zouden al gevallen van mishandeling zijn voor gekomen. Dat schreeuwt om onderzoek en maatregelen tegen sadisten die zich ten onrechte in de sector van de be jaardenzorg ophouden. TON HYDRA Radio vandaag HILVERSUM I VARA: 7,00 Nws. 7.11 Ochtendgymn. 7.20 (S> Spitsuur. (7.54 VPRO: Deze dag. 8.00 Nws. 8.11-8.23 Dingen v.d. dag.) 9.15 (S) Licht strijkork. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradl- -. o.ro ----- luisteraars. 11.00 Nws. 11.03 (S) Italiaans Operaconc. door Omroep Ork. met zangsollste. NOS: 12.00 Den Haag deze week. VPRO: 12.15 VPRO-Maandag: tu.s- sen-de-mlddag-magazine. 13.00 Nws. 13.11 Vandaag dit, morgen dat. 13.20 (S) VPRO- Maandag-Muz. AVRO: 14.45 Reg. zaken. 15.10 (S) Hedend. kamermuz. 15.35 (S) Mijn doch ter Muriel. 16.00 Nws. 16.03 Radiojournaal. 16.05 Poplepel. 16.30 (S) Mikadoo. Overhelds- voorl.: 17.40 Den Haag aan de lijn. AVRO: 17.55 Med. AVRO: 18.00 Nws. 18.11 Radiojournaal, trura. NOS: 19.00 (S) Harm, en fanf. in Ne- 18.21 Gesproken brief. 18.25 (S) Jazz Spee der! en Eur. 19.30 Muzibas: progr. over mu- z.onderw. 20.00 (S) Vrijspraak: Journalisten interv. door hen zelf gekozen personen in Nederl. of daarbuiten. 21.50 Rep. 22.15 Voor blinden en slechtzienden. Bond zonder Naam: 22.25 Causerie. NOS: 22.30 Nws. AVRO: 22.40 Radiojournaal. NOS: 22.50 CS) Hobbyscoop: popul. progr. over electronlca. 23.20 (S) NOS-Jazz - Jazz ln aktie. 23.55- 24.00 Nws. HILVERSUM II NCRV: 7.00 Nws. 7.02 Levende woord. 7 08 (S) Preludium: klass. muz. 7.30 Nws. 7.41 (S) Hier en nu. 7.55 Aangestipt: progr.- overz. 8.00 Te Deum laudamus: klass. muz. 8.24 Op de man af: evangel, comm. bij de tijd. 8.30 Nws. 8.30 Gymn. v.d. hulsvr. 8.45 (S) Plein Publ.: maandagmorgen met mensen en muz. met 10.30 Nws. 11.00 (S) V.d. kleu ters. 11.15 In 't zilver: progr. voor oudere ïuintoraars. 11.58 Med. 12.00 (S) Kilima Ha- walians Show. 12.21 voor boer en tuinder. 12.26 Med. t.b.v. iand- en tulnb. 12.30 Nws. 12.41 (S) Hier en nu. 12.50 Makro: soc. ccon. rubr. v.d. NCRV. 13.00 (S) Bandstand. 13.10 (S) II Tabarro, opera in een akte van Pucci ni. 14.05 Schoolradio. 14.30 (S) Komponlst v.d. maand. 15.00 Geref. middagdst. 15.30 Nws. 15.33 (S) Studio 6: maandagmiddagma gazine met 16.30 (S) Hier en nu. 16.50 Pleis terplaats: toerisme en recreatie. 17.20 Over- heidsvoorl.: Ontmoetingen met rijksgenoten. 17.30 Nws. 17.32 (S) Hier en nu. NCRV: 18.00 (S) NCRV Combo Corner. 18.19 Uitz. v.d. P.S.P. 18.30 Nws. 18.41 Toe licht. bij het nws. 18.48 (S) Met uw Instem ming: lied v.d. week. 19.00 Vincent van Gogh. 19.30 (S) Literama: kron. over boeken, schrijvers en toneel. 20.00 Nws. 20.05 Facet ten v.d. bevrijd. 20.20 Bas en piano: klass. liederen. 22.05 (S) Dichten is luisteren naar Jicht (4). 22.35 (S) Oude muz. 23.00 Gebod en zedelijk handelen. 23.35 (S) Radio Kame- rork.: mod. muz. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM III KRO: 7.02 (S) Vroeg op. 9 03 Uit do lucht gegrepen. 11.03 (S) Verzoekpl. 12.03 (S) Van twaalf tot twee, met 13.03 Raden maar. TROS: 14.03 Van twee tot drie op III. Hugo van Gelderen Show, lnkl. nationale' twintig, NOS: 18.02 Joost mag niet eten. AVE 19.02 (S) Nederland-non-stop. 20.02 RadtT Journaal. 20.05 Take the 8-traln. 21.02 Neg uur-show. 22.02 (S) Superclean dreammai 1, ne. 22.55 Med. 23.02 (S) Vanavond Iaat. 1 Radiojournaal. 0.05 (S) Droom top Hen. Muz. met Meta. 2.02 Continu de nacht do 5.02-7.00 Voor dag en dauw de mist ln. BELG1E 324 m NED. 12.00 Nws, med. en sos-ber. 12.08 Lan( kron. 12.15 Gevar. muz. (12.50 Buitoni. soverz. 13.00 Nws. akt. en weerber. e neelagenda.) 14.00 Nws. 14.03 Schoolra 15.00 Nws. 15.03 Schoolradio. 16.00 Nwi beursber. (Tussen 16.00 en 16.30 Recht flitsen v.d. wielerwedstr. Milaan-San Ren 16.10 Licht klass. conc. 17.00 Nws. Jeugdprogr. 18.00 Nws. 18.05 Uitz. v.d. soldaten. II Wat Is er van de sport? 18.55 Taalwenl 18.57 Ork. v.d. week. 19.00 Nws, akt. med. 19.30 Lichte muz. (19.40 Keurig gels.). 19.45 Openb. kunstbezit. Vanaf 2 Gezamenl. progr. BRTI en BRT II. 1 Licbte muz. 20.30 Nws. 20.33 Interma 20.45 Licht progr. 20.50 Nieuwe opnam 21.00 Spllnternws. 21.05 Met een strohoed de regen. 22.00 Nws 22.05 Jeugd 74. Jeugddiscotheek. 23.00 Nws. 23.05 Op toer.) 23.40-23.45 Nws. TV vandaag 45 De menigte is onoverzienbaar en on berekenbaar. Zoals eens de Romeinen na een zegevierende veldslag hun ge vangenen met zich mee naar huis brach ten, zo worden wij nu aan deze razen de menigte getoond. Wat een vreemd, krankzinnig land! Wij kennen die mensen niet. Ze zijn vreemden voor ons, zowel in hun wezen, als in hun gebruiken en taal. Uit de kreten meen ik steeds weer het woord 'Euro peanen!' op te vangen. Die Europea nen zijn wij. We zijn de mensen, die in welstand leven terwijl miljoenen in de wereld honger lijden. We zijn de Europeanen, die achter Israël staan, die ervoor verantwoordelijk zijn dat de staat Israël werd gegrondvest, waar- door honderdduizenden Palestijnen hun vaderland zijn kwijtgeraakt en in vluchtelingenkampen moeten leven. Zal deze haat zich nu tegen ons rich ten? Zullen we door deze meute gelyncht worden? In dit land is alles mogelijk. Ik moet het wel nemen, zo als het komt. Ik heb vandaag al zo veel beleefd, dat ik door niets meer ondersteboven kan raken. We worden nu door enkele leger trucks ingehaald. We moeten stoppen. Uit een van de trucks hangen solda ten in khaki-uniformen. De guerrilla naast me maakt een traag handgebaar en roept een Arabisch woord, een wachtwoord wellicht," dat als 'tschap- pala' klinkt De truck rijdt verder en maakt de weg voor ons vrij. Nog meer trucks halen ons in. 'Tschappa- la! Tschappala' schreeuwt de man met de leren muts. Er verschijnen pant serwagens. 'Tschappala! Tschappala!' roept onze guerrilla. Op de geschutstoren van een pantser wagen staat een jonge soldaat met een scherp gesneden, intelligent ge zicht. Hij heeft een puntbaardje. Hij staat er als een veldheer, de rechter arm groetend omhoog geheven. Hij is de man uit Irak, die ik twee dagen te voren in het vliegtuig heb gesproken. Het leger van Irak! Dus de Palestij. u/urn WAITER JOST Uitgave Gentri Press. Bussum nen hebben met behulp van het leger van Irak de macht overgenomen! De pantserwagens van Hoessein zijn we in de woestijn tegengekomen. Hoe worden we ooit uit deze chaos wijs! Houden de Palestijnen Amman bezet, terwijl Hoesseins soldaten de woestijn doorkruisen? Is het dan oorlog in Jor danië? Wie is hier vriend, wie vijand? •Tschappala! Tschappala!' roept onze guerrilla weer. De pantserwagens rol len verder. Ook wij rijden door, lang zaam en met horten en stoten. De me nigte tiert Dondere ogen kijken ons fanatiek aan. Ik meen steeds weer het woord 'Europeanen!' te horen. Wat er allemaal gebeurt in nauwelijks een week! Langs de straat staan duizen den mensen. Spreekt er uit die muur van gezichten haat tegen ons of is het de roes der overwinning? De twee Rode-Kruis-wagens hebben ons weer ingehaald en een kort eind je rijden we weer in eskorte. Ik ben niet bang. Apatisch laat ik de dingen komen zoals ze komen. Norbert rookt De Engelsman zwijgt Zijn ogen staan bezorgd in zijn bleek, vermoeid ge zicht 'Tschappala! Tschappala!' roept de guerrilla met de leren muts en wuift naar een voorbij rijdende leger truck. We komen nu aan een kruising. De beide Rode Kruis-wagens buigen naar echts af. In plaats van vaart te minde ren, drukt onze chauffeur het gaspe daal in. Wij razen rechtdoor langs de rand van de stad. Wat moet dat? Waarom volgen de auto's van het Ro de Kruis on niet meer? Waar zijn dc auto's met onze kameraden? Mis schien rijden we direkt door naar het vliegveld. Misschien wil men ons voor het razende gepeupel in veiligheid brengen. Wij rijden door een eigenaardige buurt: louter dezelfde lage hutten, de een nog bouwvalliger dan de andere, vuilwitte vierkante bouwsels, waarin waarschijnlijk slechts één vertrek is. Een armoe-buurt, een vluchtelingen kamp! Wij rijden er voorbij. Er staan nu nog maar weinig mensen langs de straat Niemand houdt ons meer te gen. Rechts van de weg zien we een steengroeve. We rijden er voorbij. De stad ligt achter ons. 'De hele zaak zit me niet lekkeri, zegt Norbert bezorgd. 'Als jc het mij vraagt worden we ontvoerd'. Maar dat wil ik niet geloven. Het vliegveld ligt buiten de stad. Daar staat natuurlijk een vliegtuig op ons te wachten. Maar waarom worden we niet meer door het Rode Kruis geës- korteerd? Onze chaffeur stuurt nu naar rechts. De weg is weer omzoomd met huizen. We zijn in de een of andere buiten wijk van Amman. En het is zeker niet de weg, die naar het vliegveld leidt! Er bestaat geen enkele twijfel meer: wij worden otvoerd! Ze hebben de Ro de Kruis-wagens van zich afgeschud en de chauffeurs om de tuin geleid. De Rode Kruis-mensen zijn naar het hotel Intercontinental gereden, samen met de anderen. Het Volksfront heeft ons als gijzelaars uitgekozen, gijze laars uit alle drie de vliegtuigen. Uit de machine van Swissair zijn we met zijn zevenen: drie bemanningsleden en vier passagiers, allemaal mannen in de beste jaren van hun leven die bovendien zonder familieleden op reis zijn. Mij hebben ze als eerste geno men, omdat ik op een diplomatenpas reis en ze denken, dat ik een diplo maat ben. Met een diplomaat kun je pressie uitoefenen, hebben de schur ken gedacht. Wat zijn ze in vredes naam met ons van plan Op een klein pleintje stoppen we voor een laag huis. dat er uitziet als een soort schuur. Uit alle stegen en stra ten komen mensen aanstormen, druk pratend en gestikulerend. 'Uitstappen!' wordt er bevolen. De auto loopt leeg. Eindelijk kunnen we onze ledematen eens bewegen. Het is intussen al avond geworden. Zaterdag avond. De mensen dringen op. Het is een rumoerige, schreeuwerige meute rondom ons. Men brengt ons door een opening in de grote, gesloten schuur deur naar binnen. De menigte dromt achter ons aan, maar wordt door de guerrilla's tegengehouden. Een Pale stijn spreekt door een megafoon. (wordt vervolgd). NEDERLAND I NOS NOT 10.45-12.00 Schooltelevisie NOS 18.45 Ti-ta-tovenaar 18.55 Journaal NCRV 19.05 Black Beauty 19.30 Tweekamp NOS 20.00 Journaal NCRV 20.21 Muz. in uw straatje 21.05 Vidocq - Het myste rie v.d. blauwe vogel 22.00 Hier en nu 22.40 Omlijst: meditatie met muzikale omlijsting NOS 22.50 Trekking Staats loterij 22.55 Journaal NEDERLAND II NOS 18.45 Ti-ta-tovenaar 19.00 Journaal AVRO 19.05 Toppop 19.30 Ziekenhuis NOS 20.00 Journaal AVRO 20.21 Tom Brown's schooltijd 21.10 Televizier Magazine -22.00 Cannon-Dode Samaritaan NOS 22.50 Journaal DUITSLAND I 10.00 Journaal. 10.05 Akt. 10.45 Blutlge Strasse. 12.15 Akt. magazine. 12.40 Perso- verz. 12.50-13.20 Bulten! rep. 16.15 Journaal. 16.20 Voor oudere kijkers. 17.05 Kinderprogr. 17.55-18.00 Journaal. (Reg. progr.: NDR: 9.30-10.00 Sesamstrasse. 18.00 Ahot Pacific Lady. 18.30 Akt. 18.45 Zandtnann. 18.55 Sportjournaal. 19.26 Inf. progr. 19.59 Progr.overz. WDR: 8.20-12.15 TV- cursussen. (9.30-10.00 Sesamstrasse.) 18.00 Nws uit Noordr.-Westf. 18.05 Kindergesprek. 18.15 Schwarze Graf. 18.40 Akt.mbr. 19.20 Der Schwarze Graf. 19.48 Intermezzo.) 20.00 Journaal. 20 15 Akt.progr. 21.00 Ein Herz und eine Seele. 21.45 Film over Greud. 22.30 Journaal, komm. en weerber. 22.50 One hour with you. 0.10 Journaal. DUITSLAND II DUITSLAND III NDR 8.40-10.25 Schooltelevisie. 18.00 Sesamstrasse. 18.30 TV-cursus. 18.45 Mod. gymn. 19.00 TV-cursus. 19.30 Idem. •20.00 Journaal. 20.15 Berliner Werkstatt. (20.15 Task Force Police.) 21.05 Die tollen Geschafte des Ivar Kreuger. DUITSLAND III WDR 8.20-11.45 Sehooltelvisle. (9.30-10.30 Sesam strasse.) 16.00 Sesame Street. 17.00 Schoolte levisie. 18.00 Sesamstrasse. 18.30 TV-kursus. 19.00 Zandmann. 19.05 Progr. voor Italiaanse werkn. 19.15 Prisma v.h. westen. 19.45 Nws uit Noordr.-Westf. 19.55 Komm. 20.00 Jour naal en weerber. 20.15 Inf. progr. 21.00 Dok. 21.45 Journaal. 22.05-22.50 TV-kursus. BELG IE NEDERLANDS 14.00 Schooltelevisie. 15.00-16.45 Wielren nen. 17.00-18.00 Schooltelevisie. 18.00 Colargo! 18.05 Partridge Family. IS.30 Tekenfilm. 18.35 Verkeerstip. 18.40 Volksuniversiteit. 19.10 Sporttribune. 19.33 Kortweg. 19.38 Med. en weerber. 19.45 Jour naal. 20.15 Not my wife, you don't. Inf. progr. 22.50 Journaal. BELGIE FRANS 15.00 Wielrennen, (gevolgd door 0 brek.) 18.10 Kleuterprogr. 18.30 Magazine vrouw. 19.00 Heil.Mis. 19.30 Sport. Journaal en weerber. 20.15 Televisleport 20.35 Des bourreaux ordlnaires. 22.00 tonsch. progr. 22.55 Journaal. Thomatensoep 500 gram tomaten ui wortel, peterselie 1 eetlepel boter 3A liter bouillon tijm, foelie laurierblad peperkorrels 15 gram aardappelmeel zout, peper citroensap De verse kruiden licht in de boter bakken. Dan de gewassen en gesneden tomaten toevoegen en ongeveer vijf minuten laten smoren. Dc bouillon (van blokjes en water gemaakt) en de droge kruiden toevoegen en de torna ten koken tot ze zacht zijn. Ongeveer een kwartier. De soep zeven, binden Van een verslaggever UTRECHT 'Als de verlaging v het aantal bedden in de ziekenhui) l doorgaat behoort Nederland bini kort tot de achterlijkste gebieden 1 Europa en zal in verschillende dei van ons land de toestand ontstaa dat men in een ziekenhuis, zo men al in komt, op de grond zal mo slapen'. Jaap Goudsmit, voorzitter de medische faculteit van de Ams damse studenten (MFAS) zei dit terdag in Utrecht op een demon.' -tief congres van de LOMAG. De LOMAG (Landelijk OLVERI VAN Medische Actiegroepen) best uit actiegroepen van studenten 1 alle medische facultei-ten in Ne land. Aan het congres in Utre namen ook tandheelkundige actieg -pen en actiegroepe-n van verpleeg! digen en werkende jongeren deel. ken waar het felst tegen werd ge testeerd waren d-e personeelsstop vi de ziekenhuizen, de verlaging van aantal ziekenhuisbedden tot vier 1000 inwoners en de studentens voor medicijnen en tandheelkunde. De maatregelen ter stimulering de gezondheidszorg in de eerste (wijkverpleging gezondheidscen enz.) stellen volgens Jaap Goudsi nauwelijks iets voor: 'Het bedrag 3,4 miljoen gulden dat staatssecretï Hendriks daarvoor heeft uitgetrokl is niet eens genoeg om twee gezfl heidscentra op te zetten'. Over het tegengaan van onnodige ten in de gezondheidszorg zei hij, de farmaceutische industrie tot nu veel te vriendelijk is behandeld do 17 nn Tn„rn*«i 17 in myainei. uv oircy icicu, uiuueu vcei ie viienueiljn l& ueuauueiu U» m. Aansi.: verbalen uit de gesch. 17.45 met wat aangelengd aardappelmeel en de regering. Ook financieringsnu gen. Aansi.: Verbalen uit de gesch. Akt. en muz. 18.25 Tekenfilm. 19.00 Journaal. 19.30 Inf. progr. 20.15 TV-cursus. 21,00 Journaal. 21.15 Term of Trial. Aans!: FllmUps. 23.10 Jour naal. afmaken met citroensap, zout en pe per. Mcnutip: tomatensoep, kip met kerrie, gemen-gde sla, aardappelen, fruit schappijen, banken en particuliei verzekeringsmaatschappijen draj -volgens hem bij tot onnodige ko nopdrijving.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 4