mhbhm Olieprijs 3 maanden vast E.B.I. Vandaag beslissing over einde boycot VS Voorsprong Ajax op Twente groeit Vier doden bij frontale botsing Regeling tegen monopolies van dagbladen !n deze krant JhrDe Brauw 4laat aanvaller if met koffer ermoorde bejaarde |i sloot gevonden rie NVV-bonden even stemadvies leeradio Man doodt stiefzoon Baby in lakentje gestikt Eerste kievitsei Bezetters Usfa staken door Braziliaanse politie martelde journalist Twee arrestaties na schietpartij Elektronische Iweiligings Systemen B.V. Diplomatiek incident Nieuwe Leidse Grarant MAANDAG 18 MAART 1974 54ste jaargang no. 295 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING jenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" V Abonnement 11,50 per maand, per kwartaal 34,^0 LEIDEN. Zoetcrwoudseweg 23. tel. 33741. WASSENAAR, v. Zuylen van Nljercltstraat 372. telefoon 1441. Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur en verslaggever IN HAAG Hrt Tweede Kamerlid mr. De Brauw. voorzitter van DS is vrijdagavond tegenover het raai Station in Amsterdam door onbekend gebleven man aangeval- Op de brug tegenover CS werd letterlijk in de kraag gegrepen ir een man die hem toevoegde: 'Ik r niet langer vervolgd worden'. Me- m werd mr. De Brauw in een soort npzwaai tegen de brugleuning ge- rpen. Een forse klap met de diplo- tenkoffer van het Tweede Kamer bleek genoeg om de aanvaller op vlucht te jagen. 'Niet voor niets it DS '70 hoge prioriteit toe aan de Bgheid in onze steden', zei mr. De iuw zaterdag op het in Den Haag louden congres van de partij. iGEVEEN In Hoogeveen is irmiddag omstreeks een uur de irige H.- Veldman levenloos in een liepe sloot naast zijn woning in de irtschapoord aangetroffen met di- se verwondingen aan zijn hoofd, es wijst er op dat hij om het leven gebracht. De man, die alleenwo- ïd was, werd gevonden door vroe- •e buren die hem kwamen opzoe- Het gerechtelijk laboratorium is ;eschakeld voor onderzoek. De offi- >;r van justitie, mr. Muntendam uit a ;en, heeft ter plaatse een vooron- j zoek ingesteld. De politie weet nog t'.hóe lang het lijk daar gelegen n een verslaggever ^RECHT Drie NW-bondcn heb- besloten hun leden bij de komen- statenverkiezingen te adviseren n stem uit te brengen op een van progressieve partijen. Het zijn de lustriebond, de bouwbond en de rarische- en voedingsbond. de Kamerverkiezingen vorig jaar fen deze drie bonden ook al het vies progressief te stemmen. De er Kuiper, voorzitter van de agrari- ïe- en voedingsbond, zei zaterdag in VAR A-programma 'In de Rooie i' dat bij de verkiezingen voor de ^ivinciale staten weliswaar geen gro- politieke problemen een rol spelen, aar nu WD-leider Wiegel als voor- n van de conservatie oppositie de tenverkiezingen op landelijk niveau eft gebracht en de uitslag be- ïouwd als een tussenbalans voor kabinet-Den Uyl, menen de drie nden dat een duidelijk stemadvies dig is'. Regen Aanvankelijk veel bewolking met op de meeste plaatsen re gen. Van het westen uit opkla ringen. Matige tot krachtige, aan de kust enige tijd harde wind. eerst zuid- tot zuidwest, later zuidwest tot west. Mini mum temperaturen ongeveer 6 gr. Maxima rond 9 graden. Morgen en overmorgen: Vrij koud met enkele buien, maar ook perioden met zon. Morgen zon op: 06.46 zon onder: 18.51 maan op: 04.46 maan onder: 14.19 MAASTRICHT Er is een rege ling op komst tegen dagblad-mono polies. Minister Van Doom (CRM) heeft dit zaterdag gezegd op een studiebijeenkomst van de PPR over het mediabeleid in Nederland. De regeling wordt opgenomen in de WÊÊKÊÊKÊÊÊÊÊÊÊKmiÊÊKÊÊiÊÊÊÊÊÊaÊm Van een verslaggever MEPPEL Vier mensen zijn zater dagmiddag om het leven gekomen bij een frontale botsing op de provinciale weg Meppel-Bursinge. De twee perso nenauto's waarin zij zaten, botsten door onbekende oorzaak frontaal. De slachtoffers zijn de heer G. BMENNINK (28) uit Utrecht, zijn vierjarig dochtertje A. F. Bennik en zijn 21-jarige zuster J. A. Bennik eveneens uit Utrecht. In de andere auto zat het echtpaar Hogen-Esch uit Zuidlaren. De heer J. A. Hogen-Esch kwam bij de botsing om het leven. Zijn vrouw werd zeer zwaar gewond naar het ziekenhuis in Meppel ge bracht. In de nacht van vrijdag op zaterdag, tegen half drie 's morgens, is in Bras- schaat een Nederlandse personenauto met vijf mensen tegen een boom gebotst. Twee van de inzittenden de 51-jarige F. van Rheenen uit Putte en de 25-jarige C. Hannewijk uit Goes kwamen om het leven. Een ver keersongeluk in IJsselstein heeft zon dag het leven gekost aan de heer B. Jacobs (37) uit Ouderkerk. Zijn echt- - genote en zoon Willem (6) werden zwaar gewond. De heer Jacobs botste llClCinS6 met zijn auto tegen een boom. Op de .rijksweg Den Bosch-Eindhoven onder Boxtel, kwam zaterdagmoddag omhaccarloiir de vierjarige Monique van Leeuwen al I lUddoaUCUI uit St. Michielsgestel om het leven, toen de auto van haar ouders op een krusing in botsing kwam met een -fplpi ifriPQ+plH andere auto. De 81-jarige pianolerares ICICUiycoiCIVI M. Sluzeewski uit Soest overleed zon dag aan de gevolgen van een aanrij ding door een bromfietser. De 20- no ok hl lie jarige wielrijder H. J. Schonewille uit Maai mviiö Oosterveld (Zuidwolde) werd zaterdag geschept door een personenauto en overleed op weg naar het ziekenhuis. In Oost-Flakke is zaterdagmiddag de 28-jarige mejuffrouw B. van Goor overleden na een botsing met haar auto tegen een wagen, die op de linker weghelft reed. nota 'mediabeleid', die de minister in de loop van dit jaar de Tweede Kamer zal aanbieden. Volgens minister Van Doom moet de overheid eerst dan een actieve rol gaan spelen op het terrein van de dagbladpers wanneer er een we- zenlijke verschraling dreigt. Zo helpen, omdat anders een kwali- heeft hij het dagblad De Tijd willen teitskrant met een specifiek cultu rele taak verloren zou zijn gegaan. Een grote zorgvuldigheid dient hier bij in acht te worden genomen, zei wmmmÊÊÊmÊÊÊÊÊÊÊÊm de heer Van Doom. Het omroepsysteem is niet in alle opzichten ideaal, vond hij. De els aan de zendgemachtigden om een volledig programma te brengen moet worden verscherpt. Omroepen mogen niet ongestraft de populaire v jongen uithangen, dat is tegeu de 1 geest van de omroepwet Een om roepsysteem waarin iedereen aan ïwt woord zou komen, achtte de mi nister niet mogelijk. In theorie is hét interessant maar praktisch is het onmogelijk. Omroeptljd is nu eenmaal distributiegoed. Van een verslaggever ENSCHEDE De automatenhande laar W. J. van Rossum uit Enschede is, in de nacht van zaterdag op zon dag, bij een familieruzie met een schot uit een dubbelloops jachtgeweer gedood. De dader, de 61-jarige sloper W. S., stiefvader van het slachtoffer, is aangehouden. In de loop van zaterdag had de auto sloper ruzie met zijn vrouw gekregen. De stiefzoon was daarop dreigend op getreden tegen S. en had diens keel dichtgeknepen. Toen de politie 's avonds in de ruzie bemiddelde, werd afgesproken dat de vrouw van de sloper het weekeinde bij Van Rossum zou doorbrengen. Later op den avond veranderde zij van mening en ging toch met haar zoon naar de woning van S. Deze voelde zich weer bedreigd en loste een waarschuwingsschot ha gel door een keukenraam op twee meter afstand van zijn stiefzoon. Laatstgenoemde werd in het rechteroog getroffen en kwam door hersenletsel om het leven. S. Belde zelf de politie op met de mededeling: 'Ik heb mijn zoon kapotgeschoten'. Uitgeleide gedaan door een groot deel van het ambassadeperso neel vertrok gister middag de Iraanse ambassadeur Abbas hol naar Teheran. Naar hij zei 'omdat hij erg teleurgesteld was over de houding van Nederland tegenover de jongelui, die twee weken geleden zijn ambassade bezetten'. Zie ook pagina 14 Van onze fin.-economische redactie WENEN De Arabische olieministers hebben nog geen overeenstemming kunnen bereiken over de opheffing van het olie-embargo tegen de Verenigde Staten. De gesprekken zullen vandaag worden voortgezet Wel zijn de ministers het eens geworden over de olieprijzen. Deze worden met ingang van 1 april nog eens drie maanden bevroren. Dit is bekend gemaakt door de Iraan se minister van financiën, Amouzegar, die dit weekeinde de buitengewone vergadering van de Organisatie van Olie-Exporterende Landen in Wenen heeft geleid. Hij waarschuwde dat na 1 juli de prijzen zullen stijgen wan neer de geïndustrialiseerde landen in de westelijke wereld geen maatrege len nemen om de inflatie te beteuge len. 'Met de handhaving van de prij zen op het peil van december tonen wij de wereld opnieuw onze goede wil'. 'De Organisatie voor Economi sche Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) heeft becijferd dat het infla- tiepeil momenteel 12 procent is en dat zou verhoging van de olieprijzen hebben gerechtvaardigd', aldus Amou zegar. Het besluit de olieprijzen niet te verhogen is zaterdag bij het begin van de vergadering genomen. Het be- tckenr, cint de OPEC-landen, die 85 procent van alle olie produceren, zul len blijven leveren tegen 11.65 dollar per barrel van 159 liter. Deze (zg. 'posted') prijs wordt alleen gebruikt voor berekening van belastingen en royalties die de oliemaatschappijen moeten betalen. Het besluit de olieprijs opnieuw drie maanden op het huidige peil te hand haven is eenstemmig genomen. Alleen minister Yamani van Saoedi-Arabië zou hebben gepleit voor een verlaging van de prijs. Bijna eens Op het punt van de olieboycot tegen (ADVERTENTIE) AMSTERDAM De drie maanden oude Rye Grew, dochtertje van een Engelse vrouw die samen met een Spanjaard op een woonboot in de Amstel in Amsterdam woont, is zon dagmiddag door de moeder levenloos in haar bedje aangetroffen. Een on derzoek van de politie wees uit dat Rye, een van een tweeling, in haar lakentje was gestikt. AMSTERDAM Ajax is de gro te winnaar geworden van de 26e competitiedag in de eredivisie. De schitterend spelende Amster damse ploeg versloeg FC Utrecht met 52. Achtervolger FC Twen te kijkt nu tegen een achterstand van 2 punten op. De Enschedese equipe kwam namelijk bij FC Den Haag niet verder dan 00. Dat was de verdienste, van de Haagse ploeg die zonder de lang durig uitgeschakelde Aad Mans veld speelde en ook routinier De Zoete miste. Twente staat door het slechtere doelsaldo ook achter Feyenoord dat in de derby tegen Sparta (13) alles dankte aan Wim van Hanegem. Zijn meespelen was lang dubieus maar hij toonde zijn kwaliteiten ten volle door driemaal te scoren (Op de foto de tweede treffer). Op wielergebied zorgde Joop Zoe temelk voor een eerste hoogte punt in zijn carrière. De Neder lander die in Franse dienst rijdt sloot zaterdag de tijdrit tegen La Turbie winnend af. Daardoor pas seerde hij leider Alain Santy in het eindklassement en greep de eindzege van Parijs-Nice. In Ne derland eindigde de profronde van Zuid-Holland in een zege voor Leo Duyndam. DEN HAAG Hoewel het nog een kleine week duurt voordat de kalen der de eerste lentedag laat noteren, zijn de eerste kievitseieren al gevon den. In Hoofddorp was het de 58 jarige F. Everaardt, die zondagmiddag aan burgemeester C. van Stam een ei kwam aanbieden. Een paar uur tevoren waren ook in andere delen van het land de eerste lenteboden gevonden: in Limmen was de vinder de Heer J. Dekker uit Heiloo en in de polder Zuidland op Voorne en Putten dehe er D. Hofman uit Vlaardingen. HELMOND Ondanks het dreige ment van Philips de stakers van Usfa geen salaris meer uit te betalen, gaat de bezetting door. Hiertoe werd beslo ten na het bekendmaken van de maat regel van Philips. De juridische dienst van het NKV gaat het stand punt van Philips onderzoeken. Verder wordt overleg gevoerd met het hoofd bestuur van het NKV over mogelijke financiële bijstand. BRASILIA (Reuter) De Braziliaan se journalist Carlos Garcia (38) is vol gens de directeur van de invloedrijke krant 'O Estado de Sao Paulo' door de politie gemarteld om hem inlichtingen te ontlokken over een communistische cel. Nadat hij de politie van zijn on schuld had weten te overtuigen is Gar cia, na een week gevangen te zijn ge houden, op vrije voeten gesteld. EINDHOVEN De Eindhovense po litie heeft twee mannen aangehouden, die zaterdagnacht verschillende malen hebben geschoten op een Eindhove- naar, die daarbij licht in de rug werd gewond. De schietpartij deed zich voor toen het slachtoffer contact pro beerde te leggen met een op het Hemelrijken een straat in het stadsdeel Woensel heen en weer lopende vrouw. Deze riep P. v. D. uit Helmond en J. A. uit Weert te hulp. Aanvankelijk kreeg het slachtoffer al leen maar een pak slaag, maar enkele minuten later werd hij door beide verdachten ook nog vanuit een café dat zij inmiddels waren binnengegaan, beschoten. Oosthavenkade 32 Vlaardingen Tel. 010 357086. Wordt de verkiezingsstrijd nu echt verhit? Of was het toeval dat juist jhr. mr. M. L. de Brauw midden in Amsterdam in een heupzwaai belandde? Hij gaf een diplomatieke mep terug meldt onze ademloze verslaggever. Hij blijft kijken. Misschien weet hij morgen hoe Wiegel zoiets aanpakt. Abonneer eens iemand. Desnoods uzelf. NIEUWE ABONNEE NAAM: STRAAT GIRO: PLAATS: Betaalt per maandAwartaal Wenst abonnement op: l'ROUW a DE ROTTERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRT NIEUWE I.E1DSE CRJ, O DORD'TS DAGBLAD 'o (aankruisen a.u.b.) Opgegeven door: Naatn: Adres: Plaats: IK ONTVANG GRAAG: Altijd-paraatmap briefpa pier en pen). Gezellige rookverdrijver EeD postzegel is niet nodig. Die betalen wij. Schrijf op de envelop: De Chr. Pers, antwoordnummer 2792, A'dam. De Iraanse minister van financiën, Jamshld Amouzegar, kondigt aan, dat de olieprijzen tot 1 juli op het huidi ge peil zullen worden gehandhaafd. Het besluit werd genomen door de ministers van de 12 landen tellende Organisatie van Olie-Expoterende Landen (OPEC), die 85 procent van de wereld-olleëxportcn produceert. de Verenigde Staten zouden de Arabi sche olieministers 'het bijna eens zijn', zo heeft de Algerijnse minister, Abdessalam, gisteravond bekend ge maakt. Algemeen wordt verwacht dat op verzoek van Saoedi-Arabië en Egypte besloten zal worden het embargo op te heffen. Omdat vooral Algerije, Syrië en Libië felle tegenstanders zijn van opheffing zal aan een blijvende beëindiging van het olie-embargo vermoedelijk de voorwaarde worden verbonden dat Amerika bevredigende resultaten be reikt in het streven naar een schei ding van de Israëlische en Syrische troepen. Indien aan het einde van de periode, waarin de olieboycot tijdelijk is opgeheven van voldoende vooruit gang sprake is. zal de opheffing van het embargo worden verlengd. Als de vordering echter onvoldoende is, zal het embargo weer worden ingesteld. Kerk Pinkstermensen oneens met ds. Glashouwer 2 Buitenland West-Europa geschrokken 6 Binnenland Gesprek met Henk Molen berg 7 Kunst Fun bij Funhouse 8 J. W. Ooms overleden 8 Uit de kerkbladen 2 Men schrijft ons 2 Radio en tv 4 Strips, feuilleton 4 Puzzel, recept 4 Dag maandag 7 Probleem 1 Nieuwe boeken 7 Familieberichten 16

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1