eoeo pometeo Waarom willen mensen wel of geen kinderen? Uui ook nze .OPROEP CODE WALTER JOST Mitsubishi Electric naar de beurs t Zeepost voor oost en west TROUW KWARTET DONDERDAG 14 MAART 1974 Documentaire van Mochel: Brieven die niet voorzien zijn van naam en adres kunnen niet in behan deling worden genomen. Geheimhou ding is verzekerd. Vragen die niet on derling met elkaar in verband staan moeten in afzonderlijke brieven wor den gesteld. Per brief dient een gul den aan postzegels te worden ingeslo ten. Adres: Uw probleem ook het on ze, postbus 507, Voorburg. Vraag: In het prachtige boek: Dutch .Antic Domestic Clocks (dr. J. L. Sel- link) wordt melding gemaakt van een museum, waarin de besproken klok ken te bewonderen zijn. Waar is dat museum? Antwoord: Deze particuliere verzame ling bestaat niet meer in de vroegere vorm. Voor de huisvesting van derge lijke bijzondere stukken moet men daarmee overeenstemmende voorzor gen nemen. Daartoe wordt een groot nud huis grondig verbouwd en bevei ligd. In de toekomst zal het voor ken ners e*n liefhebbers wel weer mogelijk zijn deze verzameling te zien. Tot zo lang geduld! Aanvulling vroet geen reactie op Klub van Lange we de mededelin; van mensen die derhalve meter: dijk 2, Uitgeest, het andere adres' jere vraag: Er kwam onze vraag naar de mensen. Wel kregen van het secretariaat kleiner zijn dan an- mej. L. Matton, Mei- Wie helpt ons aan Figuur-puzzel an onze radio- en tv-redactie HILVERSUM 'Waarom willen mensen eigenlijk kinderen?' Met als ondertitel 'Of: waarom wil een toenemend aantal jonge echt paren in deze tijd juist geen kinderen?' Dit is de titel van de docu mentaire van Henk Mochel voor vanavond, die begint om kwart over negen op Nederland H. Als uitgangspunt gebruikte Mochel de gegevens, dat in Nederland in een op de zeven echtparen besluit vrijwillig kinderloos te blijven. De cijfers zijn afkomstig van het Nederlands Inter universitair Demografisch Instituut. Drie van die echtparen vertellen in de studio waarom zij tot het besluit kwamen. Hun motieven blijken wel van elkaar te verschillen. Ze zijn het echter op een punt eens, dat je echt geen eigen kinderen hoeft te hebben om gelukkig met elkaar te zijn. Als voorbeeld is er het echtpaar dat zelf geen kinderen wilde krijgen, maar dat wel een Koreaans jongetje adopteerde. Een van de redenen is vaak dat de wereld overbevolkt wordt. 'Het we reldgezin wordt te groot en veel kin deren krijgen straks op die manier geen leven. Geboortebeperking is no dig'. zegt een van de medewerkenden aan Mochels programma prof. dr. Hos- cam Abbing. Waarom de meeste echtparen wel kin deren wensen vertellen in de studio politici als Terlouw, Wiegel en Scha kel, een aantal bruidsparen, bejaarden en fabrieksarbeiders- en -arbeidsters. Aan het gesprek nemen verder deel bioloog Dick Hillenius, psycholoog dr. Bierkens, socioloog drs. Veenhoven en zoals genoemd theoloog prof. dr. Ros- cam Abbing. Teleac-cursus over ondernemen UTRECHT Teleac start op 19 no vember een cursus van 13 televiieles- sen die speciaal bestemd zijn voor al len die zich willen verdiepen in 'het ondernemen'. Negen lessen bevatten gesprekken met ondernemers. (ADVERTENTIE) Vraag: Hoeveel mag een bejaarde per jaar aan haar kinderen schenken? Antwoord: Wanneer de dame in kwes tie onafhankelijk en voldoende ver zorgd woont en leeft, kan ze zonder enig bezwaar elk iaar aan haar kinde*- ren per persoon 2000 schenken, zon der schenkingsrechten. Is zij echter van plan en al in bespreking daar voor, in een bejaardenhuis opgeno men te worden, dan moet zij daar wel eens over praten, want het is niet prettig te merken dat er verhaal mo gelijk zou zijn op een schenking. Vraag: Van het bezit van een familie lid, die overleden is in een rusthuis, is nog een kleine som over. Echter blijken er nog vorderingen te bestaan, van de kant van het rusthuis, die dit bedrag verre overtreffen. Zijn de erf genamen nu verplicht dit bedrag aan te zuiveren? Antwoord: U hoeft de erfenis niet te aanvaarden. Zoek zo spoedig mogelijk contact met de notaris, die dit geval behandelt, of met uw eigen notaris. Hulp van lezer: Ten behoeve van een jeugdige hobyïst vroegen wij advies inzake een chemische tuin. We laten een van de antwoorden hier volgen: Men verdunt waterglas vijf maal met gedistilleerd water. Een bekerglas dient hiermee ongeveer tien cm ge vuld te zijn. Vervolgens voegt men enkele kristallen toe nl: Zinksulfaat (ZnS04), IJzerchloride (FeC13), Ko persulfaat (CuS04), Nikkelsulfaat (NiS04). Mangaansulfaat (MnS04) en koperchloride (CuC12). Niet roeren. Xa een paar uur ziet men de mooiste uitwassen en sliertjes in verschillende kleuren. We voegen hier wel een waarschuwing bij: zonder voldoende kennis van de stoffen die men gebrui ken wil. zonder deskundige voorlich ting en begeleiding is het levensge vaarlijk te experimenteren. Vraag: Vroeger was het mogelijk via de Raad van kerken vakantiewerkkam pen in het buitenland mee' te maken, heeft iemand deze functie overgeno men? Antwooord: Sedert '70 treedt de S(tich- ting) I(nternationale) W(erkkampen) Breestraat 53. Leiden op als 'nationaal correspondent' van de jeugdafdeling van de Wereldraad van kerken. Het project te Berlijn van de Oecumeni sche jeugdraad wordt door S1W voort gezet. De kampen van de wereldraad worden in het zomerprogramma 2, verschijnt in april) apart vermeld. Üjttpï°eveT DE KUYPER EXPORT JONGE JENEVER het visitekaartje van de kenner -EXPORT JONCE JENEVER met Kwaliteits-Certif icaat Hard interview Bijzonder boeiend in het door 'Panoramiek' uitgezonden interview met de sjah van Iran vond ik de aanpak van de CBS-reporter Mike Wallace. Hij realiseerde het zogenaamde harde interview maar hij verviel niet, zoals sommige Neder landse televisiejournalisten, tot een irritant toontje en het stellen van onbehouwen vragen. Desondanks pareerde de sjah met een merkbare felheid en de opvallende openhartig heid waarop Wallace kennelijk had gehoopt. Dit interview werd daardoor ook psychologisch heel interessant. Hoewel de sjah op velerlei gebied goede zaken doet met Amerikanen, gooide hij er vierkant uit, dat in de Verenigde Staten meer corruptie bestaat dan in zijn land. Hij heeft wat dat betreft de hele Vrije Wereld niet zo hoog zitten. Daarmee schaarde hij ongewild zijn eigen Iran bij het minder vrije deel van de wereld. Dat klopt natuurlijk wel met de realiteit, want de sjah heeft de bestuurlijke touwtjes vast in handen en de oppositie heeft weinig in te brengen. Dat hij tot nu toe alle problemen en aanslagen heeft over leefd. schrijft hij. als enig mogelijke verklaring, toe aan \zijn geloof in God. Jammer eigenlijk dat Klaasjan Hin- driks het interview wegdraaide om bij heelden van het zich moderniserende en snel bewapenende Iran commentaar te geven. Hij verstrekte weliswaar heel wat informatie, maar de heerser der Perzen zal in het interview waar schijnlijk meer hebben gezegd dan wij te horen hebben gekregen. Do eenvoudige Berend Wielingk in 's-Heerenbroek, die nadrukkelijk verklaarde geen geld te bezitten, heeft uit sloopmateriaal zijn auto elektrisch gemaakt. De wagen rijdt ongeveer veertig kilometer per uur en heeft een bereik van circa dertig kilometer, dankzij een paar accu's in de auto en een windmolen op.zijn erf, die hem aan de energie helpt. In meer geperfectioneerde vorm zit er volgens wetenschapsmensen best muziek in. Naast dit technische onder werp boeide in 'Van Gewest tot Gewest' oo kde reportage over de Werfboulevard in Utrecht. Staaltjes van oud vakmanschap zijn daar te bewonderen in de gerestaureerde werk plaats onderlangs de Oude Gracht. Bovendien is de schilderachtigheid van dit deel van de Domstad aan zienlijk vergroot. De verwikkelingen in het door de NOS uitgezonden Engelse televisiespel Een man zonder vrienden, waren, nogal doorzichtig en weinig intrigerend. Het meest attractieve element was Tom Bell in zijn creatie van detective Crouch, met gecom pliceerde karaktertrekken. Afgaande op de beweringen in de film wordt de grafologie bij de Britse politie nog altijd niet au serieux genomen. De handschriftkunde heeft toch al een poosje terug haar waarde bewezen en niet alleen bij het 'doorlichten' van sollicitatiebrieven. 'Kenmerk' liet" iets uitkomen van de problemen en zelfs de tragedies achter het steeds meer aantrekken van niet-Europese zeelui. Zij wagen minder loon, of beter: zij worden met minder afgescheept en raken gemak kelijker in de zorgen. Dat deert de onder goedkope vlag varende reders waarschijnlijk niet. Daar heb je tenslotte de sociale diensten voor. Overigens is het niet een euvel van vandaag of gisteren. TON HYDRA NCRV-portret van dichter Jozef Eyckmans Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM Aan de regelmatig verschijnende televisie-portretten van hedendaagse dichters die de NCRV brengt, wordt vanavond dat van Jozef Eyckmans toegevoegd onder de titel 'Brahms in Bad Ischl'. Het vorige por tret in de serie was van Gabriël Smit. Samensteller Wim Hazeu en zijn ca merateam bezochten Eyckmans in het Haagse hofje waar hij woont en dat geklemd ligt tussen hoge nieuwe kan toorgebouwen. Het is hetzelfde hofje waar Georgette Hagedoorn woont. Hij is daar 'bijna kluizenaar' zoals Wim Hazeu het noemt. Eyckman werd in 1907 in Gorkum ge boren. Hij- kreeg een roomskatholieke opvoeding. Na de HBS studeerde hij aan het conservatorium in Den Haag piano. Met het geven van pianolessen had hij bijna dertig jaar een wissel vallig bestaan. Ziekte maakte in 1957 een eind aan de lessen. Jaren daarvoor was hij begonnen met dichten. In 1947 brak een tijdperk aan dat tot vandaag voortduurt. Zijn eer ste bundel werd in 1955 uitgegeven en is getiteld 'Bij mijn leven nog'. Andere bundel volgden: 'Intrek bij oktober', 'Om wat er van over is', 'Zonder dansmeester', 'Niemand van vlees', 'Onmenselijke reiziger', 'Gezan gen van Maasniel'. als laatste 'Brahms in Bad Ischl' in 1974. Hazeu noemt hem een van de produc tiefste dichters in ons taalgebied. Ook een van de meest opvallende dichters noemt Hazeu hem. ondank zijn schuchter optreden: tussen meer luid ruchtige colega's krijgt hij minder aandacht in de pers. Het portret van Eyckmans wordt uit gezonden om vijf over tien op Neder land 2. Harde beelden in EO-documentaire over abortus Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM Met het programma 'het kind dat geen stem krijgt', zendt de EO vanavond een eerste van twee programma's uit over abortus provo- catus op Nederland 1 om tien voor half negen. Het tweede deel wordt op 4 april uitgezonden. Samensteller is Meindert Leerling. Getracht is het meest complete pro gramma over dit onderwerp te bren gen, dat ooit op de Nederlande tele visie is vertoond. Het eerste deel draagt een louter informatief karakter waarbij zowel voor als tegenstanders aan het woord komen. De vraag wordt gesteld of vanuit de bijbel een stand punt is te bepalen ten aanzien van het abortus-vraagstuk. De documentaire bevat veel illustra tief materiaal. De EO waarschuwt voor harde beelden, die minder ge schikt zijn voor jeugdige kijkers. Dui delijk wordt gemaakt hoe abortus wordt uitgevoerd, waarom mensen a- bortus willen en wat de eventuele ge volgen zijn. Tot de rij van medewerkenden beho ren: anatoom embrioloog prof. dr. H. W. Lammers, de gynacologen mej. A. van Beet. prof. dr. A. C. Drogendijk jr., prof. dr. T. K. A. .B Eskes, de ju rist mr. A. Seeger en prof. dr. H. J. J. N. van Straelen. Verder zijn er een aantal huisartsen en vertegenwoordi ger van de NVSH. Na afloop van het programma bestaat de gelegenheid telefonisch of schrifte lijk te reageren. Radioserie over toekomst CNV Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM 'De toekomst van de christelijke vakbeweging' heet de XCRV-radioserie van drie uitzendin gen. die vanavond en op twee komen de donderdagen om tien voor elf op Hilversum 1 begint. Daarin staat de positie van het CNV buiten de federa tie van vakcentrales centraal. Vanavond geeft prof. dr. W. Albeda uit Rotterdam een beschouwing over 'een strategie voor de jaren zeventig'. Donderdag 21 maart volgt een impres sie van een openbare rayonvergade ring van het CNV in Den Haag. Voor zitter, de heer J. Lanser geeft zijn vi sie op de toekomst van het CNV. Daarna volgt een discussie tussen vak bondsleden en -bestuurders. Op 28 maart wordt de serie afgesloten met een studiegesprek onder leiding van Willem Troost. MARY PERKINS 109. Alle oude auto's, die deel zouden nemen aan de knetterrally, waren al in Rijkhuyzen gearriveerd en zij ston den allemaal opgesteld op de Kerk brink. Om de nieuwsgierige dorps jeugd op een afstand te houden, wa ren er dikke touwen gespannen en niemand minder dan Eelco Eelkema stond er bij op wacht. Het was nu al héél laat en Eelco stond eenzaam op zijn post. 'Ik kan nou zo langzamer hand wel naar huis gaan', mompelde de plichtsgetrouwe veldwachter. 'De kinderen zijn al van de straat af en voor de rest zal er met de oude wa gens wel niks bijzonders meer gebeu- FERDINAND ren'. Doch toen kwam er een per soon op hem aflopen, die een vlug jasje droeg van vlotte coupe en een sportieve pet. 'Zo veldwachter', lachte die persoon. 'Nog zo laat alleen op post? Trek in een sigaartje?' De onbekende persoon haalde een dikke heipaal van een sigaar tevoorschijn, stopte die in de mond van Eelco, die dankbaar was voor zoveel vrienschap- pelijkheid. 'Ach ja. Laat ik het maar doen hé? Mijn dienst is nou toch af gelopen. Bedankt, meneer, bedankt. Meneer rijdt zeker morgen ook mee in de knapper-rellie, niet?' 'Inder daad', lachte de onbekende persoon minzaam. Doch zijn minzaamheid w maar schijn, want hij voerde slink 1 plannen in zijn schild. Tenvijl hij n i melijk de aandacht van Eelco afleidi met behulp van een dikke sigasn sloop een eindje verder Linke Lowii td je onder de afzetting door. Hij droi j een boor in de hand en mompeld j 'Als mijn auto niet wil lopen met ei gaatjescarter, dan zal er geen één pen!' Maar de schurk had niet de gaten, dat hij door de kleine E r reltje gevolgd werd. Hij was dus nr toen hij veronderstelde, dat niemai hem tussen al die oude auto's h;1 zien verdwijnen Radio vandaag HILVERSUM I AVRO: 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgymn. 7.20 (S> Dag met een plaatje. 8.00 Nws; 8.11.-8.21 Radiojournaal. 8.50 Morgenwijding. 9.00 Top pers van toen. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradi- o. 10.00 (S> V.d. kleuters. 10.10 (S-M) Ar beidsvitaminen. (11.00 Nws: 11.03-11.05 Radi ojournaal.) 11.30 (S) Rondom twaalf: een uur allerlei voor iedereen, met o.m. Groente man en 11.55 Beursplein 7. 12.30 Mod. plat teland. 12.35 (S) Sportrevue. 13.00 Nws. 13.11 Radiojournaal. 13.21 CS) Engelse koor- muz, 13.50 (S) Beiaardconc. 14.00 AVRO's Notedop: gevar. progr. 15.00 (S) In de we tenschap: dat - progr. over nws uit de we reld der wetensch. 15 30 (S) Met muz. op stap. 18.00 Nws. 16.03 Radiojournaal. 16.05 (Si Aspecten: kunrstrubr. 17.00 (S) Mobiel: beweegl. progr. voor beweegl. mensen. 17.55 Med. AVRO: 18.00 Nws. 18.11 Radiojournaal. 18 20 Uitz. v.d. C.H.U. IKOR: 18.30 Kleur: inf. en komm. over zaken van kerk en sa- menlcv. NCRV: 19.00 (S) Leger des Heils- kwartier. 19.15 Werphengel. 19.35 Dc kerk vandaag: nws en comm. 20.00 (S) Omroep- ork. met zangsolisten. 21.00 (S) Veel gevr. gewijde muz. 21.25 Vraggespr. 21.55 (S) Ker- korgelconc. 22.20 Mens met de mensen: avon- doverdenk. 22 30 Nws. 22.40- (S) Hier en nu. 22.50 De toekomst v.d. Christel, vakbew. 23 10 Kunst- en vliegwerk: inf. over akt. ten toonstellingen. 23.15 (S) Stardust: easy lis ten. muz. 23.35 iS) Gitaresk: de vele facet ten v.d. gitaar. 23.55-24 00 Nws. HILVERSUM II NCRV: 7.00 Nws. 7.02 Het levende woord. 7.08 (S) Preludium: klass. muz. 7.30 Nws. 7.41 (S) Hier en nu. 7.55 Aangestipt: pro- gr.overz. S.Oo (S) Te Deum laudamus: gewij de muz. 8.24 Op dc man af: evangel, comm. bij de tijd. 8.30 Nws. 8.36 Gymn. v.d. huisvr. 8.45 (S) Podium v.d. vrouw: maat- sch.inf. 9.20 (S) Onder de hoogtezon: progr. v.d. zieken. 10.00 Schoolradio. 10.30 Nws. 10.33 (S) Select: pas verschenen gramm.pl. 11.15 CS) Limb. Symf.ork.: klass. muz. 11.55 Med. 12.00 Zingen met Cecilia: volksmuz. 12.15 Kinderkoor met instrum. begel. en zangsoliste. 12.26 Med. t.b.v. land- en tuinb. 12.30 Nws. 12.14 (S) Hier en Nu. 12.50 (S) Mlddagpauzedst. 13.10 (S) Lichte koorzang. 13.20 (S) Licht ensemble. 13.45 Er zijn zo veel andere levens (XI). 14.05 Schoolradio. 14 25 (S) Oude kamermuz. 15.15 Bijbel maakt nwsgierig. 15.30 Nws. 15.33 (S) Klanksnoer: klass. muz. 16.00 Een uur natuur, met 16.30 (S) Hier en Nu. 17.00 Kindervisie. 17.30 Nws. 17.32 (S) Hier en Nu. NCRV: IS.00 (S) Tijd vrij voor muz. in vrije tijd. 18.30 Nws. 18.41 Wereldpanorama. 18 53 Zojuist verschenen: nieuwe boeken. AVRO: 19.00 Trefpunt: gespr. NOS: 19.50 Den Haag vandaag. AVRO: 20.00 Nws. 20.05 Radio journaal. 20.10 (S) Alert extra extra alert - op het vlak van muz. en maatsch. 21.00 (Si Radio Filh. Ork. met zangolist: klass. muz. 21.30 (S) Joel. 22 27 Radio Filh. Ork. - verv.: klass. muz. 22.55 (S) Dichter bij de muz.: nieuwe liedjes, chansons of songs. 23.20 (S.) Essay: progr. waarin over kunst wordt doorgepraat.- 23.50 Radiojo naai. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM III TROS: 7.02 Vaak 's ochtends, met o.m. keerstips. KRO: 9.03 Uit de lucht gegre; 11.03 (S) Verzoekpl. 12.03 (S) Van twaalf twee, met o m. 13.03 Raden maar. 14.03 Tirb Stokkink Show. NOS: 16.03 Daverende tig. d Ti NOS: 18.02 Joost mag niet eten. TR( ft 19.02 (S) Plaatvaeria. 20.02 (S) Poster. 21 (S) Sesjun - jazz en pop live. 22.02 (S) Hie" van Gelderen Show, met Nederlandstal. Top Tien en Kwiswijs. 22.55 Med. 23!02 I T...S...T..,: sport en muz. 0.02 Akt a* 0.10 iS) Jazz-Sir. 1.02 Nachtwacht. NOS: Satésaus Show. EO: 6.02-7.00 (S) Matina c gevar. muz. BELGIE 324 m NED. 12.00 Nws, med. en SOS-ber. 12.08 Lie i muz. (12.50 Buitenl. persoverz. 13.00 N akt., wcerber. en toneelagenda.) 13.55 Bei ber. 14.00 Nws. 14 03 en 15.03 Schoolrai (15.00 Nws.) 15.23 Lichte muz. 16.00 Nws r beursber. (Tussen 16.00 en 17.00 Rep. rennen.) 16.10 Licht klass. conc. 17.00 I 17.10 Ultz. voor oudere luisteraars. I Weegschaal. 18.00 Nws. 18.05 Uitz. v.d. soldaten, i Vcrkeersprogr IS.45 Sport. 18.55 Taal' ken. 18.57 Ork. v.d. week. 19.00 Nws en 19 30 Intermezzo. 19.35 Polit. uitz. 19.45 L te muz. 20.00 Lichte muz. (20.30 Nws. 2 lei Splintcrnws 22 00 Nws. 22.05 Jeugd .23.00 Nws.) 23.40-23.45 Nws. rct VC TV vandaag NEDERLAND I NOS NOT 10.45-11.10 Schooltelevisie 14.00-14.50 Schooltelevisie NOS 1S.45 Ti-ta-tovenaar 18.55 Journaal EO 19.05 EO-Kinderkrant Vul in: 1-2: onbeduidend; 2-3 zeilwed strijd: 14 lusthof; 3-4: opschrift op een envelop; 3-6: tuinbouwgewas; 4-5: vlug; 5-6: soort. Bij juiste oplossing leest men in de dikomrande hokjes de naam van «en sporendragende plant. Oplossing Horizontaal: 1. puntdicht; 2. eker, ore. Ur; 3. notie, ante: 4. Ede, plat. Sm; 5. tel, gave. te; 6. rakel, akal; 7. ara, lel, sla: 8. Nias, emelt; 9. tam. aren. de. Verticaal: 1. penetrant: 2. uk. ode. ari- n: 3. netel, kaam; 4. trip, gel, sa; 5. doel, aleer; 6. Ira. aval. me; 7. cent. ek, sen; 8. hut, stal Ld; 9. trmel. Ate. 42 Het transport zet zich in beweging, doch stopt na enkele meters weer Er sluit een tweede Landrover aan en daarna nog een bus. Is nu eindelijk alles klaar voor vertrek? De zon brandt als vuur op het dak. De lucht is droog en stoffig. Drie uur lang moeen we deze kwelling verduren. We zullen totaal uitdrogen. Weer rij den we enkele meters en weer stop pen we. Wat mankeert er nu nog? Tenslotte rijden we een paar honderd meter, maar dan stopt de chaffeur op nieuw. De andere voertuigen sluiten aan, zwenken dan af en stellen zich naast ons op. Wat heeft dat nu weer te betekenen? Abu Fadi is uit de auto gesprongen en praat met enkele soldaten, die schijnbaar doelloos ronddrentelen. Hij komt nu terug en steekt zijn hoofd om de deur naar binnen en zegt met een ernstige, bijna plechtige stem: 'Wat nu gaat gebeuren heeft u aan uw onverantwoordelijke regerin gen te danken. Het spijt ons, dat het zover moest komen. Maar we kunnen geen loopje met ons laten nemen. De vliegtuigen worden opgeblazen. Er zullen zware explosies volgen. Doe al lemaal uw mond open.Wijdopen. Zó!' En Abu Fadi spert zijn mond zo ver mogelijk open en drukt zijn oren dicht. Zijn ze krankzinnig geworden? De woorden van Abu Fadi zijn als don derslagen bij heldere hemel. Zijn ze gek? We zijn toch veel te dicht in de buurt! Onze gezichten zijn lijkbleek geworden. Het is waanzin! Het is on mogelijk! Mijn bloed bonst aan mijn slapen. Tk kan slechts moeilijk adem halen. Ik draai moeilijk mijn hoofd naar hot aehterraampie van de wagen. Mijn lichaam zit als een bankschroef tussen mijn buren ingeklemd. Mijn horloge wijst 12.15 uur. In werkelijk heid si het een uur later. Ik heb nog HMEY' Uitgave Cenirl Press. Bussum altijd Midden-Europese tijd. stil en stom in een grote halve cirkel, de neus naar het centrum gericht: links de blauw-witte VC-10 van de BOAC, in het midden de Boeing 707 van de TWA en rechts onze trotse DC-8 'Nidwalden'. Een man klimt haastig uit de Britse machine. Onder het toestel prutsen enkele Palestijnen aan een apparaat. Misschien is dat het lont. Hebben ze het al aangestoken? Halsoverkop ren nen ze van het vliegtuig weg. 'Mond open!' Ik begin te tellen, een, twee. drie, vier, vijf. zes, zeven, acht, negen, tien, elf, twaalf.Er gebeurt niets. Ver twijfeld staren we door de raampjes. Er gebeurt nog steeds niets. Er is al een minuut verstreken, misschien al twee. Nu! Uit de VC-10 flitst een vuurstraal. En daarna een tweede. Een derde. De ma chine steigert omhoog als een paard, de neus naar de hemel reikend. 'Mond open!' Een verschrikkelijk donderen zindert door de lucht, gevolgd door een moor dende drukgolf. De machine stort te rug en valt in elkaar. Gelijk met de explosie is het lichaam van de lucht reus gevat in een zee van vlammen en rook. Pikzwarte rookwolken stijgen naar de hemel op en vormen een zuil. die vanonder door een rossige brand- gloed wordt doorgloeid. De walm wordt door de lichte woestijnwind langzaam weggedreven. Het afschuwelijke schouwspel heeft slechts enkele sekonden geduurd. Slechts een treurige zwart rokende puinhoop en een onbeschadigde staart is alles wat er van de trotse machines is overgebleven. Zaten er nog mensen in en wat is er met de ongelukkige vo gels gebeurd, die in nauwe kooitjes in het laadruim zaten opgesloten? Nieuwe vuurstralen en nieuwe don derslagen schrikken ons op. 'Mond open!' De Boeing 707 is in de lucht gevlo- Indrukwekkend verheffen de drie jet reuzen zich uit de woestijn op en glinsteren in de middagzon. Ze staan gen, even steigerend en daarna in el kaar zakkend. Vlammen laaien op, rookwolken verduisteren de hemel en worden langzaam door de wind weg gedreven. Onze 'Nidwalden' staat nu alleen tus sen twee rokende puinhopen. 'Tegen Zwitserland hebben we niets en er zal niets met uw vliegtuig gebeuren', heeft Abu Faldi nog enkele dagen ge leden gezegd. 'Mond open!' schreeuwt hij nu op nieuw en ons huis, waarin we ge woond hebben, is reeds een brandend wrak en daarna niets meer dan een puinhoop. Over het gloeiende woes tijnzand schuift spookachtig een scha duw en zwerft met de hoger en hoger stijgende rookwolken mee naar het zuiden. Ook bij ons vliegtuig is de staart onbeschadigd gebleven. Hoog steekt het zijroer met het Zwitserse Kruis in de lucht. Als de Israëli's had den aangevallen zouden we misschien achterin de -dans ontsprongen zijn. Misschien. Abu Fadi is weer in de auto gestapt en heeft het portier dichtgetrokken. Niemand zegt een woord. We zijn ver bijsterd en woedend. Verdomde fana tiekelingen! Idioten! In enkele sekon den hebben ze een waarde van rond 100 miljoen Zwitserse francs vernield. Hoeveel huizen hadden er voor dat geld voor de vluchtelingen gebouwd kunnen worden? Hoeveel honger ge stild? Maar.zouden we dergelijke offers vrijwillig gebracht hebben? Nauwelijks! Sinds meer dan 22 jaar wonen meer dan een miljoen Palestij nen in vluchtelingenkampen, zonder doel cn zonder vaderland. Slechts en kelen bekommeren zich om hen. Een speciale organisatie van de Verenigde Naties, de UNWRA zorgt voor hun al lernoodzakelijkst levensonderhoud. Is dat genoeg.' Abu Fadi heeft eens ge zegd: 'De wereld heeft ons vergeten. Ze moet nu maar eens van ons be staan op de hoogte gebracht worden!' NOS 20.00 Journaal EO 20.20 't Kind dat geen stem krijgt 21.35 Moody Koor uit Chicago VPRO 22.00 Het gat van Nederland NOS 23.15 Journaal NEDERLAND II NOS 18.45 Ti-ta-tovenaar 18.55 Journaal NCRV 19.05 Beverly Hillbillies 19.30 Zingen en meezingen NOS 20.00 Journaal NCRV 20.21 DezaakSloane 21.15 Waarom willen we eigenlijk kinderen 22.05 Brahms in Bad Ischl portrét v.d. Neder landse dichter Jozef Eijckmans NOS 22.35 Den Haag vandaag 22.45 Journaal DUITSLAND I 10.00 Journaal. 10.05 Akt. en muz. 10.25 TV-spel. 11.45 Leerlingenfilm. 12.05 Inf. en meningen uit het ekon. leven. 12.50 Perso verz. 13.00-13.20 Journaal. 16.15 Journaal. 16.20 Amusem.progr. 17.05 Kinderfilm. 17.35 Tekenfilm. 17.55-18.00 Journaal. (Reg. progr.: NDR: 9.30-10.00 Sesamstrasse. 18.00 Kult. magazine. 18.30 Akt. 18.45 Zand- mann. IS.55 Nordschau-Magazin. 19.26 Rep. 19.59 Progr.overz. WDR: 8.05-12.15 TV-kursus- sen. (9.30-10.00 Sesamstrasse.) 18.00 Nws uit DUITSLAND III WDR 8.05 t e m. 11.45 Schooltelevisie. (9.30-l|St- Sesamstrasse.) 16.00 Sesame Street. Schooltelevisie. 17.30 Inf. progr. 18.00 Sesamstrasse. 18.30 Cursuspr )n, 19.00 Zandmann. 19.05 Progr. voor Tui werkn. 19.15 Akt.progr. 19.45 Nws uit No C r.-Westf. 19.55 Komm. 20.00 Journaal weerber. 20.15 TV-spel naar Shakespe «21.45-22.05 Act.progr.) 22.55-23.45 Conc. n BELGIE NEDERLANDS 14.00-16.00 Schooltelevisie. 17.00-1 Schooltelevisie. 18 00 Colargol. 11.05 Black Beauty. Tienerklanken. 19.05 Doe. 19.35 Kortt *1 19 43 Med. 19.45 Nws. 20.15 Spelprogr. 2 Ter Ere van. 22.15 Premiere. 22.55 JournfHe 23 05-23 20 Yoga. BELGIE FRANS 14 00. 14.25. 14.40. 15.10 en 17.40 Schi levisie. 19 45 Journaal 20 15 Wcgeninf. 20.20 T w Zita. 21.45 Nieuw» films. ca. 22.30 J naai. AMSTERDAM Mitsubishi Elec111 Corp. (Melco) is van plan noteic van haar aandelen op de Amsterd est se effectenbeurs aan te vragen in i™ vorm van Continental Depositary ceipts, elk groot 500 aandelen. Me die deel uitmaakt van de Mitsubr Group, is een van de drie grootste panse ondernemingen op het geb x van elektrische en elektronische af ratuur en toebehoren. Een Nederla1 se dochteronderneming, Mitsubi Electric Netherlands, is in Ams icel dam gevestigd. rk: naai en weerber. 20.15 Disk.progr. 21.00 Cannon. 21.45 Dok. film. 22.30 Journaal met komm. en weerber. 22.50 Dok. film. DUITSLAND II 16.30 Stirbt unser blauer Planet 17.00 Journaal. 17.10 Tekenfilm. Aansl.: Mainzel- mannchen. 17.45 Akt. en muz. 18.25 Alexander und die Tochter. 19.00 Journaal. 19.30 Show- en spelprogr. 21.00 Journaal. 21.15 Disk.progr. 22.00 Dok. 22.30 Journaal. DUITSLAND III NDR S 40-17 30 Schooltelevisie. 18.00 Sesamstrasse. 18.30 TV-kursus. 18.45 Mod. gymn. 19.00 TV-kurSus. 19.30 Idem. 20.00 Journaal en weerber. 20.15 Rep. 21.00 Muzikaal progr. 22.00 Einde uitz. sta den verzonden. De data, Wf pondentie uiterlijk ter post moet zijn zorgd, staan, tussen haakjes, achter 1 naain van het schip vermeld. Australia: [iei Svenborg Maersk (19-31; Brazilië: ms D burg (22-31: Canada: ras CP Discoverer - 3': Chill: ms Cd de Pereira (19-3): Ind sië: ms Hammonia (18-3); Israël: ms D'8 '21-31: Keya on Oeganda: ms Ujamaa Tanzanië: ms Rhoen (20-31: Ned Ani ms Hercules (18-3); Nieuw-Zeeland: ms ir rens (21-3): Suriname: ms Ladon (20-3 enigde Staten van Amerika: ms SI Ma (20-31; Z-Afrika iRep.) mi v. ZW-Afrika: Palabora (18-3). dl lid. ,dc lei 11

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 6