\iet (kostbare) techniek tan veel meer olie uit ron gehaald worden Nu nog gintere winsten met de 6 NMB- Spaarwinst- biljetten. Subliem clownsspel bij Haagse Comedie Rente van 7lA% tot 9% Personalia Vlaardingen begint kort geding om stofoverlast door kunstmestfabriek Kolonel-tandarts krij gt geen gelijk in bezwaar tegen zijn pensionering Vu olieprijzen stijgen loont het de moeite 00000 loorwegen gaan etsen verhuren PvdA zou beloften niet nakomen door KVP en ARP De Brauw (DS'70): VVD polariseert onophoudelijk Provinciehuis in Zwolle tweemiljoen goedkoper Voorproefje op Schiphol rr? Veerman krijgt morgen petitie over wiskunde Bremer Freiheit voor jongeren OOV'/KAYARTLT DONDERDAG 14 MAART 1974 BINNENLAM)/KIJiNST T9/K11 onze redacteur wetenschappen ,FT Bij de gebruikelijke winning van aardolie blijft ongeveer tweederde van de hoeveelheid de grond zitten. Er zijn technieken bekend om tegen extra kosten aanzienlijk meer olie uit zelfde bron te halen. Naarmate de olieprijzen stijgen, nemen dus de winbare voorraden aanzienlijk nog afgezien van nieuwe vondsten. was de centrale boodschap van ir. N. Dietz, die gisteren zijn intreere- hield als buitengewoon hoogleraar de petroleumwinning aan de TH lft, onder de titel 'Meer olie'. ■A|der primaire reserve, legde prof. ;tz uit, verstaalt men de olie die natuurlijke druk ondergrond ar de put wordt gedreven. Die druk ilt tijdens de produktie, zij het fgzaam, en onvermijdelijk komt het unent dat de financiële opbrengst bedrijfskosten niet meer kan dek- j. Men is dan genoopt, de put te iten. De produktiesnelheid waarbij het geval is, bedraagt ruwweg een kubieke meter per dag ('voor ver pleegsters: dat is een eetlepel per se conde')'. Als de primaire produktie ten einde dreigt te lopen, kan men moeder na tuur een handje helpen, aldus prof. Dietz. Door het inbrengen van extra water of gas via speciale injectieput- ten, kan men de stuwing kunstmatig voortzetten. Maar ook die secundaire winning is begrensd door een econo mische limiet. Er zijn namelijk tegen werkende krachten, v die toenemen naar mate de hoeveelheid ondergrond se olie afneemt. Dat zijn er twee: de visceuze krachten (ADVERTENTIE) Een andere manier van sparen, met een leuke spaarwinst na 2, 4Vfc of 6 jaar. De NMB Spaarwinstblljeiten zijn aan toonder en verkrijgbaar aan de kas van elk NMB kantoor. U hebt keuze uit 6 mogelijkheden: U stort Looptijd Rente U ontvangt 865,33 2 jaar V/2% 1.000,- 4.326,66 2 jaar V/2% 5.000,- 699,96 41/2 jaar 8'/4 ƒ1.000,- 3.499,81 4'/2 jaar 874 5.000,- 596,27 6 jaar 9 ƒ1.000,- ƒ2.981,34 6 jaar 9 5.000,- Vraag eens Inlfchlingen over deze spaar- mogelijkheden. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK een onzer verslaggevers HECHT Vanaf 1 mei zullen op i tachtig NS-stations ruim 3000 ufietsen ter beschikking staan van nreizigers. Deze fietsen zullen voor gulden worden verhuurd, zo eft de NS bekend gemaakt. Houders i treinkaartjes en abonnementen nnen voor dat geld aan het loket i kaart krijgen, tegen inlevering arvan ze bij de stationsstalling een e dag over een dergelijk vervoer- ddel kunnen beschikken. aan het getal van 3000 huurfiet- te komen hebben de exploitanten de stationsstallingen dit in sa- nwerking met Servex, een dochte- iderneming van de NS een con- ct afgesloten met Unikap voor dc ering van ruim 1500 fietsen. Met fietsen, waarover de NS al de be- dkking heeft, hoopt men dan aan vraag naar huurfietsen te kunnen doen. als bekend geeft de NS zelf de •rkeur aan het verhuur van fietsen de stationsrijwielstalling boven vervoer van de eigen fiets door de ziger per trein, dat steeds meer 'Kit bemoeilijkt en waarbij de reizi- r. bovendien zelf de fiets op de !ln moet zetten en de reis in de ichtwagon moet voortzetten. ('overeenkomend met die welke zich verzetten tegen het snel leeglopen van een pot stroop') en do capillaire, overeenkomend met die welke een hoeveelheid vloeistof vasthouden in spons en vloeipapier. Techniek rijp Het ging prof. Dietz om de zogenaam de tertiaire winningsmethoden, die gericht zijn op de bestrijding van de ze tegenwerkende krachten. De visceu ze krachten kan men te lijf gaan met warmte, dde de olie dunner vloeibaar maakt. Daarvoor moet niet alleen de olie zelf, maar de geweldige massa oliehoudend gesteente worden ver warmd, met heet water, stoom of ge deeltelijke verbranding van de olie zelf. Dat is niet goedkoop, maar de extra hoeveelheid winbare olie is zó groot dat de kosten meevallen: onder ge schikte omstandigheden enkele centen per liter olie. De techniek is in de ja ren zestig tot rijpheid gekomen, maar nog weinig toegepast omdat toen net de marktprijs van ruwe olie vier tot acht cent per liter daalde. Verdubbeling Overleden Dr. Salomon van Zwa nenberg, oprichter van de NV. Orga- non, is op 84-jarige leeftijd in Apel doorn overleden. Dr. Van Zwanen berg, die in Nederland bekend werd door zijn steun aan de medische we tenschap, was ook stichter van het Zwanenberg-Organon concern. Vanuit dit concern lopen directe lijnen naar het huidige internationale concern Akzo. Tot kort voor zijn overlijden was de heer van Zwanenberg nog ac tief als persoonlijk adviseur van de onderneming. Academische raad Dr. H. H. Jans sen, voorzitter van de academische raad, heeft om gezondheidsredenen voor de eerstkomende maanden zijn functie neergelegd. Zijn ambtstermijn eindigt dit jaar. Hij heeft de dagelijkse raad gesuggereerd zijn opvolging zo spoedig mogelijk voor te bereiden. Dr. Janssen is 64 jaar. Hij volgde ir. A. G. Maris in 1967 op als voorzitter van de academische raad. Hij was vóór die tijd onder meer hoogleraar latijn aan en rector magnificus van de katholieke universiteit in Nijmegen, cn staatssecretaris van onderwijs, kun sten en wetenschappen. Van een verslaggever ROTTERDAM De gemeente Vlaardingen gaat via een kort geding voor de president van de rechtbank in Rotterdam proberen de kunst mestfabriek Windmill te dwingen maatregelen te nemen tegen de stofoverlast, die volgens de gemeente wordt veroorzaakt door de fa briek. Vlaardingen vraagt de president een verbod uit te spreken voor de emissie van stof die schadelijk of hinderlijk is voor de omgeving, op straffe van een dwangsom van een miljoen gulden per dag. Het kort geding vindt op 18 maart plaats. Vlaardingen wil dat Windmill via een uitpraak van de rechter wordt ge dwongen tot het nemen van een aan tal piaatregelen, die moeten leiden tot het verdwijnen van de stofoverlast die de Vlaardingers op gezette tijden van Windmill ondervinden. Zo vindt de gemeente dat de kunstmestfabriek poedervormige stoffen alleen maar in speciale ruimten mag opslaan en dat het bedrijf bij het laden en lossen speciale mors-arme grijpers gebruikt Vlaardingen eist voorts dat Windmill het lossen en laden onmiddellijk op eigen initiatief stopt zodra zich stof buiten de fabriek verspreidt op een voor de omgeving hinderlijke of scha delijke wijze. De fabriek moet verder, vraagt de gemeente in het kort ge ding, een zelfregisterende windrich ting en windsnelheidsmeter op het terrein installeren en het personeel duidelijk instrueren bij welke wind richting en windsnelheid het laden en lossen moet worden gestaakt CAR Toen enige weken geleden bekend werd dat de gemeente Vlaardingen van plan was Windmill via een kort geding aan te pakken heeft het Cen traal Aktiecomité Rijnmond dartegen geprotesteerd. Het CAR verwijt de ge meentelijke bestuurders dat zij. nu de verkiezingen voor de deur staan, op het laatste moment nog een daad wil len verrichten die hun milieubeleid moet rechtvaardigen. Ilet CAR meent dat dit beleid in het verleden onvol doende is gewekt. 'Een straffer mi lieubeleid is beter dan een kort ge ding, dat toch maar een lapmiddel is', aldus het CAR. Voor de bestrijding van de capillaire krachten 'wende men zich niet tot de stomerij, maar late met het reservoir chemisch reinigen', zei prof. Dietz. Dat kan met behulp van een oplos middel of een verzepingsmiddel. 'Ook hier legt de ekonomie ernstige beper kingen op: het is niet zinvol olie on dergronds te vervangen door een gelijk volume van een duurdere stof.' De hulpstoffen moeten dus worden terug gewonnen. Deze techniek staat nog in de kinderschoenen, maar 'je kan er niet vroeg genoeg mee beginnen, al dus de nieuwe hoogleraar. Verdubbe ling van de oliereserves zal in veel gevallen tot de mogelijkheden beho ren. VEENDAM Kan de PvdA haar be lofte dat uiterlijk 1976 vijfentwintig woningwetwoningen extra gebouwd zullen worden met een maximum maandhuur van 150,- niet gestand doen omdat ook de KVP en ARP in de regering zitten? Deze vraag heeft de Veendammer wethouder C. Hoog straten (CHU), tevens statenlid in de provincie Groningen, in een brief aan minister-president Den Uyl voorgeleg- d. Regeringsdeelneming van KVP en ARP zou er volgens de heer L. Chr. Boer, gewestelijk voorzitter van de PvdA in Groningen, namelijk de oor zaak van zijn dat de PvdA deze ver kiezingsbelofte niet na kan komen. Hij heeft dit op een forum-bijeen komst gezegd. Van onze parlementsredactie ENSCHEDE De heer De Brauw, Tweede-Kamerlid voor DS'70, heeft gisteravond in Enschede de WD ver weten onophoudelijk te polariseren. Ook bij de behandeling van de onder wijsbegroting voerde de WD weer een 'oppositie om der wille van de op- postiie', zonder dat ze duidelijke alter natieven bood op de voorstellen van minister van Kemenade. 'Zo werkt de ze partij ook mee aan de verarming van de politiek'. Het bleek, dat de heer De Brauw in het algemeen slecht te spreken was over het politiek bedrijf. Voor de ver kiezingscampagne had hij weinig waardering: 'Als het niet zo droevig was, zou men om het peil waarop de politieke discussie zich nu is gaan be wegen, hartelijk moeten lachen. Het is beangstigend te constateren, waar mee sommige politieke partijen probe ren weg te komen ja zelfs succes be halen. Zijn toorn trof dan de PPR, die een broertje dood zou hebben aan vergaderingen bestemd voor de poli tieke voorlichting aan kiezers. De PPR vindt dat het uitbrengen van een spelletje de kiezers genoeg kan overtuigen van de bestaande kwaliteit van het PPR-programma. Tegen de PvdA bleek de heer De Brauw het be zwaar te hebben, dat ze in Rotterdam 'grappen gaat uithalen met 3.000 te registreren kiezers, die bij de stembus onder morele druk worden geplaatst, dat hieruit praktisch stemdwang voortvloeit'. De bedoeling van de actie van de PvdA in Rotterdam is aan mogelijke potentiële stemmers op de partij, die nog niet in het stemlokaal zijn ver schenen een snel bezoekje te brengen en te vragen alsnog hun stem uit te brengen. Van een correspondent ZWOLLE De bouw van het nieuwe provinciehuis in Zwolle zal twee mil joen gulden minder kosten dan aan vankelijk was geraamd. De totale stichtingskosten komen nu uit op ruim 45 miljoen gulden. Dit blijkt uit een overzicht dat Gedeputeerde Staten aan de statencommissies hebben ge stuurd. Op de luchthaven Schiphol gaf de beroemde gitarist Manitas de Plata in de schijnwerpers van een lentezonnelje vast een klein voor proefje weg van wat de bezoekers van een door hem te geven con cert in het Concertgebouw in Amsterdam te wachten staat. door DAMMIS DE GEUS DEN HAAG Het Hot was dinsdagavond omgetoverd tot een kleu-, rige circustent voor de première van het stuk 'August, August, August' va nde Tsjech Pavel Kohout. De Haagse Comedie maakte van deze 'circusvoorstelling', die in 1967 in wereldpremière ging in Praag, een machtig, verrassend, uiterst boeiend en ontroerend stuk theater. In de piste speelt zich de strijd af tussen een autoritaire circusdirecteur en de clown August. August is de eni ge van de artiesten, die tegen de be staande orde rebelleert. Dolgraag zou hij wat anders willen dan elke avond maar grappen aan het hooggeachte publiek te verkopen. De directeur be sluit August's droom het dresseren van zijn trotse Lippizaners te ex ploiteren en zegt dat hij aan drie voorwaarden moet voldoen. August gaat er zijn domme argeloosheid op in, zonder te weten dat hij ook nu weer een commercieel objekt is, dat het publiek naar het circus moet lok ken. August slaagt er inderdaad in om aan de voorwaarden te voldoen. Maar dan zegt de directeur dat het beter is dat hij zijn droom houdt. August kan de prachtige paarden echter niet uit zijn hoofd zetten, waarna de directeur die zijn statussymbolen niet in de handen van een onbelangrijke, simpele clown wil geven, August door de leeuwen laat verscheuren. In de zgn. Praagse Lente werd Kohouts clownstrategie als een politiek protest tegen de ge vestigde machtsstructuren gezien. In de voorstelling van de Haagse Come die klonk een protest tegen het gezag en het gemanipuleer met mensen scherp door. Een oplossing geeft de schrijver niet. Wat dat betreft is 'Au gust, August, August' te bitter ge stemd. In de regie van Zdenek Kraus, landge noot van de schrijver, maakte het stuk diepe indruk. Zijn enscenering resulteerde in verrukkelijke taferelen, maar ook uiteindelijk in momenten vol verstilling en melancholie. Jules Royaards was subliem als de re bellerende, buitelende clown temid den van het overige circusvolk dat naar de pijpen van 'mijnheer de di recteur' danst. Om dit te accentueren liet de schrijver de kunstjes in de pis te uitvoeren door poppen. Kees Coo- len was de met zichzelf ingenomen di recteur, die er behagen in schept zijn mensen te vernederen. Hij wil ook dat het publiek slachtoffer wordt van zijn gemanipuleer. Met een applaus machine tracht hij steeds het geklap op de tribunes op gang te brengen. Op den duur echter klinkt er geen ap plaus meer. De machine moet het al leen doen. Manfred de Graaf was de houterige stalmeester, die de directeur almaar complimentjes geeft, uit zelfbehoud natuurlijk. Rick Nicolet vertolkte het meisje Lulu, waar August zo dol op is, heel fijn ontroerend. Wim van den Heuvel was een oudere filosofe rende clown en Roelof den Ambtman een kostelijke baby-clown. Herman Frank bediende het drumstel als ka pelmeester en Bob van Tol was de tentmeester. Het verbluffend knappe toneelbeeld en de fraaie costuums wa ren van Lisette van Meeteren. Jurri- aan Andriessen was verantwoordelijk voor de mechanische klanken in dit wereldje vol marionetten. Uit leerlin gen van de Haagse Academie voor Po diumvorming waren de circusknech ten gerecruteerd. Jules Rooyaards, Roelof den Ambtman, Rick Nicolet en Wim van den Heuvel (v.l.n.r.j in 'August, August, August' van Pavel Kohaut dat dinsdagavond in Den Haag in première ging. Beschuldiging over knoeierijen staat «r los van Van een verslaggever UTRECHT Er is niets onregelmatigs aan de hand geweest toen de heer F. A. Dam uit Den Haag een paar jaar geleden met pen sioen werd gestuurd als kolonel-tandarts. Weliswaar is er een voor schrift dat men langer kan dienen na de 58-jarige leeftijd, maar dan moet dat 'in het belang van de organisatie' zijn. In het geval van de heer Dam was daarvan géén sprake. Dit heeft de centrale raad van beroep in Utrecht beslist naar aanleiding vanhet door de heer Dam aangeteken de beroep tegen zijn pensionering op 58-jarige leeftijd. De ex-kolonel-tand arts meende dat hij de laan was uit gestuurd, omdat hij een aantal 'knoei erijen' bij de militair tandheelkundi ge dienst had gesignaleerd. Hij zei dat in strijd met de voorschriften deze dienst tien jaar lang vele hooggeplaat ste officieren, familieleden en zelfs een staatssecretaris gratis of tegen een 'zacht prijsje' tandheelkundige be handelingen heeft gegeven. Het ging daarbij met name om goudvullingen en prothesen. Minister Vredeling zei onlangs dat hij overweegt een onafhankelijke (kleine) commissie een onderzoek te laten in stellen naar de beweerde onregelma tigheden. De centrale raad van beroep achtte geen termen aanwezig de uitvoering van het plan van de miister af te wachten. Al is het waar wat de heer Dam stelt, dan nog resteren factoren die een voldoende basis vormden voor ontslag. De heer Dam was beperkt in zetbaar doordat hij jarenlang geen tandheelkundige praktijk had uitgeoe fend. Weliswaar stond hij bekend als een goed tot zeer goed officier, maar de regel is nu eenmaal pensionering op 58-jarige leeftijd. Slechts in hoge uitzondering wordt van deze regel af geweken. De centrale raad stelde bij het onge grond verklaren van het beroep van de heer Dam wel vast, dat indien de beschuldigingen over de knoeierijen juist mochten zijn, dat nimmer bij het geven van ontslag had mogen meespelen. Leerlingen athenea en gymn. naar Den Haag DEN HAAG Leerlingen van gymnasia en athenea uit het hele land zullen morgen staatssecretaris Veer man een petitie aanbieden. Zij zullen eisen dat dr. Veerman binnen een maand een oplossing geeft voor het probleem van het examen in wiskun de als toelatingsvoorwaarde tot een studie ln de sociale wetenschappen. Dr. Veerman onderhoudt de laatste maanden een levendig schriftelijk en mondeling contact met scholieren dankzij de protesten tegen de zwaarte van het vak-wiskunde op het eindexa men. Op 5 februari bijvoorbeeld ont ving hij al een deputatie van Haar lemse scholieren. Sindsdien hebben deze Haarlemmers medeleerlingen op 250 andere scholen gemobiliseerd. Morgen zullen verte genwoordigers van die scholen een de monstratieve optocht door Den Haag houden en daarna dr. Veerman de pe titie overhandigen. De leerlingen willen in de eerste plaats dat wiskunde als toelatingseis voor de sociale faculteit wordt ge schrapt uit academisch statuut In plaats hiervan willen dat de universitei ten zelf eensluidende eisen stellen voor die onderdelen van wiskunde die werkelijk nodig zijn voor verdere stu die in de sociale wetenschappen. Zoals we eerder berichtten heeft een commissie van de academische raad reeds geadviseerd om het wiskunde- programma aan te passen. De scholie ren die nu examen doen schieten daar nog weinig mee op, en eisen daarom dat examenleerlingen die dit jaar in moeilijkheden komen met hui. wis kunde door de inspectie geholpen worden bij het vinden van een oplos sing. door Ber Huising DEN HAAG In het Congresge bouw heeft het Grenzland Thea ter uit Aken dinsdagavond de tie ners lastig en giechelbereid publiek wel aandachtig kun nen houden met Bremer Freiheit, een 'burgerlijk treurspel' van Rai- ner Werner Fassbinder. Die merkwaardige auteur, nog geen 28, maakte al vele films, soms vijf in een jaar, schreef acht stukken en nog acht bewerkingen, plus hoor- en tv- spelen, en doet dat soms nog bijzon der goed ook. Voor Bremer Freiheit koos hij de ge schiedenis van Gesche Gottfried, die in 1831 werd onthoofd omdat zij twee echtgenoten, vader, moeder, broer, drie kinderen en nog zes bekenden vermoordde met arsenicum. Omdat zij haar in de weg stonden, als het om liefde, geld en eigen-baas-zijn ging. Of omdat zij zomaar vond, dat zij beter niet meer korden leven. Fassbinder maakte van haar een wel zeer dolle mina, die met geweld voor haar vrou welijke zelfstandigheid en vrijheid vocht. Dat is heel simpel bedacht, maar hij heeft de vlug opeenvolgende taferelen ook simpel geschreven, als raak zwart-wit geschetste prenten, zo als zij vroeger over misdaden versche nen. Het Grenzland Theater heeft ze, geregisseerd door Dr. Ernst A. Klu- sen, boeiend verbeeld in een geëi gende vorm, kort en krachtig niet te naturalistisch en wel theatraal. Voor een simpel decor met Franse Marian ne (van Delacroix) als vrijheidssym bool. Het gevaar dat er na elk kop koffie met arsenicum lacherig wordt gedacht: 'Daar gaat er weer een', is door het strakke spelen vermeden. Het gaat niet zozeer om de moorden als wel om wat zo'n vrouw bedrukte. De mannen zijn dus brute baasjes, de vrouwen laffe slavinnen. Hun klein burgerlijke achtergrond, toch van be lang, komt nauwelijks uit Alles is ge richt op die ene Gesche. Viola Weiss- ner speelt haar sterk, onderdanig in haar gehele houding, fel in haar pro testen, af en toe gelukkig in haar vrije ogenblikken, en telkens geheim zinnig gedreven als er weer een opge ruimd moet worden. En dan zingt zij, religieus was zij ook, een lied over de hemel. De mannen worden even sterk persoonlijk neergezet in hun heerseri- ge eigenwaan, de vrouwen, behalve Gesche, dan, zijn onderdanige figuur tjes. Het heeft geen zin om elke rol apart te vermelden. Het geheel was goed. Han de Vries weg bij Nederlands Kamerorkest AMSTERDAM Han de Vries, eer ste solo-hoboïst bij het Nederlands Kamerorkest gaat met ingang van 1 september dit ensemble verlaten. Hij gaat zich dan geheel wijden aan zijn solistische carrière. Hij wordt opge volgd door Thomas Indermtlhhle (23) uit Bern die de laatste drie jaar bij Heini ■Holliger in Freiburg studeerde.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 11