Amerika: Europa vijandig voor VS Urenlang artillerie-duel aan het Golan-front Reclame voor babyvoedsel maakt talloze doden in derde wereld Engeland Jobert: Kissinger begrijpt er eigenlijk niets van Nixon in mei naar Egypte en Israël ETHIOPIË Portugees legeralarm ingetrokken Spinelli: EEG diep in slop Onrust blijft in Ethiopië Gebed na dertig jaar 'oorlog' Armoede en onhygiënische toestanden fatale combinatie ^ïsa vo(r gezin fan Solienitsin erse smator na Dntvoeiing gedood Wetei teI Plutonium Commissie vraagt opnieuw om bandjes van Witte Huis jROUW/KWlAiEHET WOENiSDlAG 13 MlAtMIT 1974 BUFTENLAM) T7/1K9 Links de Franse minister Jobert, rechts zijn Amerikaanse tegenvoeter Kissinger. (ADVERTENTIE) Onrust in Ethiopië: maar waarom? Lees informatiemap WASHINGTON, PARIJS (Reuter, UPI) Henry Kissinger, de Amerikaanse ninister vaniuitenlandse zaken, heeft en zware aanval gedaan op de West- ïuropese boidgenoten van de VS en Europa ervan beschuldigd dat het zich iritfandig teg;n Amerika opstelt. In een verklaring n Washington zei Kissinger gisteroclend vroeg (onze ijd) dat de VS gee bezwaren hebben egen een onafhakelijke Europese wlitiek. De VS 'mken er echter be waar tegen als d< onafhankelijkheid de vorm aanneem1 van fundamentele rijansögheid jegenrde VS'. Het grootste problem voor de Ameri kaanse buitenlarroe politiek is niet het pogen de wedver met zijn vijan- ien te reguleren ïaar het overtuigen ran zijn bondgencen dat er meer kan irorden gewonnerdoor samenwerking met de VS dan oor 'het zichzelf la- en gelden', aldu Kissinger, n een scherp c<nmentaar op de Eu- opese politiek, ïerkte Kissinger op: 'Eurcpa heeft züi nooit van de Eer- tte Wereldoorlg hersteld. Dat was liet vanwege d fysieke verwoesting, ie hevig was, naar wegens de rege- ingen, die nott volledig het publie- :e vertrouwen aobben herwonnen na en eeuw waan werd beloofd in on- inderbroken v>*ruitgang en die een atastrofe oplyerde waardoor tien ailjoen menserwerden gedood'. 'Het mtstellende is' zo vervolgde Kissin- 'dat geen tn de Europese leiders p 'l juli 1914iet vaagste vermoeden ad dat zij 3( dagen later in oorlog ou zijn en d: die een eind zou ma- en aan hun -eschaving, zoals zij die enden. In fete gingen zij op die tijd llemaal op akantie, omdat zij dach- en dat er ?en zeer ernstige crisis ras. Vier wken later waren zij in en algeheleoorlog verwikkeld'. Irandharden n een vetelijMng van die periode iet nu zeJKissinger dat de huidige luropese rgeringen meer belangstel- in in het>ehalen van punten op de rS dan iniet bouwen van een solide iront tegeihet gevaar van oorlog, die an ontstan uit de situatie in het lidden-OoiAn en andere brandhaar en in de veeld. In november, aldus iet de Sowjt-Unie maar de kritici uilen moetenerkennen dat dit nood- lakelijk was oidat elk van deze twee taten 'de mid el en hebben om de an- ere en daanee de gehele mensheid, e vernietiger, aldus Kissinger. obert )e Franse miister van buitenlandse aken Michel'obert, één van Kissin gers vurigste 'uropese tegenstanders, eeft gisterenin een interview ver- laard dat Kisnger een extreme hou- ling aanneeir. en eigenlijk weinig ran Eurppa berijpt In gesprek met iet Franse dgblad Sud Ouest uit ordeaux, zeifobert: 'De houding •an Kissinger egens Europa lijkt mij illereerst voo: te spruiten uit een unstmatige aalyse en tenslotte uit extreme ouding. Dat verbaast nij. Ik geloofiat het Telleyrand of iismarck was, die zeiden dat alles rat extreem iste verwaarlozen is. Ik ieloof dat Ksinger een jaar lang reinig gelukk: met Europa is ge- ireest omdat h niet zo goed heeft be- Tepen hoe hijnet Europa moet om- [aan en hoe ij betrekkingen moet nderhouden ie zowel evenwichtig ils nuttig zijn lij is weinig ontvanke- ijk voor de geoelens (van Europa)'. Jobert maakte eind vorige week al enige furore door op te merken dat Frankrijk helemaal niet vasthoudt aan de aanwezigheid van Amerikaanse Kissinger, stonden Europa, Japan, de Sowjet-Unie en alle Arabieren aan de ene kant, terwijl de VS Israël alleen aan de andere zijde steunden. Sindsdien is het de Ameri kaanse strategie geweest het probleem te ontwarren en te pogen de partijen aan de onderhandelingstafel te krij gen om zo het conflict begrensd te houden, aldus Kissinger. Ondanks dit moest Washington zijn diplomatie 'in een atmosfeer van ex treme vijandigheid' bedrijven. De VS kregen kritiek omdat zij zaken deden LISSABON (Reuter) De Portugese autoriteiten hebben gisteren het alarm voor alle strijdkrachten Inge trokken, dat eerder was uitgevaardigd wegens 'interne disciplinaire proble men', Op grond van het alarm moes ten alle militairen in de kazernes blij ven. Het alarm Is vier dagen van kracht geweest. Over de reden van de maatregel is nog steeds geen enkele officiële veiiklaring afgelegd. Volgens Portugese zegslieden was in de strijd krachten onrust ontstaan over een mogelijk ontslag van de uiterst popu laire vice-legerstafchef, generaal Anto nio de Spinola, die onlangs in een boek een felle aanval op het Portuge se koloniale beleid In Afrika heeft ge daan. Ook zouden jongere officieren hogere salarissen eisen. In Lissabon wordt nu druk gespecu leerd dat spoedig wijzigingen in het kabinet zullen worden aangebracht Zo is bericht dat premier Caetano de inhoud van de Spinola's boek reeds voor publikatie kende en ermee inge nomen was omdat het de discussies over Portugese koloniën weer op gang bracht In de Portugese pers zijn maandag advertenties verschenen voor een boek: 'Nooit zullen wij de genera tie van het verraad zijn'. Aangenomen wordt dat dit een rechtse tegenaanval op het boek van de Spinola is. strijdkrachten in Europa, als dit niet strookt met de onafhankelijkheid en daarmee 'de waardigheid' van Eurcpa. Parijs had voorheen steeds hardnek kig op het blijven van de Amerikanen in Europa gehamerd. Jobert wees er op dat zelfs de Amerikaanse regering zelf had verklaard dat de Amerikaan se troepenaanwezigheid in Europa in het Amerikaanse nationale belang was. Nu merkte Jobert op dat de Amerikaanse regering haar troepen niet uit Europa kan weghalen. 'Als zij dat doen dan betekent dit dat zij een andere politiek is gaan voeren'. De opmerkingen van Jobert van vori ge week zijn door diverse waarnemers uitgelegd als een belangrijke accent verschuiving in de Franse politiek. Uit Brussel is gisteren vernomen dat de negen EEG-landen, die al Inge tijd bezig zijn een voor de VS aanvaardba re verklaring over de toekomstige Eu ropees-Amerikaanse samenwerking op te stellen nu opnieuw een versie voor Washington klaar hebben. In het do cument is op Frans aandringen angst vallig vermeden dat wordt gesproken over een Europese 'partnerschap' met de VS. In het document, dat Kissin ger inmiddels heeft bereikt wordt ge sproken over nauwe banden tussen Europa en de VS, die gebaseerd moe ten zijn op 'samenwerking in het be hartigen van gemeenschappelijie be langen'. In het document wordt ge zegd dat Europa het 'natuurlijk' vindt in de eerste plaats zijn betrekkingen met de VS te definiëren. In een eer der ontwerp, dat door Kissinger on aanvaardbaar werd geacht, was nauwe lijks gesproken over het bijzondere belang van de Europese banden met s de VS. Nixon President Nixon heeft zich deze week persoonlijk gemengd in de ruzie tus sen Amerika en Europa wegens het Europese beleid jegens dc Arabische olieproducerende landen. Nixon heeft de Westduitse bondskanselier hierover een brief gestuurd die door Europese kringen 'uiterst scherp* is genoemd. Brandt had Nixen vorige week meege deeld dat besprekingen over een nieuw Atlantisch Handvest beter uit gesteld konden worden, nadat Was hington ziah uiterst verbolgen had ge toond over een Europees plan met de Arabische olielanden samen te wer ken, zonder de Amerikanen hier in tensief bij te betrekken. voor 2,bij NOVIB, v. Blankenburgstr. 6, Den Haag. tel. 070-325850; giro 645300 BONN, STRAATSBURG (AP, Reuter, UPI) Altiero Spinelli, een lid van de Europese Commissie, heeft giste ren in Bonn kritiek geleverd op het reilen en zeilen van de EEG zoals zel den door een hoge Europese topamb tenaar in het openbaar wordt ge hoord. De energiecrisis, de gespannen toe stand tussen de VS en Europa, de in flatie, de monetaire problemen en de nog niet geregelde betrekkingen tus sen Oost en West hebben de EEG 'verlamd', zei Spinelli' Zij dreigen de EEG de grond in te boren en haar le den over te leveren aan een verande ring 'die voert van nationalisme tot beestachtigheid'. 'Het Europese waagstuk zou heel goed een van de politieke waagstukken kunnen worden die ineenstorten voor dat zij volledig is gerealiseerd, omdat de wil, het voorstellingsvermogen en het politieke inzicht ontbreken bij de genen die verantwoordelijk zijn voor deze onderneming', aldus Spinelli. die in Bonn de Robert Schumannprijs in ontvangst kwam nemen. In Straatsburg is gisteren mr. Berk houwer, Tweede Kamerlid voor de WD, herkozen als voorzitter van het Europees Parlement. Slechts één van de 183 leden, een Westduitse christen democraat, stemde tegen. Voor het eerst is een communist, de 45-jarige Fransman Gerard Bordu, tot vice-pre sident van het Europees Parlement gekozen. DAMASCUS/JERUZALEM (Reuter, UPI, AP) Syrische en Is- raëlische troepen hebben elkaar dinsdag drie uur lang met zware artillerie beschoten. Syrië meldde de vernietiging van een Israë lische helikopter en een munitiedepot. Maar Israël ontkent verlie zen aan eigen kant. De berichten over nieuwe gevechten aan het Golan-front kwamen op het moment dat de Israëlische premier Golda Meir op de Hebreeuwse univer siteit in Jeruzalem sprak over de vre desonderhandelingen met Syrië. Vol gens Meir kan Israël de Golanhoogten niet aan Syrië teruggeven omdat blij vende bezetting van deze hoogten de enige waarborg voor Israels veiligheid aan het noordelijke front is. 'Geen ga rantie ter wereld kan de veiligheid benaderen die we met onze aanwezig heid op de Golan-hoogten hebben be reikt', aldus Meir. Volgens Meir doet de Sowjet-Unie geen enkele moeite de Syriërs aan de onderhandelingstafel te brengen. De Russen willen volgens de premier ei genlijk geen vrede in het Midden-Oos ten maar gaan in die politiek net niet zover dat een gewapend conflict met Amerika wordt geriskeerd'. Tass Het Russische persbureau Tass heeft dinsdag ongewoon snel gereageerd op een beschuldiging van de Israëlische minister van defensie Dajan. Dajan had maandag gezegd dat de Sowjet- Unie precies wist wanneer de Arabie ren zouden aanvallen en dat de okto- ber-oorlog voorkomen had kunnen worden wanneer zij de VS op de hoogte had gesteld. Volgens Tass heeft Dajan de verantwoordelijkheid voor het uitbreken van de oorlog wil- Golden Meir: Russen eigenlijk geen vrede. wilden len afschuiven. 'De beschuldiging is des te dwazer omdat hij afkomstig is van een man die de verrassingsaanval op Egypte in 1956 heeft helpen voor bereiden en die de agressie tegen Egypte en Syrië in juni 1967 heeft ge leid', aldus Tass. Het persbureau zegt tenslotte dat de geruchten over 'Syri sche troepenbewegingen' van de laat ste dagen, slechts bedoeld waren om generaal Dajan 'ln staat te stellen zijn gezicht te redden nadat hij was terug gekomen op zijn weigering deel te ne men aan de nieuwe regerings-coalitie'. Nixon De Israëlische pers melddde dinsdag dat de Amerikaanse president Nixon binnenkort naar Israël zal gaan. De Israëlische minister van buitenlandse zaken Abba Eb an zou ln Washington besprekingen over dit bezoek voeren. De reis van Nixon zal waarschijnlijk in mei plaatsvinden, zoals eerder al door de Egyptische minister vin bui tenlandse zaken Fachmi was voor speld. In Jeruzalem is men echter van oordeel dat het tijdstip van de reis zal afhangen van het bereiken van een akkoord over troepenscheiding tussen Israël en Syrië. Koning Hoessein van Jordanië is dins dag in Washington aangekomen om besprekingen te voeren met president Nixon en zijn minster van buitenland se zaken Kissinger. Volgens diploma tieke kringen zou Hoessein een plan bij zich hebben voor een troepen scheiding aan het Jordaan-front Vol gens dit plan zouden de Israëlische troepen zich dertig kilometer ten wes ten van de rivier de Jordaan moeten terugtrekken. Het gebied zou weer on der bestuur van Joranië moeten ko men. Volgens deze berichten uit de Libanese hoofdstad Beiroet zou Kis singer bij z'n laatste bezoek aan het Midden-Oosten Hoessein hebben verze kerd dat een dergelijk plan op een gunstig onthaal van de Amerikanen kon rekenen. Het Palestijnse persbu reau Wafa liet gisteren al weten dat Hoessein in Washington een ontmoe ting zal hebben met de Israëlische mi nister van buitenlandse zaken Abba Eban. Het bureau spreekt van een sa menzwering van de Zionisten en het Jordaanse vorstenhuis 'tot liquidering van de zaak van de Palestijnen'. Na dertig jaar 'oorlog' in het Filippijnse oerwoud, s taat de Japanse soldaat Hiroo Onoda op een begraaf plaats bij Manilla waar veel van zijn strijdmakkers al vijfentwintig jaar geleden een laatste rustplaats von den. Onoda kwam het afgelopen weekeinde uit zijn schuilplaats tevoorschijn. Twee sombere onderwerpen vandaag: babyvoedsel en de kindersterfte in de derde wereld, en de 5ern vriclgt Moskou vraag hoeveel (radio-actief) plutonium longkanker veroorzaakt. Miike Muller schreef voor de Britse hulporganisatie 'War on want' een keihard rapport tegen de fabrikanten van babyvoedsel, die met hun reclame voor ongetelde dode en ondervoede kinderen verantwoordelijk zouden zijn. En Arthur Tamplin maakt opnieuw gerucht in de wereld van de kernenergie, met de stelling dat de veiligheids normen voor plutonium een factor 115.000 te soepel zijn. 5ERN, MOSKU (AFP, AP. Reuter) - De Zwitsere regering heeft Mos- ou verzocht e gezinsleden van de chrijver Alekandr Solzjenitsin visa e verschaffen>m naar Zwitserland te urmen gaan. Jolzjenitsln heeft Zwit- erland reeds ireisvisa gevraagd voor lijn vrouw, de kinderen, zijn moe- Ier en zijn stifzoon. Het gezin wordt ussen 15 en D maart in Zwitserland erwacht, zo s uit Bern vernomen, lij wil zich dar blijvend vestigen en liet in Noorwgen. n de Sowjet-kiie wordt de campagne egen de venagde schrijver onver anderd voorrezet. In het satirische •artijorgaan Irokodil werd Solzjenit- in gisteren a?eschilderd als een hoe enmadam, di haar moederland voor ultenlandse :lveriingen verkoopt. Amerikaanse commissie voor atoom energie (AEC) omdat publicatie van hun dieeën stelselmatig werd tegenge werkt. Toen de kruitdamp was opge trokken, bleken zij gedeeltelijk gelijk te hebben. Aanpassing 'Meer en meer moeders in de derde wereld gaan over op kunstmatige voe ding tijdens de eerste paar levens maanden van hun baby. In de sme righeid en armoede in de nieuwe ste den van Afrika, Azië en Latijns-Ame- rika, is die beslissing vaak fataal', schrijft Muller in zijn rapport. Slech te hygiëne, onkunde, analfabetisme en armoede in deze gemeenschappen be tekenen dat babies te verdunde melk uit niet steriele flessen krijgen. Het resultaat, aldus Muller, is niet alleen het overlijden van sommige baby's, maar het vooruitzicht voor vele ande re op 'een vicieuze cirkel van onder voeding en ziekte waardoor zij hun le ven lang lichamelijk en geestelijk zul len achterblijven'. Vermijdbaar )UBLIN (Rater). De protestantse enator Billy Fox uit de Ierse Repu- liek is nada hij maandag door gewa- ende manen bij de Noordierse tons was otvoerd, vermoord, ox (36) wrd met schoten door het oofd aangeroffen. Hij was lid van e Ierse regringspartij Fine Gael. De enator wasdit weekeinde op bezoek 'ij zijn vriadin in het stadje Clones n het graatchap Monaghan, toen hij oor zijn ntvoerders werd wegge- aald. De Irse regering van premier dam Cosgave heeft gisteren ver gaard dat lies zal worden gedaan om 'ox' moonörnaar voor de rechter te 'rengen. En dat is in het algemeen te vermij den, want moedermelk is de beste voeding voor elke baby jonger dan een half jaar. En maar een kleine minderheid van de moeders is niet ln staat, voldoende borstvoeding te ge ven. 'Moedermelk is de origineele kant-en-klaar voeding. Mengen, opwar men en steriliseren onnodig. Geen vuile potten en flessen af te wassen. Altijd beschikbaar uit de speciaal ont worpen, onbreekbare houders. 'Maar ondanks alle voordelen verliest moe dermelk in veel ontwikkelingslanden snel terrein aan minder goede kunst matige vervangingsmiddelen', schreef Muller. De Britse fabrikanten van flesvoeding voelden zich uiteraard aangesproken, zeker omdat ze bovendien van onver antwoordelijke propaganda voor hun produkt werden beticht. 'Een heleboel opinie en een opmerkelijk gebrek aan wetenschappelijke gegevens', liet een van de grote firma's weten. Beklemmend Maar Muller zuigt de affaire niet uit zijn duim. Een beklemmend voor beeld is Chili, waar vier van de vijf moeders met borstvoeding ophouden voor hun baby twee maanden is. Hoe wel Chili volgens Zuidamerikaanse maatstaven een goed ontwikkelde na tionale gezondheidszorg heeft, is de kindersterfte er hoger dan elders- in het werelddeel. Dat bewijst op zich zelf niets. Maar onderzoek in vijftien Chileense dorpen toonde aan dat de kindersterfte bij zuigfles-baby's drie maal zo hoog is als bij leeftijdgenoten die langer borstvoeding krijgen. Ook andere verbolgen reacties van babymelkfabrikanten geven te denken. •Alleen wanneer de gebruiksaanwij zing op de verpakking niet goed ge volgd wordt worden er door de moeders zelf risico's geschapen.' Inderdaad. Dat was nu precies het centrale argument. Dat er te weinig van een overigens voortreffelijk produkt met teveel water wordt aan gelengd, is een eenvoudig kosten- vraagstuk. In sommige landen belopen de kosten voor flesvoeding van een zes maanden oude baby meer dan de helft van het minimumloon in steden. De verleiding om voeding voor drie dagen over een week uit te smeren, wordt dan wel groot, noteert Muller. Hoewel ondervoeding de grondoorzaak door drs. Ról Amerikaap.se commissie voor atoome- is, is het vaak een of andere vorm van infectie die ziekelijke ondervoe ding teweegbrengt, door de opname van de beschikbare voedingsstoffen te belemmeren. Arthur S. Tampin heeft in de discus sie over de veiligheid van kerncentra les een niet geringe reputatie. Hij was de helft van het omstreden duo Gofman en Tampin, dat enkele jaren geleden de gedachten over het risico van radioactieve straling hardhandig in beweging bracht. Dat ging nogal dramatisch toen. De schatting van het aantal extra kanker patiënten als gevolg van de toegelaten (maar lang niet bereikte) hoeveelheid straling ln Amerika, verdubbelde zich af en toe terwijl de ideeën van G T zich verder ontwikkelden. Zij ver lieten hun onderzoekfuncties bij de De AEC bracht de nonnen voor lo zing van radioactieve stoffen door kerncentrales terug tot een procent van de tot dan geldende waarden. Niet omdat de risico's zoveel hoger zouden zijn dan men gedacht had, maar omdat de verminderde uitworp technisch haalbaar was geworden, leg de de AEC daarbij behulpzaam uit. (De Nederlandse overheid heeft dit inzicht trouwens nog niet overgeno men. De vereniging Milieudefensie maakt onder andere op dit punt be zwaar tegen de vergunningsvoorwaar den voor de centrale Borssele.) Arthur Tampin nu, is opnieuw ten strijde getrokken. Ditmaal niet tegen de stralingsnormen in het algemeen, maar tegen de normen voor plutoni um in het bijzonder. Een actueel on derwerp, want deze gevaarlijkste aller splijtstoffen wordt in zeer grote hoe veelheden gebruikt als de snelle kweekreactor in ons midden ver schijnt. Stofjes Een van de belangrijkste gevaren is dat mikroskopisch kleine stofdeeltjes plutoniumoxide inegeademd worden. Die blijven daar voor een groot deel permanent zitten. De geldende nor men gaan dan uit van de hoeveelheid straling die die deeltjes in de long als geheel afgeven. Het risico van long kanker bij een bepaalde bestraling van de long is ongeveer bekend. Maar Tampin redeneert dat dit ge vaarlijke struisvogelpolitiek is. Want zo'n stofje bestraalt niet gelijkmatig de hele long, maar alleen een stukje weefsel van nog geen millimeter er vlak omheen. En in dat gebiedje is de stralingsdosis per gram weefsel veel en veel groter. Volgens Tampin en zijn medewerkers is de kans dat één stofdeeltje een gezwel veroorzaakt, on geveer één op tweeduizend. En vol gens geldende normen is de maximaal toelaatbare longbelasting voor een werker in de nucleaire industrie zo'n vijftigduizend van die stofdeeltjes. Wat volgens Tampin dus statistisch zeker kanker moet veroorzaken. Tot dusver is het verhaal theoretisch, wat betekent dat er weer lang en ver hit over gediscussieerd kan worden. Jammer genoeg biedt het enige prak tijkonderzoek weinig aanknopingspun ten. Twintig honden die besmet wer den met plutoniumoxidestof, kregen vroeg of laat allemaal longkanker. Maar de gebruikte hoeveelheden lagen (per gram longweefsel) fors boven de voor mensen toegestane dosis. Wel bleek uit de gegevens, dat de gezwel len later optreden naarmate de be smetting lager was. De lichtst besmet te hond overleed na acht jaar. Doortrekken Als de gegevens van die honden in het grafiekje gaat doortrekken naar nog lagere besmettingen (maar dat is wetenschappelijk volstrekt onverant woord) en bovendien op mensen van toepassing verklaart (idem), kom je voor besmetting met de maximum toegestane longbelasting tot een over- levingsduur in de buurt van zeventig jaar. Dat zou dus betekenen dat de huidige norm geen veiligheidsmarge van bete kenis bevat. Aan de andere kant ziet het er minder alarmerend uit dan de berekeningen van Tamplin. Intussen is een nieuwe proef met honden ingezet maar die zal uiter aard jaren duren. En de nucleaire werkers die bij bedrijfsongevallen met plutonium zijn besmet, worden zorgvuldig gevolgd. Er heeft nog nie mand longkanker. Nog niet, zal Tam plin met nadruk zeggen. Er is in ie der geval weer stof voor discussie. ADDIS ABEBA (Reuter, UPI, AP) Er heerst nog steeds onrust in Ethi opië. Er wordt gestaakt door luchtver keersleiders en ook andere werkne mers hebben met stakingen gedreigd. Bovendien blijven de studenten tegen de nieuwe premier Makonnen demon streren omdat ze hem een vertegen woordiger van de oude elite in Ethio pië achten. Een algemene staking van 85.000 werknemers werd maandag beëindigd nadat de nieuwe regering aan alle ei sen van de algemene Ethiopische vak bond had voldaan. Die eisen hielden o.a. tweehonderd procent verhoging van het minimumloon en gratis on derwijs in. Het succes van deze sta king heeft nu andere groepen werkne mers onrustig gemaakt. De luchtver keersleiders, werknemers bij elektrici teitsbedrijven en de telefoon- en tele- graafdeinst eisen nu het redht op een eigen vakbond te vormen. Ook zij wil len nu hogere salarissen en een verze keringsstelsel dat bij hun positie past Na de rebellie van de landstrijdkrach ten, die keizer Haile Selassie vorige week bijna tot aftreden dwong, is er onrust bij de luchtmacht van Wthio- pië blijven bestaan. He ltuchtmacht- personeel is nog ontevreden over de bij de rebellie behaalde resultaten. WASHINGTON (UPI, AFP, Reuter. AP) De juridische commissie uit het Huis van Afgevaardigden die on derzoekt of president Nixon in staat van beschuldiging moet worden ge steld, heeft nog 42 geluidsbanden van het Witte Huis gevraagd. Het verzoek zou al op 25 februari kijn gedaan. De banden zouden betrekking hebben op gesprekken die Nixon voerde met zijn naaste medewerkers over de ge volgen van het Watergate-6candaal. Het zou de commissie vooral gaan om gesprekken op 21 maart 1973, toen Nixon volgens zijn zeggen voor het eerst op de hoogte werd gesteld van pogingen door zijn medewerkers het Watergate-schandaal in de doofpot te stoppen. De veroordeelde Watergate-inbreker James McCord heeft dinsdag gezegd dat hij het Amerikaanse Congres heeft verzocht president Nixon in staat van beschuldiging te stellen om dat hij er ambtenaren van justitie niet van op de hoogte zou hebben ge steld dat hij wist dat er geld was be taald om het zwijgen te kopen van de Waterga te-in brekers. McCord deed zijn verzoek in een zes pagina's tel lend rapport dat hij aan de juridische commissie van het Huis van Afgevaar digden heeft gestuurd. Vervolg van pagina 1 naasten werd evenmin gerept Met de ontginning van de olie zal haast vor- den gemaakt, zo werd gezegd, en dat zal zodanig gebeuren dat de samenle ving er een maximum aan profijt van heeft. In de troonrede werd vervol gens gelijkberechtiging van de vrouw, onderwijvemieuwing en voortzetting van het beleid jegens Ulster aange kondigd. Er zullen verder besprekin gen worden begonnen over een grote re mate van zelfstandigheid voor Schotland en Wales. De kosten van de defensie zullen moe ten worden verminderd. Maar de re gering zal 'algehele steun' blijven ver lenen aan de NAVO, dat door het ka binet wordt beschouwd 'als een in strument voor de ontspanning*. Alle vormen van rassendiscriminatie in binnen- en buitenland zullen worden bestreden, aldus de troonrede. Wat betreft Rhodesië zal niet akkoord wor den gegaan met een oplossing die niet de steun heeft van de Afrikaanse meerderheid in dat land.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 9