Oost-Groningen benieuwd naar Den Uyls 'boodschappenmandje' Een winter die erg zacht werd dichtbij Commentaar Minister-president vandaag naar het Noorden rinames keus (1) 1 urinames keus (2) li bstructie Wisselvallig Lino Calle weer in bezit van (Spaans) paspoort de eerste dag van de week david wonder goed en fout lr vogelbrief tOt'W/'iKTOAiRWr WOiENISIDAG 13 MAiART 1974 BI7fNENrLAA<T)/COi\DlEVrAL'\R T5/K7 [er-president Den Uyl heeft de ieke redactie van NRC/Handels- laten weten dat hij in geen geval roegde parlementsverkiezingen in land wil met als inzet de onaf- ;elijkheid van Suriname door mid- van wijziging van het Statuut [at ons betreft: wij hopen dat het Uyl inderdaad zal lukken wat hij maar daarbij blijft voorlopig wel vraag intrigeren hoe de premier denkt te bereiken. Is aan de uit ren van onze premier een vol- ïde analyse van de juridische mo- jkheden vooraf gegaan? feitelijke probleem is immers dat ïame zoals de berichten tot nu luiden de onafhankelijkheid eenzijdig zal uitroepen, maar deze degelijk wij verwerven langs de van onderhandelingen met Neder- over wijziging van het Statuut, is een politieke keuze, die in Pa- iaribo (waarschijnlijk om binnen- i-politieke redenen) is gemaakt die keuze ligt echter het politie- initiatief in de verhouding Neder- id-Suriname niet meer in Den lag, maar in Paramaribo; of de Ne- ei| rlanders het nu ptrettig vinden of v;t. s D< t r kan een onmogelijke situatie ont- V an. Als het wettig gekozen Surinaam- parlement inderdaad uitspreekt dat 11 Statuut vóór 1976 moet worden ge- ng jzigd, ongeacht wat er in de Neder- ?e jdse grondwet staat moet Neder- ^id dan aan het forum van de wereld 'en m uitleggen dat van het Nederland- parlement geen medewerking kan irden gevraagd omdat ons de door t Statuut voorgeschreven verkiezin- i wat ongelegen komen? rtcl het maar eens in de algemene gadering van de Verenigde Naties New York. Dan komt Nederland hoe anders misschien ook on- iotieven zijn in precies hetzelf- lankje als Portugal als het om An- of Mozambique gaat. En wat daar, in het licht van het volken- ït, onze interne staatsrechtelijke Itiliteiten er nog toe? V mier Den Uyl vertrouwt erop dat iname van zijn recht op zelfbe- ikking gebruik zal maken om een- fiig de onafhankelijkheid uit te roe- i, waardoor Nederland zich heel t moeite kan besparen. De overeen- ttisten die Nederland daarna met •m onafhankelijk Suriname sluit, kun- pe05! in dat geval als volkenrechtelijke 02 dragen door een twee-derde meer ei" heid van het Nederlandse parle- $2 at worden bekrachtigd. Verkiezin- zijn dan, volgens artikel 63 van 5o grondwet, niet nodig, t is waar: als Suriname dat doet, rdt Nederland een hoop narigheid p-' paard en de Surinaamse geschiede- ki boekjes krijgen er mogelijk een ro- "e ntischer hoofdstuk bij kleurrij- 'rnt; althans dan het verhaal over ron- []r00 tafelconferenties zal zijn. Het is al- ïkii i de vraag hoe de Surinaamse rege- i° Jg die twee dingen zal afwegen. En 140 :en de Surinaamse regering beslist deze zaak. tuur lijk kan en mag premier Den 1 proberen invloed uit te oefenen die beslissing, want die heeft een 2o.i itiek, niet een juridisch karakter. krijgt daar binnenkort de gelegen- 3t3Cd voor op de topconferentie van de e premiers uit het Koninkrijk (Den i l uit Nederland, Arron uit Surina- H en Everts van de Antillen). ie t is dan wel te hopen dat Den Uyl dat gesprek niet uitsluitend koerst Ma hetgeen hij wil of hoopt, gd. sle men een generatie zal de wereldbe- king verdubbeld zijn als zij op de der dige schaal verder groeit Miljoe- ,gr. i zullen worden geboren om reeds hun kinderjaren weg te teren. Om wereldvoedselbehoefte statistisch te houden is een jaarlijkse produk- 'tijging nodig die twee keer zo lot is als in het goede oogstjaar 13, zo heeft de FAO-directeur dr. erma voorgerekend, i de aandacht te vragen voor deze ers lauwende verschijnselen hebben de enigde Naties dit jaar uitgeroepen eZe Wereldbevolkingsjaar. Het is be- ilip Eld om het klimaat te scheppen ,Ejarin zoveel mogelijk gegevens en 'n°aringen op het gebied van de ge- di >rtebeperking kunnen worden uitge- bc seld en bestaande programma's een uwe stimulans krijgen. eleP is bekend, dat de oude Romeinse d. ologie, waarvan het Vaticaan nog j jd uitgaat, het verzet tegen de vrije rking der natuurwetten verwart met ver zet tegen God. Daarom moet er kens plannen die hun weg naar ;ke da8blac* Times vonden zo- 'e i 1 mogelijk obstructie worden ge- vi !rd tegen het Wereldbevolkingsjaar. bei t is een slag in het gezicht voor in- ege Uten' bewegingen en regeringen die ,eei ^it benauwende probleem hun ver een woordelijkheid ernstig nemen. 1 t is te hopen en daar zijn ver- lite 'gende tekenen van dat voor 'te delen van deze wereldkerk dit jn een dode taal zal blijven. door Jan Sloothaak GRONINGEN Minister-president Den Uyl brengt morgen een bezoek aan Oost-Groningen. En als een premier zich opmaakt om persoonlijk aandacht aan dat gebied te besteden, gaan de Oost-Gro ningse harten vol verwachting kloppen. Dat komt doordat er al eens een premier is geweest die presentjes kwam ronddelen. Daaraan heeft ex-premier P. de Jong nog altijd zijn liefkozende naam 'Piet je', in het noorden te danken. Ook Den Uyl willen ze graag de koos naam 'Joopje' geven. Maar dan is het wel nodig dat hij het een en ander in zijn boodschappenmandje meeneemt. Wat zal het zijn? Er wordt al op gespeculeerd: de uit voering van het Dollard-plan, de defi nitieve 'kwijtschelding' van het mili taire oefenterrein bij Ter Apel, of misschien zelfs een plannetje voor een fabriek? Tenslotte kwam 'Pietje' de Jong ook niet met niets. Om de hoge golven die de communist Fré Meis in Oost-Groningen had opge roepen, wat tot bedaren te brengen, kwam de premier op 21 april 1970 aandragenf met achttienhonderd wo ningen, de uitvoering van het land schapsplan voor het Oldambt, de toe zegging voor medewerking aan de vuilpersleiding naar de Dollard (die later overigens veel tegenstand op riep) en de bereidverklaring om meer dan 25 procent bij te dragen aan in vesteringspremies voor projecten die Oost-Groningen in de vaart der volke ren tot grote hoogte zouden kunnen opstoten. Zo'n project was bijvoorbeeld de Phi- lips-vestiging in Winschoten (inmid dels al lang geopend), zij het dat pre mier De Jong dat zelf niet mocht zeg gen. Philips bracht dat presentje op hetzelfde tijdstip mee dat De Jong naar het Noorden kwam. Het was ech ter een publiek geheim dat ook die Philips-fabriek uit één en hetzelfde boodschappenmandje kwam. De regering had Philips overgehaald door aanzienlijk meer faciliteiten te geven. Officieel wilde niemand dat toen bevestigen, noch de minister-pre sident, noch de directie van Philips. Maar er werd wel zo opvallend ge heimzinnig gedaan dat we toen kon den schrijven: 'Uit de volstrekte zwijgzaamheid wordt afgeleid dat de 'aanmoediging' van regerings zijde, waarover men bij Philips sprak, aanzienlijk is geweest en tenslotte heeft geleid tot de vestiging in Win schoten'. NOM? Ex-premier Biesheuvel is uit Gronin gen weggebleven, en zo zal Den Uyl de eerste premier na de heer De Jong zijn die een werkbezoek brengt aan Oost-Groningen. Zijn partijgenoot H. Wierenga (PvdA-kamerlid) heeft zelfs gezegd te verwachten dat Den Uyl wel eens aan kan komen dragen met de eerste fabriek die via de Noordelij ke Ontwikkelingsmaatschappij (NOM) in de streek wordt gevestigd. En Fré Streekraadvoorzitter drs. B. Beumer: niet alleen maar een hearing Meis heeft ook alvast gezegd dat het bezoek van Den Uyl hem welkom is, mits het niet alleen een werkbezoek is, maar een toezegging dat er wat uit de bus komt. Fré Meis vindt dat Den Uyl zijn be zoek zo vlak voor de provinciale ver kiezingen in ieder geval goed heeft getimed. De voorzitter van de streek- raad Oost-Groningen, de Midwolder burgemeester drs. B. Beumer, zegt dat het bezoek van Den Uyl is aangekon digd als een informatie- en oriëntatie- bezoek. 'Maar het is wel zo dat we in het vooroverleg hebben gevraagd van het gesprek geen hearing te maken, maar een echte gedachtenwisseling*. Met andere woorden, als de heer Den Uyl behoefte mocht gevoelen niet al leen te horen, maar zelf ook iets te vertellen over wat hij voor Oost-Gro ningen wil doen, wil de streekraad hem best de gelegenheid geven. 'We hopen' Verwacht de heer Beumer dat de heer Den Uyl inderdaad met een goed ge vuld boodschappentasje zal komen? 'Ik weet het niet. We hopen er wel op. Het programma is in ieder geval zo ingericht dat er een gedachtenwis seling mogelijk is', zegt hij. Eén van de kabinetsbeslissingen waar Oost-Groningen om zit te springen is of het kanaal door de Dollard volgens plan buitendijks komt (zoals men graag wil) dan wel dat er toegegeven wordt aan de milieugroepen, die vin den dat het kanaal maar binnensdijks moet komen. Er wordt gesuggereerd dat de milieugroepen deels hun zin zullen krijgen en dat deze bittere pil door enkele andere zaken zal worden verguld, onder meer door het ge wraakte kanaal meteen van een schut sluis te voorzien en het daardoor nu al geschikt te maken voor de scheep vaart in plaats van pas later. Ook wordt gezegd dat de heer Den Uyl wel eens NOM-deelneming in de zoge naamde Kappa-vestiging (een strokar tonproject) bekend zou kunnen ma ken. In de Bilt was 't gemiddeld twee graden te warm Van onze weerkundige medewerker Het kon voor de 'wilde' weervoorspellers niet slechter gaan dan het gegaan is. In plaats van een strenge winter met Elfste- dentoch, kregen we een seizoen, dat uitblonk door hoge tem peraturen. Geen of maar heel weinig hagel- en sneeuwbuien uit Groenland maar in plaats daarvan een aanzwellende stroom stormdepressies op de route Amerika-Ierland. Deze zijn ver antwoordelijk geweest voor de grote frequentie van zuidelijke en zuidwestelijke winden, een garantie voor mild winterweer. Eerder vertelden we al dat in ja nuari een straalstroming van het Canadese merengebied naar zuid- west-Ierland in feite de glijbaan vormde vormde voor de depressies. In februari verliep zo'n jetstream' naar het midden van de Oceaan, waar hij zich plooide rondom een krachtige hoogtetrog op 65 graden westerlengte. De temperatuurafwijking gaf in fe bruari daardoor ongeveer eenzelfde beeld te zien als in januari: Isfjord Radio op Spitsbergen berekende een temperatuurgemiddelde van - 8.2 graden celsius (1.7 graden te warm), maar ook Agadir in Marok ko 13.8 graden celsius (1.5 graden te warm). U ziet: het warme weer bezat een grote uitgebreidheid. Zelfs Madeira bleef niet achter met 15.9 graden celsius in Funchal (0.3 graden te warm). Op het Al gerijnse woestijnstation El Golea op 30 graden noord 2,5 graden oost, was het met 10.4 graden celsi us evenwel bijna anderhalve graad te koud. EIGEN HAARD De gemiddelde temperatuur in de meteorologische winter (1 decem ber tot en met 28 februari) te De Bilt; was: 4.2 graden celsius (twee graden te warm) Hier de overeenkomstige cijfers van enkele voorafgaande jaren, waaruit blijkt, het seizoen het warmst is geweest sedert 1967: winter 1973: 3 graden Celsius winter 1972: 3.2 graden Celsius winter 1971: 2.9 graden Celsius winter 1970: 0 graden Celsius winter 1969: 1.4 graden Celsius winter 1968: 2.3 graden Celsius winter 1967: 4.2 graden Celsius winter 1957: 4.7 graden Celsius winter 1935: 4.8 graden Celsius winter 1920: 4.4 graden Celsius winter 1916: 4.7 graden Celsius Van de drie wintermaanden was januari de warmste (5.2 graden celsius) en december de minst warme (2.7 graden celsius). De eerste wintermaand was zelfs ge middeld 0.3 graden te koud. Wanneer een winterseizoen nader bij komt, neemt de publiciteit over het te verwachten weer sterk toe. 'Kwik* van 4 december 1973 bevat te een sterk opgepept artikel over een ijsluchtklok, die zich boven Noord-Finland en Noord-Rusland ontwikkeld had in een omvang Een van de weinige momenten dat de winter echt winter leek: eind november dwarrelde er sneeuw neer in Amsterdam. tienmaal zo groot als rond dezelfde tijd in 1972. 'Europa gaat deze winter in de frigo' heette het. 'Veel noten, veel ijs', zegt men. 'En er waren er dit jaar enorm veel, ook beukenootjes en ei kels. Het informatie- en familiemaand blad voor de detailhandel in levens middelen', bracht in december 1972 een bijdrage, die als kop droeg: 'Duitse weerkundigen ver wachten herhaling van barre win ter '62-63.' We geven letterlijk de inzet van dit artikel weer: 'Duitse weerkundigen verwachten een lange, strenge winter. Ze be roepen zich daarbij op talrijke in gewikkelde statistische gegevens en wijzen op het weerbeeld dat in 1962 voorafging aan de koudste winter sinds 600 jaar. Ze zien tal rijke punten van overeenkomst.' De werkelijkheid was, dat de win ter van 1972-'73 met een vorstgetal van 11, volgens Ijnsen, als slap ge- klassifieerd moest worden. Nu de pogingen van én beroeps- weerkundigen én weerwichelaars en charlatans de laatste jaren zo grandioos mislukt zijn, zou men zo denken, dat het aan het eind van dit jaar op dit gebied wat rustiger zal worden. We wagen het te betwijfelen. Zo dra december in zicht komt, zullen de profeten wel weer een gokje wagen. Nu al is te voorspellen wat ze zullen zeggen. juist een stren ge winter Van onze weerkundige medewerker Een passage van warme lucht met re gen is op zichzelf een goeie zaak. Vooral na een droge periode, waarin alweer bermbranden voorkwamen, is nattigheid welkom. Maar met een warmte front, dat op de plaats rust gaat maken, ben je direkt niet klaar. Dan krijg je uren, soms wel een paar dagen achter elkaar, druilerig weer. Bovendien is van de zon nauwelijks een glimpje te zien, omdat de bewol king van een warmtefront, vaak sterk gelaagd, een vertikaal contact misi En waar de zon zich gisteren al even vertoonde het noorden zeer be scheiden rond de ochtendkoffie was het een erg waterige en diffuse zon, die 'scheen als door matglas'. De wolkensoort was altoseratus en dat betekende binnen een half uur lichte tot matige regen. Niet overal langs (ADVERTENTIE) Onrust in Ethiopië: maar waarom? Lees informatiemap veranderlijk ANP/KNMI U OO 13-3 tot 8 graden boven 0. In zuid-oost Po len iverd vandaag 11 graden geno teerd. Lekker warm was het ook in Zivitserland, speciaal in de bergen. Si- on (481 m.) had o.m. een maximum van 13 graden Celsius. Als contrast kan gelden dat Pajala in noord-Zwe den de thermometer gisteravond om 7 uur op -12 graden zag staan, na een maximum van -3 graden. We verwachten in onze omgeving vooreerst aanhouden van het wat wis selvallige weertype met later in de week, ivellicht tegen het weekeinde, een overgang naar minder gestoord iets frisser weer na het doorkomen van wat drogere luchtsoort. ETHIOPIË voor 2,— bij NOVIB, v. Blankenburgstr. 6, Den Haag. tel. 070 325850; giro 645300 het front is de neerslag even inten sief: zo kwamen er gisteren ook enke le droge momenten voor. De meeste nattigheid werd geproduceerd op plaatsen waar zich mini-storingen in het front hadden gevormd. Van die vorming kon je van de grond af to taal niets zien: het was allemaal 'hoog spel'. Tenvijl bij ons de somber heid troef was, rapporteerde o.a. stati ons in het noorden van de DDR zoals bijv. Stettin en Angermiide uren ach tereen onbewolkte luchten. In Frank fort a.d. Oder was het rond het mid daguur +9 graden bij een dauwpunt van -0 graden: een zeer droge lucht dus. Uit de weerrapporten van gister middag 4 uur werd duidelijk dat de luchtdruk over een groot deel van Europa daalt. Er waren barometerda lingen tot 7 millibaar in drie uur op noord-oost IJsland, en geringere, veel al van 1-töt 3 millibaar van Skandina- vië tot Joegoslavië env andaar tot Spanje. Daardoor ish et weer zover dat het centrum van hoged rukgebied opnieuw boven west-Rusland is komen te liggen met circa 1040 mb. in de buurt van Moskou. In west-Rusland was het dinsdagmiddag plaatselijk 6 Weersgesteldheid van gisteravond 19.00 uur, maximum-temperaturen van gis teren en neerslag van 07.00-19.00 uur. Amsterdam zwaar bew. 8 5 De Bilt licht bew. 7 4 Deelen mist 7 4 Eelde regen 9 2 Eindhoven regenbui 8 4 Den Helder mist 6 1 Luchth. Rtd. zwaar bew. 9 2 Twente regen 9 Vlissingen onbewolkt 8 0 Zd. Limburg licht bew. 8 3 Aberdeen regen 5 2 Athene zwaar bew. 12 0 Barcelona half bew. 15 0 Berlijn onbewolkt 12 0 Bordeaux zwaar bew. 17 0 Brussel regenbui 10 0.6 Frankfort regen 0 0.5 Genève zwaar bew. 12 0 Helsinki licht bew. 5 0 Innsbrück half bew. 13 0 Lissabon zwaar bew. 15 0 Locarno half bew. 11 0 Luxemburg zwaar bew. 5 3 Madrid geheel bew. 13 0 ZAANDAM Lino Calle, landelijk secretaris voor buitenlandse werkne mers van het NW, heeft weer een (Spaanse) paspoort. Een paar maan den heeft hij het zonder dat docu ment moeten doen, omdat de Spaanse regering het in december weigerde te verlengen. Het paspoort is hem ver leend voor één jaar (en niet voor vijf jaar, zoals gebruikelijk is), en tot zijn verbazing hoefde hij er geen leges voor te betalen. Tegen intrekking van het paspoort van Calle is destijds geprotesteerd door onder anderen enkele Kamerle den, een groep van zeventig in Neder land wonende Spanjaarden, het NW en het gemeentebestuur van Zaandam, de woonplaats van Calle. De eerste se cretaris van de Spaanse ambassade is daarop naar Madrid gereisd om de kwestie te bespreken met de Spaanse minister van buitenlandse zaken. Noch in december, noch nu heeft de Spaanse regering een verklaring van haar handelwijze gegeven. Malaga half bew. 17 0 Mallorca half bew. 16 6 Mtlnchen zwaar bew. 10 0 Nice licht bew. 13 0 Oslo zwaar bew. 5 0 Parijs licht bew. 9 1 Rome onbewolkt 14 0 Split onbewolkt 13 0 Stockholm licht bew. 1 0 Wenen geheel bew. 5 0 HOOG WATER 14 MAART 1974 Vlissingen: 5.34-18.01; Haringvlletslulzen: 7.23-19.45; Rotterdam 8.26-20.58; Schevenlngen p.53-19.16; IJmulden: 7.37-20.00; Den Helder 11.05-23.19; Harlingen 1.26-13.39; Delfzijl 3.37-. 16.00; onder redactie van loessmit Toen het jaar een paar weken oud was, belde er iemand op: hebben jullie gezien dat in de nieuwe agenda de week niet met zondag, maar met maandag begint en kan dat nou wel? De zondag is toch de eerste dag van de week? Eerlijk gezegd hadden we het niet gemerkt, maar inderdaad: de jaar kalenders voorin de agenda begon nen met maandag, net als de we ken door de hele agenda heen. De aanleiding lag voor de hand: de vijfdaagse werkweek natuurlijk, die nou eenmaal op maandag be gint. Je kunt daar zwaar aan til len of niet. Wij waren geneigd tot het laatste, maar onlangs zag een dagopener van de NCRV er toch een staaltje van leven in een na- christelijke periode in. En in het (vrijgemaakte gereformeerde) weekblad De Reformatie sneed de Kamper professor dr. J. van Brug gen de zaak grondig aan. Met suc ces, want nu bericht het (ook vrij gemaakte gereformeerde) Neder lands Dagblad op de voorpagina dat de mensen van de Succes-agen da voortaan maar dat zal dan pas vanaf 1976 zo kunnen zijn de week weer met zondag laten be ginnen, dat de man van de Rijn agenda er ook hard over denkt en dat die twee samen 85 procent van alle agenda's in het lank maken en verkopen. 'Eerherstel voor de zondag' heet het hoofdartikel in het Nederlands Dagblad dan ook en daarin staat hoe het met die zondag zo ver heeft kunnen komen: die is in de agenda's de laatste dag van de week geworden 'geheel overeen komstig het in onze taal ingeslo pen spraakgebruik dat zaterdag en zondag samenvat in het Engelse 'weekend'. Voor deze nieuwe inde ling die de week met maandag laat beginnen, worden in hoofdzaak economische motieven aangevoerd. Het zou in het belang van handel en industrie zijn dat er een unifor me telling van de weken van het jaar en van de dagen van de week komt, waarin niet de zondag, maar de maandag de aanvangsdag is'. 'In de kerk ademen we niet meer in, maar blazen we uit', verklaart Ridderkerks burgemeester dr. C. J. Verplanke nader in het christelij ke gereformeerde iceekblad De Wekker. 'Bijna onmerkbaar heeft de rustdag zijn betekenis als Dag des Heeren van waaruit we de ar beid ingaan, verloren en is de rustdag weer aan het einde van de week gekomen'. Voor regelmatige luchtreizigers, zegt dr. Verplanke, is die aan- vangsmaandag niets nieuws. Sinds jaar en dag wordt in alle lucht vaartdienstregelingen de maandag met een 1 en de zondag met een 7 aangeduid. 'Informatie heeft mij destijds geleerd, dat die afspraak stamt uit Engeland, toen het vlieg verkeer nog uitsluitend van zake lijke aard ivas en er dus op zondag niet of nauwelijks werd gevlogen. De eerste dag waarop werd gevlo gen was de maandag en men num merde derhalve van 1 tot 6. Toen geleidelijk ook het zondagvliegver- keer in zwang kwam, was het mak kelijker om de zondag met 7 te nummeren dan om alle dagen weer te vernummeren'. Vindt het Nederlands Dagbald 'het bedenkelijke van de zaak, dat daarmee de dag waarop Christus opstond uit de doden, feitelijk van zijn eer en betekenis wordt be roofd', De Wekker schrijft dat de weekindeling helemaal niet het privilege is voor mensen die in de bijbel geloven. Pas onder de Ro meinen kregen alle dagen van c^e toeek een naam en werd de eerste dag vernoemd naar de belangrijk ste planeet. 'En zo is de zondag in de gehele westerse samenleving de werkelijk eerste dag van de week'. Na een uiteenzetting over de vlieg- afspraken voor de weekindeling zou je overigens verwachten dat de kalenders van luchtvaartmaat schappijen toch zeker bij maandag beginnen. Mis. Onze eigen KLM begint bij zondag te tellen. JANUARI FEBRUARI Of. 13 9 4) 6 7 9 7 14 21 28 4 11 18 23 1 8 13 22 29 5 12 19 26 2 9 16 23 30 6 13 20 27. 3 10 17 24 31 7 14 21 28 4 11 18 23 1 8 13 22 5 12 19 26 2 9 16 23 II 6 IJ 20 27 3 10 17 24 APRIL MEI Of. 14 1) 16 17 16 19 19 30 31 32 1 6 13 22 29 6 13 20 27 2 9 16 23 J0 7 14 21 28 10 17 24 1 8 13 22 29 4 11 18 23 2 9 16 23 30 3 12 19 26 3 10 17 24 31 6 13 20 27 4 11 18 23 u 7 14 21 28 3 12 19 26 JULI AUGUSTUS i Oud en correct is de indeling van dc kalender hierboven nog. Het is ;en stukje uit een kalendertje zo- ris je dat vorig jaar nog ta Je igenda vond. Daarop begint elke veek met zondag. Nieuw en fout onder andere volgens het Nederlands Dagblad cn De Wekker; zie daarvoor 'de eerste dag van de week' is de maandag aan liet begin van elke week. Hier onder eem deel van zo'n 'fout' blaadje uit een agemda 1974. maart nu di wo do vr u, zo 6 7 8 9 10 U 14 IJ 14 17 maandag De Engelsman David Frost mag dan meer dan middelmatig succes hebben bij de televisiekijkers en vooral -kijksters, zo gauw hij oog in og met vrouwen staat, lijkt zijn magische aantrekkingskracht tot het nulpunt te dalen. Tot twee keer toe was hij bijna getrouwd, maar als puntje bij paaltje komt is de echtgenote in spé plotseling vertrokken. Dat overkwam hem twee jaar geleden met Diahann Carroll, die vlak voor hun trouw dag met een ander wegliep en nu is het de niet minder attractieve Karen Graham, fotomodel in New York, die op het laatste nippertje een Del Coleman genaamde miljo nair boven David verkoos. Ze trouwde met haar miljonair pre cies vier dagen nadat Davids moe der het huwelijk van haar zoon met Karen had aangekondigd. Vol gens moeder F^ost zou dat binnen twee weken een feit zijn. De geboorte is géén wonder, vindt de nieuwe doctor in de geneeskun de F. A. Boschma, die dat althans zal zijn na zijn promotie aan de VU. Deze stelling over het wonder (of niet) is de laatste van de tien die bij zijn proefschrift horen. Gepromoveerd is inmiddels al in de sociale wetenschappen aan de rijksuniversiteit van Utrecht) dr. J. F. Sinke, die deze stelling po neerde: Het wegvallen van het dag blad De Telegraaf zou betekenen dat een stuk zichtbare en contro leerbare maatschappelijke frustra tie en agressie waarschijnlijk in de 'illegaliteit' zou moeten verdwij nen. 5 dinsdag Hoe vertel je Italiaanse schoolkin deren dat je zangvogeltjes veel be ter kunt beschermen dan opeten? Je kunt het ze tenminste per brief proberen uit te leggen, vinden leerlingen van de Amersfoortse scholengemeenschap De Schot- horst. Onder het motto 'redt de goudvink' hebben ze een actie ont ketend, waarmee ze willen berei ken dat Nederlandse en Italiaanse scholieren contact met elkaar zoe ken. De leerlingen gaan eerst adressen verzamelen van Italiaanse scholen, stellen vervolgens een brief op in het Italiaans en sturen, die toe aan alle scholen in ons land die willen meedoen. De be doeling is dat zo'n school via die standaardbrief contact legt met een Italiaanse school, daarna een geregelde briefwisseling begint en in de brieven probeert leeftijdge noten in Italië zo ver te brengen dat ze de vogeltjes in hun maaltij den vervangen door andere smake- lijkse hapjes. De hele schoolpers is ingeschakeld om de ideeën uit te dragen. Ideaal zou 'De Goudvink' een wets ontwerp vinden, dat de Italianen het vogeltjes-vangen helemaal ver biedt, maar omdat de actievoerders daar niet veel heil van verwachten, willen ze liever onderaan begin nen, bij de schooljeugd. 'Kan ik u even spreken, meneer?'

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7