|HU zat op haartje na "n de ploeg van Den Uyl Perzen direct in vrijheid IV an plan opleiding leraren deugt niets' Uit de wereld van MaisondeBonneterie: De College Coat. i /Aw^) /öfe Vragen over Amrobank in Zuid-Afrika VOORJAARSBEURS - GEBRUIKSGOEDEREN jndriessen zegt in Heemskerk: Geheel andere geluiden van de CHU zelf èemplaren van i'in Kampf in §lag genomen ETHE0PBË Turk overleden De Gaay Fortman: geen vervroegde verkiezingen nodig wel leraren als student en steigeren tegen advies pw( RAPPORT KAN WEL DE PRULLEBAK IN' CT/1Km\RTET WOEMSDAG 13 MAiAJRTT 1974 BINiNENLAIND T3/K5 ADVERTENTIE KON. NED. JAARBEURS UTRECHT zondag 10 maart 10-18 uur overige dagen 9-18 uur De Perzen werden in een overval wagen van het huis van bewaring in Scheveningen naar de Haagse rechtbank gebracht, waar gister- middag de bezetting van een deel Van onze fin. econ. redactie van de Perzische ambassade werd behandeld- lasii i8-i i onze parlementsredactie EMSKERK Het Christen Democratisch Appel, de samenwerking tussen KVP, ARP en CHU, pringlevend. Het CDA bestaat en ontwikkelt zich, aldus KVP-fractieleicler Andriessen op een unenlijke verkiezingsbijeenkomst van de drie confessionele partijen in Heemskerk. 'We hebben kabinet waar de CHU op een haartje na in zat'. uÉchrille tegenspraak hiermee waren opmerkingen van drs. Van Leijen- st, Tweede-Kamerlid van de CHU. een bijeenkomst in Meerkerk. Hij dat de CHU zich van meet af aan ft verzet tegen zowel de wijze rop het kabinet tot stand is geko- als tegen het programma keer- dat als grondslag voor dit kabi- is gekozen. Van Leijenhorst: 'Dat kritiek niet minder is geworden et aan ons. maar aan het gevoer leleid van dit kabinet te wijten, om begrijp ik niet goed hoe men zeggen, dat ARP, CHU en KVP en afzienbare tijd wel op één lijn n t en komen. Door dit te zeggen aai est men de politieke werkelijk- rin wel volledig uit het oog, alle be ide elingen over het CDR ten spijt.' resj e bijeenkomst in Heemskerk zei e ressen dat in de toekomst rege- m coalities gesloten zullen moeten uuifen tussen het CDA en andere jen of combinaties. Daarbij staat een combinatie tussen het CDA nks in de weg. Wel zal links, al- Andriessen, eindelijk eens voor centrum moeten kiezen. De KVP pifeen radikalen, omdat die de waar- naar zich toehalen, en tegen con- tieven, omdat die niet in veran- '3 gen zijn geïnteresseerd. Er be- geen gulden linkerweg en geen n rechterweg. Er bestaat, zo ze iessen, wel een gulden midden weg. en van daaruit werkt de KVP. De christen-democratische partijen hebben, zo zei op de bijeenkomst in Heemskerk mr. Aantjes (fractievoor zitter ARP in de Tweede Kamer), het afgelopen jaar een belangrijke invloed op het regeringsbeleid gehad. Nie mand lean dat. aan de hand van een simpele vergelijking van keerpunt met het gevoerde beleid, ontkennen. Het verschil in opstelling bij de for matie en de benadering van het kabi net t'""sen enerzijds CHU en ander zijds KVP en ARP moet volgens de heer Aantjes de christen-democrati sche samenwerking niet in de weg staan. Hij wees daarbij op zijn eigen fractie, die bij de formatie verdeeld as en toch als een eenheid is. blijven optredea Hij vertruwde erop dat de christen-democratische partijen weer bij elkaar zouden komen: 'In hun uit gangspunten staan ze nader bij elkaar dan bij welke partij rok. De christe lijke partijen horen bij elkaar en heb ben elkaar nodig*. De gedachten van het CDA zijn, zo betoogde prof. Van Hulst (fractievoor zitter CHU in de Eerste Kamer) gebo ren uit de behoefte iets van de funda mentele Nederlandse problemen op te lossen. Overal in de wereld toont de democratie een zekere relatieve on macht om grote problemen op te los sen. Zonder over de Watergate-affaire te hoeven oordelen, heeft de zaak, al dus prof. Van Hulst wel schade aan de demoerztie in het algemeen toege bracht. DEN HAAG Honderd gulden boete of vier dagen hechtenis, een week voorwaardelijk en een proeftijd van een jaar. Dat werd uit eindelijk het vonnis na een vijf uur durende rechtzitting voor de Haagse rechtbank tegen de twintig Perzen, die afgelopen vrijdag een deel van de Perzische ambassade in Wassenaar hebben bezet en daar bij de ambassaderaad van zijn vrijheid zouden hebben beroofd. eteii, :i-w l( o- ac Jinirei ERKERK In opdracht van de rdamse officier van justitie mr. de Jong heeft de politie van •kerk proces-verbaal opgemaakt de heer H. Cornelissen, direc- van uitgeverij Ridderhof, en on- t 800 exemplaren van de her van 'Mein Kampf' in beslag ge in. De rest van de oplage, onge- 3000 exemplaren, bevindt zich bij Jelgische afnemer. ie ifficier van justitie heeft deze ondernomen op grond van het le lid van artikel 137e van het >ek van strafrecht. In dit 'discri- üe-artikel' wordt het strafbaar ld een voorwerp dat beledigend aanzet tot haat of discriminatie, rspreiden of in voorraad te heb- Wie het artikel overtreedt, kan aft worden met een gevangenis van ten hoogste zes maanden of boete van ten hoogste 5000 gul- De vice-president van de strafkamer van de Haagse rechtbank, mr. C. Stolk, fungerend als politierechter, trok, omdat de verdachten al vier da gen in voorlopige hechtenis hadden gezeten, van de boete 25 gulden per dag af. Dit betekende, dat de geldboe te reeds als betaald kan worden be schouwd. Tevens bepaalde mr. Stolk, dat de Perzen onmiddellijk in vrij heid konden worden gesteld. Hij voeg de daaraan toe, dat zij eerst naar het Huis van Bewaring zouden worden ge bracht om daar te worden uitgeschre ven- Eén van de studenten had slechts een dag in voorlopige hechte nis gezeten, omdat hij op medische gronden was vrijgelaten. Ook hem echter wilde mr. Stolk dezelfde straf opleggen, zodat ook hij geen geld op tafel hoeft te leggen. De rechter legde deze straf op voor lokaalvredebreuk; vrijheidsberoving achtte hij niet be wezen. Eerder had mr. J. Th. de Wit, de offi cier van justitie bij de Haagse politie rechter, tegen de twintig Perzen voor elk drie weken gevan genisstraf en on middellijke gevangeneming geëist. Rumoerig is de eerste maal dat het open- ministerie is opgetreden op van artikel 137e, tweede lid. Op van een van de andere 'discri- jrïij tie-artikelen' werd een paar "den geleden opgetreden tegen de De 800 exemplaren van 'Mein Kampf' die de gemeentepolitie van Ridderkerk op verzoek van de Rotterdamse officier van justitie in beslag heeft genomen. (ADVERTENTIE) eigenaars en portiers van Amsterdam se café's die hadden geweigerd kleur lingen toe te laten. De heer Cornelissen zei 'overdonderd' te zijn door het proces-verbaal en de inbeslagneming. Al voordat het ver baal was opgemaakt, had hij de Belgi sche afnemer verzocht de hem ge stuurde exemplaren niet te versprei den, vanwege de gerezen auteursrech telijke problemen. De Belgische afne mer zal zijn exemplaren naar Neder land terugsturen. De uitgeverij van de NSB 'De Keur- kamer' zou volgens schatting 50.000 tot 100.000 exemplaren van het ver taalde boek in omloop hebben ge bracht (ADVERTENTIE) Onrust in Ethiopië: maar waarom? Lees informatiemap voor ƒ2,— bij NOVIB, v. Blankenburgstr. 6, Den Haag. tel. 070 - 325850; giro 645300 De zitting had een zeer langdurig en rumoerig verloop. Langdurig als ge volg van uitgebreide verhoren, en ver talingen in het Duits en Perzisch ru moerig wegens demonstraties door on geveer honderd jongeren voor het ge rechtsgebouw asin de Jan van Nassau- straat. Zowel in de rechtszaal als bui ten het gebouw waren tal van parket wachters en politie-agenten gepos teerd In de zaal zelf deden zich nage noeg geen incidenten voor. Wel bui ten aan het slot van de demonstratie, waaraan ruim honderd jongeren deel namen. Deze hadden zich voor het ge rechtsgebouw geposteerd, terwijl ze leuzen aanhieven en scandeerden: 'Hun strijd onze strijd, internationale solidariteit'. Af en toe weerklonken via de megafoon Perzische strijdliede ren. Toen de twintig Perzen na de rechtszitting met twee overvalwagens naar het Huis van Bewaring werden teruggebracht om daar te worden uit geschreven, werd de straat eerst door dertig agenten met schild en lange lat vrijgemaakt, omdat voor moeilijkhe den werd gevreesd. Eén demonstrant werd opgepakt, omdat hij gezocht werd wegens vernielingen aan een po- litie-auto tijdens de demonstratie v zaterdag. Bij deze aanhouding werden klappen uitgedeeld. Bij binnenkomst in de rechtszaal hie ven de twintig Perzen de gebalde vuist naar strijdmakkers op de publie ke tribune om vervolgens plaats te nemen in de banken. De drie Perzi sche vrouwen en 17 mannen waren in de leeftijd van ongeveer 20 tot 40 jaar. Derten kwamen uit Duitsland, één uit Oostenrijk en zes verblijven in Nederland. Er waren twee tolken, een voor de Duitse, e>en voor de Per zische taal. Eigenlijk heeft de Neder lander. die als Perzische tolk optrad, alleen bemiddedl bij het verhoor van de getuige Moshiri, de ambassaderaad, die zijn verklaring bij de politie in Wassenaar in het Engels had afge legd. maar nu alleen Perzisch wilde spreken. Verder was de voertaal tij dens dit proces Duits en soms zelfs Nederlands, want er waren verschei dene Perzische studenten, die de Ne derlandse taal machtig waren. Diepgaand was het verhoor van getui ge Moshiri, die door de verdachten zou zijn belemmerd, in zijn vrijheid, geen gebruik mocht maken van de te lefoon en het gebouw niet mocht ver laten. Een Wassenaarse politie-inspec- teur verklaarde, dat de ambassaderaad hem had meegedeeld, dat hij was ge dwongen op een stoel plaats te ne men. Pas toen de politie het gebouw betrad kon hij via de achterdeur naar buiten komen. Zijn gezondheidstoe stand liet volgens hem te wensen over. Names de studenten stelde de ver dachte Rusta vragen via de tolk aan de ambassaderaad. Hij bestreed, dat Moshiri met geweld in een stoelzou zijn gehouden. Hem was zelfs ge vraagd of hij weg wilde, hetgeen Mos- hori weigerde. Toen de politie kwam heeft Moshiri het gebouw verlaten. De politie heeft geen maatregelen moeten nemen om die vrijheid te be reiken. Dit verklaarde later ook de Wassenaarse politie-inspecteur Stok king. Mr. Stolk vroeg getuige Moshiri of men hem pijn had gedaan bij het in de stoel drukken. Ja, verklaarde hij. Er bleken evenwel verschillen te zijn tussen de verklaringen, die Moshiri bij de politie had afgelegd en hetgeen hij thans verklaarde, zo stelden de verdediger, mr. W. J. van Bennekom en verdachte Rusta vast. De verdach- OSS De 42-jarige Turkse gastarbei der K. O. is dinsdagavond overleden aan de verwondingen, die hij dinsdag morgen opliep bij een steekpartij op zijn kamer in een pension te Oss. Zijn 31-jarige landgenoot S. K., die in het zelfde pension woonde, stak hem om tot nu toe onbekende redenen een paar keer met een mes. ten verklaarden zich niet schuldig te voelen. Niemand heeft gezien, dat Moshiri werd aangeraakt. De officier van justitie, mr. De Wit, zei in zijn requisitoir zijn eis te baseren op we derrechtelijke vrijheidsberoving. Ook achtte hij lokaalvredebreuk bewezen, waarbij hij wel de politieke motieven van de studenten in aanmerking wil de nemen. Mr. Van Bennekom vond de vrijheids beroving niet bewezen, wees op de po litieke bewogenheid van de studenten (protest tegen het regiem van de sjah) en pleitte voor een hechtenis van vier dagen, zodat zijn cliënten weer naar de universiteit konden gaan. "Ik heb ze voor het ontbijt uit genodigd. Wilt u ook mee doen?" DEN HAAG De werkgroep tot on dersteuning van het programma tot bestrijding van het racisme, uitgaande van de Wereldraad van Kerken vraagt de regering of de financiële betrekkin gen met zuidelijk Afrika wel overeen stemmen met het regeringsbeleid. De werkgroep komt tot deze vraag naar aanleiding van de financiële relaties van de AMRO-bank met Zuid-Afrika Zij vraagt premier Den Uyl in een brief of de regering aanleiding ziet haar beleid stringenter toe te passen. De relatie AMRO-bank-Zuid Afrika kwam enkele maanden geleden aan het licht door publikaties van een in formatiecentrum van de Wereldraad in de Verenigde Staten. In deze krant is daar uitvoerig over bericht. Het centrum schreef ondermeer dat tussen 1970 en 1973 voor 210 miljoen dollar krediet was verleend aan de Zuidafrikaanse regering door de Euro pean-American Banking Corporation. Van deze organisatie maken zes Euro pese banken deel uit, waaronder de AMRO-Bank. Overheid Volgens de brief van de werkgroep heeft de AMRO-bank de ethische ver antwoordelijkheid voor deze transac ties van de hand gewezen en zich be roepen op de autoriteit van de over heid. Daarom ricjjt de werkgroep zich nu toe de overheid. De werkgroep vraagt in de brief ver der of de regering zelf op enigerlei wijze financiële betrekkingen onder houdt met Zuidelijk Afrika, of het ex- portcredietverzekeringsbeleid al is aangepast of er plannen in die rich ting bestaan. De brief is ondertekend door ds. R. van der Veen en dr H. Tieleman, resp. voorzitter en secretaris van de werkgroep. De werkgroep, die de brief op 5 februari aan premier Den Uyl heeft gestuurd, heeft tot nu toe nog geen antwoord van hem ontvan gen. Van een verslaggever SCHIPHOL Minister De Gaay Fortman van binnenlandse zaken ge looft niet dat de onafhankelijkheid van Suriname betekent dat er in Ne derland vervroegde verkiezingen moe ten worden gehouden. De minister zei dit gisteren na terugkeer op Schiphol van een bezoek aan de Antillen en Suriname. De voorzitter van de koninkrijkscom missie, prof. Van der Hoeven, heeft onlangs gewezen op de mogelijkheid dat door de onafhankelijkheid van Su riname vervroegde verkiezingen in Nederland zouden moeten komen, om dat er dan sprake van grondwetswijzi ging zou zijn. 'Ik geloof dat slechts ar tikel 1 van de grondwet wijziging be hoeft, dat een geografische opsom ming inhoudt', aldus de minister. Hij wees erop dat toen Indonesië onafhan kelijk werd en Nieuw-Guinea werd overgedragen, nog enige tijd in de grondwet heeft gestaan dat zij deel uitmaakten van het koninkrijk. (ADVERTENTIE) dwl. onze oniderwijsredactie STERDAM Zowel leraren als studenten hebben ernstige kritiek op bet Jj stel van de commissie-Hanselman tot herziening van de lerarenopleiding. De- •mmisëie adviseert bet driegradensteIsel voor leraren bij bet voortgezet onder- te vervangen door een indeling in twee graden: leraren voor 12 tot 15/16-jari- en leraren voor de oudere groep. De leraren voor de jongste groep zouden dan meervoudige bevoegdheid moeten hebben. Volgens de critici van het rapport t de ommissie vooruit op de invoering van de nog steeds omstreden Jenscliool. )28ïï01 r. eide 11* '8 tisch moet zijcv De stof kan worden ingedeeld in leergebie den: talen, wiskunde en na tuurwetenschappen, sociaal- cultureel-levensbeschouwe- lijk onderwijs, expressie, li chamelijke opvoeding. Binnen die gebieden moet wel uitge waaierd worden raar vakrich- Volgens het aktiecomité aan de Vrije Leergangen is dit verhaal helemaal geïnspireerd op de middenschool. Maar het staat nog helemaal niet vast of die er komt, dat moet nog door experimenten worden uitgezocht Het-zou dus onver standig zijn nu al de lerarenop- «nmissie-Hanselman is ds ingesteld door oud-mi- Van Veen van onder- De reden daarvoor was e Eerste en Tweede Ka- Koegen om nader onder- Vooral van de kant van identen van de lerarenop- bestond veel kritiek verplichting om twee tegelijk te studeren systeem van de dubbele Sdheid). En de onderwijs- lisaties wilden wel af •t rangenstelsel, waarbij i worden ingedeeld in graden. Twee graden zou voldoende zijn. Inmiddels heeft de commissie- Hanselman vertrouwelijk ad vies uitgebracht aan de centra le commissie voor onderwijso verleg (waarvan minister Van Kemenade voorzitter is). De kritiek van studenten en lera ren geldt vooral het voorstel ^an de meervoudige bevoegd heid. Prullebak in Het aktiecomité van studenten van <le Vrije Leergangen vindt dat het rapport regelrecht de prullebak in moet. Zij hebben immers altijd gezegd dat de studie voor twee vakken in vier jaar ondoenlijk is. Dat betekent namelijk dat je geen van beide vakken goed kunt doen, vooral omdat er ook nog een flinke dosis onderwijskun- Je-pedagogiek-didactiek in het programma zit Wat er nu uit de bus komt is het tegenovergestelde van wat de studenten gewild hadden. De commissie-Hanselman vindt dat de leerstof voor leerlingen van 12 tot 15/16 jaar nog niet al te specialis- tingen, maar toch moeten deze specialismen één geheel vor men. Voor de lerarenopleiding betekent dit dat de toekomsti ge leraar zich een bevoegdheid verwerft voor één van deze leergebieden. Hóe dat precies moet zegt de commissie niet, maar te denken valt aan een systeem van hoofdvak en bij vak (ken). leiding hierop men. af te stem- De commissie-Hanselman ver wacht dat het nog wel even zal duren voordat er goede programma's zijn voor die nieuw ingedeelde leergebie den. Maar er kan wel een stap in deze richtingen worden ge daan door in de lerarenoplei ding alleen nog zinvolle com binaties van twee vakken toe te staan. Bijvoorbeeld: duits en nederlands, natuurkunde en wiskunde, geschiedenis en economie, tekenen en textiel werkvormen. Het voorstel van de commis>- sie-Hanselman om het driegra- denstelsel te vervangen door twee graden kan zeer kostbaar worden. Op het ogenblik ver dient een eerstegraads leraar (die les mag geven op gymna sium en atheneum) ongeveer twee maal zo veel als een der- degrader (die bevoegd is voor mavo en lager beroepsonder wijs). De tweedegraadsleraar zit daar precies tussenin. Wan neer nu de derdegraads leraar wordt opgevijzeld tot het sala risniveau van de tweede graad gaat dat 372 miljoen gulden kosten. Daarbij is dan reke ning gehouden met het feit dat ook de kleuterleidsters en onderwijzers dan in salaris omhoog moeten. Favoriete mode van alle middelbare schoolmeisjes en menig jonge vrouw: de originele engelse College Coat. Ook jongens trekken hem graag aan en waarom niet? Gemaakt van gabardine dus typisch een jas voor „all seasons". Verkrijgbaar met of zonder capuchon. Kleur: marineblauw. Prijs: v.a.f. 175.- (kleino stijging per maat). Voor de enige echte College Coat moet u natuurlijk zijn in de Amsterdamse Kalverstraat of op het Haagse Buitenhof. Bij Malson de Bonneterie. I

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5