over de knie Commissie-Langemeijer doet suggestie voor oplossing Dennendal BRUG OVER GOUWE KAPOT Bond haalt scherp uit tegen bewakingsbedrijf I Zestigjarige f vrouw met mes vernoord Onderzoek naar kleutergebitten C&oiii tbcA {Joxfitfc&f&i! van Geel In memoriam Chris 'Geldtransporten beter beveiligen' 'Mercurius': schrikbewind bij Hoogenboom Van onze 6ociaal-economiscke redactie AMSTERDAM 'Er moet aan dit schrikbewind een einde komen', zegt Jaap Bakker, bestuurder van de bij het NW aangesloten Algemene bond Mercurius over Hpogenboom's Bewakingsbedrijf BV in Amsterdam, dat zich niets zou aan trekken van CAO-bepalingen en sociale regelingen. Bedrijven en particulieren kunnen van Hoogeboom's diensten tegen betaling gebruik maken. De rijk- politie beschouwt Hoogeboom (450 man personeel) als een uit zendbureau en schakelt het bedrijf geregeld in bij het visiteren van passagiers op Schiphol. In het gisteren verschenen veer tiendaags orgaan van Mercurius beschuldigt de NW-bond Hoogen- boom's Bewakingsbedrijf ervan zich niets aan te trekken van de voor deze sector afgesloten CAO. Kandidaten voor deze functie krij gen nauwelijks de tijd individuele arbeidsovereenkomst te lezen, maar zouden meteen moeten teke nen. Ziekengeld wordt volgens Mer curius naar willekeur uitbetaald, overuren worden eveneens naar het inzicht van de heren Hoogen boom betaald of geschrapt en ont slag vindt plaats bij de geringste klacht. Van de vakbonden wil het bedrijf niets weten, aldus Mercurius. Be stuurder Bakker stelt dat de heren Hoogenboom door intimidatie trachten werknemers van het vak bondslidmaatschap af te houden. Desondanks zou thans negentig procent van het personeel op Schiphol lid van een vakbond zijn geworden. De NW-bond signaleert het ont- slaggeval van het lid Mare Kal- mann, die vorig jaar augustus eerst werd geschorst en daarna ontslagen, omdat hij als visiteur onder meer schuldig zou hebben gemaakt aan bommeldingen op Schiphol en een 'ongezonde belang stelling" zou hebben getoond voor de Israëlische luchtvaartmaatschap pij 'El Al'. Volgens Mercurius heeft Kalmann nooit dienst op Schiphol gedaan, maar verrichte hij bewakingsdiensten in een wa renhuis. Toen dit werd ontdekt werd de ontslaggrond gewijzigd in 'psychische ongeschiktheid'. Deze ontslagzaak wordt nu behandeld door het bureau voor arbeidsrecht van het NW. Mercurius is overi gens ook van mening dat het Ge westelijk Arbeidsbureau hier niet juist heeft gehandeld. Blijkens de publikatie zit het de bond ook dwars, dat Hoogenboom's Bewakingsdienst nog steeds geen ondernemingsraad heeft Over een vorm van inspraak van het perso neel is nu overleg gaande. Volgens de heer Bakker gaan de heren Hoogenboom akkoord met de In stelling van een ondernemingsraad ('Alsof de wet deze niet voor schrijft'), maar zouden zij liefst zelf de leden ervan willen aanwij zen. TROUW /KWARTET WOENSDAG 13 MAART 1974 BINNENLAND Motief onbektnd Van onze correspondat BEST Een onbekende jongeman lel heeft gistermiddag <e 60-jarige me-ia vrouw Petra van de iiggelaar in eenle winkel in het wircelcentrum vanin Best doodgestoken. D dader is spoor-fe loos. u Over het motief tastde politie in hetL' duister. De vrouw verd vermoord inT de winkel voor huisbudelijke artike-F len van de firma Bubert waar zij als] bediende werkzaam 'as. Het moordwa-n pen is een groot rodel keukenmess dat later kromgebopn in de winkelr werd teruggevonden De politie neemt aardat de dader ditfl mes kort tevoren ilders heeft ge-1 kocht. Uit getuigenerklaringen heeft® men kunnen vaststeen, dat de dader® buiten de winkel heft staan wachten,® totdat rijn slachtoffr alleen zou zijn. In de winkel is acter de toonbank/ vermoedelijk gevocten, waarbij de® vrouw gewond is graakt, gezien de® hoeveelheid bloed cfe de politie aan-fl trof. Het slachtoffe. heeft kennelijk® nog geprobeerd naa. buiten te lopen,P maar halverwege dewinkel zakte zij] in elkaar. |a De dader is hardlopod de winkel uit-jO' gerend. Hij werd dor verschillend^, mensen gezien. De politie beschikt cn ook over eenliï vrij goed signalemen Het is een on-j^ geveer 25-jarige man net een donker] uiterlijk en krullendhaar tot in del; nek. De politie heeft ijn spoor enke-1 le straten ver kunnenachterhalen. Inth Best wordt verteld da de vrouw, diej getrouwd is, in het veleden verschilde lende keren is lastiggeallen door e onbekende man. Ook en andere w kelbediende zou maancg nog proble-l men hebben gehad me een man, r politie onderzoekt deze geruchten. is een speciaal team gformeerd t staande uit 20 man van e rijkspolitiek district Eindhoven aagevuld met i mensen van de technbae recherche] Van een verslaggever Zwierige I kuitlange klök- 1 rokken veroveren I de nieuwe voorjaarsmode. Een wijdse kollektiemet originele aksenten. -n Links een kuitlange halve cirkelrok van zongebleekt blauw cord. 34-42 55. Rechts een doorknoop-^ model van dunne Dacron/katoen 34-42 32: Diagonaal gestreepte bloeses met de nieuwe halflange kopmouw, het open punthalsje, in rood of blauw gestreept katoen. 36-44 -1. op de damesmode afdeling door TOM VAN DEEL De laatste weken voor zijn ziekte, eind vorig jaar, ruimde de dich ter Chris van Geel bomen op, die rond zijn huis in het Noordhol lands Duinreservaat door de storm waren omgewaaid. Het is vreemd daaraan terug te denken. Het moet voor hem een dagen lange begrafenis zijn geweest, want bomen waren hem even lief als mensen. Ik herinner me dat hij een gedicht maakte over dat kruien van bomen 'op stille banden': wie dat doet, schreef hij, 'draagt niet te tillen stilte aan'. Zo draagt Chris van Geels dood voor veel mensen nauwelijks te tillen stilte aan. Ik heb Van Geel ongeveer twee jaar gekend, de laatste twee. Wij hebben samengewerkt: hij dichtte, ik las zijn gedichten en hij herdichtte. Het was een samenwerking waar ik moeilijk onder woorden te brengen herinneringen aan bewaar. Wat mij al die tijd bleef treffen, was de on voorstelbare aandacht die hij aan wer kelijk alles kon besteden. Waar je hem ook op attent maakte, waar hij zichzelf mee inliet, alles werd even intensief beleefd. Hij toonde in zijn leven dat er geen hiërarchie bestaat dan die wij zelf hebben aangebracht en dat daar veel op af te dingen valt. Nu zijn leven ons die aandacht voor wat wij altijd over het hoofd zien niet meer kan leren, is er zijn poëzie, waarin de. fijnheid van waarneming en Inzicht alle schijn tot wezen zui vert Chris van Geels poëzie drukt uit hoe hij zijn levensdagen heeft doorge bracht: door de dingen heen ziend, zoekend naar de betekenis van wat bestaat Dat hij zich daarvoor tot de natuur richtte is begrijpelijk. Dat hij die natuur als beeldspraak ervoer eveneens. Een van de laatste gedich ten die Chris schreef, in het zieken huis, is tegelijk ook een van zijn mooiste. Hij putte kracht tot poëzie uit een herfstdraad vlak voor zijn raam, het enige (natuurlijke) 'waard om op te schrijven' Het is een ge dicht dat zo aangrijpend over hemzelf gaat dat ik het hier te zijner nage dachtenis wil citeren. Het is niet te begrijpen dat hij dood is. De onlangs op 56-jarlge leeftijd overle den dichter C. J. van Geel. HERFSTDRAAD Het enige in deze kamer en in het uitzicht buiten is op het bordes tussen de spijlen een herfstdraad waard om op te schrijven. Maar hij is weg nog voor het werd voltooid, de dove draad van rijm vervuld, gebroken en verwaaid, guirlande, uit wat spint ontstaan. Vergankelijk rag door een nog sterfelijker stof omwoeld, hangt in een boog zichtbaar door rijp, door vrieskou tot bestaan gebracht. TORONTO Boris Vokoff, die alge meen werd beschouwd als de 'vader van het Canadese ballet' is op 74-jari- ge leeftijd aan kanker overleden. Vol koff, die in het Russische Tula werd geboren, kwam in 1929 naar Canada waar hij een balletschool begon die in tien jaar uitgroeide tot het Canadese balletgezelschap Volkoff. Sonja Kehler zingt Brecht, Eisler en Dessau DEN HAAG De jonge actrice-chan- sonnière Sonja Kehler zal op 18 maart beginnen aan een tweede Nederlandse toernee met een geheel nieuw pro gramma. Het omvat o.a. liederen van BertoLt Brecht, Hanns Eisler en Paul Dessau, maar ook werk van tekst schrijvers en componisten als Volker Braun, Peter Hacks, Heinz Kahlau en Tilo Medek. Net als in 1972 toen Son ja Kehler met groot succes haar eer ste Nederlandse toernee maakte, wordt zij thans begeleid door vijf mu sici van het Radio Symfonie Orkest van Oost Berlijn. De première wordt op 18 maart gegeven in Theater 't Hoogt te Utrecht Daarop volgen voor- steUingen in Alkmaar, Groningen, Emm en, Den Haag, Rotterdam en Haarlem. Sonja Kehler werd opgeleid aan de Theaterhochschule in Leipzig. Passieberichten In de Grote Kerk te Monni eken- dam wordt op zaterdag 16 maart te 20.15 uur de Johannes Passion van Joh. Seb. Bach uitgevoerd door de Cantorij van de Grote Kerk. Het in strumentaal koor wordt gevormd door Ensemble Felix Meritus. Vocale solis ten zijn Ruth Pos (Evangelist), Hans Zomer (Christus), Addi Woltman le Gue, Antoinette Blom, Gerard van Dolder, en David Hollestelle. Diri gent: Gert Nagel. De Mattaeus Passion van J.S. Bach zal op zaterdag 30 maart worden uit gevoerd in de St. Vituskerk te Bus- sum door koor en orkest van de Bach Cantorij uit Baarn o.l.v. Louis MoL Hierbij zijn vocale solisten: Herman van Kerkhof (Evangelist) Frits van Ervan Dorens (Christus), Madeion Michel, Elise de Broeckert, Delia van Schaik. Els de Graaf, Karei van Log gen, Cornelis Hoek, Floris Rommerts en Menno Feenstra. De uitvoering be gint om 19.00 uur. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De commissie-Langemeijer, die zich sinds 15 fe bruari bezig houdt met het zoeken naar een oplossing in het con- flictjDennendal, heeft de verschillende geledingen binnen de Wil lem Aratsz-stichting een werk-voorstel doen toekomen, waarover thans wordt gediscussieerd. Dit voorstel houdt onder meer in, dat er een nieuw voorlopig bestuur zou moeten komen, dat Dennendal een waarnemende directie krijgt en dat dat voorlopige bestuur binnen een tijdsbestek van zes maanden gaat be kijken of de ontslagen directeur van Dennendal, drs. Carel Muller, wel of niet kan terugkeren. De zeven ontsla gen stafleden, die met Muller solidair zijn, zouden binnen dit voorstel de mogelijkheid hebben om terug te ke ren, mits ze de waarnemend directeur van Dennendal erkennen en ze zich 'onderwerpen' aan het reglement dienstvoorwaarden van de W~A.-stich- ting. In het nieuwe voorlopige bestuur zou een plaats zijn ingeruimd voor de ou de bestuursleden wethouder A. J. Bransen en gedeputeerde mr. F. F. Hooft Graafland, het nieuw te benoe- TIEL - Nu het water in Tiel na ve le jaren - niet langer is gefluorideerd zullen de gebitten van kinderen op de kleuterscholen worden onderzocht. Dat onderzoek wordt verricht door de werkgroep tand- en mondziekten van TNO in samenwerking met de dienst kleutertandverzorging. Men wil weten wat het gevolg is van het stopzetten van de fluoridering voor de gebitten van de kinderen. Het onderzoek omvat onder meer het nemen van röntgenfoto's van alle ge bitten. Maar daarover hebben ouders al een protest ingediend, aange zien de foto's zonder medische nood zaak worden genomen. Volkoff, vader van het Canadese ballet overleden men bestuurslid mr. F. H. J. M. Daams (oud PvdA-Kamerlid), een lid van de werkgroep Nieuw-Dennendal, een vertegenwoordiger van de groep 'tevreden ouders' en één van de groep 'ontevreden ouders*. Dit zou dan in houden, dat in de nieuwe opzet de be stuursleden drs. W. Drechsel en J. A. Middelhuis het veld moeten ruimen. Nog maar suggestie Een woordvoerder van het ministerie van volksgezondheid en milieuhygiëne zei gisteravond desgevraagd, dat dit werk-voorstel gezien moet worden in het kader van een reeks suggesties, die door de commissie-Langemeijer zijn gedaan. Er is nog geen sprake van een definitief voorstel en dit kan, ondanks het feit, dat de officiële ter mijn voor de commissie op vrijdag 22 maart afloopt, nog wel even op zich laten wachten. Er zal echt nog het no dige overleg moeten plaats vinden. Van de zijde van het bestuur van de W.A.-stichting, dat gisteravond verga derde was niemand bereikbaar voor commentaar. Drs. Muller zei desge vraagd het werk-voorstel op zichzelf best aardig te vinden. Waar het ech ter om gaat is of de commissie bereid is in dit voorstel de werkwijze van onderen af, zoals dat op Dennendal gebeurt, wil inbouwen en als zodanig aanvaarden. Als dat gebeurt, zijn we inderdaad een stukje verder, maar zo als het voorstel er nu ligt, komt dat er niet uit. Verder moeten we afwach ten, wat er uit de vergadering van Nieuw-Dennendal komt, die vanavond wordt gehouden. Het staflid Hendrik van Nek noemde de hele zaak nogal vaag. 'Mij persoon lijk hveft een dergelijk voorstel nooit bereikt en ik heb het moeten lezen in een krantje van Nieuw-Dennendal. Er zitten inderdaad elementen in, die wel ongeveer kloppen, maar andere dingen zijn wel onzorgvuldig weerge geven', aldus Van Nek, die verder weinig commentaar kon geven. Van de hefbrug over de Gouwe in Boskoop is gisteren een kabel wiel afgebroken, zodat de brug op zes meter hoogte onwrikbaar vast kwam te zitten. Hierdoor werd 't verkeer op de weg Gouda-Alphen gestremd, evenals het scheepvaartverkeer voor schepen hoger dan zes meter. Het wegverkeer wordt omgeleid via Waddinxveen. Vandaag wordt getracht de schade te herstellen. Van een verslaggever DEN HAAG Het wordt tijd dat ér iets gedaan wordt aan de beveiliging van geldtransporten, vindt het PvdA- Kamerlid Van der Doef, die aan de ministers van verkeer en van sociale zaken gevraagd heeft voorschriften sa men te stellen ter beveiliging van werknemers bij dit vervoer. Aanlei ding is de onrust die onder het perso neel is ontstaan na enkele overvallen op geldtransporten. Van der Doef stelt voor in de steden bepaalde plaatsen aan te wijzen, los- en laadplaatsen, waar uitsluitend de overslag van geld mag plaats vinden. Verder wil hij dat bij bankgebouwen stopverboden zullen komen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 10