België begint met moeilijke formatie Thuisland-leiders testen hun gezamenlijke invloed VATIKAAN START OFFENSIEF TEGEN GEBOORTE BEPERKING Bonn eens met Londen: EEG-voedsel duur genoeg Harold Wilson zou van nationalisaties afzien Tindemans favoriet voor premierschap Fiscale recherche onderzoekt Nixons belastingaangifte Besprekingen Syrië-Israël uitgesteld Boeken van GODFRIED BOMANS Hoger beroep Koreaanse predikanten afgewezen Basken: Franco te onbelangrijk om te vermoorden Gezin van twaalf dood bij brand in Dublin VORSTER WEEK NIET MAAR WIL VERDER PRATEN Nekrasow buigt niet voor KGB TROUW 'KA\ \RTKT DÏINSD \G 12 UVVRT 1974 BLTTENLASD TT K9 LONDEN, ZURICH (Reuter, KNA) Het Vatikaan is over de gehele wereld een campagne begonnen om zijn negatieve standpunt te propage ren over de geboortenbeperking en dreigt daarmee de activiteiten in het kader van de Verenigde Naties te gen de wereldbevolkingsexplosie te ondermijnen. Het Britse dagblad The Times heeft gisteren gemeld dat het Vatikaan zijn campagne heeft aangekondigd in een document, dat aan alle bis schoppenconferenties is gezonden en geboortenbeperking, behalve perio dieke onthouding, instructies wor den gegeven en aanmaningen voor alle rooms-katholieke organisaties en diplomatieke vertegenwoordigers van het Vatikaan. Volgens de Times is het bestaan van het document al weken bekend en had het Britse blad nu de volledige tekst in han den gekregen van rooms-katholieken die tegen de bevolkingspolitiek van het Vatikaan gekant zijn. Volgens de Times is het Vatikaanse document opgesteld in een toon, die negatief klinkt ten opzichte van alle pogingen om een systeem ter rege ling van de wereldbevolkingsomvang te ontwikkelen. In het document wordt anticonceptie, sterilisatie en abortus met nadruk verworpen. In plaats daarvan wordt gepleit voor 'een aanpak die gebaseerd is op de opvattingen over de waardigheid van het gezin en de sociale recht vaardigheid'. Het Vatikaan dringt er op aan alle gewettigde vormen van druk toe te passen om de rooms-katholieke leer over de geboortenbeperking zoveel mogelijk te verbreiden en ingang te doen vinden. De diplomatieke verte genwoordigers van het Vatikaan wordt verzocht de Vatikaanse autori teiten op de hoogte te houden van alle initiatieven en gebeurtenissen in verband met het wereldbevol kingsjaar dat de Verenigde Naties voor 1974 hebben uitgeroepen. De Times zegt dat in een belangrijk on derdeel van het document alle po gingen van katholieke individuen of organen om van de officiële kerke lijke leer, zoals vervat is in de uit 1968 daterende pauselijke encycliek 'Humanae Vitae', af te wijken met kracht moeten worden verworpen. Onder de kop: 'Extreme opvattingen, die gecorrigeerd moeten worden', worden aldus de Times In het docu ment 'bepaalde personen' geciteerd, die uit naam van de menselijke waardigheid 'zo maar ineens een rem op de bevolking zouden willen zetten en wel onder het mom dat men geen mens ter wereld moet brengen wiens leven een volledige mislukking zou kunnen worden'. 'Maar', zo vervolgt het document, 'heeft men wel alles gedaan in de bepaalde gebieden waarom het gaat om die voorwaarden te scheppen die voor een gezond leven nodig zijn? Paus Paulus En wat doet men om tot een recht vaardigheid te komen die een betere verdeling van de hulpbronnen waar borgt? De Zwitserse rooms-katholieke theo loog lians Küng heeft verklaard dat de officiële rooms-katholieke leer van de rooms-katholieke kerk 'mede verantwoordelijk is voor de bevol kingsexplosie in de Derde Wereld en in liet bijzonder in het katholie ke Zuid-Amerika'. En ook in onze landen 'weerhoudt gewetensangst een groot aantal katholieken ervan te doen wat medisch, psychologisch of sociaal verantwoord is; zo schrijft Küng in het Zwitserse weekblad. Die Weltwoche, dat een extra-bijlage aan het vraagstuk van de geboortenbe perking heeft gewijd. Volgens Küng heeft het Vatikaan door de ency cliek Humanae Vitae een dramatisch verlies aan geloofwaardigheid gele den. Volgens Küng zullen steeds meer echtparen 'volgens hun beste weten en geweten' de geboortenbe perking beoordelen. Küng heeft al eerder zware kritiek geleverd op het beleid van het Vatikaan en zelfs de onfeilbaarheid van de paus in twij fel getrokken. (ADVERTENTIE) BRUSSEL (AP, Reuter, UPI) In België z(jn op het hoogste politieke niveau ingewikkelde besprekingen begonnen over de vorming van een nieuwe rege ring, nu duidelijk is geworden dat de drie traditionele partijen: christen-de mocraten, socialisten en liberalen zich redelijk hebben gehandhaafd en de Christelijke Volkspartij (CVP) zelfs vijf zetels heeft gewonnen. Algemeen wordt aangenomen dat de CV-leider, Leo Tindemans, (31) de nieuwe Belgische premier gaat wor den. Wilfried Martens, de voorzitter van de CVP, heeft de stembusuitslag niet alleen belangrijk voor België, maar van belang voor geheel Europa genoemd. Op een persconferentie zei Martens: "Het is de eerste keer in ja ren dat de christen-democraten in een Europees land opnieuw vooruitgang boeken'. Martens vervolgde dat de christen-democraten hun kandidatuur hebben gesteld voor de leiding van het land. Wij wensen een regering voor vier jaar te vormen met mannen en vrouwen, die een eerlijke ploeg vormen en die absolute voorrang ver lenen aan een aantal sociale en econo mische problemen. Martens noemde in dit verband een aanvaardbaar le vensminimum, een gegarandeerd inko men, werkgelegenheid, de energie voorziening en de voltooiing van de gewestvorming in zijn land. André Colt, de leider van de Waalse vleugel van de socialistische BSP, zei gisteren: 'Voor ons is het essentiële punt een nieuw beleid van indus triële initiatieven om de problemen van de werkgelegenheid en de inflatie de baas te worden'. Als andere belang rijke punten noemde Cools de legali satie van de abortus en de schepping van de zogeheten 'pluralistische' scho len, waarin bijzondere en openbare scholen worden vermengd, om daar mee het Belgische schoolsysteem te vereenvoudigen. 'Op deze punten heb ben wij ons aan de kiezers verplicht en op deze punten verwachten wij ac tie van de volgende regering', aldus Cools. De nieuwe Belgische Kamer van Afge- vaardigen (Tweede Kamer) zal na de zondag gehouden verkiezingen als volgt zijn samengesteld: (totaal aantal zetels 212) de christen-democraten krijgen 72 zetels (een winst van 5), socialisten 59 zetels (verlies 2), libera len 30 zetels (verlies 1 zetel). De Vlaamse taaipartij, Volksunie, krijgt 22 zetels (verlies 1 zetel) en de Waal se taaipartij encombinatie FDF-RW heeft met 25 zeteld toch nog een winst van twee zetels behaald. De Bel gische communistische partij krijgt vier zetels en heeft er een verloren in vergelijking met de verkiezingen van 1971. In de Belgische Senaat (Eerste Ka mer) krijgen de christen-democraten 37 zetels (winst 3), socialisten 29 ze tels (gelijk gebleven), liberalen 16 ze tels (winst 1), de Vlaamse Volksunie Leo Tindemans 10 zetels (verlies twee), de Waalse FDF-RW 13 zetels (verlies 1) en de communisten 1 zetel (gelijk geble ven). De Belgische Senaat telt in totaal 178 leden. 72 moéten er later worden aan gewezen door de provinciale raden of moeten worden gecoöpteerd (worden gekozen uit de provincieraden door de reeds zitting hebbende leden van deze raden). WASHINGTON (Reuter. UPI) Ambtenaren van de Amerikaanse fis cale recherche stellen een onderzoek in naar de belastingaangiften van pre sident Nixon. Dit is door het Ameri kaanse weekblad Newsweek onthuld. Volgens dit weekblad heeft de fiscale recherche vooral belangstelling voor Nixons aangifte van 1969. Over dat jaar betaalde hij minder dan duizend dollar belasting, terwijl hij meer dan tweehonderdduizend dollar verdiende. Als belangrijkste aftrekpost voor dit jaar had Nixon de gift van persoonlij ke archieven uit de jaren van zijn vi- ce-presidentschap aan het Nationaal Archief opgevoerd. Later bleek dat Nixon de gift deed nadat een wet in werking was getreden die dergelijke giften als aftrekpost voor belastingen uitsloot. De fiscale recherche probeert erachter te komen of Nixon deze wet opzettelijk wilde ontduiken. De onthulling van Newsweek komt nadat de Democratische senator Mills had gezegd dat Nixons belastingzaken wel eens een belangrijker bedreiging voor zijn presidentschap kunnen wor den dan de hele Watergate-affaire. De officier van justitie van de staat Californië heeft er maandag in toege stemd een aantal belangrijke aan klachten tegen John Ehrlichman, Da vid Young en Gordon Liddy in de zaak van de Ellsberg-inbraak in te trekken. WASHINGTON/TEL AVID (Reuter, UPI, AP) Besprekingen tussen Is raël en Syrië over de scheiding van hun troepen aan het Golan-front zijn tenminste twee weken uitgesteld. Dit is maandag in Washington bekend ge maakt. Voor het uitstel werd geen re den opgegeven. De besprekingen tussen beide landen zouden binnen veertien dagen in Was hington beginnen. Maandag vertrok de Israëlische minister van buiten landse zaken Abba Eban uit Jeruza lem naar Washington om de bespre kingen onder leiding van zijn collega Kissinger voor te bereiden. Kissinger had vorige week maandag gezegd dat volgens hem de besprekingen 'binnen twee weken' konden beginnen. De Sowjet-Unie heeft er vorige week ech ter op aangedrongen de besprekingen naar de vredesconferentie in Genève te verplaatsen. De Sowjets zouden daar meer invloed op de vredespoli tiek in het Midden-Oosten willen ui toefenen. Het uitstel werd maandag bekend ge maakt door de Amerikaanse ondermi nister Joseph Sisco. Volgens de Ame rikaan heeft Syrië laten weten geen vertegenwoordiger naar Washington te sturen voordat een niet genoemde 'toponderhandelaar' uit Israël gespro ken heeft met Kissinger. Volgens Si sco zal deze onderhandelaar pas over twee weken in Washington aankomen. Pas daarna zal een onderhandelaar uit Syrië arriveren. Dit wijst erop dat Is raël en Syrië in Washington geen rechtstreekse onderhandelingen met elkaar willen voeren. Dit lijkt een ernstige tegenslag voor Kissinger die tijdens zijn laatste bezoek aan het Midden-Oosten op dergelijke directe onderhandelingen had aangedrongen. Aan het Golan-front was het maandag rustig, maar de alarmtoestand van het Israëlische leger duurde voort. PARIJS BONN (AP, Reuter, UPI) De Westduitse minister van financiën, Helmut Schmidt heeft te kennen gegeven dat hij alle be grip kan opbrengen voor de Britse klachten over de hoge prijzen van EEG-landbouwprodukten. De Westduitse regering heeft laten weten bereid te zijn Engeland specia le voorwaarden te verschaffen tijdens het EEG-landbouwoverleg dat volgen de week in Brussel plaats vindt. Daar mee zijn alle elementen aanwezig voor een nieuw intern EEG-gevecht over prijzen van landbouwprodukten. Frankrijk aan kop, maar ook Ierland en Denemarken hebben fors aange drongen op een sterke verhoging van de garantieprijzen voor de landbou wers. In een vraaggesprek met het in Euro pa verschijnende Amerikaanse blad International Herald Tribune, zei de Westduitse minister Schmidt: 'Ik had gehoopt dat na de toetreding van En geland tot de EEG er in eerste instan tie enige wijzigingen en in tweede in stantie hervormingen zouden plaats- Een woordvoerder van het Westduitse ministerie van landbouw, waar minis ter Josef Ertl het bewind voert, heeft gisteren te kennen gegeven dat Bonn bereid is een speciale behandeling te geven op het EEG-landbouwoverleg In Brussel. 'Er bestaat een reglement op grond waarvan een uitzondering voor Engeland kan worden gemaakt en de faciliteiten voor zulke speciale voor waarden zijn aanwezig', aldus de woordvoerder. In Brussel heeft het Europese com missielid voor landbouwzaken, Pierre Lardinois gezegd, dat hij gelooft dat Engeland 'als het maar enigszins mo gelijk is' bereód is mee te werken aan een regeling voor de prijzen van de EEG-landbouwprodukten voor de ko mende 12 maanden. Volgens Lardinois verkeert Londen in een 'moeilijke positie' omdat Frank rijk het rundvlees met 17 pet wil verhogen. Ierland een prijsverhoging voor zuivelprodukten wil van 12 pro cent en Denemarken het varkensvlees 16 pet duurder wil maken. Lardinois zei dat een oplossing voor de Britten zou kunnen zijn Dat Engeland wordt toegestaan voedsel te subsidiëren. De negen EEG-landen, aldus Lardinois, hadden di tal eerder toegestaan 'en zouden dit opnieuw kunnen doen'. Herinneringen aan Godfried Bomans, 6de druk f 18, Trappistenleven f 12,90 De avonturen van Bill Clifford, 10de druk f 8.50 Capriolen, 13de druk f 9,50 Dickens, waar zijn uw spoken? f 9,50 Die vond men de beste, 7de druk f 9,50 Een Hollander ontdekt Vlaanderen, éde druk f 12,90 Gesprekken met bekende Nederlanders, 2de druk Kopstukken, 20ste druk De man met de witte das, 9de druk Mijmeringen, 6de druk Noten kraken, 11de druk Op de keper beschouwd, 5 de druk Op reis, 4de druk Oude en nieuwe buitelingen, 4de druk f 9,50 De avonturen van PaPinkelman, 8ste druk f 7,50 Pa Pinkelman in de politiek, 8ste druk f 7,50 De onsterfelijke PaPinkelman, 6de druk f 7,50 De avonturen van Tante Pollcwop, f 9.50 f 7,50 f 8.50 f 9.50 f 9,50 f 9,50 f 9,50 5de druk Sprookjes, 20ste druk Thomas Robert Spoon Van de hak op de tak, 6de druk Van mens tot mens, 2de druk "Wandelingen door Rome, 10de druk De vijvervrouw Maraboe en Morsegat De sproctenprinses De pantoffelheld Godfried Bomans' sprookjesboek f 7,50 1,50 9,50 f 9,50 I 9,90 f 9,50 f 4,50 f 4,50 f 4,50 f 4,50 f 16,90 Uitgaven van Elsevier bij elke boekhandel SEOEL Het hoger beroep van zes predikanten tegen hun veroordeling tot gevangenisstraffen van tien tot vijftien jaar is door een militair hof in Seoel afgewezen. De protestantse geestelijken waren veroordeeld we gens schennis van de grondwet. Helmut Schmidt vinden in de Europese landbouwpoli tiek. Dat is nog steeds mogelijk. Ik zou zeggen dat het nu nog te vroeg is'. In een commentaar op de mogelijk heid dat de nieuwe Britse Labourre- gering over nieuwe voorwaarden voor de EEG-landbouwpolitiek zou gaan onderhandelen zei Schmidt: 'Ongeacht of er een Labour- of een Conservatie ve regering is geloof ik dat het een zaak van Brits belang is dat de land bouwprijzen binnen de EEG niet te sterk stijgen. En het is in het belang van alle consumenten in de EEG dat de landbouwprijzen binnen de EEG, die voor het eerst sinds lange tijd la ger liggen dan de prijzen op de we reldmarkt, zo mogelijk niet opnieuw worden verhoogd tot het niveau van de prijzen op de wereldmarkt'. LONDEN (AP, Reuter, UPI) Harold Wilson, premier van het nieuwe Britse Labourkabinet, zal voorlopig niet overgaan tot een aantal radicale maatregelen, die de kiezers in het Labourverkiezings- manifest waren beloofd en onder meer afzien van de nationalisatie van de vijftig grootste ondernemingen in het land. Dit is gisteren uit kringen die nauwe contacten met de regering onderhou den vernomen. In plaats daarvan zal Wilson vandaag, als het parlement wordt heropend, een stel gematigde plannen indienen. Wilson heeft de laatste hand gelegd aan de troonrede, die koningin Elisabeth zal uitspreken en waarin de plannen van de regering in hoofdlijnen worden opgesomd. Cyril Smith, na partijleider Jeremy HAMBURG (AP) Een leider van de Baskische ondergrondse beweging ETA heeft verklaard dat zijn organi satie 'zeer goede betrekkingen' onder houdt met het Ierse Republikeinse Leger (IRA) en dat de ETA, niet van plan is de Spaanse leider Franco te vermoorden. 'We geloven niet dat het veel nut zou hebben Franco op het ogenblik af te maken. Wij vinden het belangrijker ons te ontdoen van per sonen van wie meer dan ook de conti nuïteit van het Franco-bewind schijnt af te hangen', aldus de ETA-leider in een vraaggesprek met het Westduitse weekblad Der Spiegel. DUBLIN (UPI) Een hevige brand, die ontstond na een explosie heeft gisteren twaalf leden van een gezin gedood in de Ierse hoofdstad Dublin. De politie heeft meegedeeld dat het gezin van Derek Howard, onder wie diens vrouw die een baby verwachtte en tien kinderen, om het leven is ge komen zonder enige ontsnappings kans. De brand greep zo snel om zich heen dat het gezin in een oogwenk door het vuur was ingesloten. De po litie acht het mogelijk dat de brand is veroorzaakt door een hond, die een brandende oliekachel kan hebben om gestoten. Ook de hond is om het le ven gekomen. PRETORIA (Reuter) 'Eindelijk werkelijk overleg', schreef een Zuidafrikaanse krant naar aanleiding van de eerste confe rentie tussen premier Yorster, ïmnistier Botlia en de acht zwarte thuisland-leiders van Zuid-Afrika, die midden vorige week in Pretoria is gehouden. Acht zwarte leiders die geacht wor den hun 'bantoestans' naar eventue le zelfstandigheid te voeren, zijn voor het eerst in de gelegenheid ge weest als groep bijeen te komen en de blanke regering hun problemen en de door hen voorgestane oplos singen te presenteren. Het zijn Kaiser Matanzima (Trans kei), Lucas Mangope (Bhoputatswa- na), Gatsha Boethelezi (KwaZulu), Patrick Mphephu (Vendaland), Wes- sels Mota (Basotho Qwa Qwa), Ce- dric Phaituüi (Lebowa), Hudson Ntsanwisi (Gazankulu) en Lennox Sebe (Ciskei). Reeds voordat zij voor een gesprek van half tien tot 's avonds zeven uur hun opwachting maakten bij Vorsiter en Botha werd er gewaagd van een 'historisch ogen blik'. Toen zij het Uniegebouw in Pretoria weer verlieten hadden zij geenszins de blanke politiek veran derd, maar het principe van weder zijdse raadpleging had zich toch voor het eerst stevig vastgezet. Want er is afgesproken dat er opnieuw overleg komt over speoifieke zaken, zoals de gapende kloof tussen de lo nen van blank en zwart, over de ste delijke zwarten, over het onderwijs, enzovoort. Geen botsing 'De mensen die hadden gedacht dat het hier tot eén confrontatie zou ko men tussen de eerste minister en de thuisland-leiders, hadden ongelijk: zij hebben geen rekening gehouden met het staatsmanschap van deze lei ders', zo zei prof. Ntsanwisi in een dankwoord tot Vorster. En al hun onderlinge verscheidenheid waren het ook duidelijk staatslieden: de rijzige Matanzima, wiens thuisland als eerste op de lijst staat voor zelf bestuur, de wijze hoogleraar Ntsan wisi, de zeer bedachtzame Mangope en daartegenover de geheel in het wilt geklede Boethelezi, fel en gevat. De door de staat geleide radio gaf te kennen, dat zij een lange weg had den afgelegd 'uit de amorphe massa van naturellen van een kwart eeuw geleden' Toen de agenda van de besprekin gen bekend werd was al terstond duidelijk dat deze mannen zichzelf niet alleen als leiders van de onge veer zeven miljoen Afrikanen bin nen de grenzen van hun respectieve lijke thuislanden beschouwen, maar ook van het nog grotere aantal dat het zwarte arbeidsleger in blank ge bied vormt. Theoretisch moet elk van de 16 miljoen zwarte Afrikanen tot een thuisland behoren, zelfs als hij het nooit gezien heeft. De ge sprekken worden dan ook grofweg ingedeeld in kwesties betreffende de thuislanden en kwesties betreffende alle Afrikanen. Wat de thuislanden betreft maakten Prof. Hudson Ntsanwisi van Ga zankulu de thuisland-leiders weinig vorderin gen, al waren ze het onderling over één ding zeker eens: ze moesten méér krijgen dan de dertien procent van al het land in de republiek dat de veertig jaar oude wetgeving hen nu toestaat. Premier Vorster vond dat zij hun bestaande land beter moesten uitbuiten. Hij wilde nog wel zover gaan om overleg voor te stellen voor het onderling uitruilen van blank en zwart gebied. Minister Botha (Bantoe Administra tie en Ontwikkeling) voorspelde dat binnen vijf tien jaar de thans nog zeer versnipperde thuislanden vaste vorm zullen hebben gekregen. Hij beloofde meer geld om deze ontwik keling te versnellen. De thuisland leiders weten maar al te goed dat wat dit betreft ze niet erg ver zul len komen. Daarom was het ook niet verwonderlijk dat als Vorster onderhandelingen tot zelfstandigheid op elk gewenste tijd aanbood niet één van hen hapte. Hun aanhouden de verzoeken voor de overdracht van meer departementen aan hun be stuur werden beantwoord met de suggestie om dat maar met de be trokken individuele ministers van de Zuidafrikaanse regering op te ne men. En er werd aan toegevoegd dat 'bepaalde departementen alleen kun nen worden overgedragen als de on afhankelijkheid eenmaal is ver leend'. Een interessant verlangen van de zwarte leiders was overigens dat de regering van het belasting geld, dat zij int van de stedelijke Afrikanen wel eens heel wat meer kon overmaken aan de regeringen der thuislanden. Passenwetten Prof. Ntsanwisi gaf de eerste stoot tot een discussie over de grievende passenwetten. Een gezamenlijke ver klaring na de conferentie zegt hiero ver: 'Om een genoegzame oplossing te vinden voor dit ergerniswekkende probleem wordt de noodzaak gevoeld een speciaal apparaat voor onder handelingen tussen de thuislandlei ders en de regering'. Een soortgelijke voortzetting van contacten werd ook besloten naar aanleiding van klachten over de kloof in beloningen van zwart en blank, Phatudi van Lebowa wilde de Cedric Phatudi van Lebowa hele positie van de zwarten in de blanke steden in discussie brengen en daaraan zal nu verderop in dit jaar een hele dag worden besteed. De klachten over rassendiscriminatie leidden Vorster tot de uitspraak dat 'regelingen die niet nodig zijn om wrijving tussen de rassen te voorko men behoren te vervallen'. Hij meende overigens dat discriminatie vooral kan worden bestreden door beter onderwijs. Geen terug meer De conferentie wordt in Pretoria als een diplomatieke prestatie van pre mier Vorster beschouwd die dan ook niet zal nalaten daar munt uit te slaan voor de verkiezingen, die nog maar zeven weken verwijderd zijn. De regeringsgezinde krant Die Bur ger liet niet na om nog even te ver melden dat geen van de thuisland leiders het woord 'federatie' in de mond had genomen, daarmee sugge rerend dat de Verenigde Partij met haar alternatief voor de thuislanden- politiek niet op steun van deze lei ders hoeft te rekenen. Ook al kan men zeggen dat hij daarvoor bepaald geen hoge prijs voor heeft moeten betalen. Verster heeft hiermee toch iets in beweging gezet, waarvan hij niet makkelijk terug zal kunnen. En de thuislandleiders voor het eerst iets geproefd van een invloed die zij aLs groep kunnen uitoefenen. Thorpe, een der voornaamste leiders van de Britse Liberale Partij heeft al bekendgemaakt dat zijn partij de La- bourregering 'zo spoedig mogelijk" ten val zal brengen. Daarvoor heeft de 14 leden tellende liberale Lagerhuisfrac tie al contacten opgenomen met afge vaardigden van Noordierse Unionisten en nationalisten uit Schotland en Wa les in het Lagerhuis. John Pardoe, een liberaal hoofdbe stuurslid heeft in een radio-uitzen ding verklaard dat de liberalen La bour zullen wippen als de regering 'extreme maatregelen' aankondigt in de troonrede van vandaag. 'Als deze verklaring slechts een tiende deel be vat van het Labour-programma, waar voor slechts 37 procent van de kiezers zich heeft uitgesproken, krijgen zij van ons geen 24 uur meer. Maar wan neer de regeringsverklaring maatrege len bevat die bij de liberalen en de gematigden door de beugel kunnen dan zullen de socialisten aan het be wind blijven', aldus Pardoe. Volgens waarnemers kunnen de libe ralen zonder steun van de Conserva tieven het kabinet Wilson niet laten vallen en voelen de Tories op dit ogenblik nog niets voor een nieuwe kabinetscrisis. MOSKOU (AP, Reuter, UPI) De Russische schrijver Wiktor Nekrasow (62), die eens de Stalinprijs won, heeft in Moskou verklaard dat de ge heime politie, de KGB, heeft getracht hem te dwingen de schrijver Solzje- nitsin en de atoomgeleerde Andrej Sa- charow te veroordelen. Nekrasow heeft dit geweigerd. De KGB, aldus Nekrasow, heeft in januari zijn huis 42 uur lang doorzocht en het manus cript meegenomen van een boek dat hij schreef over de nazi-massamoord op tienduizenden joden uit Kiew in 1941 in BAbi Yar. Nekrasow heeft gis teren een verklaring afgegeven waarin hij zegt het in ballingschap sturen van Sozjenitsin en 'andere intelligen te, begaafde en ernstige mensen' te betreuren. Nekrasow is in 1972 uit de communistische partij gezet, maar was al onder Chroestsjew in ongenade ge vallen. Omzet Hoechst boven 15 miljard mark FRANKFURT De concemomzet van het Westduitse chemische con cern Farbwerke Hoechst is vorig jaar met 14 pet gestegen van DM 13,4 mil jard tot DM 15,3 miljard. De omzet in het binnenland nam met 16 pet toe van DM 5,6 miljard tot DM 6,5 mil jard. Het uiteindelijke resultaat is nog niet bekend, wél van de moeder maatschappij afzonderlijk, dat (na be lastingen) uitkwam op DM 296 (266) miljoen. Een stijging derhalve van 31 pet.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 9