iejaarde bezetters verwijten lestuur autoritair optreden doel-sparen Rabobank Q Parlementair werk nu op een laag pitje of... elke maand een bedragje sparen om uw huis op te knappen VOEDSELTEKORT STEEDS GROTER mW/rW!AE,TET DINSDAG 12 MAAKT 1974 pn geroofd bij herval op bank ::>p r«al HUIZE "ROMSICHT" woensdag 13 maart a.s. de opening plaats vinden. In afwachting van provinciale verkiezingen: van Red Band natuurlijk Kamer stelt orde op eigen zaken BINNENLAND T3/K5 voners tehuis in Prinsenbeek pal achter directie (ADVERTENTIE) *|r aSCA DRESSELHUYS ■jjj IXSEXBEEK 'Ik ben de laatste dagen heel wat keren voor een raddraaier en een belhamel uit- dej taakt. Dat kan mij niet schelen. Wanneer ik vecht voor een goede levensavond van 80 oude men- dan laat ik me niet uit het veld slaan. Ik ben niet bang voor dreigementen. o d 75-jarige ex-maatkleermaker W. A. fre,ffen heeft net een bezetting van le? bejaardenhuis de Hagedonk in b; uenbeek achter de rug, maar hij 'er tog onvermoeid in het geven van te htingen over het conflict. Vorige oe |t is de bom gebarsten. Het direc- [s-echtpaar F. Loose (39) en me- t J. M. R Loose-Steeghs (33) ontslagen, door het bestuur van ichting die het tehuis exploiteert, namen de tachtig bejaarde bewo- en het personeel van het tehuis Na enkele vergaderingen werd aiJiiem besloten het tehuis te bezet- Men wilde hiermee bereiken het bestuur zou terugkomen op besluit, dat het ontslag ongedaan u" iakt zou worden en dat de zaak 1 1 slijk. ilijke bekendheid zou krijgen, al- de heer Mouwen, die voorzitter de bewonerscommissie is. conflict tussen het echtpaar voi^e en het bestuur bestaat al een tijd. Ik geloof dat het voomame- da niet botert tussen mevrouw Loose ntqle vrouwelijke bestuursleden. On- 14 dagen geleden kwam het tot emjuitbarsting toen ik van het gewes- arbeidsbureau in Breda hoorde, lo er een ontslagaanvraag ingediend Dat was voor het eerst dat wij ncjran hoorden. We waren door het mr niet gekend in dit besluit. GAB vroeg mijn visie op deze om die bij het rapport te voe- dat naar het ministerie van eco- sche zaken gestuurd moest wor- Niet veel later kregen we bericht ndi iet bestuur besloten had de heer rsj|evrouw Loose per 1 juli te ont- en dat dat gebeurde met toestem van het gewestelijk arbeidsbu- en het ministerie van economi- zaken. Wij hebben toen alle be- 5 1 irs van het huis en het personeel ilkaar geroepen. Op die vergade- Bejaarden uit het tehuis groeten de heer en mevrouw Loose zodra ze zich buiten laten zien. I ENTER Bij een overval op ïoofdkantoor van de AMRO-bank de Keizerstraat te Deventer tuufcns de directie, ongeveer honderd- nd gulden buitgemaakt. Om over tien drongen twee rschijnlijk jonge mannen het iw binnen. Zij waren gemaskerd aa tdden beiden een vuurwapen bij Niet zeker is of dat echt was of vat er op leek. Er viel ook een er Vermoedelijk hebben de over- drs daarmee het bankpersoneel al- nin wat schrik willen aanjagen. et moment van de overval waren bijen cliënten in het bankgebouw. van de twee mannen klauterde ndig als een acrobaat over de ho- bie alie. Hij kwam in de kasbox te- 'ooi en veegde daar in een oogwenk ledrag van ongeveer een ton bij- d in stond een auto te wachten, ij dmee de overvallers vervolgens e;s wegreden. Op nauwelijks enke- akjmderden meters van het bankge- in de Bergstraat, is de auto, aro n Arnhem gestolen bleek, later td .gevonden. bekend op welke wijze het tweetal er is gevlucht, maar er wordt re- :ern tg gehouden met de mogelijkheid Di iij de overval nog meer personen hoi kken zijn geweest. ring is besloten tot actie.. Er gingen emotionele kreten op als 'Als ze weg gaan betaal ik mijn kostgeld niet meer of 'Ik geef mijn eten terug aan de keuken', maar tenslotte is beslist dat woensdagmiddag om 4 uur de deur van het tehuis gesloten zou wor den en dat de zaak daarmee bezet was. Op die vergadering werd ook een resolutie aangenomen waarin stond sat meneer en mevrouw Loose moes ten blijven, dat de bewoners het ver- trouwen in het bestuur opzegden en dat zij het gemeentebestuur om een bemiddelingspoging zouden vragen. Dit laatste is afgewezen. 'De mensen hier waren dankbaar en leefden gelukkig. Ze vonden hier iets terug van het oude thuis. Ze voelden zich hier voor honderd procent geluk kig. Dan is het toch vreselijk dat daar een eind aan gemaakt wordt door een autoritair bestuur, dat beslissingen neemt, die voor ons begrijpelijk zijn en waar wij helemaal niet in gekend worden', verzucht hij. Tot vrijdagavond Dan vertelt hij het verhaal van de be zetting verder: 'We bleven tot vrijdag avond bezet. Alleen de geestelijk verzorger en de arts mochten het huis binnen, maar de bejaarden bleven zo veel mogelijk binnenshuis. Vrijdaga vond hielden we opnieuw een verga dering en daar werd met 90 stemmen voor, 5 blanco en 1 tegen besloten dat de bezetting zou voortduren. Maar dat bleek nog maar van korte duur te zijn, want zaterdagochtend stond het bestuur met de burgemeester, de in specteur op de bejaardenoorden en de politie voor de deur, om zich toegang te verschaffen tot het tehuis. Wij hebben de deur toen rustig openge daan en sindsdien is de bezetting op- (ADVERTENTIE) a; 1 Na maanden van voorbereiden, bouwen en inrichten is vrijwel klaar. Het is daarom een genoegen U uit te nodigen 's middags tussen 15.30 en 17.30 uur het resultaat te komen bezichtigen. Fam. DE VRIES Huize "Romsicht" Chr. Verpleeg- en Verzorgingsinrichting Valeriusplein 6, Amsterdam. geheven'. Wat nu verder? Hebben de bejaarden nog meer pijlen op hun boog? De heer Mouwen: 'De hele zaal is zo geëmotioneerd geweest, dat we nu echt de tijd moeten nemen voordat we de bewoners opnieuw bijeen roe pen. Je hebt tenslotte te maken met oude mensén mei vaak zwakke harten. Je bent zo voorzichtig mogelijk, maar je weet natuurlijk nooit of zo'n actie geen nare gevolgen ovoor de gezond heid kan hebben. Ook later nog', zegt hij. Waar ging het in het conflict tussen het bestuur en het echtpaar Loose precies om? De heer Mouwen: 'Dat hebben we ei genlijk ook niet helemaal kunnen doorgronden. Er werd gezegd dat me neer en mevrouw Moose de schuld waren dat er een tekort van 70.000 gulden was op de begroting van 1973. Maar dat kwam omdat er op de begro ting te weinig geld voor personeel was uitgetrokken. Ik geloof dat het merendeel van de moeilijkheden ver oorzaakt werd doordat het echtpaar meer personeel eiste en het bestuur vond dat het best ging met de be staande bezetting. Mevrouw Loose heeft hier letterlijk dag en nacht ge- werktZe stond vaak 's avonds om 11 uur nog aan de wasmachine. En dan dat poetsen, dat ze volgens het be stuur teveel deed. Wat een onzin, ze moest wel, want er was te weinig per soneel, zodat ze altijd op alle mogelij ke posten tegelijk moest invallen, zo wel in de keuken als in de verzorging en verpleging van de bewoners, als in het schoonhouden van het huis. Ach. maar dat gezeur over dat poétsen is maar een voorwendsel. Zij zetten el kaar de voet dwars, maar wij als be woners zijn er tenslotte over gestrui keld'. Wat is volgens het echtpaar Loose de kern van het conflict? 'De enorme autoritaire houding, die het bestuur in alle zaken heeft aange nomen en hun voortdurende weige ring om ons meer personeel te geven, De structuur in veel bejaardenoorden is verouderd. Dit zeggen de Neder landse federatie voor bejaardenbeleid en de Stichting landelijke samenwer king bejaardentehuizen naar aanlei den van de bezetting in Prinsenbeek. De stichting landelijke samenwerking heeft enkele Kamerleden met klem gevraagd aandzcht te besteden aan de bezetting in Prinsenbeek. In veel te huizen zijn er formeel mogelijkheden om een bewonerscommissie in te stel len, maar die commissies worden in de praktijk gekoppeld aan een verou derde structuur, aldus de stichting. hoewel wij dat zo hard nodig hadden. Een consulent voor het bejaarden- werk heeft ons daarin gelijk gegeven', vertelt de heer Loose in zijn huis, dat rechtstreeks aan het bejaardenhuis grenst en waar hij samen met zijn vrouw en een vakbondsman van de KA- BO (Katholieke Bond van Overheids personeel) de nu te volgen weg be spreekt. Af en toe steekt hij de hand op om een bejaarde te groeten die vanaf de overkant naar hem zwaait. Driemaal excuus 'Er wordt wel eens gezegd dat het primair een conflict tussen het be stuur en mijn vrouw is. Zij heeft ooit een onenigheid gehad met een vrou welijk bestuurslid. Toen is ze nogal uit haar slot geschoten. Dat is haar nooit vergeven, ondanks het feit dat ze driemaal excuus heeft aangeboden', zegt de heer Loose, die voordat hij di recteur van dit bejaardenhuis werd in de verpleging, het ontwikkelingswerk en het jeugdwerk heeft gezeten. Zijn vrouw zat vroeger in de administratie ve sector en in de verpleging. Het echtpaar Loose hoopt, nog op een verzoening, want beiden zouden liever 'nu dan over vijf minuten' weer aan het werk gaan op de Hagendonk. Maar het ziet er niet naar uit dat die verzoening er komt, te oordelen naar de woorden van ir. P. van Dalen, voorzitter van het bestuur. 'Ze zijn per 1 juli ontslagen, maar met directe ingang op non-actief gesteld. Deze zaak is op geen enkele manier meer terug te draaien. Wij hebben het echtpaar Loose tal van kansen gege ven om in het gareel te gaan lopen, maar ze zijn nergens op ingegaan. Hier is een dictator aan de macht en dat is mevrouw Loose. We hebben medelijden met haar man die altijd tussen twee vuren zit; tussen zijn vrouw en het bestuur. Tot nu toe zijn we veel te tolerant geweest. Dat bezu ren we nu. Wat vindt hij als bestuurslid ten slotte van de houding van de bejaar den in dit conflict, die toch wel dui delijk te zien geeft hoe erg zij aan hun directeur en zijn vrouw gehecht zijn. 'Ja, die houding is onbegrijpe lijk: ze zijn volledig omgedraaid: een paar maanden geleden kregen we nog al flink wat klachten over het tekort aan aandacht dat men kreeg. Ik geloof dat ze nog steeds bang zijn voor me neer en mevrouw Loose, nog steeds bang dat zij misschien terugkomen en dat ze daarom handelen, zoals ze op het ogenblik doen'. Daar zijn tegenwoordig heel mooie materialen voor. Gemakkelijk te verwerken ook. Omdat steeds meer mensen het fijn vinden om zélf hun huis op te knappen. Dat schenkt dubbel voldoening en 't is de helft goedkoper. Maar... de hèlft goedkoper kan toch nog een héél bedrag zijn. Spaar er daarom voor, terwijl u rustig bekijkt wat en hoe u het gaat veranderen. Enspaar automatisch Iedere maand groeit dan uw kapitaal met een vast bedrag zonder dat u er iets voor hoeft te doen. Dat kan met het Automatisch-Spaarplan bij de f Zo noemen zich Raiffeisenbanken en Boerenleenbanken. (ADVERTENTIE) (pedi-forma)» Uw kind loopt er zichtbaar beter op Verkrijgbaar bij de j betere schoenenzaken f BRUSSEL (ANP) Het voedselte kort in de wereld lijkt rampzalige vormen aan te nemen. Het kleinste ongeluk bij de voedselvoorziening kan nu leiden tot hongersnood op grote schaal en rampen. Dit heeft Claude Cheysson, Europees commissaris voor de ontwikkelingssamenwerking, maan dag in Brussel verklaard. Cheysson zei over het steeds sneller toenemende voedseltekort in de we reld dat de situatie 'op korte termijn dramatisch kan worden. Het zou mis dadig zijn dit niet onder ogen te zien'. Cheysson heeft samen met landbouw commissaris Lardlnois een memoran dum opgesteld waarin wordt gepleit voor een voedselhulpprogramma van de EEG met meer 'allure'. Het memo randum adviseert de EEG verbintenis sen aan te gaan voor voedselleveran- ties voor drie jaar. De EEG zou de komende drie jaar per jaar minstens 1,7 miljoen ton granen (maximaal 2,5 miljoen ton), 80.000 tor magere melk poeder (maximaal 120.000 ton), 45.000 ton boterolle en 10.000 ton suiker moeten leveren. De Europese commis sie zou meer zeggenschap moeten krij gen over de voedselleveranties. RITA "Waarom doen de mannen zo lelijk tegen je als je auto rijdt, Ellen? Nu lachen ze allemaal naar je". DEN HAjAG Omdat woensdag 27 maart de verkiezingen worden gehouden van de staten in de provincies, staat het landelijke parlementaire werk nu al op een laag pitje. De Tweede Kamer vergadert alleen maar overdag, zodat de geachte af gevaardigden de gelegenheid hebben 's avonds op de verkiezingsbijeenkomsten in de provincies op te treden. De politiek wordt weer vooral buiten Den Haag be dreven en met een inzet door de politici alsof er geen provinciale, maar lan delijke verkiezingen voor de deur «taan. (ADVERTENTIE) De politieke partijen sloven zich uit om de aandacht te trekken van het grote publiek, dat in de regel de politiek niet hoog op de prioriteiten lijst van interesse heeft staan. De PPR zoekt het vooral in het beleggen van een serie persconferenties. De partij heeft drie boekjes laten ver schijnen (Barsten in de groei', 'Olie op de golven', 'Politiek op termijn'). Voor elk boekje apart werd de pers, met een tussentijd van enkele dagen uitgenodigd, voor een bijeenkomst. Alsof de boeken nog niet genoeg zijn heeft deze partij nog een plan voor de ondernemingsra den, een plan van de arbeid en een nota over het defensie beleid in het vat zitten. Dat beloven nóg eens drie perscon ferenties te worden. DS'70 kennelijk ook in deze geest geadviseerd voor de pu bliciteitscampagne, volgt dit voorbeeld. Deze partij liet twee brochures drukken ('Vormen en scheppen' 'in komenspolitiek') en dus wor den er twéé persconferenties gehouden, één op woensdag en één op donderdag. Bovendien worden zaterdag op het con gres van DS'70 in het Haagse -congresgebouw nog eens toe lichtingen gegeven op de bro chures waarna ze in discussie worden gegeven. In hetzelfde gebouw vergadert zaterdag ook de partijraad van de KVP. Onderwerp is: de lan delijke politiek. Fractievoorzit ter Andriessen brengt verslag uit over het doen en laten van de fractie. Ter geruststelling wordt in de convocatie voor de vergadering nog vermeld dat 'alle kandidaten voor de provinciale statenverkiezingen zijn uitgenodigd'. De ARJOS komt zaterdag in jaarvergadering bijeen in het gebouw Trianon te Utrecht om te spreken over de sprei ding van macht, kennis tn in komen. Een deel van de twee de kamerfractie van de ARP zal aanwezig zijn. Na de stemming over het wets ontwerp, dat het geven van rijlessen regelt, begint de Tweede Kamer met een sterk provinciaal getint onderwerp. Het Limburgse kamerlid Bre men interpelleert minister Lubbers van economische za ken over het sluiten van de mijnen Onlangs heeft de Tweede Ka mer nog uitvoerig over dit on derwerp kunnen beraadslagen. Er wordt dan ook beweend, dat de komende statenverkie zingen niet vreemd zijn aan deze interpellatie. Toch is er wel reden om de minister aan de tand te voe len. De t)egeleidingscommissie coördinatie mijnsluiting' heeft minister Lubbers namelijk ge schreven dat bij het verder sluiten van mijnen op de afge sproken data er geen verant woord afvloeiingsbeleid moge lijk is. Op de rijksdiensten kan niet direct worden gere kend. Er is hierover nog geen concrete beslissing genomen. Dit jaar en het volgend jaar moet in totaal voor 725 werk nemers een arbeidsplaats wor den gevonden. Dit zal 'bijzon der moeilijk' zijn, aldus de commissie. Voor het KVP-lid Bremen dus alle reden om er bij de minister op zijn minst op aan te dringen, dat de overplaatsing van de rijksdien sten aansluit op het stoppen van de mijnen. De Tweede Kamer krijgt ver der deze week de gelegenheid om te praten over de orde in eigen huis. Het plan is om de handelingen (notulen) sneller te laten verschijnen. Van de vergadering van dinsdag zou men bijvoorbeeld al op don derdag de beschikking hebben over de notulen. Dit is alleen mogelijk wanneer het correc tierecht van de sprekers in de ze zin wordt beperkt, dat de gecorrigeerde stenogrammen binnen twaalf uur na het spreken weer zijn ingeleverd. Het correctierecht houdt in, dat men de tekst, zij het dan niet ingrijpend, kan wijzigen ook al heeft men haar uitge sproken, zoals in het steno gram staat. Het gevolg van het correctierecht is, dat soms aar dige interrupties uit de hande lingen verdwijnen. Interessant is ook het voorstel om te voorkomen, dat de ka merleden bij het afleggen van een stemverklaring weer aan een nieuw debat beginnen. Voorzitter Vondeling is altijd streng op deze zaken en heeft in het recente verleden meer dan eens een kamerlid ver maand, die te uitvoerig was in zijn stemverklaring. Wanneer het reglement van orde vol gens het voorstel wordt gewij zigd zal het voor hem gemak kelijker zijn om in te grijpen. De commissie inzake de werk wijze van de Kamer noemt in haar verslag de kwestie om aan de kamercommissies de bevoegdheid te geven perso nen te dwingen voor haar te verschijnen om onder ede te worden gehoord. Hiervoor zou de enquêtewet moeten worden veranderd. Het is mogelijk dat, om dit te bereiken, door kamerleden een initiatiefvoor stel wordt ingediend. De he ren De Vries (PvdA) en Jur- gens (PPR) hebben reeds na de oliecrisis een wijziging van de enquêtewet ingediend om te bewerkstelligen dat de Ka mer met haar enquêterecht in het algemeen sneller kan in grijpen. Gebleken is namelijk, dat het erg moeilijk is om het gedrag van de oliemaatschap pijen in de energiecrisis na te gaan. Bij de kamercommissie voor de verzoekschriften en de commissie voor de inlichtin gen- en veiligheidsdiensten be staat vooral behoefte om kla gers, getuigen en ambtenaren onder ede te kunnen horen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5