Leidse raad gaat kwestie Trekvliet opnieuw bekijken 'Toekomstige gordelweg geheel onaanvaardbaar' 60r tócA\/üvlde£i^e\f Plan vierbaansweg voorlopig ingeslikt Kandidatenlijst rvdA Leiden Dramatische begeleiding eeuwfeest universiteit Veemarkt Leiden Protest tegen vierbaansweg jJongeling in debat Populieren leggen het loodje Werkgroep Milieubeheer: kiezen voor ander beleid [OOT/KWAETET DINSDAG 12 MAART 1974 kor Van een onzer verslaggevers LEIDEN De plannen om op de gedempte Trekvliet een vierbaansweg aan e te leggen zullen door de raad opnieuw worden bekeken. Met een tjokvolle pu- )lieke tribune als decor hebben vrijwel alle raadsfracties gisteravond deze ehvens te kennen gegeven, nu gebleken is dat hiertegen alom verzet is gerezen. STAD EN REGIO L3 Deze nieuwe ontwikkeling is het ge volg van een interpellatie, die de P raadsleden Oosterman (D'66) en Waal (PvdA) gisteravond hielden naar aan leiding van de voorbereidende werk zaamheden tot aanleg van de weg die J momenteel aan de gang zijn. Wethou der Kret kon de interpelianten alle reerst geruststellen met de medede- ing. dat nog niet is overgegaan tot aanbesteding van de asfaltering. om- dat het bestek daarvóór eerst nog door Rijkswaterstaat moet worden be studeerd. Oosterman verwoordde veler ongerust heid ls eeoor te zeggen, dat er 'na 1970 toen het krediet voor de 2 demping van de Trekvliet werd aange jaagd nogal wat veranderd is in al de gedachten rond de aanleg van de weg. 'Ook de universiteit is ten aan zien van haar groei en de bouwcon- centraties bezig nieuwe ideeën te ont wikkelen', zo zei hij, 'en ook onze me ningvorming omtrent het westelijk iustadsdeel is nog niet afgerend'. Waar- vina hij een brief van de universiteit .EIDEN De ledenvergadering van Ie Partij van de Arbeid afdeling Lei- Ion heeft de lijst voor de gemeente raadsverkiezingen in mei vastgesteld. de verkiezingscampagne zullen vier lersonen de taken van het lijsttrek- ierschap verdelen nl. H. van Dam, M. an Aken. A. Verboom en C. Waal. )e definitieve lijst is alf volgt; 1 H se an Dam. 2 M. van Aken, 3 A. Ver- lo.om, 4 C. Waal, 5 J. A. van der lorst. 6 J. van Baaren, 7 J. G. J. P. Juyvenstein, 8 M. Ouwerkerk. 9 Mw Buring, 10 L. F. Meijer, 11 F. Men- ij, 12 D. Tesselaar, 13 J. A. Peters, 4 H. J. Woelders. 15 A. P. J. Hoppe- ler. 16 Mw Y. Jonker-Vondeling, 17 Ranner, 18 R. Eikerbout, 19 P. J. Brouwer, 20 Mw L. van Gennip- ran Rijn, 21 A. Groos, 22 C. M. Plug, 3 Mw. M. A. Snoek-Koning, 24 N 7estpalm-van Hoorn. 25 Mw. H. H. .uchs-van Maaren, 26 F. S. Vermeu- m, 27 M. J. van der ''las. 28 J. C. de Iruyne. 29 P. Delfgaauw. 30 Mw. W. L. van Rietkerken. 31 P. Borde- 'ijk, 32 P. Levahrt. 33 A. Vondeling, M. B. H. van der Velden, 35 B. 'erk, 36 Mw. C. Kerling-Simons, 37 M. de Rijk. 38 Mw E. W. Seters. 39 C. J. van Peijpe, 40 R. J, in 't J'eld. Tevens heeft de ledenvergadering het lernprogramma van de vier progres sieve partijen (PVDA. PPR. D 66 en goedgekeurd. te - 3 h voorlas waaruit bleek dat het meest oorspronkelijke plan voor de bouw van het Witte Singelcomplex (ten be hoeve waarvan deaanleg van de Trek vlietweg is vervroegd) minder waar schijnlijk is dan ooit tevoren. Daarom wilde Oosterman de grootte en de vorm van de weg eerst dan vaststellen nadat nadere plannen omtrent een universitaire vestiging aan de Witte Singel bekend zijn. en er meer zeker heid bestaat ove de bijdrage van de univrsiteit voor de weg. Nieuw overleg Waal drong er op aan. dat de raad een mogelijkheid moet krijgen om met de universiteit en bewoners van het gebied andermaal te gaan overleg gen. In afwachting daarvan zouden de verschillende mogelijkheden open moeten worden gehouden. In ieder geval zou het verder werken aan teke ningen moeten worden stopgezet. De verdeeldheid, die het Witte Singel plan jaren geleden reeds in de raad ondervond, keerde gisteravond weer terug. Ook Elzenga (WD) wilde de hele zaal weer terugbrengen naar de raadscommissie, opdat het geheel na der kan worden beziéh. Ook Stroink (KVP) wilde dat, maar benadrukte wel dat het hier ging om een onder deel van stelsel van gordelwegen, dat door de raad zelf is vastgesteld. Hoe ven (CPN) vond de geplande snelweg überhaupt niet te tolereren, ook als het Witte Singelplan zou doorgaan. Wethouder Kret gaf een overzicht van de voorgeschiedenis, waarvan volgens zijn zeggen ook het college meerdere malen de wens heeft gehad tot mati ging van de plannen. De wens van al le fracties om de hele zaak opnieuw te gaan bespreken wilde hij gaarne honoreren, maar 'dan kunnen we niet volgende week met een hoerzitting korrien, omdat we dan nieuwe infor matie moetèn veroveren. Eerst moe ten we terug naar Den Haag met de neerslag van wat nu in de raad naar voren is geomen, en dan moeten we een nieuwe procedure vaststellen'. Het lijkt hem het beste een nota te doen vervaardigen, op basis waarvan de raad tezijnertijd een nader besluit kan nemen. Waarmee iedereen ak koord ging. Betonmortelcentrale Een andere zaak, die gisteravond in het raadsgebeuren oplaaide, was de mo gelijke vestiging van een betonmortel centrale aan de Sumatrastraat. waar tegen tal van bewoners uit de Kooi in verzet zijn gekomen. Verboom (PvdA) maakte zich bijzonder kwaad op wet houder Ham, omdat deze nog altijd best ;e Wall Tan ■EIDEN 8 februari is de datum waarop de Leidse Univesiteit 400 jaar bestaat. De feestweek vindt plaats in week van 19-24 mei 1975. Hoewel nog geen lustrum commissie geïn- illeerd is, wordt er in een ruimte n het Leids Akademisch Kunstcen- rum al driftig gewerkt aan een pak- aet plannen. Twee professionele regis- eurs. Roel en Pieter van Empelen, lebben aan het college van bestuur 2 'et aanbod gedaan de hele feestweek e begeleiden met toneel, straattoneel, abaret, enz., als een doorlopende troom. die inspeelt op; 1 De sociale foncitie van de Universiteit door de vl «uwen heen; 2 Het specifieke thema fan die week. J3j )oor het open karakter van hun ma- lifestatie kunnen dan ook andere dan jiniversitaire ingeschakeld en bereikt forden. De stof waaruit zij putten be- (u 'at dus, behalve historische (rechts kundige, theologische, enz.) bronnen, c bok eigentijdse sociale gegevens. Uit dit aanbod zijn konkretere plan nen voortgekomen en die worden nu litgewerkt door een commissie dra matische begeleiding eeuwfeest 1975. a De huidige werkfase omvat het schrij den van het 'stuk', ook het opbouwen an een relatie- net binnen en buiten Universiteit' het verepigingen, ingkoren, specialisten op bepaald ge- ed enz. Uit dit relatie-net probeert commissie eind maart een kern ploeg van de grond te krijgen, een "soort staf, die gezamenlijk het spelen >n organ.seren. met maken van pop- ïen en decors, 'het regisseren van hun 'thuisfront' op zich neemt. jK" Verenigingen, actieve groeperingen en specialisten op velerlei terrein kun nen verwachten dat zij een dezer da gen benaderd worden door leden van de commissie om na te gaan in hoe verre zij zouden kunnen en willen bijdragen aan de realisering van deze plannen. De commissie bestaat op dit moment uit; Pieter van Ampelen, regisseur, Roel Polak, regisseur, Henk Gerding. gedelegeerde van het LAK; en Kiki Douwes. niet met een alternatieve vestigings plaats op de proppen was gekomen. Hij bleef erbij dat de bouwvergunning te lichtvaardig was afgegeven. Zijn fractiegenoot Van Aken wilde zelfs dat die bouwvergunning werd ingetrokken, maar dat vond Ham een onrechtvaar dige daad. Wel gaf hij toe (op een vraag van Waal), dat hij op clit mo ment nu hij wèët wat er in de buurt leeft de bouwvergunning niet meer zal verlenen. 'Maar ik moet er ook bijzeggen, dat de betonmortelcen trale toch zou kunnen bouwen op de grond, waarop een industriebestem ming rust', zo voegde hij eraan toe (op een deel van het bewuste terrein rust sinds de dertiger jaren nog een woon bestemming - red.). Een en ander liep uiteindelijk nog uit op een motie, die door Verboom werd ingediend, waarin B. en W. worden gevraagd juridisch advies in te winnen bij de rechtsgeleerde raadsman der ge meente teneinde te onderzoeken of de bouwvergunning alsnog kan worden in getrokken, of dat er eventueel andere iuridische mogelijkheden zijn om de bouw van een betonmortelcentrale ter plaatse te voorkomen. De motie vraagt bovendien om het zoeken naar een an dere plaats voor het gewraakte project Visvangsten in IJMUIDEN Door het slechte weer van de laatste weken zijn er veel visu- ren verloren gegaan. De visserij maakt niet zulke beste dagen door. D» knolvisvangsten zijn lager dan ge weest is tenminste wat betreft de noordeliike Noordzee. De KW 123 'Holland' besomde het afgelopen week einde 130.000 en de VL 115 95 000. Het bericht werd ongevangen door de grotere spannen, dat ter hoogte van het Ruitlnea lichtschip, haring werd gevangen. Voor twee spannen was dat aanleiding er heen te gaan. 7ii kwa men terug met 150 en 100 bakken, wat nu ook niet direct was om over naar huis te schrijven. De vangstberichten zijn over het alge meen in mineurstemming. De span ners die onder de kust vissen hebben ook weinig resultaat. Uitgezonderd een Volendammer, moest genoegen worden genomen met besommingen van 16.000 tct 5000 per nacht. Tussen de 56 en 57' N.B. wordt ge kampt met kleine vangsten, hoewel het opmerkelijk is dat er grote ton gen en zware tarbotten in de netten verstrikt raken. Aanvoer op de markt van maanda; 11 maart 2813 dieren, gespecificeerd als volgt: Slach- Irundèrèn 12S0. varkens 207 en schapen of lammeren 1326. Prijsnoteringen slachtvee Slachtrunderen: stieren le kwal. van 610 tol 640 per leg geslacht gewicht, stieren 2c kwal 5.70-5.85. '•aarzen le kwal. 580-6 30, vaarzen 2e kwal. 505-5.60. koeien le kwal. 530-5.80. koelen 2e kwal. 4.80-5.10, koeien 3e kwal. 4.55-4.70. worstkoeien 4.45-4,65 per kg geslacht ge- w icht. Slachtvarkens: extra kwaliteit van boven tot notering per kg levend gewicht, le kwal. van f 3 00 tot 3.05 2e kwal van 2.97-2.H». 3e kwal van 2.90-2.95 per kg levend ge wicht. Slachtzeugon van 2 90 lot 2.95 per kg levend gewicht. Zware varkens van 2.60 tot 2.70 per kg levend gewicht. Gebruiksvee: schapen van 150 tot 200 per stuk en lammeren van 175 lot 280 per stuk Slachtrunderen: aanvoer groot, handel kalm. prijzen iets gedrukt in prijs. Varkens: aanvoer iels ruimer, handel flauw en prijzen npnder. i Schapen en lammeren: aanvoer groot, handel sléeg, prijzen iets minder. Van een onzer verslaggevers LEIDEN' Meer en meer ver zet breekt op tegen de aanleg van een vierbaansweg op de ge- demptc Trekvliet langs de Rijn en Schiekade. In verband met de raadsvergadering van gistera vond heeft een aantal bewoners 1200 stencils in de buurt ver spreid. waarin geprotesteerd wordt tegen de plannen voor de aanleg van een brede weg voor doorgaand verkeer, als schakel in ecu toekomstige tweede citv- ring. die loopt vanaf de Ples- ma'lsp.n. rotonde station. Galgc- waterbrug, Trekvlietweg, en c£\o»go.;s via de Andries Schoikade, Kastanjekade. Burg- gravenlaan en Sitterlaan naar de Sumatrastraat (via Industrie gebied do Waard). 'De laatste jaren hebben we ge leerd tlai teveel snelverkeer on ze binnenstad kapot en onleef baar maakt', aldus de bewoners. 'Aanleg van deze weg betekent het aantrekken van meer snel verkeer in de wijk. niet lawaai en vooral verkeersonveil'ghe'd voor kinderen. Ook dc Telders- kade zal drukker worden, niet gevaar voor de scholen. Het zou bovendien betekenen dat vele goede woningen afgebroken moeten worden (Andries Schot- kade Kastanjckarie en Van der Tasstraat). Het doorgaande ver keer kan heel goed de Chur- chill-laan en de Lammcnschans- weg gebruiken, we hebben daar voor geen nieuwe vierbaansweg nodig, zeker niet als er zulke offers voor moeten worden ge bracht', aldus de bewoners. Ze «ijzen bovendien op het mo gelijk uitblijven van het 128 nieter hoge Witte Singelplan (uitbreiding universiteit langs de toekomstige weg), en zijn daarom van mening dat een weg voor alleen plaatselijk ver keer voldoende is. De resteren de ruimte zou kunnen worden gebruikt Voor plantsoenen, par keer- en speelruimte voor kin deren en eventueel hier en daar lage bebouwing (winkeltjes, be jaardenwoningen). De bewoners willen dat dc plannen in hun geheel in de wijken ter discussie moeten ko men. Volgende week organise ren de bewoners een bijeen komst over de plannen in het Vijfhovenhuis aan de Hoflaan. OEGSTGEEST Donderdagavond 21 iet maart zal in het Rijnlands Lyceum de •r< heer P. Jongeling niet alléén spreken, zi Het comité van de gezamenlijke kies- loejverenigingen in het rayon Zuid-Hol land N.W. is er in geslaagd er een de batavond van te maken. De heren J. zaïH. J. Rose (ARP) en drs. A. C. den Duik (CHU) bleken bereid met de ijl fractieleider van het GPV in debat te 1 (reden. De heer Rose is voorzitter van rajde Provinciale organisatie van de ARP in Zuid-Holland en lid van de Provinciale Staten. De heer Den Duik X gepensioneerd inspecteur der belas- pingen en acht jaar lid van Provincia le Staten. De discussie staat onder leiding van rojjde heer E. Middelkoop, wetenschappe- 'ijk medewerker van de GPV-fraktie in de tweede kamer. Van een onzer verslaggevers LEIDEN De toekomstige nieuwe ringweg Plesmanlaan, Van der Tasstraat. Galgewaterbrug (ge dempte) Trekvliet. Andries Schotkade, Kastanjekade- De Sitterlaan. Burggravenlaan, is punt voor punt onaanvaardbaar. Aldus de Werkgroep Milieubeheer in een reactie op een nieuwe verkcers- nota van de dienst gemeentewerken verkeersproblemen op korte termijn Het lijkt de werkgroep een zeer ugen- te vraag wat aan het totale verkeers systeem gedaan moet worden om deze gordelweg door de stad overbodig te maken. Het onaanvaardbare ervan geldt volgens de werkgroep ook voor enkele onderdelen van het plan, zoals de uitvoering van een doorgaande Trekvlietweg, die aansluit op de Tel- derskade. Er zou dan wéér een nieu we sluinroute worde n gevormd voor hel verkeer clat nu van de Churrhill- laan gebruik maakt, omdat daarmee dan de toekomstige stoplichten verme den zouden worden. Over de nieuwe verkeersnota zelf zegt dc werkgroep, dat daarin ten onrechte prognoses worden gedaan. omdat deze gebaseerd zijn op situaties in 1969. De waarde van dergelijke prognoses acht de werkgroep betrekkelijk gering, als daarbij bovendien geen enkele plaats wordt ingeruimd voor mogelijkheden lot bevordering van hel openbaar ver voer en het fictsverkeer als alterna tief voor het autoverkeer van de binnenstad, een integratie van woon- en werkgebieden, een beper king van het autoverkeer, een bevor dering van openbaar vervoer en fiets- verkeer als alternatief voor het auto verkeer en een gerichte bestrijding van de verkeersonveiligheid. In ver band daarmee zijn vele concrete vra gen te formuleren, die in het huidige vervoersonderzoek niet worden ge steld'. aldus de werkgroep, die in dit verband haar zorgen uitspreekt over de toekomstige tweede cityring (zie aanhef). 'Een andere belangrijke vraag lijkt ons hoe het economische leven van de zonder dat dit gebied verder voor de auto wordt opengelegd. De situatie is op dit punt zeker eenvoudiger gewor den. nu de bouw van 'weide-winkel centra' wordt tegengegaan, de Leidse Baan geen directe verbinding met Leidsenhage zal geven en de Winkel hof in Leiderdorp bescheidener afme tingen lijkt te krijgen dan eerst was gepland. Het lijkt ons van belang te weten in hoeverre het vervoersonder zoek van de Leidse agglomeratie een bijdrage kan leveren aan de beant woording van deze en dergelijke 'taak stellende' vragen. Wij hopen dat de komende discussie over het vervoers onderzoek hierover duidelijkheid zal brengen', aldus besluit de werkgroep. (ADVERTENTIE) Onjuist De nota van Gemeentewerken op gesteld in het kader van het Ver- keers- en vervoersplan voor de Leidse agglomeratie conelu deert on der meer. dat het aantal verkecrsverplaat- singen tot 1976 toeneemt met onge veer 25 procent. Voorts wordt een be langrijke toename (ongeveer 27 pro cent )va'n het aantal verplaatsingen per auto verwacht: verplaatsingen met het openbaar vervoer en fiets of bromfiets nemen daarentegen volgens gemeentewerken af met resp. 8 en 20 procent. De toename van het autover keer zou voornamelijk ten koste van de fiets en de bromfiets gaan. De Werkgroep Milieubeheer heeft nogal wat kritiek op de wijze, waarop men tot deze conclusies is gekomen. Een aantal gegevens, dat bij de bere- kenidgen is gebruikt, lijkt verouderd of onjuist te zijn. zo zegt men. Dit zou met name gelden voor het aantal inwoners (van een toename is sinds enkele jaren geen sprake meer) het autobezit (een sterke toename is niet zeker) en het aantal verkeersverplaat- singen (een onderzoek hieromtrent zou een vertekend beeld geven en het is niet duidelijk of er na 1969 nog controle heeft plaatsgehad, in hoever re de verwachte toename van het au toverkeer overeenstemt met de werke lijkheid. JDe werkgroep betreurt het ook. dat er bij de berekeningen geen plaats is in geruimd voor een mogelijke selectieve beperking van het autoverkeer, voor bevordering van het openbaar vervoer en het fietsverkee r als alternatief voor het autoverkeer. Ook de gedach te. dat de mobiliteit zélf zou kunnen worden beperkt (bijv. door integratie van woon- en werkgebieden) ont breekt in de nota, aldus de Werk groep Milieubeheer- Ander beleid LEIDEN De populieren aan dc Doezastraat (foto), de Aarstraal en de Anna van Saksenstraal zullen uiteindelijk toch het loodje moeten leggen. Sinds de orkaan op 2 april van hel vorig jaar is hel wortelstelsel van de bomen zodanig aan getast, dat ze het gevaar opleveren bij een volgende grote stm te bezwijken. Enkele maanden geleden kwamen b. en w. al met het voorstel de reuzen te kapjpen, maar de raad vond dat zonde, en hield het nog even aan. Helaas, intussen hebben de boomchirurgen de zaak nog eens grondig onderzocht, en zijn eveneens tot de conclusie gekomen dal de populieren niet meer betrouwbaar zijn. Daarom luidde ook hun advies: kappe. De bomen krijgen overigens halfvolwas sen plaatsvervangers, die er weer een paar jaartjes tegen kunnen. In aansluiting op de recent versche nen Oriënteringsnota over de Ruimte lijke Ordening van de regering, doet de werkgroep tenslotte de suggestie om te kiezen voor een ander beleid 'Voor een beleid; dat gericht is op een bevordering van de woonfunctie LEIDEN Schrijverscyclus vana vond om 8 uur houden het Syndicat d' Initiative Artistique en de activitei tencommissie van de Leidse Vereni ging Van Studerenden 'Augustinus' in hun schrijverscyclus op Rapenburg 24 een bijeenkomst met de schrijver- dichter Jacques Hamelink. Op deze avond zal de nadruk liggen op zijn werk als dichter. Daarnaast zal hij zijn lezing wijden aan Nederlandse poëzie in het algemeen. Hamelink de buteerde in 1964 met zijn verhalen bundel 'Het plantaardige bewind', waardoor hij de Vijverbergprijs en de Van der Hoogtprijs ontving. Deze poplin regenjas beschermt tegen elke onverwachte regenbui. Polyester/katoen. Beige.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 3