Ander afscheid verwacht Geen strafschop, wél veldslag van drie uur STEUN VOOR DEN HAAG vru cp rechto Sponsors zijn georganiseerde sport stap voor met vereniging ter ter Horst ziet het bij Sparta niet meer zitten lie Nastase tapt uit VCT-circuit lerckx blijft lider in 'arijs-Nice Rumoer in Turijn, Napels, Newcastle en Manchester Tom Okker op tweede plaats Stichting betaald voetbal 's Gravenhage opgericht OLW/UCWAiRTET DJNSDAiG 12 MAAKT 1974 SPORT T11/K.13 an onze speciale verslaggever OTTERDAM De kans dat de 30-jarige tijdelijk op non-actief ge elde Ger ter Horst van de eredivisieclub Sparta nog ooit zijn ren- ee zal maken in het keurkorps van de Rotterdammers lijkt vrijwel itgesloten. Ter Horst heeft het vertrouwen in trainer Leo Steegman >gezegd, terwijl de jeugdige oefenmeester op zijn beurt geen enke reden meer aanwezig acht om een beroep te doen op zijn voorstop- er. Een voor Ter Horst nauwelijks te verteren zaak. 'Ik had me mijn scheid bij Sparta na twaalf jaar trouwe dienst wel anders voorge- eld. Het enige waarop ik nu nog kan hopen is dat het bestuur me :n vrije transfer verleent, want zolang Steegman het voor het zeg- >n heeft, zie ik het bij Sparta niet meer zitten'. Een uitspraak die symptomatisch is voor de vertroebelde sfeer die er tus sen speler en trainer is ontstaan. Het al geruime tijd sluimerende conflict tussen beiden kwam vorige week tij dens de training plotseling aan de op pervlakte. Nadat er eerst een onbete kenende ruzie was ontstaan tussen doelman Doesburg en Steegman, die tot gevolg had dat de snel ontvlamba re Sparta-doelman naar de kleedkamer werd gestuurd, maakte Ter Horst be zwaren tegen een looptraining. 'Het veld was bijzonder slecht en toen ik daar een opmerking over maakte, viel dat bij Steegman kennelijk niet goed. Uit protest ben ik doen van de trai ning weggelopen. De onderlinge sfeer was bovendien toch al bijzonder slecht. Dries Visser liep me een paar keer in de rug en zo waren er nog een paar van die vervelende dingen. Toen de andere dag ook nog mijn sokken waren gestolen, besloot ik van de training weg te blijven'. ONVOLWASSEN De gedragswijze van Ter Horst toont nog eens ten overvloede aan hoe on volwassen de bedrijfstak voetbal is. Een werknemer grijpt een klein con flict bij een club die een moeilijk sei zoen doormaakt aan c boycotten. Ter Horst: het wel een beetje vervelend wat er gebeurd is, maar Steegman en ik lig gen elkaar niet Hij heeft nooit kun nen accepteren dat ik tot aanvoerder werd benoemd. De trainer weigerde dan ook om met mij bepaalde zaken betreffende het elftal door te spreken. Dat deed hij liever met Nol Heijer- man. Maar die is zo slim en stiekum daar kun je helemaal geen peil op trekken. Dat geldt trouwens ook voor Stef Walbeek en Jan van der Veen. Je weet niet wat je aan ze hebt Ze IVMPTON (UPI) De Amerikaan mmy Connors heeft in de finale van t Coliseum Mall invitatietoernooi in impton (Virginia) met tweemaal 6-4 fwonnen van Ili Nastase. De grilli- Roemeen. die ook vorig jaar in de iale van dit toernooi van dezelfde eler verloor, kondigde direct na de rtij aan, dat hij het volgend toer- loi niet meer aan het WCT-circuit 1 deelnemen. Wel is hij verplicht de lidige toernooi-reeks, welke hem on- ir meer in de vierde week van aart naar Rotterdam zal voeren, uit spelen. Nastase gaf geen reden op or zijn opzienbarende besluit. Maar lenden vertelden dat de Roemeen ch psychologisch niet opgewassen elt tegen de spanningen bij dit mpioenschap en dat hij zich slecht handeld voelt door de pers en zijn ns. De tienduizend dollar, die Con- irs 'voor zijn overwinning kreeg, engen de totaal-vejdiensten van de nerikaan voor de eerste twee en halve maand van het jaar op 700 dollar. omde^aïning^te Ger ter Horst voor Sparta in actie. Tegen Twentes Jan Jeuring. Een beeld, dat wanneer het aan Ter Horst t: 'Ergens vind ik ligt, niet meer zal terugkeren. 'Zoals het nu bij Sparta gaat zie ik het niet meer zitten'. 'ATEAU-CHINON (AFP) De ansman Bernard Thevenet heeft de Hjfeede etappe van de wegwedstrijd "rijs-Nice gewonnen. Hij won de idsprint van een grote groep ren- rs, die in gesloten formatie na de 2 kilometer lange rit van Sully sur lire in Chateau-Chinon arriveerde, idy Metrckx, die in het peloton bin- nkwam, behoudt de leiding in het lemene klassement. Ook gistereh is Gerben Karstens de bestgeplaatste èderlander- Hij eindigde in de irint als vijfde. Joop Zoetemelk staat beste Nederlander zevende in het imene klassement, ede etappe: 1. Thevenet (Fra) 5.23.25 bonificatie 5.23.20): 2. Plntcns (Belg) me» bon. 5 23.22): 3 Gulmard (Fra) 26 (met bon. 5.23.25); 4. Van Linden 5.23.26: 5. Karstens (Ned) it.. 6. (Belg) z.t.. 7. Rouxel (Fra) z.t.. 8, in (Fra) z.t., 9. Merckx (Belg) z.t., Szurkowskl (Pol) z.t., 15. Zoetemelk (Ned) 34. Kuiper (Ned) z.t. icmcen klassement: 1. Merckx 10.42.35: Bruyere (Belg) 10.42.40: 3. van Linden '2.44; 4. Swerts (Belg) 10.42.46; 5. A. ly (Fra) 10.42.48; 6. Poulidor (Fra) .2.49; 7. Zoetemelk z.t.: 8. Gimondl (Ita 2.51: 0. Mortcnsen (Den) 10.42.54; 10. Roosbroeck (Belg) 10.42.56. lOTORSPORT Giaeomo Agostlnl heeft 1 het circuit van Daytona Beach (VS> ijtn race over 180 mijl gewonnen. De Ita- ■kanse motorcoureur verdiende met zijn ■ke een bedrag van ruim 40 000 gulden. JGBY Het Nederlands rugbyteam i* k in de zesde internationale wedstrijd n d'it seizoen ongeslagen gebleven. Het sderlands team speelde zaterdagmiddag Wageningen met 16-16 gelijk tegen The itlsh Army on Rhine. HAATSEN Franke Boustra uit harsterbrug heeft ln het Noorse Brand- i de Hadelandloppet. een schaatswed- rijd over 120 km, gewonnen. Ton Groot t Limmen werd tweede en Johan War nier uit Marknesse derde. ;i De wereldbeker alplneskieön Is seizoen in handen gekomen van Plero ros. De Italiaan verzekerde zich van de lbegeerde bokaal tijdens de rezeslalom n Vysoke Tatry (Tsjechoslowakije). De »lom leverde een zege op voor zijn ndgenoot Gustavo Thoenl, die tevens s eerste eindigde ln het seizoenklasse- ent op dit onderdeel, In de sector Teu- slalom was Gros de beste. De Zwitser land Collombln, die tijdens de wereld- mpioenschappen ln Sankt Morltz op n specialiteit ten val kwam, was de iste afdaler van het seizoen 1973/1974. eindklassement om de wereldbeker 1 Piero Gros (Italië) 181 punten. 2. istavo Thoenl (Italië) 165, 3. Hans Hln- rseer (Oostenrijk) 162, 4. Roland Col- mbin (Zwitserland) 140, 5. Franz Klam- er 'OosteprIJk) 125. iNNIS Australië heeft In Hartford de nniswedstrljd tegen de Verenigde Sta- met 52 gewonnen nadat Australië de eerste dag een voorsprong van 2 had genomen maakte Arthur Asho door n overwinning op Laver do stand ge- In de resterende partijen domlneer- Australië echter met als uitslagen: Dhn Newcombe/Tony Rocho-Arhtu Ashe/- an Smith 6—7, 6—2 6—4; John New- mbe-Stan Smith 6—3, Ken RosowaM/- fld Laver-Dennls Rnlston/Marty Rlessen ■-2, 16, 6—2. 0ETBAL De loting voor de halve fl- vechten allemaal voor hun eigen ha- chie'. Trainer Leo Steegman, geconfronteerd met het verwijt aan zijn adres: 'De re actie van Ter Horst verwondert me niets. Zo reageren nu eenmaal teleur gestelde voetballers. Ik ben ook niet van plan om er diep op in te gaan. Dit zijn zaken die sterk in het emoti onele vlak worden getrokken. Daar wil ik niet aan mee doen. Maar dat Ter Horst nu beweert dat ik hem niet als aanvoerder heb willen accepteren, is een pertinente onwaarheid. De spe lers hebben hem gekozen en bij die beslissing heb ik me neergelegd. Dit soort incidenten doen zich ovlerigens nooit voor als het goed gaat. Dat weet je als trainer en dat heb je maar te aanvaarden. Toen in overleg met het bestuur werd besloten Ter Horst een tijdje op non-actief te stellen wist ik bij voorbaat dat er rotzooi van zou komen'. Hes c In do KNVB beker zal'woensdaga- Utrecht na afloop van FC ir S: 1 irecht-FC Den Bosch worden gehouden. 0ETBAL Het Oostdultse elftal won n oefenwedstrijd tegen de Zweedse ub Orgryte met 3-0, doelpunten: Dörner i Kreische (2). OETBAL Zweden verloor ln Italië te- ■Ppn de tweededivisieclub Catania met I- Spagnola maakte het doelpunt. 1HOCKE3 Tilburg Trapper» II heeft eigen ijs de wedstrijd voor de promo- w /degradatie competitie tegen Eagles W trioren met 09. De tussenstanden wa- ldn °~1, 5 cn 3' De stand ,n deze «mpetitie waarvan de eerste twee vol- |fl tnd jaar mogen uitkomen ln de eerste ■'Isle, Is nog met nog drie wedstrijden spelen alsvolgt: l. Nijmegen 12 20; 2. hlalf li 19; 3. Gljs 11 14; 4. Utrecht 12 5. Amsterdam 11 9; 6. Eagles 12 6; 7. Hburg Trappers 2 11 2. AALHANDBAL Titelverdediger Roe- •enië ls ln Oost-Berlljn voor de vierde wereldkampioen zaalhandbal gewor- In de finale versloeg de ploeg de [r ostdultsers met 1412 na bij de rust met 7—8 te hebben achtergestaan. corer bij Roemenië werd de 29-Jari- Birtalan die met zeven treffer» de I' »Itè produktie van zijn ploeg voor zijn I Stening nam. Joegoslavië. Olympisch ■^impioen. won de bronzen medaille. «TEMMEN Op de tweede dag van de veminterland tussen de Jcugdploegen an Italië en Nederland heeft Jose Da- 'n een nieuw Nederlands record ge- vommen (25-meterbanen) op de 200 me- irl wisselslag. Het Bossche meisje legde t afstand af ln 2.26,4, hetgeen een ver- E 'tering van 0,4 seconde betekende van b et oude record dat op naam stond van Naarder-zwemstcr Hansje Bunschoten. Ierland won de wedstrijd met 143 te en 109 punten. TURIJN Honderden voetballief hebbers stormden zondag tegen het einde van de wedstrijd Torino-Samp- dorla het veld op en leverden drie uur lang slag met de politic nadat de scheidsrechter had geweigerd een strafschop toe te kennen aan de thuisclub. Ook ln Napels heeft de politie moeilijke tijden beleefd toen voetbalfans zonder toegangsbewijzen de hekken omverliepen om de wed strijd Napoll-Fiorentina bij te kun nen wonen. In het gemeentelijk stadion van Tu rijn raakten meer dan 30 politie mannen en een onbekend aantal supporters gewond. De politie heeft hier drie arrestaties verricht. Toen de woedende supporters de scheids rechter niet te lijf konden gaan hij had inmiddels veilig de kleedka mer bereikt keerden zij zich tot de politie, die de aanvallen met ste nen, flessen en verrot fruit beant woordde met traangas. De wedstrijd tussen Torino en Sampdoria eindigde in een 1-1 gelijk spel. Een strafschop zou de thuis club een overwinning hebben opge leverd. In Napels wisten 2.000 supporters zonder plaatsbewijzen door de hek ken heen te breken ondanks de aan wezigheid van 800 man politic. BIJ deze Incidenten raakten 20 agenten gewond. FA Cup LONDEN Liverpool, favoriet voor do Engelse beker, heeft voor de halve finales van de FA-Cup ge loot tegen Leicester City. De wed strijd zal op 30 maart worden ge speeld op Old Trafford, het veld van Manchester United. In de andere halve finale zullen Burnley en New castle United elkaar ontmoeten op Hillsborough, het stadion van twee de divisieclub Sheffield Wednesday. Nottingham Forest heeft Inmiddels bij de Engelse bond (FA) een pro test ingediend tegen Newcastle Uni ted naar aanleiding van ongeregeld heden die zich hebben voorgedaan tijdens de kwartfinale tussen beide teams Jongstleden zaterdag, die op het veld van de halve finalist ein digde in 4-3. Op het moment dat Nottingham 3-1 maakte, bestormden een aantal supporters van de thuis club het veld. Zij vielen twee spe lers van de gasten aan, waarna poli tie met behulp van honden het veld minuten gelukte. Er werden daarna 111 toeschouwers gearresteerd. Not tingham vindt dat de wedstrijd van af dat moment had moeten worden gestaakt. In Manchester werden 77 supporters van Glasgow Rangers gearresteerd tijdens een vriendschappelijke ont moeting tussen Manchester United en de Rangers. Deze laatste club werd ln 1970 nog voor twee Jaar uit gesloten voor Europees bekervoetbal omdat Schotse supporters zich mis droegen in Barcelona tijdens de fi nale van het toernooi om Europa Cup II tussen Glasgow Rangers en Dynamo Moskou. Zaire KA1RO Zaire, de Afrikaanse ver tegenwoordiger in de eindronde van het wereldkampioenschap, heeft de halve finales bereikt in het toernooi om de Afrikaanse titel. Zaire, die eerder in zijn groep van Kongo had verloren, stelde zijn plaats veilig door Mauritius met 4-1 te verslaan. Dc 30.000 toeschouwers in Kairo za gen Mayenga voor rust een onver valste hattrick op zijn naam bren gen. D'Aye maakte het vierde doel punt. Kongo speelde zijn laatste wedstrijd gelijk tegen Guinea en eindigde op de eerste plaats ln dc groep. Norman Hunter LONDEN De Engelse prots heb ben Norman Hunter, sterspeler van het nationale elftal en Leeds Uni ted, uitgeroepen tot voetballer van het jaar. Hunter, de sterkste man in de Leeds defensie, die al zeker zo'n 500 maal in het eerste uitkwam, heeft de onderscheiding zondaga vond tijdens een feestelijk diner ln ontvangst genomen. Ongeveer 2500 Engelse profs sloegen Hunter nog iets hoger aan dan de andere finalis ten Billy Bremner en Paul Made- ley, twee ploeggenoten van de win naar ,Ian Callaghan en Emlyn Hug hes van Liverpool en Mike Channon van Southampton. Kevin Beattie van Ipswich werd uitgeroepen tot 'jonge speler van het jaar'. Steegman onthult vervolgens dat hij toch al met het plan rondliep om na de wedstrijd tegen Feyenoord Ter Horst terzijde te schuiven voor een jongere kracht. 'Ik wilde in dc reste rende competitiewedstrijden Cees van de Munnik inzetten om te testen wat hij voor de club waard is. Ik bedoel dat niet in financieel opzicht Van de Munnik heeft nog nooit goed de gele genheid gehad om te tonen wat hij kan. Door het gedrag van Ter Horst is het verjongingsproces versneld. Ik begrijp de hele reactie van Ter Horst niet. Hij is toch geen heilige koe?'. Ter Horst weer: 'Steegman had moe ten begrijpen dat hij mij dit niet aan had kunnen doen. Ik heb nu min of meer te horen gekregen dat ik ontsla gen ben. Ik vind dat ik dat niet heb verdiend. Ik heb me voor Sparta al tijd optimaal ingezet. Daarom hadden we toch als goede vrienden uiteen kunnen gaan. Maar Steegman mist el ke vorm van menselijk contact. Hij is qua oefenstof een goede trainer, maar zijn fout is dat hij niet met ons durft te discussiëren over bepaalde proble men. Ik heb de indruk dat hij bang is voor enkele spelers'. Steegman: 'Dat is een opmerking waar ik niet eens antwoord op wens te ge ven. Het valt me nog mee dat mijn leeftijd niet ter sprake komt'. MISERE De affaire met Ter Horst laat Steeg man overigens niet koud. Sparta's sei zoen is door de matige competitiepres taties toch al verloren. Het elftal dat vorig seizoen nog beschikte over per soonlijkheden als Charley Bosveld en Jan Klijnjan, zit diep in de misère. En aan het eind van het seizoen raakt het ook nog zijn enige vedette, de Oostenrijker Will Kreuz, kwijt, die in onderhandeling is met Spaanse en Franse clubs, terwijl ook Feyenoord geïnteresseerd is in de Sparta-speler. Steegman: 'Het wordt er voor mij al lemaal niet gemakkelijker op. Het be stuur heeft alle vertrouwen in me. Er is geen sprake van dat ik zal worden ontslagen. Mijn contract loopt tot ju ni 1975. Als Kreuz vertrekt zal er in redelijke mate gecompenseerd moeten worlden. En niet met amateurs, maar met spelers die op eredivisie-niveau kunnen spelen.' RICHARD MATTHIJSSE DALLAS (Reuter)' Tom Okker staat in het klassement voor het wereldkampioenschap rode groep op de tweede plaats achter de Roemeen Hie Nastase. De Roemeen heeft 292 punten. Okker 160. Als derde is de Joegoslaaf Pilic geklasseerd met 124 punten. In de blauwe groep leidt Newcombe (207) voor Stan Smith (165) en de Rus Metreveli (eveneens 165). DEN HAAG (ANP) De Stichting Betaald Voetbal 's Gravenhage, die zich ten doel stelt het betaalde voet bal in Den Haag te bevorderen, heeft zich maandagmiddag gepresenteerd bij monde van haar voorzitter, het Twee de-Kamerlid Wim du Chatinier, en de cabaretier Paul van Vliet, die een ze tel ln het voorlopig uit acht leden be staande bestuur bezet. Paul van Vliet als inleider over de stichting, waartoe het initiatief is genomen door het be stuur van de FC Den Haag en de ge meente Den Haag: 'De Stichting is ge boren om de Haagse bevolking meer bij het voetbalgebeuren te betrekken. Speelde Den Haag in de periode voor de tweede wereldoorlog met vereni gingen als HW, HBS en Quick een belangrijke rol in het Nederlandse voetbal, nadien is het met het Haagse voetbal niet goed gegaan. Wij komen redelijk mee, maar daarmee houdt het op. De FC Den Haag is verstoken ge bleven van grote financiële injecties met het gevolg, dat o.m. talentvolle spelers verkocht moesten worden. Het doel van de Stichting is nu de FC Den Haag op een hoger plan te bren gen- Er moet wat gebeuren'. En over wat er te gebeuren staat, daarover gaf voorzitter Du Chatinier opening van zaken: 'Er moet geld ko men. Daarvoor zal gepoogd worden donateurs aan te trekken, die jaarlijks tenminste 25 gulden aan de Stichting offeren. Vrijdag zijn er bovendien 300 brieven naar bedrijven in Den Haag en aangrenzende gemeenten, behoren de tot de agglomeratie, uitgegaan waarin deze bedrijven worden ver zocht contact op te nemen met de Stichting voor een financiële bijdrage of om in hun bedrijf spelers van FC Den Haag op te nemen, die echter daar niet alleen op de loonlijst ko men, doch ook maatschappelijk wor den begeleid. Wij willen, dat. zij in die bedrijven en opleiding krijgen gericht op een carrière na hun voet balleven. Twee bedrijven hebben zich hiertoe inmiddels bereid verklaard. Er zal voor het nieuwe seizoen een advertentiecamgagne komen, Paul van Vliet zal een nieuw clublied maken, dat bij de eerste thuiswedstrijd van het seizoen 1974-75 wordt gepresen teerd, en tevens wil het stichtingsbe stuur gaan sleutelen aan de image van de FC Den Haag, o.a. door te gaan werken met andere grafische en visuele elementen. Kortom, de FC Den Haag moet een duidelijk en mar kant gezicht krijgen, dat het publiek aanspreekt'. Want daar gaat het de stichting uiteindelijk om: het Haagse publiek meer te betrekken bij de eni ge beroepsvoetbalorganisatie in de stad en het op een hoger plan bren gen van deze organisatie, waarin zij tezijnertijd tevens enkele bestuursle den in het sectiebestuur betaald voet bal van de FC Den Haag wil zien op genomen. Een kanttekening van Aad Mansveld: 'De aankleding kan mooi zijn en is ook wel belangrijk, maar het gaat toch in de eerste plaats om de spelers en het betaalde voetbal, dat aantrek kelijk moet zijn'- Du Chatinier: 'Wij hopen geld te kun nen aandragen om spelers, die moge lijk anders zouden vertrekken, te kun nen behouden of spelers van formaat te kunnen aantreken, waarmee wij ons overigens niet zullen bezig hou den. Wij geven slechts het geld door aan het bestuur van de FC Den Haag om daar mee te werken. Aantrekke lijk en succesvol voetbal is jullie zaak'. Of alle plannen, die de stich ting heeft, verwezenlijkt kunnen wor den, daarover kon Du Chatinier geen positief geluid laten horen, daar dit mede afhankelijk is van de bestaande statuten van de FC Den Haag. De ac tie is echter ingezet en de FC Den Haag hoopt er tezijnertijd dc vruch ten van te plukken. door RUUD VERDONCK Sinds enige jaren bestaat er in Ne derland zoiets als sportsponsoring. Een bezigheid van een aantal bedrij ven die plotseling ontdekten dat er in de sfeer van de freelance en pu blic relations nog een aardig onont gonnen gebied was. Sport, een bezig heid waar publiek op af komt, een beszigheid ook die zeer regelmatig de publiciteitsmedia haalt. En wat was er handiger dan gebruik te ma ken van die publiciteitswaarde, door te stellen dat er tegen een niet on gemakkelijke tegenprestatie reclame gemaakt zou kunnen worden voor een bepaald produkt. Het mes zou snijden aan twee kanten. De sport profiteerde en de sponsor erkende schoorvoetend dat het voor hem hoewel er toch wel stevige bedragen in de sport gestopt werden een lucratieve bezigheid was. Fier werd daarop gesteld dat er dan toch maar weinig bezwaar zou kunnen bestaan tegen dit soort hulp. De sportclubs ln het algemeen, veel al schreeuwend om meer geld om de top van de vereniging eindelijk eens op het hoogste nationale niveau te krijgen, gingen in de meeste geval len zonder veel bezwaren akkoord met de voorstellen van de sponsor. De zaak spreidde zich op die manier zeer snel uit. In iedere tak van sport bleek er wel een groot gebrek aan geld te zijn en zolang de spon sor in zijn eisen niet al te ver ging wilde men best met de sponsor in zee gaan. geen reglement Onvermijdelijk moest dat problemen gaan opleveren. Er bestond veelal geen sponsorreglement. De eisen konden opgeschroefd worden, spon sors konden verdwijnen als zij dat wilden en de bedragen die met de transactie gemoeid waren konden aan niets getoetst worden. De roep om een sponsorreglement is na en kele jaren door een individuele sportbond gehonoreerd. In de mees te gevallen tast men echter nog in het duister, vriendelijk dank zeg gend tegen de goede gever en aan de andere kant toch beseffend, dat men met een goed reglement niet zo maar de speelbal zou kunnen wor den van de goede geldgever. De Nederlandse Sport Federatie (NSF) onderkende zo'n anderhalf jaar geleden dat er aktie overwogen moest worden. Daarvoor waren er teveel positieve, maar ook teveel ne gatieve ervaringen geweest. De NSF sloeg aan het studeren en ontdekte al snel dat het verdraaid moeilijk is om een alles dekkend sponsorregle ment in elkaar te draaien. Het bleef bij uitgebreide studies. Op papier kwam er maar niets rond. De spon sors waren en bleven een groep geldschieters die wisten dat tegeno ver een in het licht van het tota le bedrijfsresultaat geziene mati ge investering een zeer redelijk re sultaat uit reclame-oogpunt mogelijk was. Sommige verenigingen zijn daaraan ten gronde gegaan, andere wisten zich in de greep van de spon sor en koesterden zich dan maar in he>t sportieve resultaat van het ene topteam. Het werd en is nog steeds een onoverzichtelijke soms onver kwikkelijke situatie. sponsorcode De sponsors hebben daarvan gebruik gemaakt. Aanmerkelijk allerter dan de sportbonden, minder log dan die sportlichamen en vooral veel kleiner zijn zij er nu in geslaagd de georga niseerde sport een forse stap voor te blijven. Gisteren is de Vereniging Sportsponsoring Nederland gepre senteerd. Op een moment dat de NSF nog steeds aan het studeren is wat er nu eigenlijk voor richtlijnen uitgeschreven kunnen worden voor de georganiseerde sport, kwam de VSN naar voren met een aanzet tot een sponsorcode. Een van het uitgangspunt van het bedrijfsleven gezien uitstekende zet. De NSF praat en gaat verder praten met, als de opzet slaagt, gesloten front van sportsponsors in Nederland die zwaaiend met de geldbuidel nu zeer aardige concessies kan afdwingen. De NSF, als overkoepelend orgaan van de sportbonden, maar ook alle sportbonden individueel, zijn de gro te verliezers geworden. Tenminste natuurlijk als de VSN ook werkelijk grootscheeps van de grond komt. Op het ogenblik is het nog een initia tief van vier sponsors: Raak (volley bal, basketbal, handbal, ijshockey, honkbal) en incidenteel wielrennen en autosport, Levi's (basketbal), Na tionale Nederlanden (ijshockey, bas ketbal en incidenteel akties als jeug- iatletiek en de eredivi'sievereniging Haarlem), Deltalloyd (basketbal, ta feltennis, volleybal). Dit kwartet heeft na anderhalf jaar praten de VSN van de grond getild. Met een aanzet tot sponsorcode waarvan gevreesd mag worden, dat de sport het grote slachtoffer wordt. Wat anders te denken bijvoorbeeld van artikel 7 van de 'aanzet', waarin gesteld wordt: 'De sponsor behoort de bestaande en geldende overeen komsten tussen andere sponsors en gesponsorden te respecteren en geen handelingen te verrichten die erop gericht zijn deze verhoudingen te verstoren'. Niet alleen staan in zo'n artikel de sponsors en niet de vere nigingen voorop, in een toelichting stelde Hans Kortekaas, voorzitter van de VSN, 'Gedurende de con tractperiode zullen twee sponsors er zich van onthouden bij elkaar spe lers weg te kopen'. bescherming Op het eerste gezicht een aardig ar tikel tegen het ronselen van spelers. In feite echter niet meer dan het beschermen van de sponsor. De sponsor heeft nu de macht gekregen spelers lagere onkostenvergoedingen uit te betalen (want ondanks het feit dat er nogal wat geld omgaat in de bedoelde veelal indoorsporten gaat het nog steeds om amateurs) in dc wetenschap dat de speler dankzij de bepalingen in artikel 7 (ze zullen er elkaar mee om de oren gaan slaan) toch niet weg kan naar een andere topclub. In de geest van dat zelfde artikel kan het sponsorbedrag ook steeds verder teruggeschroefd worden omdat de sponsors en niet de verenigingen, afspraken hebben gemaakt. Men kan de verenigde sponsors er niet van betichten dit specifiek voor ogen te hebben ge had, de mogelijkheid op zich blijft aanwezig Al stelde Hans Jullien dan wel: 'Je kunt er natuurlijk niets tegen doen als een speler toch naar een andere club wil. Maar hij zal wel goede redenen daarvoor moeten kunnen aanvoeren. Omdat hij ver huist, omdat hij daar alleen maar voordelen van heeft, maatschappe lijk gezien. En dan heb je ook nog de bond die zo een overgang niet kan goedkeuren'. Men moet er niet aan denken dat dit soort zaken dat zonder de sponsors al voor dijkwijls ernstige verwikkelingen zorgt ook nog eens geconfronteerd wordt met de partijdige inbreng van de geld schieter. Er valt veel meer kritiek te leveren nog op het nieuwe initiatief van dc sponsors. Zo kan iedere sponsor lid worden van de nieuwe vereniging. Daarbij zal, zo verzekerde juridisch adviseur Hans van Veggel, niet ge keken worden naar het bedrag dat een bedrijf in een bepaalde club steekt. Uitgangspunt blijft dat hij de code die nog verder uitgewerkt moet worden, moet kunnen onder schrijven. Dat betekent, dat als de VSN werkelijk vaste voet aan de grond krijgt, een sponsor met wat voor onbetekenende financiële in breng dan ook, wijzend op zijn lid maatschap van de vereniging makke lijk toegang krijgt tot een in nood verkerende club. Want het onderschrijven van de co de zal op dit moment nog slechts weinigen zorgen baren. Artikel 2 uit de 'aanzet tot een sponsorcode' kan daarvoor te veel naar verschillende kanten uitgelegd worden. Dat arti kel zegt namelijk: 'Sponsoring ver onderstelt een betrokkenheid, die meer inhoudt dan een financiële bij drage. Die betrokkenheid dient zich te uiten in een begeleiding op orga nisatorisch, maatschappelijk, me disch of ander terrein'. Dit soort vaagheden valt in hele series boeken nader uit te werken. Een ding blijft dan voorop staan, de vereniging waar alles om draait blijft de zwak ke schakel. oppassen De NSF moet dan ook wel heel hard zijn wakker geschud door de oprich ting van Vereniging Sportsponsoring Nederland. Bij monde van algemeen secretaris Wim van Zijll verwelkom de de NSF de sponsorclub. Blij dat er een gesprekspartner is gevonden bij het zoeken naar een sponsorcode voor alle spoftbonden, blij ook dat de NSF daarin gekend is. Maar al korte tijd later moest Van Zijll er ook op wijzen dat zo'n sponsorvere niging wel een aardig initiatief is, maar dat de breedtesport nu wel heel erg moet gaan oppassen want de VSN is duidelijk vooral (eigen lijk alleen maar) geïnteresseerd in de topsport. Code of niet Er zal in de komende maanden met de NSF nog intensief overleg wor den gepleegd door de sponsorclub. De NSF lijkt daarbij dan wel gema noeuvreerd in de positie van de vra ger want de sponsors kunnen als er genoeg te vinden zijn die de ge dragsregels kunnen onderschrijven heel aardige eisen gaan stellen. Tekenend is het dan ook dat in de code niet gerept wordt over de plichten en rechten van de gespon sorde vereniging. Die plichten en rechten namelijk lijken met de club van (voorlopig) vier, en zijn code alleen maar minder te zijn gewor den. Met daarvoor slechts artikelen als dat de sponsor geen tegenpresta ties mag bedingen die in strijd zijn met dwingende bepalingen en dat de sponsor geen onredelijke eisen mag stellen. Want wie zal dat bepalen? .Waarschijnlijk de sponsorclub. On machtig zonder dwingend lidmaat schap van iedere sponsor, onmachtig ook zonder strafbepalingen. De oprichting van de VSN is een aardig initiatief om in de sponsor- jungle enige orde te brengen. Maar de sport in Nederland zat meer te wachten op een vereniging van ge sponsorde clubs dan op de Vereni ging Sportsponsoring Nederland. Die slag heeft de sport verloren. Van dc sponsors die zeggen alleen maar het beste voor te hebben met de sport maar die ook nooit uit het oog heb ben verloren dat het rendement voor de zaak het belangrijkste is. En niets anders.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 13