Mekse arbeiders in >ns land staan mder politieke druk ftmro-pierson fund Actiegroep vecht voor meer salaris verpleegkundigen anro-piersonfond Een half procent van onderzochte kinderen had nierafwijkingen Ijf staten van welzijn in root milieuspel van de PPR Commentaar van Sjef Thenus: 'Indianenspel' Wim Sonneveld begraven BUMA geeft Van Agt jubileumboek Dr. Kruisinga: 'CHU vaart een eigen koers' 1 WD twijfelt aan voorstellen Oosterschelde Wiegel zegt niet te vechten tegen confessionelen Voorlopig resultaat van proefobject Eindelijk 'overgave' JW/KW'AEiTET DINSDAG 12 MAART 1974 lfaff/KWlJ 1nonieme actiegroep in Utrecht: RECHT 'Nederlandse autoriteiten zijn direct of indirect betrokken bij de controle op en inti- Jatie van Griekse arbeiders in Nederland.' Dit concludeert de Utrechtse actiegroep 'Vrijheid voor Grieken' in een rapport, dat gisteren is vrijgegeven. BINNENLAND T9/K11 i groep heeft tijdens de studenten- rolte in Athene in november 1973 t bureau van de Griekse arbeids- nmissie in de Parkstraat te Utrecht iet. In dat bureau trof de actie iep toen veel belastend materiaal onder meer lijsten van Griekse eiders in code geregistreerd (met jepjes en kruisjes) op hun politie- mening, en brieven aan bedrijven gemeenten met het verzoek om ge- rens over Griekse arbeiders in ons jd. Uit twee dagboeken van perso- 1 van de arbeidscommissie condu ct de actiegroep: Er opereert in Nederland een ge- ïuiseerde knokploeg, de Eneeol, taande uit een kern van fascisten betaalde helpers. Deze knokploeg rtoort bijeenkomsten van Grieken tegen het huidige Griekse regime en bedreigt en overvalt Griekse (eiders. Griekse arbeidscommissie was dekmantel voor spionage en ter- ractiviteiten. (Griekse kinderen aan de Griekse iol in Utrecht krijgen les aan de i van fascistische lesmateriaal. Dit look blijken uit een rapport hiero- B van dr. A. F. van Gemert, weten- jappelijk medewerker aan de uni citeit van Amsterdam. In het rap- t worden beschuldigingen van ac- passieve medeplichtigheid pressie op Grieken geuit tegen de jrlandse politie, de stichtingen buitenlandse werknemers, de htse migrantenraad, Nederlandse [rijven, het ministerie van buiten zaken, de vereniging Grieken Ifederland en de Griekse orthodoxe t in Nederland. oniem actiegroep heeft ook gesprekken oerd met ongeveer 25 Griekse ar iërs. Uit veiligheidsoverwegingen ook met het oog op hun familie in ekenland worden de namen van 6 arbeiders geheim gehouden. De van de actiegroep 'Vrijheid r de Grieken' willen ook anoniem ven, omdat zij menen slachtoffer pressie te kunnen worden, ronder een greep uit het rapport, emerkt wordt dat de Griek Gaspa- hoofd van de knokploeg Eneeol vereniging van nationalistische ieken in Nederland) is geweest. Hij fdt de 'Al Capone van Rotterdam' iemd. 'In oktober 1971 werd een tegen hem voorbereid wegens iging en afpersing, maar toen dat hij nauwe relaties had met Griekse consulaat en dat het hele terdamse politie-apparaat behalve hoofdcommissaris door hem waren gekocht, liep de zaak met een sis- af', aldus het rapport. Van een dewerker van de Griekse arbeids- de Griek D. Poursanidis, "dt gezegd: 'Zij bemoeienis met de ïtiek heeft hem geen windeieren gelegd.Jiij heeft drie huizen in Utrecht gekochtGedurende de tijd dat hij meewerkte aan de arbeidscom missie heeft hij slechts voor halve da gen gewerkt. Dit kon, naar eigen zeg gen, omdat een kanaal was gevonden via het Nederlandse 'departement van sociale zaken, waaruit het gederfde in komen werd betaald'. Uit de dagboeken van de Griekse ar beidscommissie blijkt, aldus de actie- Van een onzer verslaggevers UTRECHT 'Elke Nederlan der die anoniem wil blijven In deze zaken is een lafaard. Wan neer Grieken anoniem willen blijven, begrijp ik dat. Maar als Nederlanders dat doen, spelen ze indiaantje of muurkrantje'. Dit commentaar had Sjef The nus, voorzitter van de Utrechtse migrantenraad en PPR-fractie- voorzitter in de raad Utrecht, gisteren op de wijze van opere ren van de actiegroep 'Vrijheid voor de Grieken', die gisteren anoniem een rapport heeft uit gebracht over betrokkenheid van Nederlandse autoriteiten bij het onder druk zetten van Griekse gastarbeiders. De heer Thenus, die in het rapport van passiviteit wordt beschuldigd ten aanzien van de activiteiten van de Utrechtse vreemdelin genpolitie, noemde het optreden van de actiegroep 'dom en zeer primitief. 'Dit gebeurt over de ruggen van de buitenlandse werknemers heen en kan de contra-Junta mensen in Nederland in ernstig gevaar brengen'. Over de be schuldiging in het rapport dat hij passief zou hebben gerea geerd op het optreden van de Utrechtse vreemdelingenpolitie, verklaarde hij: 'Pas in de voora vond van een vergadering van de migrantenraad kwam mij het politieke verhoor van één van de Grieken ter ore. In de daar opvolgende rechtszitting heb ik dat toen bekend gemaakt In openbare reacties voor de pers heb ik mij altijd zeer kritisch uitgelaten over de activiteiten van de vreemdelingenpolitie, ik heb met alle andere fractievoor zitters in de raad b en w hiero ver schriftelijk vragen gesteld en ik heb bevriende parlemen tariërs benaderd om het in de Tweede Kamer aan de orde te stellen'. groep, dat de commissie Inlichtingen vroeg en kreeg van de Utrechtse poli tie en van de stichting buitenlandse werknemers Midden-Nederland te Utrecht. Het rapport zegt dat de Griekse school te Utrecht onderwijs over de geschiedenis geeft op de meest nationalistische wijze en syste matisch haatgevoelens kweekt tegen communisten, Bulgaren en Turken. De kolonels heten een 'kleine groep dappere officieren, die aan de politie ke instabiliteit een einde maakte'. Ter illustratie van de betrokkenheid van Nederlandse bedrijven bij het huidige Griekse regime wordt ver meld dat de nv Philips Telecommuni catie Industrie te Hilversum vrijelijk fascistische bladen liet verspreiden, terwijl propaganda tegen de Griekse junta werd verminderd. De Neder landse politie wordt verweten de knokploeg Eneeol ongestraft te laten optreden. Voort zijn bij demonstraties of politieke bijeenkomsten van Grie ken vrijwel altijd 'stillen' van de poli tie aanwezig, worden de Griekse café's in Utrecht bezocht door politieman nen in burger, die soms gesprekken over politiek uitlokken en komt de heer Pieterse van de politie-inlichtin- gendienst van Utrecht bij werkgevers inlichtingen over de politieke activi teiten van Griekse arbeiders vragen. 'Ook zijn gevallen bekend van Grie ken, die zich wekelijks moeten mel den bij de vreemdelingen dienst van de politie omdat zij politiek actief wa ren', aldus het rapport. 'Agenten' (ADVERTENTIE) mi Een op researchfaciliteiten en know-how van beide banken gefundeerd beleggingsfonds. Waarbij de belangen internatio naal gespreid zijn. En de beleggers participeren in het totale pakket van hoogwaardige, zorgvuldig geselekteerde aandelen. solide vermogensbeheer. t spel, een soort ganzebordspel dat t maximaal zeven deelnemers wor- gespeeld, gaat om het bereiken vijf staten van welzijn: schone ergie, goed voedsel, fijne natuur, ed wonen en schoon water- It is echter vooral het politiek spel, door de PPR in de verkiezingen or do provinciale staten wordt ge- :eld. Met name de voorman van de iicalen in de Tweede Kamer, Bas Gaay Fortman, zal de komende da- n met dit spel per trein het id doortrekken en dit spel spelen it de mensen die hij tijdens de ver- angsslag tegenkomt. :ren, bij de introductie bij uitge- Meulenhof in Amsterdam, werd wan al een voorproefje gegeven, it spel, dat naar gelang de keuze in het vervoermiddel fiets, openbaar 'oer of auto met een, twee of drie ibbelstenen wordt gespeeld, werd igevoerd' door minister Van Doorn 'e moeten er een borrel bij hebben' even later 'die borrel is de reden it ik niet met Duisenberg mag spe len'), minister Trip ('ik speel met Kruisinga wegens zijn vragen op het gebied van de kernenergie'Bas de Gaay Fortman, Roel van Duyn en Alexander Pola. Elk van de spelers koos, om de spelregels te citeren, 'vijf mannetjes': Van Doorn Den Uyl; Trip, zoals opgemerkt, Kruisinga;, De Gaay Fortman Andriessen; Van Duyn Mar cus Bakker en Pola speelde met Wie gel. Na enige tijd zat alleen nog Bas de Gaay Fortman van het aanvanke lijk vijftal het spel 'voor mensen die geen haast hebben' te spelen met vier invallers. Toespraak Tevoren had Alexander Pola op zijn eigen wijze een toespraak gehouden. Hij zei dat het politiek spel tot dus verre uitsluitend door politici onder elkaar of door politici met de kiezers werd gespeeld. Zijn waardering voor het 'groot miljeu spel' (ontworpen door Bas de Gaay Fortman, Roel van Op dc rooms-katholieke begraafplaats te Amsterdam Buitenveldert is teren begraven. Duizenden gaven van hun belangstelling en medeleven de cabaretier Wim Sonneveld gis- blijk. De stichtingen voor buitenlandse werknemers werden ervan beschul digd Griekse medewerkers te hebben, die in feite agenten van de junta zijn. Over de directeur van de stichting buitenlandse werknemers Midden-Ne derland, de heer W. van der Pol, wordt opgemerkt dat hij inlichtingen aan Griekse fascisten doorgaf over Ne derlandse organisaties die zich tegen de Griekse junta opstelden. De Utrechtse migrantenraad, waarvan het Utrechtse raadslid voor de PPR, Sjef Thenus voorzitter is, wordt ver weten twee fascisten, de heren Evan- gelidis en Grigoriou als lid te hebben. Dit is volgens het rapport het gevolg van bemoeienissen van de Griekse consul met het opstellen van de kan didatuur voor de migrantenraadsver kiezingen. Sjef Thenus wordt passieve mede plichtigheid voor de voeten gegooid, omdat hij heeft gezwegen over het po litieke verhoor dat de politie heeft af genomen van de Griek Mastorakakis en de Marokkaan Metalsi, beiden lid van het dagelijks bestuur van de mi grantenraad. Op onze vraag cf de heer Theunis ook voor het samenstellen van het rapport is geïnterviewd, ant woordde de actiegroep gisteren ont kennend. Van een verslaggever UTRECHT Een actiegroep van verpleegkundigen gaat zich in zetten voor een flinke salarisverhoging. De groep, die meent dat er sprake is van een historisch gegroeide achterstand in de salariëring van verpleegkundigen, wil aan haar wensen ook kracht bijzetten via de erkende vakorganisaties. De groep zegt dat het aantal mannen in de verpleging binnen afzienbare tijd het aantal vrouwen zal benade ren, maar dat het verplegen van zie ken lang gezien is als een specifiek vrouwelijke arbeid en dat de salarië ring van het verplegend personeel was afgestemd op het 'afschuwelijke' principe dat de vrouw minder belang rijk was dan de man. 'Het gevolg hiervan is dat de mannelijke verpleeg kundigen steeds met de zogenaamde vrouwensalarissen genoegen hebben moeten nemen.' Verantwoordelijk De groep maakt een vergelijking met de arbeidsvoorwaarden van het onder wijzend personeel, uitgaande van twee achttien-jarigen die een HAVO-diplo- ma hebben en van wie de een vijfen- eenhalf jar moet studeren voor de diploma's A en B. in de verpleging en de ander drie jaar voor de lagere akte en de hoofdakte in het onderwijs. Na het behalen van het diploma is het salaris bij het onderwijs afhankelijk van de leeftijd en in de verpleging van het aantal dienstjaren. Het salaris'van een volledig bevoegde onderwijzeres van 42 jaar die les geeft aan de eerste klas, is gelijk aan het salaris van een hoofdverpleegster A die verantwoordelijk is voor een grote chirurgische afdeling van een universitair ziekenhuis. De actiegroep meent dat de verantwoordelijkheid van de verpleegkundige véél groter is en dat daarom de aan de verpleegkun dige rangen verbonden salarisreeksen mceten worden verlengd, waardoor de maxima de verschillende categorieën ongeveer vijf tot achthonderd gulden per maand hoger komen te liggen dan nu het geval is. Het inhalen van de achterstand kan desnoods over een aantal jaren wor den gespreid, aldus de actiegroep, die vindt dat de salarissen van het verple gend personeel niet als sluitpost mo gen dienen omdat men de verpleeg- prijzen niet extra wil laten stijgen. Een ander punt uit het actieprogram ma is het van toepassing verklarin van de algemene burgerlijke pensioen wet op alle verpleegkundigen in loon dienst. Van onze parlementsredactie DEN HAAG —De CHU zal zich in haar koers niet laten beïnvloeden door partijpolitieke overwegingen. De kritiek die de fractie in de Tweede Kamer op het kabinet heeft, is maar al te nodig. De KVP en ARP moeten overeenstemming en samenwerking met de CHU zoeken op basis van de beoordeling van het gevoerde en nog te voeren beleid. Dit is de reactie van de CHU-fractie op de uitlatingen van de heer Ter louw, de fractieleider van D'66 over de christen-democratische samenwer king. De CHU heeft ernstige bezwa ren tegen het beleid van het kabinet. Fractieledder Ip-uisinga tekent bij de ze reactie aan, dat de kiezers op 27 maart bij de verkiezingen van de pro vinciale staten wel degelijk de gele genheid hebben zich over de eigen CHU-koers uit te spreken. De CHU doet alleen met CD A-lijsten mee in voor de Unie onbelangrijke provin cies, zo verklaarde dr. Kruisinga tegen over het dagblad De Tijd. In de NCRV-televisierubriek 'Hier en Nu' reageerde mr. W. Aantjes, fractie leider van de ARP, gisteravond met de opmerking, dat de ARP geen belang rijke en onbelangrijke provincies kent Mr. Aantjes kon zich niet voorstellen, dat zijn collega van de CHU dergelijke uitlatingen had gedaan. Juist in de provincies waar een CDA-lijst is, kan men nog een stukje christen-democra tische solidariteit tonen. Ik betreur het dat het zo gezegd is, en ik moet er nog eens met dr. Kruisinga over praten, aldus de fractieleider van de ARP. Het gaat bij deze Statenverkiezingen helemaal niet om een keus tussen KVP en ARP enerzijds en de CHU ander zijds. Wel heeft dr. Kruisinga gelijk, dat de verwezenlijking van het CDA op het ogenblik niet zo vanzelfspre kend is, aldus mr. Aantjes, maar ik mis bij hem toch wel een stuk chris ten-democratisch ideaal. AMSTERDAM De voorzitter van de Buma, Lex van Delden, heeft gis termiddag in het Buma-huis in Am sterdam minister Van Agt het eerste exemplaar overhandigd van het jubi leumboek 'Buma 60 jaar in dienst van muzikaal Nederland' Het door Max van Rocy geschreven boek werd uitge reikt tijdens een ontvangst van de Jonge Balie, georganiseerd ter gele genheid van het 60-jarig bestaan van de Buma. Het hele jaar 1974 staat in het teken van het jubileum van de Buma, die in december 1913 werd opgericht door organisaties van componisten en mu ziekuitgevers. Bij de Buma, waarvan de volledige naam luidt: De vereni ging het bureau voor muziek-auteurs- recht, zijn zo'n 4000 componisten en tekstdichters aangesloten. Via de Bu ma ontvangen de aangeslotenen ver goeding voor de uitvoering van hun werken. Aan de andere kant kan ie dereen die in het openbaar muziek ten gehore wil brengen, bij de Buma terecht. Omdat de Buma van mening is dat over deze instelling nog veel misver standen bestaan (uitsluitend als een incassobureau wordt gezien, bijvoor beeld) worden dit jaar twaalf ont vangsten in het Buma-huds gehouden voor allerlei beroepsgroepen die zijde lings of rechtstreeks met de Buma te maken hebben. WIERDEN De WD wenst een on derzoek door onafhankelijke deskundi gen naar de vraag of de voorstellen van de commissie-KIaasez voor de af sluiting van de Oosterschelde wel uit gevoerd kunnen worden. Dit onder zoek, zo zei gisteravond het WD-ka-i merlid Henk Koning in de verkizzings- toespraak in Wierden, mag niet door rijkswaterstaat worden uitgevoerd. Als het resultaat namelijk negatief Is, kan rijkswaterstaat niet van sabotage wor den beschuldigd. De vraag die de WD stelt Is of er wel een blokkendam mogelijk is, die een getijbeweging van 1.80 meter in stand houdt en die tevens voldoende weerstand biedt tegen de stormvloe den, waarvoor de oorspronkelijke Oos- terscheldedam is ontworpen. Een an dere vraag is, of een dergelijke dam binnen vier jaar gereed kan komen. Ook vraagt de WD zich af of de stroomkokers, die in de dam moeten worden aangebracht, geen gevaarlijke uitscheuring tot gevolg zullen hebben, en of de gehele afsluitdam niet zal worden ondermijnd. Van onze parlementsredactie ROERMOND WD-leider Wiegel heeft gisteravond in Roermond aange kondigd, dat hij in de strijd om de statenverkiezingen niet In het bijzon der tegen de confessioneele partijen wil vechten. Wiegel meende, dat de opvattingen van de confessionelen over het prakti sche beleid meer overeenstemmen met die van de WD dan met die van de PvdA. Hij deed wel een aanval op KVP-voorzitter De Zeeuw, omdat deze onlangs heeft gezegd, dat het kabinet in 1977 inzet van de dan te houden algemene verkiezingen zou moeten worden. Wiegel noemde deze uit spraak 'onverstandig" en 'onnodig po lariserend tegenover de WD'. Daarentegen had de WD-leider niets dan lof voor Schmelzer en Steenkamp, die dr. De Zeeuw hadden tegengespro ken. Ook KVP-fractieleider Andries sen kreeg van Wiegel e^n compliment voor zijn gereserveerde reactie op de uitnodiging van Van Thijn voor een langjarige regeringssamenwerking met de PvdA. De VVD-fractievoorzitter sloot zich aan bij Andriessens kritiek op de wijze, waarop het kabinet mo ties van de Tweede Kamer naast zich zou hebben neergelegd. Wiegel herinnerde er aan het eind van zijn toespraak aan, dat de VVD erin is geslaagd vaste voet te krijgen bij grote groepen van werknemers, ge reformeerden en katholieken. Hij zei dat het nu de taak van zijn partij is, deze nieuwe leden vast te houden, hun een nieuw politiek tehuis te bie den. ROTTERDAM Een proefonderzoek naar infecties van de urine wegen bij Rotterdamse kinderen tussen nul en tien jaar heeft aan getoond dat 0,5 procent leed aan nierafwijkingen. Nog eens 0,6 pro cent had wel bacteriën in de urine, maar verder geen aantoonbare afwijkingen. Deze groep wordt niet behandeld maar wel geregeld gecontroleerd om te zien of er alsnog afwijkingen optreden. De bedoeling van het onderzoek is, na te gaan of chronische nieraandoenin- gén kunnen worden opgespoord in een stadium dat genezing nog moge lijk is. Aandoeningen op oudere leef tijd kunnen onherstelbaar zijn. Chro nische nierontsteking kan leiden tot verlieJ van de nierwerking, waardoor transplantatie noodzakelijk wordt, of behandeling aan de kunstnier. De eerste resultaten geven dr. M. J. van Trommel, lector huisartsengenees- kunde, de overtuiging dat het zinvol is, een dergelijk urine-onderzoek in het systeem van preventieve gezond heidszorg in te bouwen. De kinderen m een onzer verslaggevers HSTERDAM Met het 'groot miljeu spel' heeft de PPR gisteren in Amsterdam een nieuw poli- ik spel op de markt (dat wil zeggen voor 2,75 in de boekhandel) gebracht. Het is een spel, om exander Pola te citeren: 'voor kiezers en politici van alle gezindten, die niet agressief en niet ibberig zijn'. Duyn en Eeltje Talstra) gold vooral het initiatief. Hij wees erop dat het 'spel is gericht op een mentaliteitsverandering en daarvoor een betere public relations is dan de huidige va n de regering. Die heeft naar zijn mening een toon die 'het midden houdt tussen een le- gerbericht en geprogrammeerde was kracht'- Hij adviseerde de aanwezige PPR- bewinslieden het spel mee te nemen naar de ministerraad, met name om de tijd te vullen die dc voorzitter steevast te laat blijkt te komen. Met de opbrengst var de h ogere benzine accijns, die het gevolg zal zijn van ho gere maximum snelheden ('die zullen wel komen; zelfs een brave man als Schakel is al in die richting gema noeuvreerd'), zou het spel op nog veel ruimere schaal kunnen worden uitgegeven, meende Pola. Het spel is gericht op een mentaliteitsverande ring. De roep daarom mag, aldus Po la, niet de stem zijn van een roepende In de woestijn. Hiroo Onoda, de soldaat van het Japanse leger die zich dertig jaar lang in de oerwouden van de Filippij nen verborgen heeft gehouden, heeft zich eindelijk 'overgegeven'. Hij toont hier zijn Samoerai-zwaard aan de pers. Op de vraag hoe hij zich voelde toen h ij hoorde dat de oorlog al 29 jaar geleden afgelopen was en dat Japan was verslagen, antwoordde hij: 'overwinning of verlies, ik heb mjjn best gedaan'. worden door consultatiebureaus en schoolartsendiensten toah regelmatig gezien, de laboratoriumkosten van het onderzoek zijn laag 1,50). En in ruim een van de drie 'positieve' geval len (met bacteriën in de urine) blijkt er een afwijking te bestaan die behan deld moet (en ook effectief behandeld kSn) worden. Het Rotterdamse onderzoek is onge veer op dc helft. (24.000 kinderen worden onderzocht). De cijfers zijn dus ook nog voorlopig. In ieder geval zijn er al negen nierontstekingen ont dekt, dertien vernauwingen van de urineleiders die het ontstaan van Infectie bevorderen en 24 'kleinere dingen'. Vijfmaal was een operatie noodzakelijk. Het proefproject wordt uitgevoerd door een team van het Huisartsenin stituut van de Erasmusuniversiteit, versterkt met prof. dr. M. F. Michel (microbiologie) en prof. dr. H. A. Valkenburg (epidemiologie). De kos ten liggen in de orde van een half miljoen gulden, verschaft door de Nierstichting ea bat Preventiefonds. Meer bij meisjes Urineweginfecties ontstaan in het al gemeen doordat darmbacteriën de uri newegen binnendringen. Zij komen bij meisjes aanzienlijk meer voor, om dat voor hen de besraettingsweg veel korter is. In Rotterdam worden dan ook meisjes van 0-10 jaar onderzocht, jongetjes alleen in hun eerste levens jaar. Dan heeft men de Infecties door aangeboren afwijkingen gevon den, en bestaat er praktisch verder geen risico meer. Bijzondere belangstelling heeft het team voor groep met bacteriën in de urine maar zonder verdere afwijkin gen. Voor een deel zijn dit lichte be smettingen zoals iedereen ze geregeld meemaakt, waarvoor het afweer systeem van het gezonde lichaam af doende werkt De bacteriën verdwij nen 'vanzelf weer. De vraag is, of ge vallen waarin dat niet gebeurt, meer kans lopen om later toch afwijkingen te krijgen. Men wil deze groep daar om tien jaar in de gaten blijven hou den. Ook wordt jaarlijks een steekproef ge nomen bij eerder onderzochte kinde ren die toen geen bacteriën hadden. Daaruit bleek dat per jaar 0,2 procent nieuwe besmettingen optreden. In hoeverre dat voorbijgaande of blijven de infecties zijn is nog onduidelijk; daarvoor zijn de aantallen te klein.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 11