Leeuwedeel van Haagse PTT tégen verplaatsing dichtbij CHU reageert negatief op spreidingsbeleid regering [ommentaar [leen mijnwerkers? gezicht op lozen Vik en cadmium DUIZENDEN DEMONSTRANTEN DE STRAAT OP DIRECTEUR KIEST GEEN PARTIJ aandacht vergt ik kan heel goed be- KVP en ARP verbaasd over omzwaai Jeeuwkansje Bejaardencentrum door bewoners en personeel bezet Redding met bijlen en zagen tekort knotwilgen bord fipuw/KWARTET VR1JD\G 8 MAAKT 1974 BINNEN LAND/COMMENTAAR T5/K7 jrold Wilsons minderheidskabinet [ft althans één verkiezingsbelofte it grote voortvarendheid kunnen (vullen. Het conflict met de mijn- kers is afbetaald en daarmee opge- t De Britse industrie krijgt binnen- rt weer genoeg energie om van een jdaagse werkweek te kunnen over- ikelen op de vijfdaagse van weleer. t hoog de prijs uitvalt, die Enge- voor deze terugkeer naar het tra- onelo produktieniveau te betalen gt, weet nog niemand. Zeker is dat do belastingbetalers op de of andere manier de forse loons- joging van de mijnwerkers zullen eten financieren hetzij via een ike prijsstijging voor kolen (en jrdoor ook voor elektriciteit)', hetzij subsidies aan de mijnindustrie, j via beide. i zeker is, of alle andere vakbonden jrstand zullen bieden aan de verlei- g, zich te spiegelen aan de mijn- kersbond; met andere woorden: of looninflatie binnen de perken kan den gehouden. Aan goede wil be- 4t in dit opzicht bij het bestuur van vakcentrale TUC, die tien miljoen )Q knemers overkoepelt, geen gebrek, ld bestuur heeft deze week nogmaals hfcofd, de mijnwerkers te zullen be houwen als een uitzonderingsgroep, nnee geen andere club van werk- ee iers zich mag vergelijken. Deze be is echter niet veel méér waard :li de macht van het TUC-bestuur r de afzonderlijke vakbonden daar moet men zich geen overdre- voorstelling van maken. D de houding van die afzonderlijke jden hangt uiteindelijk af. of Wil- sociaal-economische politiek jrpe controle op bepaalde prijzen, ar vrijwillige beheersing van de lo- zal slagen. Het is niet uitge- dat sommige bonden het ver- •en van de regering-Wilson in zelfbeheersing zullen beschamen, i'n geval krachtig op te treden, niet in de aard van een kabinet, de vakbeweging tot vrijwel elke te vriend wil houden. Wie herin- zich niet, hoe een vorige Labour- ng, eveneens geleid door Harold n, zekere anti-stakingsplannen |met veel vertoon van vastbesloten- gepresenteerd waren, wegmoffel- in de vakbonden hun tanden lie- zien? een verslaggever „_JDAM De internationale commissie gaat zich de mogelijk- 1 verschaffen, toe te zien op het ende verbod om kwik en cadmi- ,]in de river te lozen, stemmig is besloten, dat een in- larisatie moet worden gemaakt rj alle bedrijven, die op Rijn en zij- Teren lozen cn die per jaar meer 3j honderd kilo kwik of vijftig kilo ïnium verwerken. De inventarisatie [door de afzonderlijke landen zelf jden ter hand genomen. ~;ens de voorzitter van de Rijncom- Jie, de Nederlandse ambassadeur algemene dienst M. F. Vigeveno, 'tkenen de aangegeven grenzen, dat kei de gehele vervuiling van de tl met kwik en cadmium binnen de tregel valt. Aangenomen kan wor- dat bedrijven die op de lijst rkomen, te zijner tijd zullen moe- uitleggen, waar de gebruikte gifti- jmetalen en hun verbindingen pre- 1 blijven. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Van het bij de centrale directie van de PTT in Den Haag werkzame personeel is 94 procent tégen de aangekondigde overplaatsing van de centrale directie naar Groningen en Leeuwar den. Dat blijkt uit een enquête, die deze week onder het personeel is gehouden. Tussen de twee- en drie duizend PTT-ers zijn gisteren de straat opgegaan om te demonstreren tegen de spreidingsmaatregelen van de regering-Den Uyl. Donderdagmorgen vergaderden in het hoofdkantoor van de PTT directie en een bijzondere commissie, die is sa mengesteld uit vertegenwoordigers van de vakorganisaties onder het per soneel. Vóór deze vergadering, waarin de gang van zaken rond de voorgeno men spreiding werd besproken, werd door vertegenwoordigers van de dienstcommissies van de PPT-onderde- len een open brief aangeboden aan de directeur-generaal van de FIT, de heer drs. Ph. Leenman. Deze aanbie ding werd voor do deur van het hoofdkantoor aan de Haagse Korte- naerkade begeleid door het gejoel van de duizenden PTT-ers, die het hoofd van hun directeur eisten. 'Ons protest is niet zozeer gericht te gen de spreiding alleen,' zei ABVA- vertegenwoordiger Wim van Rossen, 'maar vooral tegen het feit dat het hier om een gedwongen spreiding gaat. Wij vinden dat het op deze wij ze niet kan'. In een geladen en afgeladen vergader zaal las hij vervolgens de open brief aan de voltallige PPT-directie voor. In deze brief stond dat overplaatsing van het personeel alleen op basis van vrijwilligheid maggesohieden. Iedere ambtenaar moet zelf -kunnen beslis sen: gedwongen7 verplaatsing is in strijd met de rechten van de mens. Do bonden vrezen bovendien dat een centraal geleid bedrijf als de PTT een ernstige terugslag in de dienstverle ning aan het publiek zal ondervinden, dat de aan de overplaatsing verbonden bosten zullen worden doorberekend in de tarieven en dat een bestuurlijke chaos zal onstaan. Men vindt het onrechtvaardig dat de lasten van de overplaatsing volledig op de schouders van de ambtenaren zullen neerkomen, zonder dat het parti culiere bedrijfsleven er in gelijke ma te aan bijdraagt. .De aanbieders van de petitie eisten van de heer Leenman een duidelijke uitspraak over de opvattingen van de directie, maar die uitspraak kwam er niet, ook al dreigden de aanwezige vertegenwoordigers van het personeel met acties door het voor de deur staande personeel. De heer Leenman hield zich op de vlakte. Tusen de twee- en drieduizend PTFers trokken in Den Haag de straat op om van hun afkeuring over de spreidingsplannen van de regering te doen blijken. 'Voorlopig' gaat voeren zullen wij ons beraden over acties. Wij zullen de strijd voort zetten'. De heer Leenman zei dat het beslist niet zoals het personeel zegt 'een onmogelijke zaak is* om de hele centrale directie zonder bestuurlijke chaos over te plaatsen. 'Dat moet nog bewezen worden. Waar over te praten valt is in elk geval niet dat het te ri goureus gegaan is', aldus de heer Leenman, daarmee inhakend op uitla tingen van personeelsvertegenwoordi- gers dat het personeel overvallen is met deze maatregelen, en dat een overplaatsing van de gehele PTT-lei- ding (4000 tot 5000 man) wel erg in grijpend is: 'Wij kunnen op het mo ment niet tegen het personeel zeggen: maakt u zich maar niet ongerust, de bedrijfsleiding staat achter u'. Overbrengen Ondanks aandringen van de personeels- vertegenwoordigers weigerde de heer Leenman zich achter het personeel op te stellen. Slechts werd hem de toezeg ging ontlokt dat hij wensen van het personeel aan minister De Gaay Fort- mann zal overbrengen. Daarna trokken de PTT-ers die in an dere delen van de stad werken, (alle personeel had twee uur vrij gekregen of genomen) via het Binnenhof, waar kort werd gedemonstreerd naar hun kantoren terug. Ook de 'vrouwen van PTT-ers' hebben in een brief gepro testeerd tegen de maatregelen. Ook directie tégen? In het overleg tussen de vakorganisa ties en de directie van de PTT zijn beide partijen op hun standpunten blijven staan. De directie heeft aange kondigd dat er een studie verricht zal worden om te kunnen vaststellen in hoeverre de voorlopige plannen van de regering kunnen worden gereali seerd. Dat betekent dus dat ook de bedrijfsleiding van mening is dat dit nog bewezen zal moeten worden. Er staat in een gisteren uitgegeven mede deling overigens ook dat 'de bedrijfs leiding zich niet op een ander stand punt kan stellen dan dat nu gestu deerd en overlegd moet worden'. Vakbondsvertegenwoordigers conclu deren daaruit dat de leiding van de PTT zelf ook niet zo gelukkig is met de spreidingsmaatregeen. *Wij zijn er niet in geslaagd de leiding ertoe te brijgen het onaanvaardbaar uit te spreken,' aldus ABVA-vertegenwoordi ger Bench. De vakorganisaties gaan nu met hun achterban over de toe stand praten. Zij zullen echter niet aan de studie deelnemen 'omdat de uit gangspunten niet juist zijn. Die stu die zal de vraag behelzen hoe overge plaatst moet worden'. De bonden me nen dat de overplaatsing niet mag doorgaan. 'De PTT staat voor een gigantische operatie die veel extra energie en T7.tt1~. a t grijpen dat er veel ongerustheid on der het personeel bestaat', aldus de heer Leenman. 'Maar het zijn slechts voorlopige plannen. Ook de regering stelt er veel prijs op in goed overleg tot een beslissing te komen'. De directeur-generaal zei dat de be drijfsleiding van de PTT er grote waarde aan hecht tot overeenstem ming te komen via de sociale leidraad die al enige tijd geleden tussen perso neel en directie tot stand kwam. 'De bedrijfsleiding zal alles doen om de belangen van het bedrijf en het perso neel zo goed mogelijk te behartigen'. Voor de heer Van Rossen was deze uitleg van de PTT-ahef niet voldoen de. 'Als u op deze wijze het overleg Van onze Haagse redactie DEN HAAG De fractie van de CHU heeft gisteren negatief gereageerd op de plannen van de rege ring de komende vier jaar 6500 arbeidsplaatsen naar elders over te brengen. Vooral de verplaatsing van de centrale directie van de PTT heeft nogal wat vragen opgeroepen. Wij kunnen thans geen positieve re actie op dit spreidingsplan geven, het mist, overtuigingskracht, aldus de CHU-fractie. onze weerkundige medewerker Sakun'ja. Meteorologisch in- immer: 27.373. Land: Rusland. 57.5 graad noord, ruim 46 oost, ergens ten noordoosten Gorki. Waarom aandacht voor dit on? Om de doodeenvoudige reden daar donderdagmiddag om één [het centrum van het Sowjet-hoge- Iebied lag. Barometer: 1054.1 mil- wind: west 1, temperaruur mi- graden, weer: lichte sneeuw, weertype in ons land hangt sa- met dit maximum, in die zin dat onder een tot Frankrijk reikende rper droog weer meemaken met is te weinig zon. elijke winden blijven vrij koude t aanvoeren. Een dergelijk kil type is in deze tijd van het jaar nardnekkig en daardoor niet ge- Een warme doorbraak laat soms n lang op zich wachten. Het doet om deugt, het KNMI voor het &nd hogere overdagtemperaturen oren aankondigen, teerslagkansen zijn over het alge- a klein, maar toch vraagt het II aandacht voor een hoogtesto- boven Polen, die met de algeme- oost-west stroming de kant van t-Europa op ging en mogelijk in t moest worden geacht tot wat uw of regen in het oosten van land. We wachten maar af wat er komt. grond van de weerrapporten van ra vond 7 uur, zag die storing er maal niet dreigend uit. Sneeuw betekenis tcerd niet gemeld. Al- enkele tienden van millimeters bM zuiden van de DDR voorname- dr3 in Görlitz en Karl Marxstadt. Eenffotó meldde een lichte sneeuivbui. ;eleiPoznan en Katowich in Polen r erfkten, evenals Pils en in Tsjechoslo- opföe, lichte sneeuw. Augsburg in zuiden van West-Duitsland rap- eerde motsneeuw en het wat ho- gelegen vliegveld Hof in Beieren sneeuwbui In Salzburg sneeuwde onafgebroken licht tot een totaal één mm neerslag gisteravond ze- uur. Wij rijn al een week in maart, maar nu pas zijn de omstandigheden voor de wintersport in de Alpen werkelijk ideaal Vooral in de hogere lagen aan de zuidzijde van de Alpenketens is, bij een verse sneeuwaanwas van een halve tot anderhalve meter, de situa tie beter dan op welk tijdstip in de voorafgaande winter ook. Keerzijde vormt wel het lawinegevaar daar bij de steeds krachtiger wordende zonne straling. HOOG WATER 9 maart Vlisslrigen: 2.25— 14.45; Haringvlletslulzen: 4.06—16.22: Rotter dam: 4.58—17.36; Schevenlngen: 3.39—15.54; IJmutden: 4.12—16.27; Don Helder; 8.52— 21.03; Harllngen: 11.09—23.06; Delfzijl: 00.13—12.48. wolkenvelden c£Ö, PRINSEBEEK De bewoners en personeel van 'Hagedonk' in Prinse beek houden sinds woensdagavond hun bejaardencentrum bezet. Zij zijn het in grote meerderheid niet eens met het ontslag dat het bestuur bij het gewestelijk arbeidsbureau in Bre da heeft aangevraagd voor directeur Loose en diens echtgenote, hoofd van de huishouding. Volgens de actieleiding van de bezet ting zijn slechts twee van de; 79 bewo ners het niét eens met de actie- Deze mededeling was echter gisteren niet te controleren, omdat de actieleiding niemand binnen liet. De actieleiding heeft laten weten dc bezetting zo lang te willen volhouden tot de ontslagaanvrage ongedaan is ge maakt Overigens heeft het bestuur het ontslag nog niet aangezegd. Het bestuur is tot de ontslagaanvrage gekomen omdat de heer Loose en zijn vrouw zich niet zouden houden aan de afspraken die met het bestuur ge maakt zijn. Volgens het gewestelijk arbeidsbureau in Breda kan het echt paar alleen ontslagen worden op grond van het niet naleven van het arbeidscontract. In Prinsenbeek twijfelen steeds meer mensen aan de mededeling van de actieleiding, dat alle bewoners 'achter de bezetting staan. De indruk is, dat veel bejaarde inwoners zich hebben laten intimideren door de actievoer ders uit angst voor een minder goede verzroging. Er mocht gisteren niemand het tehuis binnen, behalve de dokter en de geestelijk verzorger. De bejaar den mochten het huis niet verlaten. d2& opklaringen onweer JÊln. h MAX.TEBI». MIN. TE MP. WINDRICHTING Ook het Kamerlid drs. C. Poppe PvdA bleek gisteren zijn bedenkingen tegen het spreidingsplan te hebben. 'We moeten er in de fractie nog over pra ten maar voor mij gaan de plannen van de regering wel erg ver, temeer als men weet hoe benauwd de positie van de gemeente Den Haag is', zei de heer Poppe. Deze reacties veroorzaak ten hij de fracties van KVP en AR wel wat verbazing. De Kamerleden W. G. Bremen (KVP) en drs. A. Schou ten (ARP) wezen erop dat toch ook PvdA en CHU verleden jaar een mo tie hebben gesteund waarin do Kamer zich voor een krachtig beleid ten aan zien van de spreiding rijksdiensten uitsprak. 'Ik begrijp dat de CHU, nu zc in de oppositie zit, over allerlei za ken wat anders oordeelt, maar in dit geval is dat toch wel vreemd,' aldus de heer Bremen, die, zelf geen aan hanger van het kabinet, het spreidings plan een goed en moedig stuk noem de. Drs. Schouten wees het hoofdbezwaar van dc ambtenarencentrales tegen de spreiding, namelijk dat alleen de amb tenaren ervoor opdraaien van de hand. 'Uit de harde cijfers blijkt dat het aantal industriële arbeidsplaatsen, sinds 1948 toen het stimuleringsbeleid voor het noorden begon, groeide van 6.00Ó tot 40.000. Het tempo is niet hoog. maar het zijn er toch nog altijd meer dan het aantal ambtenarenar- beidsplaatsen'. aldus de heer Schouten. Ook het Kamerlid drs. G. van Aarden- ne (VVD) vindt dat dit bezwaar van de ambtenarencentrales weinig hout snijdt. Zijn fractie staat volledig ach ter de spreiding van 6300 arbeids plaatsen. Drs. Van Aardenne betreur de het echter dat de ambtenarencen trales en de overheid in deze zaak te genover elkaar staan. 'Wellicht had de regering de zaak iets soepeler kunnen presenteren'. Intussen voelt Twente zich door de regering gepasseerd. De 8000 arbeids plaatsen voor ambtenaren uit de randstad gaan geheel aan Twente voorbij. De stuurgroep economie Twente heeft over deze zaak een brief beschreven aan de ambtenarenbonden en aan de centrales van overheidsper soneel. De stuurgroep geeft in over weging ook Twente in het spreidings- beleid in te passen. De stuurgroep heeft ook een brief gezonden aan de leden van dc Tweede Kamer. onder redactie van loessmit Er zijn nu eenmaal mensen die al les van bomen en planten afweten en mensen die de ene boom niet van de andere kunnen onderschei den. Maar een knotwilg kennen we allemaal Onze voorouders trou wens ook. Al voor het begin van onze jaartelling werden wilgetenen gebruikt om er huizen mee te bou wen en er allerlei voonoerpen van te maken. Lanschapsschilders heb ben de knotwilg nogal eens op het doek gezet en de wilg is nog steeds in plaatsnamen terug te vinden: bij Schiebroek ligt de Wilgenpias, in Noordwijk de Wilgendam en bij Papendrecht de nieuwe wijk De Wilgendonk. Het rijshout van de wilg zit nog in namen als Rijswijk, Rijsoord, Rijsbergen, Rijsenburg en Rijssen. Nog altijd wordt rijs hout gebruikt bij aanleg en onder houd van dijken cn kribben. Voor veel vogelsoorten blijkt de knot wilg een ideale boom om te nes telen. Je vindt er mezen, torenval ken (veel meer in knotwilgen dan in torens), bosuilen, ransuilen, kerkuilen, ringmussen en bonte spechten. Het zou best eens kunnen dat er over een tijdje niets meer van dat alles terug te vinden is. Het rijs hout voor dijken en kribben wordt zo langzamerhand vervangen door andere materialen, de boeren vin den de wilken langs de sloten vaak maar een sta-in-de-weg en laten ze dus maar kappen en wat er nog staat wordt in veel gevallen zo slecht bijgehouden dat de bomen kruin bezwijken. Zo verdwijnen langzaam maar zeker de knotwil gen uit het landschap en met de wilgen ook de bewoners. Geen knot wilgen, geen vogels, zo gaat dat nu eenmaal. Gelukkig zien steeds meer veront- truste natuurliefhebbers die kale slootkanten, polders en rivieroe vers al levensgroot voor zich en al lemaal vinden ze dat daar iels tegen gedaan moet worden. Nu staat vinden of zeggen meestal nog een heel eind af van doen, maar in dit geval wordt er echt iets ge daan. Kort geleden icas het de carnavalsvereniging De Wielewao- lers uit Oosterhout (een van de zeven kerkdorpen van het Beluwse Valburg) die, geholpen door scho lieren. een paar honderd knotwil gen langs de verbindingswegen daar heeft gesnoeid. En nu heeft de Natuur- en Vogelwacht Alblasserwaard vrijwilligers opge roepen om in die buurt de knot- wilgen voor. uitsterven te behoe den. Niet zonder succes, want mor gen gaan zeker honderdzeventig mensen daar aan de slag: met bij len en zagen klimmen ze in vijf tien gemeenten de bomen in om de kruin er af te halenIn elke ge meente kiezen zc bij wijze van lichtend voorbeeld één boerderij uit, zodat ten minste op die plek ken de knotwilgen niet zullen om waaien of doodgaan aan de ge vreesde 'watermerkziekte', die spe ciaal bij deze wilgen voorkomt. En dan hoopt de natuur- cn vogel wacht maar dat de geholpen boe ren het afgekapte hout afstaan. Dat kan dan weer aan de papierin dustrie verkocht worden om zo de kosten van de actie een beetje te drukken, want alle vrijwilligers moeten verzekerd zijn, tegen onge vallen. Wie zich alsnog als helper op deze zaterdag zou willen opgeven, is al te laat. Eigenlijk is de hele actie op het nippertje, want de bomen beginnen al uit te lopen en het zal niet lang meer duren of de vogels gaan er hun nesten bouwen. Dat wil niet zeggen dat niemand meer iets kan doen, want het is de be doeling ieder jaar zo'n actie te voeren. In elk geval is het nuttig de pas verschenen brochure 'De knotwilg' door te lezen, die onder meer verkrijgbaar is bij de Stich ting Natuur en Milieu, Heren gracht 540 in Amsterdam. Voor één gulden op postgiro 2537078. Eens stonden er meer dan negen duizend molens in ons land. Dat moet lang geleden zijn, want er zijn nu nog maar negenhonderd vijftig over. Die zien er nog niet allemaal even florrissant uit, maar een redelijke overlevingskans heb ben ze wel, sinds steeds meer men sen het doodzonde gaan vinden als een molen aftakelt of er zielig bij staat Dat van die groeiende inte resse is echt waar, want het staat zwart op wit in het jaarverslag over 1973 van de vereniging De Hollandsche Molen: als gevolg van de intensieve propaganda voor het molenbehoud groeit de belangstel ling voor restauratie, herbouw, verplaatsing en zelfs reconstructie sterk. Dat zou, zeker nu de vereniging sinds de ANWB-molenactie iets be ter in de slappe was zit, alleen maar mooi zijn. Maar er is een maar. Want - dat staat ook in dat verslag - nu kén er dan wat geres taureerd worden en nu zijn er geen molenmakers genoeg meer. Er zijn nog maar zo weinig vak mensen dat hier en daar initiatie ven voor herbouw of reconstructie zelfs moesten worden afgeremd en daar zal dus gauw wat aan gedaan moeten worden. Vorig jaar kwa men er overigens veertig gerestau reerde molens af en werden er nog eens vierentwintig gerepareerd. Over tweeëntwintig andere molens werd al druk gesproken. Steeds meer vrijwillige molenaars zijn er ook. Met z'n vijfhonderden (vóór vorig jaar nog maar driehonderd) hebben ze een eigen vereniging, al lemaal mensen die stilstaande mo lens op gezette tijden laten draai en omdat dat veel beter voor de molens is en omdat ze het zware werk leuk vinden. Ze hadden er zelfs een cursus en een examen voor over. Bij de Hollandsche Mo len hebben zich vorig jaar trou wens ook meer mensen als lid op gegeven. De vereniging had ruim vierduizend leden en zit nu al bo ven de vijfduizend. Deze knotwilgen staan er nog mooi bij, maar als zc niet bijtijds ge snoeid worden zal dat niet lang meer zo blijven. De takken worden dn wilg te zwaar, de stam zal in scheuren of ziek worden en op z'n hoogst een jaar of tien na de laat ste behandeling met knot en al omvallen. Doordat ze vaak slecht of helemaal niet onderhouden wor den, verdwijnen er steeds meer knotwilgen uit het landschap (zie ook: redding met bijlen cn zagen). De foto met het vreemde verkeers bord, waarop een zwangere vrouw met een kind aan de hand staat (die was woensdag ook in deze krant te zien) heeft nogal wat op schudding verwekt. Het bord, ge plaatst voor de kerncentrale vlak bij het Zeeuwse plaatsje Borssele, was gemaakt door dc fotograaf Tom Horst uit het ook Zeeuwse Levvedorp en verspreid door het ANP. In de bijbehorende tekst stond, dat een actiegroep het bord had geplaatst als reactie op een huis-aan-huis in Borssele bezorgde brochure van de provinciale Zeeuwse energie maatschappij (PZEM) met informatie over de kerncentrale. En nu blijkt geen enkele actie groep iets van het moeder-en-kind- bord af te weten. Bekende groepen als Borssele Ad Hoe en het Mora torium Komitee ontkennen ook maar iets met de bewuste foto te maken te hebben en de PZEM heeft nu zo'n vermoeden, dat het een truc-opname is. Een van de be ambten van de maatschappij heeft tegen de politie gezegd inderdaad een verkeersbord te hebben gezien, maar er is geen bord teruggevon den en ook geen omgewoelde plek waar het bord gestaan kan hebben. Maar wat de oplossing van het raadsel ook is, de foto is in elk ge val vanaf de openbare weg ge maakt en dat is nog altijd niet ver boden. 'Ik geloof niet, dat dit de oplossing van het verkeersprobleem is, Simp- kins.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7