Sociale woningbouw worden opgevoerd Vaartijd langer bij herzien dammenplan winsten van ammoetconcerns nel aanpakken Van Agt schrok van uitgave Mein Kampf Maatregelen om bouwprijs en huur te drukken 'Vernieuwbouw' succes genoemd W bepleit parlementair onderzoek S» Geld speelt geen rol. Brand gesticht in Spaans verkeersbureau Boersma verwacht dat prijscompensatie struikelblok vormt Mariniers terug van oefening Noodzaak tot samenwerking binnen Europa In Arnhem groot tekort rechters Verbazing hij VVD en boeren over niet vervolgen Lubbers Minister lijkt te zullen ingrijpen De goedkoopste én de fijnste vakantie? Met de caravan! Ir. H. van Rossum: In feite houden we ons met de Oosterschelde niet aan de afspraken Uiteindelijk verschil van twee sluizen Dodelijk bedrijfsongeluk OUT 'KT \RTET RIJD\G MWRT TOT t BfWENiLAND ■T3/K3 onze parlementsrcdactie 0N (HAAG Omdat de woningwetbouw in de maanden decern- ir en januari is gestagneerd en de werkloosheid in de bouw sterk toegenomen, zal 'de regering op korte termijn maatregelen ne en om de sociale woningbouw te stimuleren, nister Graijters deelde gisteren in Tweede Kamer mee, dat dit plan de regering een onderdeel is van totale pakket maatregelen belas- S igverlaging enz.), dat volgende iek bekend wordt gemaakt, minister deelde dit mee in ant- 11 iord op vragen van ix. P. A. M. Cor- lissen (KVP) over de achterstand, is ontstaan in de uitvoering van woningbouwprogramma. De maat- g gelen, die worden genomen, zijn er- gericht de bouwkosten van de soci- woningbouw te drukken, zodat de ilimingen weer betaalbaar worden :n or de groep met de lagere inko- g ens. Jjinister Gruijters legde uit, dat de vooral duur is geworden of vlak bij de grote steden. In de ije sector heeft men hier minder a'«t van, omdat deze bouw wordt ge- 5] eegd op goedkopere gronden, die e rder weg liggen. De minister sprak dit verband van het 'Over-Jordaan- Joewel in het eerste kwartaal zo'n 000 huizen in aanbouw zijn geno- fjen, dacht de minister dat het pro- amma van 135.000 tot 140.000 dit ar nog wel gehaald zou worden. Het leid gericht op de vernieuwing van woningen (vernieuwbouw), durfde "jinister Gruijters al een succes te emen. In 1972 was er sprake van DO gevallen en in 1973 reeds van im 9000. VD tegen tiddels heeft de woningbouwspecia- clit van de WD, de heer L. M. de n :er, zich reeds verzet tegen een mo gelijke stimulering van de woningwet- bouw. Bij de presentatie van een dis cussienota van de VVD ('baas in ei gen huis') zette hij zich af tegen de woningwetbouw, waarvoor de belang stelling zou afnemen. Uitgangspunt van de WD-brochure is het bezit van de eigen woning. Vol gens de heer De Beer zou, wanneer de WD-plannen worden uitgevoerd, iemand met een inkomen van 12.000 gulden al een huis kunnen betalen van 40.000 gulden. Als je aan 18.000 gulden komt, zou reeds een huis van 75.000 gulden mogelijk zijn. Je moet dan wel rekening houden met lasten van 270 gulden per maand (het belas tingvoordeel wel inbegrepen, de extra reiskosten niet). De cijfers, die het kamerlid van de VVD noemde, dienden als illustratie van een nieuw leningsysteem, dat er op neer komt, dat de bezitter van de eigen woning de eerste tien jaar naar verhouding te weinig rente betaalt. De laatste tien jaar van de 30-jarige lening moet hij deze achterstand weer inhalen. Het voordeel van dit systeem is, dat de vaste lasten de eerste jaren veel minder zwaar zijn. Door de geld ontwaarding en de inflatie is het geen bezwaar, dat de lasten verge leken met de eerste jaren de laat ste jaren zwaarder zijn. In de WD-nota worden verder plan- L. M. de Boer STERDAM De verbondsraad van bet NW vindt een parle- intair onderzoek naar liet doen en laten van de oliemaatschappij- wenselijk. Een reden voor de enquête is de overtuiging, dat de die de oliemaatschappijen hebben gespeeld tijdens de tegen ons d gerichte boycot 'in een helder licht dient te worden gesteld'. V-voorzitter Wim Kok gaat daarbij naar zijn mening de in 1964 begonnen een stapje verder. In 'De Vakbe- discussie over de vermogensaanwasde- ;ing' het officële weekblad van het ling weer heropend zou moeten wor- spreekt; hij zich uit voor het ipakken der mammoetwinsten van ernationale concerns als Shell, Uni- er en AKZO. Hij lanceert het idee de buitensporig gerezen winsten buiten de directe bestedingssfeer in een fonds te laten vloeien dat jMgendom is van de werknemers en t door hen wordt beheerd. Het afro- ;n achteraf van winsten als die wer- lijk onevenredig hoog zijn ten bate een dergelijk fonds ziet Kok als sluitstuk van het geördineerde ar- idsvoorwaardenbeleid. jte NVV-voorzitter vindt dat de 'er- miswekkende hoge' winsten niet al- in aan de kapitaalverschaffers, maar n de hele gemeenschap ten goede komen. 'Als overheidsmaatre- k len ter beteugeling van de te gek ordende winststijgingen falen, dan idioet de vakbeweging zelf wat doen', Jeent hij. ehter de door de verbondsraad van 't PVV wenselijk geachte parlementaire iquete naar het doen en laten van oliemaatschappijen, zegt het NW, de stelling van de Rotterdamse .fof. dr. A. Roos dat de olieconcerns men met de olie-exporterende lan- ;n een 'show' hebben opgevoerd, '"eds bewijst hoe nodig het onderzoek lar de ware toedracht is. d ubliek bedrogen nen uiteengezet om jaarlijks meer premiewoningen te bouwen (en min der woningwetbouw) en de overheids- garantie voor hypotheken uit te brei den tot 100 pet van de kosten. Dit moet zowel voor nieuwe huizen als een eigenaar, die een huis wil verko pen, het huis eerst te koop moet aan bieden aan de huurder tegen de gebo den som. De WD is van plan voor het kooprecht en voorkooprecht initi atiefwetsontwerpen in de Tweede Ka mer in te dienen Kwaliteitsgarantie Een andere suggestie van de VVD is het bezitsvormingsfonds (Breedband miljoenen) in deze zin uit te breiden, dat ook degenen, die ouder zijn dan 35 jaar, ervan kunnen profiteren. Ver der stelt de WD-werkgroep, die de brochure samenstelde, voor, de subsi dies voor de vernieuwbouw te verho gen en een kwaliteits-garantiefonds in te stellen voor nieuwe huizen. In oprichting is reeds de 'stichting ga rantie-instituut woningbouw5. Een dergelijk fonds zal de kopers van nieuwe huizen de zekerheid verschaf fen, dat ze door allerlei fouten in de bouw niet bedrogen uitkomen en ver wikkeld raken in allerlei dure civiele procedures. Naast het reeds genoemde nieuwe leningsysteem wil de WD ook een nieuw subsidiesysteem. Het voorgestelde systeem gaat van het volgende uit: De subsidie wordt gebaseerd op de werkelijke woonlasten en het inko men; Er wordt geen verschil gemaakt ADVERTENTIE Iemand die nu 35 jaar is kan van ons de verzekering krijgen dat we het volgende prompt en belastingvrij uitkeren: f 30.000,- plus alle rente op rente bij overlijden voor het 65e levensjaar I 53.429,- gegarandeerd op z'n 65e jaar, wat echter kan oplopen tot f 101.073,- bij een konstant rendement op de veilige Staats-en Gemeente leningen van 7,5%. Dit kunnen we beloven dank zij ons unieke Verzekerd Groei-projekt. Een projekt waarmee u-spaart èn uzelf, uw gezin, tegen risico verzekert bovendien. In het bovenstaande voorbeeld kost dat een 35-jarige man f 1.353,90 per jaar. Wilt in een rekenvoorbeeld de hoofdrol spelen? Bel uw verzekeringadviseur, u heeft een geldige reden. De goede verzekeringadviseur kent E&L. Als de beste li EiL6**"1*" VtJ Levensverzekeringen Nhelder als glas twijfels worden nog versterkt door buitensporig toegenomen winst 1 Snell: een sprong van 2262 mil- veien gulden in 1972 naar 4888 miljoen at irig jaar. 'Het publiek dat dan ge- (iktijdig wordt geconfronteerd met e en verhoging van de benzineprijs li iet 1 dubbeltje per liter moet wel het ee ivoel krijgen te worden bedrogen', Idus 'De Vakbeweging'. 'Op de Ne- isterlandse werknemers die hun reële bifkomens niet ofnauwelijks zien stij- omdat er dit jaar immers maar einig economische groei zal zijn erkt zo'n enorme winststijging als m rode lap op een stier.' ok zegt met nadruk dat de vakbewe- ing natuurlijk geen bijna vijf mil- ?rd heeft 'laten zitten', bij Shell. Die inst is immers in de hele wereld ge laakt, maar niemand weet waar pre- ies. De bovennationale ondernemin- en zijn volgens hem meesters in het erdoezelen van winsten en in het itspelen van landen tegen elkaar. De eer Kok geeft toe dat de winsten an de oliemastschappijen inderdaad moeten zijn, al was het alleen laar om financiering van nieuwe in- esteringen mogelijk te maken, die rnfreer een positieve uitstraling kunnen ebben op het economische leven. Haar fors is iets anders dan ergernis wekkend groot', aldus de NW-voorzit- er. die hieraan toevoegt, dat het •rijsbeleid op dit punt te kort blijkt rJe schieten. Geen gewoon mens kan 'olgens hem nog geloven dat de ach^ ti ereenvolgende prijsverhogingen van nargarine en benzine echt nodig wa- Tenslotte zegt de heer Kok dat tussen nieuwbouw en bestaande hui zen. Vérstrekkend tot slot is het voorstel van de WD, om huurders van wo- ningwetwoningen een kooprecht te ge ven. Dit kooprecht is voor huurders van particuliere woningen niet moge lijk. Maar wel kan wettelijk geregeld worden, dat deee huurders een voor kooprecht krijgen. Dat wil ziggen, dat tweedehands huizen mogelijk zijn. Zo als bekend heeft de Tweede Kamer reeds een motie aangenomen, waarin de regering wordt gevraagd een der gelijke maatregel te treffen. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Brandstichting is er waarschijnlijk de oorzaak van dat in de nacht van woensdag op donderdag het Spaans nationaal bureau voor vreemdelingen verkeer in vlammen opging. Na de brand heeft de Haagse politie een permanente bewaking van de Spaanse ambassade ingesteld. Vermoedt wordt dat de brand is aan gestoken als protest tegen de wurg- straffen, die zaterdag in Spanje zijn voltrokken. De portier van de Haag- sche Courant heeft woensdagavond een anoniem telefoontje gekregen waarin de brand werd aangekondigd als reactie op de terechtstellingen. De brand die voor enkele tiendui zenden guldens schade aanrichtte werd omstreeks kwart voor twee op gemerkt door een late wandelaar. Te gen de muur van het brandende ver keersbureau aan de Laan van Meer- dervooft zag hij een blauwe spiritus- fles staan. Ook zag hij een uit de brievenbus hangend lont Na tever geefs omwonenden en automobilisten gealarmeerd te hebben kwam hij on derweg een politieauto tegen en hield die aan. De autosurveillanten sloegen alarm en probeerden met een schuim- blusser het vuur te temperen, nadat zij de deur geforceerd hadden. Plotseling hoorden een van hen kin derstemmen. Hij snelde naar boven, maar moest door de enorme rookont wikkeling terugkeren en zakte op straat in elkaar. Kort hierop kon de woning boven het verkeersbureau be reikt worden en werd het echtpaar Sanchez met hun twee kinderen (die en een jaar oud) ongedeerd uit het pand gehaald. Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Minister Boersma (so ciale zaken) verwacht dat de verreke ning van de prijscompensatie het grootste struikelblok zal vormen in het overleg tussen werkgevers en werknemers over de afsluiting van een centraal akkoord voor de rest van 1974. Het plan van de regering de belasting per 1 juli te verlagen met circa 15 gulden per maand voor de gemiddelde inkomens (17.500), zal namelijk tekort schieten om de inkomenspositie van de gemiddelde werknemer veilig te stellen. Het verschil zal dus rechtge trokken moeten worden in de loonon derhandelingen. Dit zou kunnen door boven de loonsverhoging van dertig gulden nog iets extra's toe te staan, maar ook via de prijscompensatie. In dat geval zouden de hogere inkomens minder prijscompensatie krijgen ten gunste van de laagst betaalden. Minister Boersma taxeert, dat dit voor de werkgevers een bijzonder moeilijk punt zal blijken te zijn. Overigens wilde hij ook niet al te pes simistisch zijn over de uitslag van de onderhandelingen. In vergelijking met vier weken geleden, is de sfeer al heel wat verbeterd, meent de be windsman. De belastingverlagings- voorstellen hebben hiertoe een belang rijke bijdrage geleverd. Driehonderd Nederlandse mariniers, die in het Caraïbisch gebied hebben deelgenomen aan een gecombineerde Engels-Nederlandse oefening, zijn gisteren teruggekomen in ons land. Met hun complete uitrusting werden zij per helikopter naar het marine-vliegkamp Val kenburg overgevlogen. Positie haven verstevigen Van een onzer verslaggeefsters ROTTERDAM Minister Van der Stoel (buitenlandse zaken) heeft gis termiddag in Rotterdam gewezen op de zijns inziens grote noodzaak van Europese samenwerking. Een samen werking, waardoor tevens de positie van Rotterdam zou worden bevestigd en verstevigd. Hij deed dat tijdens een bijeenkomst van de Kamer van Koophandel in de Maasstad, die haar 171ste verjaardag vierde. In het geïntegreerde Europa mogen zonder behoorlijke planning en op puur nationale basis niet aan alle kanten tegelijk de zeehavenfaciliteiten worden uitgebreid, aldus minister Van der Stoel. Gebeurt dat wel, dan zullen straks miljoenen, zo niet mil jarden, verkeerd geïnvesteerd blijken te zijn, 'en zullen wij allemaal in alle betrokken havengebieden en in alle betrokken Europese staten met pro blemen van overcapaciteit, onderbezet ting, werkloosheid en gebrek aan ren dement te maken hebben. Voor Rot terdam is daarom een wezenlijke Eu ropese integratie met het daarbij be horende intensief overleg een levens noodzaak'. Deze integratie is volgens de minister ook een levensbelang voor de typische aan de grote haven gebonden industrieën, zoals de petro chemische. en voor de vervoersbran- ches, zowel over water als over rails of de weg. Zie ook pagina T7/K9. Van een verslaggever ARNHEM De president van de Arnhemse rechtbank, mr. J. Schaafs- ma, is bezorgd over het tekort aan rechters in Arnhem. Het ziet er naar uit dat van 1 april af twaalf of der tien rechters het werk zullen moeten doen waarvoor er eigenlijk 24 nodig zijn. De president zei dit bij de in stallatie van mr. A Roselaar tot vice- president Van onze Haagse redactie DEN HAAG WD en Boerenpartij zijn verbaasd over de beslissing van de Haagse officier van justitie minis ter Lubbers (economische zaken) niet te vervolgen wegens doorrijden na een verkeersovertreding. Zoals bekend moet minister Lubbers via een schikking driehonderd gulden betalen voor het omverrijden van een paaltje. Voor het feit dat hij doorreed na deze overtreding heeft de Haagse officier van justitie genoegen geno men met de verklaring van drs. Lub bers dat hij naar het Catshuis wilde gaan om van daaruit de politie te bel len. Het WD-Kamerlid Geurtsen meent dat deze behandeling afwijkt van wat landelijk gewoonte is. Volgens hem gaan de meeste officieren van justitie niet akkoord met een dergelijke ver klaring voor doorrijden. Mr. Geurtsen vindt dat minister Lubbers zelf op een gewone strafvervolging had moe ten aandringen in plaats van akkoord te gaan met een schikking. De Boe renpartij heeft over de hele affaire gisteren vragen gesteld aan minister Van Agt (justitie). De Boerenpartij vindt dat iedere schijn van protectie vermeden moet worden. Van onze parlementsredact.ie DEN HAAG Minister Van Agt heeft er gisteren in de Tweede Kamer geen twijfel over laten bestaan, dat zal worden ingegrepen, wanneer in Nederland een herdruk zal verschijnen van Hitler's 'Mein Kampf'. Het zou de bedoeling zijn, dat een fotografische reproduktie op de markt zou komen van de uitgave van het boek, dat eens door de NSB werd verspreid. In antwoord op ongeruste vragen van de heer Wolff (CPN) antwoorde mi nister Van Agt, dat artikel zeven van de grondwet (vrijheid van drukpers) een preventieve censuur onmogelijk maakt. Daarom kan nu niet worden ingegrepen. Overigens was de minister alleen nog maar door berichten in de krant op de hoogte van een eventuele herver- schijning van 'Mein Kampf. Hij was wel geschrokken van dit bericht, om dat het boek in het verleden zo'n machtige invloed ten kwade heeft ge had. Minister Van Agt zei het zeer te betreuren, wanneer een boek met zul- fADVERTENTIE Een goede caravan is een bezit dat-jarenlang zijn waarde houdt. Jaren vol vakantieplezier, vol fijne vrije weekends in uw eigen caravan. Dat is de beste rente die u van uw vakantiegeld kunt krijgen! Ook voor uw beurs is er een goede caravan - en een eigen plekje in de vrije natuur. Ga maar 'ns met uw caravandealer praten. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het handhaven van de getijbeweging op de Oosterschelde, zoals de commissie-Klaasesz vorige week aan de regering heeft geadviseerd, zal van invloed zijn op de scheepvaart van met name Gent naar de Rijn. e t j r Bij uitvoering van de oor spronkelijke deltawerken zou den de schepen op de vaarrou te tussen Gent en de grote Nederlandse rivieren één sluis minder behoeven te passeren. Indien de regering echter het besluit neemt een open blok- kendam met stormvloedkering te bouwen, zullen de binnen schepen daarentegen één sluis meer moeten passeren. Een uiteindelijk verschil van twee sluizen, hetgeen gezien het oponthoud een niet onaanzien lijke verhoging van de vaar tijd zal betekenen. De veranderingen zijn noodza kelijk vanwege het handhaven van zout water in het Ooster- schelde-bekken. Zo zal in de Keetendam (tussen Schouwen- Duiveland en Tholen), wanneer het advies van de commissie- Klaesesz wordt opgevolgd, een sluis moeten worden ge bouwd, terwijl de sluis bij Wemeldinge (aan de noordzij de van het kanaal door Zuid- Beveland) niet zal kunnen vervallen. Ook de plannen van Rijkswaterstaat om een nieuw sluizencomplex bij Hansweert (aan de zuidelijke mond van het kanaal door Zuid-Beve land) te bouwen, zullen dan niet kunnen doorgaan. Die plannen waren gebaseerd op een zoete Oosterschelde, zodat dc sluizen bij Hansweert mede zouden dienen om het zoute water van de Westerschelde buiten de deur te houden. De bouw van de sluis in de Keetendam en het handhaven van de sluis bij Wemeldinge zal overleg met België noodza kelijk maken. Ir. Van Rossum, Tweede Kamerlid voor de SGP: 'In feite houden we ons niet aan de gemaakte afspra ken. Er staat in het rapport van de Delta-commissie dat het oponthoud voor de scheep vaart zal verminderen omdat de sluis bij Wemeldinge bui ten gebruik zou worden ge steld. Voor Antwerpen veran dert er nauwelijks iets, de si tuatie blijft zoals die is met sluizen in het Kreekrak en het Volkerak. Alleen de hoge vaart zal wat hinder ondervin den. Voor Gent echter veran dert de situatie en als Gent op z'n poot gaat spelen, zullen we toch moeten erkennen dat ze daar bepaalde rechten hebben waar we niet zonder meer aan voorbij kunnen'. België Dit houdt niet zonder meer in dat de Belgische regering zal opkomen voor de Gentse be- Ir. H. van Rossum, SGP langen en zal proberen bij de eventuele uitvoering van het plan van de commissie-Klaesz dwars te liggen. In 1964 ont stonden in België moeilijkhe den over het verdrag van de Schelde-Rijnverbinding, waar bij een tegenstelling tussen Antwerpen en Gent aan het licht kwam. Gent voelt zich bij het verdrag benadeeld, maar ging toch akkoord omdat met de uitvoering van de Del tawet de sluis bij Wemeldinge zou vervallen. Het ligt voor de hand dat die tegenstelling op nieuw aan het licht kan ko men, waarbij het een vraag blijft hoe sterk Gent de Belgi sche regering van zijn belan gen kan overtuigen. Boven dien is de huidige situatie aanzienlijk veranderd: België kan moeilijk tegen extra-slui zen in een Nederlands plan protesteren, terwijl het zelf met het plan rondloopt een danig overlast veroorzakende raffinaderij bij Zelzathe aan de grens met Zeeuws-Vlaande- ren te bouwen. ke verderfelijke invloeden in omloop zou worden gebracht Wie dit boek laat verschijnen, zei de bewindsman, zal velen in dit land kwetsen. Wanneer het boek inderdaad ver schijnt zal de minister er zeer op ge spitst zijn. 'Ik zal zeer alert zijn' om na te gaan of er gehandeld wordt in strijd met het strafrecht. Hij ver wachtte, dat dit ook het geval zal zijn met het openbaar ministerie. Het oor deel over een dergelijke zaak is na tuurlijk aan de rechter. De minister van justitie was het met de heer Wolff eens, dat zodra het boek in voorraad is en verspreid wordt onderzocht kan worden of tot vervolging kan worden overgegaan op grond van artikel 137 E van het wet boek van strafrecht. Dit artikel, dat een gevolg is van het verdrag van New York van 1964. is gericht tegen elke vorm van rassendiscriminatie. De heer Wolff wees op passages in 'Mein Kampf', waaruit rassenwaan, ophitsing tot vervolging van joden, negers, zi geuners en andere groepen zeer dui delijk zijn. Die passages zijn zo weer zinwekkend, dat het immoreel is ze weer te citeren, aldus de heer Wolff. In het betreffende wetsartikel 137 E wordt een uitzondering gemaakt voor publikaties die van historische beteke nis zijn. Volgens minister Van Agt moet deze clausule in zeer beperkte zin worden opgevat. Voor studie zijn overigens voldoende exemplaren van het boek in de bibliotheken aanwezig. De contactgroep van verzetsstrijders Amsterdam en Noord-Holland heeft gisteren in telegrammen aan minister Van Agt en aan de uitgeverij Ridder hof te Ridderkerk geprotesteerd tegen het uitgeven van 'Mein Kampf'. De contactgroep ziet deze uitgave als een poging steun te geven aan het herle ven van het nazi-fascisme. BEVERWIJK De 51-jarige inpak- ker J. Fernandez Carballas uit Velsen- Noord is gisteren in het Rode Kruis ziekenhuis te Beverwijk overleden na een ongeluk in de nacht van woens dag op donderdag op het terrein van Hoogovens in Velsen. De man werd bij het inpakken van een rol gewalst materiaal aangereden door een heftruck. Hij liep daarbij zwaar hoofdletsel op. RITA "Als u dat masker opzet, dok ter, ben ik misschien veel gau wer beter".

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5