Vlarjoe predikt voor iet succes en geld Al Pacino als een zeer ongewone smeris Renault 16 TX: opmerkelijk zuinig autobiografie- ILM PREMIERES VAN DEZE WEEK Uit het ondeugende leven van tante Autokeus Mini 1000 lijs ïpdharta: een haagzieke fg naar binnen Spinneweb van verdriet in het vervallen Venetië Gewapende overval: buit twee mille Van Boven treedt af als voorzitter van chr. werkgevers 'Serpico': spannend politiewerk iUW/KWARTET VRIJDAG 8 MAART 1974 FILMS/AUTONIEUW S T11/K13 Deiende, maar schokkende film maakt einde aan 'evangelisatie' br Ber Huising jirjoe is een best gemaakte, met een Oscar beloonde, boeiende en rake, maar _or bepaalde naïeve gelovigen ook schokkende, documentaire over het leven n Marjoe Gortner. zoon van een Amerikaanse predi- trerd hij in vaders kerk tot pries- [ewijd toen hij drie was, en van vierde jaar af trad hij op als 'Het Gods', in een fluwelen pakje, als dsgenezer met preekjes die moe- •r had ingestampt. Hij speelde als ierkind nog harmonica, orgel en bon ook. Vader en moeder heb- miljoeneti aan hem verdiend, hij nu. Op zijn veertiende had jr genoeg van, maar later nam hij beroep weer op. Hij liet een film- mf. van Howard Smith en Sarah Bochan. opnamen maken van zijn is' en zijn 'business' zoals hij die 9 noemt. In kerken en tenten in 5 jrnia, Texas, Detroit, voor blan- en negers, met zangkoren en or- jj es. Hij is, op een simpele, ver- ie wijze, 'n bezeten en meeslepen- 'n rediker over zonden, hel en ver- s ig. Hij is een zanger, in zekere en danser ook, en een massa-re- gblur. die zijn gehoor iri zijn ban It, en via zegeningen naar de col- voert. Het is, in deze waarheids- uwe, soms ontroerende, opnamen dat zijn toehoorders, en die Bnkele andere predikers van zijn j in hun vervoering, zingend, fend, schreeuwend, huilend, in jfcde tongen sprekend, in trance jysterie, tot flauwvallen toe, hun f beleven. Maar Marjoe zelf ge niet. Hij doet het en vertelt tóe hij het doet omdat hij het pkind af aan gewend was, omdat ■Tan het optreden houdt (al was Jever roek-zanger of zo), omdat 'Jicces en geld oplevert Maar hij niet mee doorgaan, hij vindt niet gemeen, maar toch wel hij heeft berouw en daarom hij, samen met deze filmejs, de bekentenis gemaakt, die maakte aan zijn 'evangelisa- naar vermoedelijk niet aan zijn 51 re van de geboren acteur die hij 5r hen die eens ter goeder trouw T n geloofden, of dat argeloos nog n doen, kan deze film hard aan- II (Amsterdam-De Uitkijk, 14) st Marjoe Travels with my aunt Herman Hesse in 1962 op 85-ja- Jeeftijd stierf, waren vrijwel alle ire critici in Duitsland het er- aj eens, dat zijn intusen vergane a, roem (na de eerste wereldoor- e erd hij de vraagbaak van een ra- J j°n§e generatie, in 1964 kreeg e Nobelprijs) wel geen Renais- beschoren zou zijn. Er waren -3ügen die het betreurden, maar anderen meenden dat de niet dan middelmatige auteur, wiens sterk aanleunde tegen de 'edel- geen beter lot verdiende. 0 ziedaarnauwelijks tien jaar dood van de schrijver bleek dat i's boeken om de drommel niet waren! Zijn geesterwereld sprak cersvers, hippiese generatie zo- aan, dat nieuwe vertalingen aller- verschenen. Vooral in Amerika populariteit nog steeds groot, 'jze herontdekking verwonderlijk? als men in zijn werk passages als de volgende: lijn de zonen van de uit het pa ra- Berd reven Adam en zij komen uit Bfde gezin als de schuldeloze die- nUur na uur accepteren zij wat lit de hand des hemels wordt ge- zon, regen, mist, sneeuw, te en kou, voorspoed en ontbe- voor hen is er geen tijd, geen L. liedenis, geen ambitie en het van al die eigenaardige afgoden ikkeling' en 'vooruitgang', waar- bezitters van een eigen huis zo lek geloven'. deze regels de vele jonge reizi- ii die. al dan niet op weg naar In- Amsterdam aandoen niet op het [eschreven? Het ken natuurlijk uitblijven dat zijn 'Siddharta', boek waarin de afwijzing van schappij en vooruitgang en de lerlijking van de 'weg naar bin- het duidelijkst uitdrukking werd verfilmd. Conrad Brooks het gedaan, het werd zijn twee- tóelfilm na 'Chappaqua' in 1966. en jaar heeft hij ervan ge- nd, tenslotte werd het werkelijk- Hij vond in India prachtige lo- en bekende acteurs, Bergmann's raman Sven Nykvist deed ook alles heeft niet tot het ontstaan tón goede film geleid. Er zijn wel e beelden, maar Rooks heeft de sgang van de Brahmanenzoon larta, die eerste zijn heil zoekt e asketen, daarna een beeldscho- üurtisane bemint en eindelijk elf vindt als hij als hulpje van veerman alles neemt zoals het slap en behaagziek verfilmd, het schrikwekkende heeft nog tisch-smakelijke kanten en Hes- filosofie, die so wie so al aan de kkelijke kant is. wordt in de ronduit kinderachtig. W. Wielek-Berg sterdam-Leidseplein Theater, al). Travels with my aunt, naar een grap pige roman van Graham Greene, is gemaakt door George Cukor, die in zijn vijftig filmjaren negenenveertig films maakte, en het nog altijd goed kan. Vooral wanneer hij, zoals hier, terug mag gaan naar de sfeer van de jaren twintig en dertig. De tante, die bij een crematie opduikt en dan haar neef, een verlegen ongetrouwde bravo bankbeambte, meesleept op haar rei zen, is een rare tante. Zij heeft een onstuimig verleden, met vele rijke ex- minnaars, en wil daarvan nog wel eens dromen. Wat Cukor de gelegen heid gaf tot komisch aangedikte scè nes uit het vroegere luxe en ondeu gende leven. Op luxe is tante, die bo ven een bar woont met een waarzeg gende neger, nog altijd zeer gesteld. Daarom smokkelt ze, leeft ze, licht zij op, steelt zij een Modigliani waarvoor zij indertijd zelf poseerde, en raast zij opgewonden door luxe hotels, in vliegtuigen en de Oriënt Express. En die brave neef, die trouwens haar neef. niet is, moet-maar mee. Ze ko men zelfs in Afrika waar tante een oude vriend wil loskopen van ontvoer ders. Die is ook een bedrieger, maar inmiddels heeft de doodeerlijke neef al aardig wat geleerd van tantes le venslust en trucjes. George Gulor heeft er uiteraard een leuke, lichte, romantische film van gemaakt. Hij had Maggie Smith genoegelijk mee. Zij maakt van die opgetutte grote da me met haar maniertjes een kostelijk mal mens, dat ook nog innemend blijft. Zij speelt de jongere scènes uit het verleden ook nog verleidelijk. Alec McCowen is geheel en al die ver baasde nette vrijgezel. Lou Gossett is tantes negervriend. Verder lopen er nog allerlei vreemde kennissen van tante door de film. En met elkaar doen zij het vermakelijk. (Amsterdam-Kriterion, 14 jr.). Don't look now Don't look Now is gemaakt naar een verhaal van Daphne du Maurier, die in het vervallen Venetië een spinne web van verdriet, noodlot, mystieke moorden, helderziendheid, spiritisme, en bijbehorende griezeligheden, weef de, met opzettelijke para- en abnorma le duisterheden, die bij een beetje diepere aanpak gauw kunnen door gaan voor symbolieke geheimen van de ziel. Nicolaas Roeg. een beste Britse came raman, die zelf films is gaan maken (dit is zijn derde) heeft het in zijn betekenisvolle beelden, met symbolen en terugblikken en hallucinaties, en met een geheimziniige, allesbehalve duidelijke, verteltrant ook in die diepte gezocht. Wat lang indrukwek kend aandoet, en mooi bezig houdt, maar tenslotte vastloopt in een la byrint zonder uitweg. Er verdrinkt, in het begin, in Engeland nog, een meis je, en dat is ontroerend verfilmd. De vader, hoewel gewaarschuwd door een voorgevoel, komt te laat. Later, in Venetië, waar hij een kerk restau reert, meent hij telkens weer het rode jasje van zijn dochtertje te zien. De moeder wordt daar benaderd door twee vreemde vrouwen, waarvan de een blind en helderziend, of medium is. Zij ziet dat dochtertje steeds en krijgt daardoor invloed op de moeder. Wat dat te maken heeft met al die moorden in Venetië is, en wordt, niet geheel duidelijk. Maar de prachtig ge fotografeerde kanalen, straatjes en steegjes, die in de winter toch al si nister lijken, worden nog wel onheil spellender door de lijken die men er ophaalt. De man is, volgens de spritis- te, ook in gevaar. Inderdaad valt hij eens bijna van een stelling, en dat is dan weer een knap stukje filmwerk. Maar als hij dan tenslotte, gezocht door zijn wanhopige vrouw ,zijn on verklaarbare noodlot tegemoet loopt, in een zeer nevelig duister, wil Roeg het allemaal te geweldig maken. Dan kunnen de prachtig en doorleefd spe lende Julie Christie en Donald Su therland ook niet meer tegen de (mijn) twijfel op. B. H. (Amsterdam-Calypso 18 j.) Van een verslaggever BREDA Twee gewapende overval lers hebben gistermorgen 2135 gulden buitgemaakt bij een gewapende over val op het postkantoor van het Bra bantse Riel. De mannen, van wie een vrij goed signal'deent bestaat, verdwe nen met een gestolen witte auto, die zij onder Tilburg hebben verlaten. Van de daders ontbreekt ieder spoor. DEN HAAG Mr. P. M. H. van Bo ven, voorzitter van het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond, stelt zich niet herkiesbaar voor een nieuwe periode als voorzitter, ingaande 8 ja nuari 1975. Hij heeft dit gistermiddag meegedeeld in de ldenraad van het verbond. Het presidium van het NCW beraadt zich thans over de opvolging van de heer Van Boven. De vice-voorzitter dr. B. Pruijt, heeft zich niet voor het voorzitterschap beschikbaar gesteld. door Sicco de Jong Frank Serpico, de echte, heeft als New-Yorkse politieman jarenlang in zijn eentje gevochten tegen de corruptie van zijn collega's en su perieuren. Pas toen hij de pers (New York Times) inlichtte, het doofpotdeksel oplichtte dus, werd er tegen het schandaal wat ge daan, door de eindelijk benoem de Knap-commissie. Serpico werd bijna vennoord en leeft nu in Zwitserland, met een invalidi- teitsrente en een gouden insigne voor zijn moedig gedrag. Peter Maas, die ook The Valachi Pa pers, over de Mafia, schreef, maakte het boek Serpico, en kreeg 400.000 dollars filmrechten van Dino de Lau- rentiis, die Sidney Lumet de regie gaf. Die filmde ter plaatse, dat wil zeggen op wel honderd plaatsen in New York, waarbij de politiebureaus, en schiep dus het milieu naar de wer kelijkheid. De feiten hield hij ook aan. De honderd medespelers, die hij nodig had, lijken ook allen op de lui, die je in politiebureaus aantreft. En misschien lijkt Al Pacino, een leuke innemende, levendige auteur ook op de echter Serpico, al is Pacino wel een zeer ongewone 'cop', of smeris, zoals wij hier zeggen. Hij voelt zich 'in burger', baardig en langharig op san dalen, met gekke hoedjes en petjes op, helemaal hippie tusen de artisten van Greewich Village, en is tussen de agenten dus zo al een verdachte vreemde vogel. En daar hij een eerlij ke idealist is, die aan de omkoperij en afpersing van allerlei politieafde lingen niet mee wil doen, en zelfs probeert daar een eind aan te maken, krijgt hij als lastig element de maat schappij en de hogeren als vijanden. Zijn rustige veiligheid en zijn 'huwe lijk' gaan er aan. Al Pacino als Serpico En bij een overval van de nar cotica-afdeling wordt hij neerge schoten (ze laten hem neerschieten). Pacino speelt hem treffend. Sidney Lumet is een regisseur die zulk poli tiewerk, met allerlei sensaties en bot singen, spannend en net echt weet weer te geven. En dat alles in wezen waar is gebeurd, en niet verzonnen, maakt het nog wel zo interessant. Vooral als je nagaat dat de film niet' gemaakt kon worden zonder medewer king van New Yorks gezag, dat er zo zwaar in bekritiseerd wordt. Nu ja, de feiten van toen waren toch al bekend, en zo'n film kan de indruk wekken, dat New York, om niet te zeggen de USA nu corruptievrij is. (Amsterdam-Rembrandtplein-theater Rotterdam-Cinerama, 18 j). BH. Dubbele vierkante koplampen en de spoiler op het dak onderscheiden de TX van de andere Renaults 16. Veel comfort en originaliteit Renault Nederland N.V, te Amsterdam brengt nog ckre maand de Renault 16 TX op de weg. Het is een opmerkelijk zuinige wagen met een 1650 cc-motor en vijf versnellingen. Door de introduktie van dit nieuwe t>^pe is liet comfort en de constructie van Renault's 16 nog verder verfijnd. De zuinigheid van de 16 TX. waarvan de motor 80 cc meer inhoud en 8 pk meer vermogen Jieeft dan de 16 TS, is te danken aan de vijfversnellingsbak, een speciale luchtinlaat door een zo mer- en winterfilter voor de motor en een 'spoiler' achter op het dak. De ze spoiler is een vleugelprofiel, dat een luchtwerveling bewerkstelligt waardoor de aërodynamische eigen schappen van de carrosserie versterkt worden. Deze originele manier om de luchtweerstand te verminderen heeft wel het nadeel, dat bij neerslag de achterruit nat wordt. Reden waarom daarop bij de TX een ruitewisser ge monteerd is. De topsnelheid van de Renault 16 TX komt op 170 km. per uur, maar de Franse fabriek acht het hoge motor- vermogen 93 DIN-pk %*an meer belang voor de acceleratie. Daarbij valt op dat ook bij pittig rijden het benzineverbruik al beperkt blijft tot circa 1 op 10. Bij een constante snel heid van 110 km. per uur, volgens de Duitse DIN-norm, bedraagt het ver bruik in de vijfde versnelling 1 op 12. Een voordeel van die extra versnel ling is tevens, dat bij hoge snelheden het geluidsniveau van de motor laag blijft, omdat deze minder toeren maakt dan met vier versnellingen. Het comfort is verder nog verhoogd door montage van betere schokbre- kers. De autogordels zijn van een voor Renault nieuwe type: met oprol- automaat. Wie de Renault 16 toch al een au to, die qua comfort uitmunt super geriefelijk wil rijden kan zich als ex tra's nog elektrisch bediende zijruiten en schuifdak, elektrische automatische portiervergrendeling of airconditio ning aanschaffen. Zo kan men dan ook de 1§ TX Super met rundleren bekleding en metaalkleur kopen, die op 19.609,- komt. De basisuitvoering van de 16 TX kost ƒ14.700,-. Dat is 1.370,- duurder dan de 16 TS. Uiterlijk is de Renault 16 TX meer origineel dan de 16 TS. De spoiler ach ter, dubbele halogeen koplampen voor en stalen sportvelgen maken het mo del herkenbaar. De voorruit is overi gens van het veiliger gelaagd glas en om reden van veiligheid is de rembe- krachtiging aangepast aan de hogere motorprestaties. De 16 TX-motor heeft een dubbele carburateur en automatische choke. Het is een 'understatement' te zeggen, dat de puur Engelse Mini maar mati ge afmetingen heeft. Het autootje, de wieltjes en het bergplaatsje voor de bagage maken van de Mini bepaald geen gezinswagen om volbepakt mee op vakantie te gaan. Maar de binnen ruimte mag er tooh wezen. De zit ach ter het stuur is goed comfortabel. En de besturing zelf is ronduit ideaal. De nog maar net meer dan drie meter lange of liever korte Mini blijft een toppunt van wendbaarheid en bij uitstek geschikt voor stadsverkeer. Een praktische, goedkope en zuinige auto ontwerpen, is de doelstelling ge weest, waarmee de fameuze Britse constructeur Alec Issigonis in de ja ren '50 te werk ging. Voorwielaandrij ving en bijgevolg een perfecte weg- ligging met een dwarsgeplaatste motor was het basisprincipe, dat me nige ontwerper nog navolgt: tot en met V^V voor de nieuwe Scirocco. Is sigonis ontwierp zo ook nog de 1100- Seriebouw Honda-motor begint deze zomer Honda begint deze zomer met de se- riefabricage van de nieuwe CVCC-mo- tor, die zeer schone uitlaatgassen voortbrengt. De Japanse autofabriek heeft hiertoe een contract gesloten met de eveneens Japanse fabrikant van carburateurs, Keihin Seiki. Vol gens deze overeenkomst zullen de t\yee ondernemingen voor gezamenlij ke rekening de speciale CVCC-carbu- ra^eurs in produktie nemen. Die pro duktie begint in mei met een aantal van 15.000 per maand. Behalve de grootste Japanse autofa briek Toyota en de twee Amerikaanse autoconcerns Ford en Chrysler heeft nu ook Isuzu een licentie-overeen komst met Honda gesloten. Isuzu is de Japanse partner van General Mo tors, welk concern hoge verwachtin gen van de CVCC-motor heeft. Vol gens Ilonda zal de CVCC-motor vol doen aan de strenge Amerikaanse en Japanse voorschriften inzake schone uitlaatgassen, die volgend jaar van kracht moeten worden. De tweede Japanse autofabrikant, Nis san, heeft zelf een variant op de Hon da-motor ontwikkeld, die de naam NVCC kreeg. De produktie van deze motor zal binnen een jaar op grote schaal beginnen. Volgens Nissan zijn de speciale motoren met een voor kamer-ontsteking wel veel schoner, maar nauwelijks zuiniger dan de hui dige viertakt-automotoren. 1300 en de 1800-2200. Maar de Mini, aanvankelijk een 850, doch nu tevens als 1000, 1275 GT en Innocenti 1300 verschenen, is wat de ruimtelijke af werking betreft de optimale construc tie geblevea De bouwwijze houdt woekeren met materialen in. En de motoren zijn geen grootverbruikers van benzine. KALME RIJSTIJL Bij een kalme rijstijl komt men met de Mini 1000 gemiddeld tot een ver bruik van 1 op 13 1 op 14. Bij con stante snelheden van 80 en 100 km. per uur blijft men ongeveer in de buurt van 1 op 17 en 1 op 14Dat is niet overdreven veel, maar toch ook niet opvallend weinig voor een motor, die het met 38 REM-pk vermo gen en een topsnelheid van weinig boven de 120 km. per uur wel gehad heeft. De acceleratie is matig, waarbij de motor op hoge toeren nogal wat geruis produceert Dit motorlawaai en de wat stugge ve ring zijn nadelen op het gebied van comfort, die men bij korte ritten met name in de stad niet zozeer ervaart, maar die bij lange tochten storend worden. Ook de stoelen zijn niet zodanig, dat men er honderden kilometers met plezier op zit. Een eu vel, dat eveneons minder problemen oplevert bij korte stadsritten. Dit be stempelt het toepassingsgebied van de Mini duidelijk tot een geschikte twee de auto in het gezin of tot een huis-, tuin- en keuken wagentje voor echtpa ren zonder kinderen dan wel vrijge zellen. Wat de vering betreft was juist bij de introduktie de Mini revolutionair: het hydraulische systeem bleek zijn tijd ver vooruit. Maar nu zijn daarvoor rubber kussens in de plaats gekomen uit kosten-oogpunt. De prijs moet im mers het grote pluspunt van de Mini blijven. Deze auto met voorwielaan drijving, wat toch niet goedkoop is, en met een gunstig rijgedrag, goede remmen, goed zicht rondom en bin nen die kleine afmetingen nog flinke beenruimte voorin heeft een prijs vanaf ƒ6.150,- voor de 850 cc-versie, Welke versie overigens wat prestaties betreft bij de 1000 iets achterblijft, maar in benzineverbruik op ongeveer hetzelfde peil komt. INTERIEUR Het interieur van de Mini is goed af gewerkt, zonder overdaad. Het dash board is functioneel en origineel met drie metertjes op een ovaal in het midden en een lange legplank aan weerszijden daarvan. De pook is na tuurlijk goed onder handbereik en schakelt vrij soepel. Voor de 1000 Clubman is overigens ook een auto matische transmissie leverbaar: die Clubman kost 6.795,- en de automaat 1.325,-. De Clubman is wat luxueu zer uitgevoerd en heeft een moderner front dan de gewone 1000. Men kan tegenwoordig voor een prijs van even boven de zes mille geen slee van een wagen meer verwachten. En gerekend naar die prijs heeft de Mini nog altijd veel attraktiefs. In het kort: aantal cilinders: 4 .cilin derinhoud: 998 cc; maximum-vermo gen: 38 REM-pk; pk per 100 kg.: 6,1; benzineverbruik: 1 op 13 k 1 op 14; inhoud benzinetank: 25 liter; remmen: rondam trommelremmen, gordels: heupgordels met drukknopsluiting; leeg gewicht: 620 kg; lengte 3,05 me ter; breedte: 1,41 meter; hoogte: 1,35 meter; prijs Incl. BTW: ƒ6.550,—.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 13