Wetsontwerp voor fluor Jn drinkwater ontmoet rroot bezwaar in Kamer ;V In de mode is het al hoog zomer Gerechtelij k vooronderzoek tegen de Palestijnse kapers Vliegtarieven moeten vier procent omhoog voor helper yan jongerencentrum emeente Rijswijk heeft ben kaart gespeeld Rotterdams water blijft gefluorideerd vocata voor raad van state:' #ademische Raad: etsontwerp osthumus ijzigen' iontjassen gestolen Tweka en Leeser hielden shows: BBBSflS Zou dit jaar al 17 procent worden Handelpjagenten kregen jloonronde van 30 jgulden niet Overleg over tv-'prijswijzer' Hulpverlening druggebruikers ontoereikend jUW/KWARTET VRIJDAG 8 MAART 1974 BINNENLAND T9/K11 d onze parlementsredactie 3NHAAG Het wetsontwerp dat de fluoridering van het drinkwater mogelijk moet maken, stuit de Tweede Kamer op grote bezwaren. De PvdA kan zich moeilijk verenigen met de juridische lerhouw van de wijziging van de waterleidingwet, terwijl ook de KVP, ARP, GHU en WD moeite >ben met de voorgestelde wettelijke regeling. blijkt met name uit kritische vra- van vooral medische en ethische die in deze fracties leven, de toevoeging van fluor aan drink- r, kan een belangrijke bijdrage len geleverd in de strijd tegen tandbederf. Gezien enkele rechter- uitspraken, missen de waterlei- jedrijven echter de bevoegdheid zoals nu (nog) gebeurt, fluor aan drinkwater toe te voegen. De gestelde regeling heeft een voor- g karakter (een looptijd van drie en is bedoeld om de fluoride- in de gebieden waar ze al is in- ïrd, een wettelijke basis te geven, van de voornaamste bezwaren is, de waterleidingbedrijven uitslui- gefluorideerd of ongefluorideerd >r kunnen leveren. De fractie van IHU meent, dat de overheid wel duidelijke taak bij bijvoorbeeld lescherming van burgers tegen be- ttelijke ziekten heeft en de bur- dwingend beperkende maatrege- kan opleggen, maai vraagt zich af, Ie overheid dat ook mag doen als om een niet besmettelijke ziekte belangrijk deel van de KVP-frac- is tegen het wetsontwerp, omdat iverheid te diep zou ingrijpen in persoonlijke vrijheid van de bur- Drinkwater is nu eenmaal voor reen onmisbaar. Een aantal ande eden van de KVP fractie heeft, in achting van de beantwoording van Yan een onzer verslaggevers ROTTERDAM Het Rotterdamse drinkwater blijft ondanks twee moties van de liberaal mr. II. E. Koning in de raadsvergadering van gisteren en ondanks een bewoging redevoering van de heer L. Herwit (D'66) voorlo pig gefluorideerd. De beide moties van de heer Koning vielen. Hij was overigens geen tegen stander van fluoridering ais zodanig, maar zijn moties behelsden de juridi sche gevolgen van de zaak na het ar rest van de Hoge Raad ten opzichte van Amsterdam. Over veertien dagen dient voor de president van de Rotterdamse recht bank een kort geding van het 'aktie- komité Zuiver Drinkwater' tegen Rot terdam. Omdat de fluoridering, zolang de nieuwe wet er niet is. geen wette lijke grondslag heeft, is de kans groot dat de rechter in Rotterdam, net als in Amsterdam, zal moeten dwingen tot levering van drinkwater zonder fluor. een groot aantal vragen, nog geen de finitief standpunt ingenomen. De ARP vraagt zich af of er geen sprake is van een experiment, zonder n een onzer verslaggevers N HAAG 'Er was geen uitbreiding van industrieterrein bui de voorgeschreven procedure om, geen strijdig zijn met welke laling ook en geen verkapt industrieel gebruik onder een agra- ili mom, maar open kaart.' zei gistermiddag namens de ge- inte Woudrichem, de advocate M. Mülder-Vonkenberg voor de raad state, afdeling bestuursgeschillen, het gebruik van het terrein het je in Rijswijk (NB) door de aan- ler Van der Stoel. De raad behan- le het beroep van de advocaat jhr Sandberg en dat van de Vinke- ise aannemer P. H. van der Stoel het besluit van de voormalige :ente Rijswijk en van GS van jrd-Brabant het bestemmingsplan Dijkje goed te keuren. De heer -1 onze onderwijsredactie *P\ HAAG De academische raad ft de Tweede Kamer gevraagd het sontwerp-Posthumus (herziening bekorting van de universitaire stu- drastisch te veranderen. De raad !t dt een uniforme duur voor de cur- 8 voor alle studies onmogelijk. De susduur zou wettelijk kunnen wor- vastgelegd op minimaal vier en n ximaal zes jaar. De raad vindt ver- 1 dat invoering een jaar moet wor- 0 1 uitgesteld. academische raad heeft 'al bij her- [i ing kritiek geoefend op de voorge- 1de herstructurering van het weten- lappelijk onderwijs. Nu de Tweede mer nog vóór de zomer het wets- fferp gaat behandelen heeft de ad nog eens alle argumenten tegen frhaaste invoering van het ontwerp zijn huidige vorm op een rijtje ge- raad vindt dat de cursusduur (dat de tijd die het onderwijsprogramma beslag neemt) per studierichting iet worden vastgesteld. Om dat te nnen vast stellen moet men eerst programma's vernieuwen. Als dat Jeurt is kan de ^cursusduur per hting worden .vastgelegd in het aca- misch statuut. De wet hoeft dan al- n een minimum (4 jaar) en een iximum (6 jaar) te noemen, k de grenzen van inschrijvingsduur at is de termijn dat onderwijs mag gen) moet soepeler geregeld wor- n. De raad wil dat de inschrijvings- ur de cursusduur met twee jaar ertreft. In het wetsontwerp was dat: n jaar voor de propedeutische en n jaar voor de doctorale fase. Maar e zijn nropedeutisch examen in één ar haalt, zou nog maar een extra ar tegoed hebben. m in het propedeutisch jaar een be- 'nrlijke zelfselectie van studenten ogelijk te maken zijn meer financiële ifldelen nodig. Op dit moment is het iderwijs in eerste jaars te te onpersoonlijk. an een correspondent IDDELBURG Bij een inbraak in textielhandel te Middelburg is partij bontmantels gestolen ter aarde van ongeveer 25.000 gulden, an de daders ontbrak gisteren nog k spoor. dat aan de 'proefpersonen' toestem ming wordt gevraagd. De ARP-fractie meent, dat door het ontbreken van de praktische mogelijkheid tot het ver krijgen van ongefluorideerd drinkwa ter. de vrije keuze van de burgers op ernstige wijze wordt geschaad. De VVD ziet als een belangrijk be zwaar in het wetsontwerp, dat geen aandacht wordt besteed aan degenen die principiële bezwaren hebben, of die menen gedupeerd te worden in li chamelijke of economische zin. Volgens tegenstanders van de fluori dering bestaat er bij gebruik kans op lichamelijke bijverschijnselen, de ex port kan mogelijk moeilijkheden on dervinden in landen, waar de toevoe ging van fluor is verboden. De PvdA heeft, in afwachting van de beantwoording van de vele vragen, nog geen standpunt ingenomen over de fluoridering zelf, maar is wel wei nig gelukkig met de constructie van het wetsontwerp. Een van de moge lijkheden die de fractie van de PvdA aangeeft, is het wetsontwerp op te schorten, totdat een fundamentele dis cussie door de regering mogelijk zou zijn gemaakt. De fracties van de PvdA en de ARP wijzen voorts op mogelijk heden om, anders dan via fluoride ring van het drinkwater, het tandbe derf tegen te gaan. Beide fracties wij zen op het heffen van accijnzen op snoepgoed, het verbieden van reclame voor snoep, het verstrekken van fluor- tabletten en het stimuleren van fluor- houdende tandpasta. Ook zou de rege ring actie moeten voeren om de voe dingsgewoonten en mondhygiëne te verbeteren. (ADVERTENTIE) door HETTE VISSER AMSTERDAM In het mode wereldje doen ze al net of het hoogzomer is. Badpakkenfabri- kant Tweka hield gisteren een show en modehuis Leeser bleek ook in een uiterst zonnige stern- min. Om met Tweka te beginnen: er zit erg veel romantiek in de nieuwe badmode. Vooral het strapless-achti- ge idee met rimpeltjes, strikjes, pa- reo-broekjes en niet te vergeten door de veelheid van halslijnen. De broekjes van de bikini's worden weer wat groter. Wat de stoffen be treft: veel Lycra, Bri-Nylon en II e- lanca en natuurlijk hoort bij een ro mantische mode het glans-effect van sommige stoffen. De dessins zijn van uni tot uiterst wild, met hele oer wouden. Op de foto: links twee mo dellen van Bri-Nylon te krijgen in vier kleuren, emerald, capri, zwart en capucine. Het badpak kost 47 gul den. de binkini komt op 40 gulden. Rechts: een mannenmodel in uni met contrasterende strepen aan weerszijden. Prijs: 30 gulden. Voor een paar tientjes bij Leesier komt u niet uit. Dit modehuis heeft voor dit jaar weer fantastisch inge kocht en ze hebben er werkelijk al les De broeken blijven, vinden ze bij Leeser, trouwens de hele collec tie bestaat uit makkelijke en spor tieve zaken. Veel dunne materialen die lekker luchtig te dragen zijn. De kleuren zijn voornamelijk zwart, wit en naturel. Daarnaast marine; rood, turquoise en veel tinten groen. De avondjurken hoeven niet meer saai te zijn. Er is. vrijwel geen lurex meer te bekennen, maar daarin te gen lange, afgeslankte modellen met prachtige gedrukte motieven. Op de foto: twin-sets in een nieuwe stijl. In een kantpatroon gebreid en bij beide wordt een shantung rok in na turel gedragen. Sandberg voerde ook gisteren zijn pla nologische bezwaren tegen het plan (dat de opslag van bruggenmateriaal inhoudt) aan. Ook lichtte de appellant zijn bezwa ren toe tegen de totstandkoming van het besluit. Er zouden destijds 1969 door B. en W van Rijswijk (deze gemeente is opgeheven en opge gaan in de gemeente Woudrichem) toezeggingen aan aannemer Van der Stoel zijn gedaan, waarbij met name ex-burgemeester mr. J. N. Scholten Tweede Kamerlid voor de ARP, be trokken zou zijn geweest. De hr. Sand berg wees er voorts op dat de ge meente de besluiten heeft genomen zonder de tweede nota ruimtelijke or dening en tal van Brabantse plannen over het niet aantasten van het landschap van het rivierengebied er bij te betrekken. Hij wijst voorts op 'ondoorzichtige afspraken' tussen bur gemeester en aannemer waardoor de burgemeester tenminste de schijn van onbehoorlijk bestuur op zich zou hebben geladen. De jonkheer sprak ook over de grote schuur en de benzi nepomp. die op het Dijkje waren ge bouwd wat er volgens hem op wijst dat de aannemer vroegtijdig specu leerde op onttrekken van het gebied aan zijn oorspronkelijke agrarische bestemming. De heer Sandberg be sloot met op te merken dat de aan nemer als alternatief ruimte in het industrieterrein Rietdijk moet worden aangeboden. Mr. M. G. Mulder-Vonkenberg voerde in haar verweer tegen de appellanten namens de gemeente Woudrichem on der meer aan dat pas in september 1966 (Van der Stoel verwierf zijn grond in 1067) na verschijning van de studie van drs. Stolzenberg de ge meente een ander beleid ging voeren: van buitendijkse naar binnendijkse industrieterreinen. In overleg met o.a. de Provinciale planologische dienst Noord-Brabant werd toen besloten dat Van der Stoel moest verhuizen van buitendijks terrein naar het binnen dijkse het Dijkje of alternatief. Hier bij werd als ontsnappingsclausule gebruik van het Dijkje was in strijd met het uitbreidingsplan oude stijl gehanteerd artikel 352 lid 4 van de bouwverordening. Mr. Mulder ging hierna uitvoerig in op de bezwaren tegen het gebruik hiervan, door de adviseur van het ministerie van volks huisvesting en ruimtelijke ordening. Deze heeft de raad van state vorig jaar geadviseerd goedkeuring aan het bestemmingsplan het Dijkje te doen onthouden. Opmerkelijk in het betoog van mr. F. J. Rutgers, advocaat van aannemer Van der Stoel, die niet akkoord gaat met gedeeltelijke goedkeuring van het bestemmingsplan, was de mar.ier waarop hij de aantijging van jhr. Sandberg ontzenuwde, dat de aanne mer 'zogenaamd voor paarden' een grote schuur op het Dijkje had ge bouwd. De aannemer zou namelijk in tal van landen agrarische bedrijven hebben en overal hetzelfde soort reus achtige agrarische schuur gebruiken. In dit model hebben de grote deuren niets uitstaande met een verkapte in dustriële bestemming. Mr. Rutgers zei tenslotte dat zijn cliënt eraan had meegewerkt te verhuizen van het bui tendijkse terrein naar het Dijkje, dat hij nu reeds IVi miljoen gulden aan investeringen en renteverlies in de terreinen in Rijswijk had gestopt en dat hij niet bereid was het bedrijfs terrein op te geven. Wat het land schappelijke facet betreft: dit zou vol gens adviseur van het adviesbureau Arnhem gemakkelijk kunnen worden opgelost door het opslagterrein met groen af te schermen. ej e flV Êgji Uitgestelde pr«* revolutie Prof. dr. Walter Goddijn was als vertrouwensman en adviseur van de bisschoppen nauw betrokken bij de kerkvernieuwing in Nederland. In zijn boek De beheerste kerk (uitgestelde revolutie in R.K. Nederland) geeft hij een belangwekkend beeld van de tien historische jaren na het Vaticaans Concilie. 'Een uitermate belangrijk werk', aldus Kardinaal Alfrink. 224 bladzijden, voor f 14,50 bij elke boekhandel. ingegaan. Deze/ eerste periode duurt zes dagen en kan door de officier van justitie eventueel met nog eens zes dagen worden Verlengd. Blijkt verde- Van een onzer verslaggevers HOOFDDORP Tegen de twee kapers, die zóndag op Schiphol een Brits vliegtuig in brand staken, wordt een.j gerechtelijk voor onderzoek ingesteld. Gisteren zijn zij voor het eerst gehoord door de Haarlemse officier van Justitie mr. J. Brecjfius en de rechter commissaris. Volgens de officier werdt er naar ge streefd hen zo snel mogelijk te be rechten. Wannéér zij zullen moeten voorkomen kon hij nog niet zeggen: 'Niet meer deze maand, maar wel zo spoedig mogelijk'. De kapers zullen waarschijnlijk wor den beschuldigd van vliegtuigkaping (waarop maximaal vijftien jaar staat), brandstichting (wat met ten hoogste twaalf jaar bestraft kan worden) en van wapenbezit (waarop maximaal en kele jaren celstraf staat). Wanneer de berechting doorgaat, be tekent dit dat voor de eerste maal het in 1972 ingebrachte kapingsartikel 385 a uit het wetboek van strafrecht wordt gehanteerd. Aan berechting kan alleen worden ontkomen, als Enge land om uitlevering van de kapers verzoekt. 'Zolang dit niet gebeurt, vol gen wij de normale procedure', aldus mr. Bredius, gisteren op een perscon ferentie. Hij tekende hierbij aan dat anderszins alleen van vervolging kan worden afgezien wanneer het alge meen belang dit zou eisen. 'Maar dat is een zaak die geheel ter becordeling is van de minister van justitie.' In het eerste verhoor door het open baar ministerie hebben de kapers hun tegen de rijkspolitie afgelegde verkla ringen gehandhaafd. Met dit verhoor is voor de Palestijnen een eerste dag van officiële hechtenis AMSTERDAM President-directeur van de KLM drs. Orlandini vindt het noodzakelijk dat de vliegtarieven met nog eens vier procent worden ver hoogd. De verhogingen per 1 januari met zes procent en per 1 april met ze ven procent blijken niet voldoende om de kostenstijgingen bij te houden. Volgens de president-directeur, giste ren op een persconferentie, zijn oorza ken van de verlangde tariefsverhoging de inflatie en de sterke stijging van de brandstofprijzen, die sinds een jaar met 200 procent omhoog zijn gegaan. 'Vorig jaar om deze tijd vormde de brandstof nog ruim 10 procent van de totale exploitatiekosten, nu is dat op gelopen tot 25 procent. Dat betekent dat de prijs van het produkt eigenlijk met 20 procent zou moeten worden verhoogd', aldus de heer Orlandini. De president verwacht van de al aan gekondigde tariefsverhogingen overi gens geen sterke terugslag op het aan tal boekingen. 'Tot nu toe', zei hij, 'hebben we in leder geval nog geen breuk geconstateerd ln de toeristische sector, die het overgrote deel vormt van onze activiteiten. Groei zit er nog steeds in. Het aantal annuleringen valt mee.' Meer stoelen Hij kondigde aan dat de KLM, om de capaciteit uit te breiden, haar Boeing- jumbo's (de Boeing 747) zo laat ver bouwen, dat tien stoelen in plaats van negen op één rij worden geplaatst. Daardoor werdt het totaal aantal stoe len met 35 per vliegtuig vergroot. In twee van de jumbo's zijn deze wijzi gingen al aangebracht. Voorts denkt de KLM aan de aanschaf van een nieuwe jumbo, die zowel voor het vervoer van passagiers als van vracht geschikt is. Over de financiële resultaten van de Van onze socfiiaal economische redactie DEN HAAG jEen groot aantal ver tegenwoordigers (hoeveel precies is niet bekeiw'f) is dit jaar buiten de loonronde jvan dertig gulden per maand gevafllen. De Nederlandse han delsreiziger'/- en handelsagenten vere niging hec&t deze klacht gisteren geuit tijdeiïs een gesprek met minis ter Boersmh. Volgens eten woordvoerder van de NHRV beknibbelen de werkgevers ook op htte percentage van de provi sie, wordt/de stijging van de autokos ten niet, lof ontoereikend doorbere kend in 'de kilometervergoeding en worden 'Be reis- en verblijfkosten ook niet vergoed. Dit alles lijdt ertoe dat het reël<j? inkomen van veel vertegen woordigt h\s dit jaar een behoorlijk stuk drfSgt te dalen. Minister Boers- ma heelJt toegezegd dat hij de loon- technische dienst van de gang van za ken op /de hoogte zal stellen. Er zijn m ons 'land ongeveer 40.000 vertegen woordig »ers. De werkgevers zouden volgen.-/ de NHVR ten onrechte heb ben wifllen profiteren van de machti gingswet. re verlenging noodzakelijk dan moet de raadkamer van de Haarlemse rechtbank erover beslissen: zij heeft de bevoegdheid aan deze termijn nog dertig dagen toe te voegen. Geen bedreigingen Volgens mr. Bredius hebben hem geen bedreigingen van Palestijnse zij de bereikt. 'Wat daarover wordt ge zegd, hebben wij uit de dagbladen moeten lezen.' Wel geeft hij toe dat extra mansahappen zijn ingezet om de (geheimgehouden)' plaats waar de ka pers worden vastgehouden, te bewa ken. Op de vraag of ook zijn woning wordt bewaakt, antwoordde hij: 'Geen commentaar.' Mr. J. J. Bredius Poliitie adres van meisje geweigerd Vin een onzer verslaggevers AjMSTERDAM De 35-jarige psycholoog Peter J. M. Rombouts, medewerker van het Jongerenadviescentrum (JAC) in Utrecht, is gisteren door de rechtbank in Amsterdam veroordeeld tot een boete i van 150 gulden of zes dagen hechtenis. De officier van justitie, mr. L. V,van den Berge, had dezelfde straf tegen hem geëist. President-directeur Orlandini maatschappij in de eerste drie kwarta len van dit boekjaar (april tot en'niet december) kon de president zich nftet optimistisch uitlaten. Werd in dfeze periode in het vorige boekjaar fnog een winst geboekt van 12.4 njiwoen gulden, in het laatste jaar daaldfjn de resultaten in deze drie kwartalep tot een verlies van 2.6 miljoen. Hoewel in het laatste kwartaal van vorig jaar de verliezen in vergelijking metidezlf- de periode in het jaar daarvoor,met 7 miljoen konden worden teruggi/bracht tot 27.7 miljoen, acht de heer Orlandi ni de positie van de KLM voorlopig nog lang niet gestabiliseerd, j In overleg met zijn raadsman, mr. R. A. de Jonge, zal Rombouts overwegen of hij van het vonnis in hoger beroep zal gaan. De JAC-medewerker werd veroor deeld, omdat hij een minderjarig meisje, dat van huis was weggelopen zonder medeweten van de ouders had ondergebracht op een adres dat hij niet aan de politie in Hilversum, de woonplaats van de ouders, bekend wilde maken. Rombouts beriep zich bij deze overtreding van artikel 280 van het wetboek van strafrecht op zijn beroepsethiek. De rechtbank oordeelde, dat niet aan nemelijk is geworden 'dat de verdach te zijn taak niet naar behoren kan ver vullen als hij niet het recht heeft de politie te weigeren inlichtingen te geven over de verblijfplaats van een van huis weggelopen minderjarige'. TELEURSTELLING Collega's van Rombouts toonde zich na de uitspraak teleurgesteld over de motivering van het vonnis. 'Wij had den een reële hoop', zei een van hen, 'dat het vonnis, als tot een veroorde ling zou worden besloten, een aantal aanknopingspunten zou bieden om met kans op succes in hoger beroep te kunnen gaan. Er is nu vrij weinig kans op succes'. Een aantal Utrechtse JAC-mede- werkers, onder wie Peter Rombouts, had gistermiddag in het gebouw van de Tweede Kamer een gesprek met de leden van de vaste Kamercommissie voor julstitie. Het ging om een infor matief gesprek, waarbij werd nage gaan of de Kamerleden iets zouden voelen voor een wetswijziging. Het JAC stelt zich op het standpunt dat de rechtspositie van minderjarigen verbeterd moet worden en d at de hulpverleners zijn overgeleverd aan de willekeur van politiefunctiona rissen, van wie sommigen artikel 280 wel en anderen niet soepel hanteren. Nu een poging tot verbetering in de rechtspositie van minderjarigen langs justitiële weg voorlopig schipbreuk heeft geleden, wil het JAC de proble matiek in het politieke vlak aan de orde stellen. Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Minister Lubbers (eco nomische zaken zal met de om roepverenigingen overleg plegen over een mogelijke voortzetting van de door de consumentenorganisaties ver zorgde rubriek 'Prijswijzer'. De minister heeft dit gistermiddag toegezegd tijdens de interpellatie van het kamerlid Keuning(DS '70). Een motie van het kamerlid, waarin wordt gevraagd er zorg voor te dragen dat de uitzendingen op korte termijn weer worden hervat, wees de minister (en met hem de meeste fracties in de kamer) van de hand. De heer Keu- ning besloot daarop zijn motie aan te houden tot na het overleg met de om roepverenigingen. De omroepverenigingen staakten vol gens de minister de rubriek, omdat het medium tv zich niet zo goed leent voor deze vorm van consumentenvoor lichting. Het bleek niet mogelijk een programma samen te stellen dat of ac tueel is, dan wel informatief. Er zal volgens de minister tijd nodig zijn om tot een juiste samenstelling te ko men. Vooral de middenstanders hebben scherp geprotesteerd tegen het pro gramma. Hun voornaamste bezwaar was wel, dat er bij de prijsvergelijkin gen onvoldoende wordt gelet op zaken als kwaliteit, smaak, sendee e.d. Het resultaat van deze voorlichting zou daarom reclame voor het grootwinkel bedrijf zijn. Van een onzer verslaggevers UTRECHT 'De vraag naar hulp bij moeilijkheden met drugs is de laatste twee jaar verschoven naar de zwaarde re problemen. Maar degenen, die moe ten helpen, worden gehinderd door grote lacunes in de hulpverlening.' Dit zegt de federatie van instellingen voor alcohol en drugs (FZA) in een verklaring die ze heeft gepubliceerd aan de vooravond van de hearing in zake het drugbeleid van de vaste com missie uit de Tweede Kamer. De fe deratie baseert haar uitspraken op een enquête onder de 22 aangesloten consultatiebureaus en klinieken. Alle consultatiebureaus hebben een toeneming geconstateerd van het ge bruik van heroine en in enkele gebie den ook van amfetaminen. Opvallend is het gebruik van vele soorten drugs door elkaar heen, waarbij ook alcohol een belangrijke plaats inneemt De ge middelde leeftijd van de hulpvragers is de afgelopen twee jaar lager gewor den. De FZA omschrijft hen als 'ko mend uit verschillende sociale klas sen, veelal ongeschoold en met een lange lijst van strafbare feiten.' Door justitie doorverwezen hennep-gebrui kers tellen in de hulpvraag nauwe lijks mee. Over de lacunes in de hulpverlening zegt de federatie, dat de mogelijkhe den voor het verlenen van eerste hulp in enkele gebieden aanzienlijk zijn verbeterd, danzij de oprichting van speciale drugteams samen met ande ren. Maar specialistische hulp, zoals psychotherapie, schiet tekort door de geringe financiële armslag van de con sultatiebureaus. Volgens FZA zou ook de financiering van de inzet van 'vrij willigers' verbeterd moeten worden. Vrijwilligers, met name ex-verslaafden zijn onmisbaar voor het bereiken van bedreigde jongeren in hun leefsituatie, aldus de federatie. Met de mogelijkheden voor verdere opvang, bijvoorbeeld in klinieken is het droevig gesteld. De psychiatrische ziekenhuizen zijn volgens de FZA wei nig ingesteld op de categorie drugge bruikers. Ze worden door de geënquê teerde bureaus zelfs 'ontoegankelijk' genoemd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 11